Grote schaatszege op Zweedse rijders BULLETIN i Boudewijn breekt Rivièrareis af Zuiveringen achter IJzeren Gordijn Verrassende resultaten door wisselend weer In klassement Broekman eerste Maarse toch naar Helsinki Denemarken Nederland- op 7 Maart ,B.B.persfotograafin het land Yoeg 344 Krijgt IOC de Nobelprijs voor de vrede? Laatste Bulletin99 Balkanpakt op komst appèl Lütgehetmann houdt titel 71/2 China,Bulgarije. Hongarije en de Oekraïne HET VRIJE VOLK MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 PAGINA 6 Nederland heeft te Avesta de tweedaagse schaatswedstrijd tegen Zweden met 79,5 tegen 64,5 punt gewonnen. Er vielen door de snel wisselende omstandigheden nog al vreemde uitslagen. Er zijn trouwens meer vreemde dingen gebeurd. Zo hoorde de Nederlandse leider, Klaas Schenk, eerst 24 uur voor de wed strijd, dat met vijf in plaats van met vier man gereden moest worden. Van Nederlandse zijde waren aangewezen: Broekman, Van der Voort. Van 't Oever en Maarse. Daar Huiskes is Oslo moest rijden, moest in allerijl Schuier, die in Drontheim zat, overkomen. Een tweede verrassing was, dat bij deze wedstrijd niet de internationale puntentelling gold, maar het plaats- cijfer van elke afstand, waarbij slechts vier van de vijf rijders wer den geklasseerd en aan nummer één 8 punten, aan nummer twee 7 punten etc. zou worden toegekend. Het was de eerste dag zeer koud en er stond een felle wind. Het vroor maar liefst 19 graden Celsius. Later op de middag, toen Broekman zijn 3000 meter moest rijden, vroor het zelfs 23 graden bij scherpe wind. Er waren dan ook slechts 800 toeschou wers. De 500 meter verliep al bijzonder gunstig voor ons land omdat Van der Voort eerste werd, Maarse tweede en Broekman derde. De 3000 meter werd door de Zweed Ericsson, die de vorige week niet aan de Europese kampioenschappen had deelgenomen, gewonnen, met Van der Voort als tweede en Broekman als derde. Na de eerste dag leidde Nederland met 40 tegen 32 punten. Wisselend weer Op de tweede dag sneeuwde het in Avesta. De wind was gedraaid van noord naar oost en blies met wat minder kracht dan Zaterdagavond, maar niettemin stond het kwik Zon dagmiddag. nog 17 graden beneden het vriespunt. Het wisselende weer was oorzaak, dat op de 1500 m weer onregelmatige uitslagen vielen. Wie zou hebben gedacht, dat Wim van der Voort in zijn speciale num mer zou worden geslagen, niet met tienden van seconden, maar met meer dan drie volle seconden door de 22- jarige Sigge Ericsson? Hierbij dien aangetekend te wor den, dat onze landgenoot in de twee de baanronde door een foutieve krui sing van zijn tegenstander Sjölin zwaar gehinderd werd, hetgeen Van der Voort zeker IJ a 2 seconden heeft gekost. Het feit, dat Gerard Maarse die Ericsson in de serie prachtig partij gaf en door de Zweed werd meege trokken naar een goede tijd, nog bo ven Broekman en Van der Voort zou eindigen op deze afstand, gaf toch ook wel te denken over wind, koude en toestand van het ijs, die voor de een gunstiger waren dan voor de an der. Door het bezetten van de tweede, derde en -derde plaats op deze af stand werd de voorsprong van de Ne derlandse ploeg, welke na de eerste dag reeds 8 punten bedroeg, nog gro ter. Nederland veroverde 21 punten op de 1500 meter en Zweden 15 pun- Russen melden zich telegrafisch (Eigen nieuwsdienst) Gerard Maarse, Nederlands snelste sprinter op de schaats, zal in tegenstelling met het aanvankelijk genomen besluit, toch deelnemen aan de wereldkam pioenschappen te Helsinki, zodat ons land daar met dezelfde ploeg ver tegenwoordigd zal zijn als te Hamar, nl. Broekman, Van der Voort, Huis kes en Maarse. De Nederlandse rijders zullen Woensdagavond nog aan een inter nationale wedstrijd te Stockholm deelnemen. Donderdagmiddag steken zij met 't- ss. Alotar over naar Turku, waarna de reis per autobus naar Helsinki wordt voortgezet. Vrijdag middag zal de ploeg daar aankomen. In Noord-Finland vriest het op het ogenblik 50 graden. In Helsinki is de temperatuur echter slechts vier gra den onder nul. Het staat thans vast, dat de Rus sische schaatsenrijders naar Hel sinki zullen komen. De Finse schaat- senrijdersbond heeft gisteren telegra fisch bericht gehad, dat vier Russen aan de wereldkampioenschappen zul len deelnemen. Het telegram noem de echter geen namen. Noorse ploeg voor Helsinki De Noorse schaatsenrijdersbond heeft de volgende rijders aangewezen om Noorwegen op de wereldkam pioenschappen te Helsinki te ver tegenwoordigen: Sverre Haugli. Finn Hodt, Ivar Martinsen en Nic Stene. Men heeft dus Roald Aas. die in Hamar beneden de verwachtingen bleef, vervangen door Stene. Goede prestatie van stayer Wagtmans In het Brusselse Sportpaleis heeft Verschueren een uurwedstrijd achter motoren gewonnen. Hij legde 62.275 km af Wagtmans eindigde als twee de op één ronde en 65 meter. 3. Mar- tlno (It.), 4. Queugnet (Fr.) en 5. Besson (Zw.). ten, zodat het totaal werdNeder land 61 pnt.. Zweden 47 pnt. Met nog slechts één afstand te rij den, de 5000 meter, kon Zweden de wedstrijd alleen maar winnen, indien zijn rijders de eerste tot en met de vierde plaats op de 5 km zouden be zetten, wat natuurlijk onmogelijk Broekman toch nog eerste Hoewel in deze landenwedstrijd geen individueel klassement is opge maakt. hadden ijverige rekenaars de conclusie getrokken, dat Ericsson 147.567 punten had verkregen na drie afstanden. Van der Voort 148.100 pnt. en Broekman 148.783 pnt, Dit bete kende, dat Broekman 12,2 sec. snel ler moest zijn op de 5000 meter dan Ericsson, wilde hij de Zweed nog van de eerste plaats in het klassement verdringen. waarbij aangenomen werd, dat Ericsson van Van der Voort zij reden tegen elkaar zou win nen. Zo is het ook gegaan. Voor Broek man werd 8.40.3 afgedrukt en Erics son, die in de laatste serie reed, zag zich dus voor de taak gesteld ten hoogste 8.52.4 te rijden, wilde hij als eerste eindigen. Dit gelukte hem niet en hij eindigde op 8.53.2. Kees Broekman, die van dit alles onkundig was gebleven, omdat men Advertentie I.M. Wèg die afvalstoffen die Uw ingewanden verstoppen! I Zacht en toch snel werken m Voor Rampenfonds Het bestuur van de K.N.V.B. heeft het prachtige aanbod van de Deense Voetbalbond om het nationale elftal een extra-wedstrijd te laten spelen ten bate van de slachtoffers van de watersnood, dankbaar aanvaard. Op Zaterdag 7 Maart, des middags te half vijf. wordt deze officiële lan denwedstrijd NederlandDenemar ken in het Feijenoord-stadion te Rotterdam gespeeld. De KNVB en het Feijenoord- stadion stellen de bruto-recette ge heel ter beschikking van het natio nale rampenfonds. Er wordt géén enkele invitatie verstrekt. Elk plaats bewijs dient derhalve te worden be taald. B. en W. van Rotterdam hebben reeds ontheffing van vermakelijk heidsbelasting verleend. Alle onkosten van de wedstrijd komen voor rekening van de KNVB en het Feijenoord-stadion. De bruto-opbrengst zal uit eigen middelen van de bond nog aanzien lijk worden verhoogd. De KNVB ver wacht op deze wijze een bedrag van 200.000 ie kunnen afdragen. Rapid wil steun verlenen Het bestuur van Rapid Wien, kampioen van Oostenrijk, heeft de KNVB laten weten dat het zijn volle medewerking zal verlenen aan een in Nederland te organiseren wed strijd ten bate van het Nationaal Rampenfonds. De voorbereidingen voor een der gelijke ontmoeting, waarbij de mo gelijkheid wordt overwogen een bondselftal tegen de Oostenrijkers te laten spelen, zijn thans gaande. Laftman erelid KNSB Sven Laftman, voorzitter van de Zweedse schaatsenrijdersbond en vice-president van de I.S.U. is, onder voorbehoud van goedkeuring door de algemene vergadering, benoemd tot erelid van de Koninklijke Neder landse Schaatsenrijdersbond. Zeven eandidaten voor Tour-ploeg Kees Pellenaars heeft zich bereid verklaard als ploegleider van de Ne derlandse ploeg op te treden in de komende ronde van Frankrijk en zich te willen belasten met de selectie van de renners en de voor bereiding van de ploeg Het ligt in zijn bedoeling om in het kader van deze opdracht met de Neder landse ploeg deel te nemen aan de eerste belangrijke wegwedstrijd van het nieuwe wielerseizoen, Milaan J San Remo op 28 Maart, Hij heeft in de landenwedstrijd op plaats reed, hiervoor de volgende renners uitge was na afloop verrast, dat hij toch nodigdVan Breenen, Van Est, Faan- hof, Nolten, Suykerbuyck, A. Voor- ting of G. Voorting en Wagtmans. Hans Dekkers naar Ronde van Italië (Eigen nieuwsdienst) Hans Dek kers. de nationale wegkampioen 1951 en 1952 zal definitief starten in de ronde van Italië, die van 28 Mei tot 14 Juni wordt verreden. Kees Pelle naars heeft een bezoek aan de Eind- hovenaar gebracht en hem voor deze rit uitgenodigd. Hieruit blijkt wel, dat het bericht, dat Hans Dekkers aan een hartkwaal zou lijden, onjuist is. Ook op de 5000 meter behaalde Ne derland meer punten dan Zweden, dank zij ook de naar verhouding goe de prestaties van Bertus van 't Oever en Gerard Maarse. die de vierde en vijfde Zweedse rijder ver achter zich lieten, met 18.5 tegen 17.5 pnt. Op de 5000 meter zegevierde Neder land met een puntentotaal van 79.5 tegen Zweden 64.5 pnt. in deze twee daagse wedstrijd. Individueel klassement: 1. Kees Broekman; 2. Sigge Ericsson; 3. Wim van der Voort. Bij de Nobel-commissie van het Noorse parlement is een verzoek van Zweedse en Finse parlementsleden binnengekomen om ermee accoord te gaan, dat aan de Zweedse Academie- van Wetenschappen wordt voorge steld de Nobelprijs voor de vrede dit jaar toe te kennen aan het Interna tionaal Olympisch Comité, zulks op grond van de zending welke het IOC vervult in het belang van de toenade ring tussen de volken. De jongste winterspelen te Oslo en de zomerspelen te Helsinki hebben deze taak van het- IOC in het helder ste licht geplaatst. Weer moeilijkheden rond „Melbourne" Hugh Weir, het Australische lid van het IOC, heeft zijn ontslag inge diend als lid van het Australische organisatie-comité voor de Olympi sche Spelen van 1956. Hij is zeer gekant tegen het besluit om de Spe len te houden in het cricketstadion te Melbourne in plaats van in het oor spronkelijk gekozen voetbalstadion te Carlton. Arsenal in topvorm tegen Tottenham De uitslagen van de in de Engelse league gespeelde wedstrijden luiden: ArsenalTottenham Hotspur 40, BlackpoolWolverhampton Wande rers 20. Cardiff CityPreston North End 02, ChelseaSunder» land 3—2, Derby County—Charlton Athletic 11, Manchester United Belangenvereniging van waterpoloclubs De waterpolo-hoofd- en eerste klas- sers hebben Zaterdagmiddag in Am sterdam in principe besloten een be langenvereniging op te richten. Er is een werkcommissie benoemd om de statuten te ontwerpen. Het doel van deze vereniging is o.a. de hoofd- en eerste klasse clubs meer gelegenheid te geven hun stem te laten horen in bondsbestuur en Luc van Dam cateli- worstelaar Luc van Dam, de oud middenge wicht bokskampioen van Nederland, oefent zich al gedurende ongeveer een maand voor het vrije worstelen, zoals dat in België, Frankrijk, Duits land en Spanje druk beoefend wordt, maar dat in ons land verboden is. Van Dam zal Dinsdagavond te Ant werpen zijn eerste wedstrijd worste len tegen de Engelsman Mc Lean. Ajax schenkt 5000 voor Rampenfonds De Amsterdamse eerste klasser Ajax zal een bedrag van ƒ5000 stor ten in het Nationaal Rampenfonds. Voor de wereldkampioenschap pen hardrijden voor dames, die op 21 en 22 .Februari te Lillehammer worden gehouden, hebben acht Rus sische dames ingeschreven. De Engelsen Jennifer en John Nicks hebben in Davos het wereld kampioenschap kunstrijden voor paren gewonnen vóór het Canadese paar Francis Dafoe en Norris Bow- den. De Hongaarse combinatie Ma- Aston Villa 3—1, Middlesbrough—LI- i rianne en Laszlo Nagy werd derde, verpool 2—3, Newcastle United1 Stoke City 12, PortsmouthBolton Wanderers 31, Sheffield Wednesday Burnley 24, West Bromwich Al bionManchester City 21. De stand aan de kop is nu: Arse nal 33 punten uit 25 wedstrijden, West Bromwich Albion 35 uit 28, Bumley 34 uit 27 en Wolverhampton Wanderers 34 uit 29. De Nemorianeh waren opgetrokken verplaatsten ze het rolde. Ze zochten een goed heen- echter sterk in het nadeel. Ze hadden langzaam naar voren. De muur van komen en op een afstand zagen ze namelijk geen flauw idee van de gebundelde kracht schoof als een hoe de muren van de fabriek op- manier waarop de aanslag zou plaats stoomwals over het terrein. Over een schoven, doorzwikten en als het ware vinden. Ze trokken een cordon van front van een paar honderd meter door een reusachtige baanschuiver soldaten rond de fabriek, sloten alle veegde hij alles voor zich uit wat op een hoop werden geveegd, deuren, deden alle hekken rond het hij tegenkwam. Hekken gingen kra- Een berg puin, geplette vliegtuig terrein dicht en wachtten toen kend tegen de grond, een portiers- rompen, vermorzelde machinerieën maar af. huisje werd als een blok in zijn ge- en een grenzenloze verwarring was De Atlantianen daarentegen werk- heel opgeduwd, tot het tegen de muur hetgeen de Atlantianen achter lieten ten met de rustige regelmaat van een van de fabriek in gruizels ging. toen ze weer in hun toestel stapten tandarts. Ze stelden hun energie- De Nemoriaanse soldaten begrepen en in de richting van de hoofdstad straler op. schakelden in en toen niets van deze griezelige wals, die verdwenen, het onzichtbare scherm eenmaal was onzichtbaar uit de nevel od hen toe (Van onze Brusselse correspon dent. O. De Swaef) Koning Boudewijn heeft zijn be- critiseerdc verblijf aan de Rivièra onderbroken en is Zondagmiddag in Brussel teruggekeerd. Nadat socialistische en andere Bel gische bladen de houding van koning Boudewijn, die Maandag jl. naar de Franse zuidkust was vertrokken, ver geleken hadden met die van koningin Juliana en koningin Elizabeth, werd Zaterdagavond een communiqué ge publiceerd door het paleis. Daarin werd meegedeeld, dat de koning weer onderweg was naar Brussel en de noodgebieden ïn België zou bezoeken. Minister Van Zeeland zou tevoren een onderhoud hebben gehad niet de kabinetschef van de koning, Verwilligen. Hoewel was meegedeeld, dat koning Boudewijns reis op doktersadvies ge maakt werd, heeft het zijn populari teit geen goed gedaan toen foto's in de bladen werden gepubliceerd van 'skonings verblijf in Zuid-Frankrijk. De rede van koningin Juliana is ook over de beide Belgische radio stations uitgezonden. Na de uitzen ding bewaarden de stations een mi nuut stilte om zich zo bij de rouw van het Nederlandse volk aan te slui ten. Op het Nederlandse gezantschap in Brussel en op de Nederlandse consu laten elders in het land is al een be drag van 1,5 millioen francs ingeza meld voor de hulp aan Nederland. Een groot Brussels warenhuis >- - de gemeente Oude Tonge geadop teerd. Er zal ook in België nog maanden- De Zwaluwen voor 17 Februari Voor de op 17 Februari te Gent te spelen wedstrijd tussen de Rode Dui vels en de Zwaluwen heeft men voor de Zwaluwenploeg de volgende spe lers uitgenodigd: Vrijhof (Bleyer- heide). Steenbergen (SSW), Claus jr. (Helmond). Van Voorst (Vitesse). De Voogd (Haarlem), Klaassens (VW), De Jong (Willem II), Van der Bogert (DOS), Cor van der Gijp (Emma), Clavan (ADO), Luyten (DOS). Reserves: Dufourné (Sparta),Her berts (Vitesse), Dutrieux (HBS), Brusselers (PSV), Stephan (Hera cles). Dezer dagen zal het elftal defini tief worden samengesteld. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE lang aan het herstel van dijken en wegen gewerkt moeten worden. Nog niet alle bressen in de dijken bij Ant werpen zijn gedicht. De Griekse minister van Buiten landse Zaken, Stephan Stephanopou- los, heeft op een persconferentie te Belgrado meegedeeld, dat Grieken land, Turkije en Zuidslavië binnen kort een Balkan-defcnsiepact zullen sluiten. Tijdens zijn bezoek aan Belgrado heeft Stepanopoulos hierover met maarschalk Tito gesproken. Nog in Februari zullen besprekingen tussen de drie mogendheden gehouden wor den. Enige tijd geleden had de Turkse minister van Buitenlandse Zaken. Koproeloe, al Athene en Belgrado be zocht. „Het P^t zal op geen enkele wijze afbreuk doen aan onze verplichtingen op grond van het Atlantisch Pact". Van de drie landen is alleen Zuid slavië niet bij de N.A.V.O. aangeslo ten. Radioprogramma DINSDAG 10 FEBRUARI. Hilver- ium I (402 m). AVRO: 7.00 Nieuws. ="v" 7.50 Dagopening. '00 Dagopening. AVRO:^ SAO^Meuws^J3.15 Gr. 9.00 Wlj- RAADGEV1NGEN VOOR DE BURGERIJ Duitse boksers naar Amsterdam Op 18 Februari zullen voor de eer ste maal na de bevrijding Duitse be roepsboksers in Amsterdam in de ring komen Zoals bekend wordt op die avond in de Apollohal het titel gevecht in het halfzwaargewicht tus sen Willy Schagen en Wim Snoek gebokst In de tweede hoofdpartij komt de Amerikaan Charley Anglee uit tegen de Duitse halfzwaargewicht Jun- hahn. Deze partij gaat over tien ronden. In het bijprogramma komt de mid dengewicht Jan Hagenaar in een partij over zes ronden uit tegen de Duitser Paul Ohomutoksi. In het vedergewicht bokst de Amsterdam mer Klok zes ronden tegen de Duit ser Hermann Levandosky. Te Parijs hebben Schulte en Peters een koppelwedstrijd over 3 uur gewonnen. Met de 141,540 km, die zij aflegden, verbeterden zij het baan record, dat 141,250 km bedroeg. De Australiërs Strom—Arnold werden tweede. Op 28 Maart zal te Utrecht de algemene' vergadering van de Neder landse Wandelsportbond gehouden worden. fijtUpSUet Sfcr» aan. de naastenliefde SCHOUWEN-DUIVELAND geheel betrokken bij de overstromingsramp ffet aantal slachtoffers nog niet bekend r?1.,!-?',.?'! 5 Koor. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gr. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zleKen. 11.30 Planorecital. 12.00 Musetteork. 12.30 Land-en tulnb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Orgel. 13.00 Nieuws. Mededelingen. 13.20 Dansmuz. J4.00 Zeg eens. Amerika. 14.30 Gr 14.40 Schoolradio. 15.00 Gr. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Gr. 16.30 Voor de Jeugd. 17.30 Lichte muz. 17.50 Mlllt !Ip£rtS.ge- 1800 Nieuws. 18.15 Plano! 18.30 Reportage. 18.35 Gr. 18.50 Paris vous Parle. 18.55 Fanfare-ork. 19.20 Verzoekprogr. 20.00 Nieuws. 20.05 Gev programma. 21.15 Lichte muz. 21,35 Ik weet wat u niet weet. 21.50 Tlroler muziek. 22.30 Meded. 22.35 Gr. 22.45 Bultenl, overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20 Gr. Hilversum II 298 m). KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gr. 7.15 Gymnastiek. 7.30 7,r45 Gebed- 8.00 Nieuws. 8.15 Gr. I 9.00 Voor de hulsvrouw. 9.35 Gr. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kinderen, i ,?on Pi' 1° Voor de hulsvrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus 12.03 Vvó7r5.5 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws, i 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusements- muziek. 14.00 Gevar. progr. 14.50 Phll- harm. Orkest en solist. 15.30 Ben Ie zestig? 16.30 Voor de zieken. 16.30 Zlekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de Jeugd. 17.45 Rese- rlngsuitz. 18.00 Gr. 18,20 Sport. 18 30 ,o°n£ *T,e Jeug,d^ J8-82 Actualiteiten. 1 19.00 Nieuws. 19.10 Gr. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Gr. 20.25 De gewone man. 20.30 La crolsade des 1 enf2S^?,i In de Pauze; Radiodokter en 22.40 Gr. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 4£„vl001 en claveclmbel. 23.45 Gr. BBP„ ln bet Nederlands 22.0022.30 fop 224 en 48,54 m): Nieuws; Com mentaar; Boeken en schrijvers. TELEVISIE VARA 20.1521.45; 1. Dokters' tele- vlsite. 2. Weeroverzlcht. 3. Dijkbouw, film. Pauze, 4. Fantaisle Impromptu, geacteerde Improvisaties. t viervijfde van Schou- onderwater verdwe- de „Zierikzeesehe krantje (PauluS .£(£>2<3- 1oai/i>©is(lSaiï. 2098. Toen de maaltijd op was, thuiskomt." Toen zwaaide ben Josef den. Maar toen Paulus hem had uit- zei Paulus opgewekt: „Ziezo, wat een zware kamelenvoet voor de neus gelegd dat Hatsjie voor gids zou spe- zouden jullie ervan denken als we van Hatsjie en bromde: „Pas op als len, stemde Josef toe. Ze beklommen nu eens on weg gingen naar Ali Ba- Jij streken in de zin hebt tegen Pau- de kamelenrug. behalve Gregorius. ba?" „Niet doen", waarschuwde ben lus!" Hatsjie stond te bibberen van die zulke goede maatjes met Miesje Josef. „Ali Baba is een gevaarlijke schrik en beloofde dat hij Paulus was geworden, dat hij een eigen rij- roverhoofdman„Dat kan me niet niet in een hinderlaag zou laten dier had gekregen! Zo vertrokken ze schelen", zei Paulus, „ik heb het lopen. Het kostte het boskaboutertje vol goede moed. De barre woestijn Hatsjie beloofd. Ik zal wel uitleggen nog enige moeite om Josef te bewe- strekte zich eindeloos voor hen uit. Hatsjie met lege handen gen Hatsjie op zijn rug te laten rij- bevolking („Zuinig met drinkwa ter!"), een mededeling van de burge meester, dat, tegen hamsteren en plunderen streng zou worden opgetre den. nieuws uit de rest van het ramp gebied en „droog" Nederland, en een mededeling dat evacuatie overwogen werd. Op de achterkant van het blaadje, dat nog geen kwart van een gewone krantenpagina groot is, werd vermeld, dat het radiostation te Westerschou- wen er eindelijk in geslaagd was, een bericht over de toestand op het eiland aan de buitenwereld te doen toeko men. Dit, en het feit, dat rondcirke lende vliegtuigen werden waargeno men. gaf de redactie de moed te voor spellen aan de radeloze bevolking, dat er nu wel spoedig hulp op zou komen dagen... Onder deze omstandigheden een kleine krant te doen verschijnen, die in alle rust vele waardevolle mede delingen voor de bevolking bevatte, is een journalistieke prestatie, waarvoor wij respect hebben. Volgens ramingen ligt het aan tal stuks omgekomen vee tussen de 30.000 en 40.000. Het is begr. "»i d-u de destructors in het zuiden des lands sedert Zondag reeds op volle toeren hebben gedraaid. Van de Pol bereikt in finalepartij remise In de beslissende en laatste partij van het toernooi om de Europese titel 71/2 te Viersen (Duitsland) heeft Van de Pol geen kans gezien zijn Duitse tegenstander Lütgehet mann te verslaan. De partij, die op hoog peil stond, eindigde in remise en daarmee prolongeerde de Duitser zijn titeL De uitslag van deze partij was: Lütgehetmann 300 17 119 17.64 Van de Pol 300 17 127 17.64 Van de Pols kansen waren Zondag gereduceerd door een nederlaag tegen de Belg Vingerhoedt, die o.a. een serie van 180 scoorde. Vingerhoedt won de partij ln 16 brt. en liet zijn tegen stander op 252 staan. Van der Pol had Zaterdag in 14 brt. afgerekend met de andere Belgische vertegenwoor diger, Van Hassel, die hij in 14 brt. (300 tegen 277) met een hoogste serie van 95 versloeg. Lütgehetmann was na deze par tijen de enige ongeslagen speler van het negental. Zaterdag was hij in zijn partij tegen de Fransman Galmiche bijzonder op dreef. Hij maakte de 300 caramboles in vier beurten vol en speelde dus met een gemiddelde van 75, wat een nieuw Europees record was. Het oude record (50) stond op naam van Van de Pol en v. Hassel. Lütgehetmann boekte ook in andere partijen uitstekende resultaten. Zo won hij in acht brt. van Vingerhoedt (300159) en in 9 brt. van de Oosten rijker Reicher (300—77). Van de Pol bereikte de beslissende partij door overwinningen op Galmi che (300—142 in 18 brt.) en de Duit ser Rudolph (300—113 in 13 brt. met een h.s. van 147). Metz boekte geen enkele overwin ning. De eindstand was: Lütgehetmann 15 2400 109 174 22.01 Van de Pol 13 2352 127 147 18.51 12 2292 110 105 20.83 10 2142 122 150 17.55 8 1767 160 92 11.02 6 1977 162 102 12.20 4 1679 131 93 12.81 4 1551 138 97 11.23 0 1708 123 72 13.88 Van Hassel Vingerhoedt Galmiche Rudolph Reicher Spielmann Metz Huiskes wint vijf en tien km te Oslo Te Oslo zijn Zaterdag en Zondag schaatswedstrijden gehouden, waar aan o.a. door de Nederlandse rijders Huiskes en De Graaf werd deelgeno men. De 500 m werd gewonnen door de Amerikaan Mc Namara en de Noor Hodt, die beiden 44,7 sec. nodig hadden. De 1500 m was voor de Noor Trystadt, die de- afstand in 2 min. 22 sec. reed. De 5 en de 10 km wer den overwinningen voor Huiskes in resp. 8 min. 35.3 sec. en 17 min. 43.4 sec. Huiskes werd op de 500 m 22 ste m 47,2 sec. en op de 1500 m 14de in 2 min. 27,3 sec. In' het eindklassement werd Finn Hodt eerste, Stene (Noor wegen) tweede, Martinsen (Noorw) derde en Huiskes vierde. De tewaterlating van de onder zeebootjager Friesland, die op 14 Februari te Amsterdam zou geschie den, is een week uitgesteld. Berichten uit Moskou, Burgarije, Hongarije en China maken melding van een zuivering in de rijen van de communistische functionarissen van partij en staat. Onder dc communisten, die in de Oostcuropese staten op de nominatie staan om „weggezuiverd" te worden, of reeds in hechtenis zijn genomen, zijn weer verscheidene Joden. Bevestigd wordt dat in Hongarije het hoofd van de geheime politie, ge neraal Peter Gabor, gearresteerd is. Een andere Joodse communist, die uit zijn functie is ontzet, is Z o 11 a n V a s, chef van het planbureau. De Hongaarse minister van Justi tie, Gjoela Detsji (eveneens een Jood) is ontslagen en opgevolgd door Bela Bovatjs. De Bulgaarse minister-president, Boeljo Tsjervenkof, heeft in een openbare redevoering er op gezin speeld dat ook in het Bulgaarse staatsapparaat een zuivering zal volgen. Hij verklaarde dat er nog veel bureaucratie bestond en „mensen, die het belang en de taak van het Vaderlandse Front onderschatten en geen vertrouwen hebben in zijn toe komst. moeten geen verantwoordelij ke positie blijven bekleden." In de Russische pers en radio zijn verschillende minister in de Oekraï ne aangevallen omdat zij „Joods- burgerlijke" tendenzen vertonen. De minister ran Justitie, Panasioek, krijgt het in het bijzonder te verdu ren. Ettelijke „misdadigers", die in deze berichten genoemd worden, hebben Joodse namen, zoals Hein, Grenstein en Kaplan. In Peking heeft president Mao Tse-toeng op een vergedering van de politieke raadgevende commissie verklaard, dat tegen de „bureaucra ten" die zich. tegen het regiem ver zetten, opgetreden zal worden. De commissie stelde zich achter het rapport van Mao, die versterking van het militaire apparaat, verzet tegen het Amerikaanse imperialisme, eco nomische consolidatie en uitbreiding van de democratie (communistische stijl) als voornaamste taken stelde. Stichting 1940-'45 waarschuwen De verzorgden van de Stichting 19401945 uit de noodgebieden wordt verzocht zo spoedig mogelijk hun nieuwe adres mede te delen aan het hoofdbureau van de stichting, Heren gracht 527 te Amsterdam, telefoon 35280, opdat voor tijdige betaling kan worden zorggedragen, Het verdient aanbeveling, het vroegere adres ook te vermelden Pronk heeft in Dortmund Za terdagavond een stayerswedstrijd ge wonnen voor de Duitser KUlian en de Zwitser Besson.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4