ornmm KOORTS „Beurzen open, dijken dicht" Er wordt hard en met resultaat gewerkt in de rampgebieden Zaterdag passeerde het Nationaal Rampenfonds de f 24 miilioen AKKERTJES' De schade van de landbouw in de provincie Zeeland „Haak-in -actie van de radioverenigingen ten behoeve van het Rampenfonds Luisterend Nederland heeft wel zeer spontaan gereageerd op de toespraak, waarmee pref. dr B. Kors Zaterdagavond, als voorzitter van de Nederlandse Radio Unie via de beide zenders de actie van de omroepverenigingen voor het rampgebied onder hel motto: ..Beurzen open. dijken dicht.' heeft ingeluid. Het ligt in de bedoeling deze radio-actie reer het Nationale Rampenfonds volgens het systeem van „Haak in" Maandagavond a.s. te openen met een programma, waar de ko ninklijke militaire kapel concerteert en voorts mededelingen over de vorm van de actie rullen worden gedaan. Prof. Kors noem de in rijn toespraak de vijf telefoonnummers (Hilversum 2545. 2546. 4675, 9075 en 52751, w.o. het te sticVo bnrca. voor deze actie te Hilversum bereikbaar ral rijn Spontane reactie Nauwelijks was de eerste oproep 1 n einde. Of deze vijf telefoons begonnen te rinkelen 'Daarop had men met gerekend. Het bureau was voor deze arbeid nog niet klaar en zou Maandag worden Ingericht. PTT-monteurs, die Zaterdag rle telefoons hadden aangeslo ten hadden deze in nog lege kamers proviso- risen oe grond geplaatst. Programmalei der G. Hoek was echter toevallig in de buurt en na diens noodkreet snelden enkele andere omroep-figuren. o m. de omroepsecretans van de VARA. J. B Bvoeksz en zijn echtge note. toe om mee te helpen met het aanne men van telefoontjes. Enkele wondere uren volgden. De tele foons kwamen bij wijze van spreken wit gloeiend te staan er kwamen spontane re acties uit het gehele land. Op de. grond zit tend bij de telefoons werden dc mededelin gen cn giften van luisterend Nederland ge noteerd en de toezeggingen stroomden bin nen kleine giften en ook grote, van 1000 en meer. Zodat men Maandag op het bu reau van „Beurzen open. dijken dicht" on- middelijk aan het werk kan gaan om na geïnstalleerd te zijn de eerste toevloed van giften te verwerken. Dit bureau zal onder leiding komen te staan van de heer Kee* Cabout. De actie Voor de microfoon zullen tijdens de speciale actie uitzendingen, die gezamenlijk via beide zijders worden verzorgd, als omroepers op treden Johan Bodegraven van de NCRV, Jan Bootz van de AVRO, Wim Quint van de KRO. Koen Serre van de VARA en een nog aan te wijzen medewerker van de VPRO- ïmtiatieven en acties zullen via de micro foon worden gekanaliseerd naar het Ram penfonds. De betrokkenen zullen de resulta ten van hun acties persoonlijk voor de mi crofoon op de Zaterdagavonden komen aan bieden. zodat het gehele Nederlandse volk kan meeleven. Bij hoge uitzondering heeft de regering ontheffing verleend van de strenge bepalingen betreffende het maken van re clame door de aether. Voor deze actie is nl. toegestaan, dat de namen van de firma's cn bedrijven, die schenkingen voor dit doel doen, voor de microfoon mogen worden be kend gemaakt. De duur van Zaterdagavondprogram- rea's van ..Beurzen open. dijken dicht", zal afhangen van de tijd, die de mededelingen en aanbiedingen tussen de muziek vereisen. BIJ HOEST EN KEELPIJN SDhelptSi\j0CP j--wiSB.Mr.mgEI Alle grenzen overschreden De communisten hebben in deze dagen de laatste grenzen van het fatsoen over schreden en erger dan dat. Zij proberen de nationale ramp te ex ploiteren voor politieke propaganda. Dat de ramp gekomen is, zo zeggen zij, is de schuld van de Regering. En boven dien overstelpen zij de Regering met ver wijten, omdat de hulpacties niet naar wens zouden verlopen. Zij smaden de redders en het reddingswerk. En de E.V.C. doet hieraan mee. Hier is één proeve van de wijze, waar op de communisten schrijven. Dr Drees hield in de Kamer een rede, waarin tal van maatregelen werden toegezegd en een verslag werd gegeven van wat er reeds was gedaan. Dit is, wat „De Waarheid" er van zegt: „Er waren drie „lichtpunten" in zijn rede. Het eerste was de „hulp" van de Ame rikanen. Wat dat betreft, hebben wij reeds genoeg gezegd. De hemel beware ons voor onze vrienden, voor onze vij and het water zullen wij dan zelf liever zorgen. Het tweede lichtpunt was dc inscha keling van het zgn. vluchtelingen comi té. Wat dat is? Een op bevel van Ame rika gesticht korps van potentaatjes en Amerikaanse agenten, die tot doel heb ben het Nederlandse publiek geld uit de zak te kloppen voor het onderhoud van uit Oost-Europa gevluchte misda digers en saboteurs. Het derde lichtpunt was BEEL, die de nationale coördinator van alle hulp en redding moet worden. Uitgerekend BEEL, die door zijn weinige vrienden en vele vijanden terecht beschouwd wordt als de grootste mislukking uit het na-oorlogsc politieks leven. Het is alles zo helder als glas. DREES en zijn regering maken van deze ramp gebruik om uit de doodsnood en de on afzienbare ellende nog oorlogspropagan da, propaganda voor de Amerikanen en hun Nederlandse instellingen te maken" Het is volstrekt overbodig, hier nog enig commentaar aan toe te voegen. Maar bet is wel goed. dat al die arbeiders, die r'a- gelijks te maken krijgen inet de n-rpa- ganda van de E.V.C.er nauwkeu ig kennis van nemen, met welke lieden zij eigenDjk. te majsen hebbes- Men zal uiet aarzelen er twee uur aan te besteden, als het een „dijkdoorbraak van milddadigheid" wordt. Maandagavond zal de ƒ30.000, die de AVRO met zijn programma ..Zoden aan de dijk" bin nen kreeg, aan het nieuwe fonds worden overgedragen. De AVRO. die thans ook aan deze gezamenlijke actie deelneemt zal di'. programma beëindigen Toen Minister Becl in de Eersl Kamer zijn mededeling omtrent de nationale ramo had beëindigd, sprak bij de volgende treffen-lp slotwo-v den; Mijnheer de Voorzitter! Door he< geweld der wateren zijn meer dan zeshonderd dochters en zonen van ons volk meegesleurd en hebben hun leven gelaten: tienduizenden zijn van hun haardsteden verdreven Mogen zij allen in de uren van de nood de sterke hand Gods hebber ervaren en Zijn genade deelac?!»'" zijn geworden. Zegene Hij allen, die nog steeds in nood verkeren, en verlene Hij aan ons gemeenschappelijk pogen Zijn onmisbare steun. Moge ons volk, Hem indachtig, onder het bezielend voorbeeld van onze geëerbiedigde Vorstinne en van de leden van ons Vorstenhuis, de volle inzet van zijn beste krach ten in grootste offervaardigheid blijven geven, opdat Nederland spoedig weer herrij ze. - 30 a 40.000 stuks vee bij de ramp omgekomen Distructors werken op volle kracht Volgens ramingen ligt het anatal stuks omgekomen vee tussen de 30 a 40,000. Het is begrijpelijk dat de destructors in het Zuiden des lands sedert Zondag reeds op volle toeren hebben gedraaid. De destruc tor in het Brabantse Son, onder normale omstandigheden met ruim twintig wa gens opererend, was Zondagmiddag al paraat voor het ophalen van vee te Hal steren. Door allerlei omstandigheden kon toen nog niet zo worden gewerkt als men gaarne wilde. Eerst nadat een groot aan tal paarden, carriers en mensen waren gevorderd, konden de ronddrijvende ca davers worden weggesleept en naar de destructors worden gebracht. Men kreeg bovendien hulp van andere destructors uit het land o.a. uit Bergum, Hoorn en Purmerend. In Son worden op het ogen blik dagelijks duizend cadavers aange voerd. Hel Sonse gebied werkt dus op volle capaciteit, maar ook de destructors in Hansweert, Overschie en Antwerpen werken mee. Voor wat het overstroomde deel van Brabant betreft daar zijn de ronddrijvende cadavers vrijwel opgeruimd. Nu komt de beurt nog aan de stallen en het puin, waaronder men ook dood vee denkt aan te treffen. De Prinsessen!Beatrix cn Irene brachten Zaterdagmiddag onverwacht een bezoek aan de evacués ,in Doorn, De Bilt an Rcnswoude. Dc kinderen der pas aangekomenen worden verrast met speelgoed. Te De Bilt geeft prinses Beatrix een pop aan de vierjarige Corry Kestelee uit Zicrikzee, die juist is aangekomen. Rechts: Prinses Irene. Hersiel van Nederland Bijna geen tijd om te eten en te slapen Er valt weinig nieuws mede te delen uit het rampengebied we weten alleen dat er zeer hard wordt gewerkt, Door burgers en door militairen door de eigenbewoners en hulpkrachten uit binnen- en buitenland. Verbeten en taai wordt er geploeterd on danks de koude. Zo kon de burgemeester van Krabbendijke gisteren mededelen, dat door de onvermoeide krachtsinspanning van het 332ste bataljon en de H-compagnie van het regiment ..Johan Willem Friso" de dijk van de Emanuel-polder is gedicht, waardoor de bedreiging van zeven polders werd afgewend. Vier gaten bü St. Annaland gedicht Viér gaten in de binnendijk ten noord westen van St. Annaland zijn Zaterdag ge dicht. Dit succes werd niet zonder meer be haald tientallen dijkwerkers water bouwkundige ambtenaren, chauffeurs, paar denkrachten cn andere hulpkrachten le verden urenlang een schier ondragelijke strijd tegen de natuurelementen. IJzige sneeuwbuien daalden op de. reeds ver kleumde- gezick'.-.u van de dijkwerkers neer en slechts zij. die alle beschikbare krachten inschakelden, volhardden. De plaatselijke Kodc Kruisafdeling en enkele particulieren zorgden inmiddels dat het de mannen aan niets ontbrak. Tussen de maaltijden door kwamen zij aandragen met een warme kop soep of koffie. Zij trot- Arnhem wil alleen een miilioen opbrengen Zaterdagavond was het eindbedrag der toen door het Nationaal Rampenfonds ter beschikking gestelde geldelijke steun gestegen tot f 24.080.000.—. Het meest opvallende van de offervaardigheid is, dat zelfs de getroffen gemeenten hun bijdragen geven. Zo werd er gisteren in drie kerkdiensten te Zienkzee f 2.518.87 gecollecteerd. Willemstad collecteerde in een gezamenlijke dienst van Hervorm den en Gereformeerden f 905.50 voor het Rampenfonds. Wanneer zelfs de getrof fenen, de van bijna alles berooiden, zó offeren dan verbazen we ons niet meer over de volgende mededelingen. Huizen en melkgeld Toch zijn er opmerkelijke dingen ge noegKonden we Zaterdag j.l. mede delen, dat een aannemersfirma 4 huizen, waar dan ook, voor de getroffenen toe zegde te zullen bouwen in Nieuw Vennep zal de eigenaar van 2 kleine hui zen, deze op 19 Febr. a.s. laten veilen ten bate van het Rampenfonds. De georganiseerde landbouw in de Vijf- herenlanden besloot de veehouders bij deze organisatie aangesloten, te vragen 1% van het melkgeld over 1953 af te staan voor de r.ocdgebieden. En de land bouwers in Ommen beloofde 220.000 kg veevoeder te leveren. De „Sibajak", on derweg met emigran' i naar N.-Zeeland, zond f 14.500.van passagiers en beman ning. Negentien schepen van*Stoomvaart Mij. Nederland maakten nu al een be drag over, groot f 28.963.De Ned. vrij willigers. vechtende in Korea, zonden telegrafisch f 10.000.militairen en bur gerpersoneel'landmacht op Suriname ook f 10.000.(Sur. Courant). Versierde offeranden Meisjes van de Huishoudschool te De venter bakten 90.000 oliebollen politie agenten verkochten die huis aan huis: bate 12.217 Jo Vincent, Annie Woud en Piet van Egmond concerteerden in de Oude Kerk te Amsterdam, Opbrengst f 1000. Nederlanders in Indonesië Nederlanders in Bandung offerden in vier dagen tijds aan roepiahs ruim 80.000. Lichamen in Nederland Hoofdbestuur Vrijmetselaren Nederland maakte 100.000.voor het Rampenfonds alvast over binnenkort komt er een ■'e'angrijke bijdrage van Vrijmetselaren :n Amerika. Gister gehouden kerkdiensten te Nijme gen leverden op: collecte R.-K. Kerken 35 a 40 duizend de Prot. kerken voor lopig 1.0.000. Van Gead sn liMfcfterameel aal een- dag loon afstaan de directie verdub belt dit bedrag en zo kon f 100.000. overgemaakt worden. De P.N.E.M.-Noord- brabant stelde 100.000.beschikbaar De gemeenteraad van Enschedé voteerde 100.000.dc actie in de verschillen de bedrijven aldaar had ƒ350.000.tot resultaat, de huis-aan-huis collecte was nog niet geteld. De Rotterdamse Beurs, die Woensdag j.l 100.000.verzamelde, bereikte Za terdag j.l. het eindcijfer 130.000. Collecten De Bilt 45.500,Maastricht bijna 30.000.Arnhem hoopt écn miilioen te kunnen afdragen het totaal aldaar verzamelde bedrag is thans gestegen tot 733.78!).—. Het Carnavals-comité te Bergen op Zoom werd weldadigheids-comité ge naamd „Agge mar goed dcet" Het ging goed, tot 108 500.toe. Zuichvolde (Dr.) schonk 50.485.Lexmond steeg tot 19.000.Zwijndrecht offerde 90.000.-, Huizen (N.H.) ƒ49.310.—. Zeeuws-Vlaanderen liclpt Waterlandkerkje f 11.000 (f20 p. inw Terneuzen-Sluiskil (zelf getr.) .f30.000. De N O P. behalve vele goederen zamelde in 71.589 en zegde nog f 13.230 toe. Pro vincie Limburg boekte reeds ruim vier ton. Delft passeerde Zaterdag de 175.000 en gaat op naar de twee ton, Grykskerk (Gr.) voorl. f 37.492.90; Laren (Gld.) ruim 92.400, Termunt.cn f 23.000, Enkhuizen tot nu toe 46.600. En de stroom houdt aan Honderdduizend exemplaren van ..De Ramp1' Het aantal inschrijvingen op het boek ..De Ramp" is th?ns reeds zo groot, dat cie Verenigme ter Behartiging van de Be langen de.'. Boekhandels beeft besloten het aantal exemplaren der eerste oplage te verdubbelen. Binnenkort gaan dus honderdduizend exemplaren naar de Nederlandse boek- handél. seereïen daardoor welhaast onbegaanbare dijken. Gister is niei, zoals gebruikelijk, in St. Annaland de kerkklok geluid. Er werd ge werkt, hard gewerkt, opdat de dijken rond om St. Annaland volgende week bestand zullen blijken tegen het hoge water. In de avonduren werd een kerkdienst gehouden, waarin men Hem dankte, die St. Annaland behoedde voor groter onheil. Wel is het dorp zwaar beschadigd, maar gelukkig z geen doden te betreuren, De- duinen .te Domburg hebben erg. gele den onder de storm. De strandtoegangen werden totaal onbruikoaar, terwijl een ge deelte van de zgn. boulevard onmiddellijk herstel eist. De toestand in Willemstad Rondom Willemstad is men thans met man en macht bezig om de dijken te dich ten. Er moeten vier gaten worden hersteld. De gevaarlijkste doorbraak hoopt men Woensdag a.s. provisorisch te kunnen dich ten, tenminste als de weersomstandigheden gunstig blijven. Drie firma's zijn bij het her stel van deze gevaarlijke doorbraak, waar door bij hoog water nog steeds water het land binnenstroomt, ingeschakeld. Het ligt in de bedoeling na dichting van deze door braak met het droogmalén van de polder Ruigenhil, waarin Willemstad is gelegen, te beginnen. Het herstel van de drie andere gaten zal minder moeilijkheden opleveren. Dooi deze gaten stroomt tenminste bij vloed geen water meer naar binnen. Het stadje Willemstad zelf staat droog, maar rondom de, stadswallen staat alles blank. Geen tjjd voor eten en slapen De burgemeester van Poortvliet deelde nog mede. dat het moreel van de bevolking op hoog peil staat. De mensen gunnen zich geen tijd te eten en te slapen. De toestand blijft hoopvol, hoewel de mannen die thans aan de dijken werken, veel last ondervin den van de thans heersende koude. Een lichtpunt is. dat Poortvliet hedenavond weer op het lichtnet van de provinciale Zeeuwse Electriciteits Maatschappij is aangesloten. De belastingfaciliteiten voor giften en goederen In aansluiting aan reeds eerder bekend gemaakte belastingfaciliteiten met het oog op de nationale ramp, deelt het Mi nisterie van Financiën nog het volgende mee: De giften in geld aan het Nationaal Rampenfonds, welke ingevolge een be sluit van de Regering tot elk bedrag van het inkomen of de winst mogen worden afgetrokken, komen ten laste van het in komen of de winst over het jaar 1953, tenzij een belastingplichtige bij zijn aan gifte over het jaar 1952 het scrhiftelijk verzoek doet om de gift van het inko men of winst over 1952 te mogen aftrek ken. Het vorenstaande geldt eveneens voor goederen, die uit bedrijfsvoorraden ten behoeve van watersnood-slachtoffers worden afgestaan. Verder is bepaald, dat bedragen, die ten behoeve van het Nationaal Rampen fonds van het loon worden afgestaan (waaronder begrepen loon uit overwerk) niet alleen voor de heffing van de loon belasting, maar ook voor de heffing van de vereveningheffing buiten aanmerking worden gelaten. Leveringen hout voor $e noodgebieden De directeur van het Staatsbosbeheer, de Ned. Ver. van Eoscheigenaren, de Alg. Ver. Inlands Hout en de Ned. Heide Mij. verzoeken dringend leveringen van hoiit voor de getroffen gebieden via de nor male kanalen te doen geschieden. Aparte acties kunnen de aflevering en de kwali teit ongunstig beïnvloeden. Dijkverhoging bij Rotterdam Het hoogheemraadschap Scliieland te Rot terdam heeft meegedeeld, dat de gedeelten van Scliielands hoge zeedijk, waarin gaten zijn geslagen, bij de herstelling worden ge bracht op 4«4 meter boven N.A.F.. dus 70 cm hoger dan thans het geval is. Ook de ge deelten van de dijk. die thans voldoende hoog bleken, zullen in de toekomst nog extra werden verhoogd. Ook de waterkering bin nen Rotterdam zal op vele plaatsen aan een nieuwe verhoging niet kunnen ontkomen. (Advertentie) moe, huiverig Misschfen voorboden van een griep. Doe> er iets tegen: neem een "AKKERTJE", In korte tijd voelt U zich weer fit f helpen direct.' Zaterdagmiddag werd te Goes een be spreking gehouden van vertegenwoordi gers van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland met een deputatie uit de lan delijke stichting, bestaande uit de heren ir. G. Roijakkers, ir. H. H.Smeenk, ir. D. C. de Ridder, mi'. Cerutti en mr. N. M. Zijp. Verder waren aanwezig de provin ciale vocdselcommissaris in Zeeland, ir. J. D, Dorst cn de consulenten dr. ir. C. W. C. van Beekom, ir. P. Bouman, ir. Eelkema en de directeur van de Gezond heidsdienst voor dieren in Zeeland, dr. G. Wagenaar. Schaderegeling Het eerste punt, dat werd behandeld, was de toekomstige schaderegeling, die waarschijnlijk op korte termijn is te verwachten, ingedeeld naar verschil- 'ende rubrieken. Het ligt in de bedoe ling om, zodra deze regeling bekend is, hierover een uiteenzetting te geven n de verschillende districten en eva- uatiecentra. Er zal op worden aange- l rongen om ook op fiscaal gebied tot '•delijke regelingen te komen met be- ekking tot de uit te kéren vergoedin- en. Verder werd gesproken over de rganisatie van het waterschapswezen m verband met de geweldige ramp in het Zuidwesten des lands. en naar wens, waarbij blijkt, dat er min der vee is verdronken, dan aanvankelijk werd verwacht. In Schouwen Duiveland werd het verdronken vee geschat op 90% van het totaal; deze schatting zal wel licht teruglopen tot 50%. Stamboekpaar- den zullen zoveel mogelijk in enkele de len van Zeeland worden geconcentreerd. Er dient ook een premie te wordèn uit betaald voor noodslachtingen en sterfge vallen van het vee, hetgeen volgens °de bestaande regeling niet mogelijk is. Bij de wederopbouw van de veestapel zal gestreefd worden naar de aankoop van t.b c.-vrïj en zo mogelijk ook abortusvrij vee. Hel. bedrijfslaboratorium voor grond onderzoek te Goes wordt „zout-laborato- rium", Aanstaande Maandag zal worden begonnen met de bemonstering in Z. Vlaanderen, Landbouwmachines De behandeling en het onderhoud van de uit het water gekomen machines zal speciale aandacht vragen, waarover dezer dagen een publicatie is te verwachten. Hiervoor wordt speciaal personeel aange trokken Bij een snelle behandeling kan de schade tot een minimum worden be perkt. Het bouwplan voor Zeeland ten gevolge van het verloren gaan van be paalde teelten in verschillende districten, vormde tenslotte een punt van 'besprak De evacuatie vase hat

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3