Kerk in Tholen druk bezocht DRIE KERKDIENSTEN Koningin: hij deze ramp eendracht weer paraat In sneeuw en wind ter kerke Springvloed van ongevaarlijk bij 16 Februari goed weer Rode Kruis dankt Liga Prinses Wilhelmina in de Nieuwe Kerk op de Dam Amsterdam Pak sneeuw in hele land Vlucht boven 't noodgebied bevestigt eerste indrukken Treinstagnatie HET VRIJE VOLK MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) Onder de toren, waarvan de klok een week geleden zo angstig luidde, staat de dominee van Tholen: het stadje dat gespaard bleef op het gelijknamige eiland, dat bovenal om Stavenisse treurt. De Hervormde kerk is vol. Zijn toehoorders zijn meren deels vrouwen en oude mannen, want vele jongeren staan aan de dijken ook op de ochtend van deze dag. Er zijn Stavenissers (geëvacueerd in Tholen) onder zijn gehoor. Dan roept hij, de armen wijd en met iets van triomf in zijn stem: „Wij dach ten, dat ons niets kon gebeuren, maai de dijken houden het niet, als het God niet belieft!" En hij vervolgt'. „God wilde laten zien, dat hij er óók nog was! Wij hadden het nodig!" Tholen is weer een echt eiland, als voorheen. Wat waren de Brabantse wegen, die naar het Westen leiden op onze heenweg, veel stiller dan in het begin der achter ons liggende week! Het grootste vervoer was nu dat van dood vee. Talloze open vrachtwagens kwamen wij tegen met stijve koeien, de poten omhoog. 's Avonds komt men in Halsteren aan. Een reusachtig zoeklicht schijnt horizontaal in lengterichting op de polderweg, die naar Tholen leidt, maar onder water staat, Dat is de Auvergnepolder, het graf van vele tientallen doden. Een amphibiewagen komt door het water aan. Op de kust vraagt men: „Mag ik mee?" Maar het dient eerst in het Frans gezegd, want er staan slechts Franse militairen. De chauf feur is een Duitser. De wagen zelf is Amerikaans. Daar gaat het, in het schijnsel van de reuzenschfjnwerper, de dodenlaan door. Kapotte huizen en boerderijen links en rechts in het spookachtige schijnsel. Een dood paard drijft, op onze weg. Dat duurt een kwartier Dan is er de brug van Tholen. wij verheffen ons boven de waterspiegel In het café. Zaterdagavond, heerst een bijna opgeluchte stemming. De reactie op een week van ellende. Fr zitten mensen bij. die alles kwijt zijn. familie incluis. Zij praten om de ramp heen... Dezelfde mensen zitten Zondagmor gen m de kerk. Het land rouwt. Het rouwt op zoveel .wijzen als er gods dienstige belijdenissen en secten zijn. In Tholen alleen zijn dat er een kleine tien... De predikant bidt voor hen, die hun veerkracht hebben verloren. Tegen een ijzige sneeuwstorm in to gen gisteren de inwoners van het ernstig getroffen Brabantse dorpje Halsteren ter kerke, waar een her denkingsdienst werd gehouden. Het hoofdbestuur van het Neder landse Rode Kruis heeft aan de Liga van Rode-Kruisverenigingen te Genève getelegrafeerd dien ontroerd te zijn door de enorme hoeveelheid van gaven, welke van alle kanten toestromen. Dank zij deze bewonderenswaardi ge hulp is in de eerste noden voor zien kunnen worden op enkele spe ciale artikelen na, waarvan de Liga op de hoogte zal gehouden worden. Hoezeer het op prijs wordt gesteld, kunnen aanbiedingen van indivi duele hulp van artsen en verpleeg krachten niet aanvaard worden, om dat Nederland op het ogenblik over voldoende personeel beschikt op dit terrein. Talrijk zijn ook de aanbiedingen van huisvesting en zelfs van adoptie van kinderen. Wij zijn. er erkente lijk voor, aldus het Nederlandse Ro de Kruis, doch geven er de voorkeur aan deze hier te houden, onder voor behoud er later op terug te komen wanneer zulks nodig is. De Liga is verzocht de Rode-Kruisverenigingen in deze zin in te lichten. Behalve in Tholen woonden onze verslaggevers kerkdiensten bij in Goes en Amsterdam. Hun indrukken Om tien minuten voor tien waren alle plaatsen in de kerk van Goes bezet. Twaalfhonderd. Maar de men sen bleven binnenstromen. De grote kerk ran Goes, een bouw werk uit Reformatie, slechts voor de helft in gebruik, was gis teren te klein. De mensen stonden. Er werden tafels gehaald en vrou wen en mannen gingen er op zitten: tafels uit de consistoriekamer. Dominee kwam op de kansel. Hij zei, dat hij de dienst kort zou hou den. Hij verzocht de gemeente tij dens het collecteren de zitplaatsen te ontruimen ten behoeve van de men sen die stonden. De kerkgangers zongen: uit diepten van ellende, roep ik met mond en hart, Dominee las de kanselboodschap. Vroeg daarna een minuut stilte: „...om te gedenken..." Het werd een minuut, die be nauwde. De stilte was onvolkomen: een vrouw kon haar snikken niet, geheel bedwingen. Een man schudde steeds zijn hoofd heen en weer zoals men sen in slaap bewegen als ze dromen. Het snikken van de vrouw ging door Prinses Wilhelmina, die de vorige te Amsterdam bii. Zij verlaat hier het week reeds een bezoek aan Zierikzee kerkgebouw aan het einde van de heeft gebracht, woonde gisteren de samenkomst, herdenkingsdienst in de Nieuwe Kerk I tot het verdween in het zingen van de gemeente: „...O Heer, die daar des hemels tente spreidt, en wat op aard' is hebt alleen bereid... Het schuimig woelig meer kunt maken stille..." Waarschijnlijk zijn er nooit in die kerk zo veel nieuwe weduwen gelijk aanwezig geweest, zo veel mannen, die pas hun vrouwen hadden verlo ren, zo veel jonge wezen. De stem van de dominee golfde langs de koude stenen wanden. Soms zacht, dan uitbarstend, maar zonder enige poging, om mooier dan nor maal te spreken: „In een periode van vijftien jaar is voor de tweede maal onze wereld in elkaar gestort... En nu heb ik al horen zeggen, dat dit een oordeel Gods is. Maar God betere! ik heb de moed niet om dat te zeggen. ...Misschien ben ik wel een ver schrikkelijke prutser als dominee, dat ik dit niet durf te zeggen. Maar ik doe het niet, want het klopt niet. •De vraag blijft: waarom dan toch dit alles, waarom? waarom?" Zijn „waarom" bleef nagalmen. Hij ging verder„Ik heb als een berg tegen deze dienst opgezien... Ik weet, dat er onder u zijn, die verslagen daar zitten. Ik weet, dat veel ver wacht wordt, maar ik sta hier met mijn mond vol tanden..." Een vrouw in de kerk viel be wusteloos neer. Een paar mannen droegen haar weg. De dominee zei: „Goed, gemeente, we zullen dan pro beren verder te gaanop dit ogenblik stokte zijn stem in zijn keel. Een kind begon te huilen. Op allerlei punten moesten mensen die het uiterste hadden gevergd van hun zelfbeheersing zich laten gaan. Het gebed- waarin hij voorging, besloot met de bede: „God in den hemel, om Christus wille, help ons, help ons. Amen". Zwijgend schoven de kerkgangers van Goes naar buiten. Het oude kerkgebouw op de Dam te Amsterdam was allang voor liet begin van de oecumenische dienst volgestroomd. Het orgel speelde een koraal. Door de accoorden van het instru ment heen hoorden we weer de toon loze stemmen van de mensen in het noodgebied, waarnaar wij de afge lopen week met een brok in de keel geluisterd hadden. Al de gebeurtenissen van een rampzalige week kwamen in onze herinnering terug in dat stille kerk gebouw met zijn kaarsrechte pilaren. Nadat prinses Wilhelmina had plaats genomen, klonken de tonen van -een oude psalm „De lofzang klimt uit Zion's zalen". Professor W. Kooiman op de kan sel las bijbelteksten en de gemeente zong „Heer, erbarm u onzer"; daar na een kort gebed en schriftlezing uit het evangelie. De gemeente zong het aloude „O Heer die daar des hemels tente spreidt". Bij het zingen van de woorden „Het schuimig woelig meer kunt maken stille" dacht men aan Zee land en aan de Zuidhollandse eilan den en aan Noordwest Brabant. De Amsterdamse predikant ds M. Groenenberg, die in de plaats van dr S. F. H. J. Berkelbach van dei- Sprenkel sprak, had het woord uit de openbaring van Johannes „En de zee was niet meer" tot tekst ge kozen. „Het is geen eenvoudige taak voor een dominee om vandaag iets te zeggen", sprak hij. Men ver wacht van hem dat hij de advo caat van God speelt, dé man die Gods daden recht moet praten. Dat kan hij niet. Ook hij mag zeggen dat hij het niet begrijpt, dat hij het „waarom" van het leed en lijden niet vermag in te zien". En verder: „Christus heeft de storm gestild in deze wereld; hij wil ons behou den. Of wij nu omkomen in de golven of staan blijven. Dat is onze enige zekerheid." Professor Berkelbach deelde aan het eind van de dienst nog mee, dat meer dan 150 christelijke kerken in het buitenland een boodschap heb ben gezonden, die eindigt met de woorden „Veel kerken bidden tezamen met u en God geve u een vast geloof en een vaste eenheid in uw gezamenlijke dienst in alle menselijke nood". Na een kort gebed voor allen die lijden zong men staande drie cou pletten van het Wilhelmus. Prinses Wilhelmina liep met ge bogen hoofd naar de uitgang, de dominee verliet de kansel en daarna stroomde de kerk leeg. Voor de mensen, die krankzinnig van ellende zijn geworden. Voor de vader, die zich thans verwijt, dat hij zijn zoontje in een ogenblik van zwakheid heeft losgelaten, daar op het dak of in de boom. En zegt de dominee, er was maar zo weinig nodig geweest of ook wij hadden aan de beker moeten drin ken. Waren wij dan beter dan zij? Zeker niet. Maar God toonde zijn gramschap en hoe zou men aldus de Tholense predikant deze niet in verband brengen met de ontker stening van ons vaderland? Stil schuifelen de mensen de kerk uit. Op de besneeuwde straten van het stadje verschijnen uit andere kerken en huizen andere kerkgangers. Zij hebben strakke, vermoeide gezich ten, allemaal. Het is zwaar het leed te dragen. Het is bijna nog moeilijker er iets van te begrijpen. Geen vertragingen in noodgebieden In het hele land is liet afgelopen weekend een dik pak sneeuw geval len. De meeste provincies melden een sneeuwlaag van acht tot tien cen timeter. De herstelwerkzaamheden in de getroffen gebieden hebben door deze hui geen noemenswaardige ver traging ondervonden. Ook het trein- cn autoverkeer werd, behalve in rie eerste ochtend uren, niet gestagneerd Wel had de D-trein die om 7 20 uur uit Amster dam naar Parijs was vertrokken. *.wce*uur oponthoud, toen de stoom locomotief tussen Maarssen er. Utrecht defect raakte. De trein reed terug naar Maars sen, waar op een nieuwe locomotief uit Amsterdam werd gewacht Het andere treinverkeer op dit baanvak moest enkele uren lang over enkel spoor worden geleid en ondervond zodoende ook enige vertraging. De Spoorwegen hadden op tal van emplacementen ploegen sneeuwrui mers gestationneerd, die de wissels schoon hielden. Ook op de belangrijkste autowe gen was tijdig gestrooid en geruimd. DE KONINGIN kracht naar kruis" zodat de busdiensten overal normaal functionn eerden Alleen twee auto's van de Rotter damse brandweer, die hadden gehol pen bij het leegpompen van de We- vers-hdekpoldër bij 's Gravendeel moesten zelf als sneeuwruimers fun geren, voor zij Zondagmiddag na een moeizame tocht weer in de kazernes terug konden keren MENING VAN IR A. G. MARIS: (Van een onzer verslaggevers) Aanvankelijk bij goed zicht, maar later in sneeuwbuien en dichte mist heeft Zaterdagmorgen het KLM-vliegtuig de DC-6 „Prins Bernhard" rusteloos over de noodgebieden gekruist, op dat de directeur-generaal en enkele hoofdingenieurs van de Rijkswaterstaat, vergezeld van dr Plesman van de K.L.M. en de heer Dellaert, directeur van Schiphol, een nieuw beeld zouden kunnen krijgen, van de ramp die zich in het Westen van ons land heeft voltrokken. Veertig journalisten uit binnen- en buitenland waren hun metgezellen. Men vloog via Schiedam, IJsselmonde, 's-Gravendeel, Moerdijk, Biesbosch en West-Brabant naar Zeeuwsch-Vlaanderen, maar bij Terneuzen trok de zaak potdicht en keerde de piloot terug naar Waalhaven om een gat in het dichte luchtdek te zoeken. Dit lukte en tenslotte werden ook de Zeeuwse en Zuidhollandse eilan den in ogenschouw genomen. De toe stand bleek overal te zijn, zoals ir A. G. Maris deze reeds Donderdag had geschetst, Spoedig in kaart In het vliegtuig ging het gesprek over niets anders dan over overstro mingen. De directeur-generaal van de Rijkswaterstaat ir A. G. Maris vertelde, dat de Afsluitdijk de rand gebieden van de Oude Zuiderzee on getwijfeld heeft behoed voor een her haling van de ramp van 1916, Van de gebieden, waar de ramp zich wèl heeft voltrokken, hoopt men spoedig alle dijkgaten in kaart te hebben gebracht en dan te bepalen, hoe de volgorde van herstel zal zijn. Ir Maris sprak enthousiast over de grote eensgezindheid van ons volk bij de leniging van de nood en bevorde ring van het herstel. De vlucht beves tigde de indruk, dat de allereerste taak, namelijk die van het redden van de mensen, vrijwel was afgeslo ten. Een enkele roeiboot zag men nog, waarmee mensen en goederen op Goeree in veiligheid werden gebracht. Vorst. bedenkelijk De „Prins Bernhard" cirkelde over een gebied, waar vorst en sneeuw reeds een grijs-wit kleed over hadden gespreid. Dat waren de polders. De eilanden, met- zout water overstroomd tekenden zich duidelijk af. De vorst had een scherpe scheiding getrokken tussen de gebieden mei zout- en met zoet water overstroomd. Ir Maris wees er bij de tocht op. dat de moderne hulpmiddelen (ra dio, vliegtugen, helicoptères, mobilo foon) oorzaak waren van de redding van meer mensen, dan bijvoorbeeld vijftig jaar geleden het geval zou zijn geweest. De vorst noemde hij bedenkelijk. Deze zal de schade ongetwijfeld ver groten. Wanneer zich ijsschotóen vormen zullen deze door de wmd opgejaagd alles vernielen, dat tn het water staat. Het werken met droog zand voor het herstel van de dijken kan tijdens de vorst echter wèl doorgaan. Geen ongerustheid Met betrekking tot de springvloed van 16 Februari die onder gelijke omstandigheden hoger zou zijn dan de vloed in de nacht van de ramp zei ir Maris, dat het gevaar afhanke lijk is van de windkracht. Men kan nog steeds winterstormen verwach ten. Bij goed weer is er géén enkele reden tot ongerustheid. Ten slotte deelde ir Maris op deze vlucht ook mede. dat de Stormvloed commissie. die in 1940 een voorlopig rapport heeft uitgebracht en daarin adviseerde tot verhoging .van de dij ken. was uitgegaan van'een water stand van 4 plus N.A.P. bij Hoek van Holland. De waterstand op 1 Februari was daar nog 50 centimeter onder. Geen verschil Hij merkte op. dat men reeds ge ruime tijd bezig was de dijken gelei delijk van binnen naar buiten, dus van het oosten naar het westen, te verhogen. Het ligt zeker in de bedoe ling bepaalde dijkvakken aan te pas sen aan de voorspellingen, die de Stormvloedcommissie in "1940 deed Ir Maris ontkende dat er verschil zou zijn in de kwaliteit van het dijk- onöerhoud door Rijkswaterstaat en lagere organen. Afsluiting van de Nieuwe Waterweg, ter bescherming van de Schielandse Hoge Zeedijk, is niet wenselijk. Een betere oplossing zou afsluiting van de Hollandse IJsel, bij Krimpen zijn. Een gunstige verrassing noemde ir Maris de wijze, waarop de Hoge Schielandse Zeedijk en de dijk van de Krimpener Waard de aanval heb ben doorstaan. Daardoor is een nog groter ramp voorkomen. Koningin Juliana heeft Zon dagmiddag voor de Nederlandse radiozenders de volgende rede uitgesproken: Landgenoten, die door de ramp ge troffen zijt, en gij, redders en helpers in de ruimste zin, wij staan allen vol ontzag tegenover het grote leed, dat ons gehele volk trof. toen een deel daarvan een week geleden werd over vallen door storm en vloed: tegen over de moed, door zovelen betoond in de nood, en tegenover de ver schrikkingen, doorstaan door hen, die van ons heengingen, en door hen, die bij ons bleven met bet zware lot, dat zij thans dragen. Nederland Is niet alleen het kind van de rekening geworden op het punt van de doorbraak van zijn dijken, maar het heeft ook als een kind het hoogste gebod gevolgd van de naas tenliefde, ons door Christus gegeven, die alle leed doorleden heeft en kent. Zelfs onze superieur ontwikkelde techniek was machteloos de ramp op het kritieke moment af te wenden. Zij moest het opgeven tegenover wat ons lot moest zijn. en dus nooit met mensenmacht te keren is. Maar, op het kritieke moment, waar materiële hulp niet kon worden aangewend, werd de geestkracht van de mens opgeroepen. De doorbraak van de dijken riep, daartegen in, een springvloed op van medeleven met elkander. De eendracht uit de oorlogstijd was plotseling weer paraat Dit hief ons volk ineens op boven alle afscheidin gen er. ieder compromis der samen leving uit. Wij voelen er allen de wel dadigheid van. weer samen te werken in het streven voor een grote zaak. en in ons enthousiasme werken we door. zonder er op te letten of wij moe worden of schenken weg. zonder te letten op wat wij ons ontzeggen Als straks de zwaarste stoot is op gevangen. en ook het normale leven weer een groot deel van onze aan dacht zal vergen, dan wens ik ons allen toe, dat we met taaie volhar ding toch het herstel en de wederop bouw in dezelfde geest mogen vol brengen, met onze saamhorigheid in het oog en voor ieder zichtbaar. Hoe dieper de nood die zijn offers nam, des te dieper is tevens in de harten het beginpunt gelegd voor een verbroedering der mensheid, wat tot ver over de grenzen van het vader land zijn weerklank vond. Dit was zo bij hen die zelf getrof fen en zelfs zeer zwaar getroffen. werden door deze zelfde ramp, dit was zo, nabij en ver. Uit de gehele wereld ondervonden wij dit, in grote dankbaarheid. Zo kort na de ergste aller oorlogen treft ons deze ramp, die ons echter niet door menselijke verdorvenheid werd aangedaan, Het raadsel van het waarom is alleen bekend aan Hem. die weet wanneer Hij elk van Zijn kinderen tot zich roept, en die weet, welke beproeving, welke kracht meting, wij kunnen verdragen, elk afzonderlijk en allen te zamen. God doet thans een beroep op onze geestelijke veerkracht en od ons vertrouwen in Hem. Dit lijdgn voert maar naai' één uit- Het eten iverd onderbroken, mes en vork kwamen stil naast de borden te liggen in het noodziekenhuis van het Rode Kruis te Zeist, toen de stem van de Koningin gistermiddag uit de luid sprekers klonk. Diep getrojten luis terden de geëvacueerde oudjes de wed. Schouw—Ringenberg uit. Zierik zee (85 jaar), de wed. J. Veltman Overbeke uit Nieuwerkerk (75 jaar) en de 77-jarige H. Noteboomuit Nieuwe Tonge naar de koninklijke woorden van bemoediging komst, zowel voor de doden als voor de levenden, en - at is: naar de barm hartigheid van God en waar deze werkt in de mens. Overal waar leed is, is zegen nabij. Tussen Maarssen en Utrecht is Zondagmorgen hei. treinverkeer ge stagneerd geweest. Omstreeks acht uur raakte de locomotief van de om 7.20- uur uit de hoofdstad vertrokken D-trein Amsterdam—Parijs bij Maars sen defect. Gedurende twee uur bon daardoor op het baanvak Maarssen—Utrecht maar over enkel spoor worden ge reden. De normale route van deze D-trein gaai over Haarlem. Den Haag, maar thans is zij als gevolg van de ramp omgelegd via Utrecht naar Roosendaal.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3