Nederland sloeg met forse ciifers Zweden Samenwerking met A VRO vertraagde hulpverlening Lichte dooi A.V.R.O. hielp direct Weerrapportcn Nood aanpakken, zegels plakken LIJST VAN SLACHTOFFERS Informaties naar geevacueerden Een bekende figuur uit Arnhems muziekleven ging heen GELDERS DAGBLAD MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 (Van onze Haagse redacteur De tegenspraak van de lieer G. de Clercq, Donderdagavond voor de A.V.R.O.-microfoon afgelegd, gevolgd door een verklaring van het bestuur van de A.V.R.O. met betrekking tot de van deze omroepvereniging gevorderde zendtijd, behoeft wel enige nadere op heldering. Onmiddellijk nadat de be richtendienst bij de Regeringsvoorlich tingsdienst in Den Haag was gecentra liseerd, hebben zo zeide men ons in bevoegde kringen N.C.R.V., V.A. R.A. en K.R.O. uit eigen beweging om roepers ter beschikking van deze be richtendienst naar Den Haag gezon den. Op dezelfde manier werd ook de reportage vanwege de omroep in ge zamenlijk overleg „gepoold". De A.V.R.O., tot deze samenwer king uitgenodigd, heeft bij monde van de heer De Clercq, geweigerd aan deze combinatie mee te doen. De A.V.R.O. heeft Zondag een eigen berichtendienst geïmprovi seerd en de voorzitter van de A.V.R.O. was van oordeel dat deze vorm van berichten-uitzending ge handhaafd zou kunnen blijven. De A.V.R.O., aldus de opvatting van de heer De Clercq, wil baas in eigen huis blijven en wil zelf de verantwoordelijkheid dragen voor de berichten, welke in de haar toe gewezen zendtijd worden omge roepen. Deze opvatting werd ingegeven door eritiek op enkele kleine haperingen, waarover men zich, gezien de stroom van mededelingen, welke bij de R.V.D. binnenkwamen, nauwelijks kan verba zen. De berichten, die reeds door de censuur bij de R.V.D. waren geschift, zouden nu ook nog eens de censuur van de A.V.R.O. moeten passeren. De vertragingen, welke daardoor, en door het onnodige getelefoneer over al dan niet beschikbaar geven der zend tijd. zouden zijn ontstaan, zouden het huJpverlênihgswerk waarbij het im mers girig om leven of dood ernstig belemmeren. Het is om deze reden dat de regeringscommissaris voor het radio-wezen óver de gehele linie zendtjjd van de A.V.R.O, ten be hoeve van de berichtendienst heeft gevorderd! De samenwerking met dé A.V.R.O. heeft zeer veel te wen sen overgelaten, zo zeidé men ons. Het E.N.M.I. deelt mede: Belangrijke veranderingen in de luchtdrukverdeling hebben ertoe ge leid, dat de koude in Wehl-Europa thans naar het Oosten wordt terug gedrongen. Nadat Vrijdag arctische luchtmassa's uit Scandinavië over Ne derland en Duitsland waren gevloeid, i-s vooral in de nacht van Zaterdag op Zondag de tcnipcratuur sterk gedaald. Üit Duitsland werden minima van 15 tot 20 graden beneden nul gemeld, In Nederland vroor het in het Oosten van het land tien tot 15 graden; in het Westen over het algemeen 5 tot. 10 graden. Éen uitzondering in .iet Wes ten vormde Vlissingen, waar de tem peratuur tijdens een korte periode bo ven het op Walcheren aanwezige sneeuwdek tot 14 graden beneden nul daalde. Zondagochtend kwam het- weer meer en meer onder invloed van een zwakke van de Noordzee afkomstige storing. Deze veroorzaakte Westenwinden en sneeuwbuien in het Zuidwestelijk deel van Nederland met als gevolg lichte dooi, In de rest van het land bleven daarentegen Zuidoosten winden onaf gebroken koude lucht uit Duitsland aanvoeren. En zo kon het gebeuren, dat het. in Groningen de gehele dag 7 A 8 graden bleef vriezen. Intussen was er bij IJsland een diepe depressie aangekomen, waarvan het front, voorafgegaan door een uit ge strekt. gebied met sneeuwval, lang zaam over Engeland naar het Oosten trok. Zondagavond bereikte de sneeuwzóne owa land en vanmorgen lag in eèn groot deel van Nederland de sneeuw meer dan 10 cm dik.. Om 6 uur vanachlend bereikte het front Vlissingen. Het Wordt gevolgd door minder koude lucht, die door Westenwinden naar West-Europa wordt gevoerd. In verband hiermede mag men verwachten, dat in geheel Nederland een lichte dooi za.l intreden. Nieuwe storingen, die met grote snel heid de Oceaan oversteken, zullen spoedig het weer hier te lande gaan beïnvloeden maar de sneeuw sjfchts langzaam doen wegsmelten. Waar onze schepen zijn Saparoera, W.-AfrikaA'daro, 8-2 te Freetown. Slamat, R'damIndonesië, pass. nacht 7/8-2 GibraltarPort Said. Tarakan.' A'damIndonesië, 7-2 van Genua—Port Said, Winterswijk, R'dam -Havanna, nacht 7/8-2 van Las 'Palmas.' Zeeland, IndonesiëNew York, pass. 7-2 SabankCochin. Zuiderkruis, KaapstadA'dam, 8-2 v. Las Palmas. Bennekom, 7-2 van Antofagasta— Pisco. Bloemfontein, A'damO.-Afrika, 7-2 van KaapstadPort Elizabeth. Boschfontein, A'damO.-Afrika, 8-2 te Port Soedan. Friesland. 6-8 van Aarhus op de Tyne. Groote Beer, 7-2 van New York— R'dam. H"Blsum, New OrleansA'dam, 9-2 te Jacksonville venvacht, Hera, A'dam—Zuid Pac.kust, 8-2 van Ghicama te Callao. Johan van Oldenbamevelt, A'dam— Tj„ Priok, 8-2 in Suez Kanaal. Kertsosono, CalcuttaTj. Priok, $-2 te Rangoon. Madoera, IndonesiëA'dam, pass. 7-2 Gibraltar. Molenkerk, O.-Afrika—Adam pass, 8- 2 Kaap Finisterre—Antwerpen. Groote Kerk, A'dam—O.-Afrika, 8-2 van BelraDar es Salam 11-2 verw. Hector, A'dam— Middell. Zee, 9-2 van Rycka tePalermo verwacht. Jupiter, MiddellzeeA'dam, 7-2 n.m. van Oran—Sevilla. Mataram, 8-2 van 'R'dam te Bremen. Mentor, A'damMiddell. Zee, 8-2 te Tunis. Nlgerstroom, A'damW.-Afrlka, pass, 8-2 Finisterre—Dakar. Dat de A.V.R.O.-voorzitter tenslotte heeft toegegeven doet niets af aan het betreurenswaardige feit dat op een ogenblik van nationale inspanning mis plaatst gevoel van prestige tot een zo schamele demonstratie aanleiding heeft gegeven. Het bestuur van de A.V.K.O. deelt het volgende mede: „Het alge meen bestuur van de A.V.K.O. heeft in zjjn vergadering van Zaterdag mei grote verontwaardiging kennis geno men van dr geruchten, als zou de A.V.K.O. geweigerd hebben om »erlch- ten In verband met de nationale ramp. welke ons land heeft getroffen te la ten omroepen, zodat de regering ge noodzaakt zou zijn geweest «Ie A.V.K.O. te gelasten zendtijd ter be- chlkklng te stellen. De A.V.R.O. heeft vanzelfsprekend niet geweigerd berichten, welke ver oand hielden met de noodtoestand hiei te lande, om te #roepen. Dit blijkt uil net feit, dat dit door baar reeds vrij willig van het eerste ogenblik af erd gedaan. Elke andere houding van net A.V.R.O.-bestuur zou misdadig ge we est zijn De regering heeft geer, zendtijd van de A.V.R O. gevorderd, oi zelfs ook maar een ogenblik het plan behoeven te koesteren om dit te doen De A.V R.O. heeft onmiddellijk aan de adjunct-regeringscommissaris voor het radio-wezen aangeboden om aan 1e re gering onbeperkte zendtijd voor de be richtgeving ter beschikking te stellen, welk voorstel door deze is aanvaard" De weerrapporten van hedenmorgen 7 uur over weer. wind m.s., neerslag in de afgelopen 2d uur luiden als volgt Oslo, poolsneeuw, ZW 4, 19, 0,4. Stockholm, geh. bew., NNW 2, 16. 3. Kopenhagen, zw. bew., ONO 2, 15, 0. Londen, onbew., W 6, 6. Amsterdam motsneeuw, Z 6, 1, Brussel sneeuw, ZW 12, 0, 5.. Parijs licht bew., W 5, 3, 1. Bordeaux onbew.. WNW 3, 8, 6. Nice licht bew., NNW 5, 1, 0. Warschau sneeuw. NNO 1. 11, 0,1. Berlijn nevel, OZO 2, 15, 0. Frankfort geh.. bew., ZZW 12, 3, ,1. München zw. bew., Z 5, 10. 0,1. Ziiricn poolsneeuw, ZO 3, 5, 0. Wenen onbew., windstil, 12, 0. (Van onze Haagse redacteur) Direct na het bekend worden van de watersnood-ramp, zo zeide de heer Neher vanmorgen op een bijeenkomst te Den Haag, kwamen van alle kanten vragen binnen of er niet een bijzondere postzegel zou kunnen worden uitgegeven ten bate van de noodgebieden en de slachtoffers. Dit was niet direct mogelijk, doch thans is met goed keuring van Koningin Juliana een speciale postzegel verschenen, welke van heden af op de post kantoren verkrijgbaar zal zijn. De vervaardiging en verspreiding van deze zegel hebben slechts vijf da gen gevergd. Dit watersnoodzeg'el is het gangbare tien centszegel met de beeltenis van H. M. de Koningin, voor zien van een opschrift: 1953-10 ct.X 10 ct. watersnood. Deze actie wordt gevoerd onder het motto: „De nood aanpakken door ze gels plakken". Men hoopt op deze ma nier een milliotfn gulden aan het ram penfonds te kunnen overmaken. Alles wat maar enigszins op pathos of vals sentiment leek, zo zeide de heer Neher, heeft men bij het vaststellen van deze zegel achterwege gelaten. Et- werden geen speciale ontwerpen ge maakt. De juist in deze tijd vereiste soberheid is in acht genomen. De prijs is zo gesteld dat rle postzegel voor iedereen koopbaar is. Er werd maar één zegel uitgegeven, welke in totaal, met de toeslag 20 ct kost. De. geldig heidsduur loopt 31 December 1954 af. De kleur is goud oker. Een speciale eerste dag-stempel zal verkregen kun nen worden door storting van een be drag van 70 cent, dat is 20 cent voor de postzegel en 50 cent voor de omslag op postrekening 590.000 van het Comi té Watersnoodpostzegel 1953, Zeestraat 82, Den Haag. In dit Comité hebben zitting de Stichting voor het Kind, het Comité Zomerzegels en de P.T.T. Reeds zijn al een millioen zegels van de pers gekomen om aan de eerste aan vragen te kunnen voldoen. Twee rijdende postkantoren zijn bij de verkoop van de watersnoodpostzegel ingeschakeld. Op de eerste dag van de -verkoop zal de eerste-dag-enveloppe ook verkrijg baar zijn aan de loketten van de post kantoren. Ook dc jeugd, aldus de heer Neher, zal mee kunnen helpen om de actie tot een succes te maken. De fir ma Enschedé, welke dc zegels drukt, heeft speciale faciliteiten verleend; zo ook de Staatsdrukkerij, die de eerste- dag-enveloppe verzorgde. PRIJS VAN f 35.000,— In de 518e Staatsloterij is vanoch tend in de derde klasse op liet lot nummer 11050 een prjjs gevallen van 35.000,—. Wjj publiceren langs deze weg de Ijjsten van de slachtoffers van de ramp. Het Ned. Koodp, Kruis kan in verband met de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze ver lieslost worden -verzameld, niet de volledige garantie geren voor de be trouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wyziging achteraf noodzakelijk za! blijken. Dintcloord: Geïdentificeerde slachtoffers Janssen, Martinus, geb. 21.8.1904 te Halsteren, laatste adres: C. 57. De Vos, Jan, geb. .1.6.1894 te Fijnaart, laatste adres: C. 56. Vissers, Jaatje, geb. 27.2.1898 te Dinteloord, laatste adres: C. 56. Fynaart: Geïdentificeerde slachtoffers: Van de Meeberg, Leendert, geb. 13.8.1898 te KI under t, laatste adres; D. 231 Kloet, Wilhelmina Andrea, geb. 20.11- 1906 te SI. Maartensdijk, laatste adres: D. 231, begraven in Dinteloord, Van Opdorp, Johanna Francisca Maria, geb. 11.12.1944 in Fijna'art, laatste adres: D. 228 Slikboer, Andriana Wilhelmi na, geb, 18.11.1904 te Dinteloord, laatst? adres: C 123 Polak, Adriana Johan na, geb. 22.8.1906 te Willemstad, laatste adres: D 241 Hollemans, Maria, geb. 15.6.1946 te Fijnaart, laatste adres: D 160 Hartvelt, Pieternélla Adl-iana, geb. 15.1.1910 te Fijnaart, laatste adres: D 169 De Geus, L?e'ridert Machiel, geb. 22,4.1936 te Breda," laat ste adres: D 169 De Geus, Chfist.iaan g?b. 26,7.1946 tp Fijnaart De Gèüs, Jali Dirk, geb. 5.1.1948 te Fijnaart, taatpte adres: D 169 Van Mourick, Gerrit Johannes, geb. 13.1.1924 te' Wil lemstad, laatste adres: D 161 Holle mans, Hêrmanus Leendert, geb. 12.5. 1943 te Willemstad, laatste adres: D 160 De Wit, Maria, geb. 5.10.1926 te Willpmstad, laatste adres: D 161 Suykerbuyk, Antonia Elisabeth, geb. 17.7.1876 te Steenbergen, laatste adres: D. 195 Knook, Johanna Adriana, geb. 26.2.1924 tp Fijnaart, laatst?'adres: D. 183 Driesprong, Jan Olivier, geb. 1.7.1874, laatste adres: C 141 Koet- senrüyter, Petrus Gerardus Adriana. gpb.' 2.4.1950 te Fijnaart, laatste adres; D. 248 Ivoetspnruyter, Lucia Adriana Maria, geb. 29.8.1951 te Fijnaart, laat ste a'drps: D 248 Mackay, Peter George, geb. 7.10.1943 te Fijnaart, laat ste adres: D. 166. Geborgen lijken: Lijdekker, Martinus, geb. 28.5.1880, laatste gdres: D. 250. Driesprong, Jannetje, geb. 31.1.1906, laatste adres: C 1*1 Knook, Tquntje, geb. 20.10.1900, laatste adres: D 182 Eland, Martha,' geb. '9.7.1892, laatste adi'e?: D 104. 's-Gravpiideei Definitief omgekomen: de heer J. Groot, laatste adrep: Langestraat. mej. St.'Nikolaas en dochter «nóg niet gevonden) laatste adres, Gorstdijk 50 mej. Kranenburg. 12 jaar oud en moeder en zusje, laatste adres: Prins Bernhardstraat 14 de heer Van Ap peldoorn. laatste adres: Molendijk 50 mej. Van Steensel, laatste adres: Renoyshoek 53. Met grote waarschijnlijkheid omge komen. doch lijkpn nog niet geborgen: mej Kruythof, laatste adres: Achter- dijk 26 Wpd, v. d. Wulp en 3 kinde ren, laatste adres: Molendijk 20 mej. Van Verk en 2 of 3 kinderen, laatste adres: Molendijk 68 heer en mevrouw Brand, laatste adrep: Molendijk 72 wed. Verdonck en dochter en 3 klein kinderen, genaamd De Zeeuw, laatste adres; Molendijk 70. - mevr. Kraak, laatste adres: Molendijk 80 kind van C Heidemolen, laatste adres, Molen dijk 51. Halsteren Maas, Petrus, geb. 23.6.1951 te Hal steren. zoon van Maas, Marinus en van Johanna Raats - Van Tiggelen, Maria Wilhelmina. geb. 24.4.1919, echtgen. van Raat?, Johannes, wonende te Halsteren B 308 Raats, Cornelia Maria Wilhel mina, geb. 2Ó.1.1950 te Bergen op Zoom, adres: Halsteren B. 308 dochter van Raats Johannes en van Van Tiggelen 1 Maria Wilhelmina. Fvaats, Petrus Jo hannes geh. 7.8 1945 te Bergen óp Zoom z«xm van Raats, Johannes en van Van Tiggelen. Maria Wilhelmina. Van El- Zakkei','Philömena, :géb. 7,9.1918 te Hal steren, echtgen. VanPauhis, Marinós, •onènde le Halsteren B. 340' Schille- ïans, Adriana Maria, geb. 25.6-1914 te Steenbergen, eclitgen. van Van Meer, Siïnon, wonende te Halsteren B. 337. l-Ioedekenslcerke Leys, J. Hoedekenskerke, vrouw is op de hoogte. Gemeente Hoelc, NicuwNeuzen-Polder: Smallegange, baby 3 maanden. Hontenissc: Leeraert, Maria Isabella echtgen. van Kindt, Aloisius, 65 jaar, lijk gevonden en geborgen. Mattheyssen, Agnes Malhilde, echtgen. van Daalman, Se- rule, 33 jaar, lijk gevonden en gebor gen. Daalman, Roza M., 8 jaar, lijk gevonden Daalman, Theophyl S. C., 6 jaar, lijk gevonden. Smit, Desyre, 68 jaar, lijk nog niet geborgen Maas, Louisa echtgen. van Smit Desyre, 66 jaar, lijk nog niet geborgen. Smit, de Rene, G., 37 jaar, lijk nog niet. gebor gen. Smit. de Agnes Maria, 24 jaar, lijk nog niet geborgen. Klundert: Overleden: Johannes Adrlanus Blom- mers, geb. 19.12.00. laatste adres: T\ru- gestraat 6. Klundert. Ongegeven door mevr-. Scheepers, Anna Beunslaan 59, Den Haag. Maassluis: 2 Februari 1953: mej J. van der End, geb. 14 8.1883, ongehuwd, laatste adres; Zandpad 6. Killaml-Bath: De Grolfau, J. A., tmtgeincestpr, vermist. Botterdam: Verdronk?»; A. v. d. Starre uit Slie- drecht. Veere: Lpeman, Hubregt, geb. 4-5-1874 te Veere Theuna, Johanna, echtg. van Leeman geb. 21.11.136P te Arnemuiden, adres: A S8, Veere. Vlissingen: Van Boers, Petrus Martinus, geb. 23.5.1883 te Vlissingen, adres: Groene- Wal 36, Vlissingen Verhagen, Jcihann, geb. 15.10.1910 te Keulen Dtl1., Boulevard Bankert 106, Vlissingen. De Jonge, FraneiscUs, geb. 5.3.1904 te Vlissingen, gehuwd met Lorgier, Cornelia Catharl- na, Vrouwenstraat 16, Vlissingen. Zaanïslag: Van Alten, Jacobus Jan, geb, 20.2.1949 Othene gem. Zaamslag, lijk geborgen. Zonder Anton Huiskes in de gelede ren heeft Nederland met stevige cij fers de Zweedse ploeg, welke op ,z'n sterkst was verschenen, verslagen. Dooi' de weersomstandigheden de wind was soms zeer krachtig, maar blies tijdens enkele ritten veel minder hard vielen ei' op de 1500 meter onregelmatige uitslagen te noteren. Wie zou hebben gedacht, dat Wim van der Voort in zijn speciale nummer zou worden geslagen, niet met tienden van seconden, maar met meer dan drie volle seconden door de 22-jarige Sigge Ericsson? Hierbij diént aangetekend te worden, dat onze landgenoot in de tweede baanronde door een foutieve kruising van zijn tegenstander Sjoelin zwaar gehinderd werd, hetgeen Van der Voort zeker lVs h 2 seconden heeft gekost. Gerard Maarse, die Ericsson in de serie prachtig partij gaf en door de Zweed werd meegetrokken naar een goede tijd, eindigde nog boven Broek man en Van dei; Voort op deze afstand, hetgeen veel te denken geeft over wind, koude en toestand van het ijs, die voor dc een gunstiger waren dan voor de ander. Door het bezetten van de tweede, derde en vierde plaats, op deze afstand werd de voorsprong van de Nederland se ploeg, welke na de eerste dag reeds 8 punten bedroee. nog groter. Ook op de 5000 meter behaalde Ne derland meer punten dan Zweden, dank zij ook de naar verhouding goede pres taties van Bertus van 't Oever en Ge rard Maarse, die de vierde en vijfde Zweedse rijder ver achter zicli lieten. Met 18i,4 tegen 17.5 prat. op de 5000 meter zegevierde Nederland met een punten totaal van 79.5 tegen Zweden 64.5 in deze tweedaagse wedstrijd. Uitslagen ^00 meter: 1. Van der Voort (Ned.) 46.6 sec.; 2. Maarse (Ned.) 46.7 sec.; 3. Broekman (Ned.) 47.1 sec.; 4. en 5. Ericsson en Sjöiin HET INFORMATIEBUREAU van het Roode Kruis deelt 't volgende mede: Alle aanvragen naar adressen van geëvacueerden kunnen worden gericht tot hef, Informatiebureau van het Ne- (lerlandsche Roode Kruis te Den Haag. In verband met de omstandigheid, dat voor elke aanvraag de centrale registratie der geëvaciieerden bij de rijks-inspectie van de bevolkings registers moet worden geraadpleegd en ter vermijding van dubbele registra tie, is slechts behandeling van schrif telijke aanvragen mogelijk. Deze kun nen desgewenst ook bij de plaatselijke of regionale inlichtingsbureaux wor den bezorgd. Dringend wordt verzocht voor elke gezochte een afzonderlijke aanvrage in te dienen en van gehuwde of gehuwd geweest zgnde vrouwen tevens haar eigen naam (meisjes naam) te vermelden, Dit vergemak kelijkt zeer het controleren der zeer Broekman niet hang voor dc Russen Na afloop van de landenwedstryd tussen Zweden en Nederland ver klaarde Kees Broekman, Europees kampioen 1953, dat dc gehele ploeg verheugd was over het bericht, dat de Russische schaatsenrijders naar de wereldkampioenschappen te Hel sinki gaan. De namen van de Russi sche deelnemers waren nog niet be kend, maar Boris Shilkov, de beste all round rjjder van Rusland, zou er volgens Broekman wel bij.zijn. Huis kes, Van der Voort en Ik zullen teza men ons best doen. om een einde te maken aan het sprookje, dat de Rus sische rijders onoverwinnelijk zijn. De Russen moeten van Alma Ata naar het doodgewone Helsinki komen, waar wij allen zoveel mogelijk in dezelfde omstandigheden zullen rij den. Wij weten, zo vertelde Broek man verder, dat zij zeer sterk zijn, vooral hun specialisten op de diverse afstanden, maar.! tenslotte is het we reldkampioenschap een klassements wedstrijd en wordt_die rijder winnaar, die over de vier afstanden, dé 10.000 meter inbegrepen', en daar zien de Riissen het meest tegenop, de beste gemiddelde prestatie levert. HUISKES VIERDE TE OSLO In het Blslet-stadion te Oslo wer den schaatswedstrijden gehouden, waaraan van Nederlandse zijde werd deelgenomen door Anton Huiskes en Wim' de Graaff Huiskes won de 5000 meter en de 10.000 meter; doch werd op de 500 m 22ste en op de 1500 m 14e. In het eindklassement was bij vierde na de Noren Hodt. Stene en Martin sen. De Graaff kwam niet tot opmerkelijke prestaties. GEKARD MAARSE NAAR HELSINKI. Zondagavond is besloten Gerard Maarse als vierde man af Le vaardi gen naar de wereldkampioenschappen hardrijden op de schaats, die op 14 en 15 Februari in Helsinki worden ge houden. v. Voorst met Zwaluwen tegen Rode Duivels Voor d? op 17 Februari a.s. te Gent te spelen wedstrijd tussen dé Rod? Duivel? en de Zwaluwen heeft men voor de Zwaluwenploeg de vol gend? spelers uitgenodigd: Vrijhof (Blcyerheide), Steenbergen (SVV), Claus Jr. (Helmond), Van Voorst (Vitêsse), De Voogd (Haarlem), Klaassens (VVV), De Jong (Willem II), Van dei' Bogert (DOS), Cor van der Gijp (Emma), Clavan (ADO), Luyten (DOS). Reserves: Dufourne (Sparta), Hans Herberts (Vitesse), putrieux (HBS), Brusselers (PSV), Stephan (Hera cles). Dezer dagen zal het elftal de finitief worden samengesteld. SCH U L'l'EI' ETERS ZEGEVIEREN TE PARIJS. Tijdens op de winterbaan gehouden internationale wielerwedstrijden heb ben Schulte en Peters een koppelwed strijd over 3 uur gewonnen. Met de 141,540 kilometer, die zij in deze tijd aflegden, verbeterden zij tevens het baanrecord, dat 141,250 km, bedroeg. Met 15 pnt. bezetten ónze landgenoten de eerste plaats in het klassement, ge volgd door Strom-Arnold (Austr. met 38 pnt. en Poblet-Terruzzi (Sp.-It.) met 32 pnt. Beide koppels hadden een ronde achterstand; 15 ploegen waren an start gegaan. (belden Zweden) 41-2 sec.; 6. Pajor (Zweden) 47.3 sec.; 9. Schuier (Ncd.) 49.0 sec.; 10. Van 't Oev?r (Ned.) 49.7 sec. 3.000 meter: 1. Ericcson 5.12.4; 2. Van der Voort 5.12.4; 3. Broekman 5.16.1; 4. Pajor 5.18.0; 5. Asplund 5.22.7; 6. Maarse 5.23.3; 7. Schuier 5.24.5; 9. Van 't Oever 5.28.0. 1500 nt: 1. Sigge Ericsson (Zw.) 2 min. 24.9 sec.; 2. Gerard Maarse (Ned.) 2.26.6; 3. Kees Broekman (Ned.) 2.27.0; 4. Wim van der Voort (Ned.) 2.29.3; 5. Carl Erik Asplund (Zw.) 2.29.5; 6. Egbert van 't Oever (Ned.) 2.31.2; 9. Henk Schuier (Ned.) 2.37.3. 5000 nt: 1. Kees Broekman 8.40.3; 2. Siggé Ericsson 8.53.2; 3. Wim van der Voort en Kornel Pajor 8.57.7; 5. Carl Erik Asplund 8.59.9; 6. Egbert van 't Oever 9,05.7; 7. Gerard Maarse 0.08.2; 8. Henk Schuier 9.17.3; 9. Gun nar Stroem 9.17.6; 10. Gunnar Sjoelin 9.23.1. Eindklassement- landeny/edstrijd1. Nederland 79,5 pnt.; Zweden 64,5 pnt. OOSTERBEEK Kerkdiensten waren druk bezocht Op de herdenkings-Zondag waren in alle'diensten d? kerken overvol. I11 de ochtenddienst in de kerk in het Bene- dendorp was ds. Ph. W. Bergkotte de voorganger en bediende het Heilig Avondmaal. In Thabor was ds. G. J. Paul de voorganger. Z.Èerw. sprak naar aan leiding van Psalm 77 vers 20a. De opbreng'st van de collecten in beide kerken was ruim 2200. In de Geref. kerk leidde ds. Van Eg- mond de dienst. Deze sprak naar aan leiding van Jesaja 26 vers 16. Op brengst der collecte in de Geref. kerk was ruint 2000. Voorganger in de Rem. Gcr. Kerk was ds. Wcgerif. die tot onderwerp gekozen had Jesaja 40 vers 31. Daar was de opbrengsth der colllecte ruim 800,—. Alle heilige diensten in de R. Kath. kerk onder pastoor Bruggcman wer den de gehele dag druk bezocht. De opbrengst van de collecten kun nen wij nog niet meedelen. RIJKSUNIVERSITEIT UTRECHT Geslaagd voor het tandarts-examen de lifer F. H. Meijer te Oosterbeek. H. J. Manks -j- Alhier is Zaterdag op 86-jarig? leef-' tijd overleden de heer H. J. Manks.1 Een naam,' die opeens éen geheel stuk Arnhems muzleklevèn in de herinne ring terugroept. Eens was óns' orkest zonder Manks ondenkbaar. Hrj had zijn vaste plaats als aanvoerder van de tweede violen in hetmrkest, als tweede dirigent stond hij jarenlang vóórhet orkest! Hij was een goede kameraad en een goed aanvoerder. Manks was een figuur. Met brede glimlach kon hij smakelijk over het wel en wee van het orkest vertellen. Toen hij op 1 October 1937 ontslag" aanvroeg, was hij langer dan dertig'.jaar lid van het orkest ge weest.- Hij Was er eeri van de héchtste steunpilaren. Wagner en Manks waren decoratieve figuren. De dirigent kon op hem rekenen, zij stonden hun man en sleepten de anderen mee. Hun voor beeld werkte aanstekelijk. Oplettend heid, nauwkeurigheid, 'toewijding en al wat verder iiodig is om een plaats in het orkest te kunnen bekleden bézaten zij in lioge mate. Als kind was Manks reeds als or kestlid werkzaam. Geboren té Utrecht in 1866. nam hij in 1878 reeds een plaats in in het Utrechtse Orkest. Te jong volgens zijn mening. En hrj ze gende de Kinderwetten, die het boven hun kracht werken van kinderen thans onmogelijk ntaken. Hij was J sterling van Adelbei-g en Coenen. Coenen nam hem op in zjjn orkest. Utrecht stond in die dagen bovenaan als müziek'stad. De aanwezigheid van Richard Hol drukte 'haar' stempel op het muzikale leven. Hol was een man van buitengewone betekenis, een Ne derlandse Mendelssohn! panics leertje bént ai heel 'vroeg kennen' ais ieériing van een zangklas; die onder Hols lei ding stond! Beter leerde hij hem ken nen als dirigent van de Stadsconcerten. Juist aan deze concerten dankte hij een belangrijk deel van zijn muzikale ont wikkeling en ervaring. Het spelen on der Hol oefende een buitengewone in vloed op hem. Dank zij Hol, stond Utrecht aan de spits van het Neder landse muziekleven. Amsterdam kwam pas in de tweede plaats. Utrecht is nog lang daarna een voorname muziekstad gebleven, onze grote Nederlandse com ponist Johan Wagenaar is te Utrecht geboren en ooit hij maakte zijn ge boorteplaats tot een muzikaal milieu bij uitnemendheid. 1 Mei 1892 deed Manks intrede te Arnhem als lid van de A.O.V. met Heuckeroth Sr. aJs dirigent. Hij bleef het tot in 1905 zijn lessen en andere werkzaamheden hem beletten langer lid van het orkest te zijn. intussen was hier 'opgericht de Arnhemse Dilettah- tenvea;?niging. Manks wérd ér dirigent van cn wel zeer tot genoegen van de leden. Oudere Arnhemmers spreken nog altijd met enthousiasme over die tijd. Er is een stuk Arnhems muziek leven aan deze Vereniging verbonden en dat niet alleen, maar voor vele Arn hemmers, dames eri heren, een stuk jeugd.. Hoogtepunten waren de Mozart- avonden eh dé uitvoering van Beetho- ■ens „Prometheus" met tableaux. Con- icrtmeesteresse was de later algemeen bekende concertzangeres Suzè Luger. 1 October 1920 kwam Manks weer in de A.O.V. terug. De invloed van de afgelopen oorlog (de eerste wereldoor log) deed zich gelden. De lessen ver minderden, het muziekleven leed onder de druk. In '21 werd hij tweede diri gent. Wat zeker ook in die dagen geen sinecure betekende. Als 'tweede cliri- -ele aanvragen. Indien de gezochte nog niet centraal staat geregistreerd, blijft de aanvraag gesignaleerd en na binnenkomst der registratiekaart ont vangt elke aanvrager alsnog bericht. Het informatiebureau van het Ne- derlandsche R.oode Kruis, dat thans gevesigd is: Jan Evertstraat 1 te Den Haag', is telefonisch te bereiken onder no. K 1700—111870. Telefonisch kunnen echter geen Inlichtingen over adressen worden verstrekt. Koningin naar Texel en anilere noodgebieden Het kabinet van de Koningin deelt mede: H.M. de Koningin zal deze week weder enige bezoeken aan de noodgebieden brengen. De Koningin zal daarbij ook Texel bezoeken. I lerdenkiugsdi ensten In alle Protestants? en R.K. kerken an Arnhem zijn gisteren op de ge- denkzondag zeer druk bezochte kerk diensten gehouden, waarvoor aonis de belangstelling zo groot was, dat men de kerkmensen amper oen plaats kon geven. De synodes hadden voor deze herdenkingsdiensten geen vaste litur gie voorgeschreven. Predicates wer den dan ook gehouden aan de band van verschillende Bijbelgedeelten; Psalmen Jesaja, Job. Ondank? het feit, dat er ré.eds in Arnhem in het algemeen was gecollecteerd voor de slachtoffers, brachten collectes voor de rampgebieden toch nog een groot bedrag op (zie elders in ons blad). De leden van de Joodse gemeenschap te Arnhem waren in groten getale in de synagoge bijeen in een herdenkings dienst, die werd geleid door de voor ganger, de heer L. Boas. Na het zeg gen van de Psalmen 69 en 77 hield de heer Boa? een toespraak, waarna een speciaal gebed voor de getroffenen werd gestort, zoals dit was voorge schreven door bet opperrabbinaat var Nederland, Dit gebed werd vertaald en uitgesproken voor de geopende Arke. Nadat dc 29e Psalm was gezegd volg de het slotgebed. gent moest Manks min of meer van alle markten thuis zjjn, in elk geval moest hij over de nodige slagvaardig heid beschikken. Met humor en opti misme sloeg hij zich door de soms minder aangename omstandigheden heen. Met rechtmatige trots herinnerde Manks zich hoe de eerste uitvoering ■an de derde Symphonie de z.g. orgel- symphonie van Saint Saëns onder zijn leiding werd gegeven. En wat al niet belangrijke en minder belangrijke wer ken weiden er verder onder item ten gehore gebracht! T11 de zomer stond hij soms tachtig maal als dirigent voor het orkest. Manks leven was rijk aan muzikale gebeurtenissen. Met de A.O.V. heeft hij 'veel beleefd. Aan het Arnhemse muziekleven en dat in de Oosthoek van Nederland heeft hjj daadwerke lijk deelgenomen. Ook voor Manks bleef de muziek in de eerste plaats Kunst, nooit, is hij ondergegaan in 't vak, hoeveel moeilijkheden zijn loop baan hem ook bracht. Dat hem, bij zijn afscheid van het orkest na een dertigjarige diensttijd, geen behoor lijk pensioen kon worden aangeboden, blijft altijd een verwijt. In onze da gen is hierin, althans voor de jonge ren, kunnen wórden voorzien. Manks heeft het voorrecht gehad een zeer hoge ouderdom te mogen bereiken. Tenslotte leefde hij geheel teruggetrokken, zich wijdende aan zijn hulpbehoevende vrouw en zich •erdiependé In zijn herinneringen. Met hem is e?n kundig violist en clarinetist en een waardig dirigent heengegaan.Louis Couturier Sclioolkinderen naar Engeland Omtrent de reis van schoolkinderen naar Woolwich wordt ons van offi ciële zijde nog het volgende mede gedeeld De reis vangt aan op Zaterdag 30 Mei a.s., terwijl de terugkeer is be paald op Maandag 8 Juni a.s. De reiskosten bedragen pl.m. 60. Voorts zullen de kinderen in het bezit moeten zijn van enig zakgeld. De kinderen zullen aan de volgende vereisten moeten voldoen: leeftijd 14 tot 16 jaar; enigszins Engels verstaan en kunnen spreken; woonachtig zijn in Oosterbeek, Heveadorp-Doorwerth en Wolfheze en aldaar de oorlogshande lingen hebben meegemaakt en een graf op de Engelse begraafplaats heb ben verzot gd. De gemeente zal in overleg met het Oorlogsgraven Comité al het moge lijke doen 0111 de reis mogelijk te ma ken voor die kinderen, die voor deze reis in aanmerking komen en wier ou ders niet in staat zijn de reiskosten te betalen: In aanmerking zullen derhalve ko men kinderen, die thans een U.L.O.- of Middelbare School of Gymnasium be zoeken en voordien een lagere school in Oosterbeek en omgeving bezochten. Aangezien tengevolge van de door de radio en via de pers reeds versprei de berichten bij verschillende kinderen verwachtingen zijn gewekt, zal wor den getracht de film van dc kronings plechtigheden voor alle betrokken scholen in deze gemeente te doen ver tonen. EEN MOOI GEBAAR De Oosterbeekse palroonsvereniging afd. Bouwwerken heeft besloten haar jaarljjlise feestavond niet te laten doorgaan en het voor die avond uit getrokken bedrag van 580 te storten in het Rampenfonds, VELP k DOE MEE AAN DE B.B. Op initiatief van de V.V.V. „Alge meen Belang Velp en Rozendaal" wordt een bijeenkomst gehouden in het N.H.V.-gebouw op Dinsdag 10 Februa ri a.s., waarop de heer J. J. Harts, kring-hoofd. voorlichting zal geven over de Besecherming Bevolking. Ter afwisseling films. Aanvang 20 uur. LEZINGEN NUTSDEI'ARTEMENT Het Departement Velp-Rozendaal van het Nutsdepartement kondigt twee lezingen met lichtbeelden aan over architectuur. Vanavond spreekt Ir. W. J. G. van Mourik, archltèct en stedenbouwkundige te Velp, over het onderwerp: „50 jaar woonhuisarchi tectuur" en Maandag 16 Februari d.a.v. de heer A. Bueno de Mesquita te Amsterdam over: „Is het moderne interieur gezellig?". De lezingen worden gehouden in een der boven zalen van het N.H.V.-gebouw. Aan vang 20.00 uur. RHEDEN GYMNASTIEKUITVOERING W.I.K. De Chr. Gymn. Vereniging W.I.K, te Rheden geeft Woensdagavond 11 Februari a.s. in het 'N.H.V;-geb"-i\v oen uitvoering. Ook hier is-' de op brengst voor het Rampenfonds. TREKKEN GS LU ST STAATSLOTERIJ VAN 9 FEBRUARI 1953 518e Staatsloterij, Se klasse, lc iyst. 35.000: 11050. 5.000: 11025. 2,000: 12539. 1.500: 10368 12484. 1.000: 3126 3337 13024 13841 20134 400: 2733 4558 6889 1077 7568 7874 11166 12317 13490 15231 15684 17543 18094 18851 18924 200: 1085 1161 1233 1600 1662 1724 1891 1994 3359 4443 4728 5215 5227 5530 öè88 5932 6323 6342 6509 6982 7017 7332 774.6 8260 8365 8421 8587 8651 8652 8665 9471 9830 10021 10319 10414 10502 -106V1 10954 II4.I6 12033 12078 12245 12496 1280Ó 12852 12909 12973 13253 13452 13849 14605 14887 15426 15883 16248 16646 16697 17722 18175 1S7S1 1SS46 19018 19096 19469 19741 19813 19837 19997 20135 20154 20643 21037 21258 21627 21650 .160: 1013 1096 1114 1122 1168 1192 1214 1223 1229 12-J4 1252 1289 1321 1335 1310 134* 134-9 1374 1400 1408 1438 1439 1*42 1*46 I486 1514 157. 1586 1589 1592 1596 1620 1659 1675 1680 1696 171* 1722 1739 1740 174 2 1<73 1787 1789 1790 1792 1795 1827 1832 1850 1851 1887 1892 1908 1927 1949 1952 1971 1982 2002 202i 2080 2086 2146 2147 2153 2.159 2188 2202 2221 2239 22*0 2248 2267 2305 2319 2337 236* 2366 2376 2385 2410 2412 2424 2455 2498 2508 2540 2550 2559 2566 2599 2601 2606 26*0 2691 2708 2744 2752 2758 2762 2773 2775 2817 2900 2923 2926 2958 2964 2972 3038 3122 31*5 3147 3159 3171 3218 3264 3271 3279 3282 3321 3349 3355 3389 3442 3450 3*62 3*79 3487 3491 3506 3515 3518 3576 3618 3621 3678 3703 3711 3720 3743 3816 3824 3849 3856 3858 3872 3902 3919 3927 3930 *008 4011 4023 40-38 4044 4071 4100 *103 4121 *123 4138 4141 4251 1287 4331 *355 4359 4360 4*42 *457 4517 456* 4566 *670 4687 4692 4701 4780 4718 *823 4888 *909 4923 1924. -1926 4975 *976 4987 5016 5026 5034 5096 5098 5107 5121 5134 51*8 5177 5216 5221 5223 524* 5281 5292 5297 530* 5316 5346 53*7 5359 5363 53S7 5*24 5429 5*41 5478 5485 5491 5527 5536 5541 5603 5696 5708 5725 6737 5746 5772 5785 5788 5859 5892 5909 5996 6005 6037 6040 6161 6169 6198 6277 6278 6293 6296 6324 6325 6365 6367 64 20 6427 6438 6448 6474 6492 6552 6588 6598 6624 6643 6688 6691 6701 6703 6732 6794 6805 6811 6820 6843 6852 6865 6886 6894 7010 7093 7111 7156 7168 7171 7174 7177 7195 7212 7219 7232 7266 7280 7293 7305 7333 7338 7351 7356 7392 7393 7397 1444 7445 7470 7486 7490 7538 7542 7557 7566 7577 7591 7600 7620 7657 7678 7698 7708 7776 7812 7819 7849 7867 7868 7883 7884 7900 7936 7980 7988 8005 8046 8068 8Ó80 8082 8087 8156 8160 8174 8191 8200 8214 8250 *279 8292 8344 8345 8352 8384 8411 8414 8417 8457 8471 8484 8492 8510 8563 8575 8579 8668 8683 8684 8686 8700 8733 8737 8766 8820 8840 8871 8902 8903 8935 8965 8967 8978 8989 9078 9095 9111 9181 9205 9218 9241 9284 9287 9329 9354 9377 9385 9390 9393 9395 9450 9464 9488 9498 9503 9537 9588 9646 9653 9698 9766 9776 9789 Zaterdag is de 3-jarige A, J. van der W. voor de woning van zijn ouders I Ö794 ^813 9841 9807 9885 9897 9926 op de Amsteldijk te Uithoorn door een 997$ dóoiUU'° S5S"1>en 60 0p Ellg ge"I (Onjuistheden door zetof seinfouten voorbehouden) 10C32 10045 10059 10061 10165 10185 10202 10231 10237 10239 10257 10288 10289 10291 10317 10339 10403 10408 1.0415 10421 10429 10442 10459 10465 10580 10594 10601 10637 10639 10684 00698 10712 10756 10763 10767 10790 10855 10865 10879 10880 10881 10886 10969 10988 11029 11052 11074 11079 11084 11113 11160 11184 11263 11329 11356 11389 11411 11427 11453 11499 11509 11569 11578 11584 11593 11605 11627 11635 11658 11687 11688 71711 IJ 724 11725 11732 11770 11796 11807 11819 11904 11918 11919 11949 11955 11973 12004 12028 12075 12113 12114 12120 12154 12163 12189 12235 12252 12256 12275 12280 12293 12319 12325 12335 12394 124.38 12466 12468 12494 12508 12512 12537 12550 12557 12561 12582 12597 12600 12616 12647 12720 12769 12821 12S30 12844 12874 12S77 12903 12926 J2933 12941 12945 12993 13001 13025 13028 13981 13151 33181 13210' 13230 13277 13292 1314 13332 13338 13*46 13463 13477 13484 13511 13575 13646, 13653 13669 13727 13749 13759 13794 13836 13840 13868 13892 13937 .13960 13969 13976 14003 14022 14030 14045 14046 14068 14098 14099 14105 14141 14182 14239 14291 14319 14322 14337 14355 14.368 14370 14375 14442 14486 14505 14513 14517 14519 14552 14570 J d 581 14617 14637 14665 14669 14698 14725 14729 14743 14774 14787 14790 14802 14847 14891 14908 14923 1.4924 14980 15001 15003 15021 15032 15045 15090 15100 15109 15162 16167 15237 15261 15262 15269 152S3 15302 15305 15335 15344 15363 15364 15428 15137 15339 15469 15479 15526 15527 15553 15555 15567 15577 15580 15586 15663 15726 15736 15777 15782 15790 15839 158-12 15873 15910 15912 15974 16013 16034 16033 16085 16092 16124 16136 16187 16189 16207 16218 16256 16282 16285 1.6288 16293 16308 16320 16348 16375 16409 16458 16483 16397 16506 16522 166-19 16688 16707 16723 16725 16822 16833 16S39 16853 16890 16925 16932 16974 16976 17021 17025 17033 17034 17091 17098 17121 17137 17142 17170 17190 17211 17215 17222 17224 17226 17278 1.7290 17305 17352 1736* 17416 17156 174-63 17*67 17475 17481 17536 17546 17554 17564 17566 17634 17653 17708 17730 17762 17774 177S5 17S47 17874 17905 17919 17979 18001 18013 1S042 180*3 18057 18099 18103 18131 18169 18200 18201 1S220 18251 18274 1S275 18312 18353 18*13 18435 18456 18478 18480 18528 18551 18581 18631 18678 18691 18723 18739 18745 18800 18905 1.8959 18963 19009 19011 19022 19038 19043 19092 19115 19162 191.79 192-19 19286 '19294 19303 19319 19326 19342 19359 19366 19383 19386 19425 19434 19458 19464 19480 19188 19494 19511 19513 19534 J9542 19583 19675 19713 39715 19774 19805 19819 19902 19916 19927 19936 19981 J 9990 '20012 20013 20046 20111 20145 20173 20201 20223 20224 20284 20318 20377 20380 20381 20598 20666 20690 20716 20747 20822 20857 20859 20869 20880 20881 20905 20929 20979 21040 21109 21115 21140 21143 21148 21162 21171 21233 21251 21255 21267 21349 21362 21370 21374 21381 21405 21451 21495 21517 21624 21625 21639 21708 21712 21757 21774 217S4 21810 21857 21862 21884 21895 21929 21957 21988 21991

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4