DRIE KERKDIENSTEN IN HET ZWAAR GETROFFEN ZIERIKZEE: 2.518.57 De noodklok blijft luiden Een dik pak sneeuw met minder koude lucht 1395 doden 30 a 40.000 stuks vee omgekomen Ook getroffenen offeren v._ Millioenen schade voor de P.T.T. Geallieerd offensief in Noord-Korea? Formosa bereidt zich voor op landing Ik kom weer boven Maandag 9 Februari 1953 82ste Jaargang No. 13133 Het Gooi en Ommeland H.M. de Koningin: „Overal ivaar leed is, is zegen nabij Pag. 3 Uitgave van de N.V. Dagblad De Gooi- en Eemlander, Hilversum ABUS N EMKNTSFBI JZLN KWARTAAL.: Gooi, Eemland en Vechtstreek f 6.85 Overig Nederland en Overzeese Rijksdelen 7.— Buitenland 12.— PER WEEK in eigen bestelkring 47 cent Losse nummers 13 cent. per post 15 cent Giro 8 4 0 6 HILVERSC M Groest 21. Dir., Red. en Adm. Teiel. 4841 (4 lijnen). Klachten over bezorging tot 19 u. (Zat 18 u.) Redactie na 18 uur telefoon 9356. BÜSSBM Naseaulaan 27. Telefoon Adm. en Red. 5400 Na 18 uur 6801 LAREN Brink 3. Telefoon 2210 Hoofdredacteur J. A. J. Temmink. ADVERTENTIEPRIJZEN: 25 ct. per m.m. Fam. Berichten 22 et per m.m. ingez. Med. 52 ct. per m.m. Minimum gewone adv. 12 m.m. per kolom. Kleine advertenties: 1—12 m.m. ƒ2.25. elke 3 m.m. meer 60 ct Werkzoekenden: 1—12 m.m. 1.60, elke 3 m.m. meer 60 ct Brieven onde» nummer 10 cents extra. Maximum grootte 24 m.m. Enkele buien Van heden- tot morgenavond. Veranderlijke bewolking met enkele buien. Aanvankelijk matige tot krach tige en aan de kust mogelijk harde wind tussen West en Zuid. Later tijde lijk veranderlijke wind. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. Destructors werken op volle toeren Volgens ramingen ligt het aantal stuks omgekomen vee tussen de 30 en 40.000. Het is begrijpelijk dat de destructors in het zuiden des lands sedert Zondag reeds op volle toeren hebben gedraaid. De destructor in het Brabantse Son, onder normale om- handigheden met ruim twintig wa gens opererend, was Zondagmiddag al paraat voor het ophalen van vee te Halsteren. Door allerlei omstandighe den kon toen nog niet zo worden ge werkt als men gaarne wilde. Eerst nadat een groot aantal paarden, car riers en mensen was gevorderd, konden de ronddrijvende cadavers worden weggesleept en naar de de structors worden gebracht Men kreeg bovendien hulp van andere destruc tors uit het land o.a. uit Bergum, Hoorn en Purmerend. In Son worden op het ogenblik dagelijks duizend ca davers aangevoerd. Het Sonse gebied werkt dus op volle capaciteit, maar ook de destructors in Hansweert, Overschie en Antwerpen werken mee. Voor wat het overstroomde deel van Brabant betreft, daar zijn de rond drijvende cadavers vrijwel opgeruimd Nu komt de beurt nog aan de stallen en het puin, waaronder men ook dood vee denkt aan te treffen. Duizenden zandzakken worden da gelijks door Amerikaanse vliegtuigen naar de bedreigde plaatsen gebracht, Zandzakken worden gedropt boven Ellewoutsclijk. Hedenmiddag 12 uur: Het aantal genoteerde slachtoffers bedraagt op heden 12 uur: totaal 1395. gespecificeerd als volgt: Abbenbroek 1, Brandwijk 2, Brouwershaven 3, Brui- nisse 1, Burgsluis 10, Capelle 3, Din- teloord 3, Dreischor 15, Dordrecht 3, Dussen 6, Fijnaar.t 80, Geersdijk 1, Goese Sas (aangespoeld van elders) 7, 's-Gravendeel 57, Halsteren 23, Helle- voetsluis 5. Heynenoord 2, Nieuwen- dijk 3. Heijningen 25. Poortugaal 7. Hoedekenskerke 1, Hondsbossezeewe- ring 1, Hontenisse 8, Kerkwerve 3, Klundert 13, Kortgene 40, Krabben- dijke 5, Krimpen a.d. IJsel 4. Kvuinin- gen 27. St. Maartensdijk 4, Middelharnis 16, Maassluis 1, Moerdijk 13, Nïeuwer- kerk (Ouderkerk) 16, Nieuwe Tonge 87, Nieuw Vossemeer 50, Noord Gouwe 1, Numansdorp 67, Oosterland 40, Oos- ter Schelde (aangespoeld van elders) 4, Ossenisse 1, Ouddorp 1, Ouderkerk ad. IJsel 2, Oudelande 4. Oude Tonge. 300, Papendrecht 2, Sint Philipslar.d Raamsdönkveer 2, Rilland-Bath 6, Rot terdam 1, Serooskerke 15, Stavenissc 200, Steenbergen 13, Stellendam 27, Sliedrecht 1. Stormpolder 6, Strijen 42, Terneuzen 2, Texel 5, Tiengemeten 2, Veere 2, Vlissingen 3, Wagenberg 1, Willemstad 2, Wissekerke 1, Wolfaarts- dijk 9, Yerseke (aangespoeld van el ders) 10, Rhoon 3, Zaamslag 1, Zierik- zee 17, Zijpe (aangespoeld van elders) 3, Zevenbergen 7, Zuidland 37. Totaal 1395. De burgemeester van Stavenisse heeft het door hem aanvankelijk gemelde aan tal van circa 300 slachtoffers, gecorri geerd tot circa 200. (Opgave onder voorbehoud). Kon ink) ij*ke hulp: Stallen en paleis voor goederen Auto's voor veevervoer Koningin Juliana heelt voor de hulpverlening in de ruimste zin, in de loop dezer week ter beschikking ge steld: De koninklijke stallen en het huis Lange Voorhuit 16 als opslag ruimten etc. voor het Roode Kruis, zwaar rollend materieel voor veever- voer, de stallen op de landgoederen voor de overbrenging van geëvacu eerd vee, ruimten in het paleis Noord einde voor opslag etc. van goederen. Indien dat wenselijk zal blijken, zal het Daleis 't Loo ter beschikking wor den 'gesteid voor huisvesting van eva cué's. Te oud om zich druk te maker „Ik ben te oud om me nog druk te maken om geld", zei Antoine Schott-Halstein, een man van 8.'f jaaruit Thann te Frankrijk. Hij overhandigde met deze woorden een cheque van 108 millioen francs aan de burgemeester. Hy vertelde de sprakeloze burgemeester, dat hij het geld had geërfd van zijn zuster. De gemeenteraad heeft be sloten het geld te gebruiken voor zen schouwburg en een brandweer kazerne. 35.000 op no. 11050 In de 518e Staatsloterij is vanochtend in 'ln derde klasse op het lot nunv ier 11050 een prijs gevallen van 35.000. De overige winnende nummers vindt men op pag 7. Binnenlandse steun Stroom van milddadigheid duurt onverminderd voort NAAST DE MASSALE buitenlandse steunverlening blijven de giften ook uit eigen land in groten getale toevloeien. Duizenden getroffenen van de watersnoodramp zullen in het bezit worden gesteld van bijbels en psalmboeken. Dit is mogelijk geworden door zendingen uit alle delen van het land naar „Bijbelhulp" te Arnhem, welke instelling voor verdere distributie zorg draagt. Maastrichtse kunstenaars stonden voor een speciale veiling, ten behoeve van het Nationale Rampenfonds, talrijke kunstwerken af. De opbrengst was 2000,er zullen nog meer veilingen volgen. Talrijke kerkelijke collecten brachten gisteren, op de nationale rouwdag, grote be dragen op. Het totaal van al deze gaven is nog niet bekènd, doch uit vele steden en'dorpen komen de berichten reeds binnen. Hieron der volgt een opsomming van deze binnenlandse steunverlening: Den Haag: Herv. kerken 15.000, Her vormde kerken te Wassenaar 5600 en te Voorburg 5800; Haagse Katholieke kerken 140.000; Vacantiefonds voor de landbouw: een ton; Unie van speeltuin organisaties 200; bouwvakarbeiders zeggen hulp toe bij herstel en opbouw getroffen gebieden; actie van Christelijke Jonge Mannen Verbond; Indonesische be dienden van Oranje schenken 500; in zameling te Arnhem brengt 719.593 Haagse firma schenkt ziekenauto, naaimachines voor totaal waarde van 23.250; in Rotterdam wordt morgen verkoping van bloemen gehouden; beu gelschippers staan lading zand af; con sumentenbeurs Femina te Rotterdam levert 15.000 af in samenwerking met middenstandsverenigingen; collecte in de R.K. kerken te Rotterdam bracht 120.000 op; Wassenaar adopteert Ab benbroek op Putten en voteert 25.000 voor fonds; vliegbasis Twente offert 2500; kerkdiensten in getroffen Zie- rikzee leveren de verbluffende som van 2.518,87 op; Lexmond in Zuid-Holland draagt 18.000 bij; Willemstad, ook zelf zwaar getroffen, zamelt tijdens Her vormde kerkdienst 905,50 in; inzame ling te Bergen op Zoom door carnavals zes motorrijwielen en twaalf electrische comité onder leuze „Agge mar goed De offervaardigheid van ons volk is groot. Ontelbare bedragen, groot en klein blijven binnenkomen Er zijn millioenen en nog eens millioenen nodig. Was ook Uw bijdrage hierbij? Zo niet, stort dan nog heden. Gij kunt ook gelden voor het Nationaal Rampenfonds schenken door middel van ons blad, door storting op onze bankrekeningen bij de Amsterdamsche Bank, Nederlandsehe Handel Mij. en Twentsche Bank, op ons gironummer 8406 of aari de cassa's van onze kantoren te Hilversum Groest 21, te Bussum Nassaulaan 27, te Huizen Voorbaan 16 en te Laren Brink 3. Bij ons blad kwamen de volgende giften binnen; 6e VERANTWOORDING Kaartpot C. H. G. 60; Mr. L. A. S. 20; Dir. en Pers. Fa. B. Brandsmo 1150; N.N. 25; Toneelver. Justus v. Maurik (voorlopig) 300; R. V. K 10; Bridgepot H. V. 27.10; Fa de B. 10; Wed. P. 25; E.K.-S. 10 K. G. S. 5; Groningse Bridgeclub 100; A. C. de R. 10; D. V. 25: Mevr. V. 15; Bridgepotje 5; S. H. T. 15; Pers. en Dir. Meubelfabriek J. H. de Wayer Zn 200; Mevr N. N. 15; Teleurgestelde Klaverjas sers 10; Alg. Gooische Accordeor,- ver. 15; J. B. 12.50; N. N. 10; N. N. 5; G. L. 3; H. E. L. 10; Martha M. 2.50; Corrie M. 2.50; Herman M. 2.50; A. H. K. 10; Hilversumse Glasverzekerings Mij' 57.20; M. v. C. 32; L. M. T. Oor- nelissen Zn. en Pers. 157.50; A K. 50; A. W. 30; N. M. V. 7 50; M. A. 10; Bridgeclub B. R. A. M. 10; Hawaii Melodikers 10, -illan te Hilversum; Voetbalpool socïarl Fonds, Amsterdam 13.50; M. v. E. 2.50; Bridgeclub Roy 34.60; J. P. O. 5; Bridgedrive Santbergen 7 Febr. 540; F. Z. 2.50; Tante Jopie 5; Pers. Hof van Holland 552; Directie Hof van Holland 552; H. I.. B. 25: Johan B. 2.50; Fr. B. 2 50; Bridgeclub Pieternel 5.26; vüf uur overwerk Blauwe Wereld 300; Bridgeclubje M. F R. D. 27,14; J. S. v. G. 30; Bridgeclub Blaricum 50; Pot van Bridgeclub J. en A. 34: W. A. v. K. 10; Kwartjesfonds 500. allen te Hilversum; P. H. L., Naarden 10; G. C. J. v. d. L. 25; Dominaclub 15. beiden Hilversum; H. M. S„ Amsterdam 25; J N. f 40; Bridgepot H. J. S. 35.75; H. O. 10; A. S. 10; Wed. M. A. S.-S. 10; J. H. T. 100; R. B. v. T. 10; C. C. 150; S. v. d. D. 25, allen H l- versum; G. P.. Laren 10; Pers. Ho tel Hamdorff, Laren 157Kleutertje Michael. Naarden 1.26; E. S., Bus sum 10; Steenman's Techn. Bedrijf en Pers., Naarden 100; Bussumse Biljartveren. R.K.O.G. 100; Op brengst Poppenkast Fransje H„ Bus sum 4. doet"; 100.000 van Van Gend Loos; De Bilt 45.500- R.K. kerken te Nij megen 40.000; Protestantse gemeenten in deze stad 10.000; totaal van Nij megen 150.000; inzameling Rode Kruis te Maastricht 30.000; twee ton in R.K. kerken te Amsterdam; Begijnhof zamel de SOOO* in. v'.. heel werkte Za terdag twee uren over; geheel Limburg gaf reeds vier ton; Provinciale N.oord- Brabantse Electriciteitsmij. geeft een ton; Ommen levert 220.000 kilogram veevoeder; Zuidwolde zamelt 50.425 in; Baarderadeel in Friesland ruim 27.000; zeelieden van Mij. Nederland bijna 30.000; concert in Oude Kerk te Am sterdam 1000; onbekende schenkt 1000; collecte in Nieuwe Kerk te Am sterdam 4400: Den Helder geeft 50.000; 5000 dollar van het kapittel der afdeling Nederland van de souvereine Orde van Maltha; in Nieuw Vennep wor den twee huizen geveild; landbouwers in Vijfherenlanden staan 1 van melkgeld af; Wijmbritseradeel schenkt 101.000, ook zijn 24 koeien toegezegd; Rotter damse beurs 130.000; Sabena assisteert K.L.M. bij gratis vervoer; Grijpskerk in Gron. levert ruim 37.000; Laren in Geld. ƒ42.200; Termunten ƒ23.000; Enkhui zen 46.600; personeel van Cornelders scheepvaartmaatschappijen en Lenders en Co. te Rotterdam staan 8% van het maandsaL -is af, de directie heeft dit be drag verdubbeldopbrengst te Deventer 150.000; meisjes van huishoudschool te Deventer bakken 90.000 oliebollen, op brengst van deze actie ƒ12.217; Zwjjn- drecht ƒ90.000; Ter Aar in Utrecht 10.000; Enschede 100.000 van gemeen, teraad, acties in bedrijven 350.000, ook dekens en veel goederen; Waterland- kerkje in West Zeeuws Vlaanderen ƒ11.000, Terneuzen Sluiskil ƒ30.000; Noord Oost polder ruim ƒ70.000; Utrecht se firma stelt blok van vier woningen beschikbaar; Willemstad, zelf getroffen, wil zich belasten met verzorging van 50 a 60 op Tiengemeten achtergebleven boe ren; inzameling te Delft nadert de twee ton; gemeenteraad te Zaandam voteert 50.000. totaal bedrag in deze stad 100.000; Prinses Irene fonds bereidt landelijk tournee van artisten voor; werknemers in landbouw willen waarde an een vacantiedag ter beschikking stel len; eerst wordt een uurloon ter beschik king gesteld, later een dagloon waardoor het totaal per man door de bank geno men 10. wordt; werkgevers is aanbe volen een zelfde bedrag ter beschikking te stellen; voetbalvereniging Ajax geeft 5000.—. Alle bewoonde plaatsen nu iveer bereikbaar De P. T. T. heeft door de stormvloed )or millioenen guldens schade gele den. aldus verklaarde de Directeur-Ge neraal de heer L. Neher. Op Zondag morgen waren de verbindingen met En geland, Frankrijk en België vrijwel ge heel verbroken. Niet velen hebben dit kunnen merken. Het verkeer, ook het binnenland, waar de verliezen in tele foon- en telegraafcentrales, apparatu- ren, toestellen en kabels groot is, werd hetzij langs draad en kabel, hetzij door de lucht, met tijdelijke voorziening her steld. Er is in een week tijds reeds veel her steld. De amateurzenders, die tijdens de grootste nood in de rampgebieden en in Den Haag uitstekend en prijzens waardig werk hebben gedaan, kunnen thans tot rust komen, aldus de heer Ne her. Alle plaatsen, waar mensen wo nen, zijn thans, zij het soms nog moei lijk, weer bereikbaar. „Mouwen omhoog, ons land moet droog" Padvindsters en padvinders gaan Zaterdag geld verdienen Reeds duizenden padvinders en i indsters hebben de afgelopen dagen meegeholpen de nood in de getroffen ebieden te lenigen. Anderen stonden te popelen om ook iets te doen. Om al deze padvindsters en padvin- :rs in de gelegenheid te stellen ook hun steentje bij te dragen, zullen a.s. Zaterdag 14 Februari voor het Na tionaal Rampenfonds tenminste één gulden gaan verdienen. Kabouters, welpen, padvindsters, gid sen. verkenners, voortrekkers, pioniers, leidsters en leiders, zij allen trekken er die dag op uit om onder het motto „Mouwen omhoog, ons land moet droog", in uniform allerlei werkjes verrichten en zo tenminste één gulden te verdienen. De Nederlandse Padvindstersraad en de Nederlandse Padvindersraad, die de ze actie organiseren, wijzen er met nadruk op, dat op geen enkele wijze er onder geen beding werkjes, die in ver band staan met de ramp, tegen beta ling mogen worden uitgevoerd. Ook zij, die reeds rechtstreeks bij de hulpverle ning zgn betrokken, mogen hun werk voor deze actie niet onderbreken. De nieuwe bevelhebber van hel Amerikaanse achtste leger, generaal Maxwell Taylor, heeft te Seoel laten doorschemeren, dat zijn troepen spoe- trg ten Noorden van de huidige front linie in Korea zouden kunnen opere ren. Twee dagen geleden deelde gene raal Taylor de Zuidkoreaaise troepen mede, dat zij zich zouden moeten oorbereiden op „grotere gevechten in het noordenSindsdien heeft hij, aldus genoemde kringen, openlijk op een op handen zijnd o.^ Ujn- speeld. Genareel TayloT ''ïieeïf. in. Maart het commando van het achtste leger op zich. Op het Chinese vasteland De opperbevelhebber van de Chï nees-nationalistische marine, vice-ad- mïraal Ma Tsji-Tsjoeang, heeft te New York verklaard, dat de oOO.QOO nationalistische manschappen op For mosa zich onafgebroken voorbereider, op het offensief tegen het vasteland. Hij zeide dat de nationalisten te vens anderhalf millioen guerillastrij ders in China hebben die een nationa listische aanval op het vasteland zou den steunen. Generalissimus Tsjiang Kai-Sjek had hem medegedeeld, dat hij reken de op de steun van Formosa's bevol king van acht millioen mensen e: van twaalf millioen Chinezen i) vreemde landen, bij de voorbereiding van het offensief legen het vasteland van Formosa uit. Er zijn geruchten over een nationalistische landing op het eiland Amoy in Zuid-China. Generaal Olmsted, belast met de Amerikaanse hulp aan Formosa, gisteren uit Taipeh, de hoofdstad van Formosa, naar Manilla vertrokken. Voor zijn vertrek verklaarde hij, dat „vrij China enthousiaste hulp ver dient". ITij was zeer onder de indruk van het morsel der' nationalistische troepen. Bijwagen botste tegen Vijf tram passagiers gewond Zaterdag ongeveer half een is in de Marnixstraat een bijwagen van lijn tegen de voorwagen gebotst, waardoor 5 passagiers werden gewond, waarvan 1, een 35-jarige vrouw, die vermoedelijk een hersenschudding had bekomen, naar het Wilhelminagasthuis moest worden ver- oerd. Vier andere passagiers werden licht, gewond en konden op eigen gele genheid hun weg vervolgen. Het ongeval ontstond, doordat een splitpen, tussen de beide koppelstanger niet aanwezig was. Hierdoor is de ver bindingsbout losgetrild. zodat de beide wagen ontkoppeld werden. Acht en twintig geïdentificeerde slachtoffers werden Zaterdag te Oude Tonge in een graf, dat men in de dijk gedolven had, ter aarde besteld. Lichte dooi Spoedig andere invloeden van snelle Het K.N.M.I. deelt mede: Belangrijke veranderingen in de lucht drukverdeling hebben ertoe geleid, dat de koude in West-Europa thans naar het Oosten wordt teruggedrongen Nadat Vrijdag arctische luchtmassa's uit Scan dinavië over Nederland en Duitsland waren uitgevloeid, is vooral in de vacht van Zaterdag op Zondag de temperatuur sterk gedaald. Uit Duitsland werden mi nima van 15 tot 20 graden beneden nul gemeld. In Nederland vroor het in het Oosten van het land tien tot 15 graden, het Westen over het algemeen 5 10 graden. Een uitzondering in het Westen vormde Vlissingen. u-aar de tem peratuur tijdens een korte periode bo ven 't op Walcheren aanwezige sneeuw dek tot 11, graden beneden nul daalde. Zondagochtend kwam het weer meer i meer onder invloed van een zwakke m de Noordzee afkomstige storing. Deze veroorzaakte Westenwinden en sneeuwbuien in het Zuidwestelijk deel van Nederland met als gevolg lichte dooi. In de rest van het land bleven daar entegen Zuidoosten winden onafgebro ken koude lucht, uit Duitsland aanvoe ren. Zo kon het gebeuren, dat het in Groningen de gehele dag 7 0S graden bleef vriezen. Intussen was er bij IJsland een lliepe depressie aangekomen, waarvan het front voorafgegaan door een uitgestrekt gebied van sneeuwval langzaam over Engeland naar het Oosten trok. Zon dagavond bereikte de sneeuwzone ons land en vanmorgen lag in een groot deel van Nederland de sneeuw meer dan 10 centimeter dik. Om 6 uur vanochtend bereikte het front Vlissingen. Het wordt gevolgd nieutve storingen door minder koude lucht, die door Wes- tewindeh naar West-Europa wordt ge voerd. In verband hiermede mag men verwachten, dat in geheel Nederland een lichte dooi zal intreden, die de sneeuw slechts langzaam zal doen wegsmelten. Nieuwe storingen, die met grote snel heid de Oceaan oversteken, zullen spoe dig het weer hier te lande gaan be- i nvloeden. Dit nummer bestaat uit 8 pag. Oe barometerstand van 2 uur: In de afgelopen nacht om 24 uur vas de stand 763 en vanochtend om 6 uur 745 mm. Hedenmiddag om 2 uur was de tem peratuur 5 gr. C. De hoogste stand was gisteren 2 gr. C. en de laagste in de afgelopen nacht 5 gr. C. 10 Febt\: ZON op 8.05. Zon onder 17.44 MAAN op 5.59, Maan onder 12.48 OMERGOik kom weer boven. G Het leven herneemt zijn loop, het leven gaat verder. Na de slagen, waar onder wij gesidderd en gebeefd hebben, richten wij ons weer op. Wij gaan de schade na en onderwijl maakt onze geest reeds berekeningen. Dat is veer kracht, dat is levenswil, dat is een uiting van geloof en vertrouwen in de toekomst! Als in '45 zo gaat het nu en zoals acht jaar geleden zo zal het nu weer gaan: wij zullen weer bovenkomen, ook al zijn wij met één slag een groot eind achterop geraakt. Hoeveel? Dat is moeilijk te zeggen, maar onze rijksbegroting, die in de Eerste Kamer nog in behandeling is, zal misschien grotendeels moeten worden omgewerkt, evenals het grote studie object, waar we nu al enige maanden op wachten en dat belastingherziening, huurverhoging, looncompensatie en werkgelegenheid omvat. Vooral dit laat ste onderdeel, dat overigens in nauwe samenhang staat tot het gehele object en dat als de voornaamste taak van de nieuwe regering werd gezien, komt thans in een geheel ander licht te staan. Onze hele economie wordt voorlopig, zoal niet beheerst, dan toch sterk beïn vloed door het over ons gekomen onheil. Misschien komt er nog dit goede uit voort, dat ons werkgelegenheidspro bleem wat minder zorgen baart dan te voren, nu wij zo plotseling een dei- meest welvarende delen van ons land zagen veranderen in veel erger en acuter noodgebied dan de als zodanig aangewezen delen van Groningen, Fries land en Drenthe. Hoe dan ook: het verdronken land zal weer -boven moeten komen, want opge ven doen wij het nooit! Wij zouden het trouwens niet kunnen missen, vooral niet omdat hét een onzer rijkste agra rische gebieden is en dus een belang rijke ader voor onze volkswelvaart. Ja, wij zullen dit weer te boven ko en. Deze week nog wordt het her stelwerk krachtig georganiseerd, wij verwachten dit althans te vernemen morgen uit de regeringsnota. Reeds tij dens de phase van het reddingswerk en de evacuatie is het allernoodzakelijkste verricht en werden de voornaamste doorbraken voorlopig gerepareerd. Nu zal het eigenlijke herstelwerk worden aangepakt, naar wij aannemen met de grootste energie en do. Hstendheid. GISTEREN heeft heel Nederland ge rouwd om de doden, heeft het nog eens al het leed van de afgelopen dagen herdacht en de trieste verhalen in de geest doen herleven. Het heeft zich, zo als de Kerken en onze Vorstin opwek ten, verootmoedigd in gebed en offer, als waarlijk en in de grond van ons wezen diep-christelrjk volk in de ramp de Hand des Heren gezien. De herden king en de rouw waren algemeen: half stok de vlaggen, stil en ingetogen het openbare leven, volle kerken, propvolle offerschalen... We wisten nauwelijks eer dat Nederland nog zó kon zijn! Het ïs een waardige herdenking ge worden deze eerste Zondag na de ramp- Zondag. Onze vorstin heeft ons aller evoelens op deze dag zo treffend ver tolkt in Haar radiorede, waarnaar heel Nederland heeft geluisterd. Op een dag als deze zijn wij gevoelig voor veel waarvoor wij anders .ongevoe lig blgven en zo hebben wij nadrukke- lijk „ja" geknikt, toen Zij herinnerde aan de eendracht uit de oorlogstijd, die er plotseling weer was en die ons ophief boven alle afscheidingen. Het is waar: wij hebben allen de weldadigheid ervan gevoeld weer samen te werken in het streven voor één grote zaak. En we hebben verzucht: waarom kan dit toch zo niet blijven? Waarom zullen morgen weer de politieke tegenstellin- 'en en de klasseverschillen en de hekjes ons volk verdeeld houden, dat in de ogenblikken van zijn diepste nood zulk een prachtige eensgezindheid laat zien! We weten het maar al te goed: deze eensgezindheid van het ogenblik zal weer te loor gaan, zodra het gewone weer doorgaat. Maar dan is er toch een winst: het gevoel dat voortaan zal blijven, dat wanneer het om de hoog ste dingen van ons volk gaat, wij toch uiteindelijk één zijn en één voelen, naar welke kerk we ook gaan of niet gaan, welke politieke kleur we ook dragen en velk hokje op het stembiljet we ook rood maken. Dat besef van eenheid en eendracht, dat „paraat" is op zulke momenten, maar altijd in ons onderbe wustzijn aanwezig is, maakt ons leven rijker dan het vóór deze ramp was. We weten nu van elkaar, dat we, als het er op aankomt, op elkaar kunnen reke nen, dat we kinderen zijn van één volk en dat. als het moet, ook tonen. Wij zijn als een huisgezin waar broertjes en zusjes altijd kibbelen en soms met wilde woede tegenover elkaar kunnen staan, maar als het ongeluk ons gezin treft, ziekte of dood, brand of water, dan zijn we eensgezind. Dat hebben we nu op nieuw ervaren en dat stemt ons bij alle rampspoed innerlijk toch geluk kig! En daarom zullen wij weer boven komen. SUB LUNA Vermiste soldaat teruggevonden De dienstplichtige soldaat W. M. de Haas, !cgei nummer ,32.11.07.137 dienstdoende bij de kokschool te Lei den. van wie gemeld werd dat hij se dert Maandag 2 Februari bij Abben broek werd vermist, heer zich cp 7 Februari om 5 uur 's middags bij zijn commandant gemeld.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1