Chr. Orat. Ver. van Heerenveen 25 jaar Metaalindustrie nam met 11 pet toe in personeelsomvang De hulpverlening in Friesland AaffWBflui Morgenmiddag recipieert het bestuur van de Chr. Oratoriumvereniging van Heeren veen in de Sociëteitszaal van het Posthuis. In dezelfde zaal werd 25 jaar geleden deze vereniging opgericht. In dezelfde zaal is door de jaren heen gerepeteerd. En voor de kachel in die zaal hebben de leden in de winter van 1946—'47 turven en steenkool aan gesleept. Want het zingen moest doorgaan en het zingen is doorgegaan, nu al 25 jaar. Zij het. met een gedwongen onderbreking tijdens de bezettingsjaren. Van aansluiting bij een cultuurkamer wilde het bestuur vanzelfsprekend niets weten. Jubileum-uitvoering Morgenmiddag is het receptie en mor genavond een herdenking onder ons. Over een maand op 6 Maart zal de jubi leum-uitvoering gegeven worden van de Matthaus-Passion, waarvoor als solis ten geëngageerd zijn Mea Naberman. Ak- ke de Vries, Wiebe Draver, Laurens Bogt- man en Anton Eldering. Het bestuur zou zo graag de zaal geheel gevuld zien. Niet alleen, omdat het jubileum-qitvoering is. Niet alleen, omdat de C. O. V. zo trouw aan een traditie werkt. Maar vooral ook om het werk. om de diepe betekenis van Bach's Passionsmuziek. Busverkeer ondervindt sneeuw-stagnatie N.S. rijden normaal Zaterdag sneeuw, Zondagsneeuw en vandaag sneeuw. Het busverkeer ondervindt ernstige stagnatie, hoe kan het anders. Wel worden alle diensten normaal onder houden. De hoeveelheden sneeuw op de binnenwegen overal dikke lagen en op vele plaatsen opgewaaid maken het de verschillende busondernemingen onmoge lijk »p tijd aan te komen en te vertrekken. De N.S. ondervinden weinig moeilijk heden; de treinen rijden volgens het spoor boekje. Reeds 5ijaar Matthaus Passion traditie We mogen van de C. O, V.-uitvoeringen allereerst'wel die van Bach's Matthaus-Pas sion noemen. In 1948 bij het 20-jarig be staan is de reeks uitvoeringen begonnen en men kan deze traditie gelukkig levend houden, omdat de belangstelling er voor is. in wijde kring, en omdat de gemeente Hee- renveen financieel steunt en dat jaarlijkse bedrag is een onmisbare ruggesteun. Bestuur en directeur zouden meer willen doen. Er worden naast de M. P.-uilvoerin gen ook wel andere gegeven. Maar het zijn meestal uitvoeringen van kleinere werken. Financieel is hetniet te doen. de bekende oratoria ook nog uit te voeren. En juist die bekende werken kunnen een zaal doen vól lopen. Kleinere koorwerken hebben dat vermogen klaarblijkelijk niet. Natuurlijk,6 vermeldt de uitvoeringslast van de C. O. V. verschillende bekende com posities. Werken van Haydn „Die Schöp- fung", -van Handel ..Messias', „Jcfta" en Samson", van Mendelssohn ,,Elias" en „Paulus" en van Bach het Weihnachtsora- torïum. de Johannes-Passion- (bij het tien jarig bestaan) en dan dc Matthaus-Pas sion. De lijst is begonnen met Psalm 42 van Mendelsohn en met „Die Sterne von Bethlehem" van Jos. Rheinberger. De eer ste uitvoering werd gegeven in Beetster zwaag en wel tijdens een concours van de Niéuwe Bond van Chr. Muziekcorpsen. Dat was in Augustus 1919. Er is vaker buiten Heerenveen gezongen, bijvoorbeeld in Oos- terwóldè en op Beatrix-Oord. Voor de N C R. V. wercP een programma Bach-koralen uitgevoerd. Zeven leden jubileren mee De C. O. V. is gegroeid uit de bloeiende zangvereniging ..Hallelujah". De toenmali ge directeur, de heer H. H. Broekstra, gaf met de heer P. K. Dam, destijds inspecteur L. O. te Heerenveen, de stool tot dë oprich ting van een oratoriumvereniging. Belang stelling was er reeds dadelijk. De heer Broekstra had op de eerste repetitie dade lijk al 73 zangers en zangeressen ter be schikking. Nu zijn het er 83 en daaronder zijn er wel zoveel jongeren, dat men in Heerenveen geen zorgen voor de toekomst behoeft te hebben. Dat is in andere plaatsen wel eens minder. De heer Broekstra heeft in 1939 zijn plaats afgestaan aan de heer R. J. Teule, lid van het koor. pianist en een waardig op volger. De C. O. V. heeft ook een jongens koor (van 35 leden) voor de uitvoeringen van de Matthaus-Passion. Natuurlijk is er veel ledenwisseling ge weest, heel veel zelfs, maar een kern is be waard gebleven en niet de vereniging mee jubiléren de heren J, Duursma en J. M. Ram als bestuurslid, de dames mej. K. Drijf hout. mevr. Duursma—1Tuinstra, Al- stein én mej. B. Wisman alsJid: Én de" heef Teule ook, maar dat is een bijzonder geval, want een directeur kan men niet onder de leden rekenen. Het „A.V.R.O.-schandaal" Twee medewerkers bedanken De heer De Clercq, voorzitter, van de AVRO heeft meegedeeld, dat berichten, als zou de regering zendtijd van de Avro heb ben gevorderd, beslist onjuist zijn. Eveneens ontkende hij. dat er sprake van geweest zou zijn,' dat de Avro in enig opzicht geweigerd zou hebben berichten, die verband hielden met de noodtoestand hier te lande om le roepen. De Avro heeft gedurende de gehele Zondag, toen zij in de aether was, alle be richten omgeroepen, zelfs in samenwerking met het Nationaal Rampenfonds te Den Haag. „Gezien onze ondervinding van Zondag, hebben wij ei- op aangedrongen om Dinsdag, wanneer de Avro in de aether zou komen, de werkwijze van Zondag wederpm in tc voeren. Immers deze had in ieder opzicht voldaan", aldus de heer De Clercq. „Wij heb ben toen onzerzijds aan de regering aange boden onbeperkte zendtijd" voor de bericht geving af te slaan". Dit voorstel werd door de regering aanvaard. Medewerking opgezegd De „Weet-wel-man" (ook bekend als de ..antwoord-man") en de. redacteur van het Avro-programma „Ik weet, ik weet wat u niet weet", hebben het volgende telegram aan het bestuur van de Avro gezonden „Door betreurenswaardige houding voor zitter Avro inzake gedragslijn in huidige na tionale noodtoestand, zijn wij genoodzaakt met ingang van heden alle werkzaamheden voor de rubriek „Ik weet, ik weet wat u niet weet" te beëindigen" Beide heren waren als „free-lances" aan de'Avro verbonden. De A.Y.R.O slaat van zich al Het bestuur van de AVRO deelt het vol gende mede „Het algemeen bestuur van de AVRO heeft in zijn vergadering van Zater dag jl. met grote verontwaardiging kennis genomen van de geruchten, als zou de AVRO geweigerd hebben cm berichten in verband me» de nationale ramp, die ons land heeft ge troffen, te laten omroepen, zodat de rege ring genoodzaakt z°u zijn geweest de AVRO te gelasten zendtijd ter beschikking te stel len. De AVRO heeft vanzelfsprekend niet ge weigerd berichten, die verband hielden met cle noodtoestand hier te lande, om te roepen. Dit blijkt uit het feit, dat dit door haar reeds vrijwillig van 't eerste ogenblik af werd ge daan. Elke andere houding van het AVRO- bsstuur zou misdadig geweest zijn. De re gering heeft geen zendtijd van de AVRO gevorderd, of zelfs ook maar een ogenblik het plan behoeven te koesteren om dit te deen. De AVRO heeft onmiddellijk aan de adjunct-regeringscommissaris voor het ra- dia wezen aangeboden om aijn de regering onbeperkte zendtijd voor de berichtgeving ter beschikking te stellen, welk voorstel dpor deze i& aapva^d." Raadsvergadering Haskerland adopteert Fijnaart en Heijningen HASKERLAND. In de raadsvergadering sprak burgemeester Hoekstra een woord van meeleven met de getroffenen in de noodgebietjeh. Hij uitte zijn waardering over de hulp die door de gemeentenaren is verleend. Met algem. stemmen werd op voorstel van B. en W. besloten, dat Haskerland de gemeente Fijnaart en Heijningen (5000 zielen) zal adopteren. Met 141 stem werd besloten geen kermis op Zondag te houden. Alleen de V.V.D. verklaarde zich tegen dit voorstel. Tot onderwijzer aan de Openb. ULO te Joure werd benoemd de heer M. Huis man te Oudehaske. Behoudens goedkeuring van de betrok ken instanties zal de Raad overgaan tot uitvoering van het rioleringsplan Joure. De kosten worden geraamd op f 700.000. B. en W. stellen voor een tehuis voor bejaarden te bouwen met een capaciteit van 20 afdelingen en 14 afzonderlijke woningen, nl een spoedvergadering van Donderdag 13 Febr. zal de raad zich over dit puht beraden. De kleine verveners in de gemeente zitten met een turf-overschot. De export naar Duitsland bleef beneden verwach ting. De verveners vroegen een subsidie van f 3.000.welke subsidie door de Raad werd verleend, waarbij ook Maat schappelijk Hulpbetoon zijn medewerking zal verlenen. Voor hei kind - door hei kind Jopie gaf elke avond „filmvertoning", opbrengt f 8.90 De medewerking van de scholen was zeer spontaan:, de inzameling, die drie dagen in beslag' nam, leverde op: acht vrachtauto's met kleding, schoeisel, la kens, enkele dekens, voorts boeken en speelgoed. Een bedrag aan geld van 16777.(enige honderden guldens wa ren reeds afgedragen aan plaatselijke co- mité's en zijn in dit bedrag niet begre pen). Nadrukkelijk werd er door de on derwijzers on gewezen, dat de bedoeling nipt was een tweede gift van de ouders, maar een offertje van het kind. De spaarpotten zijn opengemaakt en van het beste speelgoed is afgestadn. Slechts een enkele maal was er een gave van een oudere bij. Op een dorpsschool brachten de kin- Jaarvergadering E T l F. In de dezer dagen gehouden jaarvergadering van de Raad van Bijstand en het Algemeen Bestuur van het E.T.I.F. heeft de voorzitter van de Raad van Bijstand, Mr. A. A. M. van der Meulen, mededeling gedaa'n dat tot leden van de Raad van Bijstand zfc'n benoemd de heren H. van Ek, burgemeester van de gemeente Acht- karspelen, Mr. W. M. Oppedijk van Veen, burgemeester van de gemeente Tietjerk- steradeel. L. Rasterhoff. burgemeester van de gemeente Sneek en Fr. Tjaberings, burgemeester van de gemeente Wymbritseradeel, en tot lid van het Algemeen Be stuur de heer J. G. Wolbers. en wellicht ook op cultureel gebied no dig zijn voor een totale verheffing van Oostelijk Friesland. Overleg hieromtrent tussen het Mini sterie van Economische Zaken en dat van Sociale Zaken en Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen heeft een aanvang ge nomen. Ook op provinciaal niveau wordt aan deze zaak aandacht besteed. Tenslotte deelde spr. mede, dat hel ETIF op het punt staat een grootscheeps welvaartsonderzoek te doen in de Zuid westhoek van Friesland, waarmee in to taal 16 gemeenten zijn gemoeid. Ter gelegenheid van de aanbieding van het jaarverslag hield de voorzitter van het Algemeen Bestuur, Ir. D. S. Visser, een inleiding over het werk van het E.T.I.F. gedurende 1952. Hij heeft er daarbij op gewezen, dat het E.T.I.F. gedurende de laatste tijd niet zo vele meer zelfstandig .naar voren komt, doordat vele organisaties en instanties be reid blijken voor werkzaamheden van hot E.T.I.F. als het ware een achtergrond te vormen. De werkzaamheden. Spr. noemt in dit verband de Provin ciale Commissie voor de Aar'dappelmoe- heïd, die thans heeft bereikt, dat in de ko mende drie jaar 50 bedrijven voor defini tieve vestiging in de N.O.P. in aanmerking komen, hetgeen gepaard zal moeten gaan met een sanering van het oude land. Voorts noemt spreker de werkzaamheden van het Industrieschap en brengt in her innering. dat het Industrialiserings-water- leiding plan. waardoor 22.000 mensen in Oostelijk Friesland van waterleiding zul len worden voorzien, destijds op initiatief van het E.T.I.F. is aangesneden. Tevens wijst spr. op de Commissie voor Productieve Werkgelegenheid, die de mo gelijkheden van werkverruiming speciaal voor Leeuwarden, bestudeert en waarvan het secretariaat eveneens bij het E.T.I.F. berust. Tenslotte wijst de heer Visser op het Orgaan ter bevordering van de Welvaart in Friesland, dat dezer dagen door het Pro vinciaal -Bestuur zal worden ingesteld, en waarvan het E.T.I.F. het centraal secre tariaat zal vervullen. Personeelsbezetting in indu strie stationnair. In zijn overzicht over de ontwikkeling van de industrie gedurende 1952 wijst spr. er op, dat gedurende het laatste jaar niet. zoals vorige jaren een' sterke groei valt te bespeuren, maar dat .de perso neelsbezetting vrijwel stationnair is ge bleven. Friesland biedt hiermede een relatief gunstig beeld omdat in Nederland als ge heel in genoemd tijdvak een achteruit gang valt te constateren van 3 pet. Een behoorlijke groei vertoonde de voedings- cn genotmiddelenindustrie en vooral de metaalindustrie, die met 11 pel in perso neelsomvang toenam. Het ETIF juicht dit ten zeerste toe, om dat zij er in het verleden herhaalde ma len op heeft gewezen, dat juist in de me taalsector mogelijkheden liggen voor de Friese industrialisatie én thans kan wor den geconstateerd, dat deze mogelijkhe den klaarblijkelijk in toenemende mate worden benut. Oostelijk Friesland gunstiger beeld Oostelijk Friesland vertoonde een gun stiger beeld, nl. een vooruitgang in de in dustriële bedrijfstakken met bijna 300 personen of 6 pet. Ook hier spant de me taalnijverheid verreweg de kroon gevolgd door de voedings- en genotmiddelen in dustrie. In de steden vertoonde de industrie nog enige groei en het kleiweidegebied laat een geringe toeneming zien, eveneens te danken aan cle metaalnijverheid. De beide overige gebieden, nl. de kle'i- bouwstreek en het veen weidegebied laten een achteruitgang zien gelijk aan het lan delijk percentage. Ook sociale maatregelen Bij de bespreking van het ontwikke lingsplan Oostelijk Friesland, wijst spr. op het grote belang .dat thans op depar tementaal niveau ook wordt gezien, dal naast maatregelen op eeonomisch-tech- j^rusch gebied, ook i^aati^yffien -QP sqpiaal deren f 35.bijeen; de onderwijzeres had besloten, er bij te voegen, het bedrag, dat de kinderen zouden verzamelen en voegde de daad bij het woord. Het hoofd bleef niet achter. Een jarige onderwijzer wilde geen cadeau, maar de kinderen ga ven het daarvoor bestemde bedrag op zijn voorstel extra aan de inzameling. Een klein meisje op een clorp gaf een spaar pot met inhoud; er bleek ruim f 6.in te zitten. Een dorps-kleuterschool had ge vraagd ook mee te mogen doen; resultaat f 40.— Jopie gaf iedere avond filmvertoning, entree 10 cent; opbrengst f 8.90. (Moeder liet daarvoor 89 kinderen in de huiska mer. Anderen verkochten oud papier e.d. Behalve de scholen in de Inspectie Leeuwarden deden op hun verzoek ook de b.i.o.-scholen, de schipperscholen en de buitenschool te Leeuwarden mee. Ook de B.L.O.-scholen Een jongen van één der b.l.o.-scholen bracht eigener beweging zijn spaarkaart met f4.mee. Een b.l.o.-klas maakte 50 volledig ingerichte naaidoosjes; het ver zamelde geld werd voor cle inhoud aan gewend. Deze naaidozen werden door het Rode Kruis onmiddellijk verzonden. De geldsbedragen, die werden bijeen gebracht. wisselden af van ruim f 6.tot ruim f 400.er deden éénmansscholen mee en scholen met 14 leerkrachten. De goederen worden nauwkeurig gesorteerd en verpakt. Verscheidene dames en he ren zijn hiermee bezig geweest. Er zijn al vele pakken gereed met babykleertjes, ondergoed, kousen en sokken, handdoe ken. enz. Eveneeirs met boeken voor verschillende leeftijden, gezelschapsspe len, poppen enz. enz. De goederen liggen opgeslagen in vier scholen. Zaterdag avond reeds heeft het Rode Kruis afdeling Leeuwarden, een zending afgehaald, die inmiddels is getranspoteerd. Een vijftal scholen Icon nog niet wor den bezócht, zodat het eindbedrag nog wel iets kan stijgen. Enige firma's uit Leeuwarden zorgden voor het transport, het drukwerk (biljet ten op de auto's) en de dozen voor de verpakking. Er schi.jnt geen einde te komen aan de schier eindeloze stroom van giften die ook uit Friesland voor het Nafonale Rampenfonds blijven binnenkomen. Het valt op dit moment dan ook nog moeilijk vast te stellen hoeveel er tötijütoe in onze provincie reeds voor het Rampenfonds is opgebracht. Vast staat evenwel, dat nog lang niet alle collecte-opbrengsten en schenkingen binnen zijn. Hier onder volgen de nieuw binnengekomen opgaven. Wymbritseradeel 100.916. De gemeente Wymbritseradeel heeft 'n bedrag van 100.915.99 opgebracht voor het Rampenfonds. Verdeeld over de ver schillende dorpen in de gemeente, geeft de collecte het volgende beeld te zien: Abbega ƒ2.859,Bauwhuis-Westhem 3.800 Folsgare 2.547.50, Gaastrneer- Nijhuizum ƒ5.382.Op een plaatselijke samenkomst collecteerde men hier 125.-. Gauw 3.195.Goënga-Goëngamieden 2,465.50, Heeg 10.595,82, Hcmmerts Jutrijp ƒ8.800.Nijland ƒ6.089.70. met inbegrip van de collecte van de Ilerv. school ad ƒ81.20. Offingawier/2.082. Oosthem ƒ1.886.60. OppenhuizenUit- wellingerga 13.805.95. Oudega-Idzega- Sanfirden f 10.000.Scharnegoutum- Loënga ƒ9.744.72, Wolsum ƒ2.181.50, Woudsend - Indijk - Ypecolsga - Smalle- brugge ƒ10.033.70, Ysbrcchtum - Tirns - Tjalhuizum 5.447.Dit is per gezin on geveer 35.Bovendien werd in ver schillende plaatsen, o a. Heeg, Hommcrts, Jutrijp, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Nij land, Goëmga en Offimgawier, vee toege zegd. In Offingahuizen maar liefst 15 st. vee, ter waarde van ongeveer ƒ7.500. Op de ledenvergadering van cle Coöp. Zuivelfabriek te Langweer werd besloten 1% van de veestapel ter beschikking van bet Rampenfonds te stellen. De veehou ders te Jutrijp-Hommerts schonken twee koeien, een kalf en een schaap. Baarderadeel In de gemeente Baarderadeel is bij de eerste rondgang een bedrag van ruim 27.000.ingezameld. Een oobrengsct van ƒ30.000.wordt verwacht. De ge meente telt 5200 inwoners. De gemiddelde opbrengst bedraagt dus 6.per in woner. Door. de Chrv Nat School te Garijp werd een spaarpotten-actie gehouden on der de leerlingen, welke 255.85 opbracht. In Donkerbroek bedroeg de opbrengst van de lijstcollecte f 6.467.85. Dit bedrag werd bijeengebracht door 450 gezinnen. Op de jaarvergadering van de Chr. zang vereniging te Burgwerd, werd gecollec teerd voor de eigen vereniging en voor het Rampenfonds. Het leeuwenaandeel voor het Rampenfonds bedroeg 160. Makkum collecteerde ruim 5.779.en IdsegahuizenPiaam 458.25. De begra fenisvereniging „De laatste eer" te Wie rum besloot 400.over te makeii aan het Rampenfonds. Het kistenfonds lever de 190 op, en de Oranjevereniging te Wierum schonk een bijdrage van 190. De 45 leerlingen van de Chr. school te Deinum gaven ƒ10.22 uit hun spaarpot ten en stonden veel van hun speelgoed af. Leeuwarden In de drie parochies van de Friese- hoofdstad, tezamen ongeveer achtduizend Katholieken tellend, is rond f9700. voor het Rampenfonds gecollecteerd. Het personeel van het schildersbedrijf H. Wadman stond een dag loon en een uur overwerk af, waardoor een bedrag van f 181.02 kon worden verkregen. De Alg, Ned. Invaliden Bond stond van de onlangs door haar gehouden collecte f 150af aan het Rampenfonds. De Kon. Schaak club „Philidor" organiseert een grote si- multaan-seance op Woensdag a.s., waar van de baten eveneens aan het Rampen fonds ten goede zullen komen. De collecte, die gisteren in de Herv. Kerken te Leeuwarden is gehouden, hcefl 9921.45 opgebracht Reeds eerder schonk de Herv. diaconie uit eigen mid delen f 10.000. Smallingerland De gemeente Smallingerland bracht in totaal f 52.045.32 bijeen. Drachten-offerde daarvan f 26.163.27, en de „bütendoar- pen" f 25.882.05. In de kerkgebouwen te Drachten werd gisteren eveneens gecollecteerd. We ge ven de opbrengsten door: N.H. Kerk f800, N.H. Kapel f 12.70, Geref. Kerk f 3850.89, Chr. Geref. Kerk f584.13. Lollum. Aan geld werd er f4877.20 ge collecteerd. Toegezegd werden verder 16 koeien2 pinken en 'n kalf. De gezant, waarde van dez.e dieren wordt geschat op f 13.77o. Geld plus vee dus ten bedrage van ruim f 13.500. Dat is per hoofd f 33,85 en per gezin f 135,15 Hichlum 1100. In ons nummer van Vrijdag berichtten' wij dat door het plaatsje Hichtum bij Bols- ward een bedrag van f-10 voor het Ram penfonds bijeen zou zijn gebracht. Dit blijkt echter niet juist te zijn. Het ingezamc-ïde bedrag, dat oorspronkelijk f 40 was. is al spoedig uitgegroeid tot ruim f 1100 en het laat zich aanzien dat nog meer bijdra gen aan het Rampenfonds zullen worden overgemaakt. Cadavers naar Bergum Ook de thermochemische fabriek -te Ber gum is ingeschakeld voor de verwerking van de duizenden cadavers van het ver dronken vee ijit het rampgebied. Zaterdag en ook gister arriveerden regelmatig grote transporten aan het bedrijf. Benoemd Benoemd tol hoofd der Chr. lagere school to Heerenveen (vacature H. Sennema) de heer J. H. Houkes, hoofd der Chr. School te Katlrjk. Geslaagd voor het doctoraal examen theologie ds. J. P. Hartvelt te Bodegraven en C. Klapwijk, Dep Haag. Weersverwachting geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond (opgemaakt te 10 uur v.m.) ENKELE BUIEN Veranderlijke bewolking met enkele buien. Aanvankelijk matige tot krachti- -ge en aan de kust mogelijk harde wind tussen West en Zuid. Later tijdelijk ver anderlijke wind. Temperatuur om hét vriespunt tot lichte dooi. ZON- EN MAANSTANDEN 10 Febr. Zon op Maan op S.05, onder 5.53, onder Binnenbrand te Oranjewoud Zaterdagmorgen is brand uitgebroken in de woning van de fam. Stoelwinder te Oranjewoud. :s Morgens bij het ontwaken, kwam mevr. Stoelwinder tot de ontdek king dal de schoorsteenmantel en kleren- rekje. dat naast de kachel geplaatst was, hadden vlam gevat. Onmiddellijk werd de brandweer gealarmeerd; die echter geen dienst behoefde te doen, omdat men in middels met behulp van buren er in ge slaagd was het vuur te blussen. De buur man was inderhaast op blote voeten door de sneeuw komen aansnellen. Franekers Raad stond presentie gelden af en droeg 20.000 bij in het Rampenfonds FRANEKER. De raadsleden van de ge meente Franeker besloten hun presentie gelden aan het Nationaal Rampenfonds af- ;e staan. Burgemeester Dijkstra sprak woorden van deelneming. Van de Vereniging voor Handel en Nijverheid was een verzoek bin nengekomen om het sluitingsuur van zes uur des Zaterdags met een uur te verlengen. De heer P. v. d. Horst zeide hier weinig voor te voelen terwijl de heer Regts van mening was. dat de winkeliers met een dergelijke regeling inderdaad gebaat zullen zijn. De heer S. v. d. Spoel verzocht tenslotte dit punt aan te houden voor nader overleg. Hij gaf verder zijn visie op de industrialisatie plannen voor Franeker en zei veel vertrou wen te stellen in het ETIF-rapport. Industri alisatie is een dringende eis in de gemeente, waar 55 pet der arbeiders werkloos is, zo meende hij. Er bestaan naar het oordeel van de heer Van der Spoel goede mogelijkheden voor de bouw van een steenfabriek. De ge meente zal 10 pet in hei risicodragend kapi taal moeten bijdragen. Bij de behandeling van de begroting zei de heer Wever dat het weinig zin heeft thans de beschouwingen te houden, nu ons land door zo'n vreselijke ramp getroffen is. B. en W. stellen voor het L.O.F. een subsidie ie verlenen van 12 ct per inwoner. Op voorstel van de heer Wever be sluit de Raad f20 000 beschikbaar te stellen voor het Rampenfonds. Het totaalbedrag door Franeker opgebracht is hierdoor tot f 34.000 gestegen, De heer Bos voerde het pleit voor de instelling van een culturele commissie. Deze- zaak zal door B. en W. na der onder ogen worden gezien. Tot"geheesV.. heer bij de Psych. Inrichting werd benoemd-'-' cle heer K. Visser, arts te Groningen. NIJEGA. De afdeling NijegaOpeinde, De Tike van de N. C. L. B. 35 leden kan beschikken over een batig saldo'van f 1.50. Aan het DEL-fonds werd f 220 afge dragen. In April zal het zilveren jubileum worden gevierd. Hoofdbestuurslid De Groot van Groningen sprak een opv.ékkend woord. MENALDUMADEEL. De C. B. T. B.-af- deling lelt thans 71 leden, een winst van zes. Er is een tekort van f 15.86. Er komen twee melkerscursussen. De contributie werd verhoogd. De heren J. de Boer en S. Zwager bespraken het vraagstuk „De boei en tuinder als reparateur". OUDEGA (HON.) De begrafenisvereni- ging „De laatste eer'" kon f250 aflossen op de rijdende baar. BAKKEVEEN. De vereniging Onderlinge hulp bij Ziekenhuisverpleging te Ureterp, Siegerswoude en Bakkeveen. Over het af gelopen jaar werden 46 patiënten in zie kenhuizen verpleegd, met een totaal van 922 vcrpleegdagen. Het saldo is f225.09. LEMMER. De Wed. Y. Wijnsma de oudste inwoonster van Lemmer werd 94 jaar. Netl. Herv. Kerk. Beroepen te Wage-' ningen (toez.) N. den Ousten te Alkmaar. Benoemd tot hulpprediker te Utrecht J. van Veen a.s. em. pred. te Vroomshoop. Geref. Kerken. Beroepen te Zuidbroek- Harkstede W. v. d- Zwaan, cand. te Mid delburg. Beciankt voor Appingedam H T. van Bochove te Een (Dr.) voor Monster E. I. F. Nawijn, miss. pred. voor de Jo- denzenaing te Den Haag-Oost. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Ber- kenwoude G. Zwerus te Middelharnis. Doopsgezinde Broederschap. Ds J. H. Ra wie, laatstelijk legerpredikant te Zeist, stelt zich beroepbaar. Ds. C. Vlösblom 50 jaar predikant Zondag 8 Febr. was het een halve eeuw geleden, dat ds C. Vlasblom, em. predikant, van Kamperveen en thans wonende te Eist (bij Amerongën), het predikambt in cle Ned. Herv. Kerk aanvaardde. Ds Vlasblom werd 8 Augustus 1877 te Oud-Beijerland geboren, bezocht het Ste delijk gymnasium te Doetinchem en stu deerde vervolgens aan de R.U. te Utrecht! Hij diende de gemeenten Cothen. Ui-k, Woudsend (1910—'14), St Pancras, Zuid- Beijerland. Oud-Beijerland, Driesum (1924 —'28). Langer- en Kortera'ar, Oude Tonge. Wapenveld en Kamperveen. Op 1 Nov. "43 ontving hij emeritaat. De jubilaris was van Jan. '44Nov. '47 werkzaam als hulp- pred. te Overlangbroek- Vervolgens nog als zodanig tot 1950 in zijn tegenwoordige iypon£laat3 -Slist.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2