£o-uLóa'ó Laatste nieuws 1 LEEUWARDER COURANT MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 Critiek op Belgisch iuk!"!,' huis Koning kwam terug Koning Boudewijn van België is Zondag in Brussel teruggekeerd van een kort verbli.i." aan de Franse Rivièra. In Belgische bladen was critiek geleverd op het feit. dat de koning naar de Rivièi-3 ging. terwij', zijn land nog leed als gevolg van de overstromingen. Ex-koning Leopold is met z'n gemalin aan de Rivièra gebleven. Boudewijn zal zo is meegedeeld, weer een bezoek brem en a<.n de geteisterde gebieden. De Belgische prinse. Josephïne- Chariotle heeft Zaterdag een bezoek ge bracht aan de overstroomde gebieden in haar land. Ook op haar houding is ernstige critiek geleverd. Een katho lieke krant te Antwerpen heeft haar gecritiseerd omdat zij niet een deel van het bedrag, dat voor haar huwelijks geschenk is ingezameld, ter beschikking van de getroffenen heeft gesteld. Zater dag heeft het koninklijk huis bekend gemaakt, dat zij dit nu heeft gedaan. Koning Boudewijn en zijn vader, ex- koning Leopold, hebben samen 500.000 francs aan hei nationaal rampenfonds geschonken. 's Konings grootmoeder gaf 100.000 francs. Aanvullingen van het E.D.G.-verdrag Zoals Frankrijk het wil Frankrijk zal Engeland vragen vijftig jaar zijn garantie te verlengen, volgens welke het gewapende hulp zal ver lenen aan ieder land van de E.D.G.- gemeensehap, dat in Europa aangeval len zou worden. De garantie werd in Mei 1952 gegeven voor de duur van het Atlantische Pact, hetgeen neerkwam op een periode van zeventien jaar. Zaterdag heeft het Franse kabinet negen „aanvullende protocollen" goedgekeurd, die het binnenkort aan de vijf andere ondertekenaars hoopt voor te leggen. Een dezer protocollen houdt in, dat Frankrijk onder bepaalde omstandigheden divisies aan het Europese leger kan onttrekken, indien het strijdkrachten overzee nodig heeft. Voort wenst Frankrijk grotere vrij heid bij de opstelling van bewapenings programs overzee en een ander protocol .houdt staande, dat promotie van Franse officieren slechts in de competentie van Frankrijk ligt. Geen der protocollen heeft echter betrekking op het verzoek aan Engeland tot verlenging van genoemde garantie. Critiek van de Pravda Het officiële orgaan van de Russi sche Communistische Party de „Pravda", heeft iri een hoofdartikel de plaatselijke partij-afdelingen en alle Russische arbei ders opgeroepen om op radicale wijze te strijden tegen de „onvolkomenheden, te kortkomingen en gebreken", die in ver schillende takken van de nationale economie zijn geconstateerd. Het blad veroordeelt in dit verband de. „zorgeloos heid" en ..gemoedsrust." van de verant woordelijke leiders, die, volgens de „Pravda" een negatieve houding inne men tegenover „rovers en verkwisters". In het bijzonder wordt critiek geleverd op de visserij, de olie-industrie en de organisatie, die belast is met de aanleg van krachtstations bij de rivieren in de Oekraine. Zeldzame snoek in Zuid- Afrika gevangen Onlangs is in diep kustwater bij Port Elizabeth een bijzondere soort snoek gevangen, de derde vangst van dit soort, voorzover bekend De vorige twee exemplaren zijn in 1928 en 1937 nabij Durban en Oost-Londen uit de. Indische oceaan opgehaald. Dit soort snoek, officieel Marly's spoek geheten, bezit twee zijlijnen in plaats van een. kenmerkt zich door een donkere kleur en heeft scherpe tanden in de bovenkaak. De directeur van het museum te Port Elizabeth is van mening dat deze soort waarschijn lijk in groten getale aan de Zuid- Afrikaanse kust voorkomt. Het feit, dat de snoek in diep water leeft waar zelden vissersschepen komen, zou ver antwoordelijk zijn voor de betrekke lijke onbekendheid van de soort. Stalin had onderhoud met Argentijnse ambassadeur In de Sovjet-pers is Zondag grote aandacht besteed aan het onderhoud, dat maarschalk Stalin Zaterdag heeft gehad met de nieuwe Argentijnse ambassadeur, Bravo. Het onderhoud dat 40 minuten duurde, werd bij gewoond door de minister van Buiten landse Zaken. Vysjinski. Ambassadeur Bravo verklaarde Stalin te hebben meegedeeld, dat president Peron nauwere economische betrekkingen met de Sovjet-Unie wenst en dat de Sovjet-ambassadeur in Buenos Aires reeds een lijst van producten, die Argentinië wenst te verkopen en te kopen, was overhan digd. Bravo verklaarde voorts, dat Stalin er ..zeer gezond" uitzag en dat het onderhoud „aangenaam1' was ver lopen. Uit het jaarverslag van de Vrouwen bond van de Party van de Arbeid over de periode October 1950October 1952 blijkt, dat. deze bond op 1 October 1952 36,341 leden telde. Dit is ruim 32.5 oct van het totaal aantal leden van de Partij van de Arbeid. 200 JAAR GELEDEN Van Engeland heelt men dat het Parlement In zyne decisien aan de goede en yverige Sentimenten van de Koning beantwoord, en dat men alle reden heeft te geloven dat de grote pluraliteit van stemmen, de macht aan zyne Majesteit zullen geven, de vrede in Europa te kunnen maintineren dooi hein de nodige subsidie te accorderen De Ministerie wetende wat influent''- dé Engelse Zee-Macht in dp heden rl iagsehe Wp'relt heelt continueert die znrvéfi bfn ze in de formidabelste stnt te *tpllen Leeuwarder Saturd'gse Courant 10 Eohroarv 17,5.3 VZ Ministers bezochten het rampgebied De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en de staatssecretaris van Volksgezondheid, dr P, Munten dam, hebben een bezoek gebracht aan West-Brabant en Zeeland teneinde zich op de hoogte te stellen van de stand van zaken op het gebied van de volks gezondheid. Beide bewindslieden hadden zich naar de getei-terde gebieden begeven, om een overzicht le krijgen van de ge troffen en van de te nemen maatregelen, vooral op hygiënisch gebied, waarbij met name aandacht werd besteed aan de drinkwatervoorziening, het spoedig op ruimen der cadavers en overige maat regelen ter voorkoming van epide mieën- De minister-president dr. W. Drees heeft dit weekend gebruikt om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de toestand in de door de watersnood geteisterde gebieden. Het Avro-bestuur is verontwaardigd Het bestuur van de A.V.R.O. deelt mee:, „Het algemeen bestuur van de A.V.R.O. heeft in zijn vergadering van heden met grote verontwaardiging kennis genomen van de geruchten, als zou de A.V.R.O. geweigerd hebben om berichten in verband met de nationale ramp, welke ons land heeft getroffen ie laten omroepen, zodat de regering ge noodzaakt zou zijn geweest de A.V.R.O. te gelasten zendtijd ter beschikking te stellen. De A.V.R.O. heeft vanzelfsprekend niet geweigerd berichten, welke ver band hielden met de noodtoestand hier te lande, om te roepen. Dit blijkt uit het feit. dat dit door haar reeds vrij willig van het eerste ogenblik af werd gedaan. Elke andere houding van het A.V.R.O.-bestuur zou misdadig geweest zijn. De regering heeft geen zendtijd van de A.V.R.O- gevorderd, of zelfs ook maar een ogenblik het plan behoeven te koesteren om dit te doen. De A.V.R.O. heeft onmiddellijk aan de adjunct- regeringscommissaris voor het radio wezen aangeboden om aan de regering onbeperkte zendtijd voor de bericht geving ter beschikking te stellen, welk voorstel door deze is aanvaard". Verbinding met Zuiden nog via Utrecbt-'s Hertogenbosch De A.N.W.B. wijst er met nadruk op, dat de enige verbinding van het westen en midden van het land met het zuiden nog steeds de route via Utrecht en 's Hertogenbosch is. De belangrijke verbindingen Dordrecht- Breda, Ridderkerk-Gorinchem en Gorinchem-Breda zijn nog steeds ge stremd. Nationaal Kampenfonds: 24 millioen Zaterdagavond was.het eindbedrag der tot dan toe door het Nationaal Rampen fonds getelde bedragen gestegen tot 24.080.000. Prins Bernhard in Willemstad Prins Bernhard heeft Zaterdag een onverwacht bezoek gebracht aan Willemstad. Hij landde met zijn sport- vliejtuig in een "ar, de weilanden in de omgeving van Willemstad, die niet door het water werden aangetast. Met een helicopter zette hij hierna zijn reis naar Willemstad voort. Enige punten in de stad werden bezocht, waarna de prins de bevolking van Willemstad voor het raadhuis toesprak. Per helicoptère vertrok hij hierna weer naar Schouwen Duiveland. Utslach boekepriisfraech Ek forline jier hie de stifting „It Fryske Boek" ta gelegenheit fan de Fryske boekewike in priisfraech üt- skreaun. In goed fjouwer hündert brie ven binne ynkommen: it greatste part dérfan hie in goede oplossing. De prizen binne foar: 1. J. Weima. Snits; 2. H. BetzemaMellema, Mitselwier; 3. M. J. de Haan, Grou, De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Foster Dulles heeft zijn Bel gische ambtgenoot van Zeeland voor een bezoek aan Washington uitgenodigd. GROTE STRIJD FEUILLETON door JAN TEMPEST 8. Louisa had bijna gezegd, dat George Medland in haar geen belang stelde, maar ze vond het verstandiger, Mandy met op het idee te brengen ,dat hij zijn aandacht blijkbaar speciaal op het jong ste zusje had gevestigd. Waarom haar gedachten in 't hoofd te zetten, die ze tevoren niet gekoesterd had? Dus her haalde Louisa slechts: „Wees voorzich tig". maar Mandy lachte haar uit. „Jawel, je wilt zeggen, dat een ge waarschuwd mens voor twee geldt en dat. wat jou betreft, het spreekwoord van de ezel en de steen van toepassing is. Kom. kom, Lou, wees'verstandig! Als je zo bang bent. je te stoten, zul je nooit iets bereiken.Mijn zinspreuk is: „Wie niet waagt, wie niet wint". „Alles goed en wel. maar als we die jongeman niet kunnen kwijtraken, zul len er misschien allerlei verwikkelingen uit voortkomen. Wanneer hij op St. Runyon's Castle naar ons komt vx-agen. zal alles ontdekt worden. Hij weet im mers niets van je aanstaand „optreden" als van buiten komend binnenmeisje". „Maak je niet bezorgd. Ik zal herr, waarschuwen", zei Mandy luchtig. „O, maar het, zou toch dwaasheid zyn. ie clolle plannetje aan hem te vertellen" „Wees gerust, hii komt niet alles te weten". Niettemin vertelde Mandy hem ge noeg. om Louisa de kleuren te doen uit slaan. Volgens Mandy waven ze twee •inbPinidd'Mdé wezens, die geen zin had den. een paar hun niet passende baan tjes. opgedrongen door onsympathieke tantes, te aanvaarden. Ze waren echte huismussen, beweerde ze. met een knip- Postzegel WATERSNOOD 1953 Zuivering-koorts nu ook in Hongarije Minister van Justitie en hoofd geheime politie opgepakt Ook in Hongarye wordt nu volop gezui verd. Gjoela Decsi is ontheven van zijn functie als minister van Justitie en ge arresteerd. Hy is van Joodse afkomst en be kleedde na de oorlog hoge posten by de Hongaarse geheime politie. Hij was het, die de Amerikaanse zakenman Vogeler, diens Britse collega Saunders en kardinaal Mindszenty ondervroeg. Volgens in Wenen ontvangen berichten is ook generaal-majoor Peter Gabor, hoofd van de geheime politie, gearresteerd. Ook hij is van Joodse afkomst. Zijn opvolger zou thans zijn generaal-majoor Laszlo Piros, tot dusver hoofd van het Hongaarse grenswacht. Verder zou Zoltsf^Vas niet langer meer hoofd van het ^ngaarse planbureau zijn. Vas is eveneens van Joodse afkomst. Reizigers, die uit Boedapest in Wenen zijn aangekomen, hebben van meer arres taties gewaagd, o.m. van professor Benedek, die bekend is als de beste Hongaarse •,enuwarts en die was verbonden aan een ziekenhuis van de „Joint" in Boedapest. Verder zou de Joodse directeur van de Hongaarse radio, Szirmay, gearresteerd zijn ;n vervangen door een broer van premier Rakosi, Erik Molnar, eveneens èen Jood en oud-minister van Buitenlandse Zaken, zou sinds een maand niet meer gezien zijn. Ten slotte zou een medewerker van Gabor enkele dagen geleden gearresteerd zijn. In Bulgarije verwacht men ook zuiverin gen. In Oost-Duitsland zijn zes officieren van de grenswacht opgepakt, verdacht van het helpen van vluchtelingen. De Oost- Duitse liberaal-democratische partij heeft speciale zuiverings-commissies ingesteld. Drie vooraanstaande partijleden zijn ont slagen. Prof. Herz een Jood heeft ontslag verzocht wegens „drukke werk zaamheden". Frans vliegtuig verongelukt Bij Eysines in Zuid-West-Frankrijk is Zaterdagochtend een Skymaster van de Franse maatschappij „Union Auro Maritime de Transport" neergestort en. in brand bevlogen. Er waren vijf doden, tien gewonden en twee ver misten. Tachtig doden in Fijnaart Volgens mededeling van de secre tarie te Willemstad, zouden, volgens onbevestigde berichten, in Fijnaart rond 80 doden zyn te betreuren. Be kend is, dat de watersnood aan 46 in woners van Fijnaart het leven heeft gekost. Prinsessen boven rampgebied De prinsessen Beatrix, Irene en Margriet hebben gistermiddag een vlucht gemaakt boven de geteisterde gebieden. De koningin en de prins zijn van oordeel, dat het nood zakelijk is dat hun dochters zich een vol ledig beeld vormen van de ontstellende ramp, die ons volk heeft getroffen. Belgisch vissersvaartuig vermist De Belgische vissërsboot „Zeebrugge 527", met een bemanning van vijf perso nen aan boord, is waarschijnlijk verleden week in de storm vergaan. Tenzij de ver miste bemanning toch nog gered zou blij ken, zou hierdoor het totaal aantal slacht offers van .de storm in België stijgen tot 19. Twee Franse treilers, de „France Libre" en de „Villedys". zijn Zondag met elkaar in aanvaring gekomen, ongeveer negentig mijl ten westen van Brest. Er worden drie man vermist. Het Engelse schip „Esso-Edinburgh" heeft Zaterdagmiddag een ondersteboven drijvende reddingboot aangetro£f«p op zeventig mijl ten westen van IJnf ;en. oogje naar haar dodelijk verlegen zus ter. ja letterlijk dol op huishoudelijke bezigheden. Daarom hadden ze besloten, eens te proberen, hoe 't hun als dienst boden zou bevallen. „U kunt niet verwachten, dat ik dat klakkeloos geloof", zei George Medland. die met een sceptisch glimlachje had geluisterd „Toch is het een feit- We zijn op weg. om betrekkingen als werkmeisje en bin nenmeisje te aanvaarden. Wanneer u ons dus on St. Runyon's Castle wilt be zoeken, zult u aan de ingang voor leve ranciers moeten bellen", merkte Mandy vrolijk op. „Goed. dan zal ik daar bellen". Mandy wierp haar zuster een triom fantelijke blik toe. maar Louisa had haar wel doorelkaar willen schudden. Nu was het duidelijk wat Mandy in de zin had: Ze zag in George Medland juist de man. die Louisa haar noodlottige romance met Kirk kon doen vergeten. „Alsof hij dat zou kunnen! Noch hij, noch iemand anders kan dat!", dacht Louisa, die de kort geleden ondeir"""'.^den teleurstelling weer pijnlijker d^ Joo\ï voelde schrijnen. DERDE HOOFDSTUK. Waarom wisten ze zelf niet, maar de gezusters hadden zich juffrouw Brinegar als een lange, schrale oude vrijster voor gesteld. Louisa nam aan, dat de wat droog en streng klinkende naam hiervan de oorzaak was geweest ofschoon de advertentie hun toch anders had moeten leren. In elk geval was haar uiterlijk een volkomen verrassing gebleken. Ze was klein en dik, met een weelde rige. ietwat wollige grijze haardos, zachte blauwe ogen en iets vaags, gejaagds in haar optreden. Ze luisterde nauwelijks naar het door Mandy zo zorgvuldig ge repeteerde. verhaal. ,,'tls zo vervelend, het treft zo slecht", klaagde ze met een benauwd gezicht, „Mijn neef en zijn secretaris komen Maandag en hij is gewend aan prompte bediening. Hij komt voor rust en her- Jongeman door politie neergeschoten O Zaterdagmiddag werd de Amster damse politie gewaarschuwd voor een vechtpartij in een perceel aan de Bilderdijkkade. Twee agenten gingen erheen en juist toen zij bi.j de woning aankwamen .vloog de deur open en stormde een vrouw naar buiten. Achter haar kwam een 27-jarige jongeman, die twee windbuksen meedroeg. Toen hij de agenten zag. stopte hij en richtte de buksen op hen. Zij zochten dekking in een por tiek. Twee andere agenten, die door een omstander waren ge waarschuwd. konden op een af- s( T niet zien welke vuurwapens de""'jongeman bij zich had.. Zij trokken hun revolvers en losten drie schoten. Een daarvan trof de jongeman in de rechterzij. Hij viel neer en is vervolgens door de G.G. en G.D. naar het Wilhel- mina Gasthuis te Amsterdam over gebracht. Later is gebleken, dat de ene wind buks geheel onbruikbaar was en dat de andere niet was geladen. Naar het A.N.P. van de zijde der politie vernam heeft de moeder van de jongeman verteld, dat hij geestelijk niet geheel normaal is. Trambotsing in Amsterdam Vrijdag is in de Marnixstraat te Amsterdam een bijwagen van lijn 3 tegen de voorwagen gebotst, waardoor vijf passagiers werden gewond, waar van een, een 35-jarige vrouw, die ver moedelijk een hersenschudding had bekomen, naar het Wilhelmina-gast- huiT—^ioest worden vervoerd. Vier anc<,_j passagiers werden licht ge wond en konden op eigen gelegenheid hun weg vervolgen. Het ongeval ontstond, doordat een splitpen, tussen de beide koppelstan gen, niet aanwezig was. Hierdoor is de verbindingsbout losgetrild. zodat de beide wagens ontkoppeld werden. Toen de motorwagen bij de halte Marnixstraat-Nieuwe Willemstraat stopte, ontstond de botsing. Er was vrij veel glasschade. Tito via omweg bij de N.A.T.O. Verdrag van Joegoslavië met Griekenland en Turkije Volgens een in Belgrado gepubliceerd gemeenschappelijk Zuid-Slavisch- Grieks communiqué, dat betrekking heeft op de onlangs gevoerde bespre kingen tussen de Griekse minister van Buitenlandse Zaken en president Tito, hebben deze „een volledige gelijkheid van standpunt verkregen, in het bijzon der op het gebied van de wederzijdse verdediging." Het communiqué zegt verder, dat het „door de gelijkheid van gezichtspunten, die ook tijdens de onlangs gevoerde be sprekingen van Griekenland,. Zuid-Slavië en Turkije tot uitdrukking, werd gebracht, mogelijk was geworden, de wegen en mid delen te overwegen tot bevordering van verdere samenwerking tussen de drie lan den." Verklaard wordt, dat „hiertoe spoe dig besprekingen zullen beginnen, o.m. van militaire aard." De Griekse minister van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat Griekenland, Zuid-Slavië en Turkije in de naaste toe komst een formele verdedigingsovereen komst zullen tekenen, die niet in strijd zou zijn met enige der door de drie landen op grond van het Atlantisch Pact aangegane verplichtingen. Zij zou de defensieve kracht van het Atlantisch Verbond versterken. De NATO was op de hoogte gesteld van het voornemen van Griekenland en Turkije, een overeenkomst met Zuid-Slavië aan te gaan en zou over de inhoud er van inge licht worden. Elk land zou tot de overeen komst kunnen toetreden. In diplomatieke kringen te Athené ver klaart men, dat Griekenland streeft naar een politiek verdrag, dat in het tweede stadium aangevuld zou kunnen worden door een militaire defensieclausule. Joego slavië daarentegen zou streven naar een binding van politiek en defensie. Het filmjournaal Het wekelijkse filmjournaal is twee maal zo lang als normaal. De film heeft een lengte van 600 meter en geeft een beeld'van de ramp en van het leed der bevolking in het nood gebed. Van deze film zijn dertig coft_ n naar liet buitenland gezonden. stel.wil niet gehinderd worden door huishoudelijke problemen en ongemak ken. U begrijpt me wel, nietwaar?" ,,U hebt ons dadelijk nodig als u denkt, dat we geschikt zij'n, is 't niet zo?" vroeg Mandy. met de knopen van haar kleren spelend. „Ja, onmiddellijk. Ik ben er zeker van, dat we 't best samen zullen vinden. U is jonger dan ik gedacht had. maar u zegt. dat u gewoon is aan het buiten leven en dan zult u het niet zo eenzaam vinden, wel? Daarbij komt, dat u met zijn tweeën is en u zult wel met de andere bedienden kunnen opschieten, ofschoon die, geloof ik, heel wat ouder zijn", ratelde juffrouw Brinegar op zenuwachtige toon. „De keukenmeid is een lieve oude ziel en mevrouw Penelly doet het ruwe werk. maar ze komt niet altijd. Je kunt niet erg op haar aan, be grijpt u! Die lui in Cornwallis gaan hun eigen gangetje. Maar dan hebben we nog Luggins. Hij komt uit Surrey en u zult hem zeker aardig vinden. Hij is de chauffeur. De arme man is weduwnaar. Hij naar St. Ives of Newquay bren ger i u eens wilt gaan winkelen en ik gelóóf', dat er in Newquay een mooie bioscoop is". „Louisa en ik. begon Mandy, maar juffrouw Brinegar was al weer op dreef. „U zult uw kamers zeker heel prettig vinden. Ik heb altijd graag, dat iemand het prettig heeft. In de zitkamer is een goede radio en er zijn gemakkelijke stoe len genoeg. Die kamer is alleen voor u, dat spreekt vanzelf. De keukenmeid heeft haar eigen kamers en Luggins woont boven de garage. U hebt elec- trisoh licht en verder alle gemakken". „Het klinkt heel best. maar ik weet niet...." zei Mandy met haar slepende stem. „Wat zeg jij er van. Lou? Zullen we 't er op wagen? Er kunnen natuur lijk haken en ogen zijn, vooral met, man nen in huis. Mannen geven altijd extra werk" „O. ik verzeker u, dat mijn neef u geen' extra moeite zal veroorzaken! Hij is heel kalm en redelijk", haastte juffrouw Vrijere handel met de V.S. Het zal spoedig blijken, wat Eisenhower wil Italië en Frankrijk hebben meegedeeld, dat zij, als president Eisenhower het voor stel van de federale commissie voor de douanetarieven om de invoerrechten op Briar pijpen te verhogen, goedkeurt, hun aankopen van Amerikaanse producten zul-. len moeten beperken. Het voorstel tot ver hoging der invoerrechten is gedaan om de belangen van de Amerikaanse pijpenfabri- kanten te beschermen. Uit de beslissing van president Eisenhower in dit geval, za! naar men aanneemt, blijken welke politieK hij ten aanzien van de buitenlandse handel zal volgen. Europa zal er uit afleiden, of de nieuwe Amerikaanse regering al dan niet oprecht is geweest, toen zij verklaarde, dat de hulpverlening aan het buitenland moet worden vervangen door een uitbrei ding van de internationale handel. Mag Europa rekenen op Amerikaanse steun Stassen wil helpen op zuiver commerciële basis Harold Stassen, de directeur van het Bureau voor de Wederzijdse Beveiliging, die gisteren evenals minister Foster Dulles na een bezoek aan Europa weer naar Washington is vertrokken, heeft verklaard, dat hij een rapport zal opstellen over de economische en financiële situatie in West- Europa en een nieuw hulpplan voor Europa zal voorstellen. De hulp aan de West-Europese landen zou voortaan op strikt commerciële basis geschieden, aldus zau Stassen verklaard hebben. De republikeinse senator Alexander Wiley, voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, heeft ver klaard dat de hulp aan het buitenland moet worden voortgezet op een wijze „die onze binnenlandse economie en de dollar niet in gevaar brengt." Wiley zei dat de Europese bondgenoten moeten inzien, dat hun redding in principe bij henzelf ligt en niet bij Amerika. „De Amerikaanse belastingbetaler kan geen zware lasten blijven dragen, terwijl de vol ken in het buitenland zich blijven ont trekken aan het betalen van een billijk aandeel." Australië verzacht de invoerbeperkingen Van toevoegde zijde wordt in Can berra Vernomen, dat Australië de invoerbeperkingen met ingang van het nieuwe financiële jaar, dat 1 Juli be gint, zal verzachten. Dit zou een ver hoging van de invoer met 48 millioen pond betekenen. De concessies zouden betrekking hebben op een tamelijk groot aantal bewerkte goederen, alsmede op grond stoffen en halfbewerktmateriaal. Men verwacht, dat ook de invoer van katoenen goederen zal worden ver groot. Engeland en de landen van de Europese Betalingsunie zullen vermoe delijk het meeste voordeel hebben van de concessies. Handelsaecoord met T sjecho-Slowakije Op 6 Februari werd te Praag een nieuw handelsaccoord, alsmede een aanvullen de regeling voor het betalingsverkeer ge sloten tussen Nederland en Tsjecho-Slo- wakye voor de periode van 1 Februari 1953 tot 1 Februari 1954. Als Nederlandse exportcontingenten kun nen o.m. worden genoemd: pootaardappe- len, vis, vlaslint, rayongarens, celvezel, lompen, chemische en pharmaceutische producten. terwijl Tsjechische export contingenten o.m. omvatten, mout, hop, ge zaagd naaldhout, cellulose, machines, chemische- en keramische producten. Ruilverkaveling Wollegaast Door de Gedeputeerde Staten van Friesland zijn benoemd tot lid der Plaatselijke Commissie voor de ruilver kaveling Wollegaast, in de gemeenten Doniiawerstaf, Wymbritseradeel, Gaas- terland, Sloten en Lemsterlarad, de heren B. K. Okma, voorzitter van het water schap Wollegaast te Woudsend, tevens voorzitter der Plaatselijke Commissie; D. Walstra te Tjerkgaast, tevens plaatsver vangend voorzitter der commissie: K Jaarsma te Tjerkgaast. kassier van de Coöperatieve Boerenleenbank te Sloten: P. P. de Vlugt, Sloten- Joh. Bouma te Spannenburg onder Tjerkgaast. be stuurslid van het waterschap de Twaalf Voeten. Door de minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening is op voor stel van zijn ambtgenoot van Financiën aangewezen als landmeterdeskundige voor de ruilverkaveling Wollegaast; de heer J. Beetsma en als diens nlaatsver- vanger: de heer R. J. de Wit, beider, landmeter le klasse van het kadaster en beiden wonende te Zwolle. Brinegar zich te verzekeren. Toen liet ze er. zenuwachtig kuchend, op volgen: „U hebt er toch niets op tegen, een blad naar de leeskamer te brengen, wel? 'tls maar een kort trapje op en de bladen zullen niet zwaar zijn". „Leskamer?" herhaalde Mandy, die een benepen gezicht zette. „U hebt niet gezegd, dat er kinderen waren juffrouw". „Alleen maar één klein meisje. Mijn achternichtje. Ze heeft een gouver nante. dus u behoeft verder niets voor haar te doen". „Een gouvernante? Ja, ik weet niet. We hebben geen bezwaar voor de familie te zorgen, maar een gouvernante.... dat is wat anders", verkondige Mandy, bedenkelijk 't hoofd schuddend, „Ik ben er zeker van, dat juffrouw Darsall in uw smaak zal vallen. Ze zal u op alle manieren tegemoet komen" „Maar voor jou betekent het weer een paar kamers meer, Lou. Ik weet niet, of we het moeten aannemen, 't Schijnt een groot huis en je hebt geen hulp boven", zei Mandy weifelend. „O. 'maar mevrouw Penelly zal met het schoonhouden helpen. Ik verlang natuurlijk niet, dat u het ruwe.werk doet", pleitte juffrouw Brinegar, „Wilt u niet een maand op proef komen?" „Als ik vragen mag, juffrouw, waar om zijn de vorige meisjes weggegaan? Ik bedoel, ziet u, dat het vreemd is, dat ze niet zijn gebleven als 't zo gemakkelijk is, naar u beweerd hebt", bracht Mandy in 't midden. „Och", antwoordde juffrouw Brinegar. wier van nature rose aanschijn nu een donkerrode tint kreeg. „U weet. hoe de meisjes tegenwoordig zijn. Het werk meisje zei, dat we te ver van de bios coop af woonden en het binnenmeisje klaagde, dat er geen jongelui waren om haar eens mee uit te nemen. Tevoren hadden we een echtpaar, maar die vol deden niet en dat kwam door de ge tijden". „De getijden, juffrouw?" (Wordt vervolgd), Koningin per boot naar het rampgebied Vanmorgen om halfacbt is koningin Juliana naar Spijkenisse op Voorne- Putten vertrokken om te trachten van daar uit met een boot van de waterstaat een tocht naar verschillende eilanden te maken. Zij was voornemens dorpen te bezoeken waar nog mensen wonen. Niet reeds ontruimde dorpen, Deze reis ver vangt de vliegtocht die eerst was aange kondigd. Vermiste soldaat terug De dienstplichtige soldaat W. M. de Haas, dienstdoende by de koksohool te Leiden, van wie gemeld werd, dat hij sedert Maandag 2 Februari bij Atoben- broek werd vermist, heeft zich op 7 Februari om vijf uur 's middags bij zijn commandant gemeld. Roode Kruis helpsters gearresteerd Verdacht van het plegen van onregel matigheden zijn drie helpsters in vaste dienst van de afdeling Schiedam van het Roode Kruis gearresteerd. Twee werden nog steeds door de politie vastgehouden, de derde is wegens tragische familie omstandigheden' voorlopig op vrije voeten gesteld. De politie heeft de zaak in onderzoek. Troepen van Formosa in Cliina geland Niet bevestigde geruchten Volgens geruchten, die in brede krin gen te Tokio de ronde doen, zijn Chinese nationalistische troepen geland in Amoy in de Zuid-Chïnese provincie Roekien. De geruchten zijn niet bevestigd. Amoy is een eiland in de monding van de rivier de Kioe-Loeng en ligt 240 km ten westen van Formosa, het Chinees- nationalistische bolwerk. Gewoonlijk betrouwbare waarnemers te Hongkong achten het onwaarschijn lijk, dat de nationalisten een groot offen sief hebben ontketend. Zij worden hier toe niet in staat geacht, gezien de sche pen en vliegtuigen, die zij ter beschik king hebben om een aanval te steunen. Het is waarschijnlijk, dat'de aanval, in- dien deze is gedaan is ondernomen van een der 35 eilanden uit, die langs de Zuid-Chinese kust tegenover Formosa verspreid liggen en bezet worden ge houden door ongeveer ,100.000 guenlla- strijders en geregelde troepen. Het zou dan uitsluitend een storingsaanval be treffen. LOSSE NUMMERS van de LEEUWARDER COURANT zijn a 10 ct. per ex. verkrijgbaar bij: K. Haanstra, Sigarenmagazijn, Willemskade. hoek Snekerkade J. Rusticus, Sigarenmagazijn, Oosterkade. hoek Oosterstraat S, v. d. Schaaf. Kapper^ Emmakadé N.Z. 147 Spoorwegboekhandel Krantenkiosk, Nieuwestad Krantenkiosk. Zuiderplein Sigarenmagazijn Brouwer. Troelstraweg 47 VJ Beurzen open, dijken dicht Mouwen omhoog, ons land moet droog Onder het motto „Beurzen open, dijken dicht" zullen de gezamen lijke omroepverenigingen een radio-actie voeren ten bate van het Nationaal Rarppenfonds. Eerste uitzending vanavond na het nieuws van acht uur! Het gironummer van de actie is 1.7, het postbusnummer in Hilversum, waarheen postwissels kunnen worden gezonden is eveneens 17. De padvinders zullen Zaterdag 14 Februari allerlei werkjes opknappen om tenminste ieder een gulden te ver dienen. De actie heet „Mouwen om hoog. ons land moet droog". Perzië „drooggelegd" De „Madjlis" de Perzische Tweede Kamer, heeft eenstemmig het wetsontwerp goedgekeurd, dat invoer, verkoop en ver bruik van alcoholische dranken en opium verbiedt. De Perzische regering heeft een decreet uitgevaardigd, met betrekking tot het verblijf van vreemdelingen in Perzië.. Zij is voortaan gemachtigd alle maatrege len voor het toezicht op vreemdelingen te nemen, die zij nodig acht, vooral in de grensgebieden. Kort nieuws uit het buitenland Van het Japanse passagiersschip Sjinsi Maroe zijn 61 passagiers en zes schepelingen verdronken. Het schip sloeg bij Okinawa om. De kapitein en een meisje van 25 jaar, die naar land zwommen, zijn de enige overlevenden. De politie van Rome is gealarmeerd wegens diefstal van een auto van een func tionaris van de Sovjet-ambassade. Dr. Ralmph Vaughan Williams, 'n be kende Britse componist, is op tachtigjarige leeftijd gehuwd met de schrijfster mevr. Ursula Wood. Bij een botsing tussen twee auto's in Texas zijn negen personen om het leven gekomen. Bij een ander auto-ongeval kwa men zes soldaten om. Een brand eiste de zelfde dag negen slachtoffers. In de grote steden van Engeland en Wales zijn vorige week 313 mensen aan griep gestorven, In de week daarvoor wa ren het er 132. De griepepidemie heeft in Muenchen al 73 slachtoffers geëist. Een woordvoerder van het hoofdpar- kèt heeft aan P. I. Aneta medegedeeld, dat Sultan Hamid TI op 25 Februari voor het hooggerechtshof terecht zal staan, De zit ting zal openbaar zijn. Financiën en economie DIVIDEND HEEMAF N.V. De raad van commissarissen der Heemaf N.V. te Hengelo heeft besloten aan de a.s, al gemene vergadering voor te stellen het. divi dend over het boekjaar 1952 te bepalen op tien procent.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2