Meer dan zestig duizend gulden voor noodgebieden IN DEKENAAT BEVERWIJK: ONGEKEND HOGE ZONDAGS COLLECTEN Goede Raad Beverwijk: 10.000 St. Agatha: f9.602,34 Andere acties Koperen Priesterfeest Pater van Belkom l4corbcUsuua Boetelof in Haarlems kathedraal Te hulp gesnelde vissers weer in IJmuiden terug DRIE BLIJDE JAARTALLEN VOOR KATHOLIEKE PATIËNTEN DE Verantwoordelijkheid en zelfwerk zaamheid ook in geestelijke zin HERINGA WUTHRICH MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 Een fantastische opbrengst hebben de collecten gisteren onder de H.H. Missen in de parochiekerken van het dekenaat Beverwijk geleverd. Konden enige pas toors ons berichten, dat de eindbedragen in hun parochies die van de huis-aan- huis-inzameling van deze week overtroffen, pastoor P. C. Vollebregt van O. L. Vrouw van Goede Raad te Beverwijk de hoogste opbrengst van het dekenaat kon mededelen, dat ruim f 5.000 meer was geofferd dan de hoogste collecte tot nu toe opbracht. Dit wil voor een Beverwijkse parochie, waar altijd veel wordt ge geven, heel wat zeggen. Het eindbedrag van het gehele dekenaat is f 61.688,04, meer dus dan een halve ton. Beverwijk heeft zich wel heel bijzonder onderscheiden, evenals Castricum. Het heeft lang geduurd gisteravond, voordat we de eindcijfers binnen had den, want telkens kwamen meldingen van hogere bedragen binnen, die meer malen zodoende overtroffen hetgeen verschillende pastoors tijdens het Lof mededeelden. We laten de lijst hieronder volgen: Beverwijk: St. Agatha f 9602,34. O. L. Vrouw van Goede Raad f 10.000, St. Odulphus (Wijk aan Zee) f 1006,57. To taal gemeente Beverwijk f 20.608.91. Akersloot: f 1152,87. Assendelft: f 2700,40. Catricum: St. Pancratius f 5050,40, O. L. Vrouw ten Hemelopneming f 2127,93. Totaal gemeente Castricum: f 7178,33. Krommenie: St. Petrusbanden f 3500. Limmen: f 2760. Heemskerk: St. Laurentius f 4400,70. Velsen (vijf parochies, gespecificeerd onder rubliek Velsen): f 14.544,33. Wormerveer: f 2265,50. Uitgeest: f 2222 De cijfers spreken voor zich'. Opval lend zijn de zeer mooie cijfers van de kleinere parochies (Wijk aan Zee!) en een parochie als die te Krommenie. Er is een golf van mildheid door het dekenaat gegaan. Men moet immers naast hetgeen zo gul in de kerken ge geven werd, ook plaatsen de bijdragen aan de huis-aan-huis-inzamelingen, op de bedrijven en niet te vergeten de offers aan goederen. In de lijst van parochies verdient bij zondere belangstelling de parochie van rector R. L. M. van Ginkel, het sanato rium Heliomare te Wijk aan Zee. De collecte gisteren gehouden bracht na melijk f 125 op. Het totaal van het deke naat Beverwijk is hiermee gestegen tot f 61.813,04. De patiënten van Heliomare, 130 man, hadden tevoren reeds f 200 bijeengezameld en 1291 stuks goederen. Gaven naar Rucphen Berichten over allerlei acties te Be verwijk en omgeving blijven binnen stromen, Te Beverwijk is Zaterdag, nadat de burgemeester een oproep daartoe tot de bevolking had gericht, een inzame ling van dekens, matrassen en bedde- goed gehouden. Het resultaat was, dat leden van het Rode Kruis Zaterdag avond te 12 uur met 85 dekens, 35 ma trassen en een groot aantal kinderledi- kantjes, kussens, slopen e.d. naar het Zuiden vertrokken. Zij hebben een zeer zware reis gehad. Aanvankelijk wilde men naar Breda gaan, maar na tele fonisch* contact zijn de Beverwijkers naar het Prov. Opbouworgaan te Til burg vertrokken. Vandaar is men naar Bergen op Zoom gezonden, waar men Zondagmorgen te 6 uur aan kwam. In Bergen op Zoom bleek alle beschikbare 'ruimte reeds vol te zijn met opgeslagen goederen, zodat men daar niet meer nodig had. Tenslotte is men te Rucphen oostelijk van Roosendaal terecht geko men. Hier werden de Beverwijkers met open armen ontvangen. De Beverwijk- se gaven werden er opgeslagen om la ter aan evacué's te worden uitgereikt. Na deze tocht was men gisteravond te 7 uur, doodvermoeid, maai- tevreden met het resultaat, weer in Beverwijk terug. Onderweg ontmoette men zeer veel militair verkeer, maakte men de aankomst mede van een Rode Kruis-co- lonne uit Oostenrijk en hoorde men tal van aangrijpende verhalen. Verhalen ook van moed en durf getoond door de militairen, die soms mensen hebben ge red, terwijl ze daarvoor tot de hals door het ijskoude water moesten wa den. Zaterdag is ook een andere grote actie te Beverwijk met groot succes be kroond: de inzameling van speelgoed door Padvinders en Kabouters. In de late avond ging een vijftal volgeladen auto's met de gaven van de kinderen die o.m. op de scholen tot offeren waren aangespoord naar Ossendrecht. Een voetbalwedstrijd In het Gem. Sportpark te Beverwijk is Zaterdagnamiddag een voetbalwed strijd ten bate van het Rampenfonds ge- Advertentie Geheel droog 37 ct. per kg. speeld tussen de Kennemers en de rest van Beverwijk. Deze wedstrijd trok niet de belangstelling, die men had ver wacht. Niettemin konden de organisa toren f 336.85 afdragen aan het Ram penfonds. De wedstrijd had als uitslag: 73. De Kennemers waren voortdurend in de meerderheid. En nu de Spelende Nachtegalen Een bijzonder aantrekkelijk en mooi initiatief heeft het Kath. Kinderoperet- tekoor „De Spelende Nachtegalen" kun nen nemen, daartoe in staat gesteld door een milde gever. Ten bate van het Nat. Rampenfonds wordt Donderdag 12 Febr. a.s. om 7.30 uur in de K. S. A een heropvoering gegeven van de ope rette „De Sneeuwkoningin", regie Tom Bouws, muziek Joh. Röntgen. Medewerking verlenen het dameskoor „de Beverwijkse Nachtegalen", met in de titelrol mej. Jeanne v. d. Winkel, sopraan; Jan Koelman, tenor; Dick Koelman, bas; aan de piano, Lou Ter voort; algehele leiding Albert Louwe. Alle baten van de opvoering komen ten goede aan het Nat. Rampenfonds, alle medewerkers en het gebouw zijn geheel belangeloos ter beschikking, de verdere onkosten worden door een mil de gever gedragen. Ieder, die aan de volgende adressen f-1 stort v.oor het Rampenfonds, ont vangt een toegangskaart voor deze in ons blad uitstekend gerecenseerde ope rette. Deze adressen zijn: K. S. A.-gebouw, CASTRICUM Film over „Zee en mens" in Koningsbosch Het was reeds een half jaar geleden dat men in de Jeugdherberg „Konings bosch" het aanbod van de Britse consul aanvaardde voor een filmvoorstelling op 7 Februari. Thans, nu ook de trek kers medeleven in de rouw om het gro te verlies aan doden bij de ramp die ons land trof, heeft deze instelling toch doorgang gevonden, da&r dit programma wel bijzonder in deze sfeer paste. Zo zagen de trekkers een film over Walcheren, hoe het zich oprichtte na de inundatie tijdens de laatste oorlog. Ze zagen een film van de Amsterdamse havens, waarin de kracht van ons volk tot uiting komt, een kracht, welke ook nu weer in staat zal zijn om ook deze verschrikkelijke ramp te overleven. Zondagmorgen bezochten de trekkers het strand om daar te zien wat ook hier zee en wind aan verwoesting aanricht ten. Bekend plaatsgenoot overleden Onze plaatsgenoot de heer N. Hom mes is Zaterdagmiddag na een kortston dige ziekte op 43-jarige leeftijd overle den. In de jaren dat. de heer Hommes in onze gemeente woonachtig was, heeft hij zich doen kennen als een sympathiek mens, Ondanks zijn drukke werkzaam heden had hij altijd veel belangstelling voor het wel en wee in onze gemeente. We denken hierbij b.v. ook aan het be langrijk aandeel dat hij heeft gehad in de organisatie van de in 1952 georgani seerde bloemententoonstelling. Dat hij na dit korte maar welbestede leven moge rusten in vrede. Schaaknieuws Het tweede tiental van de Castricumse schaakclub „De Pion" behaalde een mooie 6-4 overwinning op „Het Witte Paard" 2 uit Zaandijk. De gedetailleer de uitslagen waren als volgt: .J. RozingG. v. d. Schoor 1-0; P- ZwartJ. Bots 0-1; S. v. WeerenA. v. Rijsewijk %-Vi: C. MenkeG. Looyen Sr. 0-1; Dr. K. de JonghR. Teunissen 1-0; B. SchlosserJ. Oslinga R v d, BergH. Ekel 1-0; A. de WitP. Hartog 1-0; H. Hoogervorst-W. Bron 0-1; N. KortekaasG- v. d. Laan 1-0. In de onderlinge competitie moest C. Bennes alle krachten mobiliseren om D. Keetbaas te kunnen bedwingen. Uit eindelijk is het hem ook gelukt en wist hij zijn voorsprong op de ranglijst te behouden. Pepei-straat; Boekhandel D. Burger, Breestraat; J. v. d. Geest, slagerij, Breestraat; Kors, C. Matersweg; H. v. Doorn, rijwielhandel, Koningstraat; v Lieshout, schildersbedrijf, Koningstraat: W. Vessies, melkhandel, Alkmaarseweg: Appel, slagerij, Alkmaarseweg; Paul sen, bakkerij, Baanslraat; J. Bleeker, groentehandel, Romerkerkweg; fa. Voor - derhaak, kruidenierszaak, Adrichem- straat; Bleeker, groentenhandel, Kloos terstraat; v. Eerden, sigarenhandel, Arendsweg; fa. Koks, kolenhandel, Alk maarseweg; A. Louwe, Wilgenhoflaan fa. v. d. Winkel, bloemenhandel, Arendsweg, Donderdagmiddag van 45 uur plaats bespreken aan de zaal, 10 cent, even eens voor het Rampenfonds. Tijdens de voorstelling is er geen verloting, even min een collecte. Een uitverkochte zaal moge dit initia tief belonen. Actie in Uitgeest In Uitgeest is nu f 11.000 bijeenge bracht Voor het Nat. Rampenfonds. Een collecte in de Ned. Herv. Kerk bracht f 275 op. De bridgeclub Bennisse bracht f 100 bijeen. De giften van de plaatse lijke industrieën zullen afzonderlijk ver antwoord worden. In Castricum De toneelvereniging „De Schakel" heeft Zaterdagavond in hotel Borst te Bakkum een tweede opvoering gegeven van het toneelspel „Van ander Ras", waarvan ditmaal de baten geheel be stemd waren voor het Rampenfonds. Ondervond „De Schakel" bij de eerste opvoering Zaterdagavond j.l. veel hin der van de storm, deze tweede uitvoe ring is er werkelijk voortreffelijk ge speeld en kunnen de medespelenden en hun regisseur, de heer P. Mienes, op een succesvolle avond terug zien. Burgemeester C. F. Smeets, die avond opende, sprak aan het einde ook een woord van dank tot de dames en heren van „De Schakel" en kon het publiek mededelen, dat de opbrengst f 125.was. Het totale bedrag der inzameling steeg tot f 13.375.77. In de Ned. Herv. Kerk werd f 421.17 bijeengebracht; Ge- ref. Kerk f 900; Evangelische gemeente f 120. Oud-leraar overleden In de leeftijd van 83 jaar is overleden de heer N. v. d. Maat, oud-leraar aan de Bisschoppelijke Kweekschool te Be verwijk, die in lange jaren zeer veel heeft bijgedragen tot de vorming van de toekomstige onderwijzers. „Barend de Dief" in de speeltuin De speeltuinvereniging „Jong Leven", die gerust als de meest vooruitstrevende onder haax zusters mag worden be schouwd, heeft haar werkzaamheden uit gebreid door de oprichting van een Jeugd Toneelclub, voor jongens en meis jes in de leeftijd van 12 tot en met 15 jaar. Zaterdagavond heeft deze club zijn entree gemaakt, met de opvoering van „Barend de Dief", een sprookjesspel in 4 bedrijven van Jan Post, onder regie van Jos. Engelhart. Uitgaande van het feit, dat het allen débutanten waren en, zoals gezegd, kin deren, viel de opvoering lang niet tegen. De talrijke aanwezigen, bijna uitsluitend ouders, die het speeltuingebouw geheel vulden, hebben zich dan ook wel geamu seerd. Medewerking verleenden verder de mondaccordeonclub en de pianiste mevr. Wagter. Het ligt in de bedoeling ook een club van volwassenen aan de vereniging te verbinden. Advertentie Dinsdag a.s. viert pater P. van Belkom M.S.C.. prefect van de Apostolische School te Driehuis in alle stilte zyn ko peren priesterfeest. Ongetwijfeld zal deze bescheiden, maar rijkbegaafde priester, die de pa rochianen van Driehuis o.m. kennen als een bezielend predikant, het onaan genaam vinden, dat de krant zich nu met zijn jubileum gaat bemoeien. Maar hij zal het moeten goed vinden, omdat het nodig is deze priester eens te eren om het vele werk, dat hij binnen en buiten de Apostolische School verricht met al de vele gaven, die hem zijn ten deel gevallen. Voor de studenten is hij alles: begrijpend leider, organisator, helper bij alle moeilijkheden; voor de mensen buiten het Missiehuis een ideaal priester, die heel de rijkdom van zijn priesterlijk hart schenkt aan ieder, die daaraan behoefte heeft. Zijn predika ties maken diepe indruk, zijn conferen ties gaan diep en weten te treffen, mede omdat hij een zo vaardig han- teerder is van de taal, die hem boven alles lief is. Hij studeerde Nederlands, is een kenner bij uitstek van de litera tuur, en weet daarbij op anderen zijn enthousiasme over te dragen. Zeer velen kwamen met hem in aan raking. Zij werden er betere mensen van. Hij werkte zowel in Hevea-dorp als assistent, als te Driehuis waar hij o.m. de moeilijke evacuatie tijdens de oorlog meemaakte. Grote bekendheid verwierf hij zich in de dagen, dat het zilveren feest van het Missiehuis werd gevierd en hij de contactman was tus sen de comité's en het Missiehuis. Gisteren heeft hij een plechtige H. Mis opgedragen ter viering van zijn jubileum. Verder wil hij er geen aan dacht aan schenken nu een zo zware ramp het vaderland trof. Zijn vele vrienden zullen hem echter niet ver geten. Werkelijk schone handen Een prachtig middel om de vuilste handen dadelijk schoon te krijgen. Thans gebracht in handige ver pakking voor Uw gezin BEVAT LANOLINE In aantrekkelijke strooidoos verkrijgbaar bij Uw drogist N.V. GREVOS. ROTTERDAM Mgr. Huibers: „Het zien van al die ellende heeft Ons verbijsterd" In de Kathedrale Basiliek heeft mgr. Huibers gisteravond het boete lof gecelebreerd, een plechtigheid, die op de honderden aanwezigen een diepe indruk maakte. Terwijl de mensenmenigte het „Wees ge groet o Sterre" zong, dat in deze omstandigheden wel een treffende actualiteit bezat, schreed de Bis schop naar het hoogaltaar van de basiliek. Hij sprak de gelovigen daarna toe en verklaarde bij de aanvang van een nieuw jaar van Zijn pontificaat dank baar gestemd te zijn jegens God en de ..Kunnen wij hier snurken Het merendeel van de vissersschepen, die vanuit IJmuiden naar de Zeeuwse wa teren te hulp waren gesneld, is Zaterdagavond in IJmuiden teruggeeerd. De op varenden waren enigszins teleurgesteld, omdat zij, althans de meeste van hen, aan het directe reddingswerk geen deel konden hebben, anderzijds voldaan, omdat ook nu weer de Nederlandse visserij zijn mannetje heeft gestaan en zo en masse, veelal net terug uit een vreselijke storm op zee, zich direct heetf ingezet voor het reddingswerk. Ook de meeste leden van het Rode Kruiscorps, met de schepen meegevaren, zyn teruggekeerd, na bijna een week tot nietsdoen gedoemd te zijn geweest. Ja, de heer Bakker heeft nog een paar evacué's weten te bemachtigen en is met hen met enkele mensen van zyn groep naar Bergen op Zoom getrokken. Over land is „dr. Bakker" Zondag vanuit Rotterdam in IJmuiden teruggekeerd. Alleen de motorlogger Arend KW 7 lag Zondag, in opdracht van de marine-commandant, nog voor Zierikzee te wachten op nader orders. Aan boord bevond zich o.a. dokter J. Mac. Daniël uit Driehuis, die eveneens enkele evacué's en een zieke heeft kunnen verzorgen. Toch hebben onze grote visserssche pen, die met hun diepgang van soms 3, zelfs 4 meter in de tijhaven van Zierik zee, waar bij eb slechts één meter water schijnt te staan, niet terecht konden, nuttig werk kunnen doen. Zondagmid dag heeft de heer J. van Leeuwen, een van de Rode-Kruismensen, die zich aan boord van de Robert William KW 123 bevond, ons zijn relaas gedaan. De baard van bijna een week, die hem veel deed lijken op een aankomend Capucijner monnik, was weer afgeschoren. Maar dat was ook het enige, wat hem op deze tocht, die als de omstandigheden waar onder hij gemaakt werd niet zo tragisch waren geweest, veel weg had van een vacantietrip, als ongerief was overko- Slaapschip Niets kunnende uitrichten bij Zierik zee -was de Robert William Dinsdag avond de haven van Vlissingen binnen gelopen. Maar Woensdagmox-gen lag het- schip opnieuw in de buurt van Zierik zee, afwachtend of er misschien toch nog geholpen kon worden. De dag ver streek en de duisternis was reeds ge vallen, toen de opvarenden vlakbij het geronk van een motorboot hoorden. Het was een marinesloep met 7 Jantjes aan boord. „Kunnen wij hier snurken?" werd vanuit het duister gevraagd. „Welja, natuurlijk. Kom maar boven". Zeven doodvermoeide marinemannen klommen aan boord en vlogen als hon gerige leeuwen op de gebakken tong.nf, die juist in het kombuis gereed gemaakt was. Later kwam het verhaal los. Prac- tisch nuchter waren zij 's morgens met hun sloep vertrokken op zoek naar mensen. Onderweg hadden zij op een andere logger nog een mok koffie en een paar koeken opgedaan. Maar dat was dan ook alles van de hele dag. Toch was het een goede dag geweest, want zij hadden 8 mensen kunnen redden, onder wie een 89-jarige vrouw, die juist op Vissersmonument finan cieel nog niet klaar Een jaar geleden, na het vergaan van de motortrawler Alkmaar, be gon in IJmuiden een actie voor de stichting van een vissersgedenkte ken. De commissie van advies, die werd ingesteld voor de keuze van de uitvoerende kunstenaar en van het ontwerp voor het gedenkteken, heeft de plaats, woar het monument zal komen, de Kop van de Vissers haven, bezocht. De voorlopige ra ming van de kosten, die na dit be zoek werd gemaakt, leert, dat voor de verwezenlijking van het plan nog een aanzienlijk bedrag nodig zal zijn. Het comité, dat voor de op richting van dit monument ter na gedachtenis van allen, die op zee hun leven lieten, zal dan ook gaarne nog bijdragen voor dit monument ontvangen. Bedragen kunnen bij de plaatselijke banken worden gestort. haar verjaardag uit haar benarde positie van een zolder werd bevrijd. Het.was voor de Jantjes een bange dag geweest. Zij hadden acht mensen aan boord genomen en voorzichtig stuurden zij hun nu overbemand scheepje op één van de bressen in de dijk aan. Een gevaarlijk karwei, want onder water bevonden zich resten van kippenhokken, - schuren, stallen, beton- nenafscheidingspaaltjes en wat al niet meer. Als hun scheepje er op zou varen, zou het ongetwijfeld lekvaren en zouden totaal 15 mensen kunnen verdrinken. Gestrand Eindelijk hadden zij het gat in de dijk bereikt. Maar midden in do bres bleven zij met hun kielscheepje steken. Zes volle uren hebben zij moeten wachten op hoger water, voordat het kleine bootje vlot kwam. Zes uren, met bijna geen ruimte om een been of arm even te strekken, voortdurend angstig speu rend of ergens gevaar dreigde. Door nat kwamen zij tenslotte vrij en konden de geredden aan veilige wal gebracht worden. Doornat kwamen zij ook op de logger aan. Maar de tong smaakte prima. En ook overigens hadden zij het getroffen. Want de Robert William is een gemo derniseerd schip met warm en koud stromend water en centrale verwarming. De messroom werd voor de verkleumde mannen extra warm gemaakt, zodat de damp uit hun kleren sloeg. En na de maaltijd gingen, nee vielen zij te kooi om enkele uren te slapen, uitrustend van de lichamelijke vermoeienissen, maar niet minder van de geestelijke inspan ning, die deze reddingsdag hen had ge geven. De volgende morgen gingen zij weer vroeg op pad, opnieuw op zoek. Hoe het hen verder gegaan is? De op varenden van de Robert William hebben hen niet meer teruggezien. Maar deze kerels deden voortreffelijk werk. De volgende nacht had de KW 123 Inzegening kapel Prov. Ziekenhuis Met reden mochten de katholieken gisteren het Provinciaal Bestuur van Noordholland dankbaar zijn voor de gerestaureerde kapel in het ziekenhuis te Santpoort. Na honderd jaar heeft dit godshuis een modernisering ondergaan, die tot grote vreugde stemt. De inzegening geschiedde Zondagmorgen door pastoor L. Beune uit Bloemendaal, onder wiens parochie de zieken zijn opgenomen. Daarna droeg kapelaan P. de Groot, de zielzorger van het ziekenhuis, een' plech tige H. Mis op, 'in tegenwoordigheid van de leden van Gedeputeerde Staten, de heren L. Bouwman, W. v. d. Donk en Jacq. Rustige. Mevrouw Stoffelsv. Haaf- ien vertegenwoordigde de Provinciale Commissie van Toezicht. Verder woonden de plechtigheid bij de geneesheer-directeur, dr. W. Ploegsma, de economisch directeur, de heer R. Verbeek, ds. Mudde, predikant van het ziekenhuis, doktoren en verpleegsters, de architect en de katholieke adviseur. Pastoor Beune lichtte voor de niet- katholieke gasten de betekenis van de liturgische plechtigheden toe en hield de predicatie, waarin hij o.a. wees op de parabel, welke te trekken is tussen de actieve arbeidstherapie, waarvoor Santpoort terecht wijd en zijd bekend en het Wereldziekenapostolaat, dat zijn zetel in Bloemendaal heeft. In beide gevallen worden de verantwoor delijkheid en de zelfwerkzaamheid van de zieken gepropageerd en in praktijk gebracht, zij het op andere gronden, die in wezen elkander raken. Drie jaartallen noemde de herder. In 1852, een eeuw geleden, drie jaar nadat het zieken huis geopend was, kregen de ka tholieke patiënten een eigen kapel, een unicum, dat eerst veel en veel la ter in andere algemene stichtingen navolging zou vinden of nog niet zou worden nagevolgd. In 1917 verkreeg mgr. Willenborg, de toenmalige pastoor van Bloemendaal, van het Episcopaat het privilegie, dat in het neutrale pro vinciaal gesticht het H. Sacrament dag en nacht bewaard zou blijven. En in 1953 werd de modernisering van de ka pel een feit. Ten slotte wijdde pastoor Beune enige woorden aan de boetedag, die hij ook betrok in een zeer treffend geïmproviseerd gebed na de H. Mis. Een groot mannenzangkoor zong o. 1. v. de heer Germes de 4-stemmige Mis van Grüber en onder het uitreiken van de H. Communie aan zieken en gezon- Advertentte HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES den „Jesu dulcis memoria". Aan het or gel had de heer P. Hynen plaats geno men, die tot slot van de plechtigheid het Wilhelmus speelde, dat door allen staande in grote stilte aanhoord werd. .Musis", de toneelzaal van het huis, dronken de genodigden koffie en het was een goede gedachte van de diri gent van het koor, om op de bid- en boetedag het zo toepasselijke „Ecce quam moritur", „Zie, hoe de rechtvaar dige sterft" ten gehore te brengen. Er heerste tevreden- en dankbaar heid. Maar als wij een van de drin gende wensen r.aar voren mogen brengen, dan is het die betreffende de zijramen, waardoor het felle licht te brutaal binnen valt en de beslo tenheid van het gasthuis verstoort. Met eenvoudig gebrand glas-in-lood in een kleur, passencï bij het moderne interieur, zou een grote winst te boeken zijn, juist in dit ziekenhuis, waar de sfeer van zo'n eminent belang is en de rust mede genezing zal bren gen. Tenslotte is een ere-saluut aan Gede puteerde Bouwman wel op zijn plaats. Vele jaren streed hij voor de restau ratie, wetende hoeveel na de oorlog om herstel vroeg, maar ook met de heilige overtuiging, dat de kapel daarbij niet achtergesteld mocht worden. Een goed geheugen Omstreeks 27 Januari 1953 kreeg de po litie aangifte van het plegen van schennis ln Santpoort. Een goed signalement was van de dader bekend en op het vermoe den, dat het een bouwvakarbeider betrof, werd een onderzoek ingesteld op verschil lende bouwwerken Sn de gemeente. Een van de aannemers prentte het signalement zo goed in zijn geheugen, dat hij, toen hij dezer dagen op de Hagelingerweg reed, een man zag, die precies met de beschrijving overeenkwam. Hij waarschuwde de politie, die de man aan de tand voelde. Na aan vankelijk ontkennen viel hij echter door de mand. Het was een 58-jarige fabriekS' arbeider uit Haarlem. Aanrijding door gladheid Op de Hagelingerweg te Santpoort reed een personenauto, komende uit de richting Bloemendaal, en een autobus, komende uit de richting Driehuis. In de rijbaan van de personenauto stond een bakfiets. De bestuurder van de personen auto remde om de bus te laten passeren, maar- door .de gladheid van de weg slipte de wagen en kwam pas tegen de bus tot stilstand. De 42-jarige bestuurder kreeg door de aanrijding vleeswonden in het gelaat en een licht ingedrukte borst kas. Na door een dokter geholpen te zijn is hij door de ongevallendienst naar zijn woning vervoerd. De personenauto werd aan de voorzijde zwaar beschadigd. De bus liep slechts lichte schade op. Handtastelijke chauffeur Een 40-jarige taxi-ondernemer uit Overveen, die moest wachten voor de gesloten spoorwegovergang in de Wüste- laan te Santpoort, heeft het daarna wel erg bont gemaakt. Hij had groot licht op en de overwegwachter verzocht hem dit te dimmen om het verkeer van de andere zijde niet te hinderen. De chauf feur voldeed aan dit verzoek. Na opening der bomen passeerde hij de overweg, parkeerde aan de andere zijde zijn wa gen en keerde toen terug om de over- 'wegwachter enige klappen in 't gezicht te geven. De chauffeur is door de poli tie aan zijn jasje getrokken en overge geven aan de justitie. HEEMSKERKSE FLITSEN De burgemeester van Heemskerk waarschuwt ieder niet in de duinen te gaan in de omgeving van de zeereep. Dit is erg gevaarlijk in verband met de munitie, die tengevolge van de storm is blootgewaaid. De Kath. Vrouwenbond heeft de tegen Woensdag aangekondigde feest avond uitgesteld. Het woonhuis met schuur en tuin van de heer H. Dekker aan de Jan van Kuikweg is uit de hand verkocht aan de heer A. Kluft Dzn., alhier. De collecte in de Ned. Herv. Kerk heeft gisteren f 705.20 opgebracht. Waterstanden Maandag 9 Februari Hoog water: 10,53 u. en 23.39 u. Laag water: 6.00 u. en 18.47 u. Dinsdag 10 Februari Hoog water: 12.18 u. Laag water: 7.29 u. en 20.19 u. weer andere slapers, die niet zoveel be levenissen konden vertellen, maar die toch blij waren enkele uren op de log ger te kunnen slapen. En de rest van de week heeft de Robert en met hem vele anderen nu eens hier, dan weer daar, voor anker gelegen. Totdat Zater dagmorgen het bericht kwam, dat zü hun taak als reserve volbracht hadden en huiswaarts konden keren. Dat werd dus Zondag by moeder thuis. Maar van daag zullen de meesten al weer naar zee gaan voor de visvangst. Het werk moet doorgaan ALGEMEEN GEBEDS UUR De bijzondere algemene kerkdienst, welke hedenavond 8 uur in Velsen's grootste kerk, het Oud-Kath. kerkge bouw aan de Kon. Wilhelminakade te IJmuiden zal worden gehouden ter na gedachtenis van de slachtoffers van de stoomtrawler Cath. Duyvis IJM 60, wordt geleid door ds. J. v. d. Berg, Ned. Herv. predikant en Oud.-Kath. pastoor C. F. Nieuwenhuizen. De kerkdeuren worden om half acht geopend. BEDRIJFSCHAP SCHENKT f 50 MILLE Het bedrijfschap voor Visserijpro ducten heeft de afgelopen week in een bestuursvergadering besloten een be drag van f50.0,00.beschikbaar te stellen voor het Nationaal Rampenr fonds. INSTALLATIE VAN OUDERCOMMISSIE Zondagavond is in het Patronaatsge bouw te IJmuiden-Oost de eerste ouder commissie voor de R.K. scholen in deze parochie geïnstalleerd. Voorafgaande aan deze installatie heeft de heer N. P. Tervoort, hoofd van de R.K. v.g.l.o.- school in Zaandam, voor een naar ver houding helaas niet groot aantal ou ders, een bijzonder boeiende en gefun deerde uiteenzetting gegeven van wat het kind doormaakt en nodig heeft in zijn kleuterjaren, die van jongen en meisje en die van de puberteit. Tot de taak van de oudercommissie rekende de heer Tervoort het organise ren van ouderavonden en het maken van propaganda voor de school. Hij gaf ook de suggestie voor de vorming van een eerste oudercommissie. Doel bij de vorming en het werken van de ouder commissie is tevens het onderhouden van contact, een intermediair tussen schoolbestuur, leerkrachten en ouders. Na de pauze sloot pater rector drs. Victorianus O.F.M. Cap. zich hierbij aan. In het schoolbestuur zitten 2 mensen, die kinderen op de school hebben, Daarnaast komt nu een voorlopige ou dercommissie, die niet door de ouders werd gekozen, maar dit jaar als een eerste begin, na overleg met de leer krachten, werd benoemd. Hierin heb ben zitting gekregen de dames E. Maré- schallvan Vinkenberg en J. Hamers Post, als mede de heren J. Tol, H. A. van Kaam en J. Huybers. Voorzitter van deze commissie is de voorzitter van het schoolbestuur, pater drs. Victoria- Vervolgens ontspon zich nog een in teressante gedachtenwisseling over en kele practische punten. VELSEN H. Maagd voor de vele zegeningen, die hem en zijn diocees in het afgelopen jaar ten deel waren gevallen. Hij ge waagde ervan, hoe er dat jaar vooral veel moeilijkheden te overwinnen wa ren geweest en hij dankte God en prees de H. Maagd dat deze inderdaad over wonnen waren. Bisschop sprak daarna over de grote ramp, die Nederland getroffen had en zeide: „Wy hadden er reeds veel over gehoord en gelezen, maar het zien van al die ellende heeft ons ver bijsterd. Ik heb 't voorrect gehad dat wil zeggen ik heb dat nog persoonlyk kunnen doen om een tocht te maken naar het getroffen gebied. Het is een moeilijke reis ge weest, maar ik ben er dankbaar voor die gemaakt te hebben". In sobere maar aangrijpende woor den schetste mgr. daarna al het leed dat hij gezien had. Hij gewaagde er nog eens met nadruk van hoe iedereen daar met heldenmoed heeft gewerkt en hoe een spontane naastenliefde, die geen verschil kent in rang of stand, in gods dienst of politiek, overal opbloeide. „Met één slag zijn wij allen bij elkaar gebracht tot één daad". Wij kennen Gods bedoelingen niet met deze ramp, maar als het die eenheid van liefde en samenwerking is geweest, dan mogen wij dankbaar zijn. Want dan weten wij, dat er zegen op rust. En dan mogen wij ook hopen, dat deze springvloed en de gevolgen ervan ons zullen bewaren voor een veel groter ramp. „Slechts één ding is te vrezen", aldus de Bisschop. „Nu zijn wij nog vol medelijden. Met een zekere vol doening mogen wij zeggen: wij hebben echt iets gedaan naar Gods bedoeling. Maar laat niemand nu denken: ik heb genoeg gedaan, Want eerlijk gezegd, nu begint do ellende pas goed. In de nabije toe komst is er nog meer hulp nodig, blijvende hulp. Laten wij daarom zorgen dat de geest van naastenliefde niet verloren gaat." Tenslotte wijdde de Bisschop het diocees en vooral de rampgebieden bij zonder toe aan de bescherming van öa H. Maagd. Rapport aan de H. Vader Toen wij gisteren contact opnamen met het bisdom, was juist de Pauselijk» rapporteur, mgr. Lambertim, auditeur bij de nuntiatuur in Parijs, op bezoek bij mgr. Huibers. In de loop van de dag zou mgr. Lambertini weer vertrekken om met speed rapport over de toestand in de noodgebieden aan de H. Vader uit te brengen. Aan de hand daarvan zal de Paus beslissen wat er verder nog gedaan moet worden. Geweldige collecte opbrengst De katholieken in de gemeente Vel sen hebben zich Zondag in hun kerken niet onbetuigd gelaten bij de collecte ten bate van het Rampenfonds. Ver schillende parochies, namelijk Driehuis, Santpoort en Velsen-Noord, brachten als katholieke gemeenschap zelfs meer bijeen dan de straat- en huiscollecte in de afgelopen week in hun plaats, waar aan dus ook de niet-katholieken bij droegen, opbracht. In totaal werd in de 5 Velsense parochies een bedrag van f 14.544,33 bijeengebracht. Santpoort kwam veruit aan de spits te staan met een bedrag van f4.389.De opbreng sten in de overige parochies waren: Driehuis f2.612,10, Velsen-Noord f2.500, IJmuiden-Oost f2.868,50 en IJmuiden- Wëst f2.174,43. De „spaarpot" wordt Zaterdagmiddag zijn 15 mensen van het gemeentelijk gasbedrijf in Velsen voor de eerste keer op pad gegaan om te zien hoeveel de gasverbruikers van de onverwachte restitutie op de gasprijs willen afstaan voor het Rampenfonds Zij hebben circa 600 gezinnen bezocht en het resultaat van deze eerste dag is een bedrag van f 3046,16. Een groot aantal gezinnen deed afstand van het gehele restitutiebedrag. Gevaarlijk spul Op het strand werd een projectiel ge vonden, dat er uitzag als een boei. Het voorwerp werd ontmaskerd als een zo genaamde „vloot" en is door deskundi gen onschadelijk gemaakt. In de haven werd een rookbom opgebaggerd, die eveneens te bestemder plaatse werd ge deponeerd. VELSEN Maandag 9 Februari Oud-Kath. Kerk, 8 uur: Algemeen ge- - bedsuur voor slachtoffers Cath. Duyvis. Dinsdag 10 Februari Rex-Theater, 8 uur: Limelight, a. 1. Thalia-Theater, 8 uur: Nederlandse film „De dijk is dicht" en reportage van de Watersnoodramp ten bate van het Na tionaal Rampenfonds. SALDO RAMPENFONDS LOOPT OP Op de rekening van het Nationaal Rampenfonds bij de Rotterdamse Bank te IJmuiden was Zaterdagmiddag, inclu sief de opbrengst van de huis- en straat collecte, een bedrag van f 47.900 geboekt. Hulpcolonnes hebben verstijfde voeten Mevrouw Kwint komt met een nieuw initiatief De echtgenote van Velsen's burge meester, mevr. H. A. KwintWier- sum, heeft het initiatief genomen tot' een nieuwe actie in de gemeente Vel sen, een actie, waarvan de uitvoering i weer in handen is gelegd van het Ro-/' de Kruis en dat tot in de hoogste re gionen van dit prachtige hulporgaan bijzonaëre instemming heeft gekregen. De duizenden mannen in de hulpco lonnes, die werken in lieslaarzen, die zo van huis zijn vertrokken, hebben gebrek aan wollen sokken om in deze laarzen te dragen. Zij werken veelal met dunne sokken aan hun voeten, voeten, die van kou verstijven en die het gevaar van ernstige ziekten in zich bergen. Ook deze mensen dienen geholpen te worden willen zij hun belangrijk werk Kunnen voonzetien. Daarom is nog Za terdagavond de mobilofoonwagsn van ue politie er opnievv op uitgetrokken om de ingezetenen en vooral de vrouwen en moeder op te wekken, de kasten wederom na te zoeken, om ae wolvoor- raad na te kijken. Sokkenwol is drin gend nodig. Ook resten goed: kunnen ge- oruikt worden. Een legertje breisters staat reeds klaar om sokken te breien. Deze behoeven niet een uniforme kleur le hebben. .Er mogen gerust drie of vier kleuren voor één paar sokken gebruikt worden. Het gaat alleen om het practi sche nut. Men mag deze actie ook op andere wijze helpen. Zoals die mevrouw, wier man vroeger in de hal werkte en die nog enkele paren stevige sokken had liggen, welke niet meer gedragen wor den en die direct voor dit doel werden afgestaan. Zoals die andere mevrouw, die absoluut geen geschikte wol had, maar opnieuw in de beurs tastte en daaruit gaf om wol le kunnen kopen. De wol kan gebracht worden, inlich tingen kunnen verkregen worden bij de volgende adressen: Mevr. H. A. Kwint Wiersum, Driehuzerkerkweg 18, telef. 5253. Mvr. J. de VriesSpee, Kon. Wil helminakade 78, tel. 4954. Mej. H. C. Nieuwenhuizen, Kon. Wilhelminakade 38a, tel. 5260. Mej. E. Vijlbrief, Lijster laan 1, tel. 4917. In Velsen-Noord, Sant poort-dorp en -Station: politiepost. Za terdagavond waren reeds ongeveer 150 paar sokken ingeleverd. Formulieren voor aanvrage omtrent verblijfplaatsen van geëvacueerden uit de noodgebieden zijn in dé gemeente Velsen verkrijgbaar aan het hoofdbureau van politie, Tiberiusplein 1, IJmuiden- Oost. Aan de klaverjaswedstrijd, welke Za terdagavond door „Samen Sterk" in Santpoort georganiseerd werd, hebben ruim 50 personen deelgenomen. Het re sultaat was dat een bedrag van f 315 aan het Nationale Rampenfonds kon worden overgemaakt. Aanvaring in de Vissers- haven Zaterdagmorgen is de nieuwe logger van de rederij Slot te Den Helder, de HD 125, in aanvaring gekomen met een binnenvaartschip. Het schip verliet de Vissershaven toen het binnenvaartschip, dat van de Kalkzandsteenfabriek IJmui den kwam, de Haringhaven uitkwam. De HD 125 werd aan de steven bescha digd, terwijl ook het andere schip scha de opliep.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2