Biedt allen hulp! Arnhemse Roode Kruis regelde alle werk op Tholen Arnhemse politie als veevervoerders Meer dan2000dijkwerkers gevoed en gelegerd Kroniek van de stad: Beroep op onze lezerskring Redders keerden terug, geschokt en zwijgzaam ARNHEMSE CANTINEWAGEN IN HALSTEREN CLOWNTJE RICK KELDERS DAGBLAD MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 Een bestelling van een kwart millioen QP HET PLEINTJE bij de Ecndrachtstraat in het stadje Tholen is het een hele drukte. Daar waar de bushalte van de B.B.A. is voor de richting Bergen op Zoom, staat een aantal mensen te wachten. Maar de B.B.A. is daar in een week niet geweest en liet zal nog wel even duren voor zij er weer komt. Toch staan die mensen daar niet tevergeefs, want met vrij grote regelmaat rijden de Amerikaanse ducks met hun Duitse chauffeurs van Halsteren naar Tholen v.v. Eén van die ducks zit vol met een Roode Kruis-plocg uit Helmond: liet is de aflossing voor de Arnhemse colonne. Even later staan de Arnhemmers aangetreden, de commandant meldt zich af bij de burge meester, die niet kan nalaten een woord van dank namens de burgerij te spreken. Dan is het werk voor de Arnhemse Roode Kruis-mannsn en vrouwen afgelopen. Na een lange weck van evacueren cn organiseren, van veel werken en weinig slapen, keren deze mensen eindelijk terug naar bun eigen warme bed, krijgen zij eiudclijk hun verdiende rust. Dokter Miete had zijn collega Visser afgelost en de zaak als „com- Toen wij Woensdag j.l. schreven, dat dokter Visser met een Franse boot naar Tholen was vertrokken, konden wij evenmin als dokter Visser zelf vermoeden, dat hem daar een taak wachtte, die meer leek op die van een landvoogd dan die van een colonnecommandant van het Roo de Kruis. .Bij aankomst op Tholen bleek, dat men daar rustig hulp had afgewacht, zonder ook maar de allernoodzakelijk ste contacten te hebben gelegd of de ter beschikking staande diensten te heb ben gecoördineerd. Samen met de luitenant Krul en de helpers heeft dokter Visser daar moeten zorgen voor de eva- cué's in het stadje, contact moe ten zoeken met de burgemeester van Stavenisse, het allernoodza kelijkste voor de getroffen ge meenten moeten aanvragen, kort om het werk van verscheidene functionarissen tegelijk moeten verrichten. Het voormalige distributiekantoor werd ingericht als hoofdkwartier. Met een van de Fransen geleend zendertje, dat later door een apparaat van de Nederlandse militairen werd vervan gen, werd het onmisbare contact met de „normale" wereld onderhouden. De uitstapjes van de bevolking naar het vaste land met de high-speed-tracks en de ducks moesten tot het uiterste worden beperkt, daar deze voertuigen anders hun doel misten, nl. Tholen voorzien van levensmiddelen en ma teriaal om de dijken te dichten en de afvoer van de naar het stadje ge vluchte polderbewoners. Daarom ging het Roode Kruis passen uitgeven. Dat een geduchte contróle op alles nodig was, blijkt ook wel uit het feit dat de boot, die klaargemaakt was om voor de eerste keer naar Stavenisse te varen, na een kwartier afwezigheid van de Arnhemse Roode Kruis-mcnsen vol met allerhande lieden zat. Een on derzoek wees uit, dat eigenlijk nie mand noodzakelijk naar het zwaar ge teisterde plaatsje moest. Twee geüni formeerden beweerden zelfs de stoot troepen daar te moeten aflossen, ter wijl er zich nog geen militair in Sta venisse bevond! AGENDA MAANDAG: Musis Sacrum, 20 uur: Caeciliaconcert door het Concertgebouworkest o.l.v. Rafael Kubelik. V.U.-gebouw, Rijnstraat, 20 uur: Uni versele Religieuze Beweging „De Tempelbouwers". Met film, DINSDAG: De Oude Doelen, Doelenstraat 16a, 20 uur: Möttlinger Samenkomst. Stadsschouwburg, 20 uur: Besloten voorstelling voor de RAVO. Tivoli, Velperweg, 20 uur: „Het leven van een Zwerver", lezing door A. den Doolaard voor de Nederlandse Reisvereniging. V.U.-gebouw, Rijnstraat, 20 uur: „Mo derne Amerikaanse letterkunde", door G. A. Dudok te Amsterdam, (cursus). V.U.-gebouw, Rijnstraat, 20 uur: Ge nootschap NederlandFrankrijk. „La continité de la musique fran- caise" door Daniël Maublanc, FILMS: Luxor: „Palace Hotel". Toegang alle leeftijden. Aanvang der voorstellin gen: 14.30, 18.45 en 21 uur. 50-minutenfilm dagelijks 11 uur. Saskia: „Het is Middernacht Dokter Schweitzer". Toegang 14 jaar. Voorstellingen als in Luxor. Palace: „Ferrucha". Toegang 18 jaar. Voorstellingen als in Luxor. Donderdag 12 Febr., 18.45 en 21 uur: Filmkunstvoorstellingen. Arnhems: „Alarm bU de Kustwacht". Toegang 14 jaar. Voorstellingen als in Luxor. MUSEA: Gemeentemuseum: Geopend van 10— 17 uur. Zondags van 13 tot 17 uur. Brembeek: 1015 uur. Burgers Dierenpark: geopend van 8 uur tot zonsondergang. TENTOONSTELLINGEN: Gemeente Museum: Expositie Franse wandtapijten. Zondag 8 Februari gesloten. APOTHEEKDIENSTENDe Zondag-, avond, en nachtdiensten worden t.m. 13 Febr. waargenomen door Apotheek Witteveen, Zijpendaalseweg la. telef. 23334 en Apotheek Miedema Van Aalst. Steenstraat 56b, telef. 24151. De Gemeente-Apotheek is open op werkdagen van 8.30 tot 22 uur. Op uren dat de Gemeente-Apotheek ge sloten ls, kunnen spoedrecepten wor den aangeboden in een dienstdoende apotheek. Geneeslt. dienst: tel. 24446 (b.g.g. 22267). Dokterspost Velperweg 27, teL 22902, mandant van Tholen" overgenomen. Donderdagnacht om twaalf uur had dokter Miete gezegd nog één sigaret te zullen roken en dan eindelijk eens een heerlijke, lange nacht te gaan slapen, toen de telefoon rinkelde. Een ambtenaar van de Rijkswaterstaat vroeg voor de volgende dag voeding voor ongeveer driehonderd arbeiders, die door de Heide Mij voor drjkher- stellingen zouden worden gestuurd. Dokter Miete zei „Ja". Nog geen uur later belde dezelfde ambtenaar echter weer op, nu met de boodschap dat het aantal van driehonderd inmiddels was veranderd in vierhonderd en twintig. Bovendien vroeg hij of ook voor onderdak kon worden gezorgd. Dokter Miete zei weer „Ja" Men is toen gaan berekenen wat hiervoor allemaal nodig was. Men was hier nauwelijks mee klaar of er kwam een officier van de landmacht, die met veertienhonderd soldaten by St. An- naland lag om de dijken te dich ten. ,;Het Roode Kruis in Tholen functlonneerde zo goed, of het ook voor voeding cn ligging van de mi litairen kon zorgen." Deze man zag er geen gat in en dokter Miete zei weer „Ja" Een nieuwe berekening werd opge zet met het gevolg, dat er een tele foontje ging naar Arnhem om te zor gen voor mokken, lepels, borden, stro zakken, kopkussens, van ieder 2000 stuks en voor 4000 dekens. Uiterlijk zo en zo laat op Tholen. Op zijn beurt is de heer Weidema in Arnhem aan het rekenen geslagen en even later belde hij dokter Visser, die juist terug was, op met de mede deling: „Dokter Miete is gek. Hij geeft een bestelling op van een kwart mil lioen gulden!" Het bestelde was nodig en het is op tijd gekomen. Talloos zijn de verhalen, die de men sen van de Roode Kruis-colonne Arnhem van hun belevenissen op het eiland Tholen zouden kunnen vertel len. Het zou een boek vol worden. Bij alles wat zij deden hadden zij de volle modewerking van de autoriteiten en dc bevolking. Niemand van de be volking had echter enig idee zelf een initiatief te nemen. Zij vonden alles goed als er maar leiding was. En die leiding kwam met de Arnhemse co lonne. De Roode Kruis-colonne Ai-nhem is Zondagavond behouden op haar basis teruggekeerd met een aantal doodver moeide, maar uiterst voldane mensen, omdat zij wisten, dat zii nodig en nut tig werk hadden verricht. De mensen in de rampgebieden in het algemeen, in ieder geval de mensen op Tholen, hebben ondervonden dat „bij het Roode Kruis zyn" niet betekent een mooi pakje aan hebben en by bijzon dere gebeurtenissen vooraan mogen staan, maar dat Roode Kruis be tekent: helpen waar nodig is. zonder zich vooraf af te vragen wie en hoe. Dat men dit nimmer vergete! Zij zijn naar Tholen gegaan, nadat zy Rilland en Bath en Nieuw Vossemeer hadden geëva cueerd en daar tussendoor nog een auntal karweitjes hadden op geknapt. Zij hebben daar de men sen geholpen en getracht het leed te verzachten, op een manier die vaak niets meer met Roode Kruis werk te maken had. Doch zy hebben hun plicht gedaan tegen over zichzelf en tegenover God. Hoedekenskerke wachtte komst van Hermandad af rjOOR VLAANDEREN GLIJDT EEN AUTOBUS. Bijna niemand merkt Item op, want het is al heel laat in de avond cn bovendien hangt cr een dichte mist. De chauffeur cn de agent van de verkeers politie naast Item turen op het spiegelgladde wegdek om te voorkomen, dat de wagen hij een onverwachte bocht van dc weg raakt. In de bus zitten achttien politiemannen. Doodvermoeid, maar met het bevredigende gevoel Jat zij niet voor niets moe zijn geworden. Bijna drie dagen en nachten hebben zij gewerkt, wachtgclcpcn, mensen en dieren geëvacueerd en allerlei andere nodige werkjes opgeknapt in Hoedekens kerke, dat door Arnhem is geadopteerd. Met de gedachte aan het wanne bed thuis proheren deze mannen al wat te slapen, maar «le ijzige koude houdt de nieestcn wel wakker. Toch voelden zij zich wonderlijk licht, want zij hebben nu geen verantwoordelijkheid meer, nadat de zaak op goede wijze aan de Rijkspolitie kon worden oveigedragen. Hoedekenskerke is een klein plaatsje in de zak van Zuid-Beveland. De grote vloedgolf is aan het plaatsje zelf voorby gegaan, maar de polders om t dorpje hebben daardoor des te meer geleden. Vooral het naburige Baarland. Toen de inspecteur D. v. d. Kraats zich Woensdagavond met zijn mannen bij de burgemeester van Hoedekens kerke meldde, bleek dat men getracht had aan het werk te gaan. Doordat echter de verschillende diensten weinig of niet waren gecoördineerd, was er zo goed als niets tot stand gebracht. Inspecteur v. d. Kraats onmid dellijk aan de slag. Besprekingen met burgemeesters, uitzetten van wacht posten voor bewaking van voedsel, het weren van nieuwsgierigen, tegengaan van plunderen enz. enz. Gelukkig was er' nog telefoonver binding met de buitenwereld, terwijl, dankbaar gebruik werd gemaakt van de diensten van een viertal jongelui van de zeevaartschool uit Vlissingen, die daar met een mobilofoon aanwezig waren. Hoe meer de zaak geregeld werd, hoe meer werk werd er van de agenten verlangd. Want men vroeg voedsel aan, vooral voor Baarland, en de transporten moesten worden begeleid, maar ook moest toezicht gehouden worden op de distributie. Het verkeer moest worden geregeld. Wanneer een wagen 'van de dijk rolde, waren er po litiemannen nodig om hem weer op de kant te helpen. De bevolking was zeer behulpzaam, maar leder wachtte op een bevel om wat te doen. Dat bevel kwam pas toen het Arnhemse poliie-detachement arri veerde. Al spoedig kreeg men de beschikking over enkele amphibievoertuigenmet Duitse chauffeurs. Hiermede heeft men nog verscheidene mensen van de zol ders gehaald. Daar de bevolking niet zonder haar vee meegaat, leken de tochten vaak meer op veevervoer- transporten. Bij één van die tochten had men twaalf mensen en zeven koeien in de duck geladen, terwijl men twee paarden er achter had gebonden. De duck, die over een ondergelopen weg reed zakte plotseling opzij. Door de koeien aan een kant te plaatsen kon men de zaak nog enigszins in even wicht houden. Na een half uur onver moeid zwoegen kon de duck verder ry den. Eerst toen de tocht ten einde was vertelde de chauffeur, dat het op het kantje af was geweest of de duck was omgeslagen. Gelukkig dat da in zittenden in de veronderstelling leef den, dat een duck blijft drijven als hij vaste grond verliest, want als zij de waarheid hadden geweten was de angst nog veel groter geweest. Nog lang zullen de gebeurtenissen in en bjj Hoedekenskerke in de ge dachten van deze achttien Arnhemse politiemannen blijven. De wacht op de zeedijk, waar het water door sijpelde en waarvan de grond soms onder de voeten bewoog. De agent, die op een gegeven moment tot over zijn knieën in de klei zakte en er met vereende krachten weer uit getrokken moest worden. De evacua tie van koeien met de ducks, waarbij het in- en uitladen over de hoge rand met de meeste moeilijkheden gepaard gingen. Vandaag of morgen of overmorgen lopen deze agenten weer hun patrouille in de stad. Niemand zal aan hen zien. dat zij nog zo kort geléden hebben ge vochten voor het behoud van mensen en dieren. Zij zullen echter het gevoel hebben, dat hun komst in Hoedekens kerke orde schiep in een chaos en dat een goed functionnerende dienst werd achtergelaten. GEDENKDAG: Arnhem was Zondag een verstil de stad. Overal hingen de vlaggen halfstok, slap in de windstilte. Sncemo daalde geruisloos neer, met haar dikke witte wade alle geluid dempend. Het leek of de natuur een smetteloze mantel wilde sprei den over het leed dat z\j had aan- gèricht en zelf inkeerde na haar uitbarsting van tomeloos gewéld. De kerken waren vol: een dag van boete en inkeer was het voor het kerkvolk; de offerande bracht tot uitdrukking wat in hen omging. In de huizen, waarbij weinig voet sporen in de sneeuw de aanwezig heid van mensen verrieden, werd geduisterd naar de sobere woorden van de Landsvrouwe, die sprak van leed, barmhartigheid en vertroos ting. Gezwegen werd er nog lange tijd daarna. Een dag van inkeer verstreek in stilte en blankheid, maar de jeugd met zijn onverwoestbare wil tot le ven en spelen zag de sneeuio. In hun wereld ging liet leven onweer staanbaar verder. Iedere helling, iedere glooiende straat, waar nu geen auto's hinderden, was liün en de sleetjes suisden omlaag. Wie zich nog met een auto in de buurt bevond, moest bemerken dat soms drie jongens tegelijk zich gehurkt V. aan de bumper mee lieten trekken, dat dc sneeuw in grote wolken op stoof. De hoge top op Monniken huizen was zwart van kleine stip pen: kinderenonvermoeibaar met hun sleeën. Zo behield liet leven zie litoch zijn re.clitcn voor op deze dag, in de ar geloze jeugd; de hoop der toe komst. NEEN BESTAAT NIET: Daar er momenteel geen gelegen heid is om overuren te maken in de bouw en de meeste bouwwerken wegens vorstverlet stil liggen, heeft het personeel van de Bataafsche Aann. Mjj gemeend haar steentje op een andere wijze bij te moeten dra gen. Dit heeft zy gedaan door een snipperdag af te staan en dat oe- drag wordt verdubbeld door de Firma. Dit bedroeg alleen in Arn hem reeds 1200, VELE KLEINTJES Vrijdagmiddag verschenen op de Rosendaalseweg in Oost een zestal meisjes van een jaar of dertien, ge wapend met poetsmiddelen en ging ijverig aan het poetsen van bel knoppen en brievenbusplaatjes. Wat de bewoner van het onderhanden genomen huls voor deze dienst wilde afstaan, was bestemd voor het Rampenfonds. Het viel" met tegen, want toen de op voorschot gekoch te poetsmiddelen van een dergelijk groepje schoolkinderen betaald wa ren, bleven er enige tientjes over om af te dragen. Leerlingen van de R.K. Huishoud school op het Willemsplein gingen op de stoep van de school schoenen poetsen en verkochten erwtensoep voor een kwartje de kop. Alles voor het goede doel. COLLECTANTEN De geüniformeerde collectanten hebben Vrijdag en Zaterdag het meeste succes gehad. De gemeente politie en de buschauffeurs (sym pathiek hondsbrutaal) haalden samen 1824 gld. op; de militaire po litie 1170 gld. Maar ook de Vitesse- jongelui (1734 gld.) bewogen velen tot het ledigen der zakken; de Ho- recaf-mensen incasseerden 1427 gld. (inclusief). Dit waren de topscorers, maar ook de verpleegsters (char- mant-bcscheidcn), de brandweer en de Bronbekers kwamen respect in boezemende bedragen brengen. To taal 86.631 gulden: een record opbrengst voor Arnhem. Maar: we zijn er nog lang niet. CHRONIQUEUR IIIIHIIIIIIIIIilllIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllülllllllllllllllllllllIUIIIilllllillllllllIlllllllllllllllllllllllllllllli Qntzaglijk is de nood, die door de overstromingsramp ;n het Zuid westen van ons land is veroorzaakt. Heel ons volk moet uaar ver mogen bijdragen om daarin te voorzien. In overleg mei het Nationaal Rampenfonds gtellen wij ons adiuinistrn tief orgaan beschikbaar voor de inzameling van gelden. NIEMAND BLIJVE ACIITER! Alle giften, groot en klein, zijn welkom. Wij nodigen jnze lezers ui' ons hun gift te doen toekomen door: 1. storting aan de loketten van onze bureaux; 2. overmaking op onze rekening bij Van Ranzows Bank *e Arnhem; 3. overschrijving of :torting op onze giro-rekening No. 2'6132. De onivangen gelden worden in ous blad verantwoord en afgedragen aan het Nationaal Rampenfonds. l!ll!!lll||llll|l|!|llllllllllll!lllllll!!IIIIIIJIIIIIIIII!llllllllllllll|l|linilll^ JJEDE N MORGEN werd de bemanning van de gemeentelijke sleepboot „Maarten van Rossuni", die Zaterdagavond laat in Arnhem terug keerde, door Burgemeester Malser ten stadlmizc ontvangen. Met deze sobere ontvangst bedoelde dc burgervader tevens reeds zijn erkentelijk heid te betuigen jegens allen die in Arnhem huis en haard verlieten om hulp te gaan bieden en wie later nog de dank van het stadsbestuur be tuigd zal worden. Dc „Maarten van Rossuni", die onder hevel voer van kapitein A. Klein, had huilen de machinist J. P. Fischer en de schippers J. Kraaienveld :n W. van Draak, twee Roode Kruis-helpera aan boord. Remijn en J. Wiedema. Als technisch ambtenaar was de heer D. Jorrilsma aan de bemanning toegevoegd. O" U o fficieel" was het karakter van deze ontvangst in zekere zin niet. On gedwongen, begrijpend, onderhield de burgemeester zich met deze mannen, die wel reeds enigszins van de 'er- moeienis, doch zeker niet van dc op gedane indrukken bekomen waren. Hun houding was zwijgzaam, ofschoon zij welwillend antwoordden op de vra gen, welke de persmensen na bet ver trek van de burgemeester hun kwamen stellen. En geen wonder. Menige hel per in het noodgebied is een dag of langer in de war geweest door de ta ferelen, die hij onvoorbereid te zien kreeg. Zo betrad een lid van deze be manning een schuur, waar hij plotse ling h?t stoffelijk overschot van een groot aantal slachtoffers ontwaarde. Temidden van deze verbijsterende Daar waar het beginpunt is van de ducks, die de verbinding tussen Hal steren en Tholen onderhouden, staat even opzij van de weg een directie keet. Het geval lijkt echter meer op een woonwagen cn het loopt helemaal niet in de gaten. Maar iedere militair en ieclere burger, werkzaam in of nabij Halsteren, weet deze wagen te vinden en men loopt daar niet vaak voorbij zonder even op het ruitje te kloppen. Want dan gaat het raampje open en een vriendelijke stem vraagt: „Soep, koffie, chocola, brood?" Het is de geïmproviseerde cantine- wagen van de Arnhemse U.V.V., die daar dagelijks talloze mensen van een kop warm drinken of soep voorziet. Enkele cijfers? Zaterdag werden minstens '2700 bekers drinken of soep uitgereikt, 47 broden werden gesneden en uitgedeeld, 100 kadetjes, 17 pond worst en 7 pond kaas (als broodbeleg). Onder leiding van mevrouw Birlie Ettij uit Twello, voorzitster van de federatie Gelderland van Vrouwelyke Vrijwillige Hulpverlening, staan de da mes J. C. Dikker. M. Bertcls, J. van Sprang en Houtzeel (bijgenaamd ..Kleintje") de hele dag brood te snij den, soep en melk te koken en koffie te zetten. Zij hebben nauwelijks een ogenblik rust voor zichzelf. Gelukkig staat er bij de nonnetjes van het St. Elisabeth's Gesticht 's avonds een lekkere warme hap klaar en als de dames dan doodver moeid in bed kruipen ligt daar een heerlijk warme kruik. Hoe het allemaal In zijn werk gaat? Men weet liet soms zelf niet. De melk komt van het Roode Kruis en een baal suiker kwam ^fiit Arnhem. En dan is daar Jan Kind, een smid die eens ccn smederij had aan de Thotenseweg, en die. verdreven uit zijn volkomen kapot geslagen huis, nu wonderen verricht bjj de cantinewagen. Hjj weet adressen waar vlees of kaas te krijgen is, hoe de gasstellen aan buta-cylinders beves tigd moeten worden. De heer Verburg heeft met de auto van de fa. Cohen uit Arnhem gezorgd, dat de ingrediënten op de plaats van bestemming kwamen. Men fluistert, dat het geld voor de vele inkopen uit de zak van een van de dames komt... Eri als de soldaten van verschillende nationaliteiten en de burgers een ogen blik uitblazen van een koude tocht op het water, zijn de goede en warme ga ven van de Arnhemse U.V.V.-sters van harte welkom. Zeven ton gepasseerd In het afgelopen weekeind is het be drag aan giften van Arnhemmers ge stegen tot 719.593 gulden. De kerk- coliecle bracht 37.964 gulden op zon- de Ned. Herv. kerk, waar men nog aan het tellen Is. De totale opbrengst van de straatcollece was 86.631 gulden. Zaterdag kwam er 31.231 gulden bij. Bij de girodienst, de banken en de dagbladen werd totaal gestort 29.540 gulden. Nog een extra-Inspanning is nodig voor de drie ton, dlc het millioen vol maken. \RIJBANK VLEES Dinsdag as., 14 uur, is er verkoop van vers vlees. Uitgifte van nummers, half twee. indrukken werd van de helpers juist een grote mate van eigen initiatief ge vraagd, want de officiële instanties voor zover ter plaatse nog intact waren, zoals men zich denken kan, overbelast en de autoriteiten overver moeid. Ieder moest op een gegeven ogenblik weten te doen wat hem voor de hand kwam en zelf een taak zoe ken. Moeilijk scheen dit niet. want er was volop noodzakelijk werk. Maar menigeen scheen verlamd soms, door de indrukken welke hem overvielen. Dit waren de algemene ervaringen van deze Arnhemmers die behouden terugkeerden. Zij hebben weinig rust genoten en de vele overuren welke zjj gemaakt hebben werden door hen ter beschikking van het Rampenfonds ge steld, zoals wij van elders vernamen. DE TOCHT van de „Maarten van Rossum" begon op de avond van Zondag 1 Februari om elf uur. Er werd wel risico genomen met deze nachte lijke vaait naar Willemstad, dat door het Roode Kruis als eerste bestemming was aangegeven. Maandagochtend om negen uur kwam men daar aan. De burgemeester was aangenaam verrast met deze hulp. Toen ging het naar Dordrecht, mensen wegbrengen en victualiën laden voor het geïsoleer de Willemstad; waar men Dinsdag ochtend weer terug was. Men bleef er niet. Zierikzce was het volgende doel. Dank zjj de Roode Kruisvlag mocht de „Maarten van Rossum" de haven, die reeds overvol was, binnenstomen. De chaos was groot. Op eigen initiatief verleende men hulp by ziekentrans port. De andera dag ging het met een sleep zieken en geëvacueerden naar Rotterdam. Op de terugweg werd in Dintelsas een pomp-aggregaat afgele verd. Nu ging het met een sleep le vensmiddelen cn kleding naai Oude Tonge. Het was Donderdag toen men de kans kreeg binnen te lopen. De Vrjjdag werd besteed met hulpverle ning, waarna Zaterdag de terugtocht werd aanvaard. De Roode Kruis-helpers raakten in Zierikzee gescheiden. De een maakte zjjn eryaring nuttig bij het aan boord hrengen van patiënten in het hospi taalschip. waar ccn chirurg, een inter nist en verschillende semi-artsen voor de medische verzorging klaar stonden. De ander Weidema hielp bjj het lossen van de helicoptères welke regelmatig de mensen aanvoerden die op het nippertje gered waren. Er was één hcfschroef vliegtuig, dat buitenboord nog twee patiënten extra vei-voerde op brancards, zij waren door een wind-kap enigszins tegen de luchtstroom beschermd. Een Amerikaanse piloot kwam een gegeven ogenblik zelfs 'net een geredde aan, die hjj op het dak van zijn helicoptère had vastgemaakt. De .Nationaal Rampenfond' Giften, afgedragen aan ons bureau, d.d. 7 Febr. 1953: "Pers. Lampenkoning, Arnhem 30, N. N., Arnhem, 25,H. G., Am- hem 10,Mevr. C. H. v. H., Arn hem 25,—; Wed. B., Velp, 10.—; C. M., Arnhem, f 15.P. L., Arnhem, 10,Overgemaakt op onze Bank rekening, H. J. v. P., Oosterbeek, f 25,—. De ontvangen bijdragen -ijn afge dragen aan het Nationaal Rampen fonds. slachtoffers waren met z'n vieren en hij had maai ruimte voor drie... Een geredde vrouw werd aangevoerd met een raamkozijn nog om de hals en een andere een man met een afgezaagde boomtak nog krampachtig in de verkleumde handen. De geredden waren doorgaans volkomen apathisch. Niets maakte nog indruk op hen en bij velen openbaarde zicht later een shock-toestand, die snel medisch in grijpen vereiste. in Willemstad hadden onze helpers op de zolder van een hotel een nood hospitaaltje van 12 bedden in kunnen richten Het rampen-depót op de zol der van het gemeentehuis bracht daar uitkomst. De toestand in Zierikzee was geheel verschillend. Het stadje is er als ge heel goed afgekomen, maar de straten waar het water geweest was, bleken radicaal verwoest. Funest was naar ons een der Roode Kruis-manncn mededeelde het persoonlijk initiatief van de hel pers, die alléén hun goede bedoeling meebrachten en vaak zonder geschikte kleding, zonder voedsel zelf weldra geholpen moesten worden. Eén indruk overheerste nog bij al onze mensen. Het is de uitdrukking van angst of verbazing, welke hun op de gezichten der slachtoffers telkens weer trof. Lang zullen zij deze last nog met zich dragen. Maar zij hebben hun taak volbracht. Straatvoetballertjes in de zaal Door de straatvoetballers van Arn hem wordt Donderdag- en Vrijdag avond ten bate van het Rampenfonds zaalvoetbal gespeeld. De volgende clubs doen mee: RKDWS fkampioen van 1952), „Arsenal" (met' wonder- kccperl. „Geitenkamp" (winnaar van de wisselbeker, die ook nu weer de in zet is). LVV (Jongenshuis Leger des Heils), Ons Kuis Jeugdontspannings- centrum Klarendali, DWB (Klaren- dal), „De Velpse Leeuwen" en „Inter" (Jnfferstraat, twee maal bekerwin naar). Neen bestaat niet De slagzin „Neen bestaat niet" is niet zo maar een gezegde maar een realiteit, welke tot in alle lagen van de bevolking is doorgedrongen en wel ke ook door een ieder als volkomen juist wordt beschouwd. Dit bleek weer overduidelijk toen be raadslaagd werd over de bevoorrading van de Arnhemse cantinewagens, die in het getroffen gebied de getroffenen en voornamelijk de helpers voorzien van eten en drinken. Daar blijkt dat hst meeste behoefte bestaat aan warm drinken en men met een pondje suiker en koffie niet geholpen is, werd besloten enige grote bedrijven op ,te bellen om de cantine wagens van het nodige te voorzien. Een telefoontje was voldoende. Bin nen de kortst mogelijke tijd kreeg men van een fabriek in Eist vier balen sui ker en een hoeveelheid tomatensap, uit Tiel een grote party suiker, van Arnhemse Grossiers een hoeveelheid koffie en thee en van een firma een partij verpakte suiker. Dank zjj deze gaven kunnen de can tinewagens weer verder werken. Hierljj is het niet gebleven. De in middels opgebelde Arnhemse hotels, café's en restaurants hebben totaal 162 kg koffie en 8 kg thee gegeven. Bovendien heeft een melkfabriek twee wagens met koffieroom ter De- scbikking g-steld. Misschien zullen een volgende keer andere bedrijven worden opgebeld. Wij zijn ervan overtuigd dat de reactie dan dezelfde zal zijn. Een goed begin in Corso Het was een lawaai dat horen en zien iemand verging, Zaterdagmiddag, terwijl honderden kinderen de Corso bioscoop binnendrongen. Uitgelaten van gespannen verwachting gingen zij naar hun film en te lang duurde het naar hun zin, voordat ieder plaatsje bezet was en de zaal donker werd. Toen werd het echt stil. De dame en de meneer die eerst nog kwamen vertel len dat zij voortaan iedere maand voor een kleingheidje zo'n eigen film hier te zien zouden krijgen en dat deze eerste helemaal niets kostte doordat een krantenbedrijf en de „straatvoet ballers" en „Ons Huis" en „Het Vuur" de handen ineen geslagen had den. zij werden welwillend aangehoord, maar eindelijk kwam toch de film. Eerst een mooi journaal en toen nog een zwemfilm waar reusachtig by ge doken en gered werd, daarna de hoofdschotel: „De Spoorzoekers". Nu, daar kon je als volwassene ook nog bij in spanning zitten. Het was wel alles anders daar in Australië, waar ze in de zomer herfstfeest vieren en de kinderen op een paard naar school gaan. Maar verder zijn kinderen overal dezelfde. Zij doen iets doms waardoor vaders dure paard gestolen werd en dan proberen ze het goed te maken. Zij sporen zelf de paarden- dieven in de wildernis op en weten ze zolang af te matten dat vader en de politie, die hen zoeken, alles tegelijk vinden, de „verdwaalde" kinderen met hun zwarte vrindje en de dieven. De vreugde is groot als de gesto.len merrie met. haar veulen de farm ook weer weet te vinden. Informatiebureau Roode Kruis Arnhem Inlichtingen over geëvacueerden kunnen worden ingewonnen by het in formatiebureau van het Roode Kruis Velperweg 27, telefoon 27755, geopend op werkdagen van 918 uur. Öok ge- evacueerden zelf kunnen zich >oor inlichtingen tot dit bureau wenden. KUNST-VERKOOP IN GEMEENTE MUSEUM Omstreeks het middaguur kwam vandaag de verkoop-tentoonstelling van Arnhemse kunstenaars gereed, die in het gemeentemuseum een grote va riëteit van werken ten bate van het Nationaal Rampenfonds gaan aanbie den. LIJSTEN VAN SLACHTOFFERS Thans liggen drie lijsten met namen van slachtoffers uit het rampgebied op ons bureau ter inzage. VAI. VAN BAGAGEDRAGER Toen Zaterdag een wielrijdster de Apeldoomseweg afreed, schoof een 15-jarig meisje van de bagagedrager en viel. Het slachtoffer moest met een lichte hersenschudding in het Gemeen te Ziekenhuis worden opgenomen. Advert entte Wie lijdl niet mee, die Holland ziet! Geef gul, want neeiibestaat er niet! Het Propaganda-Comité Arnhem Nationaal Rampenfonds. ■553-554 Tante Camelia uas zeker batig, dat se op reis uitgehongerd tenten die liad me daar 'n hoop ".ten gekookt als voor 'ti weeshuis! Cn lekker was het, want flat kon tante Camelia! Ze zaten aan tafel smulden naar hartelust.. Een maar genoeg, hoor, jullie moeten er nog van groeien t zei tante Camelia. En zc deden hun best. Maar zelfs gezonde jongensmagen heb ben 'n grens. Na tafel mochten ze naar buiten gaan. Vooruit maar, lachte Tripje. Jullie, willen natuurlijk zo gauw mogelijk alles zien in de stad, nietwaar? Maar vóór t donker, thuishourl Dat beloofden ze. Alle drie stoven ze de trap af. Oepnetie zou hun alles laten zien en Rick en Bunkie waren erg nieuwsgierig naar alles, waarvan ze gehoord hadden. Kom maar mee, zei Oepoetie. Ik zal jullie alles tonen van Speelgoed- stad! En toen liepen ze op straat

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4