C De nood aanpakken door zegels plakken- SCHEEPVAARTBERICHÏEN LAXEER-AKKERTJES P.T.T. geeft watersnoodzegels uit Millioenen schade voor de P.T.T. Defensieprogram niet beperkt Adressen van geëvacueerden Vergoeding schade watersnood Aangifte bij terugkeer in woonplaats Hulpverlening aan cle slachtoffers Avondklok te Zierikzee ^'fr/ooBW' Het spoor van het zwaarcL Luchtmacht blijft actief naar. hantage MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 PAGINA 4 (Van onze Haagse redactie)" De schade, die de TTT door de over stromingsramp heeft geleden, beloopt een bedrag van vele millioenen, aldus deelde hedenmorgen de directeur-gene raal van de PTT, de heer L. Neher, op een persconferentie mede. Verscheidene telefooncentrales staan onder water, ter wijl de installaties geheel zijn wegge slagen. Kabelverbindingen zjjn vernield en veel materiaal is verloren gegaan. Het werk van de PTT is veel ernstiger geschaad, dan iemand aanvankelijk kon bevroeden. Zondagmorgen lag het gehele verkeer naar Engeland. Frankrijk en België lam. Men heeft echter door hard werken veel bereikt en alle verbindingen zijn nu practisch weer hersteld. Het postale ver keer naai- alle plaatsen in de noodgebie- aen, waar nog mensen wonen, is beslist mogelijk en geschiedt voor zover dit niet over land kan gebeuren met boten en desnoods met vliegtuigen. Ondanks de schade, die het bedrijf heeft opge lopen, ligt het niet in de bedoeling de voorgenomen tariefsverhoging eerder te doen ingaan dan men oorspronkelijk van plan was. Dr. v. Roijen voor V.S.-radio Industriële productie is niet geschaad De Nederlandse ambassadeur in Wash ington, dr. J. H. van Roijen, heejt voor de Amèrikaanse radio gezegd, dat Ne- derland zeker niet het plan heeft zijn tjpjensieprogram te beperken, nu het door de overstroming getroffen is. De ambassadeur voegde er aan toe: „Wij zvilert' alles in het werk stellen om on ze verplichtingen volgens de NATO na te komen'. Nu talrijke huizen verwoest I zyn zat het een grote hoeveelheid er giè*kosten pm deze hulzen weer op te bouwen. Ge kunt er echter verzekerd van zijn, dat wij ons best zullen doen en dat ons volk als altüa zal werken en werkelijk zijn schouders onder de last zal zetten." Op de vraag of Nederland zijn econo mische stabiliteit zal kunnen herwin nen, ondanks de jongste ramp. ant woordde de heer Van Roijen: „Ik ver trouw er op. Doch het moet worden toegegeven, dat de slag een ernstige is en dat wij onze invoer zullen moeten -beperken. Het evenwicht in de handel met andere landen zou verstoord moe ten worden. Er is slechts één geluk: onze industriële productie is niet ge schaad." Radio in ramptijd Rond het A.V Jï.O.-conflict Te elfder ure heeft de AVRO zich in rie samenwerking met de overige om roepverenigingen bij de reportages van het noodgebied geschaard. Zaterdag avond hoorde men de eerste gecombi neerde .reportages van de vier vei-eni- gingen. De AVRO heeft de verantwoor delijke radioinstanties en de medewer kers moeilijke dagen bezorgd. Nog Vrij dag j.L moest het bestuur van de Ned. Televisiestichting ingrijpen omdat de AVRO het voornemen te kennen had gegeven, in haar televisieprogramma een cabaretvoorstelling uit te zenden. Dit op een tijdstip dat nog lang geen zeker heid was verkregen of in het noodge bied de ergste nood geweken was. Het bestuur van de NTS heeft de AVRO duidelijk gemaakt, dat de zendvergun ning aan de NTS was verleend en dat men van dit recht gebruik zou maken hqm de AVRO-uitzending te verbieden. AVRO heeft daarop eieren voor haar :.Z gekozen en het cabaret laten ver vallen. Over de houding van de AVRO ten opzichte van de gecentraliseerde be richtgeving voor de noodacties schreven wij reeds. Ondanks alle ontkenningen door het AVRO-bestuur. werd ons door de adj.-secretaris van het radiowezen mr. Ph. de Vries verzekerd, dat de re gering wel degelijk de zendtijd van de AVRO heeft moeten vorderen. Een ernstig conflict heeft zich ook Maandag j.l. in de AVRO-studio voor- gedaar., toen de musici opdracht kregen om de „Bonte Dinsdagavondtrein" op te nemen, daarbij in het midden latend of deze zou worden uitgezonden. Het me rendeel der musici verklaarde niet in stemming te zijn om een bonte avond te geven. Met veel moeite is men er ten slotte in geslaagd het bestuur te overreden de Bonte Dinsdagavondtrein te laten wachten. Ook de inzameling, welke de AVRO onder de titel „Zoden aan de dijk" ondernam ten bate van het Rampenfonds, ging in tegen de afspraak tussen de omroepverenigingen om geen splinterinzamelingen te ondernemen. Ook hier heeft de AVRO in het alge mene overleg tenslotte moeten berusten. Tegenover de andere omroepvereni gingen. die hun taak in de nood onmid dellijk begrepen en zich volledig be schikbaar stelden voor aJle acties, steekt dc eeuwig radio-politiserende houding van de AVRO wel sterk af; daardoor niet alleen 2ichzelf in hoge mate scha dend. doch evenzeer het. prestige van dc radio als geheel. Gelukkig dat de overige verenigingen, door hun uitste kende werk. de balans naar de goede '-•'int doen uitslaan. Morgen, Dinsdagochtend, om tien uur zal de burgemeester van 's-Gravenhage, mr. W. F. M. Schokking. een nationale actie inluiden tot verkoop van speciale watersnoodpostzegels. De ramp, vorige week over ons land is gekomen, is voor de Nederlandse posterijen aan leiding geweest een speciale waters noodzegel van tien cent met een toeslag van tien cent uit te geven. De opbrengst van deze toeslag komt in haar geheel ten goede aan de slachtoffers van de wa tersnoodramp. Deze watersnoodzegel is dc gangbare oranjezegel van tien cent met de beel tenis van H. M. de Koningin voorzien van het opschrift: 1953 Watersnood. De PTT Heeft geen geheel nieuwe zegel willen maken.om alle schijn van pathos te vermijden en ook om de prijs van deze zegels binnen het bereik van velen te brengen. Om deze redenen is ook slechts één- zegel uitgegeven. Het Natio nale Rampenfonds heeft op verzoek van de PTT een werkcomité in het leven ge roepen om de verkoop van de zegels te stimuleren. Men hoopt door de verkoop van de watersnoodzegels een bedrag van één millioen gulden aan het Rampen fonds te kunnen overhandigen. De zegels zullen gedurende deze maand en waar schijnlijk ook nog in Maart te koop zijn. De geldigheidsduur eindigt 31 Decem ber 1954. Op de eerste dag van de ver koop. dat is dus, morgen, zullen speciale first day covers' verkrijgbaar zijn door storting van een bedrag van 70 cent (d.i. 20 cent voor de postzegel en 50 cent voor de omslag» op postrekening nr. 590.000 van het comité Watersnoodpost zegel 1953. Zeestraat 82, Den Haag. Ook de jeugd kan thans daadwerkelijk aan deze actie, welke zal worden gehouden onder de slagzin „De nood aanpakken door zegels plakken" deelnemen, b.v. door de verkoop van zakjes met post zegels. In het gehele land zullen morgen de zegels verkrijgbaar zijn. De vervaar diging en de verspreiding ervan hebben slechts vijf dagen gevergd. Herenigd, dank zij Koninklijke hulp In slechts enkele uren veranderde het leed van landbouwer Iwaarden uit Oosterland in de grootste vreugde. Vrijdag evacueerde hij naar Baarn. zonder vrouw en dochters, die hij in het rampgebied was kwijt geraakt. Zaterdagochtend kreeg hij de zeker heid/dat zij nog in leven waren en Zaterdagmiddag kwam een -konink lijke auto vpor. Deze bracht hem eerst naar Utrecht voor hereniging met zijn dochters. Daarna werd de reis naar Assen voortgezet waar zijn vrouw wachtte. Het informatiebureau van het Rode Kruis deelt het volgende mede: Alle aanvragen naar adressen van ge- evacueerden kunnen worden gericht tot hel Informatiebureau van het Neder landse Roode Kruis te 's-Gravenhage. Jn verband met de omstandigheid, dat voor elke aanvraag de centrale regis- tiatie der geëvacueerden bij de Rijks inspectie van de bevolkingsregisters moet worden geraadpleegd en ter ver mijding van dubbele registratie, is slechts behandeling van schriftelijke aanvragen mogelijk. Deze kunnen des gewenst ook bij de plaatselijke of re gionale inlichtingenbureaux worden bezorgd. Dringend wordt verzocht voor elke gezochte een afzonderlijke aan vrage in te dienen en van gehuwde of gehuwd geweest zijnde vrouwen tevens haar eigen naam (meisjesnaam) té ver melden. Dit vergemakkelijkt zeer het controleren der zeer vele aanvragen. In dien de gezochte nog niet centraal staat geregistreerd, blijft de aanvraag ge signaleerd: na binnenkomst der regis- tratiekaart ontvangt elke aanvrager als nog bericht. Het Informatiebureau van het Neder- landsche Roode Kruis, dat thans geves tigd is: Jan Evertstraat 1 te 's-Graven hage, is telefonisch te bereiken onder no. K1700—111870. Telefonisch kunnen echter geen inlichtingen over adres sen worden verstrekt. De direcleui van het Commissariaat voor Oorlogsschade maakt het volgende bekend: Met. Ingang van 7 Februari j.l. zijn districts-bureaux van de schade-enquete- commlssies geopend in de volgende plaat sen: Terneuzen: rayon Oost-Zeeuws-Vlaan- deren, Oostburg: rayon Wesl-Zeeuws-Vlaan- deren. Middelburg: rayon Walcheren. Goes- ra von Noord- en Zuid-Beveland. Tholeiv rayon Tholen en St. Philipsland ivoorlop.g gevestigd ten kantore van de S.E.C. te Mid delburg). Bergen op Zoom: voor de gemeen ten Ossendrecht. Woensdrccht. Bergen op Zoom, Halsteren. Steenbergen: gemeenten Nieuw-Vossemeer, Steenbergen. Dinteloord Fiinaart, Oud-Gastel. Zevenbergen: gemeen ten Willemstad, Klundert, Zevenbergen. Standdaarbuiten, Terheijden, Hoge- en Lage Zwaluwe. Geertruidenbevg voor het rayon: de Langstraat ten Oosten van Hoge en Lage Zwaluwe. de Brab. Biesbos en het Land van Heusden en Altena. Brielle: rayon Voorne-Putten en Rozenburg. Middelharnis: rayon Goeree-Overflakkee. Oud-Beijerland: rayon Beijerland. Hoeksewaard en Ttenge- meten. Dordrecht: rayon Eiland van Dordrecht, Alblasserwaard en de gemeente Zwijndrccht. Rotterdam (Beursgebouw Coolsingel: rayon IJsselmonde (met uit zondering van de gemeente Zwiindrecht Krimpenerwaard en alle gemeenten, lig gende ten Noorden van de Nieuwe Wa terweg. Nieuwe Maas en Hollandse IJsel Den Burg: rayon Texel (voorlopig gevestigd ten kantore van de S.E.C. te Amsterdam.- (Keizersgracht 143). Deze districts-bureaux zullen overgaan tot registratie van de tengevolge van de watersnood geleden schade aan goederen (gebouwen, huisraad, bedrijfsuitrustin- gen en voorraden, grond, gewassen, le vende have. landbouwwerktuigen ed.). Gedupeerden dienen de schade aan te melden op bij genoemde bureaux ver krijgbare aangifte-formulieren. De aan gifte dient te geschieden bij het bureau, binnen welks rayon de schade is geleden. Het verdient aanbeveling met het doen van aangifte te wachten totdat men naar zijn woonplaats kan terugkeren en de om vang van de schade kan overzien. Engelse studenten komen medische hulp bieden Zaterdagmorgen arriveerde op Schiphol met de 2-motorige Meindert Hobbema" vafi de K.L.M. twintig studenten van het St. Thomas Hospital te Londen, die onder lei ding van hun lector, de chirurg E, W. Tho mas Morris, medische hulp gaan verlenen aan de door watersnood getroffen gebieden. Een jonge Nederlandse kunstschilder, die tijdelijk in Engeland werkt, begeleidde hen als tolk. „Wij hebben ons eigener beweging tot de ambassade in Londen gewend", ver te-den zij. „en daar zijn ons de middelen toegezegd om de tocht te bekostigen. ~en paar minuten voordat wij Londen verlieten zijn 20 rubberboten met buitenboordmotoren en twaalf oppompbare rubbervlotten voor ons uitgevlogen. Wij gaan ons nu in ver binding stellen met de Nederlandse marine voor het ontvangen van instructies." het betrokken gebied is drooggevallen. Aan hen. die reeds thans teruggekeerd zijn en daaraan dringend behoefte hebben, kunnen door bovengenoemde bureaux vrijblijvende voorschotten beschikbaar worden gesteld (met uitzondering voor schade aan huls- raad). De aanvragen ter verkrijging van voor schotten kunnen zowel schriftelijk als mon deling worden gericht tot het districts bureau, binnen welks rayon de schade is geleden. Men beperke het aanvragen van voorschotten zoveel mogelijk. Op basis oorlogsslachtoffers De minister van Maatschappelijk Werk heelt de gemeentebesturen ge machtigd, dc slachtoffers van de ramp, die zonder of zonder voldoende inkom sten zijn, met ingang van 1 Februari uitkeringen te doen op basis van. de regeling hulpverlening oorlogsslachtof fers. In verband met het feit, dat een groot aantal slachtoffers bij derden moet wor den ondergebracht, heeft de minister in aansluiting op de zoëven genoemde regeling voorts de gemeentebesturen gemachtigd ten behoeve van de inkwar tiering van rampslachtoffers uitkeringen te doen aan kwartiergevers en kwartier nemers. Hierbij wordt onderscheid ge maakt tussen inkwartiering met of zon der voeding. Aan deze regeling is terug werkende kracht verleend tot 1 Febru ari. Ook deze aanvullende regeling is tot stand gekomen in overleg met het Nationaal Rampenfonds. De burgemeester van Zierikzee heeft bekend gemaakt, dat de avondklok voor Zierikzee is ingesteld en wel van tien uur 's avonds tot zeven uur 's morgens. Het is verboden, zonder schriftelijke vergunning van de politie, de gemeente te betreden, zich in het overstroomde of geëvacueerde gebied van de gemeen te. voor welk doel dan ook, te bege ven. Dit verbod geldt niet voor mili tairen die in deze gemeente zijn of worden ingezet. De toegang tot de door borden afge sloten straten, wegen en terreinen is ten strengste verboden, Na eerste sommatie, waar geen gevolg aan wordt gegeven, zal door de politie van de vuurwapens worden gebruik gemaakt. I,- - K. ft. Als Winonah na haar toespeling op dc geheimzinnige belangstelling der vreemdelingen voor een Noors zwaard nader treedt, valt er een doodse stilte. Eric begrijpt, dat zijn vrouw zijn onberedeneerde argwaan jegens Bor Khan's afge zanten deelt en hen intuïtief wantrouwt, maar als hij zijn blik op Tsacha vestigt, heeft deze zich reeds hersteld en maakt een vleiende buiging. ,,Èen Noors zwaard zou een uitstekend geschenk zijn." lispelt de Nomade luchtig. Een hoogst vererend geschenk. Want in 'het land, waar zelfs de vrouwen gordels dragen, moeten de zwaarden wel geducht zijn, o schoonste aller vrouwen." „Wat bedoelt ge daarmee, heer?" vraagt zc koel. „Duizendmaal vergeving, o Stralende. Bij mijn onwaardig volk is het de vrouwen niet vergund een gordel te dragen, omdat wij menen, dat alleen een man, die wapens aan zijn gordel draagt, dit voegt. In de tenten van Bor Khan worden uw zusters, wier schoonheid hulpeloos is naast de uwe, o dochter van dc Maan, „de gordellozen" genoemd." Er ligt een nauw verholen spot in Tsacha's glimlach. „Ook is het haar niet vergund de vergadering van krijgers le betreden." Hij knipt mei de vingers. „Ik hoop dat ge thans mijn eh grapje begrijpt. Hel was slechts bedoeld om uw schone lippen met een glimlach te versieren." „llc vrees, dat mijn echtgenote uw geestigheid niet kan waarderen," zegt da Noorman geprikkeld. „En wat de Noorse zwaarden betreft „Zij zijn niet belangrijk, o machtige Khan." Tsaclia's ogen vernauwen zich tot speeltjes en zijn. glimlach wordt ondoorgrondelijk. „Vergeef mij, zo ik uw mis noegen heb opgewekt. De gebruiken van ihijn volk zjin anders dan de uwe en in cle tenten van Bor Khan is een Noors zwaard geen duizend woorden waard Op de steppe zou ik u anders te woord staan dan hier tussen uw muren." De flauwe bedreiging der woorden wordt vermomd achter vele nederige buigingen. „Wilt ge uw nietswaardige slaaf thans toestaan, zich na. de lange tocht uit het Rijk der Steppen te laven aan uw vriendelijkheid? Later spreken wij wellicht nog over Noorse zwaarden." Eric knikt en geeft een dienaar bevel de steppenkrijgers naar hun slaapvertrek ken te leiden, waar alles voor hen in gereedheid is gebracht. Maar als hij de drie mannen nakijkt, die ootmoedig buigend dc burchtzaal verlaten, is z(jn onbe redeneerde argwaan slechts groter geworden. De Luchtmacht Voorlichtingsdienst deelt het volgende mede: Uit een overzicht van de luchtopera- ties in verband met de watersnood blijkt, dat gedurende de periode 6 Fe bruari 19 uur tot 7 Februari 19 uur is voortgegaan met het afwerpen van ma terialen. het* redden van mensen en voorts met transport- en verkennings vluchten. In totaal namen 160 vliegtuigen aan de luchtoperatïes deel, waarvan 23 van Amerikaanse, twaalf van Engelse, vier van Franse, twee van Deense, één van Zwitserse en één van Belgische natio naliteit. Bij deze 160 toestellen zijn niet inbegrepen de toestellen van de Kon Marine. Zondag werden van Valkenburg uit i vluchten gemaakt naar het noodge bied. De Amerikaanse luchtmacht ver richtte elf vluchten, de Royal Air Force één vlucht, de L.S.K. vier vluchten, de Fokker S 13 één vlucht; de MLD-toe- stellen maakten vijf vluchten. De heli copters van de MLD opereerden van Woensdrecht uit. Prinses Irenefonds en Rampenfonds Het hoofdbestuur van het Prinses Irene Fonds deelt mede dat de artisten, die gewoonlijk uitsluitend voor de lang durig verpleegden in ziekenhuizen en sanatoria optreden, hebben besloten hun krachten belangeloos ter beschikking te stellen van het Nationaal Rampenfonds. Op korte termijn wordt onder auspiciën van het Prinses Irene Fonds een aan vang gemaakt met een landelijke tour- née. Met toestemming van de comman danten wordt hieraan medewerking ver leend door de muziekkorpsen van de marine-luchtvaart-dienst en van het regiment Limburgse jagers. Koning Boudewijn terug naar België Koning Boudewijn van België heeft zijn verblijf aan de Franse Rivièra on derbroken en is gisteren in Brussel aan gekomen. Ex-Koning Leopold en zijn gemalin zouden hun vacantie in Zuid- Frankrijk voortzetten. Inmiddels heeft Plrinses Josephine Charlotte reeds een bezoek gebracht aan de overstroomde gebieden in België. In Belgische bladen was critiek ge leverd op het feit. dat de Koning naar de Rivièra ging, terwijl zijn land nog leed als gevolg van de overstromingen. In een ander dagblad werd de houding prinses Josephine Charlotte gelaakt, omdat zij niet een gedeelte van het be drag dat voor haar huwelijksgeschenk is ingezameld, ter beschikking vande getroffenen heeft gesteld. Zaterdag j.l. heeft het koninklijk huis bekend ge maakt. dat zij dit nu heeft gedaan en voorts, dat Koning Boudewijn en zijn vader. ex-Koning Leopold, samen 500.000 francs aan het Belgisch Natio naal Rampenfonds hebben geschonken, De grootmoeder van de koning schonk 100.000 francs. „Pravda" over Formosa De Pravda heeft vandaag een bittete aanval gedaan op het besluit van pre sident Eisenhower om de Zevende Vloot van het eiland Formosa terug te trek ken. Het Russische blad betoogde, dat dit besluit ten doel had een regeling van de Koreaanse oorlog te voorkomen en de oorlogsactiviteit in het Verre Oosten uit te breiden. Het artikel in de Pravda was het eer de rechtstreekse Sovjet-commentaar op het besluit van president Eisenhower en ziin minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles. DINSDAG HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7.00 nieuws. 7.10 gram. VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 8.00 nieuws, 3.15 gram.. 9.00 prot. pr.. 9 15 koorzang, 9.25 vrouw, 9.35 gram.. 10.50 kleuters, ll.Oo zieken, 11.30 piano. 12,00 Musctte-orkest. 12.33 platte land, 12.40 orgel. 13.00 nieuws. 13.15 gram., 13.20 dansmuz., 14.00 Zeg eens. Amerika, 14.30 gram.. 14.40 schoolradio, 15.00 gram.. 15.15 vrouw. 15.45 gram., 16.30 jeugd. 17.30 lichte muz„ 17.50 mi litaire reportage. 18.00 nieuws, 18.15 piano, 18.30 .gram., 18.35 gram,, 18.30 Paris vous parle, 18.55 fanfare-orkest, 19.20 verzoekprogr,, 20.00 nieuws, 20.05 gevar, progr.. 21:15 lichte muz,, 21,35 ik weet wat u niet weet, 21.50 Tlrolermuz,. 22.35 gram./ 22 45 bullenl. overz., 23.00 nieuws. 23.15 New York calling. 23.20 gram. ENGELAND. BBC. Home Service. 330 m.: 13.00 orgel. 17.00 BBC Midland Light Orchestra. BBC, light progr.. 1500 en 247 m.: 12.15 dansmuz 13 45 BBC Welsh Or chestra, 16.00 gevar. muz 16.45 lichte muz. 17,30 concertorkest. 13.00 militair orkest. 23.20 lichte muz.. 0.20 Casino orkest. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m/ 12.00 omroeporkest. 13.25 om roeporkest, 15.50 lichte muz., 16.10 ka mermuz., 17.45 lichte muz., 20.05 lichte muz., 22,10 jazzmuz., 23.00 dansmuziek, 23.40 gevar. muziek. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 nieuws. 7.10 gram.. 7.15 gynin., 7.30 gram.. 7.45 Morgengebed. 8.00 nieuws, 8.15 gram.. 9.00 huisvrouw. 9.35 gram., 9.40 Lichtbaken. 10.00 kinderen. 10.15 gram.. 11.00 huisvrouw. 11.30 schoolradio, 12.00 Angelus. 12.03 gram,. 12.55 zonne wijzer, 13.00 nieuws. 13.20 act.. 13.25 amusem.muz. 14.00 gevar. progr., 14.50 Radio Pnilh. Orkest. 17.00 jeugd. 17.15 felicitaties. 17.45 regeringsuitz., 18.00 gram.. 18.20 sport. 18.30 jeugd, 18.52 act., 19.00 nieuws. 19.10 gram 19.15 Boek der Boeken. 19.30 gram 20.25 dc gewone man. 20.30 muzikale legende. 22.40 gram.. FRANKRIJK, nationaal programma. 347 m.: 12.30 orkest. 19.00 semi-klassieke muz.. 20.00 kamermuz. BRUSSEL, 324 m.: 20.00 omroepork 21.30 omroeporkest. 22.15 lichte muziek. 484 m.: 12.05 omroeporkest, 14.30 elec- trisch orgelspel. 16.00 lichte muz., 17 30 kamermuz., 20.00 Cavalleria Rusticana. opera. 22.10 omroeporkest. BBC. European Service. Uitzendingen voor Nederland. 224 en 49 m.: 22.00 Nieuws. Boeken en schrijvers. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. VARA: 20.15 Dokters televisie. Weer- overzicht. Dijkbouw. film. Fantaisie im- promptue. geacteerde improvisaties. V.. AAGTEDIJK. 9 te Rio de Janeiro. AAGTEKERK p. 9 Kp. Gata n. Mars. AALSUM 9 van Dakar n. Freetown. AGATHA 8 te Singapore. AKKRUMDIJK 9 te Madras. ALAMAK 8 van Karachi 10 te Bombay. ALBLASSERDIJK 9 te Houston. ALCHIBA 9 te Ilheos. ALCYONE p. 0 Minicoy n, Aden. ALDABI 9 te Montevideo. ALDEGONDA 9 te Pladju. ALGENIB 9 van- Las Palmas n. Rotterd. ALNATI 20 te Antwerpen verw. ALPHARD p. 9 Ouessant. n Pto. Elegre. ALWAKI 8 te New York. AMERSKERK 9 te Adelaide. AMPENAN 8 te Madras. ANDIJK p. 8 Landsend n. Havana. ANNENKERK 9 nm. te Pt. Said ARENDSKERK 8 van Hongk. n. Manilla AVERDIJK 8 te Bremen. BARENDR. 7 van Pulusambu n. Hongk. BENGKAHS p. 9 Oporto n, Marseille. BENNEKOM 8 te Pisco. BLOEMFONTEIN 9 te Port Elizabeth. BONAIRE 9 te Barbados. BORNEO 9 te Tdj. Priok BOSCHFONT. 9 van Port Sudan n. O. Afr. BOSKOOP p. 9 Azoren n. Antw. BOSKOOP 15 te Antwerpen verw. CALTEX UTRECHT 10 te Rotterdam. CLEODORA 7 nm. van Singap. n. Manilla. CORYDA 8 te Curacao. COTTICA 9 nm.10 te Plymouth. DALERDIJK 8 te Seattle. DELFT 8 te Callao DRENTE 9 te Surabaja. DUIVEND1JK 8 te Los Angeles. EENDRACHT 8 van Istanbul n. Bremen ELMINA 7 te Winneba. ENGGANO 9 te Dubai. EOS 3 nm. te Valencia. ESSO AMSTERDAM 8 te Rotterdam. ETREMA 9 te Rangoon. FAIRSEA verm. 14 van A'dam n, Sydney GROOTE BEER p. 9 Kp. Sable n, Rott GROOTEKERK 8 van Èeira n. Dar Sal. HAULERWIJK p. 9 Oporto n. Hamb HELENA 8 te Maracaibo. HECTOR 9 te Palermo. HEELSUM 9 te Jacksonville. HERA 8 te Callao, Wèg die afvalstoffen die Uw ingewanden verstoppen! Zacht en toch snel werken door J. S. Fletcher „Mooi zo." zei hij. „Jij lijkt mij een flinke verstandige jongen. „Doe me een plezier, en praat er met niemand over. Je hebt er nog niet over gesproken, hoop ik? Geen woord? Dat is best. Kom morgen maar eens zien of ik je nodig heb. En na de begrafenis moet je net ais altijd komen. Ik denk. dat ik een zetbaas zal zoeken voor de winkel." De jongen ging en Collingwood sloot de winkel aan de huiszijde af. Hij stak de sleutel in zün zak. Dan ging hij naar de keuken. „Juffrouw Clough, kan ik de kleren eens zien. die mijn grootvader droeg toen ze hem thuisbrachten?' ,.U zult ze allemaal bij mekaar vinden in het zijkamertje," antwoordde de huis houdster. „Ik heb ze allemaal neerge legd op het ladekastje net zoals we ze hem uitgetrokken hebben. Mijnheer El- drick zei. ik mos er niet ankome. voor ze gezien had. Er is niemand an ge weest." Collingwood ging naar boven. In het zijkamertje, met een deur naar de ka mer waar de oude man lag, vond hij de kleren. Hij keerde de zakken om. Daar waren een portemonnaie, een paar sleutels, wat los geld, een notitieboek je. een veilingcataloog, een of twee za kenbrieven, maar een vel papier zoals Jaap beschreven had, was er niet bij. Toch had dat papier Collingwood'? nieuwsgierigheid opgewekt. Hij ging vlug na. wat hij er van wist. Zijn groot vader had een papier gevonden, 'n be schreven papier, in een bock, afkomstig van de overleden Jan Mallathorpe. Die ontdekking had hem verbaasd, want hij had een uitroep van verwondering ge slaakt- Hij had dat papier in zijn zak gestoken. Toen had hij een brief ge schreven naar Normandale Grange. Na dat de jongen die brief gepost had. was hij uitgegaanNaar zijn advocaat. Wat, vroeg Collingwood zich zelf af, wat was een redelijke verklaring? Dat de oudé heer naar Eldrick was gegaan om hem het papier te laten zien En verder? Niemand hehalve Pratt, was bij de oude man geweest toen de hartver lamming hem trof. Wat voor een vent was Pratt? Was hij te vertrouwen? Had hij de zuivere waarheid verteld over het sterven van de oude Bartle? Schijn baar was het een beleefde, gedienstige kerel, maar het wés toch vreemd, dat 3artle dat papier, wat het dan ook was. in zijn zak had toen hij naar het kantoor van Eldrick Pascoe ging. en dat hu het nu niet meer had, Tenminste, als er niemand aan zijn kleren gewepd was. Een vage. onbestefnde verdenking rees in de geest van Collingwood op. Hij dacht er half en half over terug te gaan naar het kantoor van Eldrick. en hem alles mee te delen wat Jaap hem zo juist verteld had. Maar hij bedacht, dal terwijl Jaap uit was. de oude heer het document wel ergens anders had -kun nen opbergen, in zijn brandkast bijvoor beeld. Eén ding kon hij wél doen, hij kon mevrouw Mallathorpe vragen, of de brief betrekking had op het papier, Het was maar vijftien kilometer naar Normandale, met een auto kon hij er in een uur zijn. Hij keek op zijn horloge, het was juist tien uur. Om elf uur was Collingwood in een prachtige kamer met eiken lambrizering. Door het ven ster keek hij neer op de stille vallei, waar de bomen gloeiden in het geel en rood en bruin van de herfst. De deur ging open, hij keerde gich om, in de verwachting mevrouw Mallathorpe te zien. Er kwam echter een jong meisje binnen, dat hem onderzoekend aanzag, en van hem naar het kaartje keek. da» hij bij zijn binnenkomst had afgegeven. HOOFDSTUK IV. DE GELUKKIGE BEZITTERS Collingwood begreep dadelijk, dat daar een van de twee fortuinlijke jonge mensen voor hem stond, die zo plotse ling en volgens de algemene opinie, zo onverwacht Jan Mallathorpe's rijk dom geërfd hadden. Dit was dan waar schijnlijk Nesta Mallathorpe, over wie hij wel had horen spreken, maar die hij nooit gezien had. Zij daarentegen keek hem aan alsof ze hem wel kende en be antwoordde zijn buiging met een glim lachje, „Mijn moeder is in het park met mijn broer", zei ze nadat Collingwood plaats genomen had „Ik heb haar laten roe oen, ze kan elk ogenblik hier zijn.' Weer zag ze hem lachend aan. „Ik heb u vroeger al eens meer ontmoet, mijn heer Collingwood, ik dacht wel dat u het zou zijn. toen ik uw kaartje zag." Met beleefde verwondering keek Col lingwood haar aan. en nam tegelijker tijd zijn gastvrouw eens beter op Hij vond Nesta niet zozeer knap dan wel buitengewoon aantrekkelijk, een flink, goed-ontwikkeld meisje, met frisse kleur en heldere ogen, die duidden op gezondheid en een vrolijk humeur Ais hij haar al eens ontmoet had meende hij, zou hij het zeker niet vergeten zijn, „Waar kunt u mij gezien hebben?" vroeg hij. eveneens glimlachend „.Is u dan niet die pseudo-rechtzitting van verleden jaar vergeten?" Ineens herinnerde Collingwood zich, waar zij op zinspeelde. Samen met een paar andere studenten in de rechten, had hij meegespeeld in een comedit- stukje. een geval van breken van trouw beloften, dat zij opgevoerd hadden ten bate van oen Londens hospitaal. Hij had een der hoofdrollen vervuld, als advo caat van de aanklager. „Toen ik uw naam hoorde, wist ik da delijk dat u het moest zijn," ging Nes ta voort. „Ik was er bij. ik was leerling- verpleegster in het St. Clara-zieken- huis." „Goeie hemel," riep Collingwood ui* „Ik dacht dat ons debuut op de planken al lang vergeten zou zijn. Ik weet er niet veel meer van, behalve dat we er reuze plezier mee gehad hebben. Dus u was toen in St. Clara?" Zich die om geving te binnen brengend, voegde hi' er aan toe: „Een heel verschil met Nor mandale Grange." „Ja." antwoordde zij. „Een heel groo' verschil. Maar toen ik in St. Clara was wist ik niet. dat ikdat wij ooit naar Normandale Grange zouden verhuizen „En nu dat eenmaal gebeurd is?' vroeg hij. Het meisje keek uit het brede raam in het dal, dat zich voor het oude huis uitstrekte, en schudde zachtjes he> hoofd. „Het is hier prachtig." zei ze. „Maar zo nu en dan wilde ik. dat ik maar weer in St. Clara wasom iets te doen Hierer is hier niets te doen behal ve nietsdoen." (Wordtvervolgd HYDRA 8 te Brighton (Tr.). INDRAPOERA p. 8 Güardafui n. Priok. JAVA 8 van Sorong n. Makassar. JOH. v. OLDENB. 9 van Suez n. Priok. JUPITER 8 te Sevüla. KERTOSONO 8 te Rangoon. LARENBERG 9 te Savona. LAURENSKERK p. 9 Kp, Gata n. Antw LEKKERKERK 9 te Calcutta verw. LEUVEKERK 9 te Bremen. LIMBURG 9 te Ras Tanura. LINDEKERK 7 van Bahrein n. Suez. LISETA 8 te Port Dickson. LISSEKERK 8 te Genua. LOENERKERK 9 te Karachi. LOMBOK 8 te Portland Oregon MAAS 8 te Vathi, eil. Samos. MAASHAVEN 8 te Takoradi. MAASLAND 7 van Las Palmas n. Recife. MADOERA p. 9 Finisterre n. A'dam. MARPESSA 8 nm, van Balikp. n. Adelaide. MAT AR AM 8 te Bremen. MEERKERK 7 van Hongkong n. Kobe. MELISKERK 9 nm. van P. Said n. Rott. MENTOR 8 te Tunis. MOLENKERK p. 9 Ouessant, 10 te Antw. N. AMSTERDAM 9 van Bahamas n. N Y. NIGERSTROOM p. 9 Kp. St. Vine, n Dak. NOORDAM d. 9 SciUys n. New York. NOORDWIJK p. 9 Charleston n. Cuba. OMALA 8 van Rastanura n Suez. OOTMARSUM p. 8 Azóren n. Houston. ORANJE 9 te Colombo. ORANJESTAD 9 van Curacao n. Cristobal. ORION p. 9 Ouessant n. Malta. POLYDORUS p. 8 Kp. Dondra n. Belawan. FRED. HENDR. 8 te Rotterdam. PR. PHILIPS WILL. 9 te Bathurst. PR. JOH WILL. FRISO p 9 Dover naar Hamburg. RIJNDAM 7 te Rotterdam. SAPAROEA 9 nm. te Dakar. SAROENA 10 te Shimonoseki. SARPEDON 10 te Norfolk (niet n. N. Y.). SIBAJAK 12 te Wellington verwacht, SINGKEP 8 te Ryeka. SOESTDIJK 9 van Suez n. Priok. STR, MAKASS. 8 van Hongk. n. Kobe. TERNATE p. .9 Kp. de Gata n. Bone. TITUS 9 te Istanbul. VAN HEUTS 8 te Reunion. VEENDAM 9 te Halifax. WAAL 9 van Lissabon -n. Amsterdam. WATERMAN 11 te Pusan verw. WESTERDAM p. 9 Kp. Sable n. Rotterd. WILLEMSTAD 12 t.e Southampton verw. IJSSEL p. 9 Malta n. Lattakia. ZEELAND KRL. 10 te Cochin. ZUIDERKRUIS 13 te Amsterdam verw. AAGTEKERK p. 9 Kp. de Gata n. Mars. AGAMEMNON 9 te Kingston. ALBLASSERDIJK 3 te Houston. ALCYONE p. 9 Minicoi n. Aden. ALGENIB 9 van Las Palmas n. R'dam. ALHENA 8 van Hamburg n. Antwerpen. ANDIJK p. 8 Lizard n. Havana. ANNENKERK p. 9 Kreta n. -Yokohama. ARNEDIJK 9 te Antwerpen. ARUNDO p. 8 Kp St. Vincent n. Genua. BENGKALIS p. 9 Finisterre n. Mars. CELEBES p. 5 Guardafui n. Djibouti. DANAE p. 8 Holtenau. n. Amst. ELMINA 8 te Winnebah. EOS 3 te Valencia. FLEVO p. 9 Casquets n. Amsterdam. GAASTERKERK 9 van Kaapstad n. Tener. GAROET 8 te Belawan. HATHOR 8 te Bremen. HAULERWIJK p. 8 Lissabon n. R'dam. HERSILIA 9 te Rotterdam. HESTIA 8 te Amsterdam. INDRAPOERA p. 8 Socotra n. Belawan. JUPITER 3 van Oran n Sevilla. LEERSUM 9 te Amsterdam. LEKHAVEN p. 8 Kp. St. Vincent n. A'd. LEMSTERKERK p. 3 Napels n. Pt. Said MAAS 8 te Samos. MADOERA p. 8 Lissabon n. A'dam MANOERAN 8 te Akyab, MER WEDE 8 te Galveston. MÖDJOKÉRTO p, 8 Finisterre tl, R'dam. NIEUW HOLLAND p. 8 Cairuo n Sydney. NOORDWIJK p. 8 Kp. Hntteras n. Hav. ORANJE p. 8 Ceylon n. A'dam. ORANJEFONTEIN 9 te Antwerpen. ORION p 9 Ouessant n Malta. RUYS p. 8 Kp. Agulh.is n. Kaapstad. SALLAND 9 te Amsterdam. SCHIE 9 te Beyrouth. STAD MAASTRICHT p 8 Balearen naar Huelva. STENTOR p. 9 Ouessant n. Lissabon, TARAKAN p. 8 Str. Messina n. Indonesië. TIBERIUS 9 te Grenada. TJIPANAS p. 8 Okinawa n. Hongkong ZIJDENBERG p. S Oporto n. Nederland. MAR KTBERICHTEN VEEMARKT UTRECHT, 7 Febr. Aanv. 1905 st. vee. Pijzen- stieren f 400600, kalf- vaarzen 800—1025. pinken 400—550, melk koeien 800—1100. kalfkoeien 800—1125, va- renkoeien 550—825 graskalveren 220—340, nuchtere kalveren 30—40. schapen 85115, lammeren 70—100, zeugen 220—350. hokken en geiten 10—35. PLUIMVEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH 7 Febr. Aanvoer 12,300 stuks Prijzen: kip pen 2,25—2,40 per kg. lev, gew„ tamme ko nijnen 1.90—2— per leg. lev. gew., idem f -1.00—7.25 p. stuk. Vluggehandel. Trekkingslij st 518e Staatsloterij (Niet officieel) 3e. Klasse 9 Februari HOGE PRIJZEN f 35.000: 11050 f 5000: 11025 f 2000: 12539 f 1500: 10368 12484 f 1000: 3126 3337 13024 13841 20134 f 400: 2733 4558 6889 7097 7568 7874 11166 12317 13490 15231 15684-17543 1809-1 18851 18924. f 200: 1085 1161 1233 1600 1662 1724 1891 1994 3359 4443 4728- 5215 5227 5530 5688 5932 6323 6342 6509 6982 7017 7332 7746 8260 8365 842i 8587 8651 8652 8665 9471 9830 10021 10319 10414 10502 10611 10954 11416 12033 12078 12245 12496 12800 12852 12909 12973 13253 13452 13849 14605 14887 15426 15883 16248 16646 16697 17722 18175 18781 18846 19018 19096 19469 19741 19813 19837 19997 20135 20154 20643 21037 21258 21627 21650 Prijzen van f 60 1000 013 096 114 122 168 192 214 223 229 244 252 289 324 335 340 344 349 374 400 408 438 439 442 446 436 514 574 586 589 592 596 620 659 675 680 696 714 722 739 740 742 773 787 789 790 792 795 827 832 850 861 88/ 892 908 927 949 952 971 982 2000 002 021 080 086 146 147 153 159 188 202 221 239 240 248 267 305 319 337 364 366 376 385 410 412 424 455 493 508 540 550 559 566 599 601 606 640 691 708 744 752 758 762 773 775 817 900 923 926 958 964 972 038 122 145 147 282 321 340 355 491 506 515 513 720 743 816 824 927 930 008 011 023 038 138 141 251 287 517 564 566 670 388 909 923 924 016 026 034 096 216 221 223 244 347 359 363 387 527 536 541 603 785 788 859 892 159 171 218 264 271 279 389 442 450 462 479 437 576 618 621 678 703 711 849 856 858 872 902 919 4000 044 071 100 103 121 123 331 355 359 360 442 457 687 692 701 730 818 823 926 975 976 987 5000 098 107 121 134 148 177 281 292 297 304 316 346 424 429 441 478 485 491 696 708 725 737 746 772 005 037 040 161 169 198 277 278 293 296 324 325 365 367 420 427 438 448 474 492 552 588 598 624 643 688 691 701 703 732 794 305 811 820 843 852 865 886 894 7000 010 093 111 156 168 171 174 177 195 212 219 232 266 230 293 305 333 338 351.356 392 393 397 444 445 470 486 490 538 542 557 566 577 591 600 620 657 678 693 708 776 812 819 349 867 863 883 834 900 936 005 046 200 214 414 417 668 683 871 902 903 935 068 080 250 279 457 471 078 095 111 181 588 646 588 646 867 385 503 537 503 537 813 841 032 045 257 288 442 459 712 756 389 411 605 627 770 796 004 023 252 256 466 468 597 600 877 903 004 025 314 332 653 669 937 960 003 022 182 239 442 486 637 665 802 847 001 003 237 261 364 428 567 577 839 842 013 034 218 256 409 458 725 822 021 025 190 211 364 416 564 566 874 905 001 013 201 220 473 430 745 800 009 011 286 294 425 434 542 583 927 936 059 061 289 317 465 580 763 767 032 087 156 160 292 344 345 352 484 492 510 563 700 733 737 766 965 967 973 989 900C 205 218 241 284 653 698 766 776 553 698 766 776 897 926 976 10000 165 185 202 231 339 403 408 415 594 601 637 639 790 355 865 879 174 191 384 411 575 579 820 840 237 329 789 794 789 794 113 160 184 263 329 427 453 635 658 807 819 075 113 275 280 494 503 616 647 926 933 338 446 727 749 969 976 505 513 669 698 891 908 021 032 262 269 437 439 580 586 873 910 038 035 282 285 483 497 833 339 033 034 2)5 222 456 463 634 653 919 979 042 043 251 274 528 551 905 959 022 033 303 319 458 464 675 713 .981 990 499 509 687 688 904 918 1200C 114 120 293 319 512 537 720 769 941 945 13000 154.131 463 477 759 794 14000 04Ö 068 322 337 517 519 725 729 923 024 15000 045 090 283 302 469 479 663 726 912 974 16000 092 124 288 293 506 522 853 890 17000 091 098 224 226 467 475 708 730 569 573 584 593 711 724 725 732 919 949 955 973 154 163 189 235 325 335 394 438 550 557 561 582 821 830 844 874 210 230 277 292 484 511 575 646 336 840 368 892 093 099 105 141 355 368 370 375 552 570 581 617 743 774 787 790 100 109 162 167 305 335 344 363 526 527 553 555 736 777 732 790 136 1.87 189 207 308 320 348 375 649 683 707 723 925 932 974 976 121 137 142 170 273 390 305 352 481 536 546 554 762 774 785 847 012 013 046 111 318 377 380 381 857 859 369 880 040 109 115 140 255 267 349 362 517 624 625 639 857 862 884 895 057 099 103 131 169 200 275 312 353 413 435 456 581 631 678 691 723 739 963 19000 043 092 115 162 179 249 326 342 359 366 383 386 480 438 494 511 513 534 715 774 805 819 902 916 20000 145 173 201 223 224 284 598 666 690 716 747 822 881 905 929 979 21000 143 148 162 171 233 251 370 374 381 405 451 495 708 712 757 774 734 810 929 957 988 991

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3