Nieuws uit Amstelland Gladheid veroorzaakt gecompliceerd ongeluk Kringvergadering K.Y.P. „De Zaan" en „Spes' in Zaandam weer Offerbereidheid in de Zaanstreek WEESJE in Halsteren draagt Amsterdamse jas Hoofdstedelijke milddadigheid tot uiterste voorposten doorgedrongen Amusement Bescherming Bevolking MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 Reddingswerk geëindigd „Zó was die kolt van ons" en bij dit gezegde gaat een stel verkleumde uuimen van door en doorkoude mannen de hoogte m. De zoon van de stadhuis- concierge, Dick van Alten, grijnst een beetje, zwaait met eenforse haal zijn plunjezak op de schouder en stapt naast zijn moeder, die hem al op de loswal stond op te wachten, in de richting van het stadhuis, waarheen ook al de an deren ziet: begeven. De stemming is -niet denderend, constateren wij, maar in de hall van het stadhuis, waar dam pende koffie met koek al klaar stond uo zoon, zo vader en moeder!} werd het spoedig anders. De ver Kleumde lede maten ontdooiden en de tongen kwamen los, hetgeen vooral kwam door de on gedwongen en pretttige houding van Durgemeester, wethouaer en bestuurs leden van de Z. G., die aan de man schappen weer hun zelfvertrouwen en eigenwaarde teruggaven. Wij konden het nauwelijks geloven die Zondagmiddag, Eerst het bericht, dat de havenboot „De Zaan" was binnen gelopen op het verzoek, de beman ning nog even met rust te laten, daar zij oververmoeid was van het mensen- vervoer, terwijl ze bijna een week niet uit de kleren was geweest. Tegen half elf kregen wij het seintje de „Spes" kan elk ogenblik binnenlopen. De helft van de bemanning, die van buiten Zaandam Kwam, was in Dordrecht al in de trein gestapt. Het was een fantas tisch gezicht de „Spes" in de sneeuw- WOONHUIS UITGEBRAND Tot grote schrik van de voorbijgangers bleek Zaterdagmiddag het woonhuis van de fam. Olof in de Archangelstraat no. 68 in brand te staan. De vrouw des huizes die in de keuken bezig was vlees te bra den rook een brandlucht en toen zij zich hiervan in de kamer wilde vergewissen sloegen de vlammen haar reeds tegen. De ontstelde vrouw werd verlamd van schrik en daar zij reeds moeilijk ter been was kon zij geen voet meer verzetten. Voorbijgan gers sleurden haar het huis uit en met reeds verbrande haren en een zenuwschok werd zij op nummer 64 binnengebracht. Kring 7 rukte terstond uit doch kon niet verhinderen dat de gehele inboedel in vlammen op ging. De panden no. 70 en 66 moesten eveneens ontruimd worden en liepen waterschade op. Van het inwendige van perceel no. 68 bleef niets gespaard. Het huis is eigen dom van de gemeente en de verzekering dekt de schade. De oorzaak van de brand moet volgens oppercommandant Kakes, die met commissaris Roscher op het terrein van de brand aanwezig was, gezocht wor den in het te heet stoken van de kachel die te dicht bij een divan stond waarop deze in brand geraakte. Alles speelde zich binnen het half uur af. De boete- en offerdag Het gemeentebestuur van Zaandam heeft er prijs op gesteld om zich op de Nationale Boete- of Offerdag officieel in de ver schillende kerken te laten vertegenwoordi gen. Deze hoffelijke geste werd door alle kerkgenootschappen ten zerste gewaar- cfeerd- In de katholieke kerk woonde de Hoog mis bij, weth. Plooi]er die lid is van het Hum. Verbond; de Gereformeerde kerk dienst in de Stationsstraat werd bijge woond door de katholieke wethouder Meu- lenkamp; de socialistische wethouder M. Hille woonde de dienst bij in de Oostzij- derkerk; burgemeester Thomassen was des ochtends in de Westzij derkerk aanwezig en de gereformeerde wethouder Tilkema be zocht de dienst in de Doopsgezinde ge- meentë. KRANIGE ACTIE Mevrouw Thomassen en mevrouw Hille, respectievelijk echtgenote van de burge meester en de wethouder; hebben in de nacht van Zaterdag op Zondag wederom een knap staaltje van daadwerkelijke hulp geleverd. Tegen tien uur des avonds ontving het gemeentebestuur van Zaandam een nood kreet uit Middelharnis. Het schokkende feit deed zich daarvoor, dat tientallen dappere redders op blote voeten in het ijskoude wa ter bezig waren de dijken te herstellen! Het gemeentebestuur had juist in samenwer king met de Z. G. de laatste partij lies- laarsen boven het getroffen land laten droppen, Er was dus niets meer voorradig. Daarop stapten mevrouw Thomassen en me vrouw Hille in de overvalwagen van de politie, zetten zich achter de mobilofoon en kruisten de stad door telkens de burgerij oproepend lieslaarzen te bezorgen bij de Z. G. Deze tocht door de stad duurde tot diep in de nacht. Het resultaat was hart verheffend. Eenieder die ook maar dacht dat die of die kennis nog een stel van deze dringende attributen voorradig had, werd uit zijn bed gebeld, Zo kon ook deze oproep tot hulpverlening wederom voor meer dan 100 pet. gehonoreerd worden. De politiewagen is in de sneeuwjacht 's nachts om vier uur de weg naar Middel harnis gereden. Boeren, die al te bed la gen hebben, nadat zij de mobilofoon ge hoord hadden, hun laarzen nog uit de bo ten langs de sloot gehaald Sancta Maria Donderdag zal een weldadigheids- voorstelling worden gehouden in het Kath. Verenigingsgebouw door krachten van de Vak- en Huishoudschool ifSancta Maria". De voorstelling begint om" 3 uur, terwijl de gehele opbrengst ten goede zal komen aan het Nationaal Rampenfonds. Men zal opvoeren Va dertje Langbeen. V.V.Z. naar Wiesbaden? V.V.Z. heeft het. voornemen om van deze zomer een. driedaags reisje naar Wiesbaden te maken. Het eerste elftal yan V.V.Z. (met dames) heeft zich reeds in principe bereid verklaard mee te gaan naar Duitsland. Tjipjes biljartkampioen -Het biljarttournooi om de Zaanse ti tel, moyenne 34.50, dat in de afgelo pen week in het R. K. Verenigingsge bouw is gehouden, is gewonnen door Tjipjes. Hij behaalde in dit toumoooi tien matchpunten, evenals de Kromme- nieër Verkooyen, doch zijn algemeen gemiddelde gaf de doorslag, Het nieuwe orgaan van V.V.Z. ,,'t Leertje" Dezer dagen is het nieuwe officiële orgaan van V.V.Z. en de R. K, dames handbalvereniging „Blauw-Zwart" voor het eerst verschenen en wij kunnen niet anders zeggen, dan dat wij bewon dering hebben voor dit clubblad in nieuwe vorm. Het is niet alleen fraai uitgevoerd, waarbij het alleraardigst getekende spelmoment als blikvanger van de verzorgde en frisse omslag het uitstekend doet, maar daarnaast ver dient het uitgebreide redactionele ge deelte eveneens alle lof. Voorzitter Smorenberg beschrijft het in zijn ar tikel als een grote vooruitgang. Het beste typeert de Geestelijk Adviseur, kapelaan C. A, v. d. Ham. deze ver schijning met „een nieuw clubblad, een nieuwe geest", want inderdaad is er het laatste halve jaar in V.V.Z. iets gaande, iets dat het beste voor de toe komst doet hopen. Dit 14 pagina's tellende clubblad bevat verder het officiële nieuws van de blauw-zwarten. waarbij alle elftallen onder de loupe worden genomen, een bijdrage van trainer Hoogmoed, terwijl voor de jeugdafdeling een grote ruim te beschikbaar was gesteld. De vreug de van de handbalafdeling wordt door voorzitter Th. J. v. d. Wardt verkon digd. jacht te zien binnenloopén met de schijnwerpers volop brandend. Aan de kade stonden ree,ds burge meester Thomassen, de wethouder en tal van andere belangstellenden. De manschappen, 14 in getal, totaal ver kleumd, sprongen aan de wal en al spoedig hoorde men de wildste verha len. Ja, ze hadden hun best gedaan: koeien gered en lijkkisten gevaren. Maar mensenredden was er nu niet meer bij. De marine had alles thans vast in handen en de Zeeuwen die thans nog in de ondergestroomde huizen vertoe ven, doen dat uit vrije wil en dat zijn er heel wat. Enthousiast waren de mannen over de voortreffelijke technische uitrusting van hun schip; de zender, de walkie-tal kies en vooral het brandweeraggregaat hebben onschatbare diensten bewezen. De meest ongelooflijke verhalen werden er in de hall van het stadhuis gedaan door deze dappere ploeg. Zo het ver haal van die twee Duitse soldaten, die tot aan de kin in het water waren ge lopen om een echtpaar op te halen. Toen het echtpaar echter de Duitse taal hoorde, liet het verstek gaan en weigerde met de Duitsers mede te gaan. „Wij wisten toen met onze eigen, hou ding niet goed raad", vertelt een van de ploeg, „de afkeer moet toch wel erg diep zitten, maar we konden het op da* ogenblik toch ook niet over ons hart verkrijgen om er zelf op af te gaan... De havenloods Hekman, die voor het laatst zijn ploeg toespreekt, had nog vele woorden van erkentelijkheid voor de schipper en zijn vrouw die zich zo danig hadden „uitgesloofd" dat de Zaan- kanters er, wat zij noemden, mee an wa ren. Maar het fijnste dankwoord werd toch door de burgemeester gesproken die de dank van de gemeente overbracht. Weliswaar heeft de bemanning lang niet al haar aspiraties kunnen verwe zenlijken, men heeft véél meer willen doen, maar zij heeft zich toch ingespan nen tot het uiterste. Daarvoor verdienen ze grote erkentelijkheid. Toen stapte dr. Bruin binnen om de bemanning nog enige geneeskundige wenken te geven (er zullen nog enkele spuitjes volgen) en daarna werden zij die nogal ver de stad in woonden per auto naar huis gebracht, Een bewogen week is achter de rug. Het leven her neemt weer zijn gewone gang. oók voor deze dappere vrijwilligers. ZAANDIJK Gevonden en verloren GEVONDEN: rood gevlamde vulpen; Vx kg. suiker; bruine portemonnaie met 1 cent en winkelzegels; rode autostep op luchtbanden; dames glacé hand schoen, maat 6%; pakje met drie thee doeken. VERLOREN; sjaal met rode rand en buitenlandse plaatsnamen; bruine heren hoed; rood étui met grijze Waterman- vulpen en zilveren potlood. Inlichtingen verstrekt de gemeente politie alhier tussen 912 uur en van 14—17 uur. Burgerlijke Stand J. v, d. Berg en E. M. A. Mars, 84 jr., wed. WESTZAAN Burgerlijke Stand GEBOREN; K. Buis en G. Bruins, d. Terneuzen bedankt De burgemeester van Terneuzen, mr. T. H. W. F. Teilegen, heeft namens zijn ingezetenen burgemeester Vijlbrief bedankt voor de toegezonden twee vrachtwagens met kleding. Burgemees ter Teilegen roemde de snelheid waar mede alles v/as georganiseerd. Uit Westzaan kwam de eerste zending. OOSTZAAN Concert R.P.F. Donderdagavond 12 Februari geeft de Gemengde Zangvereniging Osanna in Excelsis in het gebouw van de Herv. Evangelisatie te Oostzaan een concert ten bate van het Rampenfonds. Mede werking wordt verleend door mevr. Leguijt-v. d. Zande (sopraan) en de voordrachtkunstenaar Hafkamp. Kampioenschap D.D.V. De kansen op het kampioenschap voor het eerste tiental van de damclub Oostzaan I zijn door D.D.V. I aanmer kelijk gedaald. Hier werd de Oostza- ners de eerste nederlaag toegebracht, zodat zij nu gelijk in puntenaantal staan met D.S.T.O. I. De laatste wed strijden van beide clubs zullen nu de beslissing moeten brengen. BIJNA EEN HALF MILLIOEN Met stille trots, maar nog groter dankbaarheid, hebben wij na één week van gestadig offeren een voorlopige balans opgemaakt voor de Zaanstreek. Met ontroering in de stem hebben verschillende geestelijken vanaf de kansel des avonds de resultaten van de Zondagcollecten medegedeeld. De cijfers vormden een welsprekend christelijk getuigenis. Parochies, die in doorsnee bij een collecte niet meer offerden dan i 200.— ('t Kalf) of i 700.— (Zaandam), kwamen nu met niet minder dan 1115,— en met 6050.— uit de bus. Vooral 't Kalf, het zorgenkindje in de Zaanstreek, heeft zich meer dan uitstekend gehouden. Werkelijk fantastisch! Hieronder laten wij dan de cijfers volgen van een streek, die 92.000 inwoners telt en die nog lang niet „ulf'-geofferd is. Ten overvloede delen wij nog mede, dat van die 92.000 inwoners 19,000 katholiek zijn. Het eerste bedrag geldt voor de reeds gehouden collecten (dus zonder enige toe zeggingen voor overwerk of welke nog-niet-ontvangen giften ook), het tweede bedrag is de bijdrage der niet-katholieke kerken op Zondag, het derde bedrag de bijdrage van onze parochies, het vierde bedrag is hét totaal-bedrag. Inzameling: Niet-Kath. Katholiek: Totaal: ZAANDAM 7 290.000.— 15.950.— 6050.—Bon.) 313.158.— OOSTZAAN 9.300.— 918.— 1158.— (Kalf) 10.218.— ASSENDELFT 15.329.— 288.— 2740.— 18.357.— JISP 2.145.— 117.06 2.262.— WORMER 21.000.— 1.413.— 1840.— 24,253.— WORMERVEER 29.620.— 354.— 1500,— 31.474.— KROMMENIE 7.897.— 2.068.— 2265.— 12.230.— WESTZAAN 20A35.1.269.— 21.704.— ZAANDIJK I.,.. 14.372.— 183.— 14.555.— KOOG AAN DE ZAAN 15.043.— 2.147.— 2000.— 19.190.— 425.139.— 24.707.— 17.353.— 467.391.— Van Wormerveer en Zaandijk moet de verantwoording van enige kleine kerkgenoot schappen nog binnenkomen. NIEUWVEEN VOOR RAMPENFONDS Nog steeds worden giften ontvangen voor het Nationaal Rampenfonds. Allen, die nog een bijdrage wensen te geven, kunnen deze storten of overschrijven op de postrekening van de gemeente ontvanger van Nieuwveen, girorekening 55355. Ook kunnen dagelijks giften klein en groot in contanten aan de kas van de gemeente-ontvanger op het raadhuis worden gedeponeerd. Hebt u allen reeds voldoende aan uw zeer getroffen landgenoten gedacht en uw bijdrage reeds gegeven? Zo neen, doe het dan snel. Ook giften van ver enigingen, corporaties, bedrijven en andere instellingen zijn zeer welkom. Het bijeengebrachte bedrag is inmid dels gestegen tot f 7.650, TER AAR Eerste rabarber De kweker C. A. v. d. Hoorn heeft de eerste rabarber aangevoerd, die 40 ct per kilo opbracht. Kopers waven de groentehandelaren R. Kroes en F. Ken nis, Gemeenteraad Dinsdag 10 Februari vergadert de raad van de gemeente Ter Aar, des na middags half 8 ten gemeentehuize, De agenda vermeldt de volgende punten: Voorstel tot wijziging en aanvulling van de bouwverordening. Schrijven van de minister van Economische Zaken inzake vaststelling verordening winkel sluiting. Voorstel tot verkoop van enige gedeelten sloot, gelegen langs de Aardamseweg aan de provincie Zuid- Holland. Vaststelling vergoedingen over het jaar 1951 ingevolge art. 103, 2e lid der Lager Onderwijswet 1920 t.b.v. de bijzondere lagere scholen. Verzoek schrift R.K. Schoolbestuur inzake vast stelling aantal uren vakonderwijs in de nuttige handwerken. Vaststelling ge meente-begroting over het dienstjaar 1953 en begroting Gemeentelijk Grond bedrijf 1953. Vaststelling bedrag per leerling voor het jaar 1953 als bedoeld in art. 101. 5e lid der Lager Onderwijs wet 1920. Voorstel tot veroachting van gemeentegronden. Voorstel tot wijzi ging van de gemeente-begroting over het dienstjaar 1952. DE KWAKEL „Kunst en Genoegen" Gezamenlijk gingen beide tientallen van K. en G., v/elke aan de competitie deelnamen. Donderdagavond op bezoek bij DVN in Nieuwendam (Amsterdam- Noord), om te spelen tegen het eerste en tweede tiental van deze vereniging. Na veel moeite, waarbij vrouwe Fortu- na het hare er bij deed, wist het eerste tiental een draw te forceren, waarbij zij opgemerkt dat de mannen van De Kwakel de handen dicht konden knijpen, met, dit wedstrijdpuntje, daar het zich eerst liet aanzien dat zij niets zouden krijgen, Het tweede tiental, dat metéén man tekort moest spelen, verloor heel eervol met 713. Dinsdag speelt het eerste tiental in Amsterdam tegen Jozef Blankenaar III. Om nog een kans op de eerste plaats te behouden zal het de winst mede moe ten nemen naar huis. Klaverjasclub Wedstrijden zijn gehouden, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan het Nationaal Rampenfonds. De uit slagen waren: 1ste prijs Jan Voorn Nic. Verhoef 5166 punten. 2de prijs Nic. v. RijnG. van Rijn 50Ó4 punten; 3de prijs Ton VlasmanJ. Sitvast 4982 pun ten; 4de prijs Toon OnderwaterTheo Kaneman 4892 punten; 5de prijs A, RietbroekDirk Voorn 4831 punten; 6de prijs Theo VerhoefKees Westerbos 4811 punten De marsenprijs werd gewonnen door het koppel Nic. v. Rijn—G. v. Rijn (6 stuks) NIEUWKOOP Angstig avontuur te 's-Gravendeel Zaterdagmorgen 31 Januari vertrok de heer T. Klapwijk met zijn echtgenote naar 's-Gravendeel, zoals zij dat wel eens meer deden, om daar hun ge trouwde zoon te gaan bezoeken. Het had een normaal bezoek moeten worden, maar onze plaatsgenoten werden in de nacht van Zaterdag op Zondag over rompeld door de ramp, welke ook 's-Gravendeel zo deerlijk heeft getroffen. Zoals ieder 's-Gravendeler, moesten ook de heer en mevrouw Klapwijk met hun zoon, schoondochter en kleindochter vluchten. Zij vonden een onderkomen op de bovenverdieping van een huis, waar zij met in totaal een en twintig perso nen de nacht doorbrachten. Na een angstige nacht bemerkten zij hoe omvangrijk de ramp was. De dijk was nog min of meer begaanbaar, maar verder was alles overstroomd. Op die dijk liepen twee mannen in de uniform van de Rod, Kruis-colonne. De heer Klapwijk keek uit het venster en her kende die twee personen. Het waren zijn plaatsgenoten, de heren A. Blij- leven en K. Angenent. Groot was de vreugde der Nieuwkopers, dat zij el kaar hier vonden. De colonneleden heb ben de familie Klapwijk en natuurlijk ook de andere vluchtelingen gered en gezorgd voor evacuatie naar Rotterdam. De heer en mevr. Klapwijk kwamen te Nieuwkoop terug, vergezeld van hun schoondochter met kind. De heer Klapwijk Jr. is te 's-Gravendeel geble ven om daar zijn plicht te vervullen en hulp te verlenen aan de getroffenen in het rampgebied. Voor de noodgebieden Het personeel van de Gebr. Bodegra ven heeft besloten de geldelijke tegen waarde van een gezamenlijke snipper dag bijeen te brengen en via het ge meentebestuur over te maken aan het Nationaal Rampenfonds. Het verkregen bedrag bedraagt f 1000. De directie van deze firma heeft hetzelfde bedrag erbij toegevoegd, zodat f 2000 kon worden overgemaakt. KROMMENIE Personalia Onze plaatsgenoot P. Schermer is met ingang van 1 September a.s. benoemd tot trombonist van het Concertgebouw orkest te Amsterdam, Jaarvergadering K.V.P. De jaarvergadering van de Katholieke Volkspartij, afd. Krommenie, wordt gehouden Dinsdag 10 Februari a.s., des avonds om 8 uur in het R.K. Vereni gingsgebouw. In verband met het nieu we reglement treedt bij de Kamerver kiezing het gehele bestuur af. Het be stuur bestaat uit de heren Th. Groot, voorzitter; J. Hijne, secretaris; G. Gaal, penningmeester; J. P. Heilig, S. P. van der Stoop, J. Mooij, A. Bregten, G. Schavemaker en C. Jongkind, le den. Alle bestuursleden zijn herkies baar, met uitzondering van de voorzit ter, de heer Th. Groot. Klaverjassen voor Rampenfonds Om de bekende redenen is het er Za terdagavond rustig toegegaan tijdens het klaverjassen van „De Roemer" en „De Korpershoek" van Amsterdam in het café van de heer A. C. Smit, alhier. De dames van de leden hielden zich in de bovenzaal bezig met diverse andere spelen en de -winnaressen waren: mevr. Timmermans, 1ste prijs; mevr. Tromp, 2de prijs; mej. De Ruijter, 3de prijs; mevr. Heijne, 4de prijs en mevr. Bunts- ma verkreeg de 5de prijs. Een bijzon der fraaie collectie prijzen was hiervoor en voor de klaverjaswedstrijd beschik baar gesteld. De klaverjassers bereikten de volgende resultaten: 1. Bodegraven Gunterun. 2. H. BuntsmaG. de Jong; 3. P. StadtJb. Stroo; 4. J. de Groot Meeuwsen; 5. A. SmitTholen; 6. C. van DijkW. Tromp; 7. H. KoningJ. Nij- man; 8. WortelDe Haan; 9. echtpaar Klooster en 10. Selhorst—De Laheije, met resp. 5489, 5211, 5200, 5178. 5005, 4886, 4815, 4787, 4782. 4762 punten. De onbekende beurt gaf 3617 punten aan en de gebr. Van Driel, die dit aantal het dichtst benaderden, kregen ieder een paar nylonkousen. De poedelprijs ging met 3192 punten naar H. Pais en mevr. Koning. Het batig saldo van deze avond, zijnde f 78.—. werd door het bestuur van „De Roemer'' aangevuld met f 22. zodat een bedrag van i 100.zal wor den overgemaakt aan het Nationaal Rampenfonds. KROMMENIE OPBRENGST VAN COLLECTE De Zondag gehouden collecte ten bate van het Nationaal Rampenfonds heeft in de R.K. Kerk het mooie be drag van f 2.265.50 opgeleverd. KOOG ZAANDIJK KERKELIJK FEEST Zondag heeft de parochie van de H.H. Martelaren van Gorkum van Koog- Zaandijk een kerkelijk feest gevierd. Hun beminde pastoor, G. P. Bakker, was tien jaar in Koog aan de Zaan. Hij droeg des morgens de plechtige Hoog mis op. In het Priesterkoor bevonden zich kapelaan Le Jeune en kapelaan Etinger, oud-kapelaans van Koog-Zaan dijk en Zaandam. Het zangkoor zong o.l.v. de heer v. Gerven de Missa Pon tificates van Perosi. Kapelaan Berger, die enige jaren kapelaan in deze pa rochie is geweest, heeft een indruk wekkende predikatie 'gehoudeh. De collecte, die werd gehouden voor het Rampenfonds, heeft f 1.800 opge bracht. PURMEREND OPBRENGST DER COLLECTE De hier gehouden collecte in de Ka tholieke kerk hééft 5035 gulden opge bracht. Man door revolver schot gewond (Van onze verslaggever) Op de Bilderdijkkade te Amsterdam is Zaterdagmiddag omstreeks vier uur een schietpartij ontstaan, waarbij èen 26-jarige inwoner van Huizen ernstig werd gewond. De politie werd gewaarschuwd dat er een hevige vechtpartij aan de gang was. Twee agenten gingen naar het huis en bij hun aankomst vluchtte eon onbekend gebleven vrouw uit de wo ning. Achter haar kwam een man, met twee windbuksen in zijn handen, welke hij op de agenten richtte. De agenten Losten daarop revolverschoten op de man. Hij werd in zijn rechterzij ge troffen. De buksen bleken ongeladen te zijn, een was zelfs onbruikbaar en in de woning was ook geen munitie aanwezig, De getroffene is een jaar geleden in een inrichting voor geestelijk onvolwaardi- gen te Heïloo verpleegd geweest. Brand in vrachtauto Vrijdagavond brak, waarschijnlijk door kortsluiting, brand uit in een 3-tons vracht wagen, welke geparkeerd stond op de Prinsengracht bij de Elandsgracht. De brandweer was het vuur spoedig meester. znneer er vrachtauto's vol goederen naar de noodgebieden in het Zuiden van het land vertrekken. Vrijdagmiddag echter ver trok van de Nieuwe Kerk een 15-tons auto, volgeladen met een keurcollectie goe deren, die door de burgemeester van Amsterdamnamens zijn gemeente worden aangeboden aan zijn collega van Oostburg. die in zijn gemeente honderden evacué's heeft ondergebracht, welke nu natuurlijk ook verzorgd moeten worden. En mochten de kisten met goederen de ontvangers al niet overtuigen van de vrien delijke bedoelingen van de Amsterdammers, dan zullen de borden „Groeten uit Amsterdam" daar nog eens de nadruk op leggen. (Van onze speciale verslaggever) Amsterdams gaven gaan niet alleen tot verzamelplaatsen als Rotterdam, Til burg of Eindhoven. Dit kan men op de weg naar Breda en Bergen op Zoom constateren. Rijdend in een convooi vrachtwagens naar de plaats, waar de vluchtelingen in hun hulpbehocvendstc staat aankomen, wordt het ons duide lijk, dat een rit naar de Maasstad slechts een voorproefje van de mobiele hulp verlening betekent. By de voor een ons verheugend groot deel Amsterdam se wagens met kleding en meubels, sloten zich trucks van het Nederlandse, Franse en Amerikaanse leger, slepen met zandzakken en karrevrachten krui wagens aan. De eindeloze en machtige colonne rustte niet voordat ze haar halsreikend tegemoet geziene ladingen op de juiste plaats had afgeleverd. En we konden Vrydag ervaren, dat dc naam Amsterdam in Bergen op Zoom en Halsteren met eerlijke dankbaarheid wordt uitgesproken. De ontvangst in Bergen op Zoom verliep niet zonder haken en ogen. Ge meente, het militaire apparaat, Rode Kruis en verschillende opslagplaatsen en evacuatie-centra werkten groten deels los van elkaar en dit feit ver oorzaakte een omzwerving door de stad van hele colonnes. Maar toen we eenmaal te weten waren gekomen, dat onze goederen op het marktplein of aan de Noordersingel ingewacht wer den, bleek de situatie ter plaatse on verwacht ordelijk. Hetgeen overigens niet betekende, dat we de lading van ons pakhuis konden lossen. Bergen op Zoom had namelijk na een stortvloed van Amsterdamse milddadig heid, geen behoefte meer aan de boven kleding en de nogal wanordelijk saTnen- gebrachte schoenen, die in onze trailer waren gestouwd. Kapelaan J. Peters van de Martelaren van Gorcum-parochïe en vertegenwoordiger M. van de Hout, op wiens schouders de sortering en dis tributie van Nederlands gaven aan de Noordersingel rustten, hadden slechts één wens: geen bovenkleren en geen slordig verpakte zendingen meer. De evacué's van Schouwen en Duiveland', Tholen, Halsteren, Krabbendijke en an dere half en heel weggevaagde plaatsen uit de „omgeving", moeten vooral aan onderkleding geholpen worden. „Laten ze in Godsnaam zak- en handdoeken, hemden, en onderbroeken sturen", zei ka pelaan Peters. „We scheuren hier lakens aan stuk ken om de mensen aan zakdoeken te kunnen helpen. En vraagt u de inzame laars om dameskousen en reiswiegen. Er komen hier vluchtelingen binnen met babies in kartonnen dozen" De heer Van der Hout wees ons een stapel keurig ingepakte goederen van het Rode Kruis uit Meppel. „Zulke zen dingen moesten ze allemaal sturen. Stevige dozen met labels er aan, waar op de inhoud precies staat aangegeven. Het sorteren kost ons te veel tijd", zei hij. Enigszins schuldbewust zijn we daar op weggereden, want in het dorp Hal steren zou onze lading volgens het Rode Kruis van Bergen op Zoom meer van pas komen. Midden tussen een groep wagens van het regiment Prins Frederik, dié door overste A. R. H. Pino naar de ondergelopen weg Halste renTholen en het gebied van Steen bergen werden gestuurd, kwam ons rij dend pakhuis bij de Oude Kerk van de zwaar getroffen gemeente aan. Een vrij willigster stond moederziel alleen tus- Drie personen gewond Op de Ceintuurbaan is een 33-jarige glazenwasser gevallen doordat de ladder, waarop hij stond, door de gladheid is uitgegleden. De man is naar het Wilhel- minagasthuis overgebracht. De gladheid heeft een zeer gecompli ceerd ongeluk in de Sarphatlstraat ver oorzaakt, waardoor drie personen wer den gewond en twee auto's beschadigd. Voor de kazerne in deze straat wilde een wielrijder een handkar, voortge duwd door twee mannen, passeren, maar slipte en vieL Een achter hem komende jeep wilde remmen, doch slipte eveneens en reed de beide man nen aan, die de handkar voortduwden. De G.G.D. werd gewaarschuwd, die met een ziekenauto verscheen. Toen passeerde juist ook een militaire vrachtauto, die ook slipte en de jeep aanreed. De jeep botste tegen de zie kenauto, reed een van de op de grond liggende mannen aan en ook nog een 41- larlge voetganger en kwam teger. een mtasrnpaaJ tot stilstand, De drie man nen, die aangereden werden, zijn na behandeling in het O.L. Vrouwegast huis naar hun woning overgebracht. De ziekenauto en de jeep werden bescha digd. In de Churchillaan is een 47-jarige voetgangster door de gladheid gevallen waardoor zij haar been brak. De G.G.D. bracht haar naar het Wilhelminagast- huis. 56 DODEN IN 1952 iSlachtoffers van verkeers ongevallen le Amsterdam De verkcersongevalleiithermometer wees ultimo 1932 12762 aan tegen 12342 op dezelfde datum van 1951 en overtrof de eindstand van dit Jaar dus slechts met 3,2 De ernstige ongevallen namen ongeveer even veel toe (3,3%). In 1052 werden 3264 personen slachtoU'er van het verkeer tegen 3098 in 1951. Deze toeneming betreft vrijwel uitsluitend de lichtgewonden (2256 tegen 2100/; liet aan tal gedoden en ernstig gewonden verschilde slechts weinig met dat van 1951 (1008 tegen 998 in 1051). In het afgelopen jaar werden 56 personen gedood tegen 71 in 1951, Van de gedoden in 1952 waren 27 ouder dan uU jaar, hiervan waren 14 ouder dan 70 en 5 ouder dan 80 jaar. Uit de statistiek blijkt, dat verhoudings gewijs de ernstige ongevallen ve'el minder zijn toegenomen dan het totaal aantal onge vallen. sen huizenjioge massa's jassen, japon nen, zandzakken, laarzen en schoppen. Ze sorteerde deze ladingen en zorgde ervoor, dat de honderden evacué's uit de polder, die allen in het dorp waren ondergebracht, kleren kregen. Een in woonster kwam om een jas voor een jongen van acht jaar, alleen overgeble ven van een groot gezin. Ze hees het knaapje, dat zich stil en hulpbehoevend aan haar vastklampte, in een donker blauwe overjas van Amsterdamse her komst en nam hem mee naar haar wo ning. Het kledingcentrum van Halsteren had tientallen dieptragische gevallen ge holpen, een man die terugkeerde van een retraite,- en huis noch vrouw en kin deren terug vond, een ouderloos vijftal broertjes en zusjes beneden de zes jaar. enz. We zouden willen dat iedere Amster dammer met eigen ogen had kunnen zien, hoe kleumende kindertjes de eva cuatie-post van Halsteren binnenkwa men en met welke dankbare blikken in hun betraande ogen zij de kousen en schoenen, jassen en mantels aan hun bibberende lijfjes lieten passen. Dit zijn tonelen, waarbij zelfs de ruigste Hoofd stedeling- tranen in de ogen krijgt. Op deze momenten mogen we trots zijn op ons Amsterdammerschap. in de hoofdstad DINSDAG 10 FEBRUARI Carré: Circus Strassburger. 8 uur. Centraal Theater: Via Lissabon, S uur. Concertgebouw, gr. zaal; U. S. O,, 8.15 uur. De Kleine Komedie: Potasch en Perle- moer, 8 uur. Leidseplein Theater: Bibelonië, 8 uur. Nieuwe de la Mar Theater: Het meisje met de grote voeten, 8 uur. Stadsschouwburg: Der Fliegende Hol» lander. 8 uur. FILMS: Alhambra: Portrait of Jennie, 14 jaar; Apollo: Too young to kiss, a. 1-; Astoria: Muurbloem van het leger, a. 1.; Bio: Singin' in the rain, a. 1.; Capitol: De madonna der 7 manen, 18 j.; Cineac (Damrak): She's working her way through college (studenten liefde), ontoelaatb.; Cineac (Reg.br.str.): Ac tualiteiten, a. 1.; City: Wanda, de zondares, ontraden; Corso: Operatie Cicero, 14 jaar; Cultura: Als je pas getrouwd bent, a. 1.; - Desmet: Achter gesloten gordijnen, 18 jaar; Edison: Starlift, a. 1.; Hallen: De schrik van New Orleans, 18 j.; Cinema Hollandia (Hrh- dijk): De baron van Arizona. 14 j.; Theater Hollandia (Nw.Herengr.)Vlammende pijlen, 14 j.; Kriterion: Le Plaisir, ontraden; De Liefde; Marie Antoinette, 18 j.; Luxor: Zorg dat je er bij komt, a. 1.; National: Operatie Venus, a. 1.; Nöggerath: Getuige vermoord, 18 j.; Nova: De arend van Ma dagascar, 14 j,; Odeon: De verboden vrucht, ontraden; Olympia: Het zwaard der vergel ding, 14 j.; Parisien: De vrouw mijner dro- men, 13 j.; Passage: Hyena's van het. rots gebergte, 14 j.; Plaza: Bureau zedenpolitie, str. vohv.; Rex: Als de avondklokken lui den, 18 j.; Rialto: Als de avondklokken lui den, 18 j.; Roxy: De laatste grens, 14 jaar; Royal: Verboden jungle, 18 j.; Van Swïnden: De zoon van Ali Baba, 18 j.; Tuschinskl: Sterren stralen overal, a. 1,: Uitkijk: The galloping major, a. 1,; Victoria: The greatest show on earth, 14 j.; West-End: De zoon van Ali Baba, 18 jaar. Jeugdleiders bespreken verhouding NKS—KNVB Op de tweede contactavond voor jeugdleiders, die Vrijdagavond, uitgaan de van de N.K.S., in het gebouw van de afdeling Amsterdam van de KNVB werd gehouden, heeft de heer G. Kruijver, bestuurslid van de KNVB en voorzitter van de Diocesane N.K.S., gesproken over het onderwerp „Beginsel en tech niek". Aan het einde van zijn toespraak legde hij aan zijn gehoor de volgende vier vragen voor; Is ook thans nog af scheiding van R.K, voetballers in katho liek verenigingsverband nodig in het belang der katholieke verenigingen? Acht gij het noodzakelijk mede een bij drage te leveren in de opvoeding van de R.K, sport voor de jeugd? Dient in het belang van deze zaak de indeling van R.K. adspiranten en junioren in afzonderlijke competities gehandhaafd te blijven? Hoe dient de verhouding N.K.SK.N.V.B. te zijn? Over deze vragen werd eerst een groepsbespreking gehouden, waarna met de inleider een levendige discussie werd gevoerd. In het kort De United States Information Service heeft een nieuwe serie langspeelgramofoon- platen ontvangen, waarvan concerten wor den gegeven in de bibliotheek, Museum plein 4. Het programma voor Donderdag 12 Februari omvat „Chicago Jazz (Johnny Dodds, King Oliver, jelly Roll Morton, Earl, Hines, Louis Armstrong, etc,). Grote zorg voor candidaatstelling voor de gemeenteraad Vrijdagavond was de K.V.P., kring Amsterdam, in een kringvergadering bij een in gebouw Bellevue aan de Mamix- straat. De voorzitter, de heer J. Copray, moest kennelijk een huivering overwin nen om nu het land in diepe rouw verkeert het leven zijn recht te her geven en een vergadering te presideren van profaan-politieke aard. Men kan, besloot echter de voorzitter, niet bij de pakken blijven neerzitten; we moeten voort, ter behartiging van het maat schappelijk belang. Verwaarlozing van de practische politiek, zou onverantwoord zijn. zeker nu, met de gemeenteraads verkiezingen voor de deur. Mej. Agnes Nolte gaf een verslag van de jongste partijraadsvergadering, die de voorzitter op een gegeven moment on derbrak omdat de spreekster iets vergat: hij wenste mej. Nolte geluk met haar verkiezing in het partijbestuur, een feli citatie waarbij zich de vergadering van harte aansloot. "Wat niet wegnam dat iedereen zich al aanstonds met haar oog- getuigeverslag tevreden stelde. Sommi gen wilden iets meer weten van de per soonlijke visie van het bestuur op even tuele achtergronden van politieke ver rassingen, zoals zich die onlangs op de partijraadsvergadering hebben voorge daan. Zo b.v. waarom plotseling pater Stokman moest wijken als bestuurslid voor prof. De Beaufort en iemand als Kortenhorst, na zoveel jaren absentie, nu ineens wel aanwezig was. Al met al een nieuwsgierigheid die een geanimeerd debat heeft uitgelokt dat in zover on vruchtbaar bleef als het bestuur zijn visie op bepaalde achtergronden niet wenste prijs te geven, Ingevolgehet reglement dat van de vergadering eeh prognose vroeg om trent de uitslag van de gemeenteraads verkiezingen m.b.t. de katholieke fractie, werd op voorstel van het bestuur het huidige aantal zetels (9) aangehouden. Eveneens hechtte de vergadering haar goedkeuring aan 27 Februari als de dag waarop de candidaténlijsten uiterlijk moeten worden ingediend. Al deze beslissingen komen zonder veel over en weer gepraat genomen worden, omdat de kring Amsterdam op de meeste andere dit voor heeft, dat ze slechts met één gemeenteraad te maken heeft. Met nadruk werd er bij de vergade ring op aangedrongen de candidatenlijs- ten met de grootst- mogelijke zorgen sa men te stellenDe candidalen moeten niet alleen onkreukbare, óók en vooral kundige figuren zijn, specialisten vaak op een of ander terrein. Om vooral niet de indruk te wekken de afdelingen bepaalde figuren op te dringen, listig, van boven af, heeft het bestuur er zich Vrijdagavond wel van weerhouden om namen te noemen. An dere jaren is het n.l. voorgekomen dat bepaalde afdelingen met mensen naar voren kwamen die zo maar terloops even door het bestuur waren genoemd en niet eens op het Politiek Advies Voorkwamen. Wat natuurlijk niet het zelfde is, als dat de vergadering zich niet één naam zou hebben laten ont vallen. Noord liet er in ieder geval niet de minste twijfel over bestaan of deze afdeling voor of tegen Korthage is. .Als deze „Noorderling" het voor 't zeggen had gehad, dan zouden de be woners over het IJ waarschijnlijk óók wel geen fietsentunnel gekregn hebben, maar wel zou hij daar voor meer hui zen hebben gezorgd. En dat is ook een oplossing, vinden ze in Noord! De oorzaak is natuurlijk erg eenvoudig straks, als zij die nu zitting hebben, zich opnieuw herkiesbaar stellen. Dat spaart het zoeken natuurlijk van nieu we krachten, Vandaar de vraag aan het bestuur of het nogal tevreden was over de staat van dienst van „de negen man nen" als we daar gemakshalve ook mej. Luns even bij mogen rekenen gedurende de nu eindigende periode. Waarop dit niet aarzelde mede te de len, dat z,i. de K.V.P.-fractie als ge heel deze 4 jaar harder gewerkt heeft dan de gemiddelde leden kunnen ver moeden. Zaterdag heeft burgemeester, mr. Arn. d'Ailly, tydens een plechtige zit ting in de raadzaal het Plaatselijk Co mité Bescherming Bevolking van de hoofdstad geïnstalleerd, Een uitgebreid college van 56 leden die letterlijk alle bevolkingsgroepen vertegenwoordigen. In zijn installatie-rede wees dé bur gemeester er op, dat in deze zware dagen duidelijker dan ooit gebleken is, welk een zegeii de burenhulp is bij catastro- phen van algemene omvang. Met dank baarheid memoreerde de burgemeester nog de verdiensten van de vroegere Lucht Beschermingsdienst; op diens er varingen werd met het ontwerpen van de Bescherming Bevolking voortge bouwd. Hij sprak er zijn vreugde over uit dat zovelen zitting hadden willen nemen in het Plaatselijk Comité dat tij dens de pauze in de gelegenheid werd gesteld onderling kennis tc maken. Het gezelschap bleek heterogeen genoeg om deze gelegenheid dankbaar aan te grij pen. Nadat de burgemeester het Comité voor geïnstalleerd had verklaard, dank te de voorzitter, de heer W. C. Roest v. Limburg, voor de morele steun die het van de gemeente mocht ondervinden. In de aanwezigheid van de leden zag hij de vastberaden wil om de opdracht uit te voeren, waarvan de kern is: verzachting en beperking van toekomstig leed. We zijn reeds bezig, zo zei hij, met het for meren van een Werkcomité. Namens de Stichting Bescherming Be volking uit Den Haag sprak de heer L. Tielenius Kruythoff die er nog eens op wees, dat de B.B. nog in opbouw is. Bij die opbouw wordt echter alle mogelijke hulp verleend en de pers en niet in het minst de Amsterdamse bewijst alle mogelijke diensten. Er verschijnen momenteel iedere week ongeveer 400 artikelen over dit gegeven in de ver schillende kranten, In tegenstelling tot vele andere plaatsen is de werving in de hoofdstad nóg niet begonnen. Deze is vastgesteld op 30 Maart en moet 20.000 vrijwilligers opleveren, onder wie 60 wijk- en 900 blokhoofden- OPROEP LICHTING De staatscourant bevat een ko ninklijk besluit houdende oproeping onder de wapenen van de verlofgan gers der Infanterie en Genie van de lichtingen 1900 en 1901. De Minister van Oorlóg heeft bepaald, dat be doelde verlofgangers den lOen dezer uiterlijk 4 uur des namiddags onder de wapenen moeten komen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2