MEESTE GATEN DEZE ZOMER DICHT Verziltingsgevolgen zullen erg meevallen Dulles weer terug doden Stil herdenken van de doden herdenkt zijn Het water zakt! ijyi taai ALBLASSERWAARD begin Maart droog RUIM 24 MILLIOEN IN RAMPENFONDS BIJNA 40.000 STUKS VEE Prinsessen boven noodgebied TUSSEN VORST EN DOOI Engeland situatie thans meester Vertrouwen op snelle ratificatie EDG N ederland-Denemarken Na bijna een week Bezinning in kerk N.Z. VOOBBUHGWAL 225 - AMSTERDAMS. -DE(gURflNT HOOFDREDACTIE: A. P. VAN LEEUWEN li^SH^.EEErE:E:.'r£^ttijllfl C SL, gg% "Z^Z^T^.zrzz SSSSS MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 6 PAGINA'SNoLJ^£31_56ste_Jaargang ENKELE BETONNEN PONTONS NODIG HET water zakt het snelst, waar het kan worden afgevoerd door sluizen. In die gebieden, waar bemaling is, zal het uiter. aard langer duren, voordat al het water is weggewerkt. En dat geldt dan alles voor de ingesloten ge deelten. De grqotste puzzles leveren de polders op, waar de dijkgaten zo. danig openliggen, dat het water bij normale eb en vloed in en uit stroomt. Het totaal van het aantal gaten is nog niet juist te becijferen. Bij Waterstaat vergelijkt men deze materie met een kledingstuk, waarmee men is gevallen. Er zul len grote gaten zijn, rafelgaten en ook beschadigde plekken, die men eerst later ontdekt. Meevallers Het wordt een grote meevaller genoemd, dat men, in tegenstel ling tot de oorlogsperiode, onmid dellijk mensen en materialen ter beschikking kan stellen van de rampgebieden. Een tweede geluk kige omstandigheid is de hulp van militaire zijde. De inzet van groot materieel, zoals de Ameri kaanse troepen ons dit kunnen bieden (bulldozers, etc.) is na tuurlijk evenzeer van eminent belang. Verzoek aan Engeland Het is zaak te zorgen, dat ook de zwaarste dijkgaten gedicht zullen zijn op een tijdstip, dat het land gereed wordt gemaakt voor de winterzaai. Aan de En gelsen is gevraagd, of zij nog de beschikking hebben over be tonnen pontons, zoals de Geal lieerden in 1944 bij de construc tie der kunstmatige havens voor de invasie in Frankrijk hebben gebruikt. Indien deze pontons er tijdig zijn, zal men ze in zeer beperkte mate kunnen gebrui ken. Ontzilting Een apart probleem vormt de ontzilting. Ontziltingsdeskundigen hebben reeds vele grondsoorten laten nemen van ondergelopen gebieden. Het zoutgehalte wordt onderzocht. Een geluk bij een ongeluk is, dat veel van het overstromings water in Noord-Brabant en Zuid- Holland brak en niet zout is. Wan neer het water snel genoeg is af gevoerd, zal men daar waarschijn lijk reeds deze zomer redelijke oogsten kunnen verkrijgen. Een liter zeewater bevat onge veer 30 gram zout. Wanneer "de grond meer dan 10 gram zout per liter bodemwater bevat, is er vrij wel geen landbouw meer mogelijk. De regen zal dus een belangrijke factor in het ontziltingswerk vor men. Het regenwater spoelt het zout dieper de bodem in, dan de plantenwortels kunnen komen. De ervaringen van Walcheren komen thans zeer ter stade. Het regen water van één winter zal waar schijnlijk voldoende zijn om de nu ondergelopen Zeeuwse gron den zo zoutvrij te maken, dat uiteraard met enige reserves landbouw mogelijk zal zijn. Leidsestraai 11 Ceintuurbaan 308 LAMPEN MET SFEER EN STIJL AMSTERDAM, 8 Febr. Er zijn volgens ramingen tussen de 30.000 en 40.000 stuks vee bij de overstromingsramp omgekomen. In Brabant zijn alle ronddrij vende cadavers reeds vrijwel op geruimd. In de stallen en onder het puin verwacht men echter nog het nodïgje dode vee aan te tref fen. De destructors werken nu op volle kracht. In Son b.v. worden ongeveer duizend cadavers per dag verwerkt. Ook destructor- bedrijven in andere delen van het land ,en zelfs die van Antwerpen zijn bij het opruimingsrwerlk in geschakeld. DEN HAAG, 8 Febr. Daar het weer hedenmiddag gunstig was, hebben de prinsessen Beatrix, Ire ne en Margriet een vlucht ge maakt boven de geteisterde gebie den. De Koningin en de Prins zijn van oordeel, dat het noodzakelijk is dat hun dochters zich een volle dig beeld vormen van de ontstel lende ramp, die ons volk heeft getroffen. AVONDKLOK IN ZIERIKZEE ZIERIKZEE, 7 Febr. De bur gemeester van Zierikzee heeft met ingang van heden de avondklok ingesteld. Deze geldt van 10 uur 's avonds tot 7 uur 's morgens. Het is verboden zonder schrifte lijke vergunning van de politie de gemeente te betreden of zich voor welk doel dan ook, in het over stroomde of geëvacueerde gebied te begeven. De toegang tot de door de bor den afgesloten gedeelten is ten strengste verboden. Wordt aan eerste sommatie geen gevolg ge geven, dan zal de politie van de vuurwapens gebruik maken. BEZOEK DR. DREES DEN HAAG. 8 Febr. Minis ter-president Drees heeft zich dit weekend op de hoogte gesteld van de toestand in de noodgebieden. Nadat hij Zaterdagmiddag per vliegtuig een algemeen overzicht had gekregen van de omvang van de ramp, heeft hij zich Zondag plaatselijk laten inlichten over de hulpverlening. Roowme-N^T IW NBD. HBRV. KBRK VAN TWOt-EfV (ZEELAND) (Van onze speciale verslaggever) I en mens uitrustten van het harde 's-GRAVENDEEL. 8 I' eor. werken en hst doorstane leed, De dikke sneeuwlaag, die vandaag1 waaraan de alom uitgestoken half- als een warme deken over geheelI stok hangende vaderlandse dun- Nederland lag, verdoezelde ook het doeken uitdrukking gaven. Een leed en de verwoesting rampgebied. Het rampgebied, dat thans in het teken staat van snel en doeltreffend hërstelwerk aan dijken, wegen en huizen. Het leek vandaag alsof natuur A (Van onze weerkundige correspondent) AMSTERDAM. 9 Febr. Een grootscheepse aanval wordt van daag van het Westen uit inge zet op de strenge kou in Neder land. Maar zelfs Zondagavond laat was het nog niet duidelijk» wat het resultaat van deze aan val zou zijn. Voor het Noordoos ten van het land leek toen aan houden van de vorst waar schijnlijk, voor het Zuidwesten bestond er een kans op inval lende dooi. Buitengewoon koud is het in de Tijdelijk sneeuw Zwaar bewolkt mei tij delijk sneeuw. Matige tot krachtige Zuidoostelijke wind. laler op de dag in het Zuidwesten mogelijk ruimend naar Noordwest en enkele regen- of ha gelbuien. Matige tot lich te vorst In het Zuidwes ten echer lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Zon op 805, ond 17.44 Maan op 5 59. ond 12.48 Voertuigen lioht op van 18.14 tot 7.33. Station Ochtend Helsinki sneeuw sneeuw15 13 Oslo zonnig li.bew. —13 15 Moskou zw bew. zw.bew.13 15 Warschau ha bew. zonnig —4 —7 Berlijn opkl. li. bew. —5 —7 Amsterdam sneeuw zw.bew 2 l Londen zw. bew. sneeuw 3 2 Parijs zw. bew. 3 2 Luxemburg zw.bew 4 6 G. Partenk. opkl3 5 Wenen h. bew. —1 3 Innsbruck zw bew. 1 5 Genève zonr.ig ha. bew. 2 0 Locarno zonnig zonnig 5 2 zonnig zonnig 11 10 li bew 7 6 Algiers buien zw. bew, 14 14 nacht van Zaterdag op Zondag geweest. Het vliegveld Deelen ware sneeuwstorm belemmerde het uitzicht en vertraagde de tocht, die w(j vanmorgen per auto maak ten om de stand van zaken op te nemen in het rampgebied- ,,A1 het water", zo vertelt de burgemeester van Alblasserdam, mr. L. Looy, „vindt zijn uitstro- mingsgebied in de Alblas en het nieuwe waterschap. Ik ben erg op timistisch en wij 'zien de toekomst rustig en vol vertrouwen tege moet." Burgemeester Looy ver wacht, dat reeds Maandag de meeste industrieën weer in bedrijf had een laagste temperatuur van' kumien worden gesteld. 15 gr. onder nul. In Vlissingen er uit gehaald kwam 14 gr. vorst voor, in Zuid Limburg 13, in Twente 12 en in Groningen 10 gr. Veel steden en dorpen in Duitsland hadden tus sen 15 en 20 gr. vorst. Zelfs in Midden-Frankrijk kwam hier en daar 12 gr. vorst voor. Zondag zorgde een kleine storing, die van de Noordzee was geko men, voor een verrassing. Ten Zuidwesten van de lijn Amster dam-Eindhoven werd. de wind enkele uren achtereen West en de temperatuur steeg" er tot 1 a 2 gr. boven nul. In Groningen bleef het echter de gehele dag 8 gr. vriezen. Toen tegen de avond de wind weer Zuidelijk werd. keerde ook in Zeeland en omgeving de vorst terug. De grote aanval op het vorstge- bied komt thans vanuit het Wes ten, waar een storingsfront, voorafgegaan door een uitge strekt gebied met sneeuwval, langzaam over Engeland trekt. Het maakt een goede kans van daag boven Nederland tot stil stand te komen. Aan de Oostkant van het front zal het blijven vriezen ten Westen er van valt de dooi in. Waar de scheidingslijn tussen vorst en dooi zal komen te liggen is ech ter nog niet duidelijk. en gedroogd. En hoewel het nog wel drie weken kan duren voor dat we helemaal van het water af zijn, we hebben de verbinding over land weer voor elkaar en dat is primair voor ons dorp" zegt de burgemeester. Wat het vriesweer betreft voor de ondergelopen huizen zag de burgemeester het ernstig in. De meeste waterleidingen zijn niet afgesloten, omdat daarvoor geen tijd meer was. Aan de andere kant is er ook weer een lichtpuntje. De opstuwing van het water gaat nu niet door en dat is van zeer veel belang. Gordijnen vastgevroren IJselmonde, Ridderkerk en Slik kerveer! Aan de luwzijde van de Molendijk hebben de vrouwen de kleden weer op de vloer gelegd. Maar aan de andere kant, waai de polder bijna 2Vz meter onder water staat, zijn de gordijnen vast gevroren in het ijs; het water staat er tot aan de zolders, maar wordt langzaam onder de ijslaag wegge zogen door sterke zuigers en kleine watergemalen, die op tal van pun ten in bedrijf zijn gesteld. Vier Zie verder pag. 3, le kolom Q FS0R/63 DEN HAAG, 9 Febr. Toen het Ne.tionaal Ram penfonds Zaterdagavond an dermaal achter de werk zaamheden van een drukke dag een punt zette, bleek het totaal der tot dan getel de bedragen te zijn gestegen tot f 24.080.000 Maar de Nederlanders gaan dóór en zij blijken sterk in het uitdenken van originele vond sten om de mensen te pakken. Meisjes van de Huishoudschool te Deventer bakten 90.000 olie- NA DE WATERSNOOD LONDEN, 8 Febr. In Enge land hebben ruim 10.000 man van leger, vloot en luchtmacht en honderden burgers het gehele weekeinde koortsachtig gewerkt aan het herstel van de zwaar be schadigde dijken aan de Engelse Oostkust. Vandaag kon worden gemeld, dat men de situatie mees ter is. In Londen is men thans druk bezig met het uitwerken van een waarschuwingssysteem voor over stromingen. Inmiddels is koning Boudewijn van België van zijn vacantiereis naar de Franse Rivièra in Brus sel teruggekeerd. Hij zal spoedig enkele bezoeken aan de getroffen gebieden brengen. Met zijn vader, koning Leopold, heeft hij 500.000 francs ter beschikking gesteld. In de provincie Antwerpen is de toe stand bij verscheidene dijken nog steeds ernstig. PARIJS VRAAGT LONDEN LANGERE GARANTIE LUXEMBURG, 8 Febr. De „In dependence" het Amerikaanse presidentiële vliegtuig voert John Foster Dulles en Harold Stassen weer naar Washington. De „informatieve reis" van de beide staatslieden langs zeven Europese hoofdsteden Rome, Parijs, Lon den, Bonn, Den Haag, Brussel en ten slotte Luxemburg is achter de rug, en in al deze plaatsen heeft Dulles er op.gehamerd, dat de Europese Defensie Gemeen schap er nu spoedig moet komen. Hij heeft „ferme taal" gesproken, maar per slot van rekening schijnt hij zo meent men te Washing ton vertrouwen te hebben, dat het verdrag van het Europese le ger spoedig geratificeerd zal wor den. Een belangrijk punt is, in hoe verre Engeland zich aan dit leger' zal verbinden. De Franse premier, Voor Rampenfonds interlandwedstrijd DEN HAAG, 7 Febr. Het KNVB-bestuur heeft het prachti ge aanbod van de Deense voetbal bond om het nationale elftal een extra-wedstrijd te laten spelen ten bate van de slachtoffers van de watersnood, dankbaar aanvaard. Op Zaterdag, 7 Maart a.s., aan vang des middags te lialfvijf, wordt de officiële landenwedstrüd NederlandDenemarken in het Stadion Feijenoord te Rotterdam gespeeld. De KNVB en het Fijenoord- stadion stellen de bruto-recette geheel ter beschikking van het Nationaal Rampenfonds. Er wordt geen enkele invitatie verstrekt. Elk plaatsbewijs dient derhalve te worden betaald. B. en W. van Rotterdam hebben reeds ontheffing van vermakelijk heidsbelasting verleend. Alle onkosten van de wedstrijd komen voor rekening van de KNVB, resp. het Stadion Feijen oord. De bruto-opbrengst zal uit eigen middelen van de bond nog aan zienlijk worden verhoogd. De KNVB verwacht op deze wijze een bedrag van f 200.000 te kun nen afdragen. René Mayer, en de minister van Buitenlandse Zaken, George Bi- dault, zullen nu aan Engeland ver zoeken, zijn garantie aan de leden- staten van de EDG tot vijftig jaar te verlengen. Dit zou de Franse socialisten tevreden stellen, waar door deze partij aan de regering de vereiste meerderheid zou ge ven om de ratificatie van het ver drag door het parlement te krij gen. De andere landen hebben te genover de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken reeds hun bereidheid tot ratificatie uitge sproken. De laatste dag van zijn bezoek aan Europa bracht Dulles in Luxemburg, waar hij een laatste appèl tot de zeven landen richtte: ..Laten de Europese landen hun historische rivaliteit beëindigen en de volken, die reeds te lang ver deeld zijn geweest, in een innige gemeenschap samenbrengen." Maar ook daar vroeg hij in zijn rede voor de autoriteiten van de Kolen- en Staal-Gemeenschap (o. w. Jean Monnet) „creatieve da den." (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM. 8 Febr. Tussen Poortvliet en Stavenisse is Zaterdagmiddag nog een 9- jarig jongetje op de zolder van een afgelegen, onder water staan de boerderij aangetroffen. Het kind was bewusteloos, de overige leden van het gezin bleken te zijn omgekomen. Per hefschroefvliegtuig werd het bewusteloze knaapje nagr een ziekenhuis te Bergen op Zoom gebracht; de piloot maakte er een landing voor in de tuin! In de loop van Zaterdagnacht kwam het kind bij kennis. Zijn toestand is echter kritiek. bollen, waarmede de leden van Deventers politiecorps van hoog tot laag Zaterdag huis aan huis „collecteerden' Men kwam bollen te kori. Een extra- bedrag van f 12 217 kon de Koekstad hierdoor afdragen. In Nieuw Vennep zal de eige naar van twee kleine huizen deze op 19 Februari laten veilen ten bate van het Rampenfonds. De georganiseerde landbouw in de Vijfherenlanden zal de landbouwers vrage i 1 van het melkgeld over 1153 af te staan. Het hoofdbestuur van de Orde van Vrijmetselaren heeft, daar toe in staat gesteld door de loges in Nederland, f 100.000 overge maakt. De door de bezoekers van de Rotterdamse, beurs bijeenge brachte gelden hebben een eind cijfer van f 130.000 bereikt. Tijdens de Zondag in Z.erik- zee gehouden drie kerkdiensten werd ten bënoeve van het nood gebied de verbluffende som van f 2.518,87 gecollecteerd. In een notedop Nog enkele cijfers in een no tedop: Wijmibritseradeel f 101.000 (24 koeien toegezegd): Prov. Noord-Brab. Electr. Mij in Den Bosch schonk f 100.000; Huizen (N.-H.) zamelde f 49.310 in: Lex- mend f 19.000 (ca. f 10 per in woner); Zwijndrecht f 90.000; Arnhem passeerde de 7^2 ton. Op de girorekening van de prov. griffie in Limburg is in to taal reeds bijna f 400.000 gestort. De bevolking van de gem. Wa terlandkerkje (West-Zeeuws Vlaanderen) (150 gezinnen) braoht ruim f 11.000 bijeen. Dit kemt neer op f 73.per gezin of f 20.per inwoner (555): de gem. Terneuzen-SluiskH (die zelf veel last van de watersnood on dervond) collecteerde f 30.000 bij elkaar. Delft's inzameling loopt naar de twee ton. De gemeenteraad van Enschede heeft f 100.000 be schikbaar gesteld. Deze stad zond reeds 12.000 dekens en honder den tonnen goederen. De N.O.-polder zal een ge meente of streek adopteren. In zameling f 71.589. Alpften a.d. Rijn zal de gem. Zuidland (Voor- nePutten) adopteren. De Belgische Luchtvaartmaat schappij Sabena is behulpzaam bij het vervoer van de nog steeds groeiende en hoog opgestapelde massa goederen. Zij doet dit be langeloos. Landbouwers opgelicht (Van onze correspondent.) TER APEL, 9 Febr De po litie 'heeft zekere W. uit Gronin gen gearresteerd, verdacht van oplichting. Van drie landbouwers in de gemeente Vlagtwedde had hij in totaal f 3200 weten los te krijgen, onder voorwendsel, dat hij èr voor kon zorgen, dat hun zoons zouden worden afgekeurd voor de militaire dienst. Een iveek is nu voorbijgegaan (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 8 Febr. Stil le Zondag.... Zondag der doden... Nederland in rouw Een lijkwade van sneeuw ligt over het land, blinkend wit in de zon. De geluiden van de stad zijn gedempt. Uit de huizen hangen de vlaggen halfstok. Het is een zamer dan ooit in de straten, op de pleinen en grachten. Een heel volk is een dag lang stil en ge denkt ootmoedig de zware offers, die het in de eeuwenoude strijd met het water heeft moeten bren gen. Een week is intussen voorbijge gaan. Nederland gedenkt zijn do den. Het zijn er honderden en het blijken er elke dag nog meer te zijn. Dodenzondag. De gelovigen van alle gezindten stromen naar de kerken en bedehuizen, zoals ons volk dat gewend is te doen als Gods hand het kastijdt. We zijn in de Nieuwe Kerk op de Dam geweest, waar prinses Wilhelmina zich in het gebed ver enigde met de gemeente. Tot op de laatste plaats was het kerkge bouw bezet. Velen moesten het voor lief nemen met een staan plaats op de blauwe grafzerken tussen hoge stapels ingezamelde goederen voor hen die door storm en vloed have en goed hebben verloren. Een aangrijpende ont roerende dienst, geleid door ds. M. Groenenberg Ned. Herv. pre dikant en voorzitter van de Oecu menische Raad van Kerken te Amsterdam. En zoals hier waren ook de overige kerken in heel het land vol. H.M. de Koningin, prins Bern- hard en de prinsessen Beatrix en Irene woonden de dienst bij in de Ned. Herv. Kerk te Baarn waar ds. J. A. J. Vermaat voorging. In de R.K. kerken werd een kort herderlijk schrijven van het epis copaat voorgelezen. Overal wer den extra-collectes gehouden ten behoeve van de slachtoffers van de nationale ramp. Een Zondag van rouw, een Zondag van het ge bed, een stille Zondag- Wij gedenken hen die het leven lieten. De slachtoffers van Sta venisse, Oude en Nieuwe Tonge, van Numansdorp, 's-Gravendeel, Nieuw Vossemeer. Kortgene en van al die andere steden en dor pen, waarvan de namen nog verre nageslachten zullen herinneren aan de nationale ramp van 1 Fe bruari 1953. Stille Zondag... stille stad... Eenzamer de straten dan anders. De theaters, bioscopen, de musea en de meeste café's gesloten. In de hele Jordaan geen lokaal, dat zijn deuren opent vandaag. Als het donker wordt, blijven de res taurant leeg en blijven vele licht reclames uit. De sneeuw is weg- gedooid en Amsterdam is zwart. Een stad in rouw.... Zegen na leed Zwaarmoedige klanken golven over het land: de torenklokken luiden. Dan spreekt er een stem, waardig en ernstig. De stem van is zegen nabij!" Een Koningin een vorstin. „Overal waar leed is, troost haar volk. Langzaam schuift de nacht over Nederland, over de grauwe watervlakte van het overstroomde land, over de nog onbekende graven, over de doden en over de vluchtelingen van Zeeland, Zuid-Holland en West-Brabant. Maar ook over dst andere Nederland, het Nederland van de barmhartigheid, van de spontane hulp en van de naasten liefde. De zee heeft ons hard geslagen, maar ze heeft tegelijkertijd onze rijen dicht aaneengesloten. Dat is de zegen van het gemeenzame leed Niet zo erg als in oorlog Nog meer goede berichten: De gevolgen van de verzilting van ak. ker- en weideland zullen lang niet zo ernstig zijn als bij de tijdens de oorlog geïnundeerde gebieden, want het water zal veel korter op het land blijven staan. Alle dijkgaten worden gedicht volgens de oude beproefde Neder landse methoden. Men maakt dus geen gebruik van het door de Ame rikanen voorgestelde systeem. (Bailey-bruggen, opgevuld met rots blokken en zand, die in de dijkgaten worden gelegd en daarna wor den opgeblazen). Koekstad werd oliehollenstad (Van onze speciale verslaggevers) -A A AV-ZAV-^A A NOODGEBIED, Zondagavond. De structuur van ver reweg het grootste deel der dijkgaten waterstaatkundigen durven zelfs een cijfer van 90 te geven is van dien aard, dat deze gaten nog vóór de zomer kunnen worden gedicht. Op vele plaatsen in de overstroomde gebieden zakte het water alleen Zaterdag reeds 25 tot 50 cm. Bijzonder goed nieuws kwam o.m. uit Poortvliet, waar alle gaten in de buitendijk zijn' gedicht, uit St. Annaland, waar vier gaten in binnendijken zijn gesloten, uit Numans dorp, waar het water afvloeit en geen vrees meer bestaat, dat opnieuw water binnendringt en ten slotte uit Krabben- dijke, waar eveneens door onvermoeide krachtsinspanning de dijk van de Emanuelpolder is gesloten, waardoor de be dreiging van zeven polders is afgewend.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1