Naar het „heilige meer'' in het puntje van Transvaal Een Leeuwarder over het leven in West-Australië Het raadsel van de week MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 LEEUWARDER COURANT 3 i „Deur ons ver verlaten vlaktes (Van onze correspondent in Kaapstad) In het uiterste noorden van Transvaal, in het woeste gebied der Lebombo- bergen, ligt een meer. Het ligt hoog in de bergen, ver van de wegen der mensen en het is een plaats van stille huivering voor de Banloe's, die het „heilig" hebben verklaard. Eeuw na eeuw stroomt het regenwater van de omringende bergen er heen en hoewel het meer géén rivier heeft, waarlangs het zijn water massa's kan afvoeren, blijft zijn waterpeil altijd constant. Waar blijft al dat w^ter? De geologen hebben de verklaring gevonden: het stroomt diep onder de rotsen, de heuvels en de bergen voort, naar een onbekend doel, ergens in de wijdheid van het Afrikaanse continent. Maar de primitieve Bantoe's hebben een andere verklaring: de Grote Slang der Vruchtbaarheid woont in het meer; hij zuipt het water op en spvit het naar de hemelen, waar het bewaard wordt. Soms, als de geesten een beste bui hebben, zetten ze de poorten open. Dan regent het en dan groenen de velden en rijpen de halmen en wordt het vee vet. Wie zou niet huiveren van diep ontzag, als hij de berghellingen afdaalt, die naar het stille, heilige meer voeren? Er zijn altoos witte watervogels op het rimpelend vlak en ook die vogels zijn heilig. Men mag ze niet jagen, men mag ze niet verschrik ken. Want zij zijn de zielen der ver moorde vrouwen van de Voortrek kers, de zielen van de dochters der boeren-pio- niers, die vielen onder de regen van assegaaien, die de voorvaders der Bantoe's slin- fierden naar de egerplaatsen der witmensen. Van Kaapstad in het Zuiden tot het heilige meer in het Noorden is het. hemelsbreed gemeten, onge veer achttienhon derd kilometer. En op die weg lig gen niet alleen de „verlaten vlaktes van de dorre Ka roo en van het brandend-warme Lageveld", maar ook tal van berg reeksen, wier rot sige kruinen zich in de wolken boren en wier dalen nog vijfhonderd-maal dunner bevolkt zijn dan de dunstbevolkte plekken van Europa. Ik heb, in een tocht die drie weken duurde, de verre pelgrimstocht gemaakt, deels per trein, deels per auto en daar, Waar geen wiel meer komen kon. te voet. Toen ik op het station van Kaapstad efsaheid nam van mijn vrienden tikten ze, meewarig doch vol troost, tegen hun voorhoofd en ze waarschuwden me tegen malaria en zwartwaterkoorts, tegen olifanten en tegen de geheimzinnige ziekte van het Dodendal. Maar ik ben, gezond en gebruind, heelhuids terugge keerd. En ik heb een reis gemaakt, die zal blijven behoren tot de prachtigste herinneringen uit mijn leven. Zo juist verschenen Rapport: De teelt van klein fruit in Amerika. Vier deeltjes. I. Algemeen overzicht. II. Aardbeien. III. Frambozen en bramen. IV. Blauwe bessen en veenbessen. Uitgave Contact groep Opvoering Productiviteit. Den Haag. 1953. Geb.. geïll., 61, 56. 68 en 61 biz., a 1.90, 1.80. ƒ2.20 en 2.75. In de zomer van 1951 werd door een studiegroep, bestaande uit vier tuin- bouwdeskundigen, een reis gemaakt door de Verenigde Staten ter bestudering van de aldaar druk beoefende teelt van klein fruit. De studiereis had plaats onder auspiciën van de Contactgroep Opvoe ring Productiviteit in het kader van het technische bijstandprogramma van het Mutual Security Agency. Het team b ~"ft toen kennis gemaakt met een ai U nieuwe methoden en nieuwe toepassin gen op het gebied van de teelt en afzet van klein fruit, alsmede van het weten schappelijk onderzoek, die voor Neder land van belang zijn, Als resultaat van deze reis zijn thans verschillende nieuwe rassen, uit. Amerika afkomstig, in on derzoek. Een beschrijving van deze ras sen vindt men in bovengenoemde publi caties opgenomen. Het „Algemeen over zicht" biedt bovendien, naast, een alge mene en onmisbare beschrijving van de De Blauwe Trein Van Kaapstad brengt de blauwe trein u in 26 uur in Pretoria. Het luxueuze comfort, dat de Unie-spoorwegen de reiziger op deze trein bieden, wordt in Europa niet geëvenaard en in Amerika niet overtroffen. Men geeft u een coupé, die binnen kleine afmetingen alles biedt, wat ge verwachten kunt van een kamer In een eerste klasse hotel. Men biedt u, voor een rijksdaalder, al spoedig na het vertrek uit Kaapstad, een lunch aan, die ge kunt samenstellen uit een spijs kaart met zeven gangen. En voor vier gulden eet ge 's avonds een diner met negen gangen (kreeft, wijn en sigaar Inbegrepen) dat, naar Europese begrip pen, tenminste drie tientjes zou moeten kosten. In smetteloze uniformen ge klede kellners en stewards lezen u de wensen van het gezicht; zij stoppen u een kussen in de rug en zij wekken u 's morgens uit uw verende bed met een kop thee. Kortom: in deze air-condi tioned trein maakt men het u binnen een paar uur voelbaar-duidelijk, dat ge met vacantie zi.it en dat het leven goed is! Prachtig land Reeds na een paar uur begint de trein te klimmen tegen de hellingen der eerste bergreeksen. Bij Wellington staat goudgeel koren tegen de bergen te rijpen in de zon. Over de heuvels spe len de zon en de wolken een wonderlijk spel van licht en schaduw; er zijn plek ken in het panorama, die alle kleuren tonen van rood tot blauw en van grijs tot paars. We rijden langs steile rots wanden en passeren van tijd tot tijd kleine riviertjes, vol helderwitte keien. Hier en daar is het uitzicht over de valleien groots en wijd. de witte boer derijen, die eenzaam in de stille ruimte liggen, zijn overal omzoomd met het felle rood der kafferbomen en het bran dende paars der jacaranda's. Op een hangbrug staan kleurling-mens]es, zo gracieus dat zij zouden kunnen dienen als model voor een Afrikaanse Venus. Zij wuiven naar de trein en lachen hun witte tanden bloot. Laat in de middag nadert ons rijdende luxe hotel de Hexrivier-pas. We stop pen in Wolseley. vlak voor het rood geschilderde café van de heer Izaak Katzenellenbogendat grenst aan een uit natuursteen opgetrokken kerkje. En dat kerkje is zó onwerkelijk mooi en lieflijk als het alleen maar voorkomt in een duurder soort sprookjesboeken. Langzaam trekt de trein, die thans zo wel vóór als achter een zware locomotief heeft, het bergmassief binnen. We kronkelen langs ravijnen, we slingeren langs rotsige plekken we rijden over heldere beekjes. De lucht wordt ijl. het geluid van de locomotieven wordt zach ter en zachter. Met een slakkengang van vijf kilometer per uur trekken we door een landschap, dat afwisselend zo woest en zó lieflijk is dat men tever geefs zoekt naar woorden, die het zui len beschrijven. Het is alsof wij zwe ven. Zelfs de thee in mijn kopje staat roerloos stil. En overal zijn de dennen en de vreemde cactussen in de rotsen en overal bloeien de bloemen, rood. paars, wit en blauw. Nacht in de Karoo Langzaam komt de avond nader, We zijn 2500 meter boven de zeespiegel en_ we rijden de wijde stilte van de Karoo binnen. Hier is het een der droogste gebieden van de Unie van Zuid-Afnka; hier groeien over een oppervlakte, die vele malen groter is dan Nederland, Bruisende bergstroompjes banen zich een weg langs de rotsige hellingen. slechts kleine struikjes, die het voedsel vormen voor de millioenen schapen, die er grazen. Iedere boerenplaats is hier zo groot als een provincie. Men rijdt ijlen en mijlen in de schemer zonder enig menselijk of dierlijk leven te zien. Dc mierenhopen, die vrijwel zonder uit zondering omstreeks een meter hoog zijn, geven de vlakte het aanzien van een maanlandschap uit de Franse editie van Jules Vernes' beroemde fantasie. Maar plotseling honderd kilometer van de dichtstbijzijnde boerderij zie ik een sahippershondje draven met de tong uit z'n bek. En ik zie nog juist hoe hij, ernstig en nadenkend, stopt bij een eenzame, hoge zonnebloem. Een zonne bloem en een schippersbond in een land zonder bomen! Nou ja, wat wil men? Ik sluit de luiken, zet mijn schoenen op de gang en laat mij in slaap wiegen op het monotoon geruis van de wielen. Tienduizend Noordoostpolders 's Morgens om kwart over zeven, juist als ik me sta te scheren boven de was bak (met koud en warm water), donde ren we over de brug. die de oevers van de Vaalrivier verbindt. Diep beneden me kolkt het water langs de enonae rotsblokken en ineens besef ik. waar om de Voortrekkers deze stroom de Vaalrivier hebben genoemd. Het water, dat ziah naar de oceaan haast, is vaal van kleur, min of meer als een kop zéér slappe chocolademelk. Langs de grens van de Oranje-Vrij staat kruipen we naar het Noord-Oosten, over grond, die gedrenkt is met het bloed van Boer en Brit en Bantoe. Iedere vierkante meter is hier histori sche bodem. Het land is zó vlak en ruim, dat men onwillekeurig het gevoel krijgt, te rijden door tienduizend aan elkaar geplakte Noordoostpolders. Hier en daar ziet men schapen, nergens ziet men mensen. Hier heersen slechts de wijdheid en de stilte. Ik zie een paar valken en een vogel, die felrode vleugels heeft en een zwarte staart. En plotseling schieten er tien of twaalf wezels, de staarten angstig omihooggeheven. het veld in. Ergens stuurt een kaffer een ploeg door het land. En die ploeg wordt ge trokken door veertien ossen. Veertien ossen en een zwarte man en dan weer veertig kilometer oneindigheid. Vier-en-twintig uren na mijn vertrek uit Kaapstad ze ik in de verte de mijn- hopen van Johannesburg de Goudene Stad schitteren in de zon. En twee uur later stap ik uit het station van Pretoria en neem mijn hoed af voor het standbeeld van Paul Kruger. Hij staat daar, met zijn hoge hoed en zijn geklede jas, omgeven door stenen Boerengene raals. Hij staat daar in het hart van „die ou Transvaal, daar waar my Sarie woon". (Advertentie LM) dcukkwj. iisma. TUINEN 66 LEEUWARDEN OPG. 1892 fruitcultuur in Amerika, een en ander over onderzoek en veredeling, verwer king. kwaliteitseisen en verpakking. Door deze splitsing in deeltjes zijn de kosten veel lager: indien men belang stelling heeft voor een bepaald onder deel, behoeft niet het gehele verslag te worden aangeschaft. Ary Verhaar. Het leven van Maurice Ravel (18751937). Cor Backers, Het le v e n yan Georg Friedrich H?~del (1685—1759). Musica- sei (Kleine boeken over grote mannen), dl. XIII en XVII. Uitg. mij J. Ph. Kruseman. Den Haag. Geb., met portret, 32 biz. a 1.25. Er zijn in ons land enkele reeksen boeken over de grote componisten ver schenen. die bij alle serieuze muziek liefhebbers wel min of meer bekend zijn, maar vanwege hun degelijkheid en duurte niet gemakkelijk aangeschaft kunnen worden. Gelukkig is er ook de Musiea-serie, die in kort bestek een biografie en een lijst van werken in een handzaam, net en goetdkoop deeltje bij een brengt en daardoor aan hen tege moetkomt, die meer willen weten dan in de veelgebruikte muziekencyolopae- dieën staat, maar die geen tijd en lust hebben om aan de studie te gaan in een dik boek vol met allerlei details. Het ene deeltje is uiteraard wat beter uit gevallen dan het andere en jeugdlectuur moet men ook niet in deze reeks zoeken, maar voor het doel zijn ze voortreffelijk geschikt. Wie zich de hier vergaarde kennis eigen maakt, zal voortaan meer van zijn concertbezoek of radio-uitzen dingen genieten. J. de Haan. Boekhouden, voor administratieve land- en tuinbouwcursussen en landbouw scholen. Derde druk. Uitg. mij W. E. J. Tjeenk Willink, Zwolle, 1953. Ing., 143 bladz., 2.95. Rekening houdende met de bedrijfs economische aspecten van het tegen woordige boerenbestaan, heeft de schrij ver een practische handleiding voor boekhouden samengesteld waarin onder werpen als winstberekening, kosten- detaillering, balans-samenstelling, waar debepaling van de veestapel enz. ter sprake komen en door tal van eenvou dige oogaven het eigen inzicht wordt verhelderd. De herdrukken bewijzen wel, dat het boekje zijn goede diensten reeds gedaan heeft. ii Wonen, ontspanning en langer werken Subiaco, W.-Austr. Het tekort aan woonruimte doet zich ook in West- Australië scherp gevoelen. Aan heel huis is et te komen, tenzij men er een koopt of bouwt. Dit laatste k-.mkt de lezer ,t_.sschien vreemd in de oren, maar iedereen mag hier zelf een huis bouwen, zolang hij maar aan de voor schriften voldoet. Er zijn er dan ook velen, die zich tot dit laatste middel wenden en daarvoor worden de weekends gebruikt. Zelf een huis bouwen is overigens niet iets, wat ondoordacht moet worden ondernomen, want het duurt gauw een tot twee jaar. Het is niet moeilijk om een stuk land te kopen. Ze zijn in ver schillende grootten en natuurlijk tegen diverse prijzen te koop. De positie van de materialen is in de laatste twee jaar veel beter geworden, maar bouwstenen en cement zijn toch nog moeilijk te krijgen. Lastiger is het benodigde geld van een bank of instelling te lenen. En op een lening zijn de meeste emigranten aan gewezen. Maar wat een voldoening moet het geven, wanneer men, na twee jaar zijn vrije weekends eraan te hebben gegeven, in zijn eigengebouwd huis kan trekken, al is het dan van hout en al duurt het tien tot twintig jaar, voordat men het zijn eigendom kan noemen. De West-Australiërs zijn vriendelijke en behulpzame mensen. Ze zijn gek op hun bier (ook de dames hebben er geen afkeer van) en er gaat niets boven hun paardenrennen en hun football. Verwar dit niet met ons voetbal, want het is totaal verschillend. Football wordt gespeeld met een rugby-bal, een ovale bal, die zowel geschopt als gegooid mag worden. De goal bestaat uit vier, op één rij staande palen, waarvan de binnenste twee hoger zijn dan de buitenste. Wordt de bal tussen de hoge palen gespeeld (er is geen bovenlat en d-- bal kan dus nooit „over" gaan) danj wordt hiervoor 6"punten gegeven; gaat hij naast de hoge palen, maar binnen de lage, dan is dit 1 punt. 's Zomers is het strand de geliefkoos de plaats voor ontspanning. Perth heeft een tiental „beaches", die veel aar de onze doen denken. Alleen zijn er geen terrasjes langs de boulevards, waar men kan genieten van een kop koffie of iets dergelijks. Er zijn een paar winkels, waar verfrissingen ge kocht kunnen worden, maar dat is alles. Hoewel soms haaien in de buurt komen, is het toch betrekkelijk veilig zwemmen door de aanwezigheid van de life-savers", een organisatie van vrij willigers, die in hun vrije tijd uitkijk torens bemannen en die bij nadering van een haai de baders waarschuwen door het laten loeien van een sirene. Voorts oefenen zij constant toezicht uit op die gedeelten van het strand, die geschikt zijn om te zwemmen en die zij met vlaggen hebben aangegeven. Op het strand liggen ook reddingslijnen, aan het eind waarvan reddingsgordels zijn bevestigd. Wordt er alarm gegeven dat een zwemmer in nood verkeert, dan rent de ploeg die dienst heeft, naar de dichtst bijzijnde reddingslijn. De beste zwemmer van de ploeg pakt de gordel op. doet hem al rennende om, en stormt het water in. Terwijl een ander de lijn afrolt, stelt de rest van de ploeg (vijf man) zich tussen het apparaat en de ze. op en geleidt de lijn boven Jjüm hoofd. Zo gauw de drenkeling bi 'kt is, geeft de life-saver in het water een signaal en dan worden beiden met alle macht ingehaald. Tevens patrouilleren de life-savers in de zee zelf met reddingsboten, die '-e- bemand zijn met 5 man. Het is een lust om bij ruwe zee deze boten gade te slaan, wanneer ze uitvaren en de bran ding door moeten, of wanneer ze op 'n roller met een behoorlijke snelheid binnenkomen. Deze rollers, „surf" ge naamd. hebben voor de zwemmers een geweldige attractie. „Surfing" is een sport op zichzelf. De bedoeling is opge nomen te worden vlak voordat de golf omslaat en dan is het de kunst om met de golf mee op het strand te worden gespoeld. Ook wordt hetzelfde gedaan met z.g. „surfboards", lange smalle planken -van 3xü meter, waarop men staat en die met een peddel worden voortbewogen. Elke Zaterdag en Zondag en in vacantietijd kan men op elke beach de life-savers zien oefenen, die kenbaar zijn aan een gekleurde kap, verschillend voor elke beach. De life-savers zijn georganis-erd in verschillende clubs gedurende het zwemseizoen worden onderlinge wedstrijd'' gehouden in redden. roeien en in het paraderen met het reddingstoestel. Ge durende de training en bij parades wordt op een bijzondere manier ge lopen, waarbij de knieën hoog worden opgetrokken en de tenen in het zand gestoken. Vermoedelijk heeft de lezer deze manier van lopen wel eens op de film gezien. Tenslotte nog dit: Australië heeft een 40-urige werkweek. De Zaterdag en Zondag wordt voor ontspanning ge bruikt óf om extra geld te verdienen. Het tempo van werker, is niet erg hoog e^ dit valt de emigranten uit Europa direct op. Een commissie van werk gevers poogt momenteel de werkweek tot 44 uur te verhogen, maar onder vindt van de zijde van de vakvereni gingen veel oppositie. Naar mijn mening is de 44-urige werkweek de enige uitweg naar meer productie, om dat het weinig zin heeft de Aussies tot harder werken aan te sporen. Dat er geen inflatie ontstaat is uitsluitend te danken aan de rijkdommen van het land, zoals wol, goud. bauxiet en sind: kort uranium. Zouden de Australiërs ertoe overgaan langer te werken, daardoor meer te produceren en te exporteren, dan zou het. mét een gelijkmatige opname van emigranten, een grote toekomst tege moet kunnen gaan en een tweede Ver enigde Staten kunnen worden, waarvan West-Australië dan een vooraanstaande staat zou zijn. JAN M MELOT. Een der ravijnen van de II ex rivierpas, die de Blauwe Trein passeert op de route Kaapstad—Pretoria. 12. inzinking 13. heldendicht 14. toespraak 15. door middel van 16. plaats in N.-Brabant IS. uitgehold bakje 19. voegwoord 20. machine 22. muzieknoot 23. schoffel 24. dop 26. schrift 27. --T~óorsteenkap 29. teleurgesteld 31. veerkracht 33. uitToep 35. schenken 37. thans 38. daarenboven 40. heks 41. waterkant 42. geestdrift 43. handschoen 44. plaat 45. voor 47. meisjesnaam 48. meisjesnaam 49. Oosterse bijbel. Verticaal: 1. kinderspeeltuig 2. gebergte 3. god van de liefde 4. voorzetsel 5. zeilboot 6. plaats in N.-Brabant 7. beveiligingsmiddel voor schepen 8. trekken II. droogoven 16. eveneens 17. vocht 20. tamelijk 21. natuurverschijnsel 23. kiel 25. rivier 28. deel van deur 30. kleverige stof 31. opstootje 32. Oosters vorst 34. nis 36. geul 37. meisjesnaam 39. bezoeker 41echt 45. per adres 46. in orde. Onder de goede onlossers zal een boek enveloppe met duidelijke letters te vermelden: „Raadsel orden verloot. Gelieve op de voorzijde der •an de week" en geen andere onlosse linelijk* correspondentie bij te voegen. Oplossingen dienen Donderdag 12 Februari in het bezit te zijn van de redactie Leeuwarder Courant, Voorstreek 103, Leeuwarden. Oplossing No. 131 Horizontaal: 1. braaf, 5. anker, 10. M.T.S., 11. Ier. 13. e.a., 15. olm. 17. E.C.A., 18. o.a., 19. sim, 21. Aarle, 23. kim, 24. drap, 26. las, 27. dorp, 28. pel, 30. hak, 31. legeren, .33. ruk, 34. sta, 37. rauw, 39. mee, 41. Elba. 43. Inn, 44. zonde, 46. gek, 47. t.p., 48. vol, 49. erg, 51. N.S., 52. til, 53, wis, 55. ulaan, 56. öltcr, Verticaal: 2. R.M., 3. A.T.O., 4, asla, 6. Nice, 7. FCea, 8. er, 9. zesde, 12. lampe. 14. air. 16. mal, 17. els, 18. oir, 20. map. 22. raderen. 23. kok, 25. peluw, 27. Dante. 29. Lek, 30. hes, 32. brits, 33. run, 35. alg.. 36. lakse, 38. A.N.P., 39. mol, 40. Ede, 42. Ren, 44. Zola. 45. erwt, 48. via, 50. git, 52. t.l.. 54. se. De prijs ïs gewonnen door K. Veenstra, Kanaallaan, Opeinde (Sm.). UIT ANDERE BLADEN Reacties op gemaakte fouten De „Handels en Transport Courant" waarschuwt tegen een voor tijdig verbreken van het thans in ons land gevormde eenheidsfront, door al te veel op de ongetwijfeld gemaakte fouten te wijzen; de situatie is te onoverzichtelijk, dan dat men zich thans reeds een enigszins gefun deerd oordeel zou kunnen vormen en aan suggesties, dat deze ramp te voorkomen zou zijn geweest, is ook geen enkele waarde te hechten: ..Er wordt al weer te veel gedacht in „ze" te weinig in „we". „Ze" moeten dit doen, „ze" nadden dat moeten doen. Ja meer dan eens hoort of leest men in de stijl van een zelfsprekendheid dat ,.ze" toch zus te hulp hadden moeten komen of zo hadden moeten versterken, waarbij men dan veelal uit het oog verliest, dat dit eigenlijk een hoogst ernstige zelfbeschuldiging is. Want als het dan allemaal zo eenvoudig en voor de hand liggend is, dan zou het toch zeker wel de plicht zijn geweest van „we", om de blijkbaar met blindheid geslagen „ze" te waarschuwen. Als er thans journalisten zijn, die verwijten schrijven, dat men de ramp toch heeft kunnen zien aankomen in verband met de waarschuwing voor ge vaarlijk hoog water dn wezen een routine- waarschuwing, waarop op de normale wijze is gereageerd) dan vragen wij ons af, hoe veel van die journalisten, die deze waar schuwing dan blijkbaar zoveel beter heb ben begrepen, zich wel op of wel in de onmiddellijke omgeving van de dijken be vonden, toen deze droorbraken, want daar riep hun beroepsplicht hen toch in geval van zulk een wetenschap. Wij willen hele maal niet beweren, dat er geen fouten zijn gemaakt. Integendeel, wij zouden willen stellen dat er natuurlijk fouten zijn ge maakt. Bij een gebeurtenis van de omvang en de draagwijdte als waarom het hier gaat worden altijd fouten gemaakt. Maar er wordt op die fouten verkeerd gereageerd. Die fouten geven n.l. in de eerste plaats aanleiding tot lering en niet tot verwijten. Er is bepaaldelijk niet de minste aanlei ding om nu plotseling het vertrouwen in onze zo vaak hoog geroemde Waterstaat op te zeggen. En men moet het ook aan de ingenieurs overlaten om de consequen ties te trekken uit de verschrikkelijke ge beurtenissen van de laatste dagen.'' Nieuwe fase in het zuivelbeleid ..Economise h-S tatistische Berichten'* ziet de ministeriële toezegging tot een vrije prijsvorming voor consumptiemelk, en de afschaffing van. daarmee verband houdende regelingen, als de belangrijkste beslissing in het land bouwbeleid over het afgelopen jaar; tegen over de beperkte prijsstijging voor de consument staan immers vele voordelen, zoals minder administratieve bemoeiing met het bedrijfsleven en een meer econo mische melkvoorziening: „De thans uitgestippelde melkprijsregeling betekent in de eerste plaats een belang rijke stap in de richting van grotere be- dnjfsvrijheid en beperking van de admini stratieve bemoeiing met de bedrijven in de consumptiemelksector, zodat hier een groei tot natuurlijker economische verhoudingen wordt mogelijk gemaakt. Over het niveau van de minimumgarantieprijs en van de consumptiemelkprijs bestaat een grote mate van overeenstemming tussen Over heid en bedrijfsleven, hetgeen mede te danken is aan een van realisme getuigende houding van de georganiseerde landbouw. Het is nl. de vraag of het verantwoord is om Vs van de totale melkproductie blij vend door de veehouders te laten leveren tegen een prijs die vrijwel steeds beneden de vrije marktwaarde ligt. Het menings verschil over de motivering van de garan tieprijs kan voorts nauwelijks principieel genoemd worden. Over de inhoud van de overheidsgaranties in het algemeen zal ten slotte in de naaste toekomst meer klaar heid gewenst zijn, speciaal t.a.v. de prac tische realisatiemogelijkheden er van. ïn geval van een algemene economische depressie. De huidige moeilijkheden in de varkenssector tonen bovendien aan dat de kansen, dat garanties gestand moeten wor den gedaan en de eventuele consequenties daarvan, bij voorbaat door de betrokken partijen serieus onder ogen dienen te wor den gezien." Socialistisch oordeel over V.D.B. „P a r a a t" (P.v.d.A.") schrijft, dat de tegenstelling tussen conservatisme en vooruitgang de liberale wereld verdeelt; de scheidingslijn verbreedt zich nog steeds en daarvan is de heroprichting van de Vrijz. Dem. Bond een sprekend verschijn sel: „Nu de P.v.d.A. door de brede opzet van haar samenstelling en door het propageren van de beginselen van het moderne demo cratische socialisme, na de jongste verkie zingen als grootste partij in het parlement optreedt, dwingt zij de andere partijen voortdurend kleur te bekennen ten aan zien V2fn de vraag: hoe staat gij. staat ge met het gezicht naar het verleden of met 't gezicht naar de toekomst? Aan een ant woord op die vraag kan niemand ontko men, ook niet de V.V.D.. noch mr. Oud of enig ander lid van die partij. Dat de nieuwe partij, de V.D.B.. enige kans heeft op zelfs maar een redelijk succesje, moet iedereen uitgesloten achten, die de tegen woordige toestand in het liberale kamp overziet. De oprichter van die nieuwe partij, mr. Bijlsma, begreep dat qok, toen hij op 12 Januari aan het Utrechts Nieuws blad verklaarde, „dat de V.V.D. meer be vreesd is voor ons dan de P.v.d.A." Wan neer mr. Bijlsma, die de P.v.d.A. dc rug toekeerde omdat hij bezwaren had tegen „het klimaat", eri de zijnen de weg naar de P.v.d.A. niet kunnen vinden of niet wil len gaan, en wanneer zfj desondanks in vloed ten gunste van een progressieve politiek willen uitoefenen, zullen de feiten hen dwingen in de V.V.D. zelf hun denk beelden te propageren. En aangezien, zo als uit de feiten blijkt, zo'p poging vrijwel bij voorbaat tot mislukking is gedoemd, betekent de nieuwe V.D.B. ïn werkelijk heid een overgangsstadium voor zijn wei nige leden naar.politieke dakloosheid en onmacht. Zoals de vei-houdingen thans liggen, is er tussen de conservatieve V.V.D. en de progressieve P.v.d.A. geen ..tussenpartij" mogelijk, die iets meer be tekenis zou hebben dan die van eenclubj» politiserende onmachtigen."

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2