LEEUWARDER COURANT Algemene gedenkdag in de Nederlandse kerken Een half Balkan-pact Nederlands defensieprogram wordt niet beperkt Maximumprijzen voor kolen en schroot in de Schuman-landen Geallieerd offensief op handen in Korea? 1395 doden 102e Jaargang Maandag UITGEEFSTER: Stichting „LEEUWARDER COURANT 1947" DIRECTEUR: S. Jonker. REDACTIERAAD: J. Piebenga en C. van Bcem Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en feestdagen. Gedrukt bij de N.V. Erven Koumans Smeding. Leeuwarden Bureau Voorstreek 103 Geopend 3.3017 uur. Zaterdags 8.3012.30 uur. Telefoon alle afdelingen 8344. BIJKANTOOR Sneek, Kleinzand 37. Telefoon 2020 9 Februari 1953 No. 33 Sinds f Abonnementsprijs: 44 ct. p. w., ƒ1.85 p. m., ƒ5.50 p. kw. Losse nummers 10 ct. Advertenties per mm-regel: algemeen tarief 27 ct. -y en bij contract resp. 25, 24, 23, 22, 21. 20 en 19 ct. bij 500, 1000, 3000, 6000, '752 j 10-000, 50,000 en 100,000 mm: editietarief: buiten Leeuwarden 14 en 13liet., Leeuwarden 13 en 1715 ct.; Ingezonden Med. driemaal advertentie-tarief; Familieberichten 16 cent. Brieven onder no. 50 cent extra. Girono. 272459 Dit no. bestaat uit S pa;. Tijdens de algemene gedenkdag heeft Nederland zich gisteren be zonnen op het leed dat in het ramp spoedige weekeinde van 31 Januari 1 Februari over ons land is geko men. Men heeft de slachtoffers van deze ramp herdacht in de diensten van alle Nederlandse kerken, die allemaal tot de laatste plaats bezet waren. Koninklijke familie in Baarn ter kerke Koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene hebben gistermorgen de kerkdienst in de Ne derlands Hervormde kerk te Baarn bij- fewoond. In deze dienst ging voor ds. A. J. Vermaat, die tot tekstwoord had gekozen Lucas 13, vers 4 en 5: „Of meent gij. dat die achttien, op wie de toren bij Siloara viel en die er door gedood wer den, schuldiger waren dan alle andere mensen die in Jeruzalem wonen? Neen, zeg ik u, maar als gij u niet bekeert, zult gij allen evenzo omkomen". Prinses Wilhelmina te Amsterdam In de Nieuwe Kerk aan de Dam te Amsterdam, waar ingezamelde goederen voor de hulpverlening hoog lagen opgestapeld, werd een bijzondere oecumenische dienst gehouden, die door prinses Wilhelmina werd bijgewoond. Zij arriveerde tegen half elf in gezelschap van een hofdame per auto bij het kerkgebouw en werd daar ontvangen door ex-minister mr. H. Mulderije als vertegenwoordiger van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland. Onder de talloze aanwezigen, die de kerk tot de laatste plaats bezetten, was ook de burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly met zijn echtgenote. In de dienst nam ds. Groenenberg de taak van prof. Berkelbach van der Sprenkel, die wegens treinvertraging te laat arriveerde, over. De laatste kwam echter toch nog geruime tijd voor het einde. Hij was het, die de dienst besloot met het voorlezen van een telegram, ontvangen van het secretariaat van de Wereldraad van Kerken. „In deze dagen van gevaar en leed groet de wereldraad de Nederlandse kerken", zo luidde deze boodschap, ..met psalm 46. verzen 2 en 3. Wij bidden voor u in vele kerken en wensen u te helpen. God geve u een vast vertrou wen en eenheid in de gemeenschappe lijke leniging van de menselijke nood". Een collecte voor het Rampenfonds bracht ruim 4400 op. Minister Beel dankt Friesland Minister Beel heeft aan de Commis saris der Koningin, mr. H. P. Linthorst Homancm telegram gezonden, waar in hij htddc en dank Incngt voor de geweldige hui'p, die Friesland heeft verleend cn nog verleent aan de ge troffenen in de noodgebieden. Minister Beel is als voorzifter van de interde partementale coördinatie-commissie het hoofd van de hulpverlening in Neder land. Balans in Engeland Zaterdagavond was het aantal slachtoffers van de overstromingen in Engeland gestegen tot 281. Het door de burgemeester van Londen inge stelde Rampenfonds had toen 125.000 pond sterling bijeen. De Britse minister van Binnen landse Zaken zal volgende week in het Lagerhuis mededelingen doen over een nationaal alarmsysteem bij over stromingen. Het zal aan het einde van de volgende week beproefd worden. Buitenlands Overzicht He serie besprekingen die de laatste maanden in, door en met Joego slavië zijn gevoerd, lijken resutlaten te zullen afwerpen. Het bezoek van de Griekse -minister van Buitenlandse Zaken aan Tito was voorlopig het sluit stuk. Tijdens een ontvangst heeft Tito dezer dagen reeds gezegd, dat zijn land, Griekenland en Turkije zich alle drie door eenzelfde maoht bedreigd voelen en dat hun regeringen een historische en wellicht noodlottige fout zouden maken, als ze zouden aarzelen uit deze gelijke belangen directe consequenties te trekken. Deze consequentie is een coördinatie van hun verdediging. Het is nog niet zo heel erg lang ge leden, dat Tito een heel andere taal sprak. Zijn gezegden, dat verdragen zo als de N.A.T.O. schadelijk waren en papieren overeenkomsten van geen waarde, baarden nogal enig opzien. Men rekende er op. dat Joego-Slavië een eenzaam eiland zou blijven in het af grendelingssysteem. Niettemin ver leenden de Verenigde Staten Tito mili taire hulp, in de eerste plaats, omdat zij een militair zwak Joego-Slavië een ge vaar voor Europa achtten en in de tweede plaats, omdat zii de hoop. dit land in het westelijke verdedigingsblok ingeschakeld te krijgen nog niet hele maal opgaven. Dat hoefden zij ook niet te doen, want zij konden door het (al dan niet) verlenen van militaire en economische bijstand zeker invloed uit oefenen op Tito. Dit schijnen zij te hebben gedaan en met succes. De ver andering in Tito's houding wordt ten minste voor een belangrijk deel toege schreven aan zijn behoefte aan grotere steun. De hulp die het nu ontvangt heeft Joego-Slavië in staat gesteld, het hoofd boven het water te houden, maar meer ook niet en een sterke strijdmacht, die in staat zou zijn eventuele agressie uit het Oosten te keren schijnt nog niet aanwezig. Tito hoopt nu door zijn be reidwilligheid tot het sluiten van een Balkanpact meer steun los te krijgen In een gemeenschappelijk Grieks- Joego-Slaviscn communiqué is nu de vr> «•--> c'n pact tussen Grieken land,. Turkije en Joego-Slavië aange- konaigd. Dit zou neerkomen op formele verdedigingsovereenkomst die het At lantisch Pact zou versterken. Grieken land en Turkije maken immers sedert deze zomer deel uit van de N.A.T.O. Over de vorm, waarin hun strijd krachten in N.A.T.O.-verband zullen worden opgenomen, is evenwel nog geen volledige klaarheid gekomen en het zou theoretisch mogelijk zijn, Joego-Slavië in een defensie-commando voor het Midden-Oosten op te nemen. Theoretisch, want er is één grote moeilijkheid in dit alles. Griekenland en Turkije zijn in de N.A.T.O. verbonden met Italië. Zouden zij nu door een ander even hecht verdrag met Joego-Slavië verbonden worden, dan zou dit een on mogelijke situatie kunnen scheppen, om dat zoals bekend. Italië en Joego-Slavië in de kwestie Triëst nog altijd een ge schilpunt hebben, dat onoverbrugbaar lijkt.-Griekenland en Turkije hebben ge tracht deze moeilijkheid te ondervan gen door voorop te stellen, dat het Balkanpact hen niet in conflict mag brengen met de verplichtingen die het Atlantische verdrag hun oplegt. Boven dien is uitdrukkelijk vastgesteld, dat ieder ander land tot het Balkanpact kan toetreden. Het is duidelijk, dat hiermee Italië wordt bedoeld. Dit voelt even wel niets voor toetreding, zolang niet de kwestie Triëst is opgelost. Het is alles samengenomen dus zo. dat de kwestie Triëst het sluiten van een Balkan-pact. zoals men dat graag zou willen zien. voorlopig onmogelijk maakt. Joego-Slavië wil een verdag. dat te gelijk' politieke en militaire waarde heeft, Griekenland en Turkije voelen meer voor een politiek verdrag, dat na verloop van tijd (als Italië bereid is toe te treden) kan worden omgezet in een militaire samenwerking. Belangrijk echter, dat Tito bereid is. zijn plaats het Westelijk verdedigingsstelsel in te nemen. Hij. op zijn strategisch zeer be langrijke plaats, zal niet langer ge- isoleerd staan, maar door een verdrag indirect bii de N.A.T.O. horen. Boven dien blijft een volledig Balkan-pact als ..loot." van de N.A.T.O., met nauwe militaire integratie op de Balkan moge- Hik en is de weg daartoe voorbereid. Men moet. dit halve Balkan-pact dus met vreugde begroeten, omdat het een gat in de ring van bolwerken die de westerse vrijheid beschermen, voorlopi; dicht. Op de Nationale gedenkdag woonde het koninklijk gezin de dienst bij van de Ned. Hcrv. Kerk te Baarn. Prins Bernhard dankt burger-vrijwilligers Prins Bernhard, voorzitter van het Nationaal Rampenfonds, heeft Zaterdag een radio-toespraak gehouden. Vandaag heb ik voor de derde keer de getroffen gebieden met een vliegtuig of een helicoptère bezocht, aldus de prins. Ik geloof, dat ik nu zo ongeveer iedere van de zwaarst getroffen steden en dorpen op Schouwen en Duiveland, Goeree en Overflakkee, Tholen en een enkele plaats in West-Brabant heb ge- ziien en mij van alles op de hoogte heb laten stellen. Vanaf Maandag zal ik met mijn bezoeken doorgaan in West- Brabant en de overige Zuid-Hol landse en Zeeuwse rampgebieden. Daarna zal ik nog de getroffen Waddeneilanden gaan zien. Tot nu toe ben ik vooral getroffen door de vastberaden moed en de taaie vasthoudendheid van iedereen eigen lijk, maa: ook ben ik diep onder de indruk van wat er aan reddingswerk op elk gebied redden van mensen behoud van dijken, redden van vee is gebeurd. En dan wil ik er hier gaarne de nadruk op leggen, hoeveel wij te danken hebben aan alle gewone burger- vrijwilligers, die te hulp zijn gesneld. Het optrekken van militaire hulp formaties spreekt natuurlijk meer tot de verbeelding, maar juist daarom wil ik hier de heldhaftige strijd gedenken van de zwoegende dorpelingen in het noodgebied zelf, van de toegesnelde particulieren en studenten, van de DUW-arbeiders, van de vissers uit alle vissersdorpen, van de schippers en vrachtrijders en vooral niet te vergeten de vele stille werkers achteb de scher men, die het dag en nacht op -hun posten hebben uitgehouden, kortom, de strijd van de naamloze vrijwilliger, die zo krachtig heeft geholpen slachtoffers te redden en groter leed te voorkomen. Evacué's verlaten vtssendrecht Legering van Amerikaanse hulptroepen Zaterdagmorgen acht uur is het militaire kamp te Ossendrecht, waarin 2340 evacué's uit Zeeland en Westbrabant waren onderge bracht, ontruimd. Deze plotselinge ontruiming houdt verband met dc legering van Amerikaanse troepen in Ossendrecht, die ingeschakeld zijn bij dc hulpverlening. Met zestig bussen zijn de evacué's naar Eindhoven gebracht, waar zij bij particulieren worden ondergebracht. Het hoofd van het rijks-evacuatie- centrum in 's-Hertogenbosch deelde de evacué's mede, dat het in verband met het hoge water dat omstreeks 14 Februari wordt verwacht, niet moge lijk en verantwoord is hen naar Zee land te en terugkeren. Dertig a veertigduizend stuks vee verdronken Volgens ramingen ligt het aantal stuks omgekomen vee tussen de 30 en 40.000. Het is begrijpelijk, dat de destructors in het zuiden des lands sedert vorige week Zondag reeds op volle toeren hebben gedraaid. Behalve naar de destructor in het Brabantse Son en die in Hansweert, Overschie en Antwerpen, ga .n de cadavers ook naar die in Bergum, Hoorn en Purmer- end. In Son worden op het ogenblik dagelijks duizend cadavers aangevoerd. In het overstroomde deel van Brabant zijn de ronddrijvende cadavers vrijwel opgeruimd. Nu komt de beurt nog aan de stallen en het puin, waaronder men ook dood vee denkt aan te treffen. Bij een brand in een abattoir te Mel bourne zijn honderden schapen en runde ren omgekomen. De schade bedraagt onge veer 800.000 gulden. Ambassadeur Van Roven We zullen onze invoer moeten inkrimpen De Nederlandse ambassadeur Ju Washington, J. H. van Roijen, heeft voor de Amerikaanse radio verklaard, dat Nederland zeker niet het plan heeft zijn defensie program te beperken, nu het door de overstroming getroffen is. De ambassadeur voegde er aan toe: „Wij zullen alles in het werk stellen om onze verplichtingen volgens de Navo na te komen. Nu 500.000 huizen verwoest zijn zal het een grote hoe veelheid energie kosten om deze hui zen weer op te bouwen Ge kunt er echter van verzekerd zijn. dat wij ons best zullen doen en dat ons volk als altijd zal werken en werkelijk zijn schouders onder de last zal zetten". Op de vraag of Nederland zijn econo mische stabiliteit zal kunnen herwinnen, na de jongste ramp, antwoordde de heer Van Roijen: „Ik vertrouw daarop, doch het moet worden toegegeven, dat het een ernstige slag is geweest en dat hij onze export zal besnoeien en noodzakelijker wijze onze handelsbalans met andere landen zal verstoren. Eén ding is geluik- Soldaten wendden bedreiging van zeven polders af De burgemeester van Krabbendijke heeft meegedeeld, dat door de onver moeide krachtsinspanning van het 332 bataljon en de H-compagnie van het regiment Johan Willem Friso te Oir- schot de dijk van de Emanuelpolder is gedicht. Daardoor is de bedreiging van zeven polders voorlopig afgewend. Het regiment Johan Willem Friso bestaat voor een groot deel uit Friezen. De Hoge Autoriteit van de K.S.G. (Europese Kolen- en Staalgemeenschap) heeft in de nacht van Zaterdag op Zon dag besloten met ingang van 1 Maart maximumprijzen voor kolen en met in gang van 15 Maait maximumprijzen voor schroot in te voeren. Bepaalde „discri minerende verkoopspractijken" gedu rende de overgangstijd tussen de op richting van een gemeenschappelijke markt voor kolen, erts en schroot op 10 Februari en de oprichting van een ge meenschappelijke markt voor staal op 12 April heeft de Hoge Autoriteit verboden. De commissie voor de eenheidsmarkt van de Assemblee der Europese Kolen- en Staalgemeenschap heeft van gedachten gewisseld met de leden van het Hoge Gezagsorgaan. De commissie, waarin van Nederlandse zijde zitting hebben de Kamerleden Sassen, Korthals en Nederhorst, hoorde een uiteenzetting aan van de voorzitter van het Hoge Tsjiang Kt^Sjek il teel los De nieuwe bevelhebber van het Amerikaanse achtste leger, generaal Maxwell Taylor, heeft volgens welingelichte militaire kringen te Seoel laten doorschemeren, dat zijn troepen spoedig ten noorden van de huidige frontlinie in Korea zouden kunnen opereren. Twee dagen geleden deelde generaal Taylor Zuid-Koreaanse troepen mee, dat zij zich zouden moeten voorbereiden op „grotere gevechten in het noorden". Sindsdien heeft hij, aldus genoemde kringen, openlijk op een op handen zijnd offensief gezinspeeld. Generaal Taylor neemt in Maart het commando van het achtste leger op zich. Gezagsorgaan. Monnet, en van de vi voorzitter Coppe, over de plannen van de Hoge Autoriteit aan de vooravond van het in werking treden van de gemeen schappelijke markt voor steenkool, schroot en erts. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, woonde een ogenblik de vergadering van de commis sie bij. Hij hield een korte toespraak, waarin hij verklaarde, dat Amerika de resultaten van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap met vreugde begroet. Hierna voerde Foster Dulles nog een be spreking met de leden van het Hoge Gezagsorgaan. Noorwegen heeft besloten een perma nente delegatie naar bet Hoge Gezags orgaan te zenden voor een „nauwe en doeltreffende samenwerking tussen K.S.G. en Noorwegen". Het totaal aantal geno teerde slachtoffers van de watersnood bedroeg van morgen om twaalf uur 1395. De burgemeester van Stavenisse heeft het door hem aanvankelijk gemelde aantal van circa 300 slachtoffers, gecorri geerd tot circa 200. De opperbevelhebber van de Chinees-nationalistische marine, vice-admiraal Ma Tsji-Tsjoeang. heeft te New York verklaard, dat de 600.000 nationalistische man schappen op Formosa „zich onaf gebroken voorbereiden op het offensief tegen het vasteland". Hij zei, dat de nationalisten tevens 1.500.000 guerilla-strijders in China hebben, die een nationalistische aan val op het vasteland zouden steunen. Tsjang Kai-Sjek had hem medege deeld. dat hij rekende op de steun van Formosa's bevolking van acht millioen mensen en van twaalf millioen -Chi nezen in vreemde landen, bij dc^Bor bereiding van het offensief tegeVr het vasteland van Formosa uit. Vliegtuigen van nationalistisch China hebben twee millioen vlug schriften boven het vasteland van China uitgeworpen, waarin de bevol king wordt meegedeeld, dat de natio nalisten thans vrij zijn de onder com munistisch bewind staande gebieden aan te vallen. Generaal Olmstead, die belast is met de Amerikaanse hulp aan For mosa. heeft Zaterdag de grootste mili taire manoeuvres, die ooit door de Chinese nationalisten op Formosa ge houden zijn. bijgewoond. Na afloop zei hij zeer onder de indruk te zijn van het moreel der nationalistische troe pen. Een vrij China verdiende „ent housiaste hulp". kig: onze industriële productie is niet geschaad". Ambassadeur van Roijen sprak als eerste Europese ambassadeur in epn radio-program „het verhaal van Europa" (The Europe Story), dat wekelijks een diplomatieke vertegen woordiger in Washington voor de microfoon zal brengen. Weerbericht Enkele buien Verwachting van Maandagavond tot Dinsdagavond. (Opgem. te 10 u. v.m.) Veranderlijke bewolking, met enkele buien. Aanvankelijk matige tot krach tige en aan de kust mogelijk harde wind tussen West en Zuid. Later tijdelijk ver anderlijke wind. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. Waterstanden 9 Febr.: Bergumerdam 29 (32). Leeu warden 35 (34). Nesserzijl 35 (35), Sneek 35 (31), Scharsterbrug 27 (28), Woudsend 35 (33). Gemiddeld 32.3 (32) Neerslag afgelopen etmaal: 10.7 mm Hoog water Terschell Harl Sch.oog 9 Febr. 4.00-16.45 3.41-16.31 4.28-17.13 10 Febr. 5.30-18.15 5.07-17.55 5.58-13.43 11 Febr. 7.00-19.45 6.34-19.16 7.28-20.13 Zon en maan Zon op 8.05. Maan op 5.59, Zon op 8.03, Maan op 6.46, onder 17.44 onder 12.43 onder 17.46 onder 14.10 J De springvloed van 16 Februari Windkracht bepaalt of er meer schade zal komen Ir. A. G. Maris, de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, heeft tegenover journalisten verklaard, dat de gevolgen van de springvloed van 16 Februari, die hoger 'zal zijn'dan de springvloed in de rampnacht was geweest als het niet zo 'had gestormd, geheel afhankelijk zullen zijn van de windkracht. Bij een storm achtige wind op die dag zal de schade in de getroffen gebieden zeker toe nemen, vooral als men bedenkt, dat de dijken zwak zijn. Wij zijn nog in het winterseizoen en dan kan men altijd winterstormen verwachten aldus ir. Maris. Zo spoedig mogelijk gaat men de buiten- en binnenkeringen beschermen. Zo heeft men de dijken van het Voornse kanaal reeds versterkt, welke thans een waterkering vormen voor het niet over* stroomde deel van Voorne. ten westen van het kanaal. Op een vraag of de ramp voor de Rijkswaterstaat tot bepaalde verrassin gen heeft geleid, antwoordde ir. Maris, dat er verrassingen in de gunstige zin zijn geweest. Zii betreffen de hoge Schielandse zeedijk en de dijk van de Krimpenerwaard daar heeft men een ramp kunnen voorkomen. Het herstel aan de zo belangrijke Schielandse hoge zeedijk wordt voortgezet. Ir. Maris ver wacht geen moeilijkheden bij hoog water van de bovenrivieren. Deze heb ben op het geheel een geringe invloed. Koningin naar Texel Koningin Juliana zal deze week weer enige bezoeken aan dc nood gebieden brengen. Zij zal daarbij ook Texel bezoeken. Gehoor gevend aan een oproep voor rijshoutkappers te Gorssel (bii Zutphen), meldden zich Zaterdag honderden man nen. die hun vrije dag voor dit doel bij Almen aan het Twcnthe-Rijnkanaal be steedden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1