Enschede geeft f 100.000 voor de rampgebieden vD Zout kan overstroomde grond steppe maken YermoeicleRode Kruis mensen sorteren in Zwols Weeshuis Getroffen gemeente zal worden geadopteerd Tbc-onderzoek begint op 18 Februari Henri Sandberg voor Instituut <ÖDan «t'OlWOP CllUCIItft Regen en gips nodig om bodem te saneren Raad Enschede accoord met bouw hallenschool In twee DAGEN werk gedaan van twee weken Geen sprake van een reëel batig saldo Hulp, ook in de toekomst Dertig doden rusten in de dijk HET VRIJE VOLK MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 PAGINA 7 Nu de resultaten van het huisbe zoek nagenoeg geheel bekend zijn, blijkt, dat, met inbegrip van de be woners der buurtschappen, zich ruim 62.000 personen voor het t.b.c.-bevol- kingsonderzoek hebben opgegeven. Dit aantal stijgt nog, omdat zich nog elke dag personen aanmelden, die zulks niet tijdens het huisbezoek hebben gedaan. Woensdagmiddag 18 Februari wordt in Lonneker met de schermbeeldfo tografie begonnen. De burgemeester en wethouder voor de Volksgezond heid zullen de eersten zijn, van wie een foto genomen wordt. Na Lonneker wordt het toestel naar Boekelo overgeplaatst, waar het onderzoek op 2 Maart begint. Op dezelfde dag wordt met een tweede toestel ook in Glanerbrug een aan vang gemaakt. De doorlichting geschiedt van Maandag tot en met Vrijdag. Aan hen, die daartoe speciaal de wens te kennen gaven, zal 's avonds gelegen heid tot doorlichting worden gegeven. De personen, die uitsluitend op Za terdagmiddag kunnen, worden later opgeroepen. Iedereen, die zich heeft opgegeven, wordt schriftelijk voor het onder zoek opgeroepen. Zonder oproeping zal geen doorlichting kunnen plaats vinden. Het Institutt voor Arbeidersontwik keling, afdeling Enschede, heeft een interessante bijeenkomst op het pro gramma staan. Dinsdagavond komt de heer Henri Sandberg,die Jaren lang 'correspondent van Het Vrije Volk in Parijs is geweest, spreken over Frankrijk, het leven en werken van de Fransen, over hun problemen en hun politiek. Er zullen ook licht beelden worden vertoond. De lezing wordt gehouden in „Ons Huis". Neede kan dit jaar 39 woningen houwen Op de Donderdagavond te Neede gehouden raadsvergadering deed de burgemeester de verheugende mede deling, dat de toewijzingen voor het bouwvolume voor 1953 zijn afgeko men en dat Neede in totaal in dat jaar 39 nieuwe woningen kan bouwen. Uit de drie-jaarlijkse toewijzing had Neede voor 1953' een toewijzing van achttien woningen, Daarbij zijn nu toegewezen vier woningen in ver band met de uitbreiding van de ge meente en zeventien woningen voor de industrieën. De burgemeester meende, dat Neede hiermede tevre den kan zijn. De raad besloot verder in beroep te gaan bij de Kroon tegen het be sluit van G.S. van Gelderland, waar bij goedkeuring wordt onthouden aan het uitbreidingsplan Noordijk. De totale opbrengst van collec ten en giften in Deventer wordt geraamd op 150.000. De oliebollen actie in samenwerking met de poli tie heeft 12.217 opgeleverd. „Deze ramp brandt ons volk ondanks verscheidenheid in velerlei opzicht het beginsel der eenheid in. Want ieder deel van Nederland weet nu, dat het niet alleen staat, als het ooit getroffen wordt, door welke ramp ook", zei burgemeester M. van Veen van Enschede Zaterdagmiddag tot de raad van deze gemeente, die B. en W. machtigde 100.000 uit de reserve op te nemen ten bate van de getroffen gebieden. De raad, die een deel van de rede van de burgemeester staan de aanhoorde, verleende B. en W. tevens een erediet voor het eventueel adopteren van een gemeente. Dit zal in overleg met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten geschieden. De grootte van het erediet kan nog niet worden aangegeven. Advertentie LM. BIJ HOEST EN KEELPIJN (Dan Nadat de raad ter herdenking van de slachtoffers enkele ogenblikken stilte in acht genomen'had, gaf de burgemeester een overzicht van de hulpverlening in Enschede. Hij stelde in de eerste plaats vast. dat de Federatieve Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers de gemeente onschat bare diensten heeft bewezen, evenals het Rode Kruis. „Vanaf het eerste ogenblik was het een ontroerende en aanvurende be levenis te ervaren hoe spontaan en royaal van alle zijden hulp werd aangeboden. Het gaf grote voldoening dat nog dezelfde avond duizenden dekens in Rotterdam en Bergen op Zoom konden worden afgeleverd", aldus de burgemeester. „De stroom van goederen, die van Enschede naar de noodgebieden is gegaan, is overweldigend geweest. De medewerking, die werd verkregen van alle grote en kleine bedrijven, van het Rode Kruis, van de militaire autoriteiten, was volmaakt. In En schede is er bijna van het begin af aan naar gestreefd alles zo goed mo gelijk te sorteren. Bovendien stelden de verschillende bedrijven op onge kend grote schaal nieuw goed ter beschikking. Alleen Enschede Daardoor was het te verklaren, dat de burgemeester van een Noordbra bantse stad Donderdag liet omroepen, dat hij geen zendingen kleren meer kon gebruiken, behalve die uit En schede. Met dankbaarheid maakte de bur gemeester melding van de aanbiedin gen uit Duitsland. Bij het organise ren van de hulpverlening had dr Stunden, Oberkreisdirektor van Burg- steinfurt en voorzitter van het Duit se Comité Munsterland—Twente de leiding. Enschede verklaarde zich, zoals ge- zegd, gaarne bereid een gemeente te j adopteren, Deze adoptie zal echter j pas over weken, misschien ov.er i maanden een feit worden, als de in- drukken ook van deze ramp weer aan het vervagen zijn. Voor deze adoptie heeft de raad een erediet verleend. Het gemeente- personeel heeft twee procent van het maandloon ter beschikking van het Rampenfonds gesteld, een totaalbe drag van ruim ƒ18.000, „Als wij gespaard blijven voor de rampen van buiten", zo besloot de burgemeester zijn rede. „dan zullen wij het met de. rampen binnen onze grenzen wel klaren. Dat besef is winst. Dat besef zal aansporen tot krachtig handelen. Wij zijn gelukkig dat. wij ook hier in Enschede daarin ons aandeel mogen hebben." Eerst dijken dicht, dan helpen Na een bezoek van enkele dagen aan het zwaar ge troffen Zierikzce, zijn de Almelose burgemeester, mr J. M. Ravesloot en wethouder Fretleriks in de Twentse textiel stad teruggekeerd. Het doel van hun tocht was te ontdek ken op welke wijze Almelo het door haar geadopteerde Zicrik- zee doeltreffend hulp kan bie den. Uit de gesprekken, die zij onder meer voerden met de burgemeester van Zierikzce, jhr Schuurbecquc Boeye, is wel gebleken, dat hulp op ho ge prijs wordt gesteld. De bur gemeester van Zierikzee zei: „Eerst moeten de dijken dicht voordat Almelo doeltreffend kan helpen. Het is ondertus sen voor de bevolking een mo rele steun, dat zij in de toe komst op Almelo kunnen re kenen." Burgemeester Ravesloot zal hedenmiddag tijdens de begro- tingszitting van de Almelose raad een verklaring afleggen over de situatie in Zierikzee en een aantal gedachten ont vouwen over de hulp. Smal streepje weerstand Heel smal en heel nietig ligt het kleine dijkje in de onmetelij ke watervlakte, ergens in Zeeland. Militairen zijn haastig bezig met zakken de zwakke kracht van het streepje grond te versterken. Dat is het enige wat men NU kan doen. Het is weinig. Maar het is een begin! De zee heeft een zware tol geheven van de landbouw in Zuidwest-Nederland. De verliezen aan mensenlevens onder de landbouwende bevolking zijn verschrikkelijk. Voorts zijn duizenden stuks vee omgekomen. Hofsteden zijn verwoest door het geweld van het water. Voorraden (aardappelen, veevoeder) en te velde staande gewassen (wintergranen, koolzaad) zijn verloren gegaan. Talloze boomgaarden zijn ten dode opge schreven. Maar nog een ander kwaad bedreigt het landbouw bedrijf in de ^rampgebieden. Door de overstroming met zeewater zal de grond tot minstens 50 cm en waarschijnlijk dieper sterk zijn verzilt en het zal in de komende zomer vrijwel alle plantengroei althans de groei van cultuurgewassen onmo gelijk maken. Ook al zou een deel van de met zeewater overstroomde polders nog voor de zaaitijd worden drooggelegd dan nog zullen deze gebieden gedurende de rest van het jaar een kale zoutsteppe blijven. Het zeewater bevat een 30 gram zout per lit.ei water. Groots opge zette onderzoekingen in de door de bezetters geïnundeerde polders heb ben geleerd, dat als het bodemvocht in hét voorjaa; meer dan 10 gram zout per liter bevat, al bijna geen landbouw meer mogelijk is. Vrijwel alleen zomergerst kan.nog iets meer zout verdragen, maar voor het ge dijen van andere gewassen (erwten, Politie roept getuigen van aanrijdingen op Donderdagmorgen omstreeks tien voor twaalf botsten een autobus be stuurd door J. K. en de personen auto van G. H. W. op de Gronause- straat tegen elkaar. Beide wagens werden daarbij licht beschadigd. De politie verzoekt een tienjarige wiel- rijdster, die de aanrijding gezien heeft, zich te melden voor het ver strekken van inlichtingen. 's Middags om kwart voor vier bot sten op de Hengelosestraat een be stel- en een personenauto. De be stuurder van de personenauto A. F. B. uit Enschede moest met een her senschudding naar zijn woning wor den vervoerd, Een wielrijdster, die juist ter plaatse was, toen de aanrij ding gebeurde wordt verzocht zich bij de politie te melden. Tenslotte werd Woensdagavond om kwart voor zeven op de Hengelose straat nabij „De Broeierd" een inva- lidenwagen aangereden door een bromfietser, waarbij het invaliden wagentje werd beschadigd. De brom fietser en eventuele getuigen wordt K.-4iMi;iasCTsu--y;i«i i verzocht zich te melden bij de afde ling verkeer. Noclig bij uitbreiding van 't Ribbelt De raad van Enschede heeft B.-en W. Zaterdagmiddag een erediet van ƒ211 400 verleend voor de bouw van een achtklassig'e Hallenschool voor gewoon lager onderwijs op een ter rein aan de Sehreursweg. Eieze school is dringend nodig voor uitbreiding van de gemeente in het noord-weste lijk stadsdeel ('t Rlbbelt) en de te- verwachten grote aanwas van leerlin gen voor het schooljaar 1953—'54, die niet meer in de Laaresschool en Rib- belerbrinkschool kunnen worden on dergebracht. B. en W. waren van mening, dat de voorkeur diende te worden ge geven aan het plan van een zgn. Hal lenschool, dat ontworpen is dooi' het architectenbureau Van Tijen en Maaskant en uitgevoerd zal worden door het N,V, Aannemingsbedrijf v.h. Zwolsman te Scheveningen. De raad was overtuigd van de nood zaak, doch de heer Schoonderbeek (prot. chr.) verklaarde zeer nadruk kelijk, dat zijn fractie in principe toch wel bezwaren had tegen deze vorm van scholenbouw. De heren Van der Horst Iv.vd.) en Nijhof (arb.) onderschreven deze bezwaren voor een groot deel en de laatste wilde graag weten, waar de korfbalvereni ging DOS, die door de bouw haar ter rein zal verliezen, in de toekomst spelen moet De heer Bolderink (arb.) vreesde, dat de centrale verwarming in de nieuwe school ondeugdelijk zal blij ken en de heer Wiersma had liever een gewone aanbesteding gezien, ter wijl hij zich bovendien verbaasde over het hoge bouwbedrag per lokaal. Wethouder Bout verklaarde, dat het college zelf ook vrij geereserveerd was ten oozichte van deze vorm van scholenbouw. Tijdens besprekingen on hei departement, was hem echter duidelijk ^eh'^ken, dat Enschede voor 1953 niet-kan rekenen op voldoende mogelijkheden om de aanwas van leerlingen op te v.angen en dat het, niet verantwoord zou zijn, zelf de bouwwijze en de uitvoering van het werk te bepalen. De nieuwe school zal overigens een acceptabel én verantwoord gebouw worden en de architecten hebben een zeer goede naam in het land. Hij verzekerde de heer Bolderink, dat deskundigen alle onderdelen van het bouwwerk zullen controleren. De bouw van deze schoolzal een aan merkelijke winst betekenen, want hij va.lt buiten het normale bouwvolume. Wethouder Horstman deelde mede, dat voor de vereniging DOS stellig een oplossing gevonden zal kunnen worden. Voor het nieuwe speelseizoen in September kunnen nieuwe terrei nen gevonden worden. Daarna zal een plaats op het Sehreurserve kun nen worden ingeruimd. De raad keurde het voorstel zon der hoofdelijke stemming goed. De heren Bolderink (niet overtuigd dooi de wethouder) en Wiersma kregen aantekening te hebben tegengestemd. Jaarvergadering U.V.V. De afdeling Enschede van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers hield Donderdagavond onder president schap van mevr. G. van VeenGer- brands in het Parkhotel haar jaar vergadering. Nadat de ongeveer 150 dames staande de slachtoffers van de natiö- nale ramp hadden herdacht, zong het dameskoortje enkele liederen. Daar na werden de jaarverslagen behan deld en goedgekeurd. Wethouder Horstman sprak na mens het gemeentebestuur zijn waar dering uit voor het werk van de UW. De avond werd besloten met declamatie door mevr. Pirn Siegers uit Delden. Twaalfduizend man van zee-, land- en luchtmacht zijn thans inge zet bij het redding-, evacuatie- en herstellingswerk, Speciale troepen zijn bezig met het opruimen van ca davers. „Waar wij twee weken over doen, dat hebben, jullie in twee dagen gedaan." Dat merkte een textielhandelaar in Zwolle op, toen hij zag, wat voor werk het Rode Kruis en zijn helpers hebben gepresteerd de afgelopen week. Het Weeshuis is herschapen in één groot magazijn: er is een afdeling mannengoed, vrouwenkleren, een kinderafdeling en een lokaal met alleen maar laarzen, schoenen en schoentjes. Dit alles is keurig gesorteerd naar maat. Het hangt aan rekken of het siaat op tafels, .het ligt in dozen en kisten. Een. ploeg v.an 25 man Rode- Kruishelpers en leerlingen van mid delbare scholen hebben hier ge werkt als paarden. De trouwe broe ders onder hen, die nu nog bezig zijn in het ijskoude gebouw hebben roodomrande ogen van vermoeidheid, De eerste hoeveelheid kleding, is Dinsdagavond in de trein geladen. De res,, van de voorraad wordt be waard in het Weeshuis om aan ge- evacueerden uit te reiken, die huis vesting krijgen in Zwolle. Er zijn er nu 23 geregistreerd bij de afdeling Sociale Zaken. Zij heb ben onderdak gekregen in de ge meente. Daarvan moesten zestien van kleren worden voorzien. Vier hiervan zijn er in Zwollerkerspel on dergebracht. IS iel lichtvaardig De uitgifte van kleding gaat niet lichtvaardig. De ëvacué's moeten zich eerst melden op het stadhuis. Daar vei wijst men ze naar Sociale Zaken, ze worden bezocht door een sociale werkster, er wordt een bewijs uitge schreven en op grond daarvan deelt hel Rode Kruis kleding uit. Van de verstrekking wordt ook weer rapport opgemaakt, zodat men een overzicht heeft, wat een bepaald gezin is ver strekt. De medewerking van zaken en par ticulieren Is geweldig. Een jongetje moest een bepaald soort hoge schoe nen hebben, Ze waren niet in een magazijn, maar een schoenhandelaar bi acht op het eerste verzoek gratis uitkomst. Nog' voor de landelijke regeling EERBEEK Filmavond gaat door Wij herinneren onze lezers en leden van de P.v.d.A. er aan, dat de filmavond, aangeboden door de Par tij van de Avbeid en Het Vrije Volk, hedenavond in „De Heidevoos" in Eerbeek, wél doorgaat. Aanvang 7.45 uur. Entrée veertig cent. Kom trouw! "oor opticiens bekend was gemaakt, bad een Zwolse brillenspecialist In samenwerking met de oogarts, al hulp verleend. Deze week zal de gehele organisa- r-ie overgaan op Sociale Zaken. Hef Rode Kruis belast zich dan uitslui tend met. de uitdeling op advies van Sociale Zaken. Verdere hulp Het internaat voor schipperskinde ren aan de Turfmarkt was de vorige week Zondags, 's nachts om twee uur, al klaar om vijftig évacué's te herbergen. Nu zijn er ook vier wie gen opgesteld. De gezinsverzorgsters van de Zwolse affdeling van Humanitae slaan een dag salaris af. Het perso neel van de IJselcentrale stort een procent van het jaarloon in het Rampenfonds en de directie doet er eenzelfde bedrag bij. Van het Noorse handelshuis Olaf Holm heeft de fa A. J. ten Does- s<hate een warm gesteld telegram gekregen, waarbij de Noorse directie meedeelt 500 kg levertraan naar Ne derland te hebben afgestuurd. Ook dit ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood. Het personeel van de firma Leh man en de directie hebben ieder ƒ500 gestort in het Rampenfonds. De RHBS heeft succes gehad met de Zaterdag gehouden bazar. Een groot aantal belangstellenden we een zich door de versperring van bouwmaterialen in de voortuin om de stands binnen te bezoeken. Twee duizend gulden was het resultaat. Buitenland kan normaal bloemkol len b et rek k en Van talrijke buitenlandse afne mers blijkt thans navraag naar de leveringsmogelijkheden van bloem bollen binnen te komen, ondanks het feit, dat de bloembollencentra niet. in de getroffen gebieden zijn" gelegen. De uitvoer van bloembollen kan natuurlijk normaal voortgang heb ben en Nederland hoopt, dat met verhoogde afleveringen aan het bui tenland te bewijzen. Nachtwaker met een hamer neergeslagen O O De Rotterdamse politie heeft drie schepelingen van een Fins schip aan gehouden, die er van verdacht wor den een nachtwaker zo ernstig met een hamer op het hoofd te hebben geslagen, dat de man in zorgwek kende toestand in het ziekenhuis Coolsingel moest, worden opgenomen. De nachtwaker, de 65-jai'ige J. Mal tha uit de Mathenesserstraat, werd gisternacht zwaargewond in een wal- huisje op de Willemskade gevonden met een gat in het hoofd. Advertentie LM. DEVENTER N.V.V.-LEDEN V olkstoneelvoorstelling 13 Februari a.s. Driekoningenavond Kaartverkoop uitsluitend op ver toon van N.V.V.-ledenkaart Dins dagavond 10 Febr. van 7 tot 8 uur in ,.'t Hoekhuis bonen, aardappelen) mag het bodem; vocht slechts enkele grammen zout per liter bevatten. Ook de meeste tuinbouwgewassen, alsmede vrucht bomen zijn zeer zoutgevoelig. Uitspoelen Hoe kan men dit zout dat alle plantengroei in de grond onmogelijk maakt nu weer kwijtraken? Hier moet de regen te hulp komen. Ge zien vroegere ervaringen moet men veiligheidshalve aannemen, dat in ons land tussen Maart en October het overgrote deel van de neerslag die op de grond valt verdampt, voor dat het regenwater in de grond kan wegzakken. In de winter als de verdamping gering is dringt de regen in de grond, het zout met zich meevoerend naar de diepere ondergrond, waar het buiten het bereik van de plan tenwortels komt De ervaring leert, dat na een overstroming met zee water de regens van één winter vol doende zijn om zoveel zout uit te spoelen, dat, zij het met zekere be- pérkingen ten aanzien van de gewas- door Ir B. Verhoeven senkeuze, weet landbouw mogelijk is. In minder gunstige omstandigheden kan het twee winters vergen voor de ontzilting ver genoeg is gevor derd. Als de regen zijn zegenrijk werk heeft verricht, dan blijkt dat het zeewater nog een andere schade aan de grond heeft toegebracht. Door chemische omzettingen tussen het zeewater en de gronddeeltjes is er iets veranderd in -het gedrag van de grond: De structuur, is gewijzigd. In natte toestand is de grond pap perig, de grond vervloeit, „houdt geen kluit" zoals de boeren zeg; In droge toestand is de grond steen hard en sintelig. Alleen in het sta dium tussen nat en droog in kan de grond bewerk: en bezaaid worden en deze tussenfase duurt dikwijls maar zeer kort. Rust nodig Gelukkig kent de wetenschap niet alleen de methoden om verergering van de kwaal te voorkomen, maar ook de middelen, die de genezing van de „zieke" grond waarborgen. Het is met de grond als met elke andere ziekte: Vóór alles rust! De slagzin van de Landbouwvoorlich- tingsdienst .na de vorige inundaties was: 'Bewerk de grond zo weinig, zo ondiep en zo droog mogelijk. Vooral het bewerken van de grond in natte toestand is funest. Voor herstel van de structuur is het meest in aanmerking komende middel: gips. Honderdduizenden tonnen gips zullen nodig zijn om de grond zijn vroegere structuur te hergeven. Ondanks alles zijn er tochook nog enkele lichtpunten. Het staat niet bij voorbaat vast dat de polders aie maar enkele dagen onder water hebben gestaan, zo zout zijn gewor den dat in het komende voorjaar inzaai van cultuurgewassen onver antwoord zou zijn. Voorts zal in Zuidholland en in Noordbrabant het, overstromingswater plaatselijk slechts brak zijn geweest. Als het water daar maar snel ge noeg kan worden weggewerkt dan kan ook in dergelijke gebieden reeds deze zomer de grond vruchten voort brengen. Boer zonder werk Het is een landsbelang dat de grond" weer in cultuur komt zodra er kans bestaat op een redelijke Deventer bespreekt Schouwburgplan oogst. De oogstdervïng zal alleen voor 1953 ons land toch al wel op meer dan 100 millioen gulden komen te staan. Maar er is nog een andere factor: De psychologische. Voor die boeren die binnenkort naar hun land kun nen terugkeren is het een dagelijks weerkerende ergernis om een kale zoutvlakte om zich heen te zien. ooral diegenen die niet te veel her stelwerkzaamheden aan huis en hof hebben te verrichten, zullen het ge dwongen nietsdoen moeilijk kunnen verwerken. Juist de hervatting van bun normale taak zou de herinnering aan het doorgestane leed enigszins kunnen verzachten. Duizenden grondmonsters zullen moeten worden genomen om het zoutgehalte van de grond te beoor delen. Gelukkig beschikt Nederland over een korps getrainde monster nemers, over de outillage voor het steken van de monsters en over labo ratoria waar duizenden monsters per week kunnen worden geanalyseerd. De wetenschap steunt op een ruime ervaring. Grote ervaring De Nederlandse „ontziltingsspecia- listen" genieten terecht een grote faam tot ver buiten de landsgrenzen.. Het werk dat dr Hissink in 1906 in de overstroomde Zeeuwse polders begon, werd in 1916 door dr Smeding in de Anna-Paulownapolder voortgezet. Prof. Zuur bestudeerde de ontzil ting va,n de Wieringermeer en van de in 1940 geïnundeerde polders. De onder zijn leiding werkende weten schappelijke ambtenaren van de Directie van de Noordoostpolder ver zamelden na de bevrijding tiendui zenden gegevens in de gebieden die in 1944 door de Duitsers werden ge ïnundeerd. De Landbouwvoorlichtingsdienst weet precies hoe de cijfers moeten worden geïnterpreteerd en welke in structies aan de boeren moeten worden gegeven. Met. een variant op de woorden van Churchill kunnen we zeggen: We have the tools and we'll finish the job. „Zeg ons wat nodig is en wij zul len het mogelijke doen om het te verwezenlijken." Dit is het devies van het Internationale Rode Kruis. De heer Edward Winsall, directeur van een der drie organisaties die het I.R.K. vormen,, sprak deze woorden Vrijdagavond tijdens een persconfe rentie in Den Haag. In Rotterdam-zijn acht auto's, uit -. Genève aangekomen en reeds door- - gereisd 'naai- de getroffen gebieden. Nóg ontzaglijk veel hulp i's onder weg. En ook in de toekomst blijft het Internationale Rode Kruis de han den vol houden aan zuidwest Nedér- land. De heer Winsall die in October 1951 ook de hulpactie aan de over stroomde Povlakte leidde, vertelde dat daar nog dagelijks, hulp wordt geboden aan slachtoffers van deze Italiaanse ramp. Een der belangrijk ste taken in Nederland zal zijn de getroffenen te helpen aan nieuwe landbouwwerktuigen, meubilair, enz. Vrijdagochtend is per vliegtuig een Canadees hulpteam in ons land. ge arriveerd, De leiding berust bij colo nel W. Reynolds- die in 1945 tot de bevrijdingstroepen behoorde, en miss Margaret Wilson. „Officieel verte genwoordigen wij alleen het, Cana dese Rode Kruis", zei mejuffrouw Wilson tot de Nederlandse pers. maar ik ben er van overtuigd dat wij in wezen het hele Canadese volk verte genwoordigen. Het leeft mee van oost tot west." Zoals wij reeds hebben gemeld, i De directrice is verantwoordelijk heeft de raad van Deventer Vrij- aan een Raad van Toezicht. Daarin dagavond het voorste^totjn^gr^pen- j zjjn alle partijen vertegenwoordigd. m<u> him De jn{jeijng -ln rangeni die men zag, verbouwing van de Schouwburg aanvaard. De gemeente zal 1.2 mil lioen lenen onder verband van eer ste hypotheek. Bij de discussies, waarbij overigens bleek, dat de raad zeer welwillend was, viel het accent op de exploitatierekening, die naar zijn opzet een batig saldo van 19.000 opleverde Een reëel batig saldo zal er echter niet zijn. De af lossing is de sluitpost. Tegen een verpachting kantte de burgemeester zich sterk. Het is een van de drie-vormen van exploitatie, zo zeide hij. die niét zo heel veel voorkomt. De gemeente zou weinig zeggenschap op cultureel gebied hou den. De pariteit van de aandelen (ge meente 313, particulieren 312" berust op een afspraak, die' men moet na komen. Ook al levert dé gemeente nu verreweg het meeste kapitaal, Ove rigens is het recht van eerste hypo theek een garantie.dat de Schouw burg in gemeentelijkë handen komt, wanneer de zaken verkeerd zouden lopen. berust op een misverstand. Men moet bij de helling van de zalen volgens tegenwoordige opvattingen ergens een scheiding aanbrengen om de zaal te breken. En het is zeker niet zo, dat een bepaalde foyer voor een bepaal de rang is gereserveerd. De vergadering van de Eerste Kamer gaat Dinsdag niet door. Om dat de regering die dag in de Twee de Kamer haar nota ovei de wa tersnood indient. De Eerste Kamer zal nu bijeenkomen op 17 Februari 's middags half twee. In Londen zijn vier plaatsver vangende ministers van Buitenlandse Zaken (Engeland, Frankrijk, Rusland, Amerika) voor het eerst sinds twee jaar weer bijeengeweest om over het Oostenrijkse vredesverdrag te spreken. Zij bereikten geen overeenstemming. De omroeper van Oude Tonge ging Vrijdag door het dorp met een droe ve boodschap: om vier uur zouden de eerste slachtoffers van de over stroming begraven worden. Dertig van de, volgens schatting van burgemeester A. van Dijk, twèe- a driehonderd, die de hoogste tol aan het watergeweld hebben moeten betalen. Van het achterland waren dood kisten naar liet zwaargetroffen plaatsje gekomen en op een eenvou dige schottekar werden daarin de doden naar de Spuidijk gebracht, waar ze hun laatste rustplaats heb ben gevonden. Op de dijk, die voor vele honder den de redding heeft betekend, maar die toch niet heeft kunnen verhinde ren. "dat Oude Tonge een der zwaarstgetroffen plaatsjes in deze nationale ramp is geworden. Het kerkhof is in het water niet meer terug te vinden. Daarom stonden Vrijdagmiddag de 126 inwoners, die nog achtergebleven zijn, met gebogen hoofd in de gure wind op deze dijk, waar niemand eigenlijk de moed had. iets te zeggen. Burgemeester Van Dijk bracht het tot enkele sobere woorden. Boven het plaatsje zweefde een helicoptère. toen pastoor Hofstede het Onze Vader las. Vlootnredikant Kwakkelstein stond er in plaats van ds Wölters, die zijn. gezin was wegbrengen. Woorden loos trok de stoet van mannen terug naar het dorp. De veiligheidsorganen van de Sowjet-Unie hebben drie personen gearresteerd, die van spionnage tegen de staat worden verdacht, zo heeft de „Prawda" medegedeeld. Een hun ner zou, zijn opgeleid door de Ame rikaanse inlichtingendienst eri na_r Rassisch grondgebied zijn gezonden. Enschede. Benoemd. Tot bediende bij het openbaar slachthuisis be noemd de heer H, J. Veldscholte te Enschede.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4