De Friese vissersvloot keerde terug uit de overstroomde gebieden Burgerlijke Stand De stroom vloeit maar cloor MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 LEEUWARDER COURANT 5 Staverse vissers vervoerden vrome die op 't dak een baby kreeg p\e Friese vissersvloot, die vorige week spontaan uitvoer om hulp te gaan bieden Jn de door de overstroming geteisterde streken, is nu in de thuishavens teruggekeerd. De schepen hebben goede diensten kunnen bewijzen, zowel bij het reddingswerk als bij de evacuatie en de ravitaillering van de geïsoleerde plaatsen. Dat niet alle schippers zich zo verdienstelijk hebben kunnen maken als zij wel hadden gehoopt vooral de Makkumer vloot schijnt nog al veel onproductieve „wachturen" te hebben gehad is te betreuren, maar aan de andere kant ook niet te verwonderen, want er was daar in de eerste dagen in het rampgebied meer sprake van improvisatie dan van organisatie. De Staverse vissers echter melden dat zij nog verschillende mensen hebben kunnen redden. Practisch de gehele oostelijke helft van Duiveland werd door hun toedoen geëvacueerd. Een van de Staverse vissers had een vrouw aan boord gehad, die tijdens het noodweer op het dak van haar huis het leven had geschonken aan een baby. Na vijf dagen lang hulp te hebben ge boden in het gebied Ouwerkerk, Nieu- werkerk en Oosterland op Duiveland, keerde de Staverse vissersvloot gister morgen omstreeks zes uur in de thuis haven terug. Ondanks de moeilijkheden die de vaste masten, de te grote diepgang en het gebrek aan kleinere bootjes op leverden, zijn de vissers tevreden over wat zij hebben kunnen doen. Gemak kelijk was het niet geweest; van mensen en materiaal werd het uiterste gevraagd om de ellende, die veel groter is dan ooit kan worden beschreven, enigszins te verzachten. Het overgrote deel der dertien schepen vertrok, na telefonisch overleg met rege ringsautoriteiten, Maandagmiddag om on geveer twee uur. De tocht „binnendoor" verliep vlot, doordat het vaarwater in Holland door de waterpolitïe was vrij gemaakt. Pas in Dordrecht stuitte men op de eerste moeilijkheid: de electrische brug kon door stroomgebrek niet worden gelicht en de vaste masten van de vis sersschepen waren te hoog om er onder door te varen. Met veel moeite slaagde men er uiteindelijk in met handkracht ruim baan te maken. In de nacht van Dinsdag op Woensdag bereikten de sche pen Zijpe, waar ze de volgende morgen opdracht kregen door te gaan naar Zierikzee. Van deze opdracht is echter niets gekomen. Begrijpelijkerwijs was de organisatie nog lang niet op dreef. Er werd aan iedere schipper gezegd zo veel mogelijk op eigen initiatief te wer ken en onder het motto „redt waar te redden valt" deed iedereen wat in zijn vermogen lag. Zo kwam het dat de Staverse vloot, met enkele Zeeuwse loodsen aan boord, niet verder kwam dan het achterland van het dorpje Vianen op Duiveland, waar in de buurt van Nieuwerkerk nog een ware noodtoestand heerste. Twee grote aken bleven in de haven achter, terwijl de overigen werden verdeeld in twee groepen. Iedere groep nam een polder voor zijn rekening. Het water was laag en na het „nemen" van de uitgeschuurde gaten in de dijk was het wachten op hoog water, dat gelukkig reeds een half uur later kwam. De eerste groep zette koersmaar Nieu werkerk. De tocht was verschrikkelijk. Kipkarren en huizen versperden de weg en de electrische draden hingen te laag om er onder door te varen. Met levens gevaar heeft men ze tenslotte, als laatste redmiddel, met. 'n ijszaag kapotgemaakt. De draden raakten daarna verward in de schroef. Op het gemeentehuis in Nieuwerkerk was men van mening, dat Oosterland er nog slechter aan toe was. Langs de tramlijn en toen dat niet ging over een weg met kreupelhout, werd de tocht voortgezet. Ook hier versperden een dak en een vastgelopen schip de weg: iets verderop echter waaide van een boerderij de witte vlag. Een hoogspan ningsdraad maakte het huis onbereik baar. Bij een poging om de draad te for ceren brak een der schepen de stag. zo dat men onverrichterzake moest terug keren. Later vond men ln diezelfde boerderij 180 lijken. De volgende dag begon de evacuatie van Nieuwerkerk. Zieken en gewonden werden naar een hospitaalschip in Zierikzee getransporteerd. De andere sloep had aanvankelijk minder succes. Het water kwam niet hoog genoeg om in de polder te kunnen varen. Toch hebben de bemanningen, door gebruik te maken van kleinere bootjes, in de polder van Oosterland menig mensenleven gered. Ook zij be leefden hachelijke uren, toen het opko mende water de vastzittende boten te lijf ging. Gewoonlijk werden de sche pen klem gezet tussen de huizen of de schepen met platte bodems, opdat ze b!) eb niet zouden omvallen. De bevolking van Stavenisse. Oude en Nieuwe Tonge wilde niet evacueren: de sterke stroom voor de haven van Tholen belette daar eveneens het reddingswerk. Na nog een dag te hebben gewacht fop verzoek der autoriteiten die op slecht weer rekenden) heeft de vloot Zaterdag de thuisreis aanvaard. De Makkumers terug, ietwat teleurgesteld De negentien Makkumer vissersboten, die Maandagavond uitvoeren om hulp te verlenen in de geteisterde gebieden, zijn in de afgelopen dagen zo voor en na teruggekeerd. In de nacht van Zaterdag op Zondag kwamen de laatste in de haven aan. Zijn onze informaties juist, dan hebben zij drie mensen kunnen red den. Sommige schepen hebben lange tijd in de havens liggen wachten, omdat er De elf Grouwslers, die met hun schouu en in Óoltgensplaat (Overflakkee) 1500 mensen uit hun woningen haalden. De twaalfde man is de chauffeur B. de Vries, die gedurende deze tijd een 3000 kilo meter reed in de dienst van het Roode Kruis geen emplooi was; andere hebben zich nog verdienstelijk kunnen maken bij de distributie van brood, melk en goederen, over de geïsoleerde plaatsen en bij de evacuatie. Hoewel verheugd, dat de meeste mensen al in veiligheid waren, toen zij in de geteisterde gebieden arri veerden, zijn de Makkumers toch ietwat teleurgesteld over het feit. dat zli door bepaalde tekortkomingen in de organisatie niet meer activiteit aan de dag hebben kunnen leggen. De vletten, die naderhand met trailers zijn nagezon den. zijn ook alle teruggekeerd. Som mige ervan zijn niet eens van de auto geweest. Het bleek, dal de Makkumer vloot bü het uitvaren een verstekeling aan boord had. Een zoontje van een visser, dertien jaar, had zich in het vooronder onder de netten verstopt, omdat hij ook mee wilde helpen, 's Avonds, toen de moeder ongerust werd, heeft een in vertrouwen genomen broertje opgebiecht, dat d? knaap aan boord zat. Harlingers deden goed werk De beide vissersboten HA 7 en 16, de „Mobilia" van de Visserij-inspectie, die met de boot van de politie te water van Harlingen aan het hulpwerk in de nood- febieden hebben deelgenomen, zijn iaterdag eveneens teruggekeerd. Dc beide vissersboten hebben uitstekend werk gedaan bij het vervoeren van goe deren en evacué's in Zeeland en tussen de Zuid-holland se eilanden De ..Mobilia'' deed dienst voor de belooriring van de vissers en de andere in de wateren onbekende schepen. De politieboot zal voorlopig wel in het zuidwesten blijven Lemsters: duizenden liters olie De 22 Lemster vissers, die aan de hulpverlening deelnamen, zijn ook terug gekeerd. De schepen verstookten op deze tocht duizenden liters olie. naar men ons meedeelt, een 500 a 600 liter per boot. Slechts enkele schippers hebben nog daadwerkelijk reddingswerk kunnen doen; de mêesten verrichtten vervoers diensten met goederen en evacué's in de omgeving van De Bommel, Zijpe Brou wershaven en Bruinisse, Het was daar zo'n opeenhoping van schepen, dat er tenslotte weinig werk meer viel te ver richten. Daarom werd Donderdag het besluit genomen om de thuisreis te aan vaarden. De Lemmer I. die op eigen houtje ter redding ging. voer door een gat in een van de dijken van Duiveland en haalde dertig mensen van een geïsoleerd stuk dijk. Door het gat werden de men sen gebracht naar een oP stoom liggend marine-vaartuig. Het schip liep ook nog eens aan de grond en moest een getij wachten, voordat het vlot kwam. De Grouwsters \/an de Friese reddingploegen hebben de bezitters van de kleinste bootjes die toch weer niet tè klein waren om het tegen de woeste golven te kunnen bolwerken nog de meeste diensten kunnen bewijzen bij het reddingwerk in het rampgebied. Dat bleek wel uit de verhalen van de Grouwsters, van wier bevindingen wij Zaterdag al verslag gaven. Zaterdagmiddag hebben de twaalf mannen elf, die er met de schouwen op uitgetrokken zijn en de chauffeur van de personenauto, die al die tijd Roode Kruisdiensten heeft verricht verslag uitgebracht op het gemeentehuis in Grouw. Om twaalf uur 's nachts waren de vijf mannen, die met hun schouwen in Óoltgensplaat op Overflakkee waren gebleven, toen de anderen naar Brui nisse werden gedirigeerd, ook terug ge komen. Niet per trein, maar met de personenauto van Halbertsma, die de trailers had vergezeld en waarmee dc chauffeur B. de Vries in vijf dagen tijds een 3000 kilometer had gereden, groten deels in dienst van het Roode Kruis. De heer De Vries had zullen wachten bi.i 's Gravendeel en in afwachting van de terugkomst der bootslieden had hij zich maar verdienstelijk gemaakt bij de evacuatie, het vervoer van patiënten, doktoren, verpleegsters enzovoort. Ty'dens deze bijeenkomst ten ge meentehuize, mede bedoeld om na te gaan, welke lering er is te trekken uit de organisatie van de hulp bü deze ram pen (moge het nooit weer nodig zün!), Twee vissers van Bruinisse met gezin en schip in Harlingen Twee vissers van het zo zwaar getroffen Bruinisse op Duiveland. Jumelet en De Wal, zijn Zaterdag met hun gezinnen op hun schepen in Harlingen aangekomen; zij zijn van plan zich daar te vestigen. De vissers namen mee wat zij van hun kle ding en huisraad nog konden redden; dat is uiteraard niet veel. Een van hun Har- linger collega's bracht meteen speelgoed aan boord; de kinderen hebben namelijk alles in Bruinisse moeten achterlaten. De landaanwinning ar Wadden en Lauwerszee De Besturenbond Kollumerland van het N.V.V. heeft Zaterdagmiddag een vergade ring in Kollum belegd, waarin de heer P. Schippers. hoofdbestuurslid van de A.N.A.B., een inleiding heeft gehouden over de mogelijkheden en moeilijkheden van de landaanwinning aan Wadden en Lauwers zee. Reeds in de Middeleeuwen is men hier op kleine schaal met landaanwinning be gonnen. Het was particulier initiatief en het ingepolderde gebied werd eigendom van hen, die het werk ter hand hadden genomen. Later kwam er subsidie van pro vincie en Rijk en nu is de landaanwinning uitgegroeid tot een belangrijk object van werkverruiming, waarbij duizenden arbei ders betrokken zijn. Van nationaal belang is de inpoldering ook uit het oogpunt van de voedselvoorziening: duizenden hectares vruchtbaar land zijn in de loop der eeuwen ontstaan, waar we momenteel van profite ren in de eigen voedselvoorziening en de export van agrarische producten. Verder heeft deze landaanwinning een bescher mende invloed op de zeedijken, die het minder zwaar te verduren hebben, wat ook voor de nationale veiligheid een Jggtor is die niet uit het oog verloren mag 'orden Na de verschillende werkmethoden -aan de Friese en Groninger kust en in de Dollard te hebben vergeleken, kwam de spreker tot de conclusie, dat de landaanwinning, hoe wel zij kapitalen geld kost. in alle opzich ten verantwoord is. Wel achtte spreker in verband met de landaanwinning een wijziging in de huidige woningbouwpolitiek gewenst Er dienen woonkernen gebouwd te worden in streken waar de landaanwinning plaats vindt niet hier en daar een enkele wo ning. maar hele complexen van woningen, wat de animo voor de arbeiders, om daar te gaan wonen, verhoogt. Nu bouwt men huizen in streken, waar het arbeidsover- schot het grootst is en is men gedwongen autobussen verscheidene kilometers laten rijden-, wat enorme kosten met zien meebrengt. Spreker vond het jammer, dat de regering dit niet eerder heeft ingezien Oudheidkamer Weststellingwerf wil onderdak in molen „Windlust" De vereniging voor de oudheidkamer ..Weststellingwerf" heeft nog geen onder dak gevonden voor haar verzameling. Zij heeft nu in haar jaarvergadering besloten, aan het gemeentebestuur te vragen om medewerking voor het inrichten van een oudheidkamer in de molen „Windlust". Winkelsluiting in Heerenveen weer op de helling? De winkeliers in Heerenveen kunnen 't niet eens worden over de verplichte halve- dagsluiting, welke aldaar is bepaald op Dinsdagmiddag. Zelfs in dezelfde branche bestaat er geen overeenstemming over deze kwestie. B. en W stellen daarom voor aan de raad om de in Augustus 1952 vast gestelde Winkelsluitingsverordening weer in te trekken. Slagge foardrachtekriich to Wytgaerd Yn 'e gearkomste fan it Roomsk Frysk Boun to Wytgaerd is in foardrachtekriich halden, dy't tige slagge is. Der wiene fiif foardragers, dy't it boppe forwachting goed diene. De earste priis wie foar Agnes van Balen, de twadde foar Atsje Roorda en de trêdde foar Marijke van Balen Dêr is in programma fêststeld foar it kommende jier. It bistjür is gelyk bleaun. Fietser contra sneeuwploeg Zaterdagmorgen omstreeks halfzeven kwam de heer W. Buruma uit Noordber- gum in onzachte aanraking met de drie hoek, welke achter een vrachtauto was ge bonden om de sneeuw te ruimen, toen hij met zijn rijwiel over de Noordersingel te Bergum reed. Het rijwiel werd ernstig be schadigd; de heer Buruma zelf '-wam er goed af. t Rijnaak probeerde tevergeefs Lemster haven te bereiken Een rijnaak, geladen met steenkool voor de steenkoolhandel Wierda te Lemmer, heeft Vrijdag tevergeefs getracht de Lem ster haven te bereiken. Het schip heeft ligplaats gekozen in de Prinses Margriet- sluis en de „Jan Nïeveen" heeft er Zater dagmiddag zolderschuiten, een zelflosser en een kraan heengebracht, opdat de aak kon worden gelost. Dit was nodig, omdat een gas- en een zuivelfabriek in Friesland dringend behoefte hadden aan kolen. Het Ijs voor de haven van Lemmer is nog steeds een grote belemmering voor de scheepvaart. Het ir. Wouda-gemaal stop Het ir. Wouda-gemaal bij Lemmer is stopgezet. Men kreeg te veel last van het grondijs. Noodlottige val Zaterdagmiddag kwam mevr. Tr. Visser Wijbinga te Goutum tijdens haar huis- houdelyke bezigheden zo ongel] vallen, dat zij met een leven1 lijke hoofdwonde naar het ziekëi Leeuwarden vervoerd moest worden. Haar toestand is nu redelijk. kwam er een telefoontje van de heer Wester uit Oudgastel benoorden Roosen daal, waaruit bleek, dat de tweede ploeg Grouwsters, de twaalf man. die Donder dag met vijf schouwen en twee vletten naar het rampgebied was vertrokken, het werk heeft moeten staken, omdat de vorst het varen belette. De heer Wester meldde, dat zij daar nuttig werk hadden kunnen verrichten. Twee trailers zijn naar Oudgastel gezonden om de boten op te halen. Burgemeester Renken deelde mee. dat hij de gemeenteraad voor zou stellen, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten verlof te vragen, dat Idaarderadeel de gemeente Óoltgensplaat waar de Grouwsters rond 1500 personen redden adopteert. Rood Hurli ruien Frysk Orkest krijgt 12 cent per imvoner Voordat de vroede vaderen van Harlin gen zich schrap zetten voor de behande ling van de gemeentebegroting 1953. werd 35 mille gevoteerd voor de invoering van een mechanisch puttenledigingssysteem bi) de gemeentereiniging. Deze betrokken auto is tevens ingericht voor het ledigen van beerputten en septic tanks. De raad ver enigde zich met het voorstel tot aankoop van de villa Casa Cara aan de Midlumer- weg, waarmede ruim twintig mille is ge moeid. Tenslotte werd nog zeven mille uit getrokken voor het leggen van een riool onder de rijksweg. In de algemene beschouwingen met be trekking tot de begroting 1953 kwam voor al tot,, uitdrukking dat er sinds de bevrij ding' ''iel tot stand is gekomen. Onver- deelt. uad men daarvoor waardering. In de toekomst zullen echter nog vele plan nen moeten worden uitgevoerd, zoals aan leg sportpark, recreatievijver, rusthuis en opruiming van krotwoningen. Daarmee zullen grote bedragen zijn ge moeid, aldus burgemeester Nauta. En de nationale ramp. welke ons land heeft ge troffen, zal een snelle uitvoering van be staande of nog te ontwerpen plannen wel licht bemoeilijken. Ook de ontstellend grote werkloosheid in de gemeente werd besproken. De heer J. Krol (r.k.) meende, dat zich dezelfde symptomen openbaren als in de crisisjaren. De heer L. de Boer (PvdA) zeide het met de heer Krol eens te zijn. dat vooral de haven slecht is en vroeg zich af wat pre cies de oorzaken zijn. Uiteraard spelen de in- en uitvoerbesprekingen van Engeland een rol, maar daCt is het niet alleen. Er dreigt nog een groot gevaar, aldus de heer de Boer. n.l. sterke inkrimping van de categorie van geschoolde havenarbei ders. Doordat het havenbedrijf weinig arbeiders opneemt en bouwvak- en metaal bedrijven wel, is deze categorie onrustba rend geslonken. Ook de catastrophale storm, waarvan Harlifren een klein proefje heeft gehad, wera ;r sprake gebracht. Sinds enkele dagen zei de heer de Boer een groot voor stander te zijn van verbreding van het Zuidersas; ook verbetering van het Noor- dersas dient de aandacht te hebben. Zowel voor de beveiliging van Harlingen als Friesland, is dat van groot belang. De be groting. sluitende met een tekort van 131284. werd tenslotte z.h.s. aanvaard, waarbij we aantekenen dat het LOF het volle subsidie (12 ct. per inwoner) krijgt Zondagavond werd in de Nèd. Herv. Kerk aan de Fok te Heerenveen door leden van de jeugdvereniging met veel succes opgevoerd het lekespel „Mensen onderweg". De kerk was geheel bezet. ACHTK ARS PELEN, 28 Jan.—3 Febr. Geboren te SurhuisterveenBareld, zoon van Bordze Woudstra en Wipke Helder; te Buitenpost: Sierk, zoon van Willem de Vries en Klaaske Reitsma; te Surhuizum Sipke Pieter. zoon van Siebe Bouma en Beitske Klaaske Bijma; te Boelenslaan: Sijtze. zoon van Sjoerd van der Veen en Bontje de Graai; Minke, dochter van Bareld van der Wijk en Klaaske Kuperus; Komelis, zoon van Rinze Kootstra en Sjoukje Sibma; te Surhuizum; Melle Gerben. zoon van Anne Minnema en Heiltje Buma; te Twijzelerheide: Jan Jaring. zoon van Pieter Huizinga en Aaltje Wïjbenga: te Kooten: Grietje, dochter van Jan Hiemstra en Sjoerdtje Zuidersma; te Buitenpost Zwanette Beatrix, dochter van Riemer Renkema en IJnske Grietje Wiersema. te Drogeham: Froukje. dochter van Andries Hoekstra en Loltje Ijtsma Ondertrouwd: Alle Visser 27 Jaar, te Oosterlittens en Imke Pitstra 26 iaar. te Drogeham Getrouwd: Pieter v, d. Zwaag, 27 Jaar. te Twijzel en Janke v. d. Meer, 25 jaar, te Droge ham; Sjoerd Visser, 23 jaar, te Maasniel en Froukje v. d. Valle, 22 jaar te Buitenpost. Jan v. d. Bij, 23 jaar en Grietje Alma. 17 jaar beiden te Hark-Opeinde; Andries Turkstra, 26 jaar, te Kollumerzwaag en Wijtske Hazen berg, 23 jaar, te Buitenpost Overleden te Buitenpost: Jannes l.eutscher. 49 jaar, echtg. van Wijtske de Groot; Catha rine de Bruin, 67 jaar. echtg van Wïehe Dijkstra: te Leeuwarden: Liebe Bouius 2 jaar. zoontje van Klaas Bouius en Lollje Henstra van Twijzelerheide; te Buitenpost Auke Fink, 78 jaar. ongehuwd AMELAND. Januari. Geboren te Nes: Marten Comelis. zoon van Martin us Oosterhof en Aafje de Vries: Dirk Jan Maria, zoon van Johannes Henricus de Jong en Anna Maria Brouwer. Overleden te Hollum: Douwe Gorter. 87 jaar, wedn. van Seijke Bleeker; te Buren: leven loos kind van Jacob Kooiker en Rika Caro lina Veluwe; te Leeuwarden: jitsche Bosch. 71 jaar, echtg. van G. T Romer; te Hollum: Seijke Visser. 79 jaar. wed. van Botte Visser. BAARDERADEEL. 26 Januari—2 Februari. Geboren te Weidum: Lambertus zoon van Hendrik Blumers en Trijntje Talsma; te Oos terlittens: Katrinus zoon van IJtsen Wals- weer en Trijntje Hiemstra. Gehuwd: Hendrik Hoekstra en Pietje Rau- kema. Overleden te Apeldoorn: Aris Alexander Smits. 7 jaar, van Winsum. BARRADEEL, 28 Januari—3 Februari. Geboren te Tzummarum: Lume. zoon van Tjibbe Hoogerhuis en Jantje Keegstra. Overleden te Minnertsga: Gatske Tigche- laar. 78 jaar. vrouw van Hendrik Bouma; te Sexbierum: Watze Bloksma. 71 jaar, man van Rinske Veenstra: te Harlingen: Lijsbeth Hout- sma. 66 jaar. vrouw van W. de Jong. van Sex bierum: te Leeuwarden: janke Akke van dei Meer. 1 jaar en 8 maanden, van sexbierum. BOLSWARD. 27 Januari—2 Februari. Geboren Ignatius Folkert. zoon van Jacobus Folkert Zijlstra en Akke Mïedema; jolanda Cora dochter van Comelis Pieter Schaap en Elisabeth Margaretha Visser; Epke. zoon van Sijmen Leenstra en Baukje Geertrulda Ger- ritsma; Dagobertus Siardus Franciscus Igna tius, zoon van Isidorus Bonifacius Visser en Wymbritseradeel: 101.000 gulden en vier en tivintig koeien De stroom van gelden voor de slachtoffers van de watersnood gaat door. Van morgen deelde de provinciale penningmeester van het Rampencomilé, dr. Kuperus van de Zuivelbank, ons mee, dat er nu aan controleerbare bijdragen een bedrag van twee millioen uit Friesland binnen is. Daarbij zijn dus niet inbe grepen de bedragen, die via andere kanalen uit dit gewest naar het Nationaal Rampencomité vloeiden. Ook de opbrengsten van de beide laatste gemeenten zijn nu bekend: Wijmbritseradeel een 101.000 gulden (en 24 koeien!) en Menal- dumadeel een 68.000- De leden van de Coöp. Zuivelfabriek te Oudega (Sm.) stelden ƒ20.000 ter be schikking van de Stichting voor de Landbouw en de daarin ondergebrachte organisaties voor. de leniging van de nood. A De begrafenisvereniging te Wieruim zal 400 geven, het grafkisten fonds 100, "een feestcommissie f 193. De begrafenisvereniging te Heeg 250 A Het personeel van de NTM besloot één dag loon af te staan. A In de dien sten der Hervormde gemeente te Hee renveen is 1275.80 gecollecteerd. In de eerder gehouden bidstond was reeds 742.36 bijeengebracht. In Sloten was Zaterdag ƒ2333.50 byeeq. dat is ƒ3.25 per inwoner of 13.50 per gezin. Dit geld kwam aldus binnen, particulieren 2005.50. afdelingen Sloten en Gaaster- land Bond timmerliedenpatroons 100, begrafenisvereniging Sloten 50. Aveno f 50. Geref. meisjesvereniging 10. Ge ref jongelingsvereniging 10. Geref. Jonge meisjesvereniging r5, muziekver eniging Crescendo 25. potje vasten avond bal R.K. dansclub 1 78. Verder werd ingezameld dertien m3 kleding, dekking en schoeisel, waaronder nieuwe goederen van winkels, en een pak ge maakte goederen van de Herv. Vrou wenvereniging A 105 mannen van de Ne-' ~Heidemaatschappy die werken bij de' Jlvehkavelinig in „De Halben" by Anjum, geven aanstaande Woensdag hun vacantiebon voor het Nat. Rampenfonds. De lijstcollecte in Vlieland bracht 1350 op. De leden van de bouwvakarbei dersbond laten 'n uur loon en het loon van een snipperdag staan 500) en stel den ook nog 100 uit de kas beschik baar. Wartena: ƒ5996.50 en een pink (ƒ400). Het personeel van de scheeps werf Bylsma liet een dag loon staan 160) en de firma verdubbelde dit be drag. De Vryz. Herv. Vrouwenvereni ging schonk 100. Het totaalbedrag wordt daardoor bijna 7000 of ruim 28 per gezin. „Spaarpottenactie" Chr. Nat. School Garijp ƒ255.85. A Verloting „Us Sjongen" Burgwerd 160. A Col lecte Ned. Herv. kerk Berlikum ruim ƒ4000 (en een schaap toegezegd), Geref. kerk 3300, Doopsgezinde 1400. A Per soneel Lyempf Beriikiuim laat gedu rende negen weken 2 procent van loon staan. A Een oudje uit het gemeentelyk rusthuis te Berlikum offerde z'n spaar penningen: 9. A Leerlingen openbare Ulo Heerenveen ƒ338,43. A Verloting filmavond M.A.C. Zuid-Friesland f 150. A Personeel coöp. zuivelfabriek Bonte bat 94. Kollumerland45.800 Zaterdag was de stand in Kollumerland 45.837.72. gespecificeerd als volgt: Kol lum 14.600.62, Kollumerpomp ƒ5213.15 (640 inwoners), Warfstermolen ƒ1752, Burum f2593.25. Munnekezijl ƒ4544.50, Oudwoude ƒ3501.25. Westergeest ƒ3183.50, Triemen 1001.10, Zwagerveen. Kollu merzwaag, Veenklooster, Zandbulten en Zwagerbosch samen ƒ9448.25. In deze bedragen zijn inbegrepen 500 van het comité „Skaed en Ljocht" f 122.72 van de leerlingen der o. 1. school te Kollum en 59.20 van het personeel van fa. Wouda, autogarage (acht uren overwerk met aanvulling gelyk bedrag door de eigenaar). N.O.-polder adopteert De poldercommissie voor alge mene belangen in de Noord oostpolder heeft in principe besloten een nader aan te wijzen gemeente of 9treek te adopteren. De hulpverlening zat wor den voortgezet. Er is reeds een bedrag ingezameld van 71.589, een bedrag van 13.230 is toegezegd. Een grote hoeveel heid goederen werd ingezameld er voorts werden mankrachten, transport middelen en materialen beschikbaar ge steld. In de polder zyn reeds 109 evacué's ondergebracht; er is nog ruimte voor meer evacué's. Stalling voor vee wordt in gereedheid gebracht. Wymbritseradeel: een ton en vee! Wymbritseradeel heeft meer dan een ton bijeengebracht: 100.915.99. dat 1 ongeveer 35 per gezin. Bovendien is i: verschillende plaatsen, o.a. Heeg, Hom- merts-Jutrijp, Oppenhuizen-Uitwellïn- gerga, Nijland. Goënga en Offingawier. vee toegezegd. In Offingawier maar liefst 15 stuks ter waarde van ongeveer 7500. De opbrengst in de dorpen was' Abbega f 2859. Blauwhui s-Westhem 3800. Folsgare 2547.50. Gaastmeer- Nijhuizum (opbr. avond Nat, R. Fonds 125) 5382, Gauw f 3195, Goënga- Goëngamieden ƒ2465.50, Heea f 10.595.82 Hommerts-Jutrijp ƒ8800, Nijland (opbr. coll. Herv. School ƒ81.20) f'6089.70, Offingawier ƒ2082, Oosthem ƒ1886.60, Oppenhuizen-Uitwellingerga 13.805.95, 'OudegaIdzegaSandfirden 10.000, Scharnegoutum-Loënga 9744.72, Wol- sum 2181.50, Woudsend-Indijk-Ype- colsga-Smallebrugge 10.033.70. IJs- brechtum-Tirns-Tjalhuizum ƒ5447. Het Bildt: een commissie In Het Bildt is een commissie van zeven benoemd, die de leiding zal nemen bij de nog te nemen maatregelen. Voor zitter is burgemeester J. Klok, secr.- penningmeester de gemeente-secretaris W. Brouwer. Men zal met de werk gevers- en werknemersorganisaties over leg plegen inzake de mogelijkheid om een deel van het loon te offeren voor het fonds. A De totale opbrengst in Het Bildt is tot dusverre 44.532.88. St. Anna Parochie gaf daarvan 10.315.50, St. Jacobi Parochie 13.125.93, Vrouwen parochie ƒ7472.75. Oude Bildtzyl 9019.68, Nieuwe Bildtzyl 795.82 en Oude Bildtdijk ƒ3803.20. A De Bildtse gemeente-timmerlieden, die Zondag de stormschade aan een dak van een gemeentewoning repareerden, stonden het daarmee verdiende bedrag van 48.50 aan het Rampenfonds af. A De 45 leerlingen van de Chr. school in Deinum offerden 10.22 en namen verder zes ballen, 37 leesboeken. 18 stukken speel goed en een paar wanten mee naar school voor de kinderen, die alles kwijt zyn. A Twee kleine meiskes uit Ee heb ben spontaan Bijbelteksten getekend en verkocht ten bate van het Rampenfonds. De opbrengst van drie gulden is per giro verstuurd naar Den Haag. Menaldumadeel In Menaldumadeel is by de collectes opgebracht: Beetgum 8845.50; Blessum 1335.50; Boxum f 2472.75- Deinum 2142.25: Berlikum 3600; Dronriin ƒ26.000, Engelum 2543; Marssum 4440.86; Menaldum f 5983.56: Schingen ƒ2184.50; Slappeterp ƒ11.50 en Wier f 714. Berlikum redde z'n figuur door nog eens 9000 byeen te brengen (o. a. by de kerkcollectes) en in Menaldum bracht de kerkcollecte een 3100 gulden op. Zo komt Menaldumadeel momen teel op een bedrag van ƒ67.818. dat nog zal stygen door de kerkinzamelingen in de verschillende plaatsen. Josephina Nota; Ullke Douwe. zoon van Klaas Tjalsma en Pietje Pieksma. Gehuwd: Johannes Altena en Antje Hiem stra te Wommels Overleden: Ruurd Beekema. 79 jaar. wedn. van Hendrikjen Negenman, van Harlch. DANTUMADEEL. 29 Jan.1 Febr. Geboren te Murmerwoude: Wijbe. zoon van Anne soepboer en Sieuwke de Jong: te Veen- wouden Roelof, zoon van Haize van der Heide: te Wouterswoude: Haijo. zoon van Hans van der Meulen en Gerdina Grietje Wijma: te Akkerwoude: Dirk. zoon van Karke Bloem en Janke de .Tong: te Dantumawoude: Binne, zoon van Sijbren Koolstra en Sijtske Delfstra. Overleden te Zwaagwesteinde: Jitske Wijbenga. 32 jaar. weduwe van Sjouke Dijk stra; te Driesum: Bartele Hoekstra. 79 jaar van Wouterswoude: te Veenwouden: Gerrit Stelma 75 jaar DONTAWERSTAL. 21—27 Januari. Geboren te Langweer: Wietsche, dochter van sieger Homstra en Trijntje Klijnsma: te St. Nieolaasga: Jan. zoon van Jan van Rijs en Jantje A, Groenveld: te Koufurderrige: Philippus zoon van Gerrit Falkena en Aaltje Hoekstra Getrouwd: Jouke Huitema. 26 jaar en Hinke W. Hofstra. 23 jaar. beiden te Kouiur derrige: Johannes Spannïnga. 31 jaar. te joure en Janke Tromp. 24 jaar. te Langweer; IJme Neef 25 jaar en Gerbrigje Groen. 21 jaar, beiden 'e st. Nieolaasga Overleden te Sneek: sjoukje Steneker. 61 jaar. echtg. van Harmen schmit. van Schar- sterbrug; Korneliske de Vries. 74 jaar. wed. van Pier Schurer. van Tjerkgaast. FERWERDERADEEL, 29 Jan.—4 Februari. Geboren te Ferwerd: Sijtse. zoon van Thy» van der Meer en Tietje Dijkstra; te Hallum: Sietske dochter van Eelke van der Woude en Harmina Stelpstra; te Jislum: Eelke, zoon van Meindert Klaas Meindertsma en Jantje Akker; te Lichtaard: Wijtske. dochter van Jan Reitsma en Tjitske Bakker; te Nijkerk: Sijtze. zoon van Oene Spoelstra en Grietje Vellema. Schaakkampioenschap van Friesland Zaterdagmiddag werd, onder leiding van de heer B. Ondersteyn. een begin gemaakt met de eindstrijd om het per soonlijk schaakkampioenschap van Friesland. Hiervoor plaatsten zich: H. Kramer, Th. P. v. d. Tol, K. D. Mulder v. Leens Dijkstra, E. Ploegh. H. Blokker. M. Jaasma en E. de Boer. Om "de zesde plaats wordt nog gestreden. Wegens verhindering van enkele deelnemers werden slechts twee par tijen gespeeld, die beide tot een beslis sing kwamen. Max Jaasma bereed tegen Mulder v. L. D. weer zijn stokpaardje (1. Pf3) en kwam daarmee zonder kleer- schuren door de opening. In het gevor derde middenspel raakte hij. in overi gens goede positie, het spoor even 'bijster. Zijn tegenstander, die inmiddels in tijdnood was gekomen en dus ijzer- sterk begon te spelen, drukte hem toen in de verdediging. Wat Jaasma ook probeerde, hij kwam niet meer uit de greep. Een moeilijke party! Van geheel andere aard was het tref fen tussen Ploegh en de Boer (Wor- kum). die zich Konings-Indisch opstelde. Aanvankelijk beperkten beide spelers zich tot het aftasten van zwakken plek ken; een strijd om de goede positie dus. Ten einde het spel te vereenvoudigen bood zwart op een gegeven ogenblik dameruil aan. evenwel niet op het juiste moment. Daardoor kwam hii in moeilyk- heden. Lange tijd wist hij het ergste ge vaar te bezweren, maar toen Ploegh met zijn geschut in de zwarte stelling binnendrong gaf de Boer zich na hel verstrijken van de speeltijd gewonnen. Binnenbrandje Doordat de slang van het gascom- foortje viel, ontstond gistermiddag om halfeen in het perceel Alma Tadema- straat no. 4 een begin van brand in de badkamer. De betimmering, de gordijnen en wat wasgoed gingen verloren. De brandweer bluste het vuur met de hulp- straal. Tegelykertyd werd de brandweer gealarmeerd voor een schoorsteen brandje in het perceel Achter Land- buurt 34. Toen de brandweer ter plaatse was, hadden de bewoners het brandende roet reeds met een stuk hout verwijderd. Nachtelijke vergadering Zaterdagnacht heeft de afdeling Leeu warden van de Ned. Bond van Hotelper soneel een ledenvergadering gehouden in café „De Beurs". Bondsvoorzitter Wagener uit Amsterdam heeft gesproken over „Wat was. wat is, en wat gaat ge beuren". Hierby kwam ook de controle van de arbeidswet in de hotel- en café bedrijven ter sprake, hetgeen nogal enige discussie uitlokte. Verder belichtte de heer Wagener de a.s. PB.O. Om streeks vier uur sloot de voorzitter Mul der de zeer geanimeerde vergadering. Beurs van Amsterdam 3—3 Ned. '47 3 Dollarlening '47 3 Grootboek '46 3—3% A'dam '47 A. K. U. Van Berkel Calvé Delft C. Fokker Ned. Ford Ned. Kabel Philips g.b. Unilever C.' Ned. Gist- en Splr. Stokvis 500/1000 Kon. Petr. Mij. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber HolL Am. Lijn Kon. Ned. Stoomb. Kon. Paketvaart Rotterd. Lloyd Scheepv. Unie St Mij. NederL H. V. A. Javasehe Cult. Mij. Deli Bat. Mü- Deli Mij. Senembah Mij. Aniem Amst. Ballast My. Deli Spoor Walvisvaart Pennsylv. Anaconda Beth. Steel Rep. Steel Shell Union Meelfabr. d. Bakkerij C.V.A. C.V.A. C.V.A. C.vJL C.vA C.vJL Slot Slot 6 Febr. 9 Febr. ^5 Vis 941/2 944/8 95V* 97 971/, 1698,% lOOlfD 102 123 121 107 191 192% 2|1lJo 214 1b2% !21S» 185 1851/a 1981/, 128 130 3i4Vi 3137/8 87 873/, 961% 961/2 13911.2 140 1397% 139 1193/, 120 1263/, 1261/2 1295/p 1291/, 1481/3 1471/2 961/3 963/8 43 44 1111/2 1131/4 813/, 815/g 741/5 751/2 681/, 68 121 124 38 371/, 74 74 22!/, 228/,, 42"% 42»/, 543/, 538/g 46«/l» «58/8 69 (83/, 2051/, 206 „De Laatste Eer", Wierum; er is twee keer dienst gedaan; flink batig saldo. „De Laatste Eer", Heeg: er is 21 keer dienst gedaan: ledental 407. Herkozen G. W. Walinga. Begrafenisvereniging Bakhuizen: de reserve bedraagt thans ƒ3231.71: de contri butie blijft gelijk.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3