Amsterdamse kiezers laten stem van het hart gelden Verbluffend snel wordt aangepakt bij Moerdijk Tsjang zou geland zijn in Zuid China Markten: f 35.000 GEREED OM OP TE STIJGEN Bijzondere zegel Overwerk in DUW Stad in stilte Speelclub weer in de val -Lm. Ruim- 50.000 Arrestaties wegens plundering Toen het voor bij ivas Monument (tijdelijk) op de Dam Maandag 9 Februari 1953 - Avondblad Achtste Jaargang Nummer 2368 Het Vrije Volk DAGBLAD - HOOFDREDACTEUR: K. VOSKTTTT. Ultg. N.V. De Arbeiderspers, Hekelveld 15, Amsterdam, tel. 388X1. Dir. H. v. KuUenburr en C. v. d. Waerden. A bon n. prijs <9 cent per week, 6,35 per kwartaal. Losse nrs: 13 cent DEMOCRATISCH-SOCIALISTISCH DAGBLAD - HOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL per ex. Postgiro 31876. Gemeentegiro V 4500 (Van een speciale verslaggever) Het noodgebied krijgt snel een iets minder triest karakter. Nog steeds is het noodgebied als ruïne vreselijk, kapotte dijken, wegen, skeletten van huizen, dood vee langs de weg. Maar: er wordt gewerkt aan de opbouw! Gewerkt in een verbluffend tempo door Nederlandse soldaten, door dijkwerkers in dienst van de Heidemaatschappij en in dienst van Rijkswaterstaat en laten we het vooral niet vergeten door buitenlandse hulpploegen. Amerikanen, Fransen, Duitsers, Saarlanders, Belgen en vanaf vandaag Italianen. Maandagmorgen hebben wij een indruk kunnen krijgen van het gebied ten noorden van Breda, richting Moerdijk. Het nieuws uit deze hoek is zonder meer goed. Het eerste doel daar is: het herstel van de Moerdijkverbinding, zowel op de weg als langs de spoorbaan. Het gaat in het kort als volgt: de grote Rijksweg van Breda naar de brug over de Moerdijk is heel ge bleven, maar even boven Zevenberg- sche Hoek. bij. een punt dat „het Hoekske" heet, daar duikt de weg het water in, dat voornamelijk bin nenkwam door twee gaten in de buitendijk aan het Hollandsch Diep, één boven de Moerdijk (20 meter) en één ten zuiden ervan (50 meter). Wanneer het weer even meewerkt, zullen deze twee gaten Zaterdag aan staande onder leiding van Rijkswa terstaat zelf gedicht zijn. Verder gebeurt dan dit: van „het Hoekske" af loopt de oude Rijksweg nummer 16 naar het dorn Moerdijk. De verwoesting langs déze weg is afgrijselijk. Sinister dorp Links en rechts staan oneindige vlakten met water, het dorp Moer dijk is zeer zwaar beschadigd en geheel geëvacueerd. Een sinister dorp van rammelende open deuren, een klagelijk miauwende achterge bleven poes en wapperende gordij nen uit de kapotte vensters. Een spookachtig verlaten dorp. Maar de oude rijksweg er naar toe bleef vrijwel goed intact. Boven op deze weg nu zijn de Amerikanen bezig een dijk te bou- wep, een waterkering. Zij doen dat op hun eigen manier. In ploegen die 16 uur per dag in touw zijn en daarna 5 uur mogen slapen, worden 120.000 zandzakken in twee rijen opgestuwd met tussen die rijen een ruimte van ongeveer een halve meter. Is dit gebeurd, dan wordt in de ontstane gleuf vette modder gekwakt en klaar is de dijk. De modder wordt vlakbij door een grijpmachine uit de polder gehaald en met trucks aangevoerd. Aan de andere kant van de hoofd weg naar de Moerdljkbrug van ,.het Hoekske" af gebeurt iets dergelijks: daar zijn onder anderen Fransen aan het werk. De Landekensdijk naar Blauwe Sluis wordt opgehoogd tot een deugdelijke waterkering, die aan sluit op de buitendijk langs het Hol landsch Diep. fZie verder pag. 4) Dinsdag zal de PTT beginnen met de verkoop van een speciale waters noodzegel met een toeslag van tien cent. Deze zegel is de gangbare tien- centszegel met de beeltenis van de Koningin, maar nu voorzien van een opschrift „Watersnood 1953". Hij zal verkrijgbaar zijn in de maanden Fe bruari en Maart van ditjaar en blijft geldig tot en met December 1954. Met. de verkoop van deze bijzon dere zegel hoopt de PTT een millioen gulden bijeen te brengen, welk be drag geheel ten goede komt aan het Nationaal Rampenfonds. De firma Enschedé, die de zegels drukt, heeft het bedrag, dat zij van de PTT voor extra gemaakte kosten heeft ontvan gen. ook geheel ter beschikking ge steld van het Rampenfonds. Voor de propaganda, die de ver koop moet stimuleren, is een comité gevormd, waarin zitting hebben ver tegenwoordigers van het Rampen fonds, het comité Kinderzegels en de PTT. Ook is de medewerking van de stichting Voor het kind en het comité Zomerzegels verkregen. Voor philatelisten is een speciale eerste-dag-omslag en een eerste-dag- stempel beschikbaar. Meer dan eens heeft prins Bernhard, nadat hij uit New York teruggeko men was, hoven de noodgebieden ge vlogen. Wij zien hem hier op Ypen- burg, zich gereedmakend voor een nieuwe vlucht naar de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden. Vele D.U.W.-arbeiders hebben zich bereid verklaard over te werken en het daarmee te verdienen loon in het Nationaal Rampenfonds te storten. De directie van de D.U.W. heeft in overleg met de minister van Sociale Zaken besloten de arbeiders daartoe in.de gelegenheid te stellen. Behalve het gewone loon zal het extra-per centage, dat bij overwerk wordt uit betaald, aan het Rampenfonds wor den geschonken. DE STAD ROUWT. Dit was Zondagmiddag kwart over een de Kalverstraat. Het lijkt of alles mee treurt, de stille, nauwelijks door wind bewogen vlaggen, de natte straat met de weinige mensen, heel de trieste sfeer, die Amsterdams drukste winkel straat deze Zondag kenmerkte op een uur, waarop er anders grote drukte is van bioscoopbezoekers en wandelaars. Opnieuw is Zaterdagmiddag een Haagse speelclub opgerold. Om streeks vijf uur deden rechercheurs een inval in de Tweede Schuyt- straat 114. Dertien personen werden betrapt op roulette en gearresteerd. De club was een voortzetting van de geruime tijd geleden opgerolde Socrates-club onder dezelfde leiding. De stichter van de club. de 47-jarige koopman R. Z. was niet aanwezig, maar heeft zich later gemeld en is eveneens ingesloten. Ook is gearresteerd de hoofdbewo ner van het huis, de 34-jarige gros sier H. O. Negen vrouwen bevonden zich onder de arrestanten; zij zijn later naar huis gezonden. Alle ande ren bleven op het hoofdbureau van politie. Achthonderd gulden, een voorraad fiches, een roulette en ander speel materiaal zijn in beslaggenomen. ƒ35.000 er uit In de 518e Staatsloterij is vanoch tend in de derde klasse op lot num mer 11050 een prijs gevallen van 35.000,—. Jongetje op slag gedood door auto Zaterdagmiddag is de 3-jarige A. J van der Waal voor de woning van zijn ouders op de Amsteldijk tussen Nes aan de Amstel en Uit hoorn door een vrachtauto gegrepen en op slag gedood. Het jongetje kwam plotseling achter een geparkeerd staande auto uit en wilde de weg oversteken. Toen het voorbij teas, toen de dorpen en hofsteden verdwenen waren, de mensen weggevoerd, het vee verdronken, toen boden de ge troffen gebieden een troosteloze aan blik. Terwijl alle aandacht zich op de enkele drooggebleven plekken richtte, aller activiteit uitging naar de bressen in de dijken, lag het ver dronken land verlaten in de ijzige wind. Golven spoelden tegen wat nutteloze bootjes grimmige ge tuigen van wat gebeurd was wind speelde door kale boomkruinen, dat was alles wat er over was van de rusteloze bedrijvigheid van het Zeeuwse volk. Nationaal Rampenfonds - Giro 9575 Volgens geruchten, die in Tokio ds ronde doen, zouden Chi nese nationalistische troepen van Tsjang Kai Tsjek uit Formosa geland zijn op het eiland Amoy, in de monding van de Kioeloeng in de Zuidchinese provincie Foekien, op 240 km afstand van Formosa. Het gerucht is tot nu toe uit geen enkele bron bevestigd. Zondag had de opperbevelhebber van de Chinees-nationalistische ma rine. vice-admiraal Ma Tsji-Tsjoeang. te New York verklaard, dat „de 600 duizend nationalistische manschap pen op Formosa zich onafgebroken voorbereiden op het offensief tegen het vasteland". De Prawtla, het orgaan van de Russische communistische partij, heeft vandaag voor het eerst een bittere aanval gedaan op het besluit \an president Eisenhower om de Amerikaanse Zevende Yloot terug te trekken uit de wateren rondom For mosa. Dit besluit heeft tot doel, aldus de Prawda. „de oorlog in het Verre Oosten uit te breiden". De republikeinse senator Taft heeft volgens het Franse persbureau AFP, te Washington verklaard, dat „Amerika zich nu reeds in oorlog bevindt met de Chinese communis ten". „Oorlog is oorlog", zo zei hij, „en deze kan niet erger worden dan hij al is". De regeringsvoorlichtings dienst heeft medegedeeld, dat het aantal uit de noodgebieden geëvacueerde mensen ruim 50.100 bedraagt. ïet totale tot vanmiddag ge telde aantal slachtoffers is 1395. Enkele buien De weersverwachting van het KNMI te De Bilt. geldig van van avond tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met enkele buien. Aanvankelijk matige tot krach tige en aan de kust mogelijk harde vind tussen west en zuid. Later tijdelijk veranderlijke wind. Tempe ratuur om het vriespunt tot lichte dooi. (Van een onzer verslaggevers) Allen die bij het marktwezen in Amsterdam zijn betrokken, hebben Zaterdag een bedrag van 30.000 bijeen gebracht ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Dit enorme bedrag is tot vandaag reeds gestegen tot ƒ35.000. Medewerking aan deze inzame ling crieemlcii de Centrale Markt, de vismarkt en de ver schillende dagmarkten in de hoofdstad. Ook de grossiers, de veilingen en de kleinhandel deden in de ware zin van het woord een duit in liet zakje, evenals de marktkooplieden, de staanplaats houders (haringverkopers, bloe- menstalletjes, c.d.) en de werklie den van de Centrale Markt. Deze laatste groep bracht 1700 bijeen. De marktkooplieden aan de Ten Katestraat sloegen het record. Het resultaat was hier een bedrag van ƒ1500, hetgeen gelijk staat met een bedrag van 10,per man. Reeds de vorige week Maandag stak men de koppen bij elkaar om op georganiseerde wijze een zo groot mogelijk resultaat te bereiken. Want niet alleen werd de stad in wijken verdeeld waar de betrokkenen op bepaalde adressen hun gaven konden depo neren, maar ook intekenlijsten circuleerden waarop voor grote bedragen door grossiers e.d. werd ingetekend. (Van een onzer verslaggevers) Het Amsterdamse kiezerskorps, in totaal 535.000 personen, gaat het Natio naal Rampenfonds helpen. Dank zij een prachtig initiatief van het gemeente- personeel in de hoofdstad zal een grote campagne worden gevoerd 0111 alle stem gerechtigden te laten meewerken de nood in de getroffen gebieden te lenigen. De originele stembussen zullen bij elke kiesgerechtigde aan huis worden aangeboden, die er deze keer „de stem van het hart" een geldelijke bijdrage in kan deponeren. Vrijdag avond begint deze actie in Amsterdam-Noord, waar ruim 32.000 stemgerechtigde Amsterdammers wonen. Als bewijs, dat men die harteplicht heeft vervuld, zal aan ieder een cer tificaat worden uitgereikt, dat onder tekend is door burgemeester d'Ailly en waarop de tekenaar Doeve een beeld van de stormramp heeft ge schetst. Onderaan de kaart staat het wapen van Amsterdam met het de vies: Helfdhaftig, Vastberaden, Barm hartig. De actie zal alleen 's avonds wor den ondernomen, om zoveel mogelijk mensen te kunnen bereiken. Elke van de 535 stembussen zal door twee men- Drie mannen, die in het geteisterde gebied van Willemstad en op Schou- den hebben gestolen, zijn Zaterdag en Zondag bij hun aankomst in Dordrecht gearresteerd. De 24-jarige automoteur Johannes Theodorus F. uit Haalderen, gemeen te Bommel, had een zak bij zich met geschonken dekens en kleding. Ook had hij een verrekijker, die hij van de hals van een bewusteloze man in het rampgebied van Willemstad had genomen. Zijn kornuit, de 23-jarige bootwerker Wilhelmus Johannes J. uit- Nijmegen, sleepte ook een zak met gestolen goederen met zich mee. Aldus de mededelingen van de po litie. Het tweetal, dat hardnekkig ont kende is Zondag door de Dordtse politie gegrepen, toen het aankwam met het schip .,De meeuw", aan boord waarvan zich évacué's bevon den. Beiden zeiden, dat zij enkele dagen in de rampgebieden hebben geholpen. Zij zijn Maandag gevan kelijk naar Willemstad vervoerd. Zaterdag neeft de Dordtse politie de 26-jarige bankwerker Laurentius Jacobus Adrianus van D. uit Den Haag opgepakt. Naar de politie me dedeelde kwam hij in Dordrecht aan met de Scheveningse logger Anthony van Leeuwenhoek, die évacué's uit Zierikzee aan boord had. Van D. had een grote hoeveelheid gestolen dekens kleding, enz, bij zich, toebe: horende aan het Rode Kruis. Hij had zelfs enige dekens meegenomen voor kameraden, die deze op de kade van hem zouden overnemen, doch dezen waren niet komen opdagen. Van D., die voor ..hulp" naar Zie rikzee was gegaan en die aldus deze mededeling de plunderingen beken de. is in verzekerde bewaring gesteld en onder bewaking naar Den Haag geleid. bij gewone verkiezingen, op naam ge steld. Tegen afgifte van het stem biljet kan men dan ook op deze wijze een offer brengen. Wie niet thuis mocht zijn. of wie door een administratieve vergissing geen biljet ontvangt, kan zich al weer net als bij gewone verkiezingen vervoegen aan het Bureau Verkie zingen aan de Staalstraat, of voor Amsterdam-Noord aan het hulp bureau van de gemeente-secretarie. Vrijdagavond worden op vijf grote vrachtauto's de stembussen naar de overzijde van het IJ vervoerd, waar zeshonderd gemeente-ambtenaren de biljetten huis aan huis zullen aan bieden. (Zie verder pagina 3) In het kader van de hulpverlening aan het Nationaal Rampenfonds door de kunstenaars, zoals die hulpver lening door de Federatie van Kunste naarsverenigingen wordt georgani seerd, is op initiatief van de gebon den-kunsten-federatie door enkele bij deze vereniging aangesloten kunste naars een tijdelijk monument ont worpen, dat vermoedelijk Vrijdag 13 Februari op de Dam zal worden ge plaatst. Enkele aannemers hebben even eens aan de oprichting van het mo nument hun medewerking verleend. Het monument bedoelt een stimu lans te geven voor de hulpverlenings actie in Amsterdam. Er kunnen be richten worden geplaatst: loten wor den verkocht enzovoorts. Ook op deze wijze trachten de kunstenaars aan een landelijke hulpactie hun mede werking te verlenen. Vermiste soldaat is teruggekeerd De dienstplichtige soldaat W. M. de Haas. dienstdoende bij de Kokschool te Leiden, van wie gemeld werd dat hij sedert Maandag 2 Februari bij Abbenbroek werd vermist, heeft zich op 7 Februari om 5 uur 's middags bij zijn commandant gemeld.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1