IESE KOERIER Vele gaten zijn reeds gedicht Volk van Nederland herdenkt zijn doden HEILZAME TWIJFEL in Juliana s Ons dagelijks weerbericht Uitgeefster: Stichting „Je Maintiendrai-Friesland". Directeur: L. R. Stallinga. Hoofdredactie: F. Schurer. Onafhankelijk dagblad voor Friesland en aangrenzende gebieden MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 9e JAARGANG Nr 33 Bureau: Heerenveen, Heideburen 11 Telefoon: Adm. 2696 - Redactie 2231 <K 5130) Bijk. Gorredijk, Hoofdstraat 290, telef. 319 (K 5133) Abonnementsprijs f 5.45 per kwartaal, f 1,85 per maand of 42 cent per week. Giro 272334. Men voerde hier Zaterdag nog ver scheidene „droppings" uit, omdat het plaatsje nog geheel geisoleerd ligt. Meer dan de helft van Poortvliet staat nog onder water. De meeste bewoners hebben zich verzameld op de hoge ge deelten van het dorp rondom het ge meentehuis. Moreel op hoog peil De verbinding met Tholen is in noodzakelijke gevallen mogelijk. Men dient dan gebruik te maken van roel of rubberboten. Scherpenisse kan weer worden bereikt het hoge tractors en hoge vrachtwagens. De burgemeester deelde nog mee, dat het moreel van de bevolking op hoog peil staat. Ze gunnen zich bijna geen tijd cm te eten of te slapen. De mannen, die aan de dijken werken ondervinden veel last van de kou. In de binnendijken ten Noordwesten van Sint Annaland dichtte men Zater dag vier gaten. Tientallen dijkwerkers, waterbouwkundige ambtenaren, chauf feurs en vele anderen leverden een urenlange schier ondragelijke strijd te- BRIEF OVER DE VROUW JOHANNA Op pagina 3 publiceren wij vandaag een brief, die wij van onze speciale verslaggever ont vingen. Die publicatie alleen al, is het antwoord op de vragen, die hij stélt ter inleiding van zijn verslag van de dood van de vrouw Johanna. gen het water, de sneeuw en de koude. De plaatselijke Rode Kruisafdeling zorgde er voor, dat het de werkers aan niets ontbrak. Willemstad Rondom Willemstad is men nog druk bezig om de gaten in de dijken te dich ten. Op vier plaatsen is de dijk door gebroken, De gevaarlijkste doorbraak hoopt men a.s. Woensdag provisorisch te kunnen dichten,'••..tenminste als de weersomstandigheden gunstig Blijven. Bij hoog water stroomt nog steeds wa ter naar binnen. Het dichten van de drie andere gaten zal minder moeilijkheden opleveren. Door deze gaten stroomt tenminste geen water meer naar binnen. Het stadje Willemstad staat droog; rondom de waden staat echter alles nog blank. Te Numansdorp is een der binnen dijken zo ver versterkt, dat wanneer de omstandigheden niet erg verande ren, met gevreesd behoeft te worden dat opnieuw water naar binnen komt. Evacuatie van vee Gisterochtend hoorden wij in de Nederlandse Hervormde Kerk een boodschap van de Synode afkondigen, vergezeld van de mededeling dat deze afkondiging geschiedde in overleg met de Rooms-Katholieke, de Gereformeer de, de Remonstrantse, en nog meer Ne derlandse Kerken. Velen in al deze ver schillende kerken, die zich op catechisa tie haarfijn hadden laten uitleggen waarom hun kerk de enig goede was, zullen even naar hun hoofd hebben ge grepen en zich hebben afgevraagd hoe het mogelijk was dat al die verkeerde kerken hier nu ook précies zeiden waar het op aankwam. Hoe het mogelijk was? Wel, er was immers een grote overstro ming geweest. Maar heeft een ramp dan de eigenschap, dat ze de scherpte van blik en de trouw aan het ware evangelie benevelt en verzwakt, zodat het er niet meer zoveel op aankomt? Waarschijnlijk is het juist andersom. De normale toestanden benevelen de scherpte van blik, en in de nood ziet men beter waarop het eigenlijk aan komt. Gistermiddag konden wij een toe spraak voor de radio beluisteren; ze ging ook over de ramp, en over de wil om te helpen, over Evangelische gezind heid én over de bede uit het Onze Va- dèr om het dagelijks brood. En toen zei de omroeper: Dit is de VARA; u luis terde naar dr Kortenhorst. Deze hele week hebben we voor de reportages een gemeenschappelijke om roep gehad. Ja, dat kwam naiuurlijk door de ramp. Misschien hebben som migen wel gedacht, dat het geen ramp zou zijn, wanneer die gemeenschappe lijke uitzendingen bleven bestaan. An deren zullen enige moeite hebben gehad om hun geweten te sussen over déze verflauwing der grenzen, die nu nog net kon, omdat het hier niet over het beginsel ging. Maar dat is toch helemaal onjuist. Als men zulke geweldige dingen, zo'n felle confrontatie van leven en dood, buiten het beginsel ont kan be schouwen, dan moet men zich afvragen waar het beginsel dan nog wel bij te pas komt. Het komt overal bij te pas. Alleen wekken dingen als de hier ge noemde de heilzame twijfel aan de juistheid van de organisatie der begin selen in partijen, in zuilen, en ja, soms ook aan die in kerken. Het luisteren naar de ander neemt iets weg van het geloof in de onwaardigheid van die ander, en tegelijk van dit in de abso lute waardigheid van eigen formatie. Wel doen de partijen bij verkiezingen wanhopige pogingen om toch weer het naïeve geloof te doen veldwinnen: wij alleen bedoelen het goed en doen het goed, de anderen bedoelen het verkeerd en doen het ook verkeerd. Maar de reële ontwikkeling van het leven gaat in andere richting. Dat komt niet alleen door de ramp, ook al versnellen ramp |en nood deze ontwikkeling. De dijken om de beginselpolders zijn niet zo stevig, dat ze het bij een vloed van wederzijds begrip kunnen houden. Het is soms wel prettig, dat de socialis tische kiezer gelooft in de behoudzucht der antirevolutionairen, en omgekeerd de antirevolutionaire kiezers overtuigd zijn van de onbetrouwbaarheid en de goddeloosheid van de P. v. d. A. Maar dat geloof en die overtuiging krijgen wederzijds een flinke schok, wanneer de eenvoudige man aan zijn luidspreker hoort hoe goed Vorrink en Algra het samen kunnen vinden, en hoe ze in ge meenschappelijke uitzendingen het Ne derlandse volk samen voorlichten over het politieke leven. Als het er op aankomt, ja, dan doen we samen. Radioverenigingen be vechten elkaar voor de 'propaganda, maar iedereen weet, dat er een gezamen lijke hoorspelkern is, waarvan de leden zowel voor de gevloekte als voor de ge zegende zenders optreden. Toen het land in oorlogsnood was, hadden we één Nederlandse omroep, al stond die dan in Londen: Radio-Oranje. Toen Johan Bodegraven zijn grote in zameling hield voor de strijd tegen de kanker voor de N.C.R.V.-microfoon, brak de actie gewoon door die micro foon heen, want iedereen deed mee. En nu de watersnood het land verwoestte en mensen en vee verzwolg, nu staan we samen voor één omroep, en we merken niet alleen hoeveel ons aan elkaar ver bindt, maar ook hoeveel vrijheid we elkaar kunnen gunnen, en hoeveel vrij heid we onszelf kunnen veroorloven, zelfs wanneer we geen zuiltje spelen. De „Internationale" klinkt niet meer door de radio, maar een regel uit dit lied wordt actueel: „Sterft, gij oude vormen en gedachten". Vooral gij oude Op vele plaatsen werkt men thans met man en macht om de gaten in de dijken te dichten. De bedreiging van zeven polders bij Krabbendijke is voorlopig afgewend. Dit is te danken aan de onvermoeide krachtsinspanning van de manschappen van het 332ste bataljon en een compagnie van het regiment Johan Willem Friso uit Oirschot. Ze slaagden er in het gat in de dijk van de Emanuelpolder te dichten De burgemeester van Poortvliet deelde Zaterdagavond mee, dat alle gaten in de buitendijken zijn gedicht. Men is nog met man en macht bezig de dijk te versterken. Voor de eerste keer vloeide Zaterdag geen nieuw vloed water Poortvliet binnen. |Z ON IN GIN JULIANA heeft Zondagmiddag voor de Ne- derlandse radiozenders de vólgende rede uitgesproken: LANDGENOTEN, die door de ramp getroffen zijt en gij redders en helpers in de ruimste zin, wij staan allen vol ontzag tegenover het grote leed, dat ons gehele volk trof toen een deel daarvan een week geleden werd overvallen door storm en vloed: tegenover de moed, door zovelen betoond in de nood, en tegenover de verschrik kingen doorstaan door hen, die van ons heengingen, en door hen, die bij ons bleven met het zware lot, dat zij thans dragen. Er komt een speciale postzegel voor de watersnood met 10 cent extra De evacuatie van het vee uit de ge troffen gebieden verloopt vlot en naar wens. Daarbij blijkt, dat er minder vee is verdronken dan men aanvankelijk vreesde. In Schouwen-Duiveland werd het verdronken vee geschat op 90 procent van het totaal; deze schatting zal wel licht teruglopen tot 50 procent. Stam- boekpaarden zullen zoveel mogelijk in enkele delen van Zeeland worden sa mengebracht. In geheel Nederland heerste gisteren rouw. Duizenden mensen woonden de speciale kerkdiensten bij, waarin de bij de overstro mingen omgekomen Nederlanders werden herdacht. Vanaf vele ge bouwen en in de steden bijna huis aan huis wapperden de vlaggen halfstok. Behalve voor en na de kerkdiensten waren de straten ver laten. Ook in de avonduren was het in de steden stil. De bioscopen waren gesloten, de meeste lichtreclames gedoofd. Prinses Wilhelmina woonde gister morgen een speciale oecumenische dienst bij in de Nieuwe Kerk te Am sterdam. Onder de talloze aanwezi gen, die de kerk tot de laatste plaats bezetten, bevond zich ook de burge meester van Amsterdam en zijn echt genote. Er ontstond enige consternatie toén bij het aanvangsuur de voorganger, ds Eerkclbach van der Sprenkel uit Utrecht niet aanwezig was. Ds Groene- berg uit Amsterdam ging onmiddellijk naar huis om een preek te halen, die hij voor een avonddienst gereed had liggen. Hij nam de dienst van zijn col lega uit Utrecht over. Later bleek, dat de trein, waarmee de predikant naar Amsterdam reisde, door een dwars op de rails staande auto was opgehouden. Koningin in Baarn Koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen woonden gistermorgen een kerkdienst in de Nederlands Her vormde Kerk te Baarn bij. De commissaris der Koningin in Zuid Holland bezocht gistermorgen een kerkdienst in Middelhamis. De dienst werd voor een deel bijgewoond door de minister-president, dr Drees, die de noodgebieden bezocht. Meer dan 50.000 in Australië geves tigde Nederlandse emigranten hebben Zondag kerkdiensten ter herdenking van de slachtoffers van de watersnood in Nederland bijgewoond. Er werden speciale collectes gehouden voor de ge troffen gebieden. In de kapel van het Nederlands Col lege te Rome celebreerde men gisteren een mis, daai-bij Gods bijstand werd in geroepen voor de ramp, die Nederland getroffen heeft. methoden, uitgedacht om des beginsels wille, maar die toch het beginsel vaak maar kwalijk dienden. Het wil liever leven en ademen in de vrije confronta tie dan in de beslotenheid van een gees telijk ghetto. De heilzame twijfel aan de doeltref fendheid der oude methoden leeft niet alleen in de z.g. doorbraakkringen. Haar tekenen vertonen zich overal, len teklokjes tussen de sneeuw. Tekenen ook van het begrip, dat niet de andere Nederlanders, maar oorlog, honger, kanker en watersnood de vijan den zijn waartegen-het gaat. Nederland is niet alleen het kind van de rekening geworden op het punt van de doorbraak van zijn dijken, maar het heeft ook als een kind het hoogste gebod gevolgd van de naastenliefde ons door Christus gegeven, die alle leed doorleden heeft en kent. (Van onze weerkundige medewerker) Barometerstand heden 8 uur 992 mb 744 mm). Tendenz dalend. Tempera tuur uitersten, max.: -1.8 gr. C. (-3), min.: -6.1 gr. C. (-8.4). DOOI Sneeuwfront vandaag over ons land. Toenemende depressie-activiteit. Gedurende het weekeind kwamen op veel plaatsen in Europa zeer lage tempe raturen voor. In Vlissingen vroor het 14, in Beek 13 gr. C. De laagste temperatuur was -16 gr. C.. terwijl Duitsland met -20 tot -24. de laagste waarden van deze win ter boekte. Boven Engeland is de zachtere oceaan- lucht gisteren een aanval tegen het Eu ropese vorstgebied begonnen. Een front trekt vandaag met uitgebreide sneeuw val over ons land. In Stiens, Eelde en Gorredijk lag de sneeuw vanmorgen 10-12 cm.. Munneke- buren 15-17 cm hoog. Er waren duinen van 40-50 cm hoog. Lemmer, gemiddelde hoogte 10 cm. Opwaaiingen l1/-? a 2 m. De zachtere lucht zal weldra in het hele land dooiweer brengen. Op de Oceaan neemt de depressie-ac tiviteit momenteel sterk toe. Minima van hedenmorgen: Bremen -7. Eelde -9. Kopenhagen -10. Skagen -12. Hamburg -13. Berlijn -16. Vlissingen daarentegen 3 gr. C. HOE HET WORDT. (Vanmiddag tot morgenavond) Vandaag aanvankelijk zwaar bewolkt met sneeuwval. Daarna tijdelijk opkla ringen en kans op een regenbui. Krach tige tot matige wind. ruimend van Zuid naar West. Morgen later op de dag weer toenemend onbestendig met aanwakke rende wind. Stijging van temperatuur, maar tijdens nachtelijke opklaringen op vriezing mogelijk, waardoor plaatselijk kans op gladde wegen. LEMMER. Wegens het invallen van de vorst is Zaterdag het ir Wouda-gemaal bij Tacozijl 'stop' gezet. een springvloed op van medeleven met elkander. Dit hief ons volk ineens op bo ven alle afscheidingen en ieder compromis der samenleving uit. Wij voelen er allen de weldadig heid van, weer samen te werken in het streven voor één grote zaak, in ons enthousiasme werken we door zonder er op te letten of wij moe worden of schenken weg zon der te letten op wat wij ons ont zeggen. Als straks de zwaarste stoot is opge- vangen,en ook het normale leven weel een groot deel van onze aandacht zal vergen, dan wens ik ons allen toe, dat we met taaie volharding toch het her stel en de wederopbouw in dezelfde geest mogen volbrengen, met onze saamhorigheid in het oog en voor ieder zichtbaar. Hoe dieper de nood, die zijn of fers nam, des te dieper is tevens in de harten het beginpunt gelegd voor een verbroedering der mens heid, wat tot ver over de grenzen van het vaderland zijn weerklank vond. Dankbaarheid In een bootje zijn twee over levenden op een zwijgende reis. Zij zoeken op Schomoen-Duive- land, vlak bij Ouwerkerk, naar sporen van hun familieleden. (Eigen foto). VJ Zelfs onze superieur ontwikkelde techniek was machteloos de ramp op het kritieke moment af te wenden. Zij moest het opgeven tegenover wat ons lot moest zijn, en dus toch nooit met mensenmacht te keren is. IV/t AAR, op het kritieke moment, waar materiële hulp niet kon wor den aangewend, werd de geestkracht van de mens opgeroepen. De door braak van de dijken riep, daartegen in, IT was zo bij hen die zelf getroffen en zelfs zeer zwaar getroffen werden door deze zelfde ramp, dit, was zo, nabij en ver. Uit de gehele wereld on dervonden wij dit, in grote dankbaar heid. Zo kort na de ergste aller oorlogen treft ons deze ramp, die ons echter niet door menselijke verdorvenheid werd aangedaan. Het raadsel van het waar om is alleen bekend aan Hem, die weet wanneer Hij elk van Zijn kinderen tot zich roept, en die weet welke beproe ving, welke krachtmeting, wij kunnen verdragen, elk afzonderlijk en allen te samen. Dit lijden voert maar naar één uit komst, zowel voor de doden als voor de levenden, en dat is: naar de barmhar tigheid van God en waar deze werkt in de mens. Overal waar leed is, is zegen nabij".

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1