Stad en Omgeving Duizenden woonden gisteren de kerkdiensten bij AGENDA De wereldreis van Jimmy Brown Een kind bidt I In 's Gravendeel blijft de sneeuw weer liggen I De kom van de gemeente werd mede dank zij de brandweren droog MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 ALKMAAR BOOG HET HOOFD „Z/j hebben geleerd nederig te worden" ROUW, VEROOTMOEDIGING, GEBED EN OFFER, dat waren de vier punten uit de herderlijke brieven, die gisteren in de bedehuizen van alle ker kelijke gezindten zijn voorgelezen. Hervormden, Gereformeerden, Chr. Ge reformeerden, Remonstranten, Luthersen en Oudkatholieken allen schaar den zich om dat ene Woord, om antwoord te krijgen op de vragen, die de afgelopen week bij hen waren gerezen, nadat de stormvloed zulke verschrik kelijke verwoestingen aanrichtte, en zovelen het leven kostte. Allerwegen heb ben voorgangers getracht, dat antwoord te geven. Ds J. Dikboom, Ned. Herv. predikant hij moge hier dienen als represen tant voor allen, die hier ter stede in een herdenkingsdienst zijn voorgegaaa deed het naar aanleiding van Psalm 293 en II Korinthen 416. Nu, een week na de ramp, willen wij alles verstaan, aldus spr., en het met God in verband brengen. Dichters hebben het water op verschillende manie ren gezien. Joh. van Meurs zag het als vriend van Holland, Hendrik Marsman *ls vijand. Deze sprak een profetisch woord. Wij hebben het echter niet ge loofd, eerder ons vertrouwen gesteld op de techniek en op de mogelijkheid, de golven te keren. Nu hebben wij geleerd, een nederig volk te worden in een nederig land. DE STAD ROUWDE VELEN zoeken God in de natuur, maar denken dan toch eigenlijk alleen aan lieflijke kanten ervan. Marsman niet. Voor hem leefde ook de dreiging van het water. Daarin staat hij dicht "bij de schrijver van Psalm 29. De bij bel maakt nooit een idylle van de na tuur, maar spreekt evenzeer van wreed heid en verschrikking. Wij zijn trots op ons zelf geweest, ja overmoedig. Wij konden het water bedwingen. Nu neemt de vloed terug, wat mensen hem hadden ontnomen. Dat maakt ons klein. Nu rijst de vraag naar Gods bedoelingen. Is dit een straf? Een gericht? Die vraag is moeilijk te beant woorden. Want wij zien nu nog een raadselachtig beeld in een troebele spie gel, maar eens zullen wij van aange- zich tot aangezicht zien. Ging het nu uitsluitend om Zuid- Holland en Zeeland? Die mensen daar waren toch niet slechter dan wij. Er zijn nu eenmaal vragen zonder antwoord. Soms is het deemoediger het antwoord schuldig te blijven. In de natuur is de openbaring Gods niet volledig te vin den. God is in Christus als de Liefde volledig geopenbaard. Nog meer dan voor ons was voor de Oosterling de zee een dreigende macht. Maar Christus liep over de golven om zijn vrienden te redden, die dreigden onder te gaan. Dat is de boodschap, die ons gezonden is: „Vreest niet". Daar aan mogen wij ons optrekken en onze vrede vinden. De macht die.de cederen van de Li banon breekt en onze dijken wegspoelt, is reëel. Maar reëel is ook de macht, die zich in Jezus Chrisetus openbaart en de mens vernieuwen wil door de liefde. Dat is het hart van ons (geloof\Daarom gast het in ne kerk. Daa/meekunnen wij alles aan. Want wij weten met Paulus. dat niets ter wereld ons kan scheiden' van de liefde van Christus. Ds. L. h. van de Marei leidde des voormiddtgs de dienst in de Kapelkerk, waar in de namiddag ds. Den Oudsten vcorging. De bedehuizen waren giste- Kerkbezoekers gaveit rond t 30-000 De collecten, gisteren in de Kerken ten bate van het Rampenfonds ge houden brachten de volgende be dragen op: R.K. Kerk Domini- cusparochie f 9-414.-, Jozef-paro chie f 4550.-, Laurentiusparochie f 5400.-, Oud-katholieke kerk f 75.-. De gezamenlijke opbrengsten van de Grote kerk en kapelkerk be droegen f 4980.-. In de Gerefor meerde kerk werd ruim f 5000.- opgehaald. Bij de „Remonstrantse Broederschap" kwam f 345,60 uit de bus en in de Evangelisch-Lu- therse kerk f 175.-. Totaal werd opgehaald een bedrag van rond f 30.000.- MAANDAG Victoria Theater, 8 uur: Dubbel spel f 18 jaar); Harmonie Theater 8 u.; The Crimson Pirate (14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 3 uur: De dochter van de hout vester (alle leeftijden); Cinéma Ameri- cain. 8Uur: Don Camillo (alle leeft.) Gulden Vlies, 7.30 uur: Revue Turn- lust ten bate van de noodgebieden. DINSDAG Bioscopen als Maandag. Gulden Vlies, 8 uur: Ennv Mols-de Leeuwe in „De Appels van Eva". Landbouwhuis, 8 uur; Vogelavond door dr A_ F. J. Portielje. KOEDLJK, 7.30 uur. raadsvergadering. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Maandag 23.03 11.49 Dinsdag 0.28 13.10 TE CAMPERDUIN HoogLaag Maandag 23.08 11.15 17.08 5.54 Dinsdag 0.33 -13.15 18.33.7.15 DIENST APOTHEKEN De dienst der apotheken wordt deze week waargenomen door apotheek wanna ivnen,., Mient C 13. ren zeer druk bezocht en duizenden hebben het hoofd gebogen om de slacht offers van de ramp te gedenken. Het vermaak was op deze dag verstorven. De bioscopen waren dicht, de café's op een heel enkele uitzon dering na gesloten en evenals overal elders in den lande, vlagde de stad half stok ten teken van de rouw die reeds de afgelopen week haar stempel op het openbare leven had gedrukt. Voor hei Ramoenfonds De landarbeidersbonden vragen vacantiebonnen Zoals men elders in dit blad kan lezen, zijn ook de Landarbeidersbon den een actie begonnen om gelden in te zamelen voor het Rampenfonds. De leden wordt verzocht hiervoor vacan tiebonnen in te leveren. In Alkmaar kan deze inlevering geschieden Zater dag 14 Februari van twee tot vier uur bij de volgende adressen: F. G. Hage- man, Ropjeskuil 2, en M. F. Traan- berg, C. W. Bruinvisstraat 5. Ongetwij feld zal iedereen zijn steentje bijdra gen tot leniging van de nood der ramp slachtoffers. Coöperaties in noodgebsed kwamen er vrij goed af Op de ledenvergadering van de Coö peratie Alkmaar en Omstreken, die ge houden werd in cafë Centraal, wijdde de voorzitter, de heer P. Mulder, enige woorden aan de ramp die ons land heeft getroffen. Hij verzocht een,minuut stilte voor de slachtoffers en deelde v'ér.vol- gëns mede dSit ook door de Coöperatie een zending kleding naar de noodgebie den was gezonden. De leider van de Coöperatie, de heer J. Bregman, maakte bekend dat hem 'n rapport was gezonden, waaruit bleek dat het merendeel der coöperatieve win kelzaken in het rampgebied er vrij goed is afgekomen. Slechts een paar zakx. hadden aanzienlijke en vrij ernstige schade. Men had echter de gedachte dat de bedrijven zelf de schade kunnen op vangen. De heer Bregman deelde vervolgens mede. drt dit jaar reizen worden geor ganiseerd naar de nieuwe meelfabriek. De data zijn 13 en 19 Mei, 14 Juni en 5 Augustus. Hoewel de overname van de Coöpe ratie Heiloo nog niet definitief is gere geld. verloopt de' afwikkeling goed. Het omzetcijfer is hetzelfde gebleven en klantenverlies heeft men niet. De totale omzet in het vierde kwartaal 1952 was f 166.360 en vorig jaar in het zelfde tijdvak f 147.350.- Het aantal leden-raadsleden werd ge bracht van 31 op 35, daar twee leden uit Bergen en twee uit Heiloo zullen worden bijgevoegd. Opbrengst collecte nu t ÖP61Z.1Ö Hoewei de meeste lijsten van de col lecte voor het Rampenfonds nu bin nen zijn werd Zaterdag door het comité toch nog 5213,41 ontvangen, waardoor het totaal is gestegen tot 85.612,18. Dit werd mogelijk ge maakt door de giften van verschillen de bedrijven, die nu mee hun inzame lingen op de proppen komen. Voor zover zij tenminste in de afgelopen week hun bijdragen niet reeds hebben overgemaakt, hetzij rechtstreeks hetzij via het plaatselijk comité, dat in zijn hart nog altijd hoopt de honderddui zend vol te kunnen maken. Van de giften, cïie Zaterdagmiddag werden ontvangen vermelden wij de volgen de*. Directie en personeel Victoria- theater 140,cabaret - Jan Kok 112,50, personeel J. Anema 134,—, met eenzelfde bedrag van de directie 134,personeel en directie (twee de storting) hotel Victory 148, personeel, fa.' Qoeck 123,90, perso neel Albert Heijn (Fnïdsen). 25,50, liquidatiekas Alkmaars Bevrijdings- comité 289.50, Chemische fabriek De Burg'/ 375,Wira en Peter (4 en 7 jaar) 10, Het comité houdt Maandagavond^ van 7fpr lQuurnog: zitting jn,hi Wapen 'van Heemskerk om de nage- kofnen giftëri op de lijstcollecte en de -andere bijdragen in ontvangst te nemen. RASA-feesfsvond f-ot 13 Juni uitgesteld De RASA, de Rijksambtenaren Sport vereniging Alkmaar, die tijdens een op op Vrijdag 13 Febfuari a.s. te houden feestavond haar tweede lustrum zou vieren, heeft de datum van deze her denking in verband met de ramp ver schoven naar 13 Juni. MEDELEVEN IN BUITENLAND De Alkmaarse zaken die relaties on derhouden met het buitenland, ontvan gen met bijna iedere post bewijzen van medeleven met de ramp. die Nederland heeft getroffen. Zo ontving het Hooge Huys twee brieven van een verzeke ringsmij. uit Zurich en één te Rome, waarin de directies in warme bewoor dingen hun gevoelens van medeleven tot uitdrukking brachten. 24. Jimmy zowel als Piet Potlood kwam toch wel een beetje onder de indruk van de geweldige zandvlakte, die zich aan hun ogen ontrolde. Zij stopten en Jimmy onderwierp de Wit te Engel, die er aardig bestoft uitza? aan een laatste controle. Hij keek of alles goed vast zat en overtuigde er zich vooral van of zij de watertanks niet konden kwijt raken. „Het enige dat ons nu te doen staat", zei Jimmy, „is nu alleen nog een flinke stoot ben zine te nemen. Volgens de kaart, krij gen wij vóór Tamentit nog maar één oase, waar een benzinepomp is en daar moeten wij natuurlijk van profiteren Als ik 't goed bekijk, dan kunnen wij over een goed uur die oase bereikt hebben." Piet Potlood knikte. Hij kee< eens voor zich uit en de trees bekroop hem, dat zij die oase nooit van z'n le ven zouden kunnen vinden. Hij zaa alleen maar zand, zand en nog eens zand. Een weg was er wel, maar véél had die niet te betekenen. Als je goed keek, kon je zien dat hier wel meer auto's hadden gereden, maar véél wa ren het er niet geweest. Nu en dan kwamen zij een kameel tegen die door een Berber werd bereden. Die keek altijd strak voor zich uit en verwaar digd zich niet de groet van Jimmy en Piet Potlood te beantwoorden. Toen hen dit een paar maal was overkomen, groetten zij maar niet meei. „Een ge zellig volkje", dacht Piet Potlood en dat vond Jimmy ook. Een tijdlang zei den ze geen woord tegen elkaar. Ze waren allebei met hetzelfde probleem bezig: waar blijft nu toch in hemels naam die oase met die benzinepomp? Turkse pianiste bij HOV Aan het concert, dat de HOV op Don derdag 12 Febr. in 't Gulden Vlies te Alkmaar zal geven, zal als soliste medewerken de Turkse pianiste Hoyat Atta. Zij zal een tweetal concerten ten gehore brengen, n.l. het Piano Concer tino van Jean Francaix. alsmede het Pianoconcert in d-moll van Mozart. Het concert staat o.l.v. Toon Verhey en wordt geopend met het Concert pour petit orchestre van Roussel, waarna het optreden van de soliste volgt. Na de pauze volgt een Mozart-programma, be slaande uit het reeds genoemde piano concert in d-moll en vervolgens de Symphonie no. 27 K.V. 199. MUZIEK VAN FRANKRIJK De afdeling Alkmaar van het Genoot schap NederlandFrankrijk belegde Zaterdagavond in hotel Victory een avond, die gewijd was aan de muziek van Frankrijk. Hoewel er gezien de be kende omstandigheden minder belang stelling was dan anders het geval is, werd het een uitnemend uur. Ms. Jean- Daniel Maublanc. president-stichter van" de Mouvement Musical der Jeunes, gaf voor de pauze een kort, maar interes sant overzicht van de ontwikkeling der oudere muziek in Frankrijk, daarna schetste hij de groei van nieuwere stro mingen in de Franse muziek. Beide de len van de lezing werden op zeer knappe 1C]jLWze geillustreerd door de jeugdige pia- J ^^t Wim van Overeem, die de heer c[lWtiublanc op zijn tournee door ons land begeleidt en in April ook in Parijs zal concerteren. De avond stond onder leiding van de afdelingssecretaris, mr F. A. Josephus Jitta. Wij kunnen niet anders zeggen dan dat het bestuur deze winter op nieuw door de grote variatie in zijn keuze van avonden leden en introducé's zeer aan zich heeft verplicht. Populaire voorstelling van ,,De appels van Eva" Dinsdagavond zal in het Gulden Vlies nogmaals een opvoering worden gege ven van „De Appels van Eva" met Enny Mols-de Leeuwe in haar creatie van zeven verschillende rollen. De heer W. K. Bos benoemd tot raadslid In de plaats van de heer A. Eriks is tot lid van de gemeenteraad benoemd verklaard de heer W. K. Bos. Het be sluit tot deze benoeming is, zoals de voorzitter van het Centraal Stembureau mededeelt, voor een ieder ter inzage ge legd. Geven is zaliger dan ontvangen Aan alle kinderen In Alkmaar. Beste kinderen, Ik uil jullie allemaal even heel hartelijk komen bedanken voor dat prachtige speelgoed (lat jullie Vrydag h?bt afgestaan voor de kinderen ln het kamp Ossendrecht bij Bergen op Zoom, die daar waren ondergebracht omdat hun huizen door het water zijn vernield. Het liefst zou ik jullie allen persoonlijk een brief schreven, maar jo be grijpt dat dat niet mogelijk is en daarom doe ik dat nu op deze manier. Julli weet niet hoe bly je die kinderen in dat kamp hebt gemaakt. Stel je eens voor dat jullie huis onbewoonbaar was en dat je hals over kop had moeten wegvluchten met achterlating van alles waar je zo gehecht aan bent en dat je dan terecht gekomen was in een paar grote, lege, kale ruimten met niets dan droevig of somher kijkende grote mensen om je heen. Waar zou je dan mee moeten spelen? Je zou je immers gruwelijk vervelen. En als dan plotseling zo maar een grote zending prachtig speel goed, oppen en vrachtauto's en wiegen en ballen en nog veel meer moois, (laar nas aangekomen en onder jullie uitgedeeld, zouden jullie dan niet erg blij geweesA zijn? In een van de kranten las ik dat het was alsof er een nieuwe Sinter klaasdag was geweest. Maar nu is het niet de Bisschop uit Spanje geweest, maar zijn het de kinderen uit Alkmaar geweest, die hun speelgoed heb ben afgestaan voor die andere kinderen. Daarmee heb je iets heel mooin gedaan en ik hoop dat jullie dit zult onthouden je hele leven lang, dat. ge ven nog zaliger is dan ontvangen. Uit naam van al die kinderen in Ossen drecht bedank ik jullie heel hartelijk voor wat je voor hen en nu ook voor je eigen stad hebt gedaan. WYTEMA, burgemeester van Alkmaar. Echtpaar A van Vliet in het goud De heer en mevrouw A. ven Vliet wonende aan de Druivenlaan'31, zul len morgen te midden van hun 7 kin deren en 28 kleinkinderen de dag her denken, waarop zij vijftig jaren ge leden in het huwelijk traden. De 75-jarige „gouden bruidegom" is gepensionneerd ambtenaar der gemeen te Alkmaar, waar hij voorheen de func tie van controleur der steunverlening had. Tevens was hij onbezoldigd ge meenteveldwachter. Vooral in de jaren van de grote vooroorlogse werkloos heid was dit niet altijd een gemakke lijke taak. Het zal het bruidspaar morgen zeker niet aan belangstelling ontbreken. BURGERLIJKE STAND Geboren: Seraphina M., d. van N. J. S. Kom en H. Klijbroek. Johannes T. M.. z. van W. Groot en J. M. van Schagen. Marianne, d. van F. Buter en A. Beers. Jan J-, z. van J F. Wiessner en C. M. J- Westmijze. Maria J., d. van A. N. Booy en M. J. Vrouwe. Getrouwd Marinus J. Bedorf en Keeltje van der Wardt. Overleden Johanna C. Apeldoorn, G8 jaar. gehuwd met H. P. Wennips. Alida Bakker. 44 jaar, gehuwd met E. Heijblok. „Mammie, wat is dat door de radio van al dal waier", vraagt mijn byna 6- jarige oudste. Heeft vannacht zo erg gestormd, dat er een dijk is kapotgeslagen door I ae zee. Nu staat 't land onder water". „En de huizen en mensen, Mammie'" „Dat welen we nog niet, jongkie". „Als ze niet zwemmen kunnen, ver drinken ze dan?' „Ais er gauw boten komen, misschien mei". „Oh". Dan gaat hij weer spelen, hij is nog 'n kind. Even later komt hij naar ons toe: „En ik ga 'n hele, hele lange ladder maken van dikke palenen dan klim men we met z'n allen naar boven en maken 'n klein gaatje in de hemel en vragen Onze Lieve Heer, of hij nóóit meer storm zal maken, want dat hel zo héél erg is". „Daarvoor heb je geen ladder nodig, mijn kind". „Oh". We gaan aan tafel, hij vouwt z'n handjes en sluit z'n oogjes, om te ..SPÜ- zen", zoals hij 't bidden dan noemt. Na het ..Amen" blijft hij even zo zitten en dan: „Onze Lieve Heer, zal je het nooit meer zo laten stormen, dan gaan de huizen kapot en wil je morgen, eh toil je morgenZ'n oogjes kieren open: „Hoe moet ik dat vragen, Mammie?" „Wilt u de storm over laten zijn mor gen?" Hij zegt hel na. slaakt een zucht, kijkt, ons om beurten aan. „Nu zal het morgen tenminste niet meer stormen" De radio roept om, dat er in de mid dagdiensten bidstonden gehouden zul len worden in de kerken De volgende, dag na zijn zegenbede blijft hij weer zo zitten en zijn lippen prevelen wat, haast onhoorbaar, We horen klanken: Adriaan en Maai kehun huis mogen hebben". Éénmaal was hij op een boerderij in de Klundert vlak onder de Stoofdijk. toen was hij net drie jaar. Wat weten wij van een kinderziel? ï^NTROERD stamelde de heer C. van Heesen, burgemeester van 's-Graven- deel. woorden van dank. toen gistermorgen de brandweer-pelotons uit de kringen Alkmaar. Utrecht en Dordrecht in café De Graaff, bij de aanlegsteiger van de pont, verzameld waren. Het waren slechts enkele zinnen, doch vijfmaal klonk het woord „dank". Toen werd het de eerste burger van het door waters nood getroffen dorp te machtig. Hij brak abrupt zijn speech af. begaf zich tus sen de vermoeide manschappen en drukte vele handen. Deze handdruk was de beste beloning, welke de brandweerlieden voor hun arbeid hadden kunnen ont vangen. De erkentelijkheid van de burgers, die achterbleven, heeft de zware wandelen door het dorp, waar, dank zij besmette water om het slib uit hun het werk van de brandweerlieden, de woningen te spoelen, sneeuw weer blijft liggen. Een modder- lijn op de sneeuwwitte gordijntjes geeft 'zich nog in de stallen. YCJl, UCCIL UC dienst van ïier-en-Uvintij „ur vederlicnt gemaakt. De weteraeïap, dat door «aan in de^ote^polte^.Bona Avert hun arbeid misschien reeds aan het einde van deze week 2000 inwoners van VGravendcel naar hun woningen kunnen terugkeren, heeft de mannen van de brandweer voldoening geschonken. Ja, de kom van de gemeente is weer droog. Een stoomgemaal, vijf Stork-noodpompen en zeven-en-dertig motorspuiten hebben het twaalf hectaren metende poldertje „De Bevershoek", waarin het centrum van het dorp is gelegen, gistermiddag van het water bevrijd. Vandaag vertrekt nog een klein groepje met twee spuitjes uit Alkmaar en Bergen. Hiermede zullen de kelders van de woningen worden leeggepompt. Als dat geschied zal zijn cn de huizen zullen zijn ontsmet, komt voor een derde van dë burgerij „de weg terug". Naast ons wandelt de heer P. Sint- Nicolaas, commandant van de brand- ]W|EEN NIET, dat 's-Gravendeel een dorp is. Integendeel, het gonst er de hoogste stand van het water aan. van bedrijvigheid. De meeste vrouwen. Wij gluren naar binnen, doch schrik- kinderen en vele mannen zijn geëva- ken van de ravage, die het water heeft cueerd. De achterblijvers zijn niet apa- aangericht. Er komt ons een meisje thisch. Voorzover zij niet kadavers ber- tegemoet. „Zij verloor moeder en zus- gen. hun woningen reinigen, de pom- je". Vijftig meter verder, aan de andere pen bedienen of in een andere hulp kant van een van de vele dijkjes, die dienst zijn ingezet, staan zij voor het de gemeente 's-Gravendeel doorsnij- huis V2n de dokter, waar ook de ge- den, staat het water nog tot aan de rneente-secretarie is ondergebracht, eerste verdieping. Het zal nog wel enige Zij slaan de drukte gade. nemen een tijd duren voor deze droog zijn. Zij kijkje bij de Amerikanen, die een wa- terzuiveringsinstallattie bedienen tura", die 3000 ha meet. Honderden volgden in de voorbije dagen de stand koeien, varkens en paarden bevinden van hel water. Het zakkende water deed de hoop op herstel van de schade Een wandeling door een geteisterd dorp Onze weg voert langs een nieuwe herleven. Zeven-en-dertig motorspui- smederij, verdronken tot aan het dak- ten deden onafgebroken hun werk. Zij venster. „Dit is mijn spul", meneer, pompten het water uit de straten en Laat ik er maar niet gaan kijken", snoten het over de dijk in de Dordtse Opper-brandmeester Sint-Nicolaas stapt KiL De dijk zelf trilt onder het geraas gehaast verder en begint te vertellen van vijf Stork-noodpompen. die duizen- vari de brand, die op de morgen na de den liters wa'er verwerken. Het stoerm- rampnacht een vlasfabriek in het dorp gemaal deed de rest. teisterde. „Wij hebben gespoten meneer. Tot de borst stonden wij in het water. In café De Graaff was het een komen gaan van gehelmde mannen. Daar weer. Het is een eenvoudige baas, die Twee belendende huisjes konden wij vonden de brandweerlieden uit Noord geen behoefte heeft aan sensationele niet houden, maar de rest is gered". Holland. Utrecht en Dordrecht een kop verhalen. Sober is zijn relaas van de Met gerechtvaardigde trots wijst deze warme koffie of een warme maaltijd. 's-PRAVENDEEL heeft zijn tol be- gebeurtenissen tijdens en na het ramp- oude brandweerman op een gloednieuwe Daar joeg een roodgloeiende kachel de taald. Familieleden, vrienden en zalige ogenblik, toen het geraas van garage, die weliswaar onder water koude uit de verstijfde ledematen. De bekenden treuren over 57 doden. In één een vloedgolf de ingezetenen van het staat, doch aan de rode haan werd ont- verzorging was prima. Geen brand- huis, door het geweld van het water dorp aan de Dordtse Kil verraste, rukt. Wij zijn bijna aan het einde van weerman, die er anders over denkt. Een versplinterd, vonden 22 burgers de „Het water kwam van de verkeerde de tocht. Mannen van het lichtbedrijf Alkmaars kaasje aan de burgemeester dood. Het water heeft zelfs hun licha- kant. Wij mochten het grootste gevaar klimmen in de electriciteitsmasten om en een aan de brandweercommandant men niet vrij gegeven. Zij rusten er- van de tegenovergestelde richting ver- 's-Gravendeel zo spoedig mogelijk weer Sint-Nicolaas getuigen van de dank- gc.is onder het puin, dat door twee wachten, doch het kwam uit Putters- van stroom te voorzien. Op de kade van baarheid van de Noordhollanders voor meter water wordt overspoeld. hoek". het haventje ligt een tiental kadavers, het genoten onthaal. De kaasjes wor- Wij lopen over de Molendijk, de dijk Wij passeren een heg, "krom getrok- Koebeesten, de poten verkrampt, de den dankbaar aanvaard, en weer vol der doden. Velen, die zich in de ramp- ken door de storm. „Aan deze heg. ogen opengesperd in laatste doodstrijd, gen woorden van warme dank voor de nacht, toen het water tot de lippenmeneer, hielden mensen zich vast, tót "De eerste dagen ging het bergen van verleende hulp. „Het was geweldig". plpor in hnf lancr rrc.lnrrnn nnntmm nipt vM nipt mppr knnrfpn 7.W wprHon rtnnr dp knriavpl'Q PPmakkeliik. Wii vir' .teeg, in het laag gelegen centrum niet zij niet meer konden. Zij werden door langer veilig waanden, zochten hun. het water meegesleurd". heil op de Molendijk. Zij dachten zich „Hier stond het huis, waarin 22 men- r-venwel de stallen in, de dieren eerst daan", daar veilig, doch gingen de dood tege- sen omkwamen". Wij kijken in een gat, los maken en dan via de staldeur naar „Als i moet. Het is de tragedie van 's-Graven- een rauwe wond. Van het belendende buiten brengen. Het is een moeilijk ten jullie terugkomen' deel. Waren zij in hun eigen huizen ge- perceel is de zijwand weggerukt. Vier karwei en het moet snel gebeuren". In- telijke invitatie, die de kadavers gemakkelijk. Wij visten De brandweerlieden wuiven de ze uit het water op. Nu moeten wij den weg. „Wij hadden graag meer ge- in". ,Als alles hier weer in orde is. moe- Het is een har- aag wordt aan bleven. dan zouden zij het. leven kopjes hangen aan een rekje. Een paar dèrdaad. want het water is reeds be- vaard. hebben gered. Op de hoge Molendijk klompen staat op de deurmat. smet. Het is de grootste zorg van dok- De prachtige samenwerking in de af- loerde de dood. Hier sloegen de golven Wij verlaten de Molendijk, waar de ter Van der Bult. De mensen in de gelopen etmalen onder ellendige om- gehele percelen weg. kilte van de dood nog tastbaar ia. Wij droog gevallen huizen gebiuiken het standigheden hééft banden gesmeed. KONING WINTER CONTRA HET VERKEER Zaterdagmorgen omstreeks 11 uur wilde de bestuurder van een personen auto, komende van de Helderseweg de Snaarmanslaan inrijden. Het zat hem dit maal nogal „glad", want doordat remmen zinloos bleek, gleed hij tegen een vrachtauto op, die in tegenover ge stelde richting uit .de Snaarmanslaan kwam. Ook van dit vehikel bleken de banden geen houvast op het wegdek te hebben. Bij de botsing die ontstond werd alleen _de personenauto beschadigd. Om 5 uur 's middags maakte zich een auto uit de geparkeerde wagenrij in de Langestraat los. Een aanrijdende bakfiet- ser merkte het gevaar ontijdig op, rem de krachtig, maar gleed voorlangs de auto door tegen een tweede geparkeer de wagen, die licht beschadigd werd. Zondagmiddag te 7.15 uur kwamen cp de Bergerweg, .ter hoogte van de Hoe- verweg, twee auto's die in tegenover gestelde richting reden met elkaar in botsing, daar de wagens door het be sneeuwde wegdek op de linker weghelft waren geraakt. Beide voertuigen, waar van het ene niet verzekerd was, werden beschadigd. NAAIDOZEN GEVRAAGD Met volledige instemming van het Alkmaarse Comité wekt de Nederland se Vereniging van Huisvrouwen allen op stevige, practische. ongeschonden naaidozen en naaimanden (liefst ge vuld) te bezorgen bij mevr. Holzmüller- Teengs, Emmastra3t 45 crp Zaterdag 14 Febr. 's middags van 26 uur en op Maandag 16 Febr. van 26 's middags en 79 uur 's avonds. LANTAARN GESNEUVELD Zaterdagochtend te 8.30 uur reed een vrachtauto bij het keren op het Zeghs met de actherzijde tegen een lantaarn paal. De paal zei „knap" en ging in zijn volle lengte over de weg liggen. Onvoorzichtige hardloper Zaterdagmiddag werd in het Elisabeth Ziekenhuis een jongetje opgenomen, dat bij het rennen over de rand van het zwembassin van de Overdekte Bad en Zweminrichting uitgleed, waarbij het bot van zijn dijbeen beschadigd werd. EVANGELISATIESAMENKOMST Hedenavond te 8 uur zal de Gerefor meerde Kerk alhier een Evangelisatie samenkomst houden in het gebouw van de Baptistengemeente, Hofstraat 15. Dé toegang is vrij. DIERENBESCHERMING Zondagmiddag ls in de Hout zwervend aangetroffen een mooie, jonge gezonde herdershond, teef. In de Openbare Lees zaal ls een zwerfpoes (cyperse met veel wit). Deze is ter beschikking voor de eigenaar of liefhebbers. Ter beschikking een middelmatig grote zwarte hond, één jaar oud. reu. Indien geen liefhebber zich meldt moet dit zeer aardige gezonde diêr worden afgemaakt. Adres Inspecteur: C. Verwer, Zaagmolenstraat 36. Alkmaar. LAATSTE NIEUWS Aantal slachtoffers 1395 Juist voor het ter perse gaan van dit nummer bereikte ons het bericht, dat het aantal slachtoffers van de waters noodramp is gestegen tot 1395. In tegen stelling met andersluidende berichten die voor Stavenisse een dodencijfer van 300 en zelfs van 400 gaven, kunnen w(j mededelen, dat het aantal slachtoffers hier circa 200 bedraagt.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2