ROUW, VEROOTMOEDIGING, EN GEBED) Alle kerken in Nederland hielden bijzondere diensten r Evacué's uit kamp Ossendrecht naar Eindhoven overgebracht DE PRINSESSEN VLOGEN BOVEN HET OVERSTROOMDE GEBIED Voor kerkelijk Nederland is de dag van gisteren een dag van rouw, veroot moediging, gebed en offer geweest. Allerwegen zijn in bijzondere kerkdiensten de gedachten der gelovigen bepaald by hetgeen de stormvloed van jongstleden Zondag hun te zeggen had. Hier en daar zyn ook in het getroffen gebied nog kerkdiensten gehouden, die daar uiteraard een zeer bijzondere sfeer kregen. Zo in Middelharnis, op het zwaar getroffen Uoeree-Overflakkee, waar o.m. de minister-president, dr W. Drees, een deel van de dienst in de Ned. Herv. Kerk meemaakte, tijdens zijn reis door het noodgebied. Als nationale dienst bij uitstek kan men die zien, welke uitgaande van de Oecumenische Kaad der Kerken in Nederland is gehouden in de Nieuwe Kerk op de Dam te Amsterdam. Prinses Withelmina woonde deze piecnugneid Dy. Koningin Juliana, Prins Bernhard_en de prinsessen Beatrix en Irene namen deel aan de kerkdienst in ds J. A. .J Vermaat voorging. gecollecteerd. Ook in> de Joodse ker ken zijn bijzondere gebeden gezegd en predikaties gehouden in verband met de stormramp. Meer dan vijftigduizend Nederlan ders in Australië hebben Zondag kerk diensten gehouden ter herdenking van de slachtoffers van de stormvloed. Ook is er in de kapel van het Neder lands College te Rome een mis opge dragen, waarbij Gods bijstand is inge roepen voor de ramp die Nederland heeft getroffen. Verder heeft de Nederlandse afde ling van de Canadese radio-omroep te Montreal een omvprogramma voor Nederland uitgezonden. Ned. Herv. Kerk te Baarn, waarin Wereldraad van kerken zond een groet De oecumenische dienst in de Nieu we Kerk te Amsterdam ondervond enige stoornis, doordat de voorganger, prof. dr S, F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel uit Utrecht, voorzitter de Raad, door een samenloop van omstandigheden opgehouden bleek en op het laatste moment moest worden vervangen door ds M. Groenenberg, Ned. Herv. predikant te Amsterdam Deze spoedde zich naar huis, om de predikatie te halen, die hij voor een avonddienst gereed had liggen. Als liturg in deze door het IKOR uitge zonden dienst trad op prof. dr W, J. Kooyman, Luthers hoogleraar te Am sterdam. Prof. Berkelbach van der Sprenkel, die geruime tijd voor het einde van de dienst toch nog arri veerde, las een telegram van de We reldraad der Kerken voor, luidende als volgt: „In deze dagen van leed en gevaar groet de Wereldraad de Ne derlandse kerken met Ps. 462 en 3 „Wij bidden voor u in vele kerken en wensen u te helpen. God geve u een vast vertrouwen en eenheid in de ge meenschappelijke leniging van de menselijke nood". In alle diensten der protestantse ker ken, alsmede in de r.k. missen, werd een herderlijk schrijven voorgelezen, en voor de slachtoffers van de ramp Het AVRO-bestuur contra geruchten Het bestuur van de A.V.R.O. deelt het volgende mede: „Het algemeen bestuur van de A.V.R.O. heeft met grote verontwaardiging kennis genomen van de geruchten, als zou de A.V.R.O. geweigerd hebben om berichten in ver band met de nationale ramp, welke ons land heeft getroffen, te laten om roepen, zodat de regering genoodzaakt zou zijn geweest de A.V.R.O. te gelas ten zendtijd ter beschikking te stellen. De A.V.R.O. heeft vanzelfsprekend niet geweigerd berichten, welke ver band hielden met de noodtoestand hier te lande, om te roepen. Dit blijkt uit het feit. dat dit door haar reeds vrij willig van het eerste ogenblik af werd gedaan. Elke andere houding van het A.V.R.O.-bestuur zou misdadig ge weest zijn. De regering heeft geen zendtijd van de A.V.R.O. gevorderd, of zelfs ook maar een ogenblik het plan behoeven te koesteren om dit te doen. De A.V.R.O. heeft onmiddellijk aan de adjunct-regeringscommissaris voor het radiowezen aangeboden om aan de regering onbeperkte zendtijd voor de berichtgeving ter beschikking te stel len. welk voorstel door deze 15 aan vaard". Benelux-conferentie enkele dagen uitgesteld De conferentie van het permanent comité van ministers van de Benelux die op 14 Februari a.s. op een nog na der té bepalen plaats zou worden gehou den is, als gevolg van de watersnood, enkele dagen uitgesteld. Gisteren woonde het Koninklijk gezin de dienst in de Nederlands Hervormde kerk te Baarn hij. ACTIE VAN PADVINDERS Mouwen omhoog, ons tand moet droog" Om alle padvinders (sters) in Neder land in de gelegenheid te stellen hun steentje bij te dragen, zullen zy Zater dag 14 Februari voor het Nationaal Rampenfonds tenminste één gulden gaan verdienen. Kabouters, welpen, padvinders, gid sen, verkenners, voortrekkers, pioniers, leidsters en leiders, zij allen trekken er die dag uit om onder het motto „Mou wen omhoog, ons lar.d moet droog", in uniform allerlei werkjes te verrichten en zo tenminste één gulden te verdie nen. De Nederlandse Padvindersraad en de Nederlandse Padvinds'ersraaü, die deze actie organiseren, wijzen er met nadruk op. dat en geen enkele wijze en onder geen beding werkjes die in verband staan met de ramp, tegen betaling mogen worden uitgevoerd. Ook zii, die reeds rechtstreeks bij de hulpverlening zijn betrokken, mogen hun werk voor de/e actie niet onderbreken. Beurzen open, dijken dicht", een nieuwe radio-actie Direct raak! Vanavond, na de nieuwsuitzending van 8 uur, zullen de gezamenlijke Ne derlandse omrocpveienigingen via de radio een nieuw beroep doen op de Ne derlandse offervaardigheid, door de in zet van de actie „Beurzen open, dijken dicht!", welke Zaterdagavond door prof. dr. J. B. Kors O. P-, voorzitter van de Nederlandse radio-unie werd aangekon digd. Deze actie zal worden ondernomen de bewonderenswaardige offervaardig heid van het Nederlandse volk te blij ven aanmoedigen, ook als de grootste spanning geweken is. Omdat de ellende blijft, aldus prof. Kors. De AVRO neem: eveneens aan de gezamenlijke actie deel. De dertig mille, die deze omroepvereni ging met ziin programma ..Zoden aan de dijk" binnenkreeg, zullen aan het nieuwe fonds worden overgedragen. Behalve hedenavond zal „Beurzen open, dijken dicht", ook Zaterdagavond in duizenden Nederlandse huiskamers klinken. Het gironummer, dat voor de ze actie is gekozen luidt: 17. Het post busnummer. waarheen de postwissels (adressering: Beurzen open. dijken dicht Hilversum) kunnen worden gezon den is eveneens zeventien. Telefoon nummers: 2545254646759075 er 9275. Kengetal: K 2950. Hek van de dam. Nadat deze telefoonnummers Zater dag door de radio bekend waren ge maakt, reageerde luisterend Nederland zeer spontaan, daardoor grote verwar ring stichtend in het nog niet ingerichte hoofdkwartier van „Beurzen open, dij ken dicht". Daar stonden ae telefoons namelijk nog provisorisch op de vloer wegens ontstentenis van tafels. Toeval lig was er een programmaleider van de NCRV in de buurt, die de eerste te^ lefoontjes kon opvangen. Zijn noodkreet om assistentie had tot gevolg, dat in minder dan geen tijd omroeofiguren van uiteenlopend formaat op de grond bij de telefoons neerstreken en de sym- Dathie-betuigende Nederlanders te \\;oord stonden. Zo hurkte daar de om- roepsecretaris van de VARA naast een toevallig passerende man van de disco theek-afdeling Hoe de landbouw aan het Rampenfonds kan bijdragen De Stichting van de Landbouw be veelt alle in de agrarische bedrijfs takken werkzame vaste en losse arbei ders aan, de waarde van één vacantie- dag- ter beschikking te stellen van de slachtoffers van de watersnood. Deze arbeiders kunnen dus hun we.kgever, die volgens de C.A.O. of loonregeling vacantiedagcn moet doorbetalen, mede delen, dat zij thans een der vacantie- dagen wensen op te nemen. Zy blijven aan liet werk, doch v-erzocken hun werkgever het bedrag waarop zij recht zouden hebben, aan het Nationaal Rampenfonds over te maken. Het is gewenst het bedrag, dat op zichzelf wisselend is, af te ronden en tc bepalen op tien gulden. De werkgevers, die vaste arbeiders in dienst hebben, wordt aanbevolen eenzelfde bedrag daaraan toe te voegen. Losse arbeiders zijn in Let huidige seizoen niet in belangrijke aantallen 111 de landbouw werkzaam. Zij beschik ker. echter nog over een bedrag aan vacantiebonnen, waarvan eerst met Pasen weer een deel zou kunnen wor den verzilverd. De Stichting voor de Landbouw roept nu de losse arbeiders in de landbouw op, met eenzelfde be drag aan vacantiebonnen (f 10.—) aan deze hulpactie deel te nemen. In over leg met he vacantiefonds voor de landbouw is besloten, dat de bonnen daartoe tussen 11 en 18 Februari op de gewone wijze kunnen worden ingele verd bij de penningmeesters der drie in de Stichting voor de Landbouw samenwerkende landarbeidersbonden. De tijdstippen zullen plaatselijk bekend worden gemaakt. Het vacantiefonds zal te zijner tijd de ontvangen bonnen ver zilveren en het bedrag afdragen aan het Rampenfonds. De telefoons kwamen bij wyze van spreken witgloeiend te staan. De toe zeggingen stroomden binnen: kleine giften en ook grote van duizend gulden en meer. Volkomen terecht verwacht men een dijkbreuk van menslievend heid. Herv. Kerk vraagt hulpkrachten Voor ..gezinsherstel' in getrotfen gebied De Algemene Diaconale Raad dei Nederlandse Hervormde Kerk heeft zich tot de provinciale commissies ge wend met het verzoek onverwijld een brief te doen uitgaan aan de plaatse lijke diaconieën teneinde er bij deze op aan te dringen, om speciaal in Noord-Brabant, Zeeland en Zuid-Ho 'and de diaconale h»'n' '•achten 'Is maatschappelijke werksters, gezins verzorgsters en de commissies vuoi maatschappelijk werk In samemver king met de plaatselijke instanties in te zetten voor directe hulpverlening iu de getroffen gebieden. In verband hiermee roept thans, zo vernemen wij, de Ned. Herv. Stich ting voor Maatschappelijk Werk in Noord-Holland, meisjes en ionge vrou wen van 18 tot 35 jaar op, om zich aan te melden voor de vorming van kleine hulpcolonnes, die dadelijk, wanneer zulks door de burgemeesters der ge troffen gemeenten wordt verlangd kunnen uittrekken om de nodige hulp te verlenen. Het is de bedoeling, dat er kleine groepen van zes tot tien meisjes onder leiding van maatschap pelijke werksters worden gevormd die zich zullen kunnen wijden aan het werk van het „gezinsherstel" in de ge- Iroffeh gebieden Zij zullen dus niet uitsluitend als gezinsverzorgsters op treden, maar alles doen wat kan strek ken tot bewoonba arm akin g van het gebied, waarin zij worden Ingezet. Meisjes en jonge vrouwen, die van zulk een colonne deel willen uitma ken, zullen zich daartoe kunnen aan melden bij mej. A. M. Bos. maatschap pelijk werkster der Ned. Herv. kerk in Noord-Holland, p.a. Kennemerpark 33, Alkmaar. Aanvragen van adressen van geëvacueerden Bij het Rode Kruis Alle aanvragen naar adressen van ge- evacueerden kunnen worden gericht tol het Informatiebureau van het Nederland se Rode Kruis te 's-Gravenhage. In ver hand met de omstandigheid, dat voor el ke aanvraag de centrale registratie der geëvacueerden bij de rijks-inspectie van de bevolkingsregisters moet worden ge raadpleegd en ter vermijding van dubbe le registratie, is slechts behandeling van schriftelijke aanvragen mogelijk. Deze kunnen desgewenst ook bij de plaatselij ke of regionale inlichtingenbureaux wor den bezorgd. Dringend wordt verzocht roor elke gezochte een afzonderlijke aan- rage in te dienen en van gehuwde of gehuwd geweest zijnde vrouwen tevens haar eigen naam meisjesnaam) te ver leiden. Dit vergemakkelijkt zeer het controleren der zeer vele aanvragen. In- geregistreerd, blijft de aanvraag gesigna- alen de gezochte nog niet centraal staat ieerd en na binnenkomst der registratie- kaart ontvangt elke aanvrager alsnog bericht. Het informatiebureau van het Neder landse Rode Kruis, dat thans geves tigd is: Jan Evertstraat 1 re 's Graven- hage, is telefonisch te bereiken onder no. 1700-11.18-70. Telefonisch kunnen echter geen inlichtingen over adressen •orden verstrekt. Militairen van het 331ste bataljon grenadiers, dat is ingezet hij de hulp verlening op Tholen, in de kerkbank. Amerikaanse militairen moesten onder dak Driehonderd Kruislanders naar huis terug Zaterdagmorgen is het militaire kamp te Ossendrecht. waarin 2340 vluchtelin gen uit Zeeland en West-Brabant wa ren ondergebracht, onverwachts ont ruimd, om plaats te maken voor de legering van de Amerikaanse strijd krachten, welke zijn ingeschakeld bij de hulpverlening. Driehonderd dezer mensen, afkomstig uit de gemeente Kruisland, konden naar hun woonplaats terugkeren, omdat men daar de toe stand thans volkomen meester is. Een tweede groep van driehonderd moest voorlopig in Ossendrecht blyven, omdat er onder hen een lichte epidemie van mazelen is uitgebroken. Maar de rest is met zestig autobussen overgebracht Daar de Koningin en de Prins het noodzakelijk achtten, dat hun dochters zich een volledig beeld vormden van de ontstellende ramp. die ons volk heeft getroffen hebben de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet gistermiddag een vlucht boven de getroffen gebieden gemaakt. Zy werden vergezeld van hun ouders. Zaterdag middag brachten Beatrix en Irene een bezoek aan geëvacueerden in Doorn, De Bilt, Renswoude en Soesterberg. Zij vertastten de pas aangekomen kinderen met speelgoed. De minister-president heeft dit week end gebruikt om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de toestand 111 de door de watersnood geteisterde gebie den. Nadat hij Zaterdagmiddag per vliegtuig een algemeen overzicht had gekregen van de omvang van de ramp, heeft hij zich gisteren plaatselijk laten inlichten over de hulpverlening. De minister-president was vergezeld van de secretaris-generaal van het depar tement van algemene zaken mr C. I-, W Fock en van zijn perschef dr G J. Lammers, terwijl prof. ir T. H. van Wisselingh. hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat, deskundige voorlichting gaf. Van Hellevoetsluis uit heeft hij met een boot van de Rijks waterstaat een bezoek gebracht aan Middelharnis, Den Bommel en Numans- dorp. De minister-president was diep onder de indruk van de voortreffelijke geest in de getroffen gebieden en van de energieke wijze, waarop gewerkt wordt. Dr W. Drees liet zich voorlichten Prins Bernhard bezocht Zaterdag voor de derde achtereenvolgende dag per helicopter de geteisterde gebieden. Hij bracht bezoeken aan Herkinvn, Mid delharnis, Dirksland, Melissant, Stel lendam, Goedereede, Zijpe, Bruinisse, Ooltgensplaat en Willemstad. Hij smak met de burgemeesters en de bevolking en was getroffen door de voorbeeldige stemming en de wilskracht, waarmede het herstel van de dijken ter hand is genomen. Om kwart vóór zes landde de Prins op Ypenburg. waarna hij de vergadering van het Nationaal Rampen fonds bijwoonde en vervolgens naar het gebouw van de Regeringsvoorlichtings dienst reed om een aantal verzoeken van burgemeesters der bezochte plaat sen aan. de berichtendienst door te geven. De prinsessen Beatrix en Irene be zochten Zaterdagmiddag het door- gangs-evacuatiecentrum te De Bilt en deelden aan de kinderen speel goed uit. Tot de andere officiële personen, die Zaterdag boven de watervlakten vlogen behoorden de minister van Verkeer en Waterstaat en de speciale afgezant van de Paus, Mgr R. Lambertini. Ook minis ter Staf bracht wederom een bezoek, ditmaal aan Numansdorp. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer Suurhoff en de staatssecretaris van volksgezondheid, dr P. Muntendam, bezochten Zaterdag en Zondag West- Brabant en Zeeland. In West-Brabant werden Moerdijk. Zevenbergen en Halsteren bezocht en in Zeeland Middelburg en Zierikzee. In Middelburg voerden zij besprekingen op de provinciale griffie en met de geneeskundig inspecteur van de volks gezondheid. Beide bewindslieden had den zich naar de geteisterde gebieden begeven, om een overzicht te krijgen van de getroffen gebieden en van de te- nemen maatregelen, vooral op medisch gebied, waarbij met. name aandacht werd besteed aan de drinkwatervoorzie ning, het spoedig opruimen der cada vers en overige maatregelen ter voor koming van epidemieën. naar Eindhoven, waar zij by particu lieren zijn ondergebracht. De verzorging in het kamp was zo danig, dat de vluchtelingen met grote ontroering afscheid hebben genomen van de kampleiding en de verzorgers en verzorgsters. Vooral de Zeeuwen viel deze nieuwe „verdrijving" hard. Voor hun gevoel zijn zij thans zeer ver weg van hun overspoelde eilanden en dorpen. Ongeveer vijftig ouden van dagen zijn overgebracht naar Bos en Veen te Oisterwijk, tachtig echtparen hebben gastvrijheid gekregen in St. Oedenrode. De rest is naar Eindhoven overge bracht. waar vijf opvangcentra waren ingericht. Telkens kwamen hier één of twee autobussen tegelijk aan, waar door de grote stroom vlot kon worden verwerkt Dadelijk na hun aankomst werden de evacué's gastvrij ontvangen. Met koffie en sigaretten werden zij zoveel mogelijk op hun gemak gesteld, vervolgens in snel tempo geregistreerd en daarna naar hun nieuwe adressen overgebracht. Dat leverde wel eens moeilijkheden op. Het was niet steeds mogelijk, grote gezinnen intact te laten. Dan kwamen er waterlanders voor den dag. Echter konden allen steeds in dezelfde straat worden ondergebracht. Gebrek aan slaapgelegenheid bij de gastgevers werd steeds verholpen door een greep uit de voorraad beddegoed, welke het Rode Kruis in één der ge bouwen van Philips had opgeslagen. Tot nu toe 281 doden in Engeland Zaterdagavond was het aantal slacht offers van ae overstromingen in Enge land gestegen tot 281. Het door de burgemeester van Londen ingestelde rampenfonds had Zaterdagavond 125.000 pond bijeen. Volgens voorlopi ge tellingen zijn 12.000 schapen, 2.500 runderen, 700 varkens en 800 stuks pluimvee omgekomen. De Britse mi nister van binnenlandse zaken zal deze week in het Lagerhuis mededelingen doen over een nationaal alarmsysteem bij overstromingen. Het systeem zal aan het einde van de week worden be proefd. In Belgische dagbladen is critiek ge leverd op het feit, dat Koning Boude- wijn naar de Rivièra ging, terwijl zijn land nog leed als gevolg van de over stromingen. De Koning is gisteren naar Brussel teruggekeerd. De Belgische prinses Josephine Charlotte heeft Za terdag een bezoek gebracht aan de overstroomde gebieden. Een katholie ke krant te Antwerpen, het Handels blad. heeft Vrijdag de prinses gecriti- seerd, omdat zij niet een deel van het bedrag, dat voor haar huwelijksge schenk was ingezameld, ter beschikking /an de getroffenen heeft gesteld. Za terdag heeft het Koninklijk Huis be kend gemaakt dat zij dit heeft gedaan en voorts, dat Koning Boudewijn en zijn vader ex-koning Leopold samen 500.000 francs aan het Nationaal Ram penfonds hebben geschonken, 's Kcv- r.ings grootmoeder gaf 100.000 francs. Vervanging van militairen De troepen, die op 1 Februari wer den ingezet voor bijstand in de wa- tersnoodgebieden, zullen geleidelijk door andere worden vervangen. Zij keren naar hun onderdelen terug maar blijven daar nog geconsigneerd. Verlof of bewegingsvrijheid kan nog niet worden verleend. Het betrokken nersoneel wordt verzocht zo spoedig mogelijk bericht te zenden naar huis, voor zover dit niet reeds is gedaan. Geen carnaval in Sittard De gemeenteraad van Sittard hoeft Zaterdagavond in een spoedeisende ver gadering met algemene stemmen goed- 'ekeurd het voorstel van B. en W. om dit jaar het maskeren te verbieden in verband met de ramp, die ons land heeft getroffen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2