60.000 Evacué's ondergebracht Dijken niet hoger VAL DA GEN. TAYLOR ZINSPEELT OP SPOEDIG OFFENSIEF Eendracht als in oorlogstijd Buiten internegevallen Emigratie-plannen kunnen doorgaan CONANT TOCH H. C. IN BONN Kans op nieuwe ramp 0.20 pCt. ZANDZAKKEN TVSSEN HEMEL EN AARDE j Gedenkdag DE EERSTE DIJKEN WEER DICHT Alblasserwaard Oprichter van 25 N.V.'s knoeide met balansen 5^ Frans vliegtuig ontploft RODNEY or DISCOVER1 Hulde voor al die stille redders Defensie-schema niet beperkt Sultan Hamid II op 25 Febr. voor MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 DE COURANT—NIEUWS VAN DE DAG 3 (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG, 8 Febr. Het totale aantal evacué's uit de ramp gebieden, die zijn ondergebracht buiten hun eigen gemeente of de onmiddellijke nabijheid daarvan, wordt officieel geschat op ruim 60.000. Ongeveer 24-000 van hen verblijven in 120 Zuidhollandse gemeenten. Een even groot aantal bevindt zich in Noord-Brabant. De Utrechtse gemeenten hebben er ongeveer 5800 geborgen. De provincie Zeeland verleent onderdak aan ongeveer 6000 vluchte lingen. Een klein percentage van hen maakt reeds aanstalten om naar hun inmiddels drooggevallen of niet langer bedreigde woon gebied terug te keren. IN deze aantallen zijn dus niet begrepen de zg. interne eva- cuatiegevallen. Hieronder wor den verstaan zij, die uit hun hui zen zijn verdreven, maar die kon den worden ondergebracht in hun woonplaats of even daarbuiten. Zo waren bijvoorbeeld in Slie- drecht 2000 personen uit hun wo ningen getrokken; alien echter konden in de gemeente Sliedrecht onder dak worden gebracht. Opvallend laag is het aantal vluchtelingen, dat binnen de pro vincie Utrecht is ondergebracht. Men verwachtte hier rond 40 000 evacué's. Zondagochtend waren hier geregistreerd 5729 vluchtelin gen. terwijl 30.000 bedden in ao- reedheid waren gebracht. In vele gevallen zijn de vluchte lingen uit de verschillende ge meenten zeer verspreid- Een sterk voorbeeld hiervan is Capelle a. d. IJsel: de 196 evacué's in deze plaats zijn afkomstig uit niet min der dan 19 verschillende gemeen ten. De Zeeuwse evacué's in Noord- Brabant is medegedeeld, dat zij voorshands niet naar hun woon plaatsen kunnen terugkeren, zulks in verband met de mogelijkheid van hoog water op 16 Februari. Dit kregen de rond 2000 evacué's te horen, die van het militaire kamp Ossendrecht met 60 auto bussen naar Eindhoven zijn ge bracht. Ongeveer 700 van de gedupeerde gezinnen uit de noodgebieden (2300 personen) hadden plannen om te emigreren. Deze emigratie zal, tenzij de plannen der gezins hoofden een wijziging hebben on dergaan. normaal doorgang vin den. Ook zij, die alles hebben ver loren. zullen in de gelegenheid worden gesteld, op zeer korte ter mijn ons land te verlaten. De in stanties zullen in deze gevallen de nodige soepelheid betrachten. De subsidie-regeling kan naar ge lang de omstandigheden worden gewijzigd. WASHINGTON, 8 Febr. Ja mes B. Conant, oud-president van de Harvard-universiteit, is van daag beëdigd als Amerikaans Ho ge Commissaris in Duitsland. Conant drong na afloop aan op „onafgebroken vorderingen" bij het voltooien der Europese Defen sie Gemeenschap. Hij drukte de wens uit, een politiek van samenwerking met de Westduitse regeringsleiders te vol gen, er evenwel aan toevoegend, dat de Duitsers in de komende kritieke weken hun eigen koers moeten bepalen. Conant vertrekt morgenmiddag naar Bonn. De Amerikaanse Senaat had Zaterdag, na enig heen-en- weer-gepraat president Eisen hower's benoeming van dr. Ja mes B. Conant tot Hoge Com missaris in Duitsland goedge keurd. Bij de stemming spraken alleen de republikeinse sena tors Francis Case en Henry Dworshak zich tegen de bevesti ging van de president van de uni versiteit van Harvard uit. Volgens senator Case gaf een rede, die dr. Conant op 7 October 1944 had uitgesproken en waarin hij zich voorstander toonde van een strenge controle op de Duitse industrie na de tweede wereld oorlog, hem „reden tot twijfel", of de geleerde wel de geschiktste man was voor deze diplomatieke post. -^-v -o Antrwrendp wiize heeft Ne- (Van onze speciale verslaggever) MIDDELBURG, Zondag. De technici van de Zeeuwse Water, staat zijn er van overtuigd, dat de dijken over het algemeen niet ho ger gemaakt kunnen worden dan zij waren. Volgens andere deskun. digen zou dit het land nog eens op vijfhonderd millioen gulden Langs Ooster- en W ester-Schelde (Van een onzer verslaggevers) LANGS OOSTER- EN WES TER SCHELDE, 8 Februari. Amerikaanse, Franse, Engelse en Nederlandse militairen, burgers uit alle delen des lands, Duitse vrijwilligers en in genieurs van Rijkswaterstaat zijn vandaag in de getroffen ge bieden op honderden plaatsen in één massale actie begonnen de doorgebroken dijken te dichten. De eerste moeizame overwin ningen op de zee zijn reeds in lut tele uren tïjds bevochten: 2000 man, 700 militairen plus 1300 dijkwerkers hebben honderddui zenden zandzakken op de dijk Sint Annalaan naar Sint Maar tensdijk aangebracht. Door deze versterking heeft Oost-Tholen eindelijk een vooralsnog vrij vei lige zeewering gekregen. Bij Nieuw-Vossemeer op Tho le n hebben de Fransen gezwoegd aan het dichien van 23 kleine en 2 grote dijkdoorbraken. Voorts wordt in Halsteren inmiddels met grote macht van militairen ge werkt aan de verwijdering van honderden cadavers. Bij Dintelsas in de buurt van Dinteloord zijn honderden Amerikanen bezig en kele gapende gaten vol met zand zakken te stouwen. Zand, stukken beton, delen van Bailey-bruggen en zware zinkstukken vormen de materialen, waarom overal in dit Zeeuwse land geschreeuwd wordt. Zeer belangrijk werk is deze Zondag van vroeg tot laat ver richt in de staart tussen Zuid-Be veland en Brabant. Het 332ste ba taljon van het Jan Willem Friso- regiment is er in geslaagd een gat van honderden meters lengte te dichten in de dijk langs de Wes- ter-Schelde ten Zuiden van Oud- Valkenisse. Dit betekent, dat de Emanuelpolder en zes andere pol ders, in totaal vele duizenden hec- taren van Nederlands vruchtbaar ste grond, voor een nog steeds dreigende overstroming zijn ge- soaard. Tevens zal het. door deze dichting mogelijk zijn vele andere polders in de buurt van Krabben- dijke te bemalen, zodat kan wor den aangenomen, dat deze binnen enige weken weer zullen droog vallen. Krabbendijke is een volslagen verlaten olaats. waaruit alle in woners zijn geëvacueerd. Niette min staat het plaatsje droog. Het is nog beschermd door een dijk. die van Yerseke af loopt en dan rond Krabbendijke gaat. en uit komt bij Rilland. Deze dijk, de dijk langs de Nieuwlandse Polder en de Gawegsedijk is vandaag door duizenden mannen, Ameri kanen en Nederlanders, overal versterkt. Het zal wel April wor den, voor de bevolking hier kan terugkeren. Aan de Spoorbaan, die naar Goes voert, zal Maandagmorger worden begonnen, Hiervoor zuller 400 militairen worden uitgetrok ken. Vele Nederlandse troepen, die enkele dagen geleden zijn ingezet, zijn reeds afgelost. Het waren voor een groot deel recruten, wier op leiding men niet in gevaar wilde brengen door een te lang verblijf in de noodgebieden. Ook op Schouwen en Duiveland wordt vooral aan de binnendijken hard gewerkt. Een overzicht over de situatie heeft men hier nog niet kunnen krijgen. De door de ver kenningspatrouilles verzamelde gegevens van alle dijkdoorbraken worden doorgegeven aan de Rijks waterstaat. waarvan de ingenieurs samen met de militaire comman danten zullen nagaan welke plaat sen in de dijken het eerst moeten worden hersteld. Het is reeds mo gelijk van Zijpe over de weg naar Zierikzee te komen. Hier is een groot stuk land reeds gedeeltelijk droog gevallen. Bij Zonnemaire daarentegen is weer een polder onder water gekomen. Bij Willemstad en omgeving en Klun- dert, waar nog alles onder water staat, is men ook druk aan het werk. Het blijkt overal, dat het water langzaam, maar in ieder ge val, zakt. millioen kubieke meter water. Naar ruwe schatting zal het een week in beslag nemen- Ginds graven draglines een uit weg in de binnendijk. En de plun deraars alleen in Slikkerveer zijn al acht van deze hyena's ge arresteerd zullen moeten op schieten, want het „gevaar" dreigt van twee kanten: de soldaten op de dijk, met het geweer in de aanslag, en de reppende zuigers. 's-Gravendeel rouwt 's-Gravendeel. Zestig doden. Op de streng bewaakte veerpont niemand gaat er op of af zonder een door de Rijkspolitie getekend bewijs waait de vlag halfstok. Droefenis en rouw. Maar op de verbrokkelde kade, waar Amerikaanse militairen en burgers bezig zijn zandzakken te vullen, bouwt de jeugd grote sneeuwpoppen en de jongens en meisjes bekogelen elkaar schater lachend. Het leven gaat door, ook in 's-Gravendeel. En het is ver-| blijdend op te merken, hoe de be volking haar geestkracht hervindt. Alle gaten in de Schinkeldijk zijn gedicht. Drie en dertig brand-1 weerauto's hebben de Nest droog-, gezogen. Het water in de Bonaven- turapolder is twintig centimeter gezakt en op een droog stuk dijk staan al verschillende vlasmaclii- nes dè industrie op 's-Graven deel) uit te druipen. Dat is het beeld van herrijzend rampengebied. De jeugd bouwt sneeuwpoppen, terwijl de ouderen weer een veilig en proper huis voor haar bouwen. komen te staan. Ook zou het bijna een generatie duren aleer de hon. derden kilometers dijk op een aan het doel beantwoordende wijze zouden zijn opgehoogd. Hier kan dus noch de omvang van het technisch kunnen noch de financiële draagkracht van ons land de risico's van een excep tioneel hoge vloed dekken. De waarschijnlijkheidsrekening plaatst hiertegenover echter een soort van wiskundige garantie. Men neemt aan, dat de kwade kansen van het samengaan van alle maxi ma aan noodlottige omstandighe den niet hoger is dan één-vijfde procent. In een loter" met vijf honderd nummers zou dit beteke nen vierhonderd negen en negen tig nieten tegenover één prijs, Die prijs is dan de prijs der samen spannende elementenGeluk kig een minimale kans! Half Februari Omstreeks vijftien of zestien Februari volgt weer een springtij. Natuurlijk let de bevolking nu meer dan ooit op de weersomstan digheden tijdens zulk 'n iedere veertien dagen terugkerend tij. Wat Zeeland in het bijzonder be treft zijn de omstandigheden het ongunstigst als de storm eerst Z.W. geweest is en daarna naar het Noordwesten ruimt. Bij Z.W. wind wordt het water via Het Ka naal de Noordzee binnengedreven. Bij ruimende wind wordt dit wa ter dan teruggedrongen in de rich ting van de Zeeuwse zeegaten. Als er nu weer een dergelijke storm zou komen, zouder. de ver zwakte dijkgedeelten op sommige plaatsen stuk kunnen slaan en dc bestaande gaten zouden uitge. spoeld kunnen worden en ver breed. Advertentie) TEGEN HOEST PASTI LLES Utopie Het bouwen van een dijk, die alle Zeeuwse eilanden tegelijk van de zee af zal sluiten, wordt in Zeeland als 'n utopie beschouwd. Zelfs als de benodigde fantastisch grote kapitalen hiervoor beschik baar zouden zijn is het nog de vraag of de techniek ver genoeg gevorderd is om een dergelijk project te realiseren. Vooral de grote diepten voor sommige z OEGSTGEESTER AFFAIRE BERECHT Grote doos 75 ct. KROONLUCHTERS BLIJVEN ZOEK ARNHEM, 7 Febr. Het ziet er niet naar uit, dat de Eusebius- kerk te Arnhem, die oOO jaar bestaat, ooit weer in het bezit zal komen van de negen zeer kost bare kroonluchters, die in het midden van de vorige eeuw voor een luttel bedrag zijn geveild en volgens overlevering in Schot land terecht zouden zijn geko men. De ondersecretaris van het ministerie van Openbare Wer ken te Londen heeft namelijk ln- ten weten, dat ondanks de ijve rige nasporïngen in Schotland, slechts een kroonluchter is ontdekt, echter van een ander type dan in ons land voorkwam. gaten maken een dergelijk plan tot een haast onuitvoerbaar werk. Het is gebleken, dat veel plaat selijke autoriteiten in Zeeland reeds geloof hadden gehecht aan een dergelijk plan. Tholen uitte reeds de vrees, dat definitieve herbouw der dijken zou moeten wachten op het tot stand komen van zulk een massale dijk. Des kundigen hebben alle twijfelaars in dit opzicht medegedeeld, dat daarvan geenszins sprake is. Kolver straat, 8 Febr. 1953 AVRO-prijsvragen bij 30-jarig bestaan HILVERSUM, 6 Febr. 1-Iet bestuur van de AVRO heeft ter gelegenheid van de viering van het 30-jarige bestaan in Juli a.s. drie prijsvragen uitgeschreven, nl. voor ernstige muziek, hoorspelen en lichte muziek. Voor de eerste twee categorieën zijn de prijzen telkens f 750. 500 en 250, voor de laatste 400. 200 en 100, buiten de normale rechten en honoraria. De inzending sluit op 1 Mei a.s. Buiten deze prijsvragen om heeft het AVRO-bestuur aan vijf Nederlandse componisten opdracht gegeven voor resp, twee werken voor symphonie-orkest. een voor fanfare-orkest, een voor blaas- kwintet en een voor twee piano's. Koningin weer naar rampgebieden DEN HAAG, 9 Febr. De Konin gin zal deze week weer enige be zoeken aan de noodgebieden bren gen. De Koningin zal daarbij ook Texel bezoeken. MA0: „DOORVECHTEN" SEOEL, 8 Febr. Generaal Maxwell Taylor, de nieuwe com mandant van het Amerikaanse 8ste Leger op Korea, heeft volgens welingelichte militaire kringen al hier laten doorschemeren, dat zijn troepen weldra een grootscheeps offensief zullen beginnen. Twee dagen geleden zei hij al tot de Zuidknrcaanse troepen die spoedig mot twee divisies ver sterkt zulltn worden tot 14 divi sies dat 7.ij zich moeten voorbe reiden op „grotere gevechten in het Noorden". Met de aftredende commandant, generaal Van Fleet, maakte gen. Taylor ïnspectievluchten boven het front en zelfs tot boven de communistische linies waai het weekeinde een levendige pa trouille-activiteit heerste en „reu- zenforten" op twee communisti sche bevoorradingscentra bezuiden Fyougjang 170 ton bommen wier pen. DE klok van de Munttoren wijst kwart over een aan. Maar op deze middag van de achtste Februari, waarop Nederland zijn doden in het Zuidwesten herdenkt, biedt de drukste winkelstraat van de hoofd stad- een beeld van grote verlaten heid. Op vele plaatsen blijft de sneeuw onbetreden, triest hangen de vlaggen halfstok van de gevels. Zo tvas de Kalverstraat op Natio nale Rouwdag. EIS: DRIE JAAR (Van onze Haagse redactie). DEN HAAG, 9 Febr. Drie jaar met aftrek wegens knoeie rijen met balansen en notulen, gepaard gaande met oplichting, eiste de officier mr. dr. J. C. Maris Zaterdagmiddag voor de Haagse rechtbank tegen de 52- jarige Oegstgeester accountant I. J. S„ oprichter van 25 N.V.'s op het gebied van: schriftelijk onder wijs, boekhandel en uitgeverij. Drie dagen lang heeft de open bare berechting van deze ge ruchtmakende affaire geduurd en niet minder dan dertig getuigen zijn idaaibij .géhoord. Een éclatant begin heeft de strafzaak-S. bij het vooronder zoek niet gehad, betoogde de of ficier in zijn uitvoerige requisi toir. De 'klachten waren druppels gewijs binnen gekomen en leken eerst kwesties van civielrechte lijke aard. Pas later bleken het niet alleen incidentele verschil len van mening te zijn, maar strafwaardige knoeierijen. Het voorlopig onderzoek van de in specteur der rijksrecherche Schouten verschafte licht in deze affaire, die ten slotte is uitge groeid tot :een omvangrijke straf zaak, waarmee de rechtbank zich enlang heeft moeten bezig- Slechts een greep Het O.M. heeft zich nog maar beperkt tot een greep uit de vele feiten, aldus mr. dr. Maris. Het een monsterachtige zaak ge worden, waarin vier opsporings ambtenaren, resp. van politie en rijksaccountantsdienst, hebben blijk gegeven van bijzondere ken nis van zaken en grote werk kracht. Delinquenten als S. vormen een groot gevaar voor de maatschap pij. vervolgde de officier. De be wijsmiddelen zijn op de zitting duidelijk naar voren, gekomen. De hoofdzaken zijn: valsheid in de notulen der vergadering N.V. De Lanige, oplichting van getuige E. met 'behulp van een fictieve balans in zake de Ned. Uitgevers Mij. (NUM'IJ), oplichting van H. Jr. in zake die N.W.B. (Ned. We tenschappelijke Boekhandel) door middel van een misleidende ad vertentie en valise opgaven in de balans, oplichting van G. S. was als directeur van de Z.H.B. (Zuiidhollanid'se Beleggings Mij.) de overkoepelende figuur van alle N.V.'s. Alle knoeierijen zijn door de figuur van deze ver dachte ineengevlochten. De accountantsrapporten van de verdediging achtte mr. dr. Maris van weinig waande, omdat de opstellers daarvan niet vol doende van de fei'ten op de hoogte zijn. Schuim der natie Bij de bepaling van de straf- maakt maakte hij verschil tussen het „uitschot der natie" en het „schuim der natie". Onder noemde categorie rubriceerde de officier de „gesjochte jongens" aan de zelfkant der maatschap pij. Het schuim der natie echter bevindt ziah te midden daarvan. Het drijft zelfs boven. Het is moeilijk te onderkennen en het bestaat uit als heren geklede mis dadigers, die onder een schijn van normaal zaken doen het kwade bedrijven. Zulk een figuur is vend. S„ aldus mr. dr. Maris. Hij is een man met inzicht en be kwaamheid, maar corruptief. Zijn staf heeft hij meegesleurd en andere medewerkers te gronde gericht. S. is van niet tot iet geworden. De zaken groeiden echter boven zijn hoofd, maar hij gebruikte zijn grote technische kracht om ande ren het slachtoffer te maken. Hij is volkomen toerekeningsvatbaar en er zijn geen verzachtende om standigheden. S. heeft getuigd van een buitengewone geslepen heid, maar zijn drogredenen zijn doorzichtig. Ter zake van valsheid in ge schrifte. oplichting meermalen gepleegd, het opmaken van on ware balansen en het gebruik maken daarvan kwam de officier tot zijn eis van drie jaar met af trek. S. heeft bijna een jaar in voorlopige hechtenis doorge bracht. Een verzoek tot onmiddellijke invrijheidstelling wees de recht bank af. De eerste verdediger, mr. A. Mout, betoogde, dat S. geen slim merd was, maar een impulsieve optimist, een maniak met een volkarmen- gebrek aan mensenken nis. S. is kennelijk een jaar in voorarrest gehouden, omdat men de ontdekking van grote misdrij ven verwachtte, maar deze zijn niet gebleken, aldus pl. Verd. was de zoon van een kleine winkelier en is al voor de oorlog rijk geworden. Hij is het slachtoffer geworden van een fluistercampagne, gevoerd door afgunstigen. Opzet is niet bewe zen. Pl. concludeerde tot gedeel telijke nietigheid' van de dagvaar ding en voor de rest tot vrij spraak. De tweede raadsman van S„ r. J. H. Willems, ontkende, dat zijn dienst ca. f 300.000 in eigen zak zou 'hebben gestoken. Inte gendeel. S. heeft er juist geld op toegelegd, zei pl. Mr. Mout merkte nog op. dat de kaakslag, die de officier S. had toegediend door hem als „schuim der natie" te betitelen, geheel misplaatst was. Uitspraak 21 Februari. HET weekeinde bracht geen rust voor hendie met een opofferingszin, waarvoor geen woorden te vinden zijn, hun schakelend werk ver richten in het enorme inter nationale apparaat der hulp verlening. Het geronk boven het rampgebied was ook nu niet van de lucht. Onver droten gingen de Ameri kaanse vliegers voort met op dé hun eigen, radicale wijze, hun welkome steen bij te dragen. Bij Ellewoutsdijk op Zuid-Beveland bestond die ditmaal uit zakken zand, waarvan er dagelijks dui zenden door transportvlieg tuigen naar de bedreigde plaatsen worden gebracht. Op deze foto het droppen van de zakken, waarvan er juist eiikele tussen hemel en het geteisterde land zweven. v Vier doden, 17 gewonden BORDEAUX. 7 Febr. Een Franse „Dakota", afkomstig van Abdijan in Frans West-Afrika is vandaag nabij Ej-sines in het Zuidwesten van Frankrijk neer gestort. Vier personen werden gedood en zeventien gewond, Het toestel probeerde op een veld nabij Eysines een noodlan ding te maken, maar explodeerde in de lucht. OP ontroerende wijze heeft Ne derland een gedenkdag ge houden, doch lezers wagen of het niet beter ware geweest, deze nog een weinig uit te stellen, de me dedeling in het oog houdend, dat het aantal slachtoffers nog niet bekend is, wijl er nog velen ver mist zijn., en er duizenden wer kers aan de bedreigde dijken staan, voor wie de gedenkdag een werkdag was een harde werk dag. Er zijn bezwaren geopperd tegen het afgelasten van goedbe doelde liefdadigheidsvoorstellin gen, in haast en met inzet.van veel tijd en geld ondernomen Zo schrijft mij mevr. A. E. van B. T. te Amsterdam: Zulke voorstel lingen waren ook voor a.s. Zon dagavond (dat is dus gisteren) ge organiseerd, doch nu is plotseling Zondag bestemd voor een grote nationale herdenking, zodat die voorstellingen haastig afgelast moesten worden. Laten wij nu ho pen dat er in de komende dagen niet meer dingen zullen gebeuren, die het herdenken nodig maken. De koortsachtig werkende comi- té's, die reeds alles voor elkaar hadden, gratis verstrekt druk werk, de plaatsen verkocht, doen nu al hun best op een latere da tum alsnog deze liefdadigheids avonden te doen slagen. Mijn zorg is nu. komt er bij het publiek nu misschien door uitstel., afstel, waardoor het Rampenfonds be denkelijk te lijden zou hebben? Daarom wilde ik u vragen het pu bliek te willen opwekken, ook op een latere datum alsnog zijn spontane medewerking te willen verlenen." Ik vrees, mevrouw, dat de ramp ons nog lang genoeg zal bezighou den en daarom heb ik ook van wege de Gedenkdag uw vraag niet eerder vermeld dan nu. De Ge denkdag is in een even spontane opwelling aangekondigd als de voorstellingen waarover u het hebt en het zou niet passend geweest zijn, nog vóór die Gedenkdag be zwaren op te noemen, want ons bij uitstek christelijke volk is nog altijd gelukkig van mening, dat een Gedenkdag als deze. waarvan men niet direct de materiële voor delen kan aanwijzen, toch wel dit onschatbare voordeel heeft, dat hij mensen van alle richtingen ïo goed cementeert als wij wensten dat met onze dijken ware ge schied. En voor de vrees dat van uitstel afstel komt. ik geloof er niet aan. Het is bij ons altijd hollen of stilstaan, maar wij zijn dan in draf geraakt, ditmaal. nu is het een zaak van ons allen op gang te blijven en het woord van dr. Kor- tenhorst niet te vergeten: „Die millioenen bijeengebracht voor het Rampenfonds zijn maar een klein gedeelte van wat er nodig En als ik de verslagen lees en de foto's zie, dan geloof ik dat wel. PASQUINO. For my honey and for mo Sj RADIOREDE VAN DE KONINGIN: DEN HAAG, 8 Febr. In de rede die koningin Juliana hedenmiddag voor de Neder landse radio heeft gehouden, heeft HJVf. er op gewezen, dat de ramp een medeleven en daarbij een eendracht zoals in de oorlog in ons volk heeft wakker geroepen. „Dit", aldus onze Koningin, „hief ons volk in eens op bo ven alle afscheidingen en ieder compromis der sa menleving uit." II.M. sprak de hoop uit, dat, als straks het normale leven zijn rechten herneemt, het werk van herstel en wederop bouw in dezelfde geest van eendracht zal worden vol bracht. De Koningin wees er verder op. dat het lijden van thans slechts naar één uitkomst wijst: naar de barmhartigheid van God en waar Deze werkt in de mens. Hare Majesteit sprak als volet: ..Landgenoten, die door de ramp getroffen zijt en gij red ders en helpers in de ruimste zin, wij staan allen vol ontzag tegenover het grote leed, dat ons gehele volk trof toen een deel daarvan een week gele den werd overvallen door storm en vloed: tegenover de moed, door zovelen betoond in de nood, en tegenover de verschrikkingen doorstaan door hen. die van ons heen pingen. en door hen. die bij ons bleven met het zware lot, dat zij thans dragen. Nederland is niet alleen het kind van de rekening gewor den op het punt van de door braak van zijn dijken, maar het heeft ook als een kind het hoogste gebod gevolgd van de naastenliefde, ons door Christus gegeven, die alle te««ï doorleden he;ft en kent. Zelfs onze superieur ontwikkelde techniek was machteloos de ramp op het kritieke moment af te wenden. Zij moest het op geven tegenover wat ons lot moest zjin. en dus toch nooit met, mensenmacht te keren is. Maar, oo het kritieke mo ment. waar materiële hulo niet kon worden aangewend, werd de geestkracht van de mens opgeroepen. De door braak van de dijken riep, daartegen in, een springvloed op van medeleven met elkan der. De eendracht uit de oor logstijd was plotseling weer paraat. Dit hief ons volk in eens op boven alle afscheidin gen en ieder compromis der samenleving uit. Wij voelen er allen de wel dadigheid van, weer samen te werken in het streven voor één grote zaak, en in ons en thousiasme werken we door zonder er op te letten of wij moe worden of schenken weg zonder te letten op wat wij ons ontzeggen. Als straks de zwaarste stoot is opgevangen, en ook het normale leven weer een groot deel van onze aan dacht zal vergen, dan wens ik ons allen toe, dat we met taaie volharding toch het her stel en de wederopbouw in de zelfde geest mogen volbren gen, met onze saamhorigheid in het oog en voor ieder zicht baar. Hoe dieper de nood, die zijn offers nam, des te dieper is tevens in de harten het be ginpunt gelegd voor een ver broedering der ménsheid, wat tot ver over de grenzen van het vaderland zijn weerklank vond. Dit was zo bij hen die zelf getroffen en zelfs zeer zwaar getroffen werden door deze zelfde ramp; dit was zo, nabij en ver. Uit de gehele wereld ondervonden wij dit, in grote dankbaarheid. Zo kort na de ergste aller oorlogen treft ons deze ramp, die ons echter niet door menselijke verdorven heid werd aangedaan. Het raadsel van het waarom is al leen bekend ean Hem, die weet wanneer Hij elk van Zijn kinderen tot zich roept, en die weet welke beproeving, welke krachtmeting, wij kunnen ver dragen, elk afzonderlijk en allen te zamen. God doet thans een beroep op onze geestelijke veerkracht, en op ons vertrouwen in Hem. Dit lijden voert maar naar één uitkomst zowel voor de doden als voor de levenden, en dat is: naar de barmhartigheid van God en waar deze werkt in de mens. Overal waar leed is, is zegen nabij." AMSTERDAM, 7 Febr. „Van daag heb ik voor de derde ke^r de getroffen gebieden met ei»n vliegtuig of helicopter bezocht en ik geloof, dat ik nu zo ongeveer iedere van de zwaarst getroffen steden en dorpen op Schouwen en Duiveland, Goeree en Overflak- kee, Tholen en een enkele plaats in West-Brabant heb gezien", zei prins Bernhard. toen hij Zater dagavond als voorzitter van het Nationaal Rampenfonds voor de radio sprak. Maandag zal de Prins doorgaan met zijn bezoeken in West-Bra bant en de overige rampgebieden in Zuid-Holland en Zeeland. De Prins zal ook nog bezoeken bren gen aan de Waddeneilanden die door de stormvloed zijn getrof fen. De Prins zeide vooral getroffen te zijn door de vastberaden moed en de taaie vasthoudendheid van eigenlijk iedereen, die bij het reddingswerk betrokken is. „Het optrekken van militaire hulp formaties spreekt natuurlijk meer tot de verbeelding." aldus Z.K.H. Daarom wilde hij ook de held haftige strijd gedenken van de zwoegende dorpelingen in het" noodgeibied, van de toegesnelde Darticulieren en studenten, van de D.U.W.-arbeiders. van de vissers, schippers en vrachtrijders en vooral niet te vergeten de vele stille werkers achter de schermen, die het dag en nacht op hun pos ten hebben uitgehouden. „De strijd van de naamloze vrij williger". aldus Z.K.H., „die zo krachtig heeft geholpen slacht offers te redden, en groter leed te voortkomen." Ambassadeur Van Roven: WASHINGTON. 8 Febr. Ne derland is niet voornemens, zijn defensieprogram te beperken en zal alles d'oen om zijn NATO- verplichtingen na te komen, on danks de schade „die groter Is dan die van de oorlog". Aldus ver klaarde vandaag de Nederlandse ambassadeur in de V.S.. dr. J. H. van Royen, tijdens een radiorede. „Het zal echter enorme energie kosten, de 500.000 verwoeste hui zen weer op te bouwen. Maar ons volk zal. zoals altijd, werken en er zijn schouders onder zetten". Dr. v. Roven vertrouwde, dat Ne derland zijn economische stabili teit zal herkrijgen, al diende het te worden erkend, dat „de zware slag onze export zal doen vermin deren". Hij legde er echter de nadruk op. dat de industriële ca paciteit niet is aangetast. DJAKARTA, 7 Febr. Sultan Hamid II zal op 25 Februari voor het Hooggerechtshof terecht staan. zo heeft een woordvoerder van 't hoofdparket medegedeeld. De zitting zal openbaar zijn. maar met het oog op de beperkte plaatsruimte zal slechts toegang worden verleend op vertoon van een kaart die vooraf dient te wor den aangevraagd. (Aneta)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2