Zelden werd gebod der naastenliefde zo massaal beleden Radio wil oliervaardigheid levendig houden Is dit niet een lichtpunt in deze rampspoedige dagen? Telefoons stonden „wit-gloeiend" i HET GOOI EN OMMELAND VAN MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 De prinsessen Beatrix en Irene brach ten Zaterdagmiddag onvertcacht een bezoek aan de evacué's in Doorn, De I B'üt en Renswou.deDe kinderen der I pas aangekomenen werden verrast met I speelgoed. Te De Bilt geeft prinses Beatrix een pop aan de vierjarige Corry Kesteloo uit Zierikzee, die juist is aangekomen. Rechts: prinses Irene. Met diepe ontroering luisteren deze hoogbejaarde evacué's, die zijn onder gebracht in het noodziekenhuis van het Nederlandse Rode Kruis te Zeist. naar de rede. wélke H.M. de Ko- I ningin Juliana Zondagmiddag uit sprak voor de Nederlandse radiozen ders. Het zijn te beginnen met de tweede persoon van rechts de 85- jarige weduwe SchousRingenberg uit Zierikzee, de 75-jarige weduwe J. VeltmanOverbeke uit Nieuweherk, een Rode Kruis-zuster en de 77-ja- rige H. Noteboom uit Nieuwe Tonge. Met kracht is overal in de geteisterde gebieden het herstel en opbouwwerk ter hand genomen. Op verschillende plaatsen zijn reeds aanzienlijke vorde- I ringen gemaakt. Hier zien we de werkzaamheden voor het herstel van „Hebt uw naasten lief" DE waarlijk imponerende hulp uit het buitenland gaat on verpoosd verder. Men is nauwelijks in staat al deze hulp te registreren, laat staan dat men een afgerond beeld ervan kan krijgen. Het ene bericht na het andere komt binnen: de mens heid offert, zelden heeft de wereld meer éénheidszin aan de dag gelegd dan in deze „Help Holland-acties", die alle voorbeelden van offerzin en vrijgevigheid glansrijk slaat. Wat te nemen ui! dit veelvoud aan gegevens, wat aan te duiden als de „belangrijkste gift"? Is de 80 cent uit de spaarpot van de vijfjarige minder be langrijk dan de 1000 dollars van de Amerikaanse zakenman, de omslagdoek van het bejaarde vrouwtje minder dan de bontjas van de welgestelde? Nee immers! Eén ding is slechts hét belangrijkste: de mensheid geeft. Zelden werd het gebod der naastenliefde zó massaal, zó diep-ontroerend beleden. En is dit dan niet een licht punt in deze rampspoedige dagen? NaUonde rouvjdag in Den Haag, de zetel der regering. Van de regeringsgebouwen op het Bvmenhof waait de vlag halfstok. Op de voorgrond het standbeeld van Koning Willem II, Vrijdag waren in Zweden reeds goederen en giften tot een totale waar de van 3 mïllioen kronen ingezameld. Schoolkinderen in Gefle verdienen 600 kronen met sneeuwruimen. De spelers van de ijshockeyclub „Mariefred" be gonnen een steunactie. De vereniging van coöperatieve organisaties schonk een half millioen kronen. De 100.000 de kens van de Zweedse regering werden reeds verzonden. Een hulpactie als daar gaande is. voor het buitenland heeft men nog niet eerder beleefd. Steeds wordt melding gemaakt van nieuwe acties; schoolkinderen, clubs, fa- briekspersoneel. ja zelfs gevangenen nemen eraan deel. Het bedrag in geld bereikte ongeveer een millioen kronen 750.000). Zondag werden op de openbare ver voersmiddelen in Stockholm en in alle hotels en café's, in treinen en op sta tions collectes gehouden. Ook particu liere ondernemingen, scholen, vakver enigingen en verenigingen van werkge vers zijn inzamelingen begonnen. Tot Vrijdagavond toe had de Nederlandse Legatie te Stockholm 150.000 kronen ontvangen. Bloemisten in Gothenburg hebben Nederlandse tulpenbollen als „kwitantie" verstrekt aan klanten die giften voor Nederland kwamen storten. In de stad Koeping, waar een riviertje midden door de stad stroomt, hebben de autoriteiten tol geheven op de zes brug- ;n over dit stroompje. Bij het Zweedse Rode Kruis stromen nog steeds de giften binnen in de vorm dekens en kleding. Hetzelfde is het geval bij de Nederlandse legatie en an dere verzamelinstanties. Een Zweedse vrouw voegde een briefje bij haar geschenk, waarin zij haar spijt erover betuigde, dat zij in de haast de kleren, die zij gaf niet alle goed had kunnen repareren en dat de overall van haar zoontje nog niet gewassen was. Denemarken Vijfduizend Deense spaden werden met een vliegtuig van de Amerikaanse mili taire missie naar Nederland vervoerd. Het Deense Rode Kruis heeft de spa den gekocht. Het geld ervoor is bijeen gebracht door Deense firma's. Het vlieg tuig moest vier keer heen en weer vlie gen om alle 5000 spaden over te bren gen. De Deense regering zal een tweede Catalina-vliegboot bsechikbaar stellen. Uit het fonds der Deense landbouworga nisaties worden nog 30.000 spaden, 175 kruiwagens en een partij spaden aan kocht. De Deense stad Frederiksberg bood barakken aan. Aarhuus schonk 1500 paar rubberlaarzen. Britse eige naars boden aan 20 „punts" met buiten boordmotor en bemanning te zenden. De financiële commissie uit het Deen- parlement zendt veertig ton textiel, zynde 21.600 kledingstukken uit de voor- raden van de bescherming burgerbevol king. Ze zijn op veertig trucks verzon den. Noorwegen De Noorse staatsspoorwegen zullen over de Noorse lijnen alle hulpgoederen voor de getroffen gebieden gratis ver voeren. Honderden studênten uit Oslo hebben zich beschikbaar gesteld voor een col lecte. Tot Donderdagavond had het Noorse Rode Kruis reeds een bedrag van 400.000 gulden ontvangen, terwijl ook talrijke kledingstukken en dekens werden bezorgd. Een radio-oproep voor zandzakken voor het Nederlandse nood- gebied heeft veel succes. Vrijdag werd reeds een vliegtuig met zes ton zakken naar Nederland gestuurd. Met de vrachtboot „Baden" kwamen nog 30.000 zakken. België In het Nederlandse consulaat te Brus sel is het een onafgebroken stroom van Nederlanders en Belgen met grote en kleine pakken. Voor de ingang schuiven de particuliere auto's en vrachtwagens aan om him lading, bestaande uit de meest verschillende voorwerpen, van ge dragen babysokjes tot splinternieuwe veermatrassen, op him voorlopige plaats van bestemming te lossen. In drie da gen werden meer dan 30 ton voorwer pen, enkel uit Brussel, naar Nederland vervoerd. Benevens deze hulp komen talrijke personen, onder wie vele Belgen en dikwijls kinderen, meestal anoniem, een bedrag op het consulaat overhan digen. De giften schommelen van 20 tot 40.000 frs. Te Brussel en Antwerpen belopen de ingezamelde bedragen vele honderddui zenden franken. Vier Belgische vliegers hebben zich beschikbaar gesteld voor vluchten boven de overstroomde gebieden. Uit Gent ver trokken drie vrachtwagens kleding, ge neesmiddelen en schoeisel naar Middel burg. Het Belgische Rode Kruis stelde een hefschroefvliegtuig beschikbaar en verzendt goederen. Alle Sabena-kanto- ren in het buitenland hebben opdracht goederen voor kosteloos vervoer naar België te accepteren. Frankrijk De matrozen van de voor onze kust gestrande „Carthage" gaven 160, de Société France Neerlandaise in Parijs 1000. De Franse electrische loeomotie- venfabriek „Alsthom" maakte 30.000 over, het personeel 1500 en het agent schap Nederland 2500. Zaterdag wa ren 30 zwaarbeladen vrachtauto's met goederen vertrokken. Bij de bank „Jor- daan" was Vrijdag reeds 10 millioen franc gestort. Het Franse wegvervoer vervoert alles gratis. De zakenlieden van Chambery hebben besloten gedurende een week twee pro cent van hun verkopen voor Nederland af te staan. Vyf ton rijst is naar Neder- alnders gezonden door de kwekers van Camargue. In de Elzas wordt zoveel voor de ge troffen gebieden in Nederland bijeenge bracht, dat elke dag nieuwe verzamel- posten aangewezen moeten worden. De Franse electriciteitsmaatschappij heeft een hefschroefvliegtuig beschik baar gesteld. Honderden studenten zijn bezig met het inpakken van geschenk pakketten. De Renaultfabrieken stelden drie vrachtwagens met chauffeur ter be schikking, ze zijn al met 21 ton goede ren in Rotterdam. Voorlopig vertrekt iedere Dinsdagochtend een wagen met 1H ton pakketten naar ons land. De afdeling Holland stelde vier personen- en vier bestelwagens beschikbaar. Een particulier stelde een helicopter ter be schikking. Tien zeeverkenners uit Nancy boden zich aan met drie rubberboten, een par- ticuiere onderneming daar is een inza meling begonnen. Het resultaat was 275 dekens en 50 grote dozen lijfgoederen. Compagnie Generale d'Electricité en A.lsthomfabrieken schenken 50.000 en noodbatterijen; 44 auto-kipwagens ko men naar Nederland. Duitsland De gezamenlijke Westfaalse mijnen stelden 50.000 R.M. ter beschikking. Voor de gezinnen van de vergane IJmui- dense treilér „Catharïna Duyvis" zond de Sophia Jacobamijn een wagon kolen. Dezelfde mijn zond een vrachtauto met dekens, strozakken en keukengerei voor het rampgebied. De democratische jeugd organisatie te Bremen besloot op 13. 14 en 15 Februari te collecteren en deze zomer een internationaal werkkamp in het getroffen gebied te organiseren. Engeland Onze Ambassade wordt overstelpt met aanbiedingen van mensen die willen hel pen. Het rampenfonds Londen ontving reeds 3000 pond sterling, de gemeente raad van Coventry gaf 30.000 gulden. Uit Engeland worden kleren, daar in gezameld, verscheept. De Engelse le divisieclub Ports mouth komt a.s. Zaterdag in Ant werpen vermoedelijk tegen Sunder land uit. Baten voor het Rampen fonds. Spanje Dé Spaanse regering zendt een trein van twaalf wagens met citroenen en sinaasappel». De Spaanse „Charitas" verzond reeds een lading van deze vruchtende Nederlandse kolonie zond goederen. Portugal „Charitas" wil 1000 tot 1500 kinderen een aantal maanden lang opnemen. Por tugese glasblazers werken dagelijks 2 uur langer. Onze kleine kolonie zamelde 15.000 in. Italië Een Italiaanse firma bood 20 pompen plus personeel aan. Onze gezant ontving 1.200.000 lire voor het Rode Kruis. Een aanbod om brandweerlieden te zenden werd dankbaar aanvaard. Brandweer uit Milaan en Rome is uitgerust met am- phibiewagens onderweg. Genua bood een grote partij telefoon kabel aan en wil 40 politiemannen en twee ploegen van 10 specialisten zenden. Verona brengt zendingen fruit en wijn bijeen. Bij de Help Nederland actie van het Vaticaan stromen geld en goederen binnen. „Jongensstad" in Caltagerone op Sicilië wil kinderen opnemen. Bij de radio-omroep van Italië kwam al 80 millioen lire binnen. Vliegtuigen en wagons met dekens en sinaasappelen zijn onderweg. Vissers bij hét Gardameer boden hulp aan. Een trein met 100.000 lége zand zakken is vertrokken. Instituut voor Hogere Wiskunde te Rome stelt beurs beschikbaar. Zwitserland De Zwitserse „geluksketting", een fonds gevormd door telefoonabonnees, die hun bijdrage telefonisch kunnen op geven leverde tot dusverre 2.097.435,50 Zw. fr. op. Öok de Zwitserse helicóptère van de Alpenreddingsploeg kwam in ons land aan. De Schweizer „Mustermesse" Bazel gaf 5000 frs.; collectes brachten 2.000.000 frs. op. Barakken worden door de regering beschikbaar gesteld. Men wil 100 protestantse vrouwen en 1000 kinderen opnemen. De regering over weegt: gespecialiseerde militairen (pon tonniers, genie) verlof te geven om in Nederland te gaan werken. Het Rode Kruis verzond beddegoed. Amerika Vijftig buitenboordmotoren, plus on derdelen (waarde een ton) van „Out board Marine Manufacturing Company". Gisteren arriveerden door de lucht de eerste 25. Als onderdeel van de „opera tion stop gap" operatie stop het. gat heeft de Pan American duizend zand zakken in Amsterdam afgeleverd. Dui zenden kilogrammen kleren zijn onder weg. Amerikaanse Rode Kruis schonk 10.000 dollar. Luchtlandingsdivisie, die in 1944 te Nijmegen landde, zamelde 12.240.19 dollar in. Kardinaal Spellman schonk 10.000 dolafs. Zuid-Afrika In 'Zuid-Afrika is het „Gouvemeur- Generaalfonds" opgericht voor coördina tie van de hulp aan de geteisterde ge bieden. Regering schonk voor dit fonds 50.000 ponden (circa 500.000 gulden). Indonesië Allerwegen Inzamelingen. Nederlandse Handelmjj te Batavia schenkt 410.665 roepiah. Bandung zamelde 223.000 ru- piah in. Honderden kilogrammen goede ren. Rode Kruis zendt hulp, zoals koffie, thee en suiker. Goedereninzamelingen. En in het kort: Deelneming Griekse parlement; kinderkleren uit Israël; am- bulancetrein uit Wenen; 2 millioen francs door internationale geluksketen uit Zwitserland; medeleven uit Zuid- Korea; 5 millioen francs van Parjjse ge meenteraad voor onderbrengen Neder landse kinderen; Portugal en Luxemburg zenden goederen; één ton uit Zjirich; Britse actie voor hulpverlening, uitgaan de van Lagerhuis; Halmstad (Zweden) zendt voor 30.000 aan dekens en ma trassen; 1000 paar rubberlaarzen van Deense fabrikant en bestelde nieulwe zending; goederen uit Rheinland; emi granten op Sibajak 10.000, bemanning voegt er 4500 aan toe; kooktoesteUen uit Zweden; geneesmiddelen uit Italië en New-York; Bordeaux geeft 80.000 voor Nederland, België en Engeland; 10.000 bedden compleet uit Genève; goe deren uit Athene; Nederlanders in Ka rachi 11.500; in Singapore 5000 pond sterling; Brazilië draagt 20.500 gulden af; Shell in Venezuela 135.000 gulden; Finse regering stort 750.000 gulden. Beurzen open, dijken dicht GIFTEN STROMEN REEDS BINNEN Na de dagelijkse toespraak van dr Kortenhorst heeft prof. dr J. B. Kors O.P. Zaterdagavond in zijn kwaliteit van voorzitter der Nederlandse Radio Unie over de beide Hilversumse zenders mede deling gedaan van een grote actie, welke de gezamenlijke omroep verenigingen voornemens zijn te gaan voeren ten bate van het natio naal rampenfonds. Prof. Kors zeide, dat deze actie zal worden ondernomen om de bewonderenswaardige offervaardigheid van het Nederlandse volk te blijven aanmoedigen, ook als de grootste spanning geweken is, om dat de ellende blijft. Toen Vrijdag van het nationaal rampenfonds het verzoek binnenkwam een radio-actie op touw te zetten, was het bestuur van de N. R. U. dadeljjk bereid deze voor te bereiden en door te voeren. Onder het motto „Beurzen open. dijken dicht" zal men 'trachten de offervaardigheid van Nederland levendig te houden. Het gironummer dat men voor deze actie gekozen heeft is zeer eenvoudig: 17. Het postbusnummer in Hilversum, waarheen de postwissels kunnen worden fezonden luidt eveneens: 17. Men hoeft slechts te adresseren aan „Beurzen open, dijken dicht" te Hilversum. Het corres pondentie adres is: Suzannapark 6. Hil versum. dat, onder kengetal K 2950, te lefonisch met vijf lijnen is aangesloten: 2545. 2546. 4675, 9075 en 9275. De eerste uitzending van deze actie zal vanavond na het nieuws van 8 uur geschieden. De tweede op Zaterdagavond 17 Februari op dezelfde tijd, in beide gevallen over de twee zenders. Prof Kors eindigde zijn toespraak met het uitspreken van de verwachting, dat reeds Maandagavond mededeling kan worden gedaan van het binnenkomen van een belangrijk bedrag. In elk geval, zo vernamen wij, zal Maan dagavond de 30.000, welke de A.V.R.O. met zijn programma „Zoden aan de dijk" binnenkreeg, aan het nieuwe fonds wor den overgedragen. De A.V.R.O. die thans ook aan deze gezamenlijke actie deel neemt, zal dit programma beëindigen. Spontane reactie Luisterend Nederland heeft wel zeer spontaan gereageerd op de toespraak, waarmee prof. dr J. B. Kors de actie van de omroepverenigingen heeft inge luid. Het lag in de bedoeling deze radio actie volgens het systeem van „Haak In" vanavond te openen met een pro gramma, waarin de Kon. Militaire Ka pel concerteert en voorts mededelingen over de vorm van de actie zouden wor den gedaan. Nauwelijks was de eerste oproep echter ten einde of de vijf tele foons begonnen te rinkelen. Daarop had men niet gerekend, het bureau was van zelfsprekend nog niet klaar omdat het pas vandaag zou worden ingericht. P.T.T.-monteurs, die Zaterdag de te lefoons hadden aangesloten, hadden deze in de nog lege kamers provisorisch op de grond geplaatst. Programmaleider Gerard Hoek van de N.C.R.V. was echter toe vallig in de buurt de N.C.R.V.- studio ligt er vrijwel naast en na diens noodkreet snelden enkele ander bekende omroepfiguren als de omroep-secretaris <7. B. Broeksz van de Vara en diens echtgenote toe om mee te helpen met het aannemen van de telefoontjes. Enkele won derlijke uren volgden. De telefoons kwamen by wyze van spreken wit gloeiend te staan en er kwamen spontane reacties uit het gehele land. Op de grond zittend bij de telefoons werden de mededelingen en giften van luisterend Nederland genoteerd en de toezeggingen stroomden binnen: kleine giften en ook grote, van duizend gulden en meer. Het bureau zal onder leiding komen te staan van de heer Kees Cabout, die voor de Vara o.a. de Ducdalf en Sinter klaasspeelgoed-acties leidde. Voor de microfoon zullen tijdens de speciale actie-uitzendingen, die gezamenlijk via beide zenders worden verzorgd, als om roepers optreden Johan Bodegraven van de N.C.R.V., Jan Boots van de Avro, Wim Quint van de K.R.O., Coen Serré van de Vara en een nog aan te wijzen medewerker van de V.P.R.O. Systeem van Ilaak-In Het ligt in de bedoeling volgens het systeem te werken als bij de Haak In- actie is gevolgd. Initiatieven en acties worden via de microfoon gekanaliseerd naar het Rampenfonds. De betrokkenen zullen de resultaten van hun acties per soonlijk voor de microfoon op de Za terdagavonden mogen aanbieden, zodat het gehele Ned. volk kan medeleven. Bij hoge uitzondering heeft dé Regering ontheffing verleend van de strenge be palingen betreffende het maken van re clame door de aether. Voor deze actie is namelijk toegestaan, dat de namen van de firma's en bedrijvene die schen kingen voor dit dpel doen, voor de mi- erfoon worden bekend gemaakt. De duur van de Zaterdagavond-programma's van „Beurzen open. dijken dicht" zal afhangen van de tijd. die de mededelin gen en aanbiedingen tussen de muziek door vereisen. Men zal niet aarzelen er twee uren aan te besteden, als het een ..dijkdoorbraak van milddadigheid" wordt. Een tafereel, zoals Zondagmiddag in bijna alle Nederlandse gezinnen te aan schouwen was: jong en oud luisterend naar de rede'welke H.M. de Koningin Juliana voor de Nederlandse radiozenders uitsprak.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3