f PLAATSELIJK NIEUWS T.V.-regiecursus met dertien man gestart Wat er te doen is Nationale Gedenkdag werd inzameldag Ommeland Geen carnaval in Hamdorff Het conflict met de A.V.R.O. over zendtijd-vordering Wel vordering, zegt mr Ph. de Vries 55.549.— voor het Rampenfonds Als iedereen wekelijks één uiirvenlienste afstaat HET GOOI EN OMMELAND VAN MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 Bussum-Naarden en omgeving Stationschef Roos nam afscheid van de BUSSUM. Zaterdag is in de tele visiestudio te Bussum de driemaanden- cursus gestart voor toekomstige TV.- regisseurs, waaraan de behoefte sterk zal stijgen zodra de televisie meer zend tijd zal krijgen in Nederland. De heer J. W. Rengeling van het da gelijks bestuur van de Nederlandse Te levisie Stichting gaf een korte inlei ding, waarin hij o.m. de positie van de televisie in Nederland schetste. Erik K. de Vries en de heer P. de Vlaam maakten vervolgens met de cursisten een rondgang door de studio. Deze regisseurscusus omvat 52 les sen, die door docenten van alle TV-re- gionen zullen worden gegeven. Van de meer dan tweeduizend gegadigden, die zich bij VARA, KRO, NCRV, VPRO en AVRO opgaven voor de cursus, werden er dertien uitgekozen voor deelneming, onder wie de acteur en regisseur Wim Bary jr. te Bussum, Flip van der Scha lie en Jaap Hoogstra. Buiten vervolging gesteld BUSSUM Naar wjj vernemen, is de heer F. H. v. d. Putten alhier, dooi de rechter-commissaris te Den Haag buiten vervolging gesteld inzake de klacht die tegen hem was ingediend in zake smaadschrift. Zoals bekend, was in de bekende zaak in de Leidse Post een artikel over steek penningen verschenen, waarbij de heer M. Klaassen, oud-resident op wachtgeld werd genoemd. Deze heeft in verband hiermede een klacht ingediend tegen de heer Van Putten, wegens smaad, doch na een ingesteld onderzoek is deze buiten ver volging gesteld. 2500 gulden buit Met valse sleutels onbeheerd huis binnen BUSSUM. Tijdens de afwezigheid van de familie K. aan de Vondellaan hebben inbrekers Zaterdagavond hun slag geslagen. Voor een totaal van naar raming 2500 gulden werd 'gestolen, voornamelijk aan sieraden, goud, zilver en antiek. De recherche is doende met het onderzoek. Waarschijnlijk met behulp van valse sleutels zijn de inbrekers de verlaten woning binnengedrongen. Hun buit be stond uit hangers, broches, kettingen, dames- en herenhorloges (goud), oor bellen, horlogekettingen, zakdoeken, si garen, sigaretten, ongebruikte postze gels en een bedrag van pl.m. vijftig gulden. De totale waarde wordt geschat op 2500 gulden. Burgerlijke Stand BUSSUM. -\s /boren Roelof, z.v. J. Gathier en A. C. de Vree; Johanna Elisa beth, d.v, J. Versteeg en B. Koning; Petrus GUsbertus. z.v. G. J. Gerards en W. Huppen; Petrus Johannes, z.v. G. Twilhaar en P. M Klaver: Barbara Katharina. d.v. B. J. Fris en M. M. van Zutphen. Ondertrouwd: C. Udo en A. Schild- meijer: H. Overdjjk en G. A. Jansen: G B van de Kieft en H. A. Vosmeer; W. Dekker en G Alberts; R. Schinkel en M. Kool. Gehuwd: S. G. Vonk en M. E. var Neerijnen: L J. de Roov en M C van Har- melen: G. G. M. Veen en A. J M. Bus: J A Verttegaa! en M. J. C. Lampe. Overleden Hijltje Teur.isse. oud 73 jaar: Robertus Wilhelmus Bernardus de Goober, oud 4 jaar, z.v. H. W. P. de Gooijer en P. de Winkel. HILVERSUM. Geboren; Hendrika Aaltje, d.v, K. G. van Kampen en J. van Naarden; Janr.v Kristien. d.v. R. de Wit Huissteden en E. de Vries. Getrouwd; H. Vóórhaar en A La- febre; J. Snoek en M. M. de Jong: P. Visser en A. E. van Opstal: G. Koks en E. J. G. M. Glaudemans; A. G. Stam en M. Franken. BUSSUM Vandaag Concordia, 20 uur; Affair in Trinidad18 jaar Flora, 20 uur: The African Queen; 14 jaar Novum, 20 uur: Het is middernacht dr Schweitzer (II est minuit dr Schweitzer) 14 jaar Ned. Prot. Bond, 20 uur: Liefdadigheidscon eert door Toonkunst Doopsgezinde Kerk, Wladimirlaan 10. 20 uur V.U -cursus ..Vrijetijdsbesteding In ver band met arbeid en leven" (II) door prof. dr H. D. de Vries Reilingh Morgen Concordia, 14.30 en 20 uur: Affair In Trinidad 18 jaar Flora. 14 en 20 uur: The African Queen: 14 jaar Novum, 14 en 20 uur: Het is middernacht dr Schweitzer (II est minuit dr Schweitzer). 14 jaar Harmonie. 20 uur: Buitengewone ledenverga dering Allen Weerbaar Rozenboom, 20 uur: E. M. Bunders over ..Twee maanden in Lapland" voor Ned Ver. van Huisvrouwen NAARDEN. Gemeentezaal, Turfpoortstraat 51a. 20 uur; V U--cursus „K\giène vooi de vrouw" (I) door mevr. dr E. Pereira- d'Oliveira HILVERSUM Vandaag Casino, 14.30. 19 en 21.15 uur: Montana Belle 18 jaar Churchill 14.30. 19 en 21.15 uur: Geluida barrière (The sound barrier); 14 jaar City, 14.30. 19 en 21.15 uur: Zigeuner Melodie (Schwarze Augen); 18 jaar Rex, 14.30 en 20 uur: Mandy; 14 jaar (.-''"chts één avondvoorstelling) Gooiland, 20 uur: ..De hoed van Itallaan.- stro". uitv. R.K. Lyceïstenvereniging t.b.v. het Nationaal Rampenfonds En dan ook nog BUSSUM „Wilde Vaart!" heet het stuk, waar mee de Bussumse Toneelvereniging „Ka meleon" voor de derde maal dit seizoen op de planken komt. De uitvoering verband met de omstandigheden zónder bal na wordt Zaterdag 14 Februari a.s. in het Vitusgebouw gegeven. Louis Pelle heeft de regie van dit spel rond de havens van Tom Dekker. De avond be gint om 20 uur. Onder auspiciën van de heer T. Bliek wordt Zaterdag 28 Fe bruari a.s. hetzelfde stuk geheel belan geloos gespeeld. De opbrengst van deze avond komt geheel ten goede van het Nationaal Rampenfonds. Spreekuur wethouder. De wethou der van onderwijs en sportzaken, mr. J. Boor, zal spreekuur houden op Vrjjdag 13 Februari a.s. van 16.30 tot 17.30 uur. Spreekuur burgemeester. De bur gemeester van Bussum zal spreekuur houden op Woensdag 11 Februari i 's middags van 2 tot 3 uur. Spoorwegen Gezondheidsredenen noopten hem heen te gaan BUSSUM Het station Naarden Bussum schijnt voor stationschefs geen vaste standplaats te zijn. Na de pen sionnering van chef Schoonkind. kwam de heer Ter Beek. die slechts enige ja ren hier bleef. Zijn opvolger, de heer A. Roos, die 1 Februari 1952 als chef op het station in dienst trad. is thans reeds weer heengegaan. Wegens gezondheidsredenen heeft de heer Roos thans de dienst der Spoor wegen moeten verlaten. Waar dit on verwacht geschiedde, is zijn opvolger niet bekend en wordt de leiding in NaardenBussum sinds enige dagen waargenomen door de \ynd. chef de heer Leurs. Chef Roos, die thans 52 jaar oud heeft ruim 36 dienstjaren en kwam in 1917 in zijn geboorteplaats Haarlem bij de Maatschappij. Na zijn militaire dienst vervuld te hebben, kwam hij te Zandvoort en daar na te Sïmpelveld om hierna weer op het station Zandvoort werkzaam te zijn. Als commies kwam hij vervolgens naar het station NaardenBussum, ir hjj 6 a 7 jaar bleef en welk sta tion een van zijn langste standplaatsen is geweest. Hier maakte hij ook de overval op het station mede, welke vele Bussummers zich nog wel zullen herin- ;ren. De heer Roos vond daarna een aantal jaren zijn werk in het Zuiden, n.l. op de stations Breda, Tilburg en Eindho ven, waar hij in 1939 chef commies werd. Zelfs in Limburg kreeg de heer Roos een standplaats, te weten in Venlo. waai' hij zijn promotie tot chef kreeg (3e klas), waar hij bleef tot aan de be vrijding. In de oorlogsjaren moest hij nog achttal maanden onderduiken. Na oorlog werd de heer Roos benoemd tot controleur van de opbouw in de in spectie Hengelo, waarna hij stations chef 2e klas werd te Zevenaar en of 1 Februari 1952 chef le klas te Naar denBussum, waar gezondheidsredenen hem genoodzaakt hebben z\jn functie op te geven. De heer Roos is reisleider van de Ned. Reisvereniging en deze functie zal h\j blijven vervullen. Het ligt in de bedoe ling dat de chef dezer dagen gelegen heid biedt afscheid van hem te nemen. Klaverjastournooi „Allen Weerbaar" voor het Rampenfonds BUSSUM Op Maandag 16 Februa ri zou in alle. zalen van „De Harmonie een persoonlijke klaverjaswedstrijd worden gehouden lèn bate van het jeugdwerk in.'dé voetbalvereniging „Allen Weerbaar". In verband met de watersnoodramp zal de opbrengst thans Destemd worden voor het Natio nale Rampenfonds. Aanmelding kan geschieden bij A Bos, Landstraat 85; J. J. van Veen, Huizerweg 45, G. van Houweling, Genestetlaan 13; mevr. A. Tuin, Versteegstraat 32; M. v.d. Luit- garen. Spijkerstraat 119 en aan het clubgebouw „De Harmonie". Gymnasten besloten: Parade op Rayondag dit jaar in Ned. den Berg Financiële positie van ver enigingen verbeterd BUSSUM Zaterdagavond kwamen de Gooisë gymnastiekverenigingen, aan gesloten bij het K.N.G.V., in rayónver- gadering bijeen te Bussum. Alle vereni gingen waren vertegenwoordigd, terwijl als gast aanwezig de voorzitter der pas opgerichte vereniging D.E.S. uit Neder- horst den Berg. Een der belangrijkste punten was de vaststelling van plaats en datum van de Rayondag 1953. Algemeen was men van oordeel, dat deze dag geen afbreuk mag doen aan de Kringdag, welke op 2e Pinksterdag te Veenendaal wordt gehou den. In principe werd besloten de adspi- ranten op deze dag uit te schakelen en een rayonparade te houden in Neder- horst den Berg. Een technische commis sie werd benoemd, bestaande uit de lei ders Groen, v. d. Born en Verlinden, die de plannen verder zal uitwerken. Als datum werd bepaald een Zaterdagavond aan het eind van Juni of begin Juli. H.G.V. uit Hilversum wenste'de me ning te weten van de Rayonverenigin gen omtrent het uitsluiten van verschil lende verenigingen van deelneming aan de Gymnaeslrade, welke dit jaar Rotterdam wordt gehouden. De menin gen hierover waren verdeeld. Evenals het vorig jaar werd een bespreking ge houden over de financiële moeilijkheden en mogelijkheden van de verenigingen Uit deze besprekingen kwam duidelijk naar voren, dat verschillende moeilijk heden, waarmee sommige verenigingen zijn verminderd. Wel is de toestand nog hadden te kampen, of zijn opgelost, of lang niet ideaal, vooral wat betreft de lokalen. Rayonconsul Zwagerman uit Muiden sprak in zijn slotwoord zijn voldoening uit over deze vooruitgang. Oproep tot evacué's BUSSUM De burgemeester van Bussum dringt er bij alle in Bussum aangekomen evacué's uit de rampgebie den op aan om zich onmiddellijk na hun aankomst te melden bij de afdeling be volking ter gemeentesecretarie (Haven straat 4a), daar het in belang van een goede gang van zaken noodzakelijk is, dat hun aanwezigheid in deze gemeente terstond wordt bekend gemaakt aan de daarvoor aangewezen informal iebureaux van het Nederlandse Rode Kruis. Ook degenen, die aan evacué's huis vesting verlenen, wordt verzocht hierop attent te zijn. Bridge-drive bracht meer dan 2100 op BUSSUM De grote bridge-drive, welke Zaterdagavond in „De Rozen- boom" werd gehouden heeft het prach tige resultaat van 2102,24 opgebracht uit de kassen der verschillende bridge clubs kwam 962,50 bijeen, de deelne mers brachten 625.50 op terwijl van enige personen, die wel wilden mee doen, doch niet konden komen 55 in kwam. Uit verschillende bridgepotjes werd nog 262,24 geschonken, terwijl het geheel nog werd aangevuld met 50 pet van de opbrengst der consump tie van deze drive door de directie van de Rozenboom, Met enige giftjes van de kok en garderobejuffrouw een be drag van 197.uitmakende. In totaal kwam aldus 2102.24 bijeen, dat ge stort werd bij de Rotterdamse Bank. Er verd gespéeld door zeven groepen en het geheel had een geanimeerd verloop. Dag-in-dag-uit BUSSUM. Of het nog allemaal niet genoeg was. kwam dit weekeinde ook nog de sneeuw het ons lastig maken. En niet alleen, maar ook al die vogel tjes, die het van lekker weer moeten hebben. Als ze praten konden zoudt ge wat horen, maar ze kunnen het niet. Evengoed kunt ge ze toch terwille zijn, door een plekje sneeuwvrij te maken, wat broodkruimels te strooien, zodat hun voedselvoorziening niet stagneert. En als u toch doende bent in de sneeuw, denk dan ook om uw stoepje, dat zo akelig glad is. Per slot valt u zélf niet graag, maar uw buurman evenmin. Met wat zand, as, en een schop kunt u narig heid voorkomen. Dank u. Overigens waren er weer de aanrij dingen van dertien-in-het -dozijn. Op de hoek van de Landstraat en de De Ge nestetlaan reden twee Bussummers, F G. en L. K., elkaar met hun personen auto's in de wielen. De schade was alleen maar materieel, net zoals bij dat auto- treffen op de Bussummergrintweg bij het Leidsebosje, waar de Amsterdam mer Z. van de D. botste met een auto mobilist. die er als een haas van door ging. Ook op de hoek van de Haven straat en de Kapelstraat was het raak: van de G. en H. van H., beiden uit Bussum, konden elkaar niet ontwijken. Deuken in beide auto's. Vacantiebonnen voor Rampenfonds BUSSUM Namens het hoofdbe stuur R.K. Landarbeidersbond „Sint Deusdedit" verzoekt de afdeling Bus sum de leden één vacantiedag aan bon nen in te leveren ten bate van het Na tionaal Rampenfonds. Deze bonnen (voor tien gulden) kunnen Zaterdag 14 Februari a.s. tussen 19 en 20 uur worden ingeleverd in het KAB-gebouw aan het Singel. Uit het zakenleven BUSSUM De Huizerweg, welke zo langzamerhand steeds meer het ka rakter van een winkelstraat krijgt, is thans weer verrijkt met een nieuwe zaak, welke een keurige indruk maakt. Het is een winkel in huishoudelijke artikelen van de firma Barneveld, wel ke reeds in de Noorderweg een tech nisch bureau heeft. De winkel is modern ingericht, ge heel verdeeld in keurige vakken en vi- trin&s-W* "door men een duidelijk over zie) hetgeen hier geboden wordt. Een eenvoudige, doch niettemin artistiek uitgevoerde verlichting komt het geheel ten goede. Een vakkundig ingerichte étalage, of- gesloten door een fraai smeedijzeren hek, completeert deze nieuwe zaak. welke een aanwinst voor dit gedeelte van de Huizerweg genoemd kan worden. Geld van de Kerken BUSSUM Ook de kerken hebben zich geschaard in de rij van helpers van het Nationaal Rampenfonds. Hoewel enkele kerkgenootschappen ons nog geen mededeling konden doen van de gecol lecteerde bedragen van de gisteren ge houden diensten het geld wordt pas deze avond geteld kregen wij van ver schillende zijden opgaaf van de ingeza melde gelden. In de Gereformeerde kerk aan het Wilhelminaplantsoen werd gisteren 5397,41 opgehaald. De speciale Woens- dagdienst had 2000 opgebracht. In de Grote Kerk van de Nederlandse gemeente te Naarden werd 1386 bij eengebracht terwijl de collecte-op brengst in de Andreaskerk te Naarden 494 bedroeg. De vrijzinnige kerkgroepen de Ne derlandse Protestantenbond, de Remon strantse Gemeente, de Doopsgezinde ge meente en de Kring van vrijzinnig Her- ormden gisteren in een gezamenlijke dienst bijeen, offerden 940. De collecte in de Evangelisch Lutherse gemeente had een opbrengst van 661. Door de Vrije Evangelische gemeente. Veldweg, werd 447 opgebracht. In de Gereformeerde kerk (art. 31 K.O.) werd voor de slachtoffers 152 verzameld. Van de Christelijk Gereformeerde kerk en de Nederlands Hervormde kerk zul len de collecte-opbrengsten morgen be kend zijn. In de rooms-katholieke kerken vnn Naarden en Bussum werd in totaal 14.604 opgebracht. Grote liefdadigheidsavond voor de slachtoffers BUSSUM. Het liefdadigheidscon cert, dat het R.K. Gemengd Koor „Arti et Religioni" ten bate van de slachtof fers van de watersnood zal organiseren, thans definitief vastgesteld op Maan- g 16 Februari a.s. in Concordia. De directie heeft daartoe haar grote zaal belangeloos beschikbaar gesteld. Behalve „Arti et Religioni" (zowel grote koor als jeugdkoor) zal aan deze avond nog medewerking worden ver leend door het Bussums Mannenkoor .Caecilia", de R.K. Harmonie „St. Jo seph" en de Verkenners. De heer W. Frangois verzorgt de pianobegeleiding. Het programma zal uit drie delen be staan. Het eerste gedeelte bevat een tableau, waarin tot uitdrukking komt de nood, welke thans door duizenden wordt geleden. Het tweede gedeelte omvat het muzikale element, derhalve vocale en instrumentale muziek. Het derde gedeel te, wederom een tableau, omvat een na tionale gedachte. Ook tijdens de tableaux zullen de diverse zang- en muziekverenigingen een gepaste muzikale omlijsting geven, terwijl de acteur W. Bary Jr., bekend uit diverse hoorspelen voor de radio en tele visieprogramma's,. de diverse declama ties zal verzorgen. De diverse tableaux zijn eveneens door Wim Bary uitgewerkt, ter wijl de heer Jan de Wit, dirigent van alle deelnemende verenigingen, de alge hele muzikale leiding zal hebben. Alle deelnemende verenigingen, diri gent, pianist en declamator verlenen geheel belangeloos hup medewerking. Gezien de sponta',, en belangeloze medewerking van verenigingen en di verse personen heeft het bestuur van „Arti et Religioni" gemeend de toe gangsprijs zo laag mogelijk te moeten houden, zodat het voor niemand een be zwaar kan zijn deze avond, die toch in het teken staat van de liefdadigheid, bjj te wonen. Grote voorraden matrassen en bedde- goed naar de rampgebieden verzonden Y.F.C. schonk opbrengst aan Rampenfonds BUSSUM Zaterdag j.l. hield Youth for Christ NaardenBussum weer de maandelijkse rally in gebouw „Eltheto" aan de Huizerweg. Nadat Herman Kui per de aanwezigen welkom had gehe ten en de medewerkenden had voorge steld, vertelde hij enkele dingen met1 het oog op de ramp.Dick Lugthart be gon zijn toespraak met er op te wijzen, dat men zich tegenwoordig zo intens toelegt op een bepaald vak. Dat is goed doch wij kunnen ons zó specialiseren in dit leven, dat wij God niet meer nodig hebben. Wij menen het alleen ook te kunnen En dan denken wij spe ciaal, aan de nationale ramp. Wat heeft ons dit te zeggen? Wij moeten ons niet aivragen waaróm maar waartoé is dit gebeurd? Specialisering is goed wan neer we God niet uit het oog verliezen. Hij staat boven alle dingen. God vraagt de alles beheersende plaats. Hoewel het met de kas van Y.F.C. Naarden-Bussum niet zo best gesteld is. had het comité besloten de gehele opbrengst der inzameling af te staan aan het Nationaal Rampenfonds, gelo vende dat het geld dat Y.F.C. nodig heeft er tóch zal komen. De eerstvolgende Youth For Christ rally zal worden gehouden op Zaterdag 7 Maart, wederom in Eltheto. Kinderen gaven poppenkast voor de slachtoffers BUSSUM. Van de 12-jarige Frans Heerschop ontvingen wij het volgende schrijven Daar Zondag die grote ramp ons land getroffen heeft, wilde ik ook m\jn steentje bijdragen, om geld op te halen voor het Nationaal Rampenfonds. Ik heb n.l. een poppenkastvoorstelling georganiseerd, en heb daarbij 4 opge haald. Twee vriendjes, allebei 10 jaar, hebben mij daarbij geholpen. De middag is leuk verlopen. In het geheel waren 45 knderen. Door mijn zusje werd een verloting gehouden, met mooie prij zen waar onder kandelaars, vulpotlood, stuiters enz. Ook toneel behoorde tot de middag en dit werd het hoogtepunt. Alleen de toverlantaarn kon tot mijn spijt niet doorgaan. We hadden twee da- ren voor voorbereiding, maar al met al werd het een leuke middag. Ouden van dagen offeren Geld voor ontspanning naar Rampenfonds NAARDEN. De afdeling Naarden van de Alg. Bond van Ouden van Dagen heeft gemeend om in deze rampspoedige tijden uit de kas, welke gevormd is door bijdragen van donateurs en welke gel den voor ontspanning bestemd waren, een bedrag van 50 te moeten voteren, om dit bedrag te storten in het Natio naal Rampenfonds. De oudjes zijn een- •ig van oordeel, dat in deze tijden het geld daarvoor beter besteed kan wor den dan voor ontspanning. Zij zijn zich ten volle bewust, dat hetgeen zij hier mede bereiken een droppel op een gloei ende plaat is, maar toch voelen zij, dat ook zij nog. alhoewel zelf behoeftig, blij ken van medegevoel verplicht zijn te geven. De gelden z\jn afgedragen aan de burgemeester van Naarden. Klaverjasdrive bracht 45 gulden op NAARDEN In café „Kweeklust" is dezer dagen geklaverjast ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Hoewel de deelneming niet bijzonder groot was voor deze klaverjasdrive, kon na afloop een bedrag van 45 worden afgezonderd voor het Rampenfonds, waarvoor de or- ;anisatoren de deelnemers en prijzen- gevers en -geefsters dankbaar zijn. BUSSUM Op de nationale gedenk dag heeft de burgemeester gevolg ge geven aan een dringende radio-oproep van de Intendance van het Rode Kruis te 's Gravenhage om met de meeste spoed matrassen en dekens af te zenden ten behoeve van de slachtoffers van de watersnoodramp. Aangezien nog slechts een beperkte voorraad van deze artike len ter beschikking stond (het overgrote deel was reeds met vorige transporten verzonden) werd onmiddellijk een luid sprekerwagen, later door een tweede gevolgd, bereid gevonden om een drin gend boodschap te richten tot de bur gerij van Bussum, om vóór 3 uur aan een spoedinzameling mede te werken. De resultaten waren verrassend. Om streeks half een ging een dezer wagens de gemeente in en een tiental minuten later kwamen reeds de eerste telefoon tjes op het gemeentehuis binnen met het verzoek de gewenste goederen te komen afhalen. Ook een afhaaldienst was snel uit de grond gestampt en kort daarna reed een groot aantal auto's af en aan om de binnenkomende adressen af te werken. De telefoon stond letter lijk niet stil. Maar niet alleen het afge haalde beddegoed vulde geleidelijk aan het centrale verzamelpunt in de Prins Hendrikschool, talloze ingezetenen zorg den zelf voor het transport of gaven de goederen mee aan de rondrijdende wa gens. Om 3 uur moest het afhalen wor den stopgezet om er voor te kunnen zorgdragen, dat de oogst van slechts enkele uren nog dezelfde dag kon wor den afgezonden. In het gymnastieklo kaal van de Prins Hendrikschool moest men trouwens ruimte zoeken om het aangebodene nog te kunnen bergen. Zelfs kon dankbaar de aangeboden hulp worden aanvaard om de matrassen, waar nodig is, voor de verzending te re pareren. Reeds omstreeks half 5 konden de eerste wagens met alle soorten bed degoed, ledikanten en wiegen vertrekken en vooral de jeugd bewees bij het inla den belangrijke diensten. In totaal wa ren 7 vrachtwagens, waaronder enige 5- en 6-tonners, nodig om het grote aan bod te verwerken. De laatste auto's kon den omstreeks 6 uur de reis naar het verzamelpunt aanvangen, zodat nog in de avond alle goederen ter bestemder plaatse konden worden afgeleverd. Bussum heeft zich hiermede opnieuw van zijn goede zijde doen kennen, niet alleen door de spontane bereidheid om op het eerste sein in zo belangrijke mate te offeren, doch mede door de verbluf fende snelheid, waarmede een zo grote voorraad goederen kon worden afge haald en verzonden. Des Maandags werd met het afhalen van beddegoed voortgegaan op die adressen, welke des Zondags niet meer konden worden afgewerkt. Blijkens nader ontvangen mededeling zullen de goederen onmiddellijk worden verscheept naar de rampgebieden om te dienen tot legering en dekking van hen, die daar zijn achtergebleven om de dij ken te dichten. Wol en breinaalden voor evacuees Initiatief van Gooise burge meester svrouiven BUSSUM. Een tweetal Gooise NED. DEN BERG. - Een tweetal Gooise burgemeestersvrouwen, n.l. de echtge note van de burgemeester van Neder- horst den Berg en de echtgenote van Hilversum's burgemeester nam het initiatief voor actie, die beoogt, de ge- evacueerden, die welbent maandenlang in pleeggezinnen zullen moeten vertoe ven, aan bezigheid te helpen. Wol en breinaalden leek hiertoe het meest ge- eigend. Ingezetenen van de Gooise ge meenten, die reeds op zo royale wijze gegeven hebben, wordt nu verzocht aan deze actie, die gesteund wordt door alle Gooise burgemeestersvrouwen, dewerking te verlenen. Dinsdag en Woensdag zullen naalden en wol ontvangst worden genomen op de na volgende adressen: Ankeveen: mevrouw Schimmelpen- ninck; Blaricum: mevrouw Van Ögtrop, mevrouw Viehoff, Torenlaan 53; Bus sum: Prins Hendi'ikschool van 1012 en van 24 uur; 's-Graveland: mevrouw Schimmelpenninck; Hilversum: Sport park en Gemeentehuis; Huizen: meentehuis; Laren: mej. C. Kloos, Oude Drift 2; Kortenhoef: mevrouw Wilde- boer, Kerklaan; Muiden: mevrouw Kraan. Kruitpad; Muiderberg: mevrouw Coops; Naarden: Gemeentehuis: Neder- horst den Berg: mevrouw Van Harinx- ma thoe Slooten; Weesp: het C.L.N.-ge- bouw „Het Loosje", Herengracht; Wees- percarspel: mevrouw Mul, Bylmerring- kade 137, Duivendrecht. Ult- .j Kerkcollectes voor rampslachtoffers 's-Graveland: Ned. Hervormde Kerk 52,30; Gereformeerde Kerk 1135. Kortenhoef: Nederlands Hervormde Kerk 635.50. Baarn: Ned. Herv. Kerk 3250; Geref. Kerk 3500. Laren: Ned. Herv. Kerk 1018: Geref. Kerk 1500; Ned, Prot. Bond 421. Blaricum: Ned. Herv. Kerk 1180. Huizen: Ned. Herv. Kerk 2969; Geref. Kerk 1436. Eemnes:-Binnen: Ned. I-Ierv. Kerk 441. Daar tot nu toe van een groot aantal kerken nog geen opgave kon worden verkregen de collectes waren nog met geteld is deze lijst verre van volledig. In navolging van het Zuiden afgelast LAREN Ook het carnaval „Op mars naar Venus" in Hamdorff te La ren is in verband met de tijdsomstandig heden afgelast. Weigering zou misdadig geweest zijn aldus het A.V.R.O.-bestuur in een communiqué HILVERSUM Het bestuur van de A.V.R.O. deelt het volgende mede: „Het algemeen bestuur van de A.V.R.O. heeft in zijn vergadering van Zaterdag met grote verontwaardiging kennis geno men van de geruchten, als zou de A.V. R.O. geweigerd hebben om berichten in verband met de nationale ramp, welke ons land heeft getroffen te laten om roepen, zodat de regering genoodzaakt zou zijn geweest de A.V.R.O. te gelas ten zendtijd ter beschikking te stellen. De A.V.R.O. heeft vanzelfsprekend niet geweigerd berichten, welke verband hielden met de noodtoestand hier te lande, om te roepen. Dit blijkt uit het feit, dat dit door haar reeds vrijwillig van het eerste ogenblik af werd ge- n Elke andere houding van het A.V.R.O.-bestuur zou misdadig geweest zijn. De regering heeft geen zendtijd van de A.V.R.O. gevorderd, of zelfs ook maar een ogenblik het plan behoeven te koesteren om dit te doen. De A.V. R.O. heeft onmiddellijk aan de adjunct regeringscommissaris voor het radio- :en aangeboden om aan de regering opbeperkte zendtijd voor de berichtge ving ter beschikking te stellen, welk voorstel door deze is aanvaard". Het standpunt van de R.V.D. De tegenspraak van de heer G. de Clercq, Donderdag voor de Avro-miero- foon afgelegd, gevolgd door de verkla ring van het bestuur van de Avro met betrekking tot de houding van deze om roepvereniging inzake de berichten voor de noodgebieden, behoeft wel enige na dere opheldering, zo schrijft onze Haag- redacteur. Onmiddellijk nadat de berichtendienst bij de R.V.D. in Den Haag was gecen traliseerd, hebben zo zeide men ons in bevoegde kringen N.C.R.V., V.A. R.A. en K.R.O.. uit eigen beweging om- Opbrengst collecte in R.K. kerken van Gooi- en Eemland HILVERSUM In alle kerken van Hilversum werden op de dag van rouw en inkeer tijdens de godsdienstoefeningen collectes voor de slachtoffers van de wa tersnood gehouden. In de R.K. kerken van Hilversum werd in totaal 17.742. bijeengebracht. In de St. Vituskerk werd 6250.ingezameld, in de O.L. Vrouwe- kerk 3400.St. Clemenskerk 3100.-, H. Hartkerk 3275.—, en de St. Jozef kerk 1717 Bussum In de drie parochiekerken te Bussum bracht de collecte voor de slachtoffers van de watersnood in totaal 13.254. op. Verdeeld over de onderscheiden ker ken was dit: St. Vitus 5268.O.L. Vrouw 5475.— en H. Hart 2511.—. Overige gemeenten. In de St. Vituskerk te Naarden bracht de collecte 1350.op: in de St. Antho- muskerk te Kortenhoef bedroeg de op brengst 635.in de St. Nicolaaskerk te Baarn werd 3000.ingezameld. In de drie R.K. Kerken van Soest werd 4500.bijeengebracht. In de St. Lau- rentiuskerk te Weesp werd 2915.in gezameld. Nederhorst den Berg, O. L. Vrouw ten Hemelopneming 1000. Ankeveen, St. Martinus 570.Laren, St. Jan 6700.Blaricum, St. Vitus 1500.Eemnes, St. Nicolaas 900. Huizen, St. Vitus./ 803.en Muiden 590.—. Koninklijke familie woonde dienst in de Ned. LIerv. kerk bij Prinsessen Beatrix en Irene bij evacué's BANRN Koningin Juliana, Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene hebben Zondagochtend de kerk dienst in de Nederlands Hervormde kerk bijgewoond. In deze dienst gin;, voor Ds J. A. J. Vermaat, die tot tekstwoord had gekozen Lucas 13 vs 4 en 5: „of meent gij, dat die achttien op wie de toren bij Siloam viel en die er door gedood werden, schuldiger waren dan alle andere mensen die in Jeruzalem wonen? Neen, zeg ik u maar als gij u niet bekeert, zult gij al len evenzo omkomen". Zaterdagmiddag om ongeveer half zes hadden de prinsessen Beatrix en Irene onverwachts ook nog een be zoek gebracht aan de evacué's uit Schouwen-Duiveland, die in 't Bonds- huis van de Nederlandse Protestan ten Bond te Soesterberg zijn onder gebracht. Geruime tijd hebben ck prinsessen zich met de vluchtelingen onderhouden. Zij deelden speelgoed uit aan de kinderen. De evacué's wa ren diep ontroerd. Hu'nens initiatief Honderden millioenen voor het einde van 1953 bijeen HUIZEN Een medewerker van de Trio-Tapijtfabrieken te Huizen heeft een plan ontworpen, dat indien het slaagt, enige honderden millioenen kan opbren gen voor het Nationale Rampenfonds. Men heeft een circulaire hiervoor ver zonden naar de vakorganisaties in ons land, terwijl de 365 man personeel der Trio-fabrieken en de dii'ectie als één man achter het plan staan. De opzet van het plan is, dat iedere werkende Nederlander iedere week in 1953 één uur uurverdienste afstaat, dus niet alleen de werknemers, doch ook de werkgevers. Dit plan, dat als het slaagt enige honderden millioenen zal opbren gen, is bedoeld als een blijvende steun gedurende het gehele jaar 1953, van het Nationale Rampenfonds. Men is tot dit plan gekomen, omdat men van de gedachte uitgaat, dat een gift-ineens, hoe royaal ook, slechts een bedrag zal vormen, dat slechts een klein onderdeel vormt van hetgeen nodig zal zijn. roepers ter beschikking van deze be richtendienst naar Den Haag gezonden. Op dezelfde manier werd ook de repor tage vanwege de omroep in gezamenlijk overleg „gepoold". De Avro, tot deze samenwerking uitgenodigd, heeft bij monde van de heer De Clereq, geweigerd aan deze combinatie mee te doen. De Avro heeft Zondag een eigen berichten dienst geïmproviseerd en de voorzitter van de Avro was van oordeel dat deze vorm van berichten-uitzending gehand haafd zou kunnen blijven. De Avro, al dus de opvatting van de heer De Clercq. wil baas in eigen huis blijven en wil zelf de verantwoordelijkheid dragen voor de berichten, welke in de haar toegewezen zendtijd worden omgeroepen. Deze opvatting werd ingegeven door critiek op enkele kleine haperingen, waarover men zich, gezien de stroom van mededelingen, welke bij de R.V.D. bin nen kwamen, nauwelijks kan verbazen. De berichten, die reeds door de censuur bij de R.V.D. waren geschift, zouden ru ook nog eens aan de oensuur van de Avro moeten passeren. De vertragingen, welke daardoor, en door het onnodige getelefoneer over al of niet beschikbaar geven van zendtijd, zouden zijn pntstaan, zouden het hulp- verleningswerk waarbij het immers ging om vragen van leven of dood ernstig belemmeren. Het is om deze re den dat de regeringscommissaris -oor het radio-wezen over de gehele linie zendtijd van de Avro ten behoeve van de berichten-dienst heeft gevorderd! De samenwerking met de Avro heeft zeer veel te wensen overgelaten, zo zeide men ons. Dat de Avro-voorzitter tenslotte heeft toegegeven doet niets af aan het betreu renswaardige feit, dat op een ogenblik van nationale inspanning misplaatst ge voel van prestige tot een zo schamele demonstratie aanleiding heeft gegeven. Wèl vordering, zegt mr Ph. de Vries. Desgevraagd heeft de adj. Regerings commissaris voor het Radiowezen, mr Ph. de Vries, naar aanleiding van deze kwestie verklaard, dat de verklaring van het Avro-bestuur formeel onjuist is. „Ik heb Dinsdagochtend zendtijd gevorderd," zo zeide mr De Vries, „wel niet in enn- flietstemming. maar in overleg met. de Regerings Voorlichtings Dienst. Ove rigens is deze vordering geheel vrijwillig en zonder enig verzet door de Avro-voor- zitter, de heer De Clercq, aanvaard." Mr De Vries voegde hieraan nog toe, fiat de situatie, welke was ontstaan, ook dui delijk sprak uit de aankondigingen van de Avro-omroepers. die zeiden: „Wij ge ven nu de microfoon over aan de Re- gerings Voorlichtings Dienst voor het uitzenden van berichten." Tenslotte zeide mr De Vries, dat over deze zaak een rapport aan de Minister is gezonden. 58.000 bijeen voor Rampenfonds Bijna 40.- per gezin BUNSCHOTEN Vrijdag en Zater dag werd op initiatief van het Rode Kruis een lijstcollecte gehouden voor de getroffenen in de rampgebieden. Spon taan gaven zich ongeveer honderd col lectanten voor dit doel op, waardoor het werk in een groot aantal wijken ver deeld kon worden. De totale opbrengst de geldinzamelingen in de gemeen te Bunschoten steeg door deze lijstcol lecte tot ongeveer 58.000. Van Gogh-herdenking op Drakenburgh BAARN Zaterdag 28 Februari en Zondag 1 Maart zal in de Volks hogeschool Drakenburgh bij Baarn een Vincent van Gogh-herdenking worden gehouden. Men zal zich bezin nen op het leven en 't werk van deze kunstenaar, vernieuwer van de Euro pese kunst en strijder voor waarach tige menselijkheid. Dit wil men doen in een herdenkingsconcert, in lezin gen van Dr Jop Pollman en Gabriêl Smit, die zullen spreken over „Ver wante stromingen in de litteratuur" en „De invloed van de moderne pro fane kunst op de ontwikkeling der religieuse kunst". Het gaat tenslotte over de beant woording van de vraag, welke bete kenis dit alles heeft voor de verrij king en verdieping van ons eigen le vensbesef, want elke bezinning voert tot zelfbezinning terug. Herenigd dank zij koninklijke hidp BAARN In slechts enkele uren veranderde het leed van landbóuwer I. Waarden uit Oosterland in de grootste vreugde. Vrijdag evacueerde hij naar Baarn, zonder vrouw en dochters, die hij in het rampgebied kwijt was ge raakt. Zaterdagochtend kreeg hij de ze kerheid, dat zij nog in leven waren en Zaterdagmiddag kwam een koninklijke auto voor. Deze bracht hem eerst naar Utrecht voor hereniging met zijn doch ters. Daarna werd de reis naar Assen voortgezet, waar zijn vrouw wachtte. In Engeland duizend mensen vermist In de overstroomde gebieden van Oost- Engeland -./orden nog steeds circa dui zend personen vermist. Het dodencijfer staat officieus op 279. Het in Londen gevestigde hoofdbureau voor de hulpverlening heeft de bewoners van het eiland Canvey opgeroepen hun verblijfplaats op te geven. 900 bewoners van dit eiland worden vermist. Korea vrij will iger s schenken 10.000 Het Ned. Detachement Verenigde Na ties heeft een bedrag van 10.000 tele grafisch aan H. M. de Koningin overge maakt, ter bestemming voor de hulpver lening in de noodgebieden. Namens alle militairen en al het bur gerpersoneel van de landmacht in Suri name is een bedrag van 10.000 Sur. ert bijeengebracht voor het rampenfonds.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2