Scherpe critiek op Engelse radio en op het ala mBringssysteem Kolen- en Staalgemeenschap nam enige belangrijke besluiten Regionaal Orgaan gaat voorlichten over het leerlingenstelsel De ramp in Engeland en België Deze week wordt een nieuw systeem beproefd Het aantal slachtoffers van de over stromingen in Engeland is gestegen tot 281. Voorlopige tellingen wijzen voorts op een verlies van 12.000 schapen, 2500 Hin deren, 700 varkens en 800 stuks pluimvee. Het Rampenfonds, ingesteld door de burgemeester van Londen, had Zaterdag avond £125.000 bijeen. Scherpe critiek. De Britse minister van binnenlandse za ken zal deze week in het Lagerhuis mede delingen doen over een nationaal alarm systeem by overstromingen. In het laatst van de week zal er een proef mee worden genomen. Ook in de Britse pers is critiek geleverd op het alarmsysteem in Engeland. Deze critiek was vooral gericht tegen de BBC, aan welke de Nederlandse radio ten voor beeld werd gesteld, omdat deze de regering een zender ter beschikking stelde. In En geland wisten millioenen niets van de over stromingen af, voordat zij hun Maandag ochtendblad in handen kregen, aldus de critiek. De ..Manchester Guardian" schreef o.m.: „Die Zaterdagmiddag werden door het me teorologisch bureau van het ministerie van luchtvaart waarschuwingen gezonden aan Scotland Yard en de voornaamste „rivier- raden" aan de Oostkust. De vloed had toen door de autoriteiten in het betrokken ge bied in het oog gehouden moeten worden. Doch ofschoon zij een tijdsruimte van ten minste twaalf uur hadden, werd het laatste en meest belangrijke stadium, hef door geven van de waarschuwing aan het pu bliek, uitgesteld tot het. te laat was. (Het feit, dat het een Zaterdag was en dat de vloed verwacht werd in de vroege ochtend uren, kan hiertoe bijgedragen hebben). By een onderzoek te King's Lynn ver klaarde de politie, dat zij in het geweer werd gebracht, zodra de waarschuwing was ontvangen en dat deze door middel van luidsprekers aan het publiek werd doorge geven. Doch in de trjd, welke zij ter be schikking had, waren haar hulpmiddelen geheel onvoldoende. De regering ontwerpt thans een beter alarmsysteem." Groot-Brittannië heeft nog geen ge bruik gemaakt van aanbiedingen voor hulp uit het buitenland. Wel verwacht men bin nenkort zendingen hulpgoederen uit de Ver enigde Staten, Canada en Europa. Frank rijk heeft aangeboden genietroepen te zen den en Noorwegen heeft een partij pas klare houten huizen beloofd. Bouw van militaire dijk gaai onverminderd voori De Nederlandse ambassadeur in Washing ton, J. II. van Roijen, heeft voor de Ame rikaanse radio verklaard, dat Nederland zeker niet het plan heeft zyn defensiepro gram te beperken, nu het door de overstro ming getroffen is. De ambassadeur voegde er aan toe: „Wij zullen alles in het werk stellen om onze verplichtingen volgens de Navo na te ko men. Nu 500.000 huizen verwoest zijn zal het een grote hoeveelheid energie kosten om deze huizen weer op te bouwen. Ge kunt er echter verzekerd van zijn. dat wij ons best zullen doen en dat ons volk als al tijd zal werken en werkelijk rijn schouders onder de last zal zetten". Op de vraag of Nederland zijn economi sche stabiliteit zal kunnen herwinnen, on danks de jongste ramp. antwoordde de heer Van Roijen: .,Ik vertrouw er op. Doch het moet worden toegegeven, dat de slag een ernstige is en dat wy onze invoer zullen moeten beperken". Het evenwicht in de handel met andere landen zou verstoord moeten worden. „Er is slechts één geluk, onze industriële pro ductie is niet geschaad". Frankrijk maaki voorbehouden bij toetreding tof de E.D.G. De Franse ministerraad heeft de tekst goedgekeurd van negen aanvullende proto collen die Frankrijk wil toevoegen aan hel verdrag inzake de Europese Defensie Ge meenschap (E.D.CVandaag zullen hier over. ir. comité, besprekingen aanvangen met de andere vijf EDG-lanöen. De Franse regering tracht hiermede tege moet :e komen aan de critici, die niet wen sen dat Frankrijk aan zijn onafhankelijkheid en scuvereiniteit ovèr zijn gewapende macht inboet. Een dezer protocollen houplt in. dat Frank rijk onder bepaalde omstandigheden divisies aan het Europese leger kan onttrekken, in dien het strijdkrachten overzee nodig heeft Voorts wenst Frankrijk grotere vrijheid bij opstelling van bewapeningspograms overzee en een ander protocol houdt staande, dat pro motie van Franse officieren slechts in de com petentie van Frankrijk ligt. Tsjechoilowaakse burgers krijgen militaire opleiding Volgens het orgaan van de Tsjecho- slowaak.se partij „Rude Pravo", krijgen honderdduizenden Tsjechoslowaakse bur gers een militaire opleiding, „ter verde diging van hun vaderland". De gehele bevolk,ing, ook de vrouwen, moet geleerd worden „de steden, fabrieken en lande rijen te verdedigen", aldus het blad. Vliegtuigongeluk in Frankrijk Vijf doden, twee vermisten Bij Eysinis in de omgeving van Bor deaux (Z.W.-Frankrijk) is Zaterdagoch tend een Franse Skymaster neergestort en in brand gevlogen. Bij dit ongeluk zijn 5 personen om het leven gekomen en tien gewond. Twee inzittenden worden ver mist. Het toestel was uit Frans-West Afri ka vertrokken. Alle inzittenden waren Koning Boudewyn van België is Zondag te Brussel teruggekeerd van een kort ver blijf aan de Franse Rivièra. In Belgische bladen was critiek gele verd op het feit, dat de koning naar de Rivièra ging, terwijl zijn land nog leed als gevolg van de overstromingen. Het bureau van de opper-hofmaarschalk heeft inmiddels medegedeeld, dat de koning een bedrag van 300.000 francs ter beschik king heeft gesteld van het Belgische na tionale rampenfonds; terwijl koning Leo pold III aan dit fonds een bedrag van 200.000 francs heeft gezonden. Prinses Josephine Charlotte besloot dat een belangrijk gedeelte van de nationale inschrijving, geopend ter gelegenheid van haar huwelijk, zal worden afgedragen aan het nationale rampenfonds, teneinde de getroffenen van de watersnood te hulp te komen. De prinses heeft Zaterdag een be zoek gebracht aan de overstroomde ge bieden. De toestand in België. In de provincie Antwerpen is de situatie nog steeds ernstig. De werken aan de grote bres te Zandvliet vorderen moeilijk. Te Lillo is het dijkgat aan de binnen zijde "gedicht en wordt er nog steeds ge pompt. Te Schelle is de grote bres thans dicht. Te Zennegat werd het grote gat van 70 meier tijdens de nacht gedicht, terwijl te Duffel het gevaar is geweken. Te Walem is er nog steeds gevaar bij de grote bres en te Ningene zijn de troepen bezig de burgers te evacueren. De autori teiten zijn van oordeel dat de toestand te 32. Maar ach, de twee schurken bleven de hele dag in de hut rondhangen. Tegen de middag kookten ze hun potje maar Pikko moest het weer met een oud stuk brood doen. 's Middags dobbelden ze het ene potje na het andere. Pikko werd doodmoe. Uren en Ul'en lag hij in dezelfde houding tegen de muur. Het werd schemerig. Tot z'n vreugde zag Pikko dat de kerels aanstalten maak ten om te vertrekken. Ze keken de touwen, waarmee Pikko was vastgebonden nog even na en toen klapte de deur achter hen dicht. Pikko wachtte tot hij de huifkar weg hoorde rammelen. Toen rolde hij zich op z'n buik. op z'n rug en toen weer op z'n buik naar de muur. Hij was erg lenig, maar het duurde toch nog een hele tijd voor hij zich moeizaam tegen de muur had opgewerkt. Hij had zijn plannetje al klaar. Voorzichtig rolde hij zich langs de muur naar het raam. Bornem nog steeds hachelijk is, aange zien het gat nog niet is gedicht. Ook te Purs zijn de soldaten er nog niet in geslaagd het gat in de dijk te dichten. Vissersvaartuig vermist. De havenautoriteiten van Zeebrugge heb ben Zondag verklaard, dat de vissersboot „Zeebrugge 527" met een bemanning van vijf parsonen aan boord waarschijnlijk ver leden week in de storm is vergaan. Tenzij de vermiste bemanning loch nog gered zou blijken, zou hierdoor het totaal aantal slachtoffers van de storm in België stijgen tot 10. Meeleven met het zwaar getrof'en Nederland De Hoge Autoriteit van de K.S.G- (Euro pese kolen- en staalgemeenschap) heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag be sloten met ingang van 1 Maart maximum prijzen voor kolen en met ingang van 15 Burgemeester van Warffum Bij K.B. is met ingang van 1 Maart be noemd tot burgemeester van Warffum, mr. W. J. Geertsema te Leiden. De heer Geertsema, die tot de V.V D. behoort, is lid van de gemeenteraad te Leiden, Hij is geboren 18 October 1918. De nieuw benoemde bekleedde het voorzitterschap van de „3 October-veremging" te Leiden. Jongeman door agenten neergeschoten Zaterdagmiddag om vier uur werd de Amsterdamse politie gewaarschuwd voor een vechtpartij in een perceel aan de Bilderdijkkade. Twee agenten gingen er heen en juist toen zij bij de woning aan kwamen vloog de deur open en stormde een vrouw naar buiten. Achter haar kwam een 27-jari)ge jongeman, die twee wind buksen meedroeg. Toen hij de agenten zag stopte hij en richtte de buksen op hen. Zij zochten dekking in een portiek. Twee andere agenten, die door een om stander waren gewaarschuwd, konden op een afstand niet zien wat voor vuurwa pens de jongeman bij zich had. Zij trok ken hun revolvers en losten drie schoten. Een daarvan trof de jongeman in de rechterzij. Hij viel neer en is vervolgens door de G.G. en G.D. naar het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam overgebracht. Later is gebleken, dat de ene windbuks geheel onbruikbaar was en dat de an dere niet was geladen. De moeder van de jongeman vertelde, dat hij geestelijk niet geheel normaal is. Maart maximumprijzen voor schroot in te voeren. Bepaalde „discriminerende verkoops- practijken" gedurende de overgangstijd tussen de oprichting van een gemeen schappelijke markt voor kolen, erts en schroot op 10 Februari en de oprichting van een gemeenschappelijke markt voor staal op 12 April heeft de Hoge Autoriteit verboden. Dulles en Stassen hebben 'na hun be zoek aan Nederland en België, in Luxem burg een vergadering bijgewoond van de commissie voor een gemeenschappeli.ike markt van het gezagsorgaan van de KSG. In deze vergadering zeide Dulles, dat de Europese landen hun „historische rivali teit' dienden op te geven voor een ver binding van hun gemeenschappelijke be langen. Er diende een gemeenschap op breder en hechter basis gevormd te wor den. Dulles zeide hiermede slechts de woorden te herhalen van de inleiding van het verdrag van het plan-Schuman. Dat dit samenviel met de Amerikaanse politiek toonde aan, dat de Amerikaanse en Europese óógmerken identiek waren. Meeleven met Nederland De commissie voor de eenheidsmarkt heeft Zondagmorgen, mede namens de voorzitter (Jean Monnct) en de leden van het hoge gezagsorgaan, aan de Neder landse minister-president en aan de voor zitters van de Eerste en Tweede Kamer een telegram gezonden, waarin hij uit drukking geeft aan „haar gevoelens van warme sympathie en solidariteit ter ge legenheid van de wrede beproevingen, die Nederland op het ogenblik ondergaat", Over de vorm, waarin deze solidariteit tot uitdrukking zal komen, wordt nog be raadslaagd, aldus wordt in het telegram gezegd- ia ket ^bConinkryk Een Amerikaanse feuilleton door Dr James H. Hunter ..Dat is belangwekkend. Deze ontmoeting tussen jou en mij moet voor een psycho loog wel interessant zijn. Daar zitten we als tweeling, elk van een eind der aarde ge komen. elk bezig al scharrelend de eeuwige duisternis op te zoeken, terwijl onze opval lingen daaromtrent even ver uit elkaar lig gen als de beide polen 1" „Dat geldt alleen voor .jezelf, Jim. Ik ben niet op weg naar een eeuwige nacht, maar naar een eeuwige dag en een wolkenloze morgen. Ik geloof in God, zie je. en wat Zijn Woord zegt omtrent leven en dood en de eeuwige tijdloosheid" ,.Je bent. nog altijd gewend metaphysisch te denken", zei zijn broer, „en ik filosofisch. Ik had gedacht, dat je als geleerde allang van dat absurde geloof af was" Malcolm Tresham glimlachte. „Integendeel. Het beoefenen van de weten schap heeft mijn verbazing over de wondere werken Gods voortdurend doen toenemen. De man van wetenschap doet niets anders dan op een armzalige wijze Gods gedachten n? te denken. Ik dank elke ontdekking, die ik gedaan heb, aan Gods openbaring" Zijn broer snoof minachtend. „Je wilt me niet wijsmaken, Malcolm, dat God je geopenbaard heeft, hoe je bommen moet maken en wat niet al om onschuldige mensen te vermoorden 1 Jouw God is mijn duivel" „Ik ben blij, dat jij je leidsman erkent", was het droge antwoord. „Al mijn vindin gen en de uitvindingen, waarin ik aandeel heb gehad, waren voor het welzijn van de mensheid. Zondige mensen hebben ze aan gewend voor vernietigingsdoeleinden. Maar laat ons jouw eerste dag hier niet bederven door te twisten over onze levensbeschou wing ons levensdoel en ons geloof. We heb- ons gemak te bepraten. Vertel me liever iets over jezelf en wat je in Australië uitgevoerd hebt" „Dat is een goed-idee", was het antwoord. ..Ik ben ook nieuwsgierig naar wat jij ge daan hebt en naar die prachtige uitvindingen van je cn de geheimen, die je hebt ontdekt" „Ik ben bang", antwoordde de ander, „dat er wel enkele dingen zijn. waar we niet over kunnen praten" ..Kom noui Je weet. dat je me kunt ver trouwen. Wat mijzelf betreft, ben ik gauw uitgepraat. Nadat we van de school gegaan zijn. heb ik een poosje door Europa gezwor ven en ben tenslotte in Sydney terecht ge komen. Ik geloof, dat ik je lang geleden daar vandaan eens geschreven heb" Zijn broer knikte'en James Tresham ver volgde „Ik heb een poosje voor het gouver nement gewerkt sis chemicus, maar dat baantje beviel me niet. Toen ben ik op zoek gegaan naar olie en was zo celukkig een oude rot in het vak te treffen, die goed be kend was in h-l achterland ^an Queensland. Hij had al een hele poos in de gaten, dat daar olie moest zijn, maar hij zat op zwart zaad en ik heb hem aan een paar honderd Pond geholpen. Ik moet toegeven, dat dit een parvenuachtig verhaal lijkt. Hij kocht een oude. vervallen schapenfarm voor een krats. Er werd olie gevonden en een maat schappij gesticht. Ik had vijftigduizend aan delen; die nu ongeveer tien dollar per stuk waard zijn. Je ziet. dat ik voor goed uit de geldzorgen ben. Ik heb echter belangstel ling voor de bevordering van de wereld vrede en ik dacht daar misschien iets aan te kunnen bijdragen door een ieis naar Ca nada. de V.S. en Engeland te maken" De geleerde knikte nadenkend toen zijn broer uitgesproken was. Het was bijna zes Per 1 Januari heeft de Stichting Re gionaal Orgaan tot bevordering van het Leerlingenstelsel in Friesland haar werk zaamheden aangevangen, doch tot nog toe heeft de buitenwereld daar niet veel van bemerkt. Met ingang van vandaag zal dit wel het geval zijn, want vanavond houdt de Stichting een grote voorlichtingsavond in Harlingen, waarvoor niet minder dan achthonderd uitnodigingen zijn verzonden. Zoals de naam reeds aangeeft, stelt de stichting zich ten doel het Leerlingenstel sel te bevorderen in onze provincie. Het is bekend wat dit leerlingenstelsel beoogt, namelijk de opleiding in de praktijk van jongere werknemers, liefst met het diplo ma van de Ambachtsschool in hun zak. waarbij de werkgevers op zich nemen de leerlingen een allround vakopleiding te geven volgens een bepaald systeem, theo retisch aangevuld op een Avondnijver heidsschool. Hoewel van sommige bran ches o.a. van het schildersbedrijf kan worden gezegd, dat het stelsel goed functionneert. wordt er in ons land van deze mogelijkheid in 't algemeen nog maar weinig gebruik gemaakt. In Zwitserland is het aantal leerlingen volgens het leer lingenstelsel drie tot viermaal zo groot. De grotere industrie hier te lande ziet het belang van het leerlingenstelsel wel in. doch veel kleine patroons moeten nog worden overtuigd- Voor dit grotendeels propagandistische werk dat de Stich ting vooral als het hare ziet is in Fries land de heer C P. de Vos uit Leeuwarden aangesteld en het ziet er naar uit. dat hij 'n zeer drukke werkkring krijgt, Hij moet scholen bezoeken, arbeidsbureau*, pa troons, ouders en leerlingen'. Daarbij gaat zijn belangstelling niet uit naar de tech nische zijde van de opleiding, want daar voor zijn landelijke controleurs aange steld. De heer De Vos heeft het als zijn taak te beschouwen er alom op te wijzen, dat het leerlingenstelsel voor de industri ële ontwikkeling van ons gewest van de grootste betekenis is, omdat de industrie behoefte heeft aan vaklui. Voor hen ziet de toekomst er in het algemeen rooskleu riger uit dan voor het grote leger van lagere kantoorbedienden. De scholing voor allround vakman is des te belang rijker omdat men er van overtuigd 's, dat de Nederlandse industrie zijn kracht moet zoeken in precisiewerk. Van de patroons worden stellig offers gevraagd, maar wan neer het stelsel algemeen wordt, zullen zij er slechts profijt van hebben. Totnog toe gevoelen verscheidene patroons een aarzeling, omdat zij niet graag zien, dat de jongelui, aan wie zij een grondige oplei ding hebben gegeven, door een concur- Zullen we nu eerst eten?" vroeg Mal colm. „Als je zin hebt, kunnen dan een tocht over het meer maken. Er zijn hier niet ver vandaan een paar uitstekende visplekjes. Mocht je dus je geluk eens willen beproeven in de sport, populair gemaakt door onze Isaac Walton „O heden nee Ik vis naar groter buit, dan Isaac Walton ooit heeft kunnen dromen" HOOFDSTUK XVII James Tresham stelt vragen Toen de Jongste Zoon de volgende och tend wakker werd. stond zijn ontbijt klaar met een briefje er bij van zijn broer. Daarin stond, dat hij weggeroepen was. maar tegen de lunch thuis zou zijn. Zijn gast moest maar doen of hij thuis was. Aan dat laatste verzoek voldeed James zonder dralen. Zo dra hij ontbeten had begon hij het huis sys tematisch te onderzoeken. Hij kon zijn goe de gesternte nauwelijks geloven, dat hem zo spoedig zulk een kostelijke gelegenheid gaf. Methodisch doorzocht hij iedere kast en lade maar zag zijn moeite schraal beloond. Hij was ervan overtuigd, dat het cylinderbur.eau in de woonkamer inlichtingen van zijn ga ding moest bevatten, Ongelukkig genoeg zat het op slot. Het zou gemakkelijk genoeg zijn geweest het slot te forceren, maar dat deed hij nu in geen geval. Tenslotte, bedacht hij, was het een kwestie van enkele dagen en dari kon hij ermee doen wat hij verkoos. In eens herinnerde hij zich. dat er een sleutel tje lag in een hoek van één van de laden, die hij doorzocht had. Misschien paste dat op het slot. Het paste maar het doorsnuffelen van het bureau leverde niets op. Hij voelde een lichte teleurstelling, maar toen hij er nog eens over nadacht, leek het hem loch ook vrij onwaarschijnlijk, dal zijn broer ge heimen in een zomerhuisje zou bewaren Dergelijke zaken zou hij ongetwijfeld in zijn huis in Toronto of in een kluis van de bank bergen. Tot beide hoopte hij spoedig toegang te hebben. X-e-Ï V^lgd), rent worden aangetrokken. Doen alle werkgevers in een bepaalde bedrijfstak echter aan het leerlingenstelsel mee, dan valt dit nadeel weg. Na Harlingen zijn aan de beurt voor bet beleggen van een voorlichtingsavond: Sneek, Heerenveen en Dokkum. Vervol gens gaat de Stichting bijeenkomsten or ganiseren in de Zuidoosthoek, waar het leerlingstelsel des te actueler is gezien de grotere werkloosheid en deswege de gro tere noodzaak om industrieën aan te trek ken. Herenigd dank zij Koninklijke hulp In slechts enkele uren veranderde 't leed van landbouwer Iwaarden uit Oosterland in de grootste vreugde. Vrijdag evacueerde hij naar Baarn, zonder vrouw en dochters, die hij in het rampgebied kwijt was geraakt. Zaterdagochtend kreeg hij de zeker heid. dat zij nog in leven waren en Zaterdagmiddag kwam een konin klijke auto voor. Deze bracht hem eerst naar Utrecht voor hereniging met zijn dochters. Daarna werd de reis naar Assen voortgezet, waar zijn vrouw wachtte. Koe werkers in de landbouw hel Rampenlonds kunnen steunen Het dagelijks bestuur der Stichting voor de Landbouw deelt het volgende mede Aan alle in de agrarische bedrijfstakken werkzame vaste n losse arbeiders wordt aanbevolen de waarde van één vacantiedag ter beschikking te stellen van de slachtof fers. Deze arbeiders kunnen dus hun werk gever. die volgens de CAO of loonregeling vacantiedagen door moet betalen, medede len, dat zij thans één der vacantiedagen, waarop zij recht hebben, wensen op te ne men. Zij blüven echter aan het werk, doch. verzoeken hun werkgever het bedrag, waar op zij recht zoude- hebben, aan het Natio naal Rampenfonds over te maken. Het is gewenst het bedrag, dat op zichzelf wisselend is, af te ronden cn te bepalen op tien gulden waarmede wordt aangesloten aan het advies van de Stichting van de Ar beid om eerst een uurloon en later een dag loon ter beschikking te stellen. De werkgevers, die vast personeel in dicn6t hebben, wordt aanbevolen eenzelfde bedrag daaraan toe te voegen en het totaal aan het RamponfOnds over te maken. Losse arbeiders beschikken nog over een bedrag aan vacantiebonnen, waarvan eerst met Pasen weer een deel zou kunnen wor den verzilverd. De Stichting roept nu de losse arbeiders in de landbouw op, met een zelfde bedrag aan vacantiebonnen (ƒ10) aan deze hulpactie deel te nemen. I". overleg met het „Vacantiefonds voor de Landbouw" is besloten, dat de bonnen daartoe tussen 11 en 18 Februari op de gewone wijze kunnen worden ingeleverd bij de plaatselijke pen ningmeesters der landarbeidersbonden. De tijdstippen zullen plaatselijk bekend worden gemaakt Het vacantiefonds zal te zijner tijd de ontvangen bonnen verzilveren en het be drag afdragen aan het Rampenfonds. De werkgevers: bij wie thans nog losse ar beiders werkzaam zijn cn die. voorzover dit niet het geval is, in de zomermaanden vele losse arbeiders in dienst plegen te hebben, kunnen bij de bepaling van het bedrag, dat zij aan de door hun vaste arbeiders afge stane bijdrage toevoegen, met deze omstan digheid rekening houdén. School voor uitgebreid technisch onderwijs in Twen the Voor de vorming van lager kader, waar aan bij een voortschrijdende industriali satie van ons land, een steeds grotere be hoefte bestaat, zal in Twen the een school voor uitgebreid technisch onderwijs wor den gesticht. Deze U.T.S. zal in Septem ber in Hengelo worden geopend. Ze zal de Ir. G. Hofstede-school heten naar de vroe gere inspecteur-generaal voor het nijver heids-onderwijs m ons land. Tot directeur der school is benoemd de heer A. J. Suir te Amsterdam, voordien als hoofd verbon den aan een technische school te Soera- baja. De school zal starten met de cur sussen bouwkunde en werktuigbouw- kunde waaraan eventueel later een cur sus chemie zal worden toegevoegd. Leer lingen van de school kunnen zijn H B.S.- ers. gymnasiasten, u.l.o.-leerlingen en goede ambachtsschoolleerlingen, wier am bities gaan in de richting van leiding gevende functies in de industrie.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4