Ne reeds 24 millioen golden in Nationaal Rampentonds Dodental nu 1400? Hedenavond begint de hulpactie: Beurzen open, dijken dicht Agenten schieten jongeman neer De metaalindustrie groeit Prinsessen boven rampgebied Registratie van geleden schade Berichten uit Stad en Dorp 2 FRIÉSËKÖERÏER Maandag 9 Februari 1953 59J ^ATERDAGAVOND was er bij liet Nationaal Rampenfonds een bedrag van 24.080.000.binnengekomen. En nog stroomt het geld van alle kanten toe. In alle kerken hield men gisteren speciale collectes, de padvinders en padvindsters werkten Zaterdag voor de getroffenen en de omroepverenigingen begonnen Zaterdagavond on der het motto „Beurzen open, dijken dicht" een actie, waarmee men reeds een groot bedrag binnen kreeg. Offieieel begint deze actie pas hedenavond. Doch prof. dr B. Kors had in zijn toespraak nog maar nau welijks de vijf telefoonnummers (2545, 2546, 4675, 9075 en 9275) genoemd of de telefoons begonnen reeds te rinke- Ien. Daarop had men nog mot gere kend. Het bureau zou pas vandaag worden ingericht. De PTT-monteurs, die de telefoons hadden aangesloten, hadden de toestellen in de lege ka mers op de vloer geplaatst. Een van de programmaleiders was toevallig in de buurt toen de telefoons stonden te rinkelen. Op zijn noodkreten snelden enige andere mensens vari de omroep toe om mee te helpen met het aan nemen van de telefoontjes. Ze heb ben de hele avond druk werk gehad. f 100.000 van Van Gend en Loos Het personeel van Van Gend en Loos zal een dag loon voor het Natio naal Rampenfonds afstaan. De direc tie heeft besloten het bedrag te ver dubbeien. Daardoor kan een bedrag van f 100.000 worden overgemaakt. De collecte, die gisteren in alle katholieke kerken van Arnhem gehou den werd, bracht f 26.300 op. De stroom van gisteren duurt voort. Verwacht wordt, dat de stad een mil lioen gulden aan het Rampenfonds aal kunnen afdragen. In Maastricht collecteerde men op straat bijna 30.000 gulden. Getroffenen voor getroffenen De burgemeester van Zierikzee deelde gisteravond mee, dat de daar gehouden collectes in de drie kerkdiensten samen de verbluffende som van f 2.513,37 opbrachten. De inzameling in Delft loopt naar de twee ton. Een technische ploeg Van de diénst voor openbare werken te.Delft heeft haar diensten aange boden aan Middelharnis. De gemeenteraad van Sittard heeft besloten dit jaar geen carnaval te houden, De bevolking van een gemeente in Zeeuwsch Vlaanderen heeft een be drag van. f 11.000 bijeengebracht. Dit r:betirag komt overeen met een bij drage van f 20.per hoofd. N.O.P. adopteert De Poldercommissie voor Algemene Belangen ging Zaterdagmiddag in principe accoord met een voorstel van de adviescommissie om een na der aan te wijzen streek of gemeente te adopteren. In de polder is reeds Het aantal doden is wellicht boven de 1400 gestegen. Het laatste officiële cgfer van het Rode Kruis bedraagt nog steeds 1372. Op de secretarie van Willemstad deelde men Zaterdagavond laat echter mee, dat er in Fijnaart on geveer tachtig doden zijn te betreuren. Volgens de officiële opgave bedraagt het aantal doden in Fijnaart 46. Van dezen staat vast, dat ze by de ramp zgn omgekomen. Twee agenten hebben Zaterdagmid dag op de Bilderdijkkade te Amster dam een 27-jarige jongeman neerge schoten. Hij kreeg een van de drie kogels, die op hem waren afgevuurd, in de reehterzij. De jongeman viel neer en is in vrij ernstige toestand naar het Wilhelmina gasthuis overgebracht. De politiemannen schoten op de jongeman toen deze.met een windbuks richtte op twee andere agenten, die in een portiek dekking hadden gezocht. De agenten, die hun revolvers trok ken en schoten, konden niet zien wel ke wapens de jongeman bij zich had. Later bleek, d2t hij twee windbuk sen bij zich had. De ene was geheel onbruikbaar en de andere was ongela den. De jongeman stormde na een kleine vechtpartij de deur uit, toen de twee agenten naderden. De moeder van de jongen heeft ver teld, dat hij geestelyk niet geheel nor maal is. Vermoedelijk 35.000 stuks vee omgekomen Bij de overstromingen zijn er ver moedelijk 35.000 stuks vee omgeko men. In het overstroomde deel van Brabant zijn de ronddrijvende cadavers vrijwel opgeruimd. Onder het puin van de boerderijen denkt men echter ook nog dood vee aan te treffen. De destructors in ons land werken thans op volle toeren. Ook de bedrij ven te Bergum, Hoorn en Purmerend zijn ingeschakeld. In Son worden da- gelijk duizend cadavers aangevoerd. Men maakt daarbij o.m. gebruik van carriers. een bedrag ingezameld van f 71.589. Voorts is er nog een bedrag van f 13.230,toegezegd. In de N.O.P. zijn reeds 109 evacué's ondergebracht. Stalling voor vee wordt er in gereedheid gebracht. Huizen en melkgeld In Nieuw Vennep zal de eigenaar van twee kleine huizen deze op 19 Februari laten veilen ten bate van het Rampenfonds. De georganiseerde landbouw in de Vijfherenlanden heeft Zaterdagmor gen besloten de landbouwers te vra gen 1 procent van het melkgeld over 1953 af te staan voor de noodge- bieden. Oliebollen Een aantal meisjes van de huis houdschool te Deventer heeft op ori ginele wijze bijgedragen ter leniging van de nood. Zij bakten 90.000 oliebol len, waarmee de leden van het po litiecorps van Deventer van hoog tot laag huis aan huis ..collecteer den". De actie werd een groot succes. Men kwam vele oliebollen tekort. Er kwam een bedrag van f 12.217 bijeen. Een groothandel in Winschoten stelde duizend zaklantaarns en vier duizend batterijen ter beschikking. De zendingen, die van de fabriek in Duitsland moeten komen, wordt per vliegtuig naar ons land gebracht. Koninklijke hulp Koningin Juliana heeft in de loop van verleden week de koninklijke stallen ter beschikking gesteld en het huis Lange Voorhout 16 als op slagruimte voor het Rode Kruis. Voorts stelde zij zwaar rollend ma terieel voor veevervoer, de stallen op de landgoederen en ruimten in 't paleis Noordeinde beschikbaar voor opslag van goederen e.d. Indien het nodig zal zijn zal het paleis het Loo ter be schikking worden gesteld voor huis vesting van evacué's. Talrijke Nederlandse gemeenten hebben besloten plaatsen in het ge troffen gebied te adopteren. De stad Hays in Kansas heeft Zierikzee ge adopteerd. Koreavrijwilligers geven De Koreavrijwilligers hebben f 10.000 voor het Rampenfonds bijeenge bracht. De commandant van het ba taljon heeft dit bedrag inmiddels overgemaakt. Alle militairen en het burgerperso neel van de landmacht, in Suriname hebben ook een aanzienlijk bedrag bijeengebracht. De Amsterdamse eerste klasse voet balvereniging „Ajax" zal een bedrag van f 5.000.— storten op de rekening van het N.R.F. De Provinciale Noordbrabantse Electriciteitsmaatschappij heeft een bedrag van honderdduizend gulden beschikbaar gesteld. Het Hoofdbestuur van de Orde van Vrijmetselaren heeft eveneens hon derdduizend gulden aan het Rampen fonds overgemaakt. Oostelijk Friesland In de jaarvergadering van het E.T.I.F. hield ir D. S. Visser een inlei ding over de werkzaamheden in 1952. De ontwikkeling van de industrie geeft niet zoals voorgaande jaren een sterke groei te zien. Echter is de perso- neelbezetting vrijwel stationnair geble ven. Friesland biedt daarmede een rela tief gunstig beeld, omdat over geheel Nederland gerekend een achteruitgang valt te constateren van 3 pet. Een be hoorlijke groei vertoonde de voedings- en genotmiddelenindustrie. En vooral de metaalindustrie, die met 11 pet. in personeelsomvang toenam/ Tot dat gunstige beeld droeg vooral Oostelijk Friesland veel bij door een vooruitgang in de indu striële betrijfstakken met bijne 300 personen of 6 pet. Ook hier spant de metaalnijverheid verreweg de kroon, gevolgd door de voedings- en genotmiddelenindustrie. In de steden vertoonde de industrie nog enige groei, evenals in het kleiwei- degebied. De beide overige gebieden, de kleibouwstreek en het veenweidege- bied, laten een kleine achterstand zien. gelijk aan het landelijk percentage. Steeds meer blijken organisaties en instanties bereid voor werkzaamheden van het E.T.I.F. als het ware een ach tergrond te vormen. In dit verband noemde spreker de Provinciale Commissie voor aardappel- Belgische prinses bezoekt noodgebied De Belgische prinses Josephine- Charlotte heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan de overstroomde gebie den in België. Een katholieke krant te Antwerpen critiseerde Vrijdag de prinses omdat zij niet een deel van het bedrag, dat voor haar huwelijksgeschenk is ingezameld, ter beschikking van de getroffenen heeft gesteld. Zaterdag maakte het koninklijk huis bekend, dat zij dit nu heeft gedaan. Koning Boudewijn en zijn vader Leo pold gaven samen 500.000 francs aan het Nationaal Rampenfonds. De prinsessen Beatrix. Irene en Mar griet maakten Zondagmiddag een vlucht boven de geteisterde gebieden. De Koningin en de prins waren name lijk van oordeel, dat het noodzakelijk is, dat hun dochters zich een volledig beeld vormen van de ontstellende ramp, die ons volk heeft getroffen. Zondagmiddag brachten prinses Bea trix en Irene te Doorn een onverwacht bezoek aan de evacué's, die uit Zierik zee waren aangekomen. Zij verrasten de pas aangekomen kinderen met speelgoed. De prinsessen brachten ook nog een bezoek aan de evacué's te De Bilt en Renswoude. Minister-president bezoekt noodgebied Minister-president dr Drees maakte Zaterdagmiddag in gezelschap van de secretaris-generaal van het ministerie van Algemene Zaken, mr C. W. L. Fock, een vliegtocht over de getroffen gebieden. De premier was zeer onder de indruk. Doordat het zicht goed was en het vliegtuig zeer laag ovei- het ge bied vloog kon hij zich een goed beeld vormen van de omvang van de ramp. Zondag bracht de minister-president per boot van de Rijkswaterstaat o.m. een bezoek aan Middelharnis. Hij hield ONTVANGEN GIFTEN Zaterdag 7 Febr. 1953. Aan ons kantoor werd afgedra gen door: W. W. te H. f 4.J. E. te R. f 30.Schoolkinderen O.L. School, Hoomsterzwaag, 15e wijk f 25.—. Op onze girorekening ontvingen -wij van A .J. N. te K. f 5. moeheid, die thans heeft bereikt, dat in de komende drie jaar 50 bedrijven voor definitieve vestiging in de N.O.P. in aanmerking komen. Dat zal gepaard moeten gaan met een sanering van het oude land. De directeur van het -Commissariaat voor' Oorlogsschade heeft bekend ge maakt, dat in vele plaatsen in het ge troffen gebied districtbureaux van de Schade-Enquête Commissie zijn ge opend. Deze bureaux zullen overgaan tot registratie van de tengevolge van de watersnood geleden schade aan goederen (gebouwen, huisraad, be- drijfsuitrusting en voorraden, grond, gewassen, levende have, landbouw werktuigen e.d.). Gedupeerden dienen de schade aan te melden op bij de bureaux verkrijg bare aangifte-formulieren. De aangifte dient te geschieden bij het bureau, binnen welks rayon de schade is geleden. Het verdient aanbeveling met het doen van aangifte te wachten tot dat men naar zijn woonplaats kan terug keren en de omvang van dc schade kan overzien. De mogelijkheid tot het doen van aangifte zal openstaan tot zes maanden nadat het betrokken gebied is droog gevallen. Aan hen, die reeds thans terugge keerd zijn en daaraan dringend be hoefte hebben, kunnen door bovenge noemde bureaux vrijblijvende voor schotten beschikbaar worden gesteld (met uitzondering voor schade aan huisraad). Aanvragen ter verkrijging van voor schotten kunnen zowel schriftelijk als mondeling worden gericht tot het district-bureau, binnen welks rayon de schade is geleden. Men beperke het aanvragen van voorschotten zoveel mogelijk. Prins Bernhard brengt dank aan vrijwilligers Prins Bernhard hield Zaterdag voor beide Hilversumse zenders een rede tot het Nederlandse volk. Hij zei daar in, dat hij zich van alles op de hoogte had laten stellen en ongeveer alle zwaar getroffen plaatsen had bezocht. De prins zei voorts getroffen te zijn •e'.oor de vastberaden moed en taaie vasthoudendheid van iedereen eigen lijk. „Maar ook", zo vervolgde hij. „ben ik diep onder de indruk van wat er aan reddingwerk op elk gebied redden van mensen, behoud van dijken, red den van vee is gebeurd. En dan wil ik er hier gaarne de nadruk op leggen, hoeveel wij te danken hebben aan alle gewone burgervrijwilligers, die te hulp zijn gesneld. Het optrekken van mili taire formaties spreekt natuurlijk meer tot de verbeelding, maar juist daarom wil ik hier de heldhaftige strijd geden ken van de zwoegende dorpelingen in het noodgebied zelf, van de toegesnelde particulieren en studenten en de vele stille werkers achter de schermen, die nacht en dag op hun post hebben ge staan". De prins deelde nog mee. dat hij zijn bezoeken aan de rampgebieden zal voortzetten. Zaterdagmiddag is te Uithoorn een driejarig jongetje door een vrachtauto gegrepen en gedood. Het jongetje kwam plotseling achter een geparkeer de vrachtwagen weg. Gemeente Harlingen stort f 25.000 in het Rampenfonds Harlingen heeft vorige week met de sterm circa 60 mille schade opgelopen. Dat valt echter in het niet bij de ramp in het Zuidwesten van het land en de offervaardigheid voor de zwaar ge troffen gebieden is groot. Reeds zijn 50 ton goederen verzonden cn cr is een bedrag van f 20.000 in gezameld. Dat deelde burgemeester Nüuta mee in zijn openingswoord voor de ge meenteraadsvergadering. Hij kondigde aan, dat binnenkort pen inzameling zal worden gehouden voor de getroffenen in eigen gemeente. De raad besloot een bedrag van f 25.000 uit het reservefonds in het Nationaal Rampenfonds te storten. Besloten is een machinaal putten- ledigingssysteem aan te schaffen, waarvan de kosten f 35.000 zullen be dragen. De begroting, sluitende met, een te kort van f 131.284 is aangenomen. Zestig jaar Zondags schoolleraar In de consistoriekamer van de Ned. Hervormde kerk te Steenwijk is door vertegenwoordigers van Zondagschool cn Jeugdraad af scheid genomen- van de heer J. Ak kerman, die zestig jaar Zondags schoolles heeft gegeven. Ruim 60 jaar geleden stond de heer Akkerman voor het eerst te Nijensleek voor de Zondagsschool. Nadien gaf hij elke week les in. verschillende buurt schappen en was hij verbonden aan dc Zondagsschool Joel 2 16 te Steenwijk. Bij zijn afscheid is de heer Akker man waarderend toegesproken. Ge schenken zijn hem aangeboden. -Dé heer Akkerman is nog kras on danks zijn 82 jaren. Nog elke dag kan men hem in zijn wagenmakerij aantref fen. Opsterlandse ambte naren gehuldigd GORREDIJK. De afdeling Op- sterland van de Algeméne Eond van Ambtenaren hield Zaterdag in hotelVeensma een 'bijeenkomst, waarin de leden dié 40 en'25 jaar lid waren van het N.V.V., zijn ge huldigd. Na een toespraak van bondsbestuur- dër J. Mulder is het gouden insigne i'oor het 40-jarig lidmaatschap .-'uitge reikt aan: Sj. Meinsma, .Kortezwaag: J. "blijff, Gorredijk: G. van Apeldoorn, Bèetsterzwaag: J. Beun, Gorredijk. En het zilveren insigne (25 jaar lid) aan: K. Koopmans en J. de Wilde, Ureterp; I. Bouma, Siegerswoude; P. de Vries. Lippenhuizen; F. Riedstra, Kortezwaag: E." Scholte. H. W. de Jong. W. Nijmeijer en O. Kèuning, Gorredijk. Alle „geridderden" ontvingen een oorkonde, terwijl de dames een fraai lepeltje in étui kregen. Het gezelschap André Cassell ver zorgde verder de avond. Raadsagenda van Ooststellingwerf De raad van Ooststellingwerf is bij eengeroepen op Woensdag 11 Februari des avonds 7.30 uur. B. en W stellen voor: aan de heer A. van Dijk op zijn verzoek eervol ontslag te verlenen als directeur van gemeentewerken en di recteur van het grondbedrijf. De concierge aan de B.L.O-school, de heer W. Oldersma, een vaste aan stelling te geven van 1 Jan. 1953 af. Aan de stichting „Werkplaats Oost stellingwerf" een crediet te verstrek ken van f 15.000 in de vorm van een rekenmg-courant-overeenkomst. De rente en aflossing te garanderen van een door V.V.V. en Plaatselijke Belangen te Appelscha aan te gane geldlening van f 12.000, nodig voor al gehele vernieuwing van de zitplaatsen en eDn voldoende omheining rond het cppnluchtheater in dc duinen te Ap pelscha. Onderhands aan te besteden het maken van nog twee oeververbindin gen te Haulerwijk-Beneden en Hau- lerwijk-Midden aan Halbertsma's be ton- en aannemersbedrijf te Leeuwar den voor f 48.424. Voordracht voor onderwijzer aan de O.L.-school te Appelscha-Boven: 1. N. Wiskie te Amsterdam, 2. L. Dedden te Drachten, tijd. te Oosterwolde. Motorrijders offerden voor nationaal rampenfonds HEERENVEEN. Het bestuur van de meter- cn automobiclrlub „Zuid-Fries land" organiseerde Zaterdagavond café Paul Krugcr een filmavond, die in het teken stond van dc door de waters nood getroffen gebieden. Deze bijeenkomst kwam in de plaats van de feestavond, die als gevolg van de nationale ramp geen doorgang kon vinden. De filmavond werd gratis ver zorgd door de fa. Burlage, importeur van de Castrol Motor Oil, terwijl de heer A. Nauta de zaal gratis beschik baar stelde. Tussen de films door hield men een verloting, waarna enkele voor werpen z.g. Amerikaans werden verkocht. De opbrengst van een en ander bedroeg f 136.50, welk 'bedrag door het bestuur van de motorclub werd aangevuld tot f 150. Voorzitter H. Kroes memoreerde in zijn openingswoord de getroffen gebie den en dacht daarbij speciaal aan de motorsportvrienden in het Zuidwesten des lands. Aan het eind van de avond bood hij de beide heren van de fa. Burlage een Crackstate-lepellje aan en wees er voorts op, dat de M.A.C. Zuid-Friesland kampioen van Friesland is geworden. Het programma bevatte o.m. enkele motorsportfilms, o.a. een in kleuren van T.T.-races in enkele landen, en een aardige derwoud-film, getiteld .iZamba". Benoemingen VLEDDER. Tot tijdelijk opzichter bij gemeentewerken alhier is benoemd de heer W. van Steenwijk Jr., te De Punt. 'SNEEK. Benoemd tot adjunct-commies van 's-Rijks Belastingen, de heer K. Wil- lemsma te Joure, thans tijd. schrijver aan de Inspectie der Eelastingen. SNEEK. Benoemd tot adjunct-commies titulair van 's-Rijks Belastingen mej. IJ. Leentjes te Heeg, thans tijd. schrijver aan het Ontvangkantoor der Dir. Belas tingen, alhier. SNEEK. De hoofdassistent van 's-Rijks Belastingen I. Mulder te Brielle is met ingang van 16 Februari 1953 overge plaatst naar de Inspectie der Belastingen te Sneek, afd. Controle. Vanaf Dinsdag 10 Fcbr. a.s. wordt de praktijk hervat Reeds gemaakte afspraken blijven gehandhaafd. C. H. J. VALKEN- DE BOER TANDARTS Beetsterzwaag Vergaderingen en Uitvoeringen GORREDIJK. Jaarvergadering gym nastiekvereniging Stanfries. Het leden tal bedraagt 287. Herkozen zijn als be stuurslid mej. J. de Vries en de heer J. Rudolphy. De jaarl. uitvieringen wor den gehouden op 28 Februari en 1 Maart. HEEG. Jaarvergadering Laatste Eer. vereniging heeft in 1952 21 maal dienst moeten doen. Het ledental bedraagt 407. Als penningmeester is herkozen de heer G. W. Walinga. Benoemd tot bode de heer H. Jongstra. STEENWIJK. In de zaal van Lumière is een voorlichtingsavond voor de Be scherming Bevolking gehouden, onder leiding van burgemeester Voetelink. Gesproken is door de heer J. B. Vlam, terwijl enkele films een duidelijk beeld gaven waarom bescherming nodig is. BERGUM. Jaarvergadering begrafe nisvereniging Eendracht. Herkozen als bestuurslid de heer W. Bloemhof. Be sloten is f 200 beschikbaar te stellen voor het Rampenfonds. WIJNJETERP. De gymnastiekver eniging Longa te Wijnjeterp gaf haar jaarlijkse uitvoering. Het was een goe de avond met keurig werk. Een ver loting maakte het mogelijk, dat f 162.- aan het Rampenfonds kan worden ge zonden. LANGEZWAAG. In Langezwaag en Luxwoude is f 8306,25 bijeengebracht. Bovendien een vrachtauto vol kleren en dekens, een kinderwagen enz. JUBBEGA. Een van de collectanten in deze buurt vertelde het volgende: „,Ik kwam bij een heel oud vrouw tje, dat met tranen in de ogen zei: „Het spijt me erg, maar op het ogen blik heb ik niets om te geven". Ze had haar uitkering nog niet ontvangen. Terwijl ik nog wat bij haar zat te pra ten kwam haar oude „knipke" op ta fel. Ze leegde het en zei: „Dit is alles, wat ik heb. Neem het mee, al is het weinig." Er lagen twee en veertig cent.en op tafel. Dit was mijn grootste gift. Het oudje had alles gegeven, wat ze bezat." Aanbestedingen DIEVER. Door het gemeentebestuur van Diever is aanbesteed het verbreden en vernieuwen van de weg Diever-Els- loo, met twee zijtakken tot de grens "van Friesland en één lot de grens van -de gemeente Vledder. Hoogste inschrijfster was de firma Kraayema en Vellinga te Haren met f 118.000. Laagste inschrijfster firma Bon- nema en Oosterhuis te Uithuizermeeden met f 109.800. Gunning aangehouden. SURHUISTERVEEN. Aanbesteed is de verbouw en uitbreiding van schoenhan- del B. van Wieren. Inschrijvers waren: J. Veenstra f 5609, Gebr. Rmsma f 5580, G. Boltjes f 5530 en Gebr. Kuipers f 5487. Begroting f 5700. VIERING 110 JARIG BESTAAN FRIESE MIJ. OLDEBOORN. De herdenking van 't 100-jarig bestaan der Fr. Mij. v. Land bouw door de afd. Utingeradeel is op Woensdag 25 Februari a.s. te Akkrum vastgesteld. De film, welke van deze grote gebeurtenis is gemaakt, zal door de heer v. Dam worden vertoond. Ver der zal de bekende voordrachtkunste naar Wybren Altena zijn medewerking verlenen. Indien de belangstelling dermate 'groot is, dat de bezoekers niet in één keer kunnen worden geborgen, over weegt men deze herdenking in meer dere plaatsen te organiseren, bijv. te Oldeboorn en/of de Lege Walden. OPENBARE LESSEN SNEKER AMBACHTSSCHOOL SNEEK. In de Ambachtsschool, die anders op Zaterdagmiddag op zijn. hoogst enige schoonmaakdrukte ver toont, heerste verschenen Zaterdag gro te bedrijvigheid. Niet alleen waren alle leerlingen en leraren aanwezig, maar er waren ook tientallen ouders dia kwamen kijken hoe hun zoons de dagen op school doorbrengen en welke resul taten hun studie heeft. In de leslokalen waren de leerlingen druk bezig met smeden, schilderen, timmeren, meubelmaken, electrotech- nièlc, auto-techniek, etc. Elk vak kon men in de verschillende ontwikkelings stadia zien. Voorzover mogelijk waren werkstuk ken uitgestald, o.a. meubels die de jon gens gemaakt hadden, mooie kunst voorwerpen van hout, schilderwerk, te keningen en boetseerwerk. Uit alles bleek, dat de leerlingen op de ambachtsschool een grote mate van kennis en bekwaamheid wordt bijge bracht. BOTSING OP DE ZEEDIJK BLANKENHAM. Op de zeedijk, even ten Zuiden van de Kerkbuurt,, kwam Vrijdagmiddag door de gladheid van de weg een personenauto van de firma Roelofsma en Van der Helm uit Zwol le in botsing met een Noord-Westhoek bus. Alles liep zonder persoonlijke on gelukken af. Een kraanwagen kwam er aan te pas voor de autobus. WALVIS VAN 55.000 KG LEEUWARDEN. Vanaf Dinsdag 10 Februari zal, voor slechts enkele dagen, bij de Verlaatsbrug aan de Willems kade een grote vinwalvj? zijn te be zichtigen. Het monster is 20 m lang en weegt 55.000 kg. AFSCHEID RANGEERDER MARTENS STEENWIJK. Het personeel van de spoorwegen heeft afscheid genomen van de heer J. Martens, die lange ja ren in Steenwijk werkzaam is geweest als rangeerder en nu de dienst met pen sioen heeft verlaten. De stationschef H, Xloezeman namens het personeel en de heer F. van Ringen namens Van Gend en Loos voerden het woord. De scheidende spoorwegman kreeg ca- deaux. SCHUTJASSEN HEERENVEEN. Aan de schutjaspar tij in café W. Ekkers namen 50 perso nen deel. Uitslag: le pr. Th. Leenes Jr en B. Stuivenwold; 2e pr. L. Woudstra (Knijpe) en J. Plantinga; troostpr. A. Idzenga en J. Hartkamp; troostpremie Fr. Wuyts en W. Comello (Knijpe). Af- valronde: 1 J. Miedema en H. Bakker; 2 Chr. Jager en A. Piek (Akkrum). BEGIN VAN BRAND AKKRUM. Zaterdagmorgen ontstond bij U. Twijnstra's oliefabrieken een begin van brand. Een leerling-monteur zou een emmer vol poetskatoen, die in benzine was gedrenkt, in het vuur onder de ketels werpen. Dat mislukte en het brandbare goedje vatte vlam voor de ketels. Met zand was 't brand je snel geblust. De leerling-monteur liep brandwonden aan de handen op. VRACHTAUTO RAMT WINKELHUIS AKKRUM. Zaterdagmorgen vroeg slipte een vrachtauto met aanhang wagen op de Rijksweg, ter hoogte van de Schoolstraat. De aanhang wagen gleed van de weg en botste tegen de Excelsior-winkel aan. Een gedeelte van de voorgevel van de winkel is ontwricht. De etalagera- men sneuvelden, Vooral bij gladheid blijkt vaak, dat de ligging van de weg daar niet deugt. Verbetering is echter in de bebouwde kom niet eenvoudig. TIEN AANRIJDINGEN DOOR DE GLADHEID. LEEUWARDEN. De sneeuwval heeft in de hoofdstad niet minder dan tien aanrijdingen tot gevolg gehad. Meestal was er alleen sprake van ma teriële schade. In het ziekenhuis kreeg men enkele kleine blessures te behan delen. Bij het sneeuwbalgooien verloor de jeugd vaak de voorzichtigheid uit het oog. Zo nu en dan moest de politie van de gummistok gebruik maken. LEKENSPEL TREKT VEEL PUBLIEK HEERENVEEN. In de Herv. kerk aan de Fok is Zondagavond het lekenspel Mensen onderweg '(handelende over de barmhartigheid) opgevoerd. Het spel van de jeugd viel bijzonder in de smaak, vooral de mooie zang van Hil- lie Bunt. De kerk was vol. TEGEN IJZEREN IIEK GEVALLEN DE WILP. Tijdens het speelkwartier viel de 9-jarige Grietje Lammerts te gen het ijzeren schoolhek. Zij liep een kaakfractuur op en ze moest naar het ziekenhuis te Groningen worden ge bracht. BRAND IN BADKAMER. LEEUWARDEN. Zondagmiddag ont stond brand in de badkamer van per ceel Alma Tademastraat 4 doordat de slang van een brandend gasstel los raakte. De brandweer was het vuur spoedig meester, maar de badkamer was toen al uitgebrand. SLIPPENDE FIETSER KOMT ER GOED AF. NIJ BEETS. Zaterdagmiddag kwam de wielrijder Corn. Praamstra in de buurt van de Rolbrug te slippen, juist toen een N.T.M.-bus naderde. De fiets kwam onder de bus terecht en is to taal vernield. Praamstra bleef onge deerd. COMMISSIE RUILVERKAVELING WOLLEGAAST. LEEUWARDEN. Ged. Staten van Friesland hebben een commissie be noemd voor de ruiverkaveling van de Wollegaast, in de gemeenten Donia- werstal, Wymbritseradeel, Gaaster- land, Sloten en Lemsterland. Die commissie zal bestaan uit de heren B. K, Okma te Woudsend (voor zitter), D. Walstra te Tjerkgaast, K. Jaarsma te Tjerkgaast, P. P. de Vlugt te Sloten en Joh. Bouma te Spannen burg. Als landmeter-deskundige is door de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening aangewezen de hr J. Beetsma te Zwolle, met als plaats vervanger de heer R. J. de Wit. SNEEUWPLOEG SCHOOF FIETSER AAN DE KANT BERGUM. Zaterdagmorgen vroeg ruimde een sneeuwploeg op de Noor dersingel de in de nacht gevallen sneeuw op. Daarbij schoof men ook de wielrijder W. Buruma aan de kant. Het gevolg was een ernstig beschadigd rij wiel. B. zelf kwam er goed af.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2