CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Den giro 9575] De doorbraak van de dijken riep springvloed van medeleven op Ministers lieten zich ter plaatse voorlichten Nederland rouwde en bad en offerde MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 Commissie van Redactie: H. Algra (hoofd- red.), Ir L. Eringa en E. B. Fólkertsina. Directie: R. Boomgaai'dt, a.d. Bureaus: Leeuwarden, Galileër Kerkstr. 17 Telefoon Redactie 5098: Dir. en Adm. 5088 Bijkantoren: Sneek, tel. 2821; Dokkum, tel. 354; Drachten, tel. 2195; H'veen, tel. 2010. Abonn. prijs £1,82 per maand. Giro 18418. Dit nummer bestaat uit zes pagina's ffriesrlj jDaflblaö 48ste Jaargang No, 33 H.M. Koningin Juliana: Overal waar leed is, is zegen nabij Hare Majesteit Koningin Juliana •heeft Zondagmiddag voor de Neder landse radiozenders de volgende rede uitgesproken: Landgenoten, die door-de ramp ge troffen zijt en gij redders en helpers in Engelse Zondag ge handhaafd KT u de Tweede Kamer heel binnen kort zal beginnen met de behande ling van het wetsontwerp Zondagswet, waaraan wij reeds enkele artikelen heb ben gewijd, is het van belang, nog eens te overwegen, hoe het in het laatst van Januari in Engeland is gegaan. Men heeft in ons buitenlands nieuws daar over reeds iets kunnen lezen. Mr. Parker, het Labourlid van het district Dagenham, had een wetsvoor stel ingediend, dat zou neerkomen op afschaffing van den Engelsen Zondag. Het voorstel is verworpen met 281 legen 57 stemmen. Vooraf is er zes uren over gedebat teerd. Het woord werd gevoerd door 10 Conservatieven, en behalve door den voorsteller door 8 mannen van Labour. De meeste van deze sprekers waren tegen. Krachtige contrabetogen, dus te gen het wetsvoorstel, werden gehouden door Mr. Wilkins (Lab.) en vooral door Mr. George Thomas (Lab.). De laatste hield volgens de verslaggevers de beste rede. Zijn rede droeg een nationaal karakter. Het beste in het Engelse volks karakter. zo was liet fundament van zijn rede, is gefundeerd in het Christendom. De Zondag is een typische Britse in stelling. (Aldus letterlijk het verslag in The Times). Het wetsvoorstel bedoelt, een eind ie maken aan den Engelsen Zondag, en dat betekent een complete verandering, m den levensstijl van het volk. Het is merkwaardig en typerend, dat Üeze rede het meest insloeg. Een ander Labourlid was de tolk van de Methodis ten. Zij vroegen vooral handhaving van •de Zondagsrust, omdat het werk der Evangelisatie door Zondagsscholen, jeugdclubs, meetings etc. alleen dan kan worden voortgezet en uitgebreid, als de Zondag behouden blijft. De Zondag mag •niet, zo zei deze afgevaardigde, onder gaan door winstbejag. Een andere afgevaardigde wenste niet, dat er geen verschil meer zou zijn te merken tussen den Zondag en een vacahtiedag op de beurs. Zo kreeg Mr. Parker geen schijn van kans. Hij deed zijn uiterste best, de voorstanders van het behoud van den Engelsen Zondag voor te stellen als fanatici. Ze hadden hem; zo vertelde hij, felle brieven gesehreveu. Eén brief schrijver meende, dat op dit parlements lid van toepassing was, dat liet beter ware. wanneer hem een molensteen 0111 zijn hals werd gebonden om hem zo te verzinken'in de diepte der zee. En een ander, nog wreder van aanleg, zou wel willen, dat Mr. Parker nog eens de Ogen werden uitgestoken, en dan hoop te de briefschrijver er bij te zijn Maar deze tactiek had weinig succes. Wie verslagen van deze debatten be studeert, komt al spoedig tot de ont dekking, dat het gebod des Heren bui ten de bespreking scheen te blijven. Er was niemaud, die zei: deze dag is de dag des Heren. Wij hebben te maken met Zijn gebod, het behouden van die geboden is een vreugde en een zegen. Slechts een van de sprekers roerde de Tien Geboden aan. Dat kwam. door dat iemand had gezegd, dat deze Engel- Se Zondagswetten stamden uit een tijd, die te ver af lag van den modernen lijd. Ze stammen üit de eerste helft van de. zeventiende eeuw. Maar, zo zei deze spreker, de wet der Tien Geboden is nog véél ouder, eii het zou een zegen ziju, als het Engelse volk zich meer aan die héél oude wetten hield. Maar "oor de rest was het een prac- ticaal debat, zou men kunnen zeggen. Het ging over het voor en tegen van de handhaving, met het oog de levensstijl. Zon dansscholen, rustdag voor arbeiders en bedienden, enz. En het was aan al les te voelen, dat het woord van Mr. Thomas het beslissende woord was. Wii gaan deze. Engelse instelling niet af schaffen. om ons in dit opzicht gelijk te schakelen met het. vasteland van Europa. Het Vrije. Volk heeft geschreven, dat in een parlement',zonder confessionele partijen dus hliikbaar best over een zn principieel vraagstuk kan worden ge sproken. All®*4" is hel een l'eit. dat ei- in werkelijkheid niet over een-princi pieel, maar over een Engels nationaal fenaagstuk is gehandeld. Militairen in rampgebieden worden afgelost De troepen, die op 1 Februari werden ingezet voor militaire bijstand in de wa- tersnoodgebieden, zullen geleidelijk door andere worden vervangen. Zij keren naar hun onderdelen terug, maar blijven daar nog geconsigneerd. Ver lof of bewegingsvrijheid kan nog niet worden verleend. Het betrokken pers"- neel wordt verzocht zo spoedig mogelijk bericht te zenden naar huis, voor zoveel dit niet rèeds is gedaan. Schepen kunnen terugkeren Medegedeeld is, dat thans alle schepeh, die niet direct aan de evacuatie deelna men, naar huis kunnen gaan, uitgezon derd de verbindingssohepon. Aan de sche pen is de hartelijke dank overgebracht van Prins'Bernhard, de Koninklijke Ma rine en l de i Koninklijke" Landmacht. Een volk luistert naar zijn Koningin Andere kerken; andere landen In de Rooms-Katholieke kerken werd gisteren een kort herderlijk schrijven van het Episcopaat voorgelezen, werden gebe den in de dienst ingelast en collecten voor de slachtoffers gehouden. De schaalcol- lecten in de Rooms-Kath. kerken van Am sterdam brachten ruim f 190.000 op. Ook in de Joodse kerken zijn in verband met de watersnood bijzondere gebeden gezegd en predikaties gehouden. Nederlandse emigranten in geheel Australië hebben gisteren kerkdiensten ter herdenking van de slachtoffers van de watersnood gehou den voor de getroffen gebieden. 80 doden in Fijnsari? Volgens mededeling van het secretarie te Willemstad, zouden, .volgens onbeves tigde berichten, in Fijnaart rond 80 doden zijn te betreuren. Bekend is, dat de wa tersnood aan 46 inwoners van Fijnaart het leves heeft gekost. de ruimste zin, wij staan allen vol ont zag tegenover het grote leed, dat ons gehele volk trof toen een deel daarvan een week geleden werd overvallen door storm en vloedtegenover de moed, door zoveleu betoond in de nood, en tegen over de verschrikkingen doorstaan door hen, die van ons heengingen, en door hen, die bij ons bleven met het zware lot, dat zij thans dragen. Nederland is niet alleen het kind van de rekening geworden op het punt van de doorbraak van zijn dijken, maar het heeft ook als een kind het hoogste gebod gévolgd \an de naastenliefde ons door Christus gegeven, die alle leed doorleden heeft en keut. Zelfs onze superieur ontwikkelde techniek wa& machteloos de ramp op het kritieke mo ment af te wenden. Zij moest het op geven tegenover wat ons lot moest zijn. en dus nooit mei mensenmacht te keren Maar op het kritieke moment, waar materiële hulp uiet kou worden aan gewend, werd de geestkracht van de mens opgeroepen. De doorbraak van de dijken riep, daartegen in, een spring vloed op van medeleven met elkander, De eendracht uit de oorlogstijd, was plotseling weer paraat. Dit hief ons volk in eens op boven alle afscheidin gen en ieder compromis der samen leving uit. Wij voelen er allen de wel dadigheid van, weer samen te werken in het streven voor één grote zaak. en in ons enthousiasme werken we door zon der er op te letten of wij moe worden* of schenken weg zonder te letten op wat wij ons ontzeggen. Als straks de zwaarste stoot is opgevangen, en ook het normale leven weer een groot deel van.onze aandacht zal vergen, dan wens ik ons allen toe, dat w e niet taaie vol harding toch het herstel en de weder opbouw in dezelfde geest mogen vol brengen, met onze saamhorigheid in het oog en voor ieder zichtbaar. Hoe c(ieper de nood, die zijn offers nam, des te dieper .is tevens in de harten het begin punt gelegd voor een verbroedering der mensheid, wat tot ver over de gren zen van het. vaderland zijn weerklank vond. Dit was zo bij hen die zelf getroffen en zelfs zeer zwaar getroffen werden door deze zelfde ramp, dit was zo, nabij en ver. Uit de gehele vrije wereld on dervonden wij dit, in grote dankbaar heid. Zo kort na de ergste aller oorlogen treft ons deze ramp, die ons echter niet door menselijke verdorvenheid werd De Koningin sprak lot haar aangedaan. Het' raadsel van het waar om is alleen bekend aan Hem, Die weel wanneer Hij eik van Zijn kinderen tot Zich roept, en Die weet, weike beproe ving, welke krachtmeting, wij kunnen verdragen, elk afzonderlijk en allen te samen. God doet thans een beroep op onze geestelijke veerkracht, en op ons ver trouwen in Hem. Dit lijden voert maar naar één uit komst, zowel voor de doden als voor de levenden, en dat is: naar de barm hartigheid van God en waar deze werkt in de mens. Overal waar leed is, is zegen nabij. Alle getroffen door geest tot hulp en herstel Minister-President Dr. Drees heeft het week-end gebruikt om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de toestand in de door de watersnood getroffen ge bieden. Zaterdagmiddag kreeg Dr. Drees een algemeen overzicht van de omvang van de ramp. Gisteren heeft hij zich plaat selijk laten voorlichten over de hulpver lening. De secretaris-generaal van het Departement van Algemene Zaken, Mr. C'.'L. W. Fock, en zijn perschef Dr. G. J. Lammers, vergezelden hem. De tocht ging van Hcllevoetsluis uit naar Middelharnis, waar Dr Drees de kerkdienst bezocht in de Ned. Herv. kerk, waar alle Protestantse kerken een ge meenschappelijke dienst hielden. Na voor lichting ter plaatse werd de tocht'voort gezet naar Den Bommel, gn naar Numans- dorp. De' Minister-President was diep on der de indruk van de voortreffelijke geest in de getroffen gebieden en van de energieke wijze, waarop gewerkt wordt. Verdere Ministeriële belangstelling De Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, Minister Suurhoff, en de staatssecretaris van Volksgezondheid, Dr. P. Muntendam, hebben een bezoek gebracht aan West-Brabant (Moerdijk, Ze venbergen en Halsteren) en aan Zeeland (Middelburg en Zierikzee) om zich op de hoogte te stellen van de stand van zaken op het gebied van de Volksgezond heid. Ook zij waren diep getroffen dooi de uiterste krachtsinspanning, die het met de zorg voor de volksgezondheid be laste personeel van meet af aan had ont plooid. Minister Algera van Verkeer en Water staat bezocht Zaterdag Hellevoetsluis en enkele andere punten van Goeree en Overflakkee. Minister Staf was toen in Numansdorp. Het water vloeit er op het ogenblik af. Een der binnendijken is zo ver ver sterkt, dat niet gevreesd hoeft te worden dat opnieuw water naar binnen komt, wanneer de omstandigheden niet zeer veranderen. Stille Zondag in den lande Honderdduizenden Nederlanders- zijn gistermorgen ter kerke gegaan, opgeroepen ..tot bijzondere verootmoediging, tot gebed en tot offer". Bijna huis aan huis hin gen de' vlaggen halfstok. Een dikke sneeuwlaag dempte elk geluid af. Tijdens de kerkdiensten waren de straten nagenoeg geheel verlaten. Nederland rouwde en offerde H.M. de Koningin, Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene woonden de kerkdienst in de Ned. Herv. Kerk te Baarn bij. In deze dienst ging voor ds J. A. J. Ver maat, die tot tekstwoord had gekozen Lucas 13 vers 4 en 5: „Of meent Gij, dat die achttien, op wie de toren bij Siloam viel en die gedood werden, schuldiger waren dan alle andere mensen, die in Jeruzalem woonden? Neen, zeg ik U, maar als gij U niet bekeert, zult gij allen evenzo omkomen". Te Amsterdam werd in de Nieuwe Kerk aan de Dam, waar ingezamelde goederen hoog lagen opgestapeld, een bijzondere oecumenische dienst gehouden, die door Prinses Wilhelmina werd bijgewoond. Te gen half elf arriveerde de Prinses. Ze werd ontvangen door oud-minister Mulderije als vertegenwoordiger van de Oecumeni sche Raad van Kerken in Nederland en door de President-Kerkmeester der Her vormde gemeente te Amsterdam, rar dr W. Dijckmeester. Onder de aanwezigen, die het kerkgebouw tot de laatste plaats vulden, was ook de burgemeester van Amsterdam. Liturg in deze door het IKOR uitgezon den dienst was prof. dr W. Kooiman. Lu thers hoogleraar te Amsterdam. De voor ganger prol. dr S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel uit Utrecht, voorzitter van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland, was opgehouden. Ds. M. Groenenberg, Ned. Herv. predikant te Amsterdam nam de spreekbeurt over. De Utrechtse hoogleraar arriveerde ech ter nog geruime tijd voor het einde. Hij las aan het eind van de dienst een tele gram voor van het Secretariaat van de "Wereldraad van Kerken; „In deze dagen van gevaar en leed groet de Wereldraad de Nederlandse Kerken met psalm 46, verzen 2 en 3. Wij bidden voor U in vele kerken en wensen U te helpen. God geve U een vast vertrouwen en eenheid in de ge meenschappelijke leniging van de menselijke nood". Het telegram was getekend door de secretaris dr Visser 't Hooft. De dienst werd besloten met het zingen, van drie coupletten van het Wilhelmus. De collecte, voor het Rampenfonds aan de uitgang bracht ruim f 4.400 op. Dienst te Middelharnis Bij afwezigheid van de plaatselijke pre dikant leidde legerpredikant ds Moll de dienst in de Ned- Herv. Kerk te Middel harnis met een prediking over Job 121. De dienst werd bijgewoond door minister president dr. W. Drees, die vergezeld was van zijn secretaris-generaal mr C. L. W. Fock en de directeur van de R.V.D., dr G. J. Lammers. Ook de Commissaris der Koningin in Zuidholland, mr L- A. Kes- per, was onder het gehoor. De dienst werd besloten met het zingen van enkele cou pletten van het Wilhelmus.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1