Vierde dodenlijst Yee-sterfte Oostenrijkse Rode-Krnis-trein uit Wenen gearriveerd Massale ontruiming van kar^o Ossendrecht Legering voor buitenlandse troepen „V.S. nu dubbel bereid te helpen' Giften blijven steeds toestromen MEER DAlN 24 MILLIÜEN VOOR HET RAMPENFONDS s' i MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 PAGINA 5 Aan dc lange, moderne tafels in de eetzaal van het militaire legerkamp ie Ossendrecht zitten vrouwen, mannen en kinderen. Hoge wit-aarden bekers met thee en grote stapels brood met boter en kaas staan voor hen. Ze eten, maar zelfs tijdens de maaltijd zien ze soms opeens schichtig naar elkaar als om er zich van te vergewissen, dat zc nog met zijn allen bij elkaar zijn. Dan klinkt door de microfoon opeens de stem van het hoofd van de evacua- iiedienst van Noord-Brabant, de heer F. de Leeuw. Duidelijk, maar met een cnderkiank van innig meevoelen, vertelt die stem, dat een onprettige mededeling volgen zal. In verband met de wenselijkheid om de herstelwerkzaamheden zo vlot mogelijk te doen verlopen, zal het van nu af aan terugkerende evacues verboden zijn Zeeland binnen te gaan. Bovendien moet het kamp te Ossen drecht zo snel mogelijk worden ontruimd, om plaats vrij te maken voor buiten landse troepen, die men op korte termijn voor de herstelwerkzaamheden in ons land kan verwachten. Terwijl de stem. verder spreekt en duidelijk tracht, te maken, dat deze maat regel nodig is in het belang van het land en van ieder persoonlijk, vullen ogen zich met tranen. Roerende taferelen Weg. opnieuw weg. en weer verder weg van Zeeland, van hun dierbaar, zo zwaar getroffen dorp, maar dat willen ze immers niet. Wat moeten ze gaan doen in Eindhoven, een stad, die de meesten van hen nog nooit gezien heb ben. Maar achter dit gevoel van verzet komt meteen al weer de berusting. Het is immers hun eigen belang, die heer zegt het en het is een besluit van de regering. Het zal dus wel moeten. Zozeer zijn ze verdiept in hun over peinzingen, dat ze nauwelijks iets mer ken van het roerend incident, dat zich afspeelt, terwijl de heer De Leeuw spreekt. Of zijn ze in deze dagen aan deze tafereeltjes gewend .geraakt? De deur van de eetzaal gaat open en twee jonge mannen komen binnen. Dan maakt zich uit de menigte een vrouw los. een meisje nog bijna, een gezonde, stevige baby in haar armen. Geen ge luid komt over haar lippen, maar plot seling is haar arm om de hals van die ene man en haar en zijn arm omvatten tegelijk het kind als ze elkaar kussen. Dit weerzien is belangrijk, belangrij ker dan alle verlies, belangrijker ook dan de mededeling; dat men weer weg zal moeten. Op dit moment heeft men gehoopt met steeds zwakker wordende hoop en nu opeens is het wonder ge beurd. Naast dit beeld doemt in onze gedachte het beeld op van die andere Zeeuwse vrouw, die wij gezien hebben Maandag na de ramp in Rilland. We zien haar weer staan, onbeweeglijk turend over het water, vanwaar men de ge redden bracht per boot, met vrachtauto's en met paard en wagen- Ze had ons verteld, dat zii Zaterdag bij haar oude "vader was gebleven. Toen was het water gekomen en nu was haar man alleen in Rilland. Van ,'s morgeus af had ze daar al gestaan in de ijzige wind en niemand kon haar bewegen weg te gaan. „Nee", verweerde ze zich zachtjes. „ik blie maar wachten". En telkens als er ge redden binnen kwamen, schudde ze. haar kopje met de witte Zeeuwse kap en fluisterde ze: „Hie is weer niet er bie! En niemande 'et 'em 'ezien". Hoeveel vrouwen en mannen hebben zo staan uitkijken deze week. hoeveel harten hebben verlangd, zo hevig, dat geen ander verlies telde? Dat is trouwens iets wat bij alle el lende en narigheid bijzonder ontroert, dat men zo weinig hoort klagen. Som migen. ja velen, hebben ..oveel verlo ren. dat daarbij elke klacht verstomt. jW«t voor klacht is er nog voor de jon ge militair, die bij deze ramp ziin. ouders, al zijn zusters en broers, groot ouders. ooms, tantes, neven en nichten, in totaal 37 familieleden, heeft verlo- Maar ook zij, die elkaar mochten behouden, maar die hun have en goed zijn kwijtgeraakt, klagen niet. Zij spreken slechts woorden van dank baarheid. dankbaarheid jegens God, dat zij hun dierbaarst bezit hebben mogen behouden, dankbaarheid ook jegens allen, die hun best doen om hun nood te lenigen. Spontaan druk ken zij de Rode Kruis-lielpers en -helpsters de hand als zij zich naar de bus begeven, die hen naar Eind- hoven zal brengen. „Vriendelijk bedankt, meneer. We hebben het best gehad", zegt een vrouw tje bij het afscheid tot dc heer Schoen makers, die met de afdeling Oisterwijk van het Rode Kruis deze week in de eetzaal werkzaam is geweest. Ongeveer honderd Rode Kruis-krachtcn hebben hier de zorg voor de evacué's gehad, geassisteerd door vrijwilligers, o.a. stu denten uit Nijmegen en Leiden. De hele registratie voor de ruim 2300 vluchte lingen, die in kamp Ossendrecht zijn geweest, is nu in orde. Ieder kan zijn registratiekaart meenemen naar Eindho ven, of naar de andere plaats, waar hij Inu onderdak zal vinden. Voor 300 Kruislanders blijkt dat hun oude woonplaats te zijn, want na nach telijk overleg met de burgemeester is besloten, dat zij mogen terugkeren. Voor een vijftigtal ouden van dagen is het „Bos on Ven" te Oisterwijk, het vacanticoord der Nederlandsche Handel maatschappij: 87 oude echtparen gaan naar St. Óedenrode. Ongeveer driehon derd, die verblijven in een blok. waar mazelen zijn. gaan voorlopig nog niet weg en de 1500 anderen vertrekken met Ibussen naar de Lichtstad, De leden van de aulomobielclub R.A.C. Zuid brengen de oudjes in luxe wagens naar Oisterwijk. Met een beetje spijt kijken de Rode Kruis-mensen hen na. „Het is zulk mooi werk, juffrouw", zegt ons de heer Schoenmakers. „Zeventien jaar ben ik nu al bij het Rode Kruis en ik heb al heel wat meegemaakt. Maar als dit werk je eenmaal te pakken heeft, laat het je niet meer los." Ook majoor Speek ziet zijn tijdelijke gasten met een beetje weemoed ver trekken. „Het was zo prettig die men sen goed te kunnen doen na alles wat ze hebben doorstaan", zegt hij en hij denkt met spijt aan die enorme ketels erwtensoep, waarin 1500 varkenspoten zijn meegekookt, die nog lang niet op zijn. Maar inmiddels staan in Eindhoven tientallen helpsters alweer gereed om de verdreven Brabanders en Zeeuwen welkom te heten. Daar wacht de stamp pot al als de eerste bussen tegen twaalf uur arriveren. De Dienst Sociale Zorg heeft hier onder hoogspanning gewerkt. Met de dames van de Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening hebben zij ge zwoegd om de ontvangst en de huis vesting zo snel en prettig mogelijk te regelen. En met succes! Want 's avonds om zes uur kan men met een zucht van voldoening vaststel len, dat de massale ontruiming van het kamp Ossendrecht en de evacuatie naar Eindhoven tot een. goed einde gebracht zijn. Aantal verdronken dieren tussen de 30.000 en 40.000 De evacuatie van het vee uit de ramp gebieden verloopt vlot en naar wens. waarbij blijkt dat er minder vee is ver dronken, dan aanvankelijk werd ver wacht. In Schouwen-Duiveland werd het verdronken vee geschat op 90% van het totaal. Deze schatting zal wellicht teruglopen tot 50%. Stamboekpaarden zullen zoveel mogelijk in enkele delen van Zeeland worden geconcentreerd. Het totaal aantal stuks omgekomen vee ligt volgens ramingen tussen de 30.000 en 40.000. Hoewel nog niet nauwkeurig bekend is hoeveel vee geëvacueerd kon worden, kan worden geconstateerd dat een groot percentage van het van Flak- kee en dé Zeeuwse eilanden aangevoerde vee slachtvee is, dat naar de slachtmark- ten wordt afgevoerd. Hierdoor kan op een ruime aanvoer in de komende weken worden gerekend. Het is niettemin begrijpelijk dat de destructors in het Zuiden des lands se dert Zondag reeds op volle toeren heb ben gedraaid- De destructor in het Bra bantse Son kreeg hulp van andere destructors o.a. uit Bergum, Hoorn en Purmerend. In Son worden op het ogen blik dagelijks duizend cadavers aange voerd. Het Sonse gebied werkt dus op volle capaciteit, maar ook de destructors in Hansweert, Overschie en Antwerpen werken moe. In het overstroomde deel van Brabant zijn de ronddrijvende ca davers vrijwel opgeruimd. Kath. Jeugdbeweging biedt werkkrachten aan De Katholieke Jeugdbeweging heeft de minister van Binnenlandse Zaken aange boden, een aantal werkkampen te organi seren. van waaruit jongens boven de lfi Jaar, voortrekkers en leiders, daar te werk gesteld kunnen worden, waar de met de herstel- e.a. werkzaamheden in de getrof fen gebieden belaste autoriteiten hen kun nen gebruiken. De groeperingen die aan geboden worden kunnen alle werk, waar voor geen specifieke geschooldheid ver eist is, zoals het schoonmaken van huizen wegen, verrichten. A De soldaat A. Swarl u'it Delft, die tijdens de reddingswerkzaamheden in het noodgebied om hel leven kwam. is Zaterdag te Delft ter aarde besteld met mi litaire eer. De stoet trekt door de stad. Mobiele hulpcolonnes en grote medische staf (Van onze correspondent) Na telegrafisch van uit Den Haag op geroepen te zijn liep Zaterdagnacht even over twaalf de eerste Oostenrijkse Rode- Kruistrein het station Venlo binnen. Deze speciale hulpverieningstrein was De Prinsessen Beatrix en Irene brachten Zaterdagmiddag onver wacht een bezoek aan de evacué's in Doorn, De Bilt en Renswoude. De kinderen van de pas aangeko- menen werden verrast met speel goed. Te De Bilt. geeft prinses Beatrix een pop aan de vierjarige Carry Kosteloo uit Zienkzee, die juist is aangekomen, Rechts: Prin ses Irene. i Vrijdagmorgen uit Wenen vertrokken om personeel en hulpmaterieel uit Ne- dcr-Oostenrijk, Burgenland en Wenen naar Nederland tc brengen. Er medegedeeld, dat deze hulp zeer wenst zou zijn voor bijstand in de door watersnood getroffen gebieden. De trein vervoerde 18 mobiele ziekenauto's, een speciale catastrofe-wagen en bevatte verder alle technische middelen, die bij hulpverlening van dienst kunnen zijn. In de provincie "Stiermarken staat een tweede trein gereed om by het eer ste signaal naar Nederland te vertrek ken. Elf artsen, die, na het eerste alarm bevel, hun practijk aan niet opgeroepen collega's hebben overgedragen, zijn met deze Róde-Kruistrein naar Nederland .gekomen. De leiding van de medische staf berust bij de Weense professor dr. Alfred Gisel. Verder zijn er nog een aantal vrouwelijke semi-arïsen, die als verpleegster dienst zullen doen, meege komen en meer dan veertig chauffeurs en verplegers. Deze laatsten hebben een speciale opleiding ontvangen voor hulp bij de mogelijk catastrofale gevolgen van natuurrampen, Wat ze in Neder land precies zullen gaan doen, was de Oostenrijkse treinreizigers nog niet be kend, Na het afhandelen van de douane formaliteiten op het station te Vcnlo. vertrok de trein, die o.m. twee wagons met medische instrumenten, medicijnen, verbandmateriaal, dekens, lakens en kleren bevat, via Eindhoven naar Den Haag. Deze Oostenrijkse Rode-Kruis- trein. waarover ir. Frledrich Proksch het commando voert, is overigens een an do vele treinen met hulptroepen, die de laatste week te Venlo arriveerden. Zondag liep nog een legertrein uit West-Duitsland binnen. Een enorme sliert wagons, volgeladen met leger trucks en Engelse soldaten. Voertuigen en manschappen zullen deze week bij de transportdiensten worden ingescha keld. Hieronder volgt de vierde lijst van slacht offers van de watersnood. Ook nu kan geen volledige garantie voor de betrouwbaarheid worden gegeven. Enkele wijziging achteraf is mogelijk. - BROUWERSHAVENDe Nooyer, Janna, geb. 4.11.09; De Nooyer, Janna, geb. 13.11.47, De Jonge, Neeltje, geb. 15.6,49. DUSSEN (Hank): Verbeek. Cornelis, geb, 11.4.33 te Andel, laatste adres: Kortedijk, begraven te Raamsdonkveer d.d. 4,2.53; Ver beek. Martinus Marinus, geb. 23.9.42 Pussen, laateste adres: Kortedijk 8, lijk nog niet gevonden: Rijken, Leonardus. 17.1.82 te Dussen. laatste adres: Peerenboom 1. lijk nog niet gevonden. DUSSEN (Biesbosch Hank): Van Wijk. Dirk. geb. 18.8.02 te Wijk en Aalburg, laat ste adres: Boerenverdriet 2. begraven ir Aalburg d.d. 5.2.53: Van Wijk. Elbertus Abraham, geb. 10.8 29 te Eethen, laatste adres: Boerenverdriet 2. begraven te Aal burg d.d. 5.2.53; Van Wijk, Johannes Ger- rlt, geb. §.8.37 in Dussen, laatste adres- Boe. renverdrlet 2, begraven ln Aalburg d.d 5.2.53. FIJNAART: geborgen slachtoffers: Van Opdorp, Francisca Johanna Marina, geb. 7.3.47 te Fijnaart, laatste adres: Fijnaart D, 228; Van Opdorp, Adrianus, geb. 10 2.1946 te Fijnaart. laatste adres: Fijnaart D. 220. Van Baggem. Georgine, geb. 1,1.90 te Utrecht, laatste adres: Fijnaart D. 166: Mar kus, Jacobus, geb. ll.il.22 te Fijnaart. laat ste adres: Fijnaart. D. 1"6; Knook. Johanna, geb. 19.5.20 te Fijnaart, laatste adres: Fijnaart D. 236. t HALSTEREN: geïdentificeerd slachtoffer: Boks. Catharine M.. geb. 5.4.52 te Halsteren, laatste adres: B. 326 HEIJNENOORDgeïdentificeerde slacht offers: Zevenbergen,. Dirk Pieter, geb 25.4.83 te Heijnenoord; Zevenbergen. Marga- retha. geb. 15.7.91 te Heijnenoord, laatste adres van beiden: Blaaksdijk. KLUNDERT: aanvulling 3e lijst d.d. 6.2.53: aangespoeld en geïdentificeerd d.d. 5.2.53: Zwarts. A„ dpi. soldaat uit Delt. Het stof felijk overschot is overgebracht naar gemeentelijk gasthuis ie Zevenbergen. LAGE ZWALUWE: Sprangers. Waltherus Wilh. Marie, geb. 7.3.92 te Hoge en Lage Zwaluwc. laatste adres Groenendijk 2, be graven te Hoge Zwaluwe; Dingemans, Cor nelia, geb. 1.4.77 te Hoge en Lage Zwaluwe, laatste adres Groenendijk 50. begraven in Hoge Zwaluwe. MIDDELHARNIS: Overleden slachtoffers: Van Wezel, Aren Leendert: Vroegïndewey, Fransje; Van der Sluis. Neeltje; Vis. Leen dert: Vis, Tannetje Adriaantje: Breeman, Huiberdina: Kranse. Maria; Netten. Hen- dricus. MOERDIJK: Van Geel. Lambertus Ga briel, geb. 25.6.16 te Zevenbergen, laatste adres Steenweg 4. Moerdijk, lijk nog niet gevonden. NIBUW-VOSSEMEER: Omgekomen slacht offers; Zwijters. Marinus Johannes, geb. 9.5.25 te Nw-Vossemeer, laatste adres: Hoogte 65; Verbogt-Jansen, Anna Maria Cornelia, geb, 20.3.73 te Nw-Vossemeer, laatste adres PeJsendijk 336; De Klerk- Vriens, Maria. geb. 1 1.65 te Nw-Vossemeer. laatste adres Voorstraat 31: Van der Ma- Marijnus, geb. 5.12.96 te Nw-Vosse- r, laatste adres Pelsendijk 330; Ooms Catharine Johanna Theresia. geb. 2.3.33 te Nw-Vossemeer, laatste adres Kade 355; Je- ise, Leendert, geb. 2.11.07 ie Oud-Vos- semeer. laatste adres Kortendijk 78: Nijs- n-Van Dorst, Wilhélmina Petronella. geb. ...3.1900 te Nieuw-Vossemeer. laatste adres Paardenhoek 367; Hellemons-Mees- ters. Maria Johanna, geb, 10.7.11 te Steen bergen, laatste adres Kortendijk 84: Van Geel, Johannes Adrianus, geb. 26.8.41 te Nw-Vossemeer. laatste adres Pelsendijk 327; Van Geel. Johanna Petronella. geb. 13.1.44 te Nw-Vossemeer. laatste adres Pelsendijk 327; Van Geel. Marinus Cornells, geb. 28.3.46 te Nw-Vossemeer. laatste adres Pelsendijk "7; Van Geel, Cornelis Ferdinand, geb. 1.IS te Nw-Vossemeer. laatste, adres Pel sendijk 327; Van Geel. Petronella Johanna, geb. 0.11.43 te Nw-Vossemeer. Pelsendijk 327: Van Oorschot. Maria Elisabeth, geb. 23,9.49 te Nw-Vossemeer. laatste adres Fel- sendijk 323; Van Oorschot. Petrus Wilhel mus Maria, geb. 21.4.48 te Nw-Vossemeer, laatste adres Pelsendijk 323: Van Oorschot. Wilhelmus Adrianus. geb. 38.551 te Nw- Vossemeer. laatste adres Pelsendijk 323; DE KONINGIN IN K.R.O.-STUDIO H.M. de Koningin heeft haar radio rede tot de getroffenen van de water vloed en alle andere landgenoten Zater dag j.l. 's avonds zeven uur in K.R.O.-studio uitgesproken. Dit was vens het eerste, zij het onofficiële be zoek van H.M. aan de K.R.O.-studio. De voorzitter van de K.R.O., prof. mag. dr, J. B. Kors O.P. verwelkomde de ko ninklijke bezoekster, die in gezelschap was van haar secretaresse mevr. Srnitt Avis. H.M, de Koningin begal zich onmid dellijk naar de kleine spreekstudio, waar zij alleen de rede tot het Neder landse vclk uitsprak. Vanuit de regel- kamer weerklonken haar woorden ech ter door de gehele studio, waar veie omroepfunctionarissen in stilte haar ernstige woorden aanhoorden: „Gij, die door de ramp getroffen zijt en gij. red ders en helpers in de ruimste zin des woords Later herhaalde H.M. de Koningin haar rede voor de filmcamera's van Po ly goon-Profilti. Deze opnamen zullen in het bioscoopjournaal en voor de tele visie vertoond worden. Nauwelijk een half uur na haar aan komst vertrok H.M. de Koningin we derom met grote snelheid naar Soest- dijk. Father Alfred Schneider: „Wij hopen tie autoriteiten van het Marshall-plan te kunnen beïnvloeden rui me financiële bijstand aan het zwaar ge troffen Nederland te geven. Dc openbare mening bij de Amerikaanse belastingbeta lers is uw vaderland zeer gunstig gezind. Het feit, dat Nederland zo pas bedankt heeft voor verdere Marshall-hulp, heeft bij dc publieke opinie een uiterst wolwillende stemming jegens Nederland opgeroepen. dubbel groot Deze hoopgevende woorden uitte Father Alfred A, Schneider, waarnemer van de Natinal Catholic Welfare Conference (de Amerikaanse Katholieke Caritasorgamsatie) in een vraaggesprek met het K.N.P. Father Schneider is leider van dit hulpwerk in Duitsland, waar hij over 177 Amerikaanse medewerkers beschikt. Door middel van de N.C.W.C. heeft hij reeds 136.000 Katholieke ontheemden uit Duitsland naar de V. S. doen vertrekken en hun daar werk ver schaft. „Onmiddellijk nadat ik daartoe van de Amerikaanse bisschoppen telefonisch op dracht had gekregen, ben ik naar Neder land gegaan. Mijn opdracht luidde 200.000 pounds (ongeveer 90 ton) schoeisel, kleding en dekking, ter waarde van 300.000 dollars, die per schip voor hulpverlening in Duits land waren aangekomen, aan Nederland af te staan. Zodoende waren Wij in staat di rect te heipon". Father Schneider maakte daarop eeij vlucht boven het rampgebied met een vliegtuig, hem door het Ministerie van Bui tenlandse Zaken ter beschikking gesteld. Toen wij hem spraken, stond hij reeds gepakt en gezakt om per vliegtuig naar Engeland te gaan en daar de gevolgen dei- ramp In ogenschouw le nemen, De jonge, energieke Amerikaanse priester was vol lof over de organisatie van het evacuatie werk in Nederland. Samen met. Mgr. H. j. J van Hussen bezocht hij de Ahoy'-hallen te Rot terdam. Wat hem vooral had getroffen was de spontane vrijwillige hulp. die overal op zo overstelpende wijze wordt geboden en het beeld geeft van een ware nationale kruistocht, van naastenliefde. Jongetje overreden en gedood Zaterdagmiddag is de 3-jarige A. J. van der W. voor de woning van zijn ouders op de Amsteldijk tussen Nes aan de Amstel en Uithoorn door een vracht auto gegrepen en op slag gedood. Het jongetje kwam plotseling achter een geparkeerd staande auto vandaan en wilde de weg oversteken. UIT NEDERLAND Zaterdagavond was het eindbedrag der tot dan toe door het Nationaal Rampenfonds getelde bedra gen gestegen tot f 24.080.000. Het kapittel der afdeling Nederland van de Sou- vercine Orde van Malta heeft medegedeeld, dat de waarnemende grootmeester dier Orde te Rome een bedrag van 5000 dollar ter beschikking heeft ge steld. Het gemeentebestuur van Enschede heeft beslo ten een bedrag van f 100.000 in het Nationaal Ram penfonds te storten ter aanvulling van een bedrag van f 18.000 dat door het gemeentepersoneel bijeen gebracht is. In Nieuvv-Vennep laat een huiseige naar twee huizen veilen. Wijmbritseradecl heeft f 101 000 bijeengebracht De bezoekers van de Rot terdamse beurs hebben f 130.000 geofferd. Arnhem heeft tot op heden ruim f 700.000 opgebracht. ITet in de tweede wereldoorlog zwaar getroffen Over- loon f 3000. In Mariaheide werd f 11 per gezin ge offer d. De commandant van het Nederlands detachement V. N. heeft een bedrag van f 10.000 telegrafisch aan H. M. de Koningin overgemaakt.' By- de Stoom vaartmaatschappij „Nederland" is reeds van negen tien schepen, d.i. ongeveer de helft van de vloot, het verzoek binnengekomen giften te storten tot een totaalbedrag van f 28.968. ln Laren (Gld.) werd ruim f 42.000 ingezameld, hetgeen neerkomt op dertig gulden per gezin. Het personeel van Cornelders scheepvaartma"t- schappïj en Lenders en Co te Rotterdam heeft be sloten acht procent van het maandsalaris af te staan Dc directie heelt het bedrag verdubbeld. De weduwe van de kunstschilder prof. H. J. WoJ- ter uit Laren heeft een schilderij uit diens nalaten schap beschikbaar gesteld voor een loterij. De Nederlandse emigranten die met de „Sibajak" op weg zijn naar Nieuw-Zeeland hebben f 10.001) bijeengebracht. Da Nederlandse bemanning f 4500. Meisjes van de huishoudschool te Deventer heb ben 90.000 oliebollen gebakken en verkocht; op brengst f12.217. Waterlandkerkje in West-Zeeuwseh- Vlaanderen heelt f 11.000 bijeen gebracht, hetgeen neerkomt op f 73 per gezin of t 20 per inwoner. In Zierikzee hebben de collectes tijdens de drie kerk diensten f 2518 opgebracht. De inzameling in Delft loopt naar de twee ton. Limburg gaf reeds ruim 4 ton. 1-Iet personeel van Van Gend en Loos zal een dag loon voor het Nationaal Rampenfonds af staan. De directie heeft besloten het bedrag te ver dubbelen. waardoor een bedrag van f 100.000 ka:.- orden overgemaakt. De inzameling voor de slachtoffers van de ramp. welke te Bergen op Zoom ter hand was genomen door het carnavalseomité dat zich tot een weldadig heidscomité had omgeschakeld en de actie voerde onder de leus „Agge mar goed doet", heeft f 108.500 opgebracht. f10.000 van Korea- vrijwilligers Uit steden en dorpen in Nederland, uit alle delen der wereld blijven de giften en gaven, voor de slachtoffers van de watersnood toestromen. Parti culieren en Instellingen houden niet op de zo zwaar getroffenen financieel en met goederen te helpen. Het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis heeft de Liga van Rode-Kruisverenigingen te Gcnève getelegrafeerd diep ontroerd te zyn door de enorme hoeveelheid gaven, welke van 3llc kan ten toestromen. In nevenstaande overzichten doen we een greep uit de overige binnen- en buitenlandse giften. Frankrijk Frankrijk heeft zijn hulp aan Nederland uitge- bieid door 44 kipkarren ter beschikking te stellen voor het herstel van de dijken. Dè Franse minis terraad heeft in beginsel besloten tot coördinatie van de hulpverlening aan Nederland, België en Engeland. Bordeaux heelt f 60.000 beschikbaar gesteld voor ,de drie landen. Nancy heeft 275 dekens en 50 do zen lijfgoederen voor de Nederlandse slachtoffers bijeengebracht. De Compagnie Générale d'Electricité en de Alsthomfabriekcn hebben f 50.000 geschonken. Duitsland er. Oostenrijk Zaterdag is een vliegtuig van de Pan American Airways aangekomen met een zending van 2353 kg. kleding afkomstig van particulieren uit. Duitsland. De „Deutscher Kohlen Verkauf" te Essen stelde f 50.000 Mark beschikbaar. Een ander Duits kolen- bedrijf f 10.000. Uit Viersen in het Rheïnland kwa men goederen tot een gezamenlijke waarde van 2500 Mark. De Oostenrijkse Jongerenbeweging houdt inzamelingen en zorgt voor onderkomens voor getroffen kinderen Engeland Het. „Rampenfonds Londen", dat door Nederlan ders in Engeland werd opgericht, heeft reeds 3000 Pond bijeengebracht. De 'Nederlandse ambassade ontving van Coventry eveneens 3000 Pond. Chelms ford in Essex, dat vlak bij de Engelse getroffen ge bieden ligt, zond een vrachtauto vol kleren. De „back-benchers" van alle Britse partijen in het La gerhuis hebben een motie getekend, waarin aan gedrongen wordt op hulpverlening aan Nederland. Italic ln Italië is reeds meer dan een half millioen gul een ingezameld voor Nederland, België en Engeland Gevangenen en personeel van een gevangenis in Rome heeft 80.281 Lire bijeengebracht. Een Itali aanse geneesmiddelenfabriek in Milaan heeft hay vertegenwoordiger in Nederland aangeboden te zen den wat het meeste nodig is. Mgr. Joannes Urbani, tilulair-aartsbisschop van Sardi, voorzitter van de commissie der bisschoppen van de Italiaanse Katholieke Actie te Rome. heeft de pauselijke internuntius, Mgr. Giobbe, een tele gram van deelneming gezonden. Het Mathematisch Centrum in Amsterdam heeft eveneens een telegram van deelneming ontvangen, afkomstig van de leden van de Italiaanse Nationale Instituten van hogere, zuivere en toegepaste wiskunde. Het Instituut van hogere wiskunde in Rome stelt een beurs ter be schikking. De Italiaanse" regering heeft de toewij zing van 200 millioen Lire aan het Italiaanse Rode Kruis voor steun aan slachtoffers van de overstro mingen in Engeland en Nederland goedgekeurd. Amerika Vijftig buitenboordmotoren, een geschenk van de „Outboard Marine Manufacturing Company" zijn op Schiphol afgeleverd. De „Save the children fe deration" in New York heeft duizenden kilogram- men kleren bijeengegaard. De parachutisten van de 82ste Airborne Division, die gedurende de tweede wereldoorlog in Nederland heeft vertoefd, hebben een bedrag van 12.240 dollar bijeengebracht. Een firma in New York heeft aangeboden 50-000 ampul len procaine-penicilline te zenden. België en Luxemburg De Belgische Luchtvaartmaatschappij Sabena heeft besloten gratis te assisteren bij het vervoer van goederen naar Nederland. Belgische destructie bedrijven helpen mee het verdronken vee op te ruimen. De Nederlandse ambassade te Brussel heeft tot dusver aan giften en bijdragen 500.000 francs ontvangen. Uit Luxemburg zijn tot op heden zes treinwagons met in totaal 150 000 ton aan kleding, dekking en medicamenten etc. naar Nederland gezonden. Aan zienlijke bedragen worden door inzamelingen ver kregen Een Nederlandse vrachtauto, die toevallig voor het gezantschap in de stad Luxemburg stond, werd door de bevolking spontaan volgestopt met goederen. Scandinavische landen. Zaterdag was in Noox-wegen reeds een millioen Kronen ingezameld voor Nederland, België en En geland Halden heeft een compleet huis gezonden. In Zweden zijn reeds 60 ton goederen bijeenge bracht. In het fonds van de Nederlandse legatie is reeds meer dan 150.000 kronen gestort. Andere Zweedse instanties brachten over de 2 millioen kro nen bijeen. In Haimstad (28.000 inwoners) bracht een collecte 30.000 gulden op. Een fabrikant in Ko penhagen heeft een eerste zending van duizend rub berlaarzen afgeleverd. Spanje en Portugal In Spanje heeft men reeds 300.000 peseta's bijeen gebracht. Het zendt voorts een trein met vruchten Lissabon heeft o.m. afgezonden 10.000 dekens, 20.000 meter beddelakens, 2000 paar schoenen, 400.000 blik jes conserven en nog vele andere levensmiddelen Zwitserland. De Bond van Rode Kruisverenigingen in Genève heeft uit alle delen van de wereld hulp ontvangen die op een bedrag van anderhalf millioen dollar wordt geraamd. Het Zwitserse Rode Kruis heeft twintig spoorwagons vol kleding etc. klaar staan. Een verzekeringsmaatschappij heeft f 100.000 be schikbaar gesteld. Griekenland. Het Griekse parlement heeft een telegram van deelneming gezonden. Uit Athene is een militair vliegtuig vertrokken met medicamenten, schoenen dekens en voedingsmiddelen. NOORDGOUWE: Omgekomen: Van der Have. Levina, echtgenote van Adriaan Adriaanse, geb. 18.10.1877. NU.MANSDORPGeïdentificeerde slacht offers: Bos, Maaike, geb. 28,8.49 te Nu- mansdorp, laatste adres Scluinngsedijk WZ 112; Reedijk, Gerrït. geb. 26.1250 te Nu mansdorp, laatste adres Korteboomweg 15; Kot, Anthonie. geb. 1.4.23 te Numansdorp. I laatste adres Korteboomweg 33. OUDERKERK a. d. IJSSKL: Rijkaart, Geen,je. geb. 2.11.39 te Ouderkerk a\ d. IJa- j sel, laatste adres: E 189. PAPENDRECHT: Kraal, Grietje Johan na. geb. 5.3251, laatste adres: Westeind 154; Veth. Aart Willem, geb. 39.9.06, laatste adres: Plein 8. RAAMSDONKVEER: Pols. JOSephUB Adrianus. geb. 25.8.81 te Gorinchem, laat ste adres: Sandoel 41, begraven te Raams donkveer dd. 5.2.53. SLIEDRECHT: Verdronken dd. 1.2.53. Kraayeveld, Lena Maria, weduwe, geb. 30.11.70. STELLENDAM: Slachtoffers: Troost, Neeltje Adriana, geb. 1911, laatste adres Meidoornstraat 5. Stellendam; Kuiper, Jo hanna Dirkje, geb. 1930. laatste adres: Wijk II 17, Stellendam; Van der Voort Bij de vaart, J„ 43 jaar. afkomstig uit Geor getown, (Canada); Boshoven, Johanna, geb. 1918, laatste adres:- Voorstraat 11. III. Stel lendam; Van Soest. Jan., goh. .1946, laatste adres: Wijk II, .11 te Stellendam; Van Huizen, Maria, geb. 3921, laatste adres. Wijk H. 11 te Stellendam, Van den Berg. Maria. geb. 1895, laatste adres: Wijk II 26 te Stellendam; Vroege. Jantje, geb. 1883, laatste adres: Wijk II, 24 le Stellendam; Van Soest, Gerbrand, geb. 1920. laatste adres: Wijk II, 11 te Stellendam; Flikweert, Jan na, geb. 1901. laatste adres: Wijk II, 6 te Stellendam; Van Oostenbrugge, geb. 1911. laatste adres: Wijk II, 17 te Stellendam; Breederveld, Cornelia, geb. 1931, laatste adres: Pr. Wilhelminalaan 2 te Stellendam; Breederveld. Teuntje, geb. 1933, laatste adres: Pr. Wilhelminalaan 2. Stellendam: TroostZwartkamp, Jacoba, geb. 1877. laat ste adres: Burg. Charbonstraat 31 te Stel lendam: Breederveldvan Laan. Grietjr. geb. 1893, laatste adres: V.'ijk 11 5a, Stellen dam; Van de Ree. Barend, geb. lSfig, laat ste adres: Mr. IJman Caustraat 47, Stel lendam. STRIJEN. Geïdentificeerde slachtoffers- Verschoor. Teuntje. geb. 23.11.1935' ie Strijen; De Vos, Bastiaan. geb. I7.'i 1873, te 's-Gravendeel, laatste adres: Strijen, Mool- hoek 111: De Boer—Van Rijswijk, Cornelia, geb. 12.9.1886. te Hendrik Ido Ambacht, laat ste adres: Schuringsedijk: Goud. Cornelis. geb. 6.6.1884, te Puttershoek. laatste adres: Schenkeldijk 55; Reedijk—Heita. Corneiia. geb. 9.9.1894, te Heijnenoord, laatste adres; Buitendijk 56. Niet geïdentificeerd, doch waarschiinlijK omgekomen: Verschoor. Anthony, geboren 21.12.92 te Strijen. laatste adres: Bultend k 11; Verschoor—Engels, Elisabeth Pietertje, geb. 5.9.95 te Strijen; Verrijp. Teunls. geb. 21.12,92 te Strijen, laatste adres: Buitendijk dijk 74; Verrijp—De Man, Jannetje Elisa beth. geb. 10.8.93 te Hoogvliet, laatste adres: Schenkeldijk 74 en waarschijnlijk dochter Willempje Verrijp. geb. 24.553 on nog twee dochters; Monen, Harm, geb. 265.S0 te Ho- geveen. laatste adres: Buitendijk 58; Mo nen— Diphoorn, Maria, geb. 6,3.86 te Zuid- wolde. laatste adres: Buitendijk 53; Monen. Jan, geb. 23.1.18 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 58; Monen, Harm Marixtue. geb. 2:7,22 te strijen, laatste adres: Buitendijk o3; Slagboom. Pieter. geb. 27.9.03 te Strijen. laatste adres: Buitendijk 50; Slagboom Pl»- J?1':. Seb 27.9.03 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 50; Slagboom—Herwij er, Neeltje. geb. 19.11.07 te Strijen, laatste adres: Bui tendijk o0: Slagboom. Elisabeth. geb. 18.10 29 te Klaaswaal, 3aatstc adres: Bui tendijk 50. Engels, Jacob, geb. 7.1.13 te Strijen. last- ste adres: Buitendijk 52: Engels—Dekker. Jacoba Alida, geb. 27.10.24 te Numansdorp, laatste adres: Buitendijk 52-, Engels. Hen drik Pieter. geb. 19.6.45 te Lage Zwaluwe laatste_ adres: Buitendijk 52; Engels. Dirk geb. 27.1.50 te Strijen. laatste adres: Buiten dijk 52; Engels. Elisabeth, geb. 318.51 te Strijen, laatste adres: Buitendijk :>2- K»r- weyer, Johannes, geb. 7,8.85 te Stellendam laatste_adres: Buitendijk 17; De Baat. Aart. geb. 27.12.17 te Numansdorp. laatste adres- Buitendijk 17; De Baat—Herwever. Elisa beth. geb. 15.4.22 te Strijen, laatste adres - Buitendijk 27-, Van der P.ee. Jocst, geb. 14.588 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 15: Van der Ree—Andeweg, Geertrui. geb. 14.5.88 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 15: der Ree. Joost. geb. 145.26, laatste adrc-=: Buitendijk 15; Van der Ree, Geertrui, geb. 7.784 te Strijen. laatste adres: Buitendijk 15; Van der Ree, Anthonia, geb. 3.8.33 'te Strijen, laatste adres: Buitendijk 15; Ree dijk, Anthonie Cornelis, geb. 18.12.22 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 56; Van SoestVersendaal, Petronella, geb. '4.6.11 te Rhoon, laatste adres: Buitendijk 62 Goud—Desnayer, Trijntje Anna. geb. 11.4.36 te Strijen. laatste adres: Schenkeldijk 55. Van de Merwe, Dirk, geb. 4.8,80 tc Strijen. laatste adres: Schenkeldijk 44; Van de Mer we. Huigje, geb. 13.7.14 te Strijen. laatste adres: Schenkeldijk 44; Den Tuinder—Sler.- baas. Maartje Maatje, geb. 31.7.09 te Ai- blasserdam. laatste adres: Schenkeldijk 62: Den Tuinder, Johanna Martina, geb. 19.12.51 te Strijen, laatste adres: Schenkeldijk 62: Den Hartog. Floris, geb. 1.12.90 te Strijen, laatste adres: Schenkeldijk 75; Den Hartog Margritha. geb. 38.30.16 te Strijen. laatste adres: Sehenke3dijk 75; Van Dommelen, Ar:e Teunis. geb. 6.9.41 te Strijen, iaatste adres- Sassedijk 4. TERHEIJDEN (Wagenberg): Moerenhout Johanna Mathea Maria, geb. 29.10.50 te Terheijden. laatste adres: B. 329. begraven te Terheijden. TEXEL: omgekomen en geborgen: Wals ber, Siebren. 23 jaar, landarbeider. ZUIDLAND: aanvulling op tweede lijst d.d. 5.2.53, blz. 4: geïdentificeerde slacht offers: Van der Velde. Dirk, geb. 21.7.07 te Zuidland. laatste adres: Kerkweg 324, Van der Velde. Teunis, geb. 5.7.43 te Zuidland, tensdijk, laatste adres: Kerkweg 324. Van der Velde, Teunis. geb .5.7.43 te Zuidland. laatste adres: Kerkweg 324; Wolters. Pieter, geb. 2.4.91 te Zuidland. laatste adres: Kerk weg 323; WoltersVan Seventer. Jacoba. geb. 9.2.09 te Zuidland, laatste adres: Kerk weg 323; Wolters. Geertruida Jacoba. goh. 4.11.34 te Zuidland, laatste adres: Kerkweg 323; Wolters, Arie, geb. 11.2,37 te Zuidland. laatste adres: Kerkweg 323; Wolters. Cor nelis. geb. 24.9.38 te Zuidland. laatste adres; Kerkweg 323, Wolters. Frans. geb. 4.7.42 tc Zuidland. laatste adres: Kerkweg 323; Wol ters. Saartje. geb. 2.12.43 te Zuidland. laatste adres: Kerkweg 323; Wolters. Pieter. gen. 11.3.49 te Zuidland. laatste adres: Kerk weg'323. Niet-geïdenlificeerde slachtoffers; BredcrlandReytenbach. J.. laatste adres: Kerkweg; Van der WelZoeterman. M, C. laatste adres: Raadhuisstraat 129; Van Eer- sel. G„ laatste adres: Breedeweg; Van Ecr- sel—Weeda. H., laatste adres: Breedeweg. on twee kinderen van de familie Van Eersrl. namen nog niet bekend; Minekus, G„ laat ste adres: Drogendijk; Minekus—Blom. "B.. laatste adres: Droger.dijk. ZIJPE: provisorisch begraven bij vlucht- haven: Uyl. Cornell:. 23.t0.32 te Poortvliet, laatste adres: Tholen, Krulthaven 7: Van der Velde, Maria Alo.vsia, geb. 12.8.34 te Stoppeldijk, laatste adres: Vogelwaarde- Verhoek. Johannes, ca. 43 jaar, laalste adres: Oosterland. Rijksweg. Advertentie BIJ HOEST EN KEELPIJN SLUM-OPLOSSEND Nederl. vaartuig bij Jutland aan de grond Het Nederlandse vaartuig ..Kim", af komstig uit Rotterdam en op weg naar Middeifart (Denemarken), is Zondag namiddag in 't Zuiden van de kust van Jutland bij Assens aan de grond gelo pen. Pogingen de „Kim" vlot te krijgen zijn nog niet gelukt. Voor zover na tc gaan is het vaartuig niet lek. Er be staat geen gevaar voor schip en bcma:•-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3