De nood aanpakken door zegels plakken I SCHEEPVAARTBERiCHTEN j PTT. geeft watersnoodzegels uit Millioenen schade de P.T.T. voor Defensieprogram niet beperkt Adressen van geëvacueerden Vergoeding schade watersnood Aangifte bij terugkeer in woonplaats Hulpverlening aan cle slachtoffers Avondklok te Zierikzee ^'frloo^AN: Het spoot* van het zwaarcL Luchtmacht blijft actief luisteren naar_ hantfige MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 PAGTNA 4 Postzegel WATERSNOOD 1953 (Van onze Haagse redactie) De schade, die de PTT door de over stromingsramp heeft geleden, beloopt een bedrag van vele millioenen, aldus deelde hedenmorgen de directeur-gene raal van de PTT, de heer L. Neher, op een persconferentie mede. Verscheidene telefooncentrales staan onder water, ter wijl de installaties geheel zijn wegge slagen. Kabelverbindingen zijn vernield en veel materiaal is verloren gegaan. Het werk van de PTT is veel ernstiger geschaad, dan iemand aanvankelijk kon bevroeden. Zondagmorgen lag het gehele verkeer naar Engeland, Frankrijk en België lam. Men heeft echter door hard werken veel bereikt en alle verbindingen zijn nu practisch weer hersteld. Het postale ver keer naar alle plaatsen in de noodgebie- den, waar nog mensen wonen, is beslist mogelijk en geschiedt voor zover dit niet over land kan gebeuren met boten en desnoods met vliegtuigen. Ondanks de schade, die het bedrijf heeft opge lopen. ligt het niet in de bedoeling de voorgenomen tariefsverhoging eerder te doen ingaan dan men oorspronkelijk van plan was. Dr. v. Roijen voor V.S.-radio Industriële productie is niet geschaad De Nederlandse ambassadeur in Wash ington, dr. J. H. van Roijen, heeft voor de Amerikaanse radio gezegd, dat Ne derland zeker niet het plan heeft zijn defensieprogram te beperken, nu het door de overstroming getroffen is. De ambassadeur voegde er aan toe: „Wij zullen alles in het werk stellen om on ze verplichtingen volgens de NATO na te komen. Nu talrijke huizen verwoest zijn zal het een grote hoeveelheid ener gie kosten om deze huizen weer op te bouwen. Ge kunt er echter verzekerd van zijn, dat wij ons best zullen doen' en dat ons volk als altija zal xoerken en werkelijk zijn schouders onder de last zal zetten." Op de vraag of Nederland zijn econo mische stabiliteit zal kunnen herwin nen, ondanks de jongste ramp, ant woordde de heer Van Roijen: „Ik ver trouw er op. Doch het moet worden toegegeven, dat de slag een ernstige is en dat wij onze invoer zullen moeten beperken. Het evenwicht in de handel met andere landen zou verstoord moe ten worden. Er is slechts één geluk: onze industriële productie is niet ge schaad." Radio in ramptijd Rond het A.V.R.O.-conflict Te elfder ure heeft de AVRO zich in de samenwerking met de overige om roepverenigingen bij de reportages van het noodgebied geschaard. Zaterdag avond hoorde men de eerste gecombi neerde reportages van de vier vereni gingen. De AVRO heeft de verantwoor delijke radioinstanties en de medewer kers moeilijke dagen bezorgd. Nog Vrij dag j.l. moest het bestuur van de Ned. Televisiestichting ingrijpen omdat de AVRO het voornemen te kennen had# gegeven, in haar televisieprogramma een cabaretvoorstelling uit te zenden. Dit op een tijdstip dal nog lang geen zeker heid was verkregen of in het noodge bied de ergste nood geweken was. Het bestuur van de NTS heeft de AVRO duidelijk gemaakt, dat de zendvergun ning aan de NTS was verleend en dat men van dit recht gebruik zou maken om de AVRO-uitzending te verbieden. De AVRO heeft daarop eieren voor haar geld gekozen en het cabaret laten ver vallen. Over de houding van de AVRO ten opzichte van de gecentraliseerde be richtgeving voor de noodacties schreven wij reeds. Ondanks alle ontkenningen door het AVRO-bestuur. werd ons door de adj.-secretaris van het radiowezen mr. Ph. de Vries verzekerd, dat de re gering wel degelijk de zendtijd van de AVRO heeft moeten vorderen. Een ernstig conflict heeft zich ook Maandag j.l. in de AVRO-studio voor gedaan, toen de musici opdracht kregen om de ..Bonte Dinsdagavondtrein" op te nemen, daarbij in het midden latend of deze zou worden uitgezonden. Het me rendeel der musici verklaarde niet in stemming te zijn om een bonte avond te geven Met veel moeite is men er ten slotte in geslaagd het bestuur te oveneden de Bonte Dinsdagavondtrein te laten wachten. Ook de inzameling, welke de AVRO onder de titel „Zoden aan de dijk" ondernam ten bate van het Rampenfonds, ging in tegen de afspraak tussen de omroepverenigingen om geen splinterinzamelingen te ondernemen. Ook hier heeft de AVRO in het alge mene overleg tenslotte moeten berusten. Tegenover de andere omroepvereni- tingen, die hun taak in de nood onmid- ellijk begrepen en zich volledig be schikbaar stelden voor alle acties, steekt de eeuwig radio-politiserende houding van de AVRO wel sterk af; daardoor niet alleen zichzelf in hoge mate scha dend. doch evenzeer het prestige van de radio als geheel. Gelukkig dat dc overige verenigingen, door hun uitste kende werk. de balans naar de goede kant doen uitslaan. Morgen. Dinsdagochtend, om tien uur zal de burgemeester van 's-Gravcnhage. mr. YV. F. M. Schokking. een nationale actie inluiden tot verkoop van speciale watersnoodpostzegels. De ramp. die vorige week- over ons land is gekomen, is voor de Nederlandse posterijen aan leiding geweest een speciale waters noodzegel van tien cent met een toeslag van tien cent uit te geven. De opbrengst van deze toeslag komt in haar geheel ten goede aan de slachtoffers van de wa tersnoodramp. Deze watersnoodzegel is de gangbare oranjezegel van tien cent met de beel tenis van H. M de Koningin voorzien van het opschrift: 1953 Watersnood. De PTT heeft" geen geheel nieuwe zegel willen maken om alle schijn van pathos te vermijden en ook om de prijs van deze zegels binnen het bereik van velen te brengen. Om deze redenen is ook slechts één zegel uitgegeven. Het Natio nale Rampenfonds heeft od verzoek van de PTT een werkcomité in het leven ge roepen om de verkoop van de zegels te stimuleren, Men hoopt door de verkoop van de watersnoodzegels een bedrag van één millioen gulden aan het Rampen fonds te kunnen overhandigen De zegels zullen gedurende deze maand en waar schijnlijk ook nog in Maart te koop zijn. De geldigheidsduur eindigt 31 Decem ber 1954. Op de eerste dag van de ver koop, dat is dus morgen, zullen speciale first day covers verkrijgbaar zijn door storting van een bedrag van 70 cent d 20 cent voor de postzegel en 50 cent voor de omslag) op postrekening nr. 590.000 van het comité Watersnoodpost zegel 1953, Zeestraat 82, Den Haag. Ook de jeugd kan thans daadwerkelijk aan - deze actie, welke zal worden gehouden onder de slagzin „De nood aanpakken door zegels plakken'" deelnemen, b.v, door de verkoop van zakjes met post zegels. In het gehele land zullen morgen de zegels verkrijgbaar zijn. De vervaar diging en de verspreiding ervan hebben slechts vijf dagen gevergd. Herenigd, dank zij Koninklijke hulp In slechts enkele uren veranderde het leed van landbouwer Iwaarden uit Oosterland in de grootste vreugde. Vrijdag evacueerde hij naar Baarn. zonder vrouw cn dochters, die hij in het rampgebied was kwijt geraakt. Zaterdagochtend kreeg hij de zeker heid, dat zij nog in leven waren en ""aterdagmiddag kwam een konink- ijke auto voor. Deze bracht hem erst naar Utrecht voor hereniging iet zijn dochters. Daarna werd de cis naar Assen voortgezet waar zijn rouw wachtte. Het informatiebureau van het Rode Kruis deelt het volgende mede: Alle aanvragen naar adressen van ge- evacueerden kunnen worden gericht tot het Informatiebureau van het Neder landse Roode Kruis te 's-Gravenhage. Jn verband met de omstandigheid, dat voor elke aanvraag de centrale regis- tiatie der geëvacueerden bij de Rijks inspectie van de bevolkingsregisters moet worden geraadpleegd en ter ver mijding van dubbele registratie, is slechts behandeling van schriftelijke aanvragen mogelijk. Deze kunnen des gewenst ook bij de plaatselijke of re gionale inlichtingenbureaux worden bezorgd. Dringend wordt verzocht voor elke gezochte een afzonderlijke aan vrage in te dienen en van gehuwde of gehuwd geweest zijnde vrouwen tevens haar eigen naam (meisjesnaam) te ver melden. Dit vergemakkelijkt zeer het controleren der zeer vele aanvragen. In dien de gezochte nog niet centraal staat geregistreerd, blijft de aanvraag ge signaleerd: na binnenkomst der regis- tratiekaart ontvangt elke aanvrager als nog bericht. Het Informatiebureau van het Neder- landsche Roode Kruis, dat thans geves tigd is: Jan Evertstraat 1 te 's-Graven- hage, is telefonisch te bereiken onder no, K1700—131870. Telefonisch kunnen echter geen inlichtingen over adres sen worden verstrekt. De directeur van het Commissariaat -.oor Oorlogsschade maakt het volgende bekend' Met ingang van 7 Februari j.l. zijn districts-bureaux van de schade-enquëte- coinmissies geopend in de volgende plaat sen: Terneuzen: rayon Oost-Zeeuws-Vlaan- deren. Oostburg: rayon West-Zeeuws-Vlaan- deren, Middelburg: rayon Walcheren. Goes- >n Noord- en Zuid-Beveland. Tholen: m Tholen en St- Philipsland (voorlopig gevestigd ten kantore van de S.E.C. te Mid delburg). Bergen op Zoom: voor de gemeen ten Osscndrecht. Woensdreeht, Bergen op Zoom. Halsteren. Steenbergen, gemeenten Nieuw-Vossemeer. Steenbergen, Dinteloord Fijnaart, Oud-Gastel. Zevenbergen: gemeen ten Willemstad. Kiundert. Zevenbergen. Standdnarbuiten, Terheijden, Hoge- cn Lage Zvvaluwe. Geertruidenberg voor het rayonde Langstraat ten Oosten van Hoge - cn Lage Zwaluwe, de Brab. Biesbos en het Land van Heusden en Altena. Brielle: rayon Voorne-Putten en Rozenburg. Middelhnniis; rayon Goeree-Overflakkee. Oud-Beijerland- rayon Beijerland, Hoeksewaard en Tienge- mèten. Dordrecht: rayon Eiland van Dordrecht. Alblasserwaard en dc gemeente Zwiindrecht. Rotterdam (Beursgebouw Coolsingel rayon Ijsselmonde (met uit zondering van de gemeente Zwijndrecht 1 Krimpenerwaard en alle gemeenten. lig- gc-nde ten Noorden van de Nieuwe Wa terweg. Nieuwe Maas en Hollandse IJsoi Den Burg: rayon Texel (voorlopig gevestigd ten kantore van de S.E.C. te Amsterdam (Keizersgracht 1431- Deze districts-bureaux zullen overgaan tot registratie van de tengevolge van de watersnood geleden schade aan goederen (gebouwen, huisraad, bedrijfsuitrustin- gen en voorraden, grond, gewassen, le vende have. landbouwwerktuigen e.d Gedupeerden dienen de schade aan te melden op bij genoemde bureaux ver krijgbare aangifte-formulieren. De aan gifte dient te geschieden bij het bureau, binnen welks rayon de schade is geleden. Het verdient aanbeveling met het doen van aangifte te wachten totdat, men naar zijn woonplaats kan terugkeren en de om vang van de schade kan overzien. Engelse studenten komen medische hulp bieden Zaterdagmorgen arriveerde op Schiphol met de 2-motorige Meïnderi Hobbema" var, de K.L.M. twintig studenten van het St. Thomas Hospital te Londen, die onder lei- o.r.g van hun lector, de chirurg E. W. Tho mas Morris, medische hulp gaan verlenen a.-jü de door watersnood getroffen gebieden. E-m ionge Nederlandse kunstschilder, die t:.(lelijk in Engeland werkt, begeleidde hen als tolk. „Wij hebben ons eigener beweging tot dc ambassade in Londen gewend", ver telden zij. ,,en daar zijn. ons de middelen toegezegd om de tocht te bekostigen. Een paar minuten voordat wij Londen verlieten zijn 20 rubberboten met buitenboordmotoren en twaalf oppompbare rubbervlotten voor ons uitgevlogen. Wij gaan ons nu in ver binding stellen met de Nederlandse marine voor het ontvangen van instructies." het betrokken gebied is drooggevallen. Aan hen. die reeds thans teruggekeerd zijn en daaraan dringend behoefte hebben, kunnen door bovengenoemde bureaux vrijblijvende voorschotten beschikbaar worden gesteld (met uitzondering voor schade aan huis raad). De aanvragen ter verkrijging van voor schotten kunnen zowel schriftelijk als mon deling worden gericht tot hel districts bureau, binnen welks rayon de schade is geleden. Men beperke het aanvragen van voorschotten zoveel mogelijk. Op basis oorlogsslachtoffers De minister van Maatschappelijk YVerk heeft de gemeentebesturen ge machtigd, de slachtoffers van de ramp, die zonder of zonder voldoende inkom sten zijn, met ingang van 1 Februari uitkeringen te doen op basis van de regeling hulpverlening oorlogsslachtof fers. In verband met het feit. dat een groot aantal slachtoffers bij derden moet wor den ondergebracht, heeft de minister in aansluiting op de zoeven genoemde regeling voorts de gemeentebesturen gemachtigd ten behoeve van de inkwar tiering van rampslachtoffers uitkeringen te doen aan kwartiergevers en kwartier nemers. Hierbij wordt onderscheid ge maakt tussen inkwartiering njet of zon der voeding. Aan deze regeling is terug werkende kracht verleend lot 1 Febru ari. Ook deze aanvullende regeling is tot stand gekomen in overleg met het Nationaal Rampenfonds. De burgemeester van Zierikzee heeft bekend gemaakt, dat de avondklok voor Zierikzee is ingesteld en wel van tien uur 's avonds tol zeven uur 's morgens. Het is verboden, zonder schriftelijke vergunning van de politie, de gemeente te betreden, zich in het overstroomde of geëvacueerde gebied van de gemeen te. voor welk doe! dan ook, te bege ven. Dit verbod geldt niet voor mili tairen die in deze gemeente zijn of worden ingezet. De toegang tot de door borden afge sloten straten, wegen en terreinen is ten strengste verboden. Na eerste sommatie, waar geen gevolg aan wordt gegeven, zal door de politie van de vuurwapens worden gebruik gemaakt, I 9. Als Winonah na haar toespeling op de geheimzinnige belangstelling der vreemdelingen voor een Noors zwaard nader treedt, valt er een doodse stilte. Eric begrijpt, dat zijn vrouw zijn onberedeneerde argwaan jegens Bor Khan's afge zanten deelt en hen intuïtief wantrouwt, maar als hij zijn blik op Tsacha vestigt, heeft deze zich reeds hersteld en maakt ecu vleiende buiging. „Een Noors zwuard zou een uitstekend geschenk zijn," lispelt de Nomade luchtig. „Een hoogst vererend geschenk. Want in het land, ivaar zelfs de vrouwen gordels dragen, moeten de zwaarden wel geducht zijn, o schoonste aller Wat bedoelt ge daarmee, heer?" vraagt ze koel. Duizendmaal vergeving, o Stralende. Bij mijn onivaardig volk is het de i niet vergund een gordel te dragen, omdat wij menen, dat alleen een man. die wapens aan zijn gordel draagt, dit voegt. In de tenten van Bor Klian worden uw zusters, wier schoonheid hulpeloos is naast de uwe. o dochter van de Maan, „de gordellozen" genoemd." Er ligt een nauw verholen spot in Tsacha's glimlach. Ook is bet haar niet vergund de vergadering van krijgers te betreden." Hij knipt met de vingers. „Ik hoop dat ge thans mijn eb... grapje begrijpt. Het was slechts bedoeld om uw schone lippen met een glimlach te versieren." „Ik vrees, dat mijn echtgenote uw geestigheid niet kan waarderen," zegt de Noorman geprikkeld. „En wat de Noorse zwaarden betreft..." „Zij zijn niet belangrijk, o machtige Khan." Tsacha's ogen vernauwen zich tot speeltjes, en zijn glimlach wordt ondoorgrondelijk „Vergeef mij, zo ik uw mis noegen' heb opgewekt. De gébruiken van mijn volk zijn anders dan de uwe en in de tenten van Bor Khan is een Noors zwaard geen duizend woorden waard. Op dc steppe zou ik u anders te woord staan dan hier tussen uw muren." De flauwe bedreiging der woorden wordt vermomd achter vele nederige buigingen. „Wilt ge uw nietswaardige slaaf thans toestaan, zich na de lange tocht uit het Rijk der Steppen te laven aan uw vriendelijkheid? Later 'spreken wij wellicht nog over Noorse zwaarden." Eric knikt en geeft een dienaar bevel de steppen krijgers naar hun slaapvertrek ken te leiden, waar alles voor hen in gereedheid is gebracht. Maar als hij de drie mannen nakijkt, die ooimoedig buigend de burchlzaal verlaten, is z(jn onbe redeneerde argwaan slechts groter geworden. De Luchtmacht Voorlichtingsdienst deel: het volgende mede: Uit een overzicht van de luchtopera- ties in verband met de watersnood blijkt, dat gedurende de periode 6 Fe bruari 19 uur tot 7 Februari 19 uur Is voortgegaan met het afwerpen van ma terialen, het redden van mensen en voorts met transport- en verkennings vluchten. In totaal namen 160 vliegtuigen aan de luchtoperaties1 deel, waarvan 23 van Amerikaanse, twaalf van Engelse, vier van Franse, twee van Deense, één van Zwitserse en één van Belgische natio naliteit. Bij deze 160 toestellen zijn niet inbegrepen de toestellen van de Kon Marine. Zondag werden van Valkenburg uit 23 vluchten gemaakt naar het noodge bied. De Amerikaanse luchtmacht ver richtte elf vluchten, de Royal Air Force één vlucht, de L.S.K. vier vluchten, de Fokker S 13 één vlucht; de MLD-toe- stellen maakten vijf vluchten. De heli copters van de MLD opereerden van Woensdreeht uit. Prinses Irenefonds en Rampenfonds Het hoofdbestuur van het Prinses Irene Fonds deelt mede dat de artisten, die gewoonlijk uitsluitend voor de lang durig verpleegden in ziekenhuizen en sanatoria optreden, hebben besloten hun krachten belangeloos ter beschikking te stellen van het Nationaal Rampenfonds. Op korte termijn' wordt onder auspiciën van het Prinses Irene Foiids een aan vang gemaakt met een landelijke tour nee. Met toestemming van de comman danten wordt hieraan medewerking ver leend door de muziekkorpsen van de marine-luchtvaart-dienst en van het regiment Limburgse jagers. Koning Boudewijn terug naar België Koning Boudewijn van België heeft zijn verblijf aan de Franse Rivièra on derbroken en is gisteren in Brussel aan gekomen. Ex-Koning Leopold en zijn gemalin zouden hun vacantie in Zuid- Frankrijk voortzetten. InmidideJs heeft Prinses Josephine Charlotte reeds een bezoek gebracht aan de overstroomde gebieden in België. In Belgische bladen was critiek ge leverd op het feit, dat de- Koning naar de Rivièra ging, terwijl zijn land nog leed als gevolg van de overstromingen- In een ander dagblad werd de houding van prinses Josephine Charlotte gelaakt, omdat zij niet een gedeelte van het be drag dat voor haar huwelijksgeschenk is ingezameld, ter beschikking van de getroffenen heeft gesteld. Zaterdag j.l. heeft het koninklijk huis bekend ge maakt, dal zij dit nu heeft gedaan en voorts, dat Koning Boudewijn en zijn vader, ex-Koning Leopold, samen 500.000 francs aan het Belgisch Natio naal Rampenfonds hebben geschonken. De grootmoeder van de koning schonk 100 noo francs- Pravdaover Formosa De Pravda heeft vandaag een bittete aanval gedaan op het besluit van pre sident Eisenhower om de Zevende Vloot van het eiland Formosa terug te trek ken. Het Russische blad betoogde, dat dit besluit ten doel had een regeling van de Koreaanse oorlog te voorkomen en de oorlogsactiviteit in het Verre Oosten uit te breiden. Het artikel in de Pravda was het eer ste rechtstreekse Sovjet-commentaar op het besluit van president Eisenhower en zijn minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles. HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram. VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 8.00 nieuws. 8 15 gram.. 9.00 prot. pr., 9.15 koorzang. 9.25 w. 9.35 Orchestra. land. 12.40 orgel. 13.00 gram 13.20 dansmuz., 14.00 Zeg eens, Amerika, 14.30 gram., 14.40 schoolradio, 15.00 gram.," 15.15 vrouw. 15.45 gram,, 16.30 jeugd. 17.30 lichte muz„ 17.50 mi litaire reportage. 18J30 nieuws, 18.15 piano, 18,30 gram. Paris vous parle, 19.20 verzoekprogr,, 20.00 nieuws, 20.05 13.15 chestra, 16.00 gevar. i 17.30 concertorkest. 18.00 militair orkest, 23.20 lichte muz,. 0.2Q Casino- NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 18.35 gram,, 18.50 309 m.: 12.00 omroeporkest, 13.25 om- 18.55 fanfare-orkest, roeporkest, 15,50 lichte muz., 16.10 ka- veifcueiviJ.ugi,, 20.00 nieuws, 20.05 vnermuz., 17.45 lichte muz., 20.05 lichte gevar. progr., 21.15 lichte muz., 21.35 ik muz., 22.10 jazzmuz,, 23.00 dansmuziek. weet wat u niét weet. 21,50 Tirolennuz., 23.40 gevar. muziek. 22.35 gram.. 22,45 buitenl. overz., 23.00 nieuws, 23.15 New York calling, 23.20 gram. FRANKRIJK, nationaal 17 m.: 12.30 orkest, 19.00 se ïuz 20.00 kamermuz. HILVERSUM H, 298 m KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram 7.15 gymn., 7.30 gram.. 7.45 Morgengebed. 8 00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvrouw. 9.35 gram.. 9.40 Lichtbaken. 10.00 kinderen. 10.15 gram. 1100 huisvrouw. 11.30 schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 gram.. 12.55 zonne wijzer. 13.00 nieuws. 13.20 act,. 13.25 ï<jui „lMllollu amusemmuz., 14.00 gevar. progr.. 14.50 Nieuws Boeken Radio Philh. Orkest. li.OO jeugd, li.la felicitaties, 17.45 regeringsuitz., 18.00 gram.. 18.20 sport. 18.30 jeugd. 18 52 act.. 19.00 nieuws, 19.10 gram 19.15 Boek der Boeken, 19.30 gram.. 20.25 de gewone 20.30 muzikale legende. 22.40 gram.. BRUSSEL, 324 m.: 20.00 omroepork.. 21 30 omroeporkest, 22.15 lichte muziek. 484 m.: 12.05 omroeporkest. 14.30 elec- trisch. orgelspel, 16.00 lichte muz.. 17.30 kamermuz.. 20.00 Cavalleria Rusticana. opera. 22.10 omroeporkest. BBC. European Service. Uitzendingen voor Nederland. 224 en 49 m.: 22.00 schrijvers. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. VARA: 20.15 Dokters televisie. Weer- overzieht. Dijkbouw. film. Fantaisie im- promptue. geacteerde improvisaties. AAGTEDIJK 9 te Rio de Janeiro. AAGTEKERK p, 9 Kp. Gata n. Mars, AALSUM 9 van Dakar n. B'reetown, AGATHA 8 te Singapore. AKKRUMDIJK 9 te Madras. ALAMAK 8 van Karachi 10 te Bombay. ALBLASSERDIJK .9 te Houston. ALCHIBA 9 te Ilheos. ALCjYONE p. 9 Minicoy n. Aden. ALDABI 9 te Montevideo. ALDEGONDA 9 te Pladju. ALGENIB 9 van Las Palmas n, Rotterd. ALNATI 20 te Antwerpen verw. ALPKARD p. 9 Ouessant n. Pto. Elegie. ALWAKI 8 te New York. AMERSKERK 9 te Adelaide. AMPENAN 8 te Madras. ANDIJK p. 8 Landsend n. Havana. ANNENKERK 9 nm. te Pt. Said. ARENDSKERK 8 van Hongk, n. Manilla. AVERDIJK 8 te Bremen. BARENDR. 7 van Pulusampu n. Hongk. BENGKALIS p. 9 Oporto n. Marseille. BENNEKOM 8 te Pisco BLOEMFONTEIN 9 te Port Elizabeth. BONAIRE ft te Barbados. BORNEO 9 te Tdj. Priok. BOSCHFONT. 9 van Port Sudan n. O. Afr. BOSKOOP p. 9 Azoren n. Antw, BOSKOOP 15 te Antwerpen verw. CALTEX UTRECHT 10 té Rotterdam. CLEODORA 7 nm, van Singap. n. Manilla. CORYDA 8 te Curasao. COTTICA 9 nm.10 te Plymouth. DALERDIJK 8 te Seattle. DELFT 8 te Callao DRENTE 9 te Surabaja. DUIVENDIJK 8 te Los Angeles. EENDRACHT 8 van Istanbul n. Bremen. ELMINA 7 te Winneba. ENGGANO 9 te Dubai. EOS 8 nm. te Valencia. ESSO AMSTERDAM 8 te Rotterdam. ETREMA 9 te Rangoon. FAIRSEA verrn. 14 van A'dam n. Sydney. GROOTE BEER p, 9 Kp. Sable n. Rott GROOTEKERK 8 van Beira n Dar Sal. HAULERWIJK p. 9 Oporto n. Hamb- HELENA 8 te Maracaibo. HECTOR 9 te Palermo. HEELSUM 9 te Jacksonville. HERA 8 te Callao. Wèg die afvalstoffen die Uw ingewanden verstoppen! Zacht en toch snel werken door J. S. Fletcher „Mooi zo." zei hij. „Jij lijkt mij een flinke verstandige jongen. „Doe me een plezier, en praat er met niemand over. Je hebt er nog niet over gesproken, hoop ik? Geen woord? Dat is best. Kom morgen maar eens zien of ik je nodig heb. En na de begrafenis moet je net als altijd komen. Ik denk. dat ik een zetbaas zal zoeken voor de winkel." Dc jongen ging en Collingwood sloot de winkel aan de huiszijde af. Hij stak de sleutel in zijn zak. Dan ging hij naar de keuken. „Juffrouw Clough. kan ik de kleren eens zien, die mijn grootvader droeg toen ze hem thuisbrachten?' „U zult ze allemaal bij mekaar vinden in het zijkamertje," antwoordde de huis houdster. „Ik heb ze allemaal neerge legd op het iadekastje net zoals we ze hem uitgetrokken hebben. Mijnheer El- drick zei, ik mos er niet ankome, voor u ze gezien had. Er is niemand an ge weest," Collingwood ging naar boven. In het zijkamertje, met een deur naar de ka mer waar de oude man lag. vond hij dc kleren. Hij keerde de zakken om. Daar waren een portemonnaje. een paai sleutels, wat los geld, een notitieboek je. een -veilingcataloog, een of twee za kenbrieven. maar een vel papier zoals Jaap beschreven had, was er niet bij. Toch had dat papier Collingwood's nieuwsgierigheid opgewekt. Hij ging vlug na. wat hij er van wist. Zijn groot vader had een'papier gevonden, 'n be schreven papier, in een boek, afkomstig van de overleden Jan Mallathorpe. Die ontdekking had hem verbaasd, want hij had een uitroep van verwondering ge slaakt. Hij had dat papier in zijn zak gestoken. Toen had hij een brief ge schreven naar Normandale Grange. Na dat de jongen die brief gepost had, was hij uitgegaanNaar zijn advocaat. Wat, vroeg Collingwood zich zelf af, wat was een redelijke verklaring? Dat de oude heer naar Eldrick was gegaan om hem het papier te laten zien En verder? Niemand behalve Pratt, was bij de oude man geweest toen de hartver lamming hem trof. Wat voor een vent was Pratt? Was hij te vertrouwen? Had hij de zuivere waarheid verteld over het sterven van de oude Bartle? Schijn baar was het een beleefde, gedienstige kerel, maar het wés toch vreemd, dat Bartle dat papier, wat het dan ook was, in zijn zak had toen hij naar het kantoor van Eldrick Pascoe ging, en dat hij het nu niet meer had. Tenminste, als er niemand aan zijn kleren geweest was. Een vage, onbestemde verdenking rees in de geest van Collingwood op. Hij dacht er half en half over terug te gaan naar het kantoor van Eldrick. en hem alles mee te delen wat Jaap hem zo juist verteld had. Maar hij bedacht, dal, terwijl Jaap uit was, de oude heer het document wel ergens anders had kun nen opbergen, in zijn brandkast bijvoor beeld. Eén ding kon hij wél doen, hij kon mevrouw Mallathorpe vragen, of de brief betrekking had op het papier. Het was maar vijftien kilometer naar Normandale, met een auto kon hij er in een uur zijn. Hij keek op zijn horloge, het was juist tien uur. Om elf uur was Collingwood in een prachtige kamer met eiken lambrizering. Door het ven ster keek hij neer op de stille vallei, waar de bomen gloeiden in het geel en rood en bruin van de herfst. De deur ging open, hij keerde zich om, in de verwachting mevrouw Mallathorpe te zien Er kwam echter een jong meisje binnen, dat hem onderzoekend aanzag, en van hem naar het kaartje keek. dar hij bij zijn binnenkomst had afgegeven. HOOFDSTUK IV. DE GELUKKIGE BEZITTERS. Collingwood begreep dadelijk, dat daar een van de twee fortuinlijke jonge mensen voor hem stond, die zo plotse ling en volgens de algemene opinie, zo onverwacht Jan Mallathorpe's rijk dom geërfd hadden Dit was dan waar schijnlijk Nesta Mallathorpe, over wie hij wel had horen spreken, maar die hij nooit gezien had. Zij daarentegen keek hem aan alsof ze hem wel kende en be antwoordde zijn buiging met een glim lachje. „Mijn moeder is in het park met mijn broer", zei ze nadat Collingwood plaats genomen had. „Ik heb haar laten roe oen, ze kan elk ogenblik hier zijn." Weer zag ze hem lachend aan, „Ik heb u vroeger al eens meer ontmoet, mijn heer Collingwood, ik dacht wel dat u het zou zijn, toen ik uw kaartje zag." Met beleefde verwondering keek Col lingwood haar aan, en nam tegelijker tijd zijn gastvrouw eens beter op Hij vond Nesta niet zozeer knap dan wel buitengewoon aantrekkelijk, een flink, goed-ontwikkeld meisje, met frisse kleur en heldere ogen, die duidden op gezondheid en een vrolijk humeur. Als hij haar al eens ontmoet had. meende hij, zou hij het zeker niet vergeten zijn „Waar kunt u mij gezien hebben?" vroeg hij, eveneens -glimlachend. „.Is u dan niet die pseudo-rechtzitting van verleden jaar vergeten?" Ineens herinnerde Collingwood zich, waar zij op zinspeelde. Samen met een paar andere studenten in de rechten, had hij meegespeeld in een comeöie- stukje, een geval van breken van trouw beloften, dat zij opgevoerd hadden ten bate van een Londens hospitaal. Hij had een der hoofdrollen vervuld, als advo caat van de aanklager. „Toen ik uw naam hoorde, wist ik da delijk dat u het moest zijn," ging Nes ta voort. „Ik was er bij, ik was leerling- verpleegster in het St. Clara-zieken- huis," „Goeie hemel," riep Collingwood uit „Ik dacht dat ons debuut op de planken al lang vergeten zou zijn. Ik weet er niet veel meer van. behalve dat we "cr reuze plezier mee gehad hebben. Dus u was toen in St. Clara?" Zich die om geving te binnen brengend, voegde hii ei- aan toe: „Een heel verschil met Nor mandale Grange." „Ja." antwoordde zij. -Een heel groo' verschil. Maar toen ik in St. Clara was. wist ik niet, dat ikdat wij ooit naar Normandale Grange zouden verhuizen." „En nu dat eenmaal gebeurd is'" vroeg hij. Het meisje keek uit het brede raam in het dal, dat zich voor het oude huis uitstrekte, en schudde zachtjes het hoofd. „Het is hier prachtig," zei ze. „Maar zo nu en dan wilde ik, dat ik maar weer in St. Clara wasom iets te doen Hierer is hier niets te doen behal ve nietsdoen." (Wordt vervolgd) HYDRA 8 te Brighton (Tr.). INDRAPOERA p. 8 Guardafui n. Priok. JAVA 8 van Sorong n. Makassar. JOH, v. OLDENB, 9 van Suez n. Priok. JUPITER 8 te Sevilla. KERTOSONO 8 te Rangoon. LARENBERG 9 te Savona. LAURENSKERK p. 9 Kp. Gata n. Antw LEKKERKERK 9 te Calcutta verw, LEUVEKERK 9 te Bremen. LIMBURG 9 te Ras Tanura. LINDEKERK 7 van Bahrein n. Suez. LISETA 8 te Port Dickson. LISSEKERK 8 te Genua LOENERKERK 9 te Karachi. LOMBOK 8 te Portland Oregon MAAS 8 te Vathi, eil. Sainos. MAASHAVEN 8 te Takoradi. MAASLAND 7 van Las Palmas n. Recife. MADOERA p. 9 Finisterre n. A'dam. MARPESSA 8 nm. van Balikp. n. Adelaide. MATARAM 8 te Bremen. MEERKERK 7 van Hongkong n. Kobe. MELISKERK 9 nm. van P. Said n. Rott. MENTOR 8 te Tunis. MOLENKERK p. 9 Ouessant, 10 te Antw. N. AMSTERDAM 9 van Bahamas n. N. Y. NIGERSTROOM p. 9 Kp. St. Vine, n Dak. NOORDAM p. 9 Scillys n. New York. NOORDWIJK p. 9 Charleston n. Cuba. OMALA 8 van Rastanura n. Suez. OOTMARSUM p. 8 Azoren n. Houston, ORANJE 9 te Colombo. ORANJESTAD 9 van Curacao n. Cristobal. ORION p, 9 Ouessant n. Malta. POLYDORUS p. 8 Kp Dondra n. Belawan. FRED. HENDR. 8 te Rotterdam. PR. PHILIPS WILL. 9 te Bathurst. PR. JOH. WILL. FRISO p, 9 Dover naar Hamburg. RIJNDAM 7 te Rotterdam. SAPAROEA 9 nm. te Dakar. SAROENA 10 te Shimonoseki. SARPEDON 10 te Norfolk (niet n. N. Y.). SIBAJAK 12 te Wellington verwacht. SINGKEP 8 te Ryeka. SOESTDIJK 9 van Suez n. Priok. STR. MAKASS. 0 van Hongk. n. Kobe. TERNATE p. 9 Kp. de Gata n. Bone. TITUS 9 te Istanbul. VAN HEUTS 8 te Reunion. VEENDAM 9 te Halifax. WAAL 9 van Lissabon n. Amsterdam. WATERMAN 11 te Pusan verw. WESTERDAM p. 9 Kp. Sable n. Rotterd. WILLEMSTAD 12 te Southampton verw. IJSSEL p. 9 Malta n. Lattak-ia. ZEELAND KRL, 10 te Cochin. ZUIDERKRUIS 13 te Amsterdam verw. AAGTEKERK p. 9 Kp. de Gata n. Mars. AGAMEMNON 9 te Kingston ALBLASSERDIJK 8 te Houston. ALCYONE p. 9 Mmicoi n. Aden. ALGENIB 9 van Las Palmas n. R'dam. ALHENA 8 van Hamburg n. Antwerpen. ANDIJK p. 8 Lizard n. Havana. ANNENKERK p. 9 Kreta n. Yokohama. ARNEDIJK 9 te Antwerpen. ARUNDO p, 8 Kp. St. Vincent n. Genua, BENGKALIS p. 9 Finisterre n. Mars. CELEBES p, 8 Guardafui n, Djibouti. DANAE p, 8 Holtenau, n. Amst, ELMINA 8 te Wtnnebah. EOS 3 te Valencia. FLEVO p. 9 Casquets n. Amsterdam. GAASTERKERK 9 van Kaapstad n. Tener. GAROET 8 te Belawan. HATHOR 8 te Bremen. 9 HAULERWIJK p, 8 Lissabon n. R'dam. HERSILIA 9 te Rotterdam, HESTIA 8 te Amsterdam. INDRAPOERA p. 8 Socotra n. Belawan. JUPITER 8 van Oran n. Sevilla. LEERSUM 9 te Amsterdam. LEKHAVEN p. 8 Kp. St Vincent n. A'd. LEMSTERKERK p. 8 Napels n. Pt Said MAAS 8 te Samos. MADOERA p. 8 Lissabon n. A'dam. MANOERAN 8 te Akyab. MERWEDE 8 te Galveston. MODJOKERTO p. 8 Finisterre n. R'dam. NIEUW HOLLAND p. 8 Cairuo n. Sydney. NOORDWIJK p. 8 Kp. Hatteras n. Hav. ORANJE p. 8 Ceylon n. A'dam. ORANJEFONTEIN 9 te Antwerpen. ORION p 9 Ouessant n. Malta RUYS p. 8 Kp. Agulhas n. Kaapstad. SALLAND 9 te Amsterdam. SCHIE 9 te Beyrouth. STAD MAASTRICHT p. 8 Balearen naar Huelva. STENTOR p, 9 Ouessant n. Lissabon. TARAKAN p. 8 Str. Messina n. Indonesië. TIBERIUS 9 te Grenada. TJIPANAS p. 8 Okinawa n. Hongkong, ZIJDENBERG p. 8 Oporto n. Nederland. MARKTBERICHTEN VEEMARKT UTRECHT, 7 Febr. Aanv. 1905 st. vee, Pijzen; stieren f 400—600, kalf- vaarzen 800—1025, pinken 400—550, melk koeien 800—1100, kalfkoeien 800—1125, va'- renkoeien 550—825, graskalveren 220—340, nuchtere kalveren 3040, schapen 85115, lammeren 70—100, zeugen 220—350, bokken en geiten 1035. PLUIM VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH 7 Febr. Aanvoer 12.300 stuks. Prijzen: kip pen 2.25—2 40 per kg. lev. gew.. tamme ko nijnen 1.90—2— per kg. lev. gev.-„ idem l 4.00—7.25 p. stuk. Vluggehandel. Trekkingslij st 518e Staatsloterij (Niet officieel) 3e Klasse 9 Februari HOGE PRIJZEN f 35.000: 11050 f 5000: 11025 f 2000: 12539 f 1500: 10368 12484 f 1000: 3126 3337 13024 13841 20134 f 400: 2733 4558 6889 7097 7568 7874 11166 12317 13490 15231 15684 17543 18094 18851 18924. f 200: 1085 1161 1233 1600 1662 1724 1891 1994 3359 4443 4728 5215 5227 5530 5688 5932 6323 6342 6509 6982 7017 7332 7746 8260 8365 842i 8587 8651 8652. 8665 9471 9830 10021 10319 10414 10502 10611 10954 11416 12033 12078 12245 12496 12800 12852 12909 12973 13253 13452 13849 14605 14887 15426 15883 16248 16646 16697 17722 18175 18781 18846 19018 19096 19469 19741 19813 19837 19997 20135 20154 20643 21037 21258 21627 21650 Prijzen van f60 1000 013 096 114 122 168 192 214 223 229 244 252 289 324 335 340 344 349 374 400 408 433 439 442 -146 486 514 574 586 589 592 596 620 659 675 680 696 714 722 739 740 742 773 787 789 790 792 795 827 832 850 861 88i 892 90S 927 949 952 971 982 2000 002 021 080 086 146 147 153 159 188 202 221 239 240 248 267 305 319 337 364 366 376 385 410 412 424 455 498 508 540 550 559 566 599 601 606 640 691 708 744 752 758 762 773 775 817 900 923 926 958 964 972 3000 038 122 145 147 159 171 218 264 271 279 282 321 349 355 389 442 450 462 479 487 491 506 515 518 576 618 621 678 703 711 720 743 816 824 849 856 858 872 902 919 927 930 4000 008 011 023 038 044 071 100 103 121 123 138 141 251 287 331 355 359 360 442 457 517 564 566 670 687 69.2 701 780 818 823 888 909 923 924 926 975 976 987 5000 016 026 034 096 098 107 121 134 148 177 216 221 223 244 281 292 297 304 316 346 347 359 363 387 424 429 441 478 485 491 527 536 -541 603 696 708 725 737 746 772 785 788 859 892 909 996 6000 005 037 040 161 169 198 277 278 293 296 324 325 365 337 420 427 438 448 474 492 552 588 593 624 643 688 691 701 703 732 794 805 811 820 843 852 865 886 894 7000 010 093 111 156 168 171 174 177 195 212 219 232 266 280 293 305 333 338 351 356 392 393 397 444 445 470 486 490 538 542 557 566 577 591 600 620 657 678 698 708 776 812 819 849 867 868 883 884 900 936 980 988 8000 005 046 068 080 082 087 156 160 174 191 200 214 250 279 292 344 345 352 384 411 414 417 457 471 484 492 510 563 575 579 668 683 684 686 700 733 737 766 820 840 871 902 903 935 965 967 978 989 900C 078 095 111 181 205 218 241 284 287 329 503 537 588 646 653 693 766 776 789 794 503 537 588 646 553 698 766 776 789 794 813 841 867 885 897 926 976 10000 032 045 059 061 165 185 202 231 237 239 257 288 289 317 339 403 408 415 421 429 442 459 465 530 594 601 637 639 684 698 712 756 763 767 790 855 865 879 380 881 11000 074 079 084 113 160 389 411 605 627 770 796 004 028 252 256 466 468 597 600 877 903 004 025 314 332 653 669 937 960 003 022 182 239 442 486 637 665 802 847 001 003 237 261 364 428 567 577 839 842 013 034 218 256 409 458 725 822 021 025 190 211 364 416 564 566 874 905 427 453 635 658 807 819 075 113 275 280 494 503 616 647 926 933 028 081 338 446 727 749 969 976 030 045 291 319 505 513 021 032 262 269 437 439 580 536 873 910 038 085 282 285 483 497 033 034 215 222 456 463 634 653 919 979 499 509 569 687 688 711 904 918 919 1200C 114 120 154 293 319 325 512 537 550 720 769 821 941 945 993 13000 154 181 210 463 477 484 759 794 886 14000 048 C6E 098 322 337 355 517 519 553 725 729 743 923 924 980 15000 045 090 100 283 302 305 469 479 526 663 726 736 912 974 16000 092 124 136 288 293 300 506 522 6-1!) 853 890 925 17000 O0i 098 121 224 226 278 467 475 481 708 730 762 578 584 593 724 725 f32 949 955 973 163 189 235 335 394 438 557 561 582 830 844 874 230 277 292 511 575 646 840 868 892 099 105 141 368 370 375 570 581 617 774 787 790 109 162 167 335 344 363 527 553 555 777 782 790 187 189 207 320 348 375 688 707 723 932 974 976 137 142 170 290 305 352 536 546 554 774 735 847 043 001 013 042 201 220 251 1 478 480 528 f 745 800 905 009 011 022 286 294 303 F 425 434 458 h 542 583 675 927 936 981 990 012 013 046 318 377 380 1 857 859 869 040 109 115 255 207 349 c 517 624 625 857 862 884 f 057 099 103 131 169 200 1 275 312 353 413 435 456 581 631 678 691 723 739 963 - 19000 i 043 092 115 162 179 249 i 326 342 359 366 383 386 I 480 488 494 511 513 534 l 715 774 805 819 902 916 20000 145 173 201 223 224 284 598 666 690 716 747 822 881 905 929 979 21000 143 148 162 171 233 251 370 374 381 405 451 495 708 712 757 774 784 810 i 929 957 988 991

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3