Beklemmende stilte ligt over een verlaten eiland Millioenen uit alle werelddelen Eerste stap voor extra hulp Y.S. Zonnemaire en Noordgouwe: graf van honderden dieren Wachtend op hulp Vierde verlieslijst Spoorwegen van koper beroofd Man bedreigt agenten; zelf neergeschoten Fiasco voor de EYG HET VRIJE VOLK MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 PAGINA 4 (Van een speciale verslaggever) Een angstige stilte is over de dorpen en stadjes van oostelijk Schouwen-Duive- land gekomen. Een beklemmende stilte, die je naar de keel grijpt. De dorpen, die de laatste dagen zo in het nieuws waren, zijn vrijwel leeg en uitgestorvenBrou wershaven, Zonnemaire, Noordgouwe, Schuddebeurs, Nieuwerkerk, Ouwer- kerk en Capelle. De grootscheepse evacuatie van ruim 20.000 mensen, die het ondergelopen eiland bevolkten, is een feit geworden. Elke stad en elk dorpje heeft nog enkele achterblijvers: mannen van de rijkspolitie, veedrijvers en een enkele burger. Ik heb Zaterdag een spookachtige tocht gemaakt. In Brouwershaven heb ik 's morgens de laatste évacué's zien ver trekken. Oude mensen, soms nog met een boterham in de mond en tranen in de ogen. Een taxi voerde ons van Brouwershaven in het noorden over Zonnemaire, Noordgouwe (waar. gisteren de dijk doorbrak) en Nieuwerkerk (waar je niet meer komen kunt omdat het niet meer bestaat) naar Zierikzee, waar de uit tocht van 10.000 mensen volop aan de gang is. Zonnemaire en Noordgouwe. Achter de ramen van de verlaten huisjes staan de planten. Honden lopen verwilderd rond of kijken met grote, schuwe ogen naar de indringer, die de rust verstoort. In de verte klinkt een gruwelijk gehuil van een grote herder, die als een bezetene heen en weer rent. Katten zitten angstig in de tuinen verscholen, vermagerd en klaar om weg te vluchten. Paarden en koeien dwalen over de wegen. Kippen zitten zielig op hou ten hokken of in het water drijvende takken hun laatste uur af te wach ten. Tegen de dijken liggen de kada vers van koeien en varkens. Zonnemaire en Noordgouwe: gra ven van honderden dieren, die nü nog leven, maar- instinctief weten, dat ze ten dode opgeschreven zijn. In deze oorden patrouileren de mannen van de rijkspolitie. Ze lopen met baarden van drie dagen, want zoet water is er niet. Ze eten broden van de vorige week, want vei-s brood wordt niet meer gebakken. Vanmor gen zijn er in Noordgouwe drie lam metjes geboren. Een wachtmeester vertelde me met een brok in z'n keel, dat hij de beesten heeft moeten af maken. Terwijl de politiemannen de verla ten huizen angstvallig bewaken, drij ven andere mannen het opgejaagde vee bij elkaar. Want de evacuatie van 3000 koeien gaat nu beginnen. Koeien hebben waarde, honden, kat ten en kippen niet. Eén grote tragedie De evacuatie van mensen in Brou wershaven is één grote tragedie ge weest. Aan de wal stond de jonge burgemeester Van Leeuwen. Nog maar enkele maanden bestuurt hij deze gemeente. Zijn woonplaats is nog steeds (noodgedwongen) Sche- veningen. Het water verraste hem daar. Per eerste gelegenheid is hij naar z'n stadje gereisd, dat wèl geleden heeft, maar niet het onher stelbare leed van Zierikzee heeft hoe ven doormaken. Drie slachtoffers heeft Brouwer:* haven te betreuren. Drie doden, die niet hadden mogen vallen. Mensen, die hun hoofd kwijt raakten en door eigen onvoorzichtigheid door het woeste water werden meegesleurd.. „Voor 't eerst van m'n leven heb ik aan een graf moeten spreken. Ik vond het de moeilijkste opgave van m'n leven", zei burgemeester Van Leeuwen. In een militaire camouflage-jas bracht hij Zaterdag zijn laatste bur gers naar de boten. ..Uit angst voor plunderaars hebben deze mensen zich tot het laatst, verzet", zei hij en vast beraden liet hij er op volgen: „Maar de politie zal hiin eigendommen blij ven beschermen. Daar kunnen ze vast op rekenen." Dominee Keizer van de Gerefor meerde Kerk vond, dat Brouwersha ven er al met al nog wonderlijk goed afgekomen was. „Die nacht zal ik van m'n leven niet vergeten. Ik werd wakker van het noodweer. Het wa ter liep eerst met kleine straaltje bij) ons naar binnen. Ik kan er nu wel hard om lachen, dat ik toen tegen m'n vrouw riep: Pak es even een dweil Maar Adriaan Grootjans van Brou wershaven had onmiddellijk begre pen, dat er iets ontzettends gebeurd was. Hij liep in die nacht dominee Keizer tegen het lijf. „Vent, ga te rug want anders verzuip je!" riep hij tegen de dominee. „Dat is m'n behoud geweest", zei de predikant, „want als hij gezegd had: dominee, pas toch op. je kunt wel verdrinken, nou, dan had ik vast niet naar hem geluisterd!" De bibliotheek van de pastorie is behouden gebleven. Maar de boeken van de dominee zelf zijn „één mach tige brij", zoals hij zelf zegt. De huizen in Brouwershaven, Zon nemaire en Noordgouwe zijn dicht getimmerd. De huizen in Nieuwer kerk hoeven niet meer dichtgetim merd te worden. Ze zijn door de zee verzwolgen. Het geëvacueerde Capelle is niet meer te bereiken. Het is vol ledig door water ingesloten. In Brui- nisse en Zijpe zijn Zaterdag de laat ste onwïlligen „in naam der Konin gin" uit hun huizen gehaald. Bij de evacuatie van al die men sen zijn ellendige voorvallen ge beurd. Een sigarenwinkelier, die met z'n gezin op het dak van z'n woning zijn redders afwachtte, zag vol spanning de (ongelofelijke dap pere) commandotroepen in hun bootjes naderen. „Neemt u twee pakjes sigaretten voor ons mee", riepen de jongens, die alleen nog op hun zenuwen leven. Tot him stomme verbazing zagen ze, hoe de winkelier op die zolderverdieping van z'n huis een kast met een hangsloot ontsloot, er twee pakjes sigaretten uit haalde, de kast weer op slot deed en toen zei: „Hier, gelijk oversteken, een gulden tach tig!" In Zierikzee droegen de soldaten uit hun boot een vrouw, die een bontjas aangeschoten had. „Pas op, dat m'n jas niet nat wordt", zei ze. In Noordgouwe hebben Duitse genietroepen Donderdagmiddag de dijk gedicht, die 's ochtends doorge broken was. 's Avonds trapten zij de deur van het ziekenhuis in om zich in de keuken aan de achtergelaten proviand te goed te doen. Uit Brouwershaven vertrok Don derdagmorgen een onvermoeibare Zeeuwse schipper met 300 évacué's aan boord. Uit de meer dan toerei kende voedselvoorraad van het stadje (er lagen meer dan 700 broden, blik ken leverpastei en blikken jam) kreeg hij voor al die mensen tien broden en drie pakjes boter mee. Fouten én heldenmoed In Bruinisse heb ik in de Vrijdag nacht in een houten keet meer dan driehonderd broden zien liggen, die daar al vier dagen opgeslagen lagen. Niemand wist, voor wie die broden bestemd waren. De vissers uit Urk, IJmuiden, Scheveningen en Katwijk klagen steen en been, dat zij in vele gevallen helemaal naar Zeeland gekomen zijn (belangeloos) om daar te horen, dat er voor hen niets te doen was. r gebeuren bij de evacuatie dingen, die niemand begrijpt. De meeste schippers nemen het heft zelf in handen. Zij zoeken de évacué's op en zorgen zelf voor de proviand. Ik heb een schipper gesproken, die Amerikaanse en Nederlandse autoriteiten hebben Vrijdag de basis gelegd voor een extra-Amerikaans hulpprogramma om Nederland te helpen, zo spoedig mogelijk de schade van de overstromingsramp te boven te komen, zo weet het persbureau Associated Press te melden. De eerste stap daartoe is volgens dit persbureau genomen tijdens conferenties in Den Haag tussen de Amerikaanse ministers Dulles en Stassen en de Nederlandse minister-presi dent Drees en de ministers van Buitenlandse Zaken, Beyen en Luns. op z'n eigen houtje het ziekenhuis binnenstapte, langs de bedden ging en eigenhandig noteerde, wie met zijn schip evacueren wilde. „Als we er niet zelf op afstappen", zei hij. „blijven we dagenlang werkeloos voor anker liggen." Tegenover deze fouten staan zo veel staaltjes van opofferingsgezind heid, doortastendheid en helden moed, dat wij niet graag de eva cuatie in haar geheel zouden willen becritiseren. Er is een ramp over ons land ge komen. Tegen zo'n ramp is geen enkele organisatie opgewassen. Dat beseffen de redders en de geredden. Van één ding is iedereen over tuigd. De Zeeuwen komen er weer bovenop. Met een zelfverzekerdheid, die ontroerend en tegelijkertijd groots is, hebben tientallen ons op de loopplank van hun evacuatie schip verzekerd: „We komen terug. Want we willen zelf de dijken dich ten. We zullen het klaren." En ze zullen het klaren. Voor de Utrechtse rechtbank heb ben terechtgestaan twee mannen uit Amsterdam, de 25-jarige automonteur D. S. en de 25-jarige landarbeider M. D., die verdacht werden van diefstal van een aanzienlijk aantal paal— spoorstaafverbindingen te Houten en Harmeien, ten nadele van de N.S. Het ging in totaal om ongeveer 75 stuks. De oudste verdachte beriep zich op werkloosheid en de andere op financiële moeilijkheden in het gezin. Bij de behandeling kwam naar voren, dat het tweetal en nog een derde nog dergelijke en andere dief stallen hadden gepleegd in Haaften, Maartensdijk, Geldermalsen, Hoeve laken, Crailo, Diemen, Hilversum enz. Beiden bekenden. De officier van Justitie wees op de grote schade, die de N.S. hadden ge leden door de waarden van het rood koper en de herstelarbeid. Het wegnemen van deze verbindin gen riep de mogelijkheid van grote gevaren voor de Spoorwegen op. Der halve eiste hij tegen S„ die recidivist is, een jaar en zes maanden gevan genisstraf met aftrek en tegen de andere een jaar met aftrek. De verdedigers vroegen een gedeel telijk voorwaardelijke straf, waarbij de raadsman van de jongste wees op het overwicht, dat de oudere op de jongere uitoefende, welke laatste ove rigens vrouw en vijf kinderen heeft. Voorts voerde hij verschillende ver zachtende omstandigheden aan. Uit spraak over veertien dagen. Het Engelse ss Esso-Edinburgh heeft vanmiddag om 13.40 een on dersteboven drijvende reddingboot aangetroffen op zeventig mijl ten westen van IJmuiden. Amsterdam, Zondag. Een 26-jarige man, een zenuw patiënt, hfceft Zaterdagmiddag de Bilderdijkkade in opschudding ge bracht. Met een buks bedreigde hij eerst drie agenten en daarna enkele omstanders. Een rechercheur loste tenslotte een schot, dat de man in de zij trof. De man, die reeds enkele malen in een zenuwinrichting verpleegd was, kreeg 's middags tegen half vier een aanval van verstandsverbijste ring. Hij vernielde thuis de meubels en wilde zijn moeder aanvallen. Buren waarschuwden de politie. Na enkele minuten verscheen een radio-auto met drie agenten. Toen na langdurig bellen werd openge daan, stormde de man naar buiten met een buks in de aanslag. De agenten vluchtten een stoep in en zagen, dat hij met de buks wild in het. rond zwaaide. De toegescho ten voorbijgangers maakten zich ijlings uit de voeten. Een rechercheur, die op de hoek bij de Kinkerstraat stond, trok daar op zijn revolver en loste een schot. De man zakte in elkaar en werd overgebracht naar het W.G. Zijn toestand is redelijk. De buks bleek achteraf niet gela den te zijn. De EVC heeft door middel van een pamflet de arbeiders bij Werkax opgewekt niet- over te werken v< de watersnoodslachtoffers. De actie van deze zich noemende Nederlandse Vakcentrale heeft niet veel succes gehad. Slechts zeventien van het 3200 man tellende personeel heeft aan deze onvaderlandse oproep gehoor gegeven. De rest doet het van ganser harte. Een concert in de Oude Kerk door Jo Vincent, sopraan, Annie Woud, alt, en Piet van Egmond, or gel, heeft ruim ƒ1000,- voor het Na tionaal Rampenfonds opgebracht. De hulp van de Antillen voor het getroffen gebied in Nederland grenst aan het ongelofelijke. Curacao heeft nu reeds 1.151.000 gulden bij elkaar. Het kleine Aruba had gisteren ruim twee ton ingezameld. De Antillen nadere® zo reeds de twee millioen. Suriname heeft reeds 220.000 gulden bijeengecollecteerd. De landsregering heeft al honderdduizend gulden overgemaakt. Het Zweedse Rode Kruis heeft thans voor 3.500.000 gulden aan geld en goederen voor Nederland verzameld. Bij de Franse Bank Jordan is al een millioen gulden gestort. De goe deren stromen toe en er wordt nog overal, ondermeer in de Métro te Parijs, gecollecteerd. Bij het Help-Holland bureau in New York stromen de giften zo snel binnen, dat niemand ze nog heeft kunnen tellen. Eén man kwam 15.000 dollar- brengen Italië heeft al bijna een half mil lioen gulden ingezameld voor de drie geteisterde landen. Gevangenen in Rome hebben ruim 400 gulden ge geven Deelnemers aan de Agrarische Jaarbeurs in Verona (Italië) moeten him deelnemersgeld overmaken aan het Rampenfonds, heeft het bestuur van de Jaarbeurs besloten. De Nederlanders in Karachi brachten 11.500 gulden bijeen, die in Over heel Nederland viel giste ren de stilte. In gedachten was ons volk één met hen, die door de ramp werden getroffen. Eén met hen, om wier huizen, om wier dorpen al dagen lang die zelfde stilte hing. Een kerk rijst op uit het water, dat de markt bedekt. Huizen om ringen het plein, verlaten, doods. De mensen zijn verstrooid naar alle windstreken. Zo wacht Nieuwe Tonge op de hulp, die het weer leven en welvaart zal ge ven. Zo wachten honderden dor pen. De hulp zal van ons moeten komen. Singapore hebben 50.000 gulden over gemaakt. De Nederlandse gemeenschap in Bangkok heeft 30.000 gulden ingeza meld: in Bandoeng werd in vier da gen tijds 80.000 gulden en in Dja karta 140.000 gulden bijeengebracht. Leden van de oliegemeenschap in Venezuela hebben 135.000 gulden be schikbaar gesteld. De Nederlandse gemeenschap in Brunei op Borneo heeft 10.000 gulden overgemaakt. Amerikaanse parachutisten .van de 82ste Airborne-divisie, die in de tweede wereldoorlog in Nederland waren, hebben ruim 40.000 gulden bijeen gebracht. Het geld werd in gezameld onder ruim 13.000 man schappen, die deelnamen aan een oefening in Camp Drum in de staat New York. Cake-veiling De Engelse televisie zendt een „cake-veiling" uit, die al meer dan 20.000 gulden heeft opgebracht. Op Schiphol arriveren dagelijks vele vliegtuigen, die meer weg heb ben van vliegende pakhuizen. Zelfs in de passagierscabines liggen goe deren. De goederen worden gesor teerd en weggezonden voor „drop pings". KLM-personeel in Indonesië heeft een bedrag van 60.000 bij een gebracht. Op Schiphol, in Amsterdam, Den Haag, Bergen op Zoom, overal arri veren mensen en goederen. We kun nen op geen stukken na alles mel den. In Bergen op Zoom kwam een colonne Oostenrijkse verpleegsters met twintig ziekenauto's de Deense. Franse en Belgische Rode-Kruismen sen aanvullen. De Liga van Rode-Kruisverenigin gen in Genève heeft uit 21 landen voor een waarde van ruim 5,5 mil- Het Ned. Rode Kruis kan in verband met de omstandigheden, waar onder de gegevens van deze verlieslijst worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. BROUWERSHAVEN: J. de Nooyer, 1909; J. de Nooyer, 1947; N. de Jonge, 1949. DREISCHOR: J. Bal-Moermond, 1929. Gem. DUSSEN (Hank): verdronken: C. Verbeek, 1903, Andel; M. M. Verbeek, 1942, Dussen; L. Rijken, 1882, Dussen. DUSSEN (Biesbosch Hank): D. van Wijk, 1902, Wijk en Aalburg; E. A. van Wijk, 1929, Eethen; J. G. van Wijk, 1937, Dussen. FIJNAART: geborgen slachtoffers: F. J. M. van Opdorp, 1947, Fijnaart; A. van Opdorp, 1946, Fijnaart; G. van Baggem, 1890, Utrecht; J. Markus, 1922, Fijnaart; J. Knook, 1920, Fijnaart. HALSTEREN: geïdentificeerd slachtoffer: C. Roks, 1952, Halsteren. HEIJNENOORD: geïdentificeerde slachtoffers: D. P. Zevenbergen. 1883, Heijnenoord; M. Zevenbergen, 1891 Heijnenoord. KLUNDERT: aanvulling derde lijst; aangespoeld en geïdentifi ceerd: 5.2.53: A. Zwarts, dpi. soldaat uit Delft. Het stoffelijk over schot is overgebracht naar het gemeentelijk gasthuis te Zevenbergen. LAGE ZWALUWE: W. W. M. Sprangevs, 1892, Hoge en Lage Zwaluwe; C. Dingemans, 1877, Hoge en Lage Zwaluwe. MIDDELHARNIS: overleden slachtoffers: A. L. van Wezel; F. Vroegindewey; N. van der Sluis; L. Vis; T. A. Vis; H. Breeman; M. Kranse; H. Netten. MOERDIJK: L. G. van Geel, 1916, Zevenbergen. NIEUW-VOSSEMEER: omgekomen slachtoffers: M. J. Zwijters, 1925, Nieuw-Vossemeer; A. M. C. Verbogt-Jansen, 1873, Nieuw-Vosse- meer; M. de Klerk-Vriens, 1865, Nieuw-Vossemeer; M. van der Malen, 1896, Nieuw-Vossemeer; C. J. Th. Ooms, 1933, Nieuw-Vossemeer; L. Jeroense, 1907, Oud-Vossemeer; W. P. Nijssen-van Dorst, 1900, Nieuw- Vossemeer; M. J. Hellemons-Meesters, 1911, Steenbergen; J. A. van Geel, 1941, Nieuw-Vossemeer; J. P. van Geel, 1944; M. C. van Geel, 1946; C. F. van Geel, 1948; P. J. van Geel, 1948; M. E. van Oorschot, 1949, Nieuw-Vossemeer; P. W. van Oorschot, 1948; W. A. van Oor schot, 1951; C. Meeus-Bastiaanse, 1883, Steenbergen. NOORDGOUWE: omgekomen: L. Adriaanse-v. d. Have, 1877. NUMANSDORP: geïdentificeerde slachtoffers: M. Bos, 1949, Nu- mansdorpG. Reedijk, 1930, Numansdorp; A. Kot, 1923, Numansdorp. OUDERKERK A. D. IJSEL: G. Rijkaart, 1889, Ouderkerk a. d. IJsel. PAPENDRECHT: G. J. Kraal, 1951; A. W. Veth, 1906. RAAMSDONKSVEER: J. A. Pols, 1881, Gorinchem. SLIEDRECHT: verdronken 1.2.53: L. M. Kraayeveld, 1870. STELLENDAM: slachtoffers: N. A. Troost, 1911; J. D. Kuiper, 1930; J. van der Voort-Bijdevaart, 43 jaar, afkomstig uit Georgetown, Canada; J. Boshoven, 1918; J. van Soest, 1946; M. van Huizen, 1921; M. van den Berg, 1895; J. Vroege, 1888; G. van Soest, 1920; J. Flik- weert, 1901; Van Oostenbrugge, 1911; C. Breederveld, 1931; T. Bree- derveld, 1933; J. Troost-Zwartkamp, 1877; G. Breederveld-van Laan, 1893; B. van de Ree, 1866. STRIJEN: geïdentificeerde slachtoffers: T. Verschoor, 1935, Strijen; B. de Vos, 1878, 's-Gravendeel; C. de Boer-van Rijswijk, 1886, Hendrik Ido Ambacht; C. Goud, 1884, Puttershoek; C. Reedijk-Heita, 1894, Heijnenoord. Niet geïdentificeerd, doch waarschijnlijk omgekomen: A. Verschoor, 1892, Strijen; E. P. Verschoor-Engels, 1895, Strijen; T. Verrijp, 1896, Strijen; J. E. Verrijp-de Man, 1893, Hoogvliet. En waarschijnlijk: dochter Willempje Verrijp, 1933, en nog twee dochters; H. Monen, 1880, Hoogeveen; M. Monen-Diphoorn, 1886, Zuidwolde; J. Monen, 1918, Strijen; H. M. Monen, 1922, Strijen; P. Slagboom, 1903, Strijen; N. Slagboom-Herwijer, 1907, Strijen; E. Slag boom, 1929, Klaaswaal; J. Engels, 1918, Strijen; J. A. Engels-Dekker, 1924, Numansdorp; H. P. Engels, 1945, Lage Zwaluwe; D. Engels, 1950, Strijen; E. Engels, 1951, Strijen; J. Herweyer, 1885, Stellendam; A. de Baat, 1917, Numansdorp; E. de Baat-Herweyer, 1922, Strijen; J. van der Ree, 1888, Strijen; G. van der Ree-Andeweg, 1894; J. van der Ree. 1926; G. van der Ree, 1934, Strijen; A. van der Ree, 1938, Strijen; A. C. Reedijk, 1922, Strijen; P. van Soest-Versendaal, 1911, Rhoon; T. A. Goud-de Snayer, 1886, Strijen; D. van de Merwe, 1880, Strijen; H. van de Merwe, 1914, Strijen; M. M. den Tuinder-Elen- baas, 1909, Alblasierdam; J. M. den Tuinder, 1951, Strijen; F. den Hartog, 1890, Strijen; M. den Hartog, 1916, Strijen; A. T. van. Dom melen, 1941, Strijen. TERHEIJDEN (Wagenberg): J. M. M. Moerenhout, 1950, Terheij- den. TEXEL: omgekomen en geborgen: S. Walsber, 23 jaar. ZUIDLAND: aanvulling op de tweede lijst, 5.2.53; geïdentificeerde slachtoffers: D. van der Velde, 1907, Zuidland; D. van der Velde, 1910, St Maartensdijk; T. van der Velde, 1943; P. Wolters, 1891, Zuid- land; J. Wolters-van Seventer, 1909, Zuidland; G. J. Wolters, 1934; A. Wolters, 1937; C. Wolters, 1938; F. Wolters, 1942; S. Wolters, 1943; P. Wolters, 1949. Niet-geïdentificeerde slachtoffers: J. Breederland-Reytenbach; M. G. van der Wel-Zoeterman: G. van Eersel; H. van Eersel-Weeda en twee kinderen van de familie Van Eersel; namen nog niet bekend; G. Minekus; B. Minekus-Blom. ZIJPE: provisorisch begraven bij vluchthaven: C. Uyl, 1932, Poort vliet; M. A. van dei' Velde, 1934, Stoppeldijk; J. Verhoek, ca 43 jaar. lioen gulden aan geld en goederen gekregen voor Nederland. Vele landen sturen nog steeds mensen en goederen regelrecht naar Nederland. Uit Frankrijk kwamen 44 kipkarren voor het herstel van de dijken, Milaan stuurde 151 brand weerlieden. Engeland twintig medi sche studenten, die rubberboten bij zich hadden, uit Portugal zijn het ss. India en eenvliegtuig vertrokken met levensmiddelen en goederen. Stassen verklaarde later, dat er „nog niets" bekend is over een aan vullend hulpprogramma van het Bu reau voor Wederzijdse Beveiliging. Dulles ontweek de vraag, of hij van mening was, dat Nederland on danks zijn verliezen zijn defensie-in spanningen gestand zou doen. Toen men Stassen vroeg of hij „begrip" zou tonen, indien Neder land niet aan zijn defensie-in spanning zou voldoen, antwoord de hij„Dat heb ik niet gezegd". Dulles herinnerde er aan, dat alle afdelingen van het Bureau voor Wederzijdse Beveiliging in de drie door de overstromingen getroffen landen opdracht hebben gekregen zo behulpzaam t,e zijn als mogelijk is. Dulles en Stassen zijn vanochtend van Schiphol naar Brussel vertrok ken. Op verzoek van Dulles vloog hun toestel over het overstroomde Nederlandse gebied. Minister Beyen heeft vandaag na drukkelijk de persberichten ontkend, dat de Nederlandse regering Foster Dulles zou hebben meegedeeld, dat zij niet in staat is, dit jaar aan haar Navo-verplichtingcn te voldoen. Filmcamera over verdronken land Waar woorden falen, om de ramp die ons land heeft getroffen te be schrijven, kunnen beelden soms een duidelijker indruk geven van de el lende der getroffen gebieden. In het journaal van Polygoon, dat de vol gende week in de bioscopen vertoond wordt, is elk voorstellingsvermogen verder overbodig: het water, het ver dronken land, de vluchtende men sen, het angstige vee, zij allen spre ken een taal, die niet misverstaan kan worden. Ellende is eentonig: als men twee of drie opnamen gezien heeft, heeft men alles gezien en toch blijft men als verlamd naar deze dorpen staren, die geen dorpen meer zijn, naar dit land, dat geen land meer is. De namen, zo dikwijls herhaald in de afgelopen week, komen dreigend naar voren: Hontenisse, Oude Tonge, 's-Gravendeel, Stellendam, enkele slachtoffers, tientallen slachtoffers, honderdtallen slachtoffers. Leerzaam in dit journaal zijn de opnamen van plaatsen, waar eigenlijk „niets" gebeurd is: IJmui den, Zandvoort, Maassluis, Rot terdam of Dordrecht. Het water, dat hoog in de straten staat, de verwoeste huizen, tonen aan, dat een „onschuldige" vloedgolf reeds enorme schade aan kan richten. Troosteloos leeg De kalme vlakten met hier en daar een paar stippen, waar vroeger men sen woonden en gelukkig waren, ge ven een minder opwindend, maar des te indrukwekkender beeld; bij de vliegtuigopnamen ziet men juist door gebrek aan contrast hoe troosteloos leeg het zuidwesten van ons land is geworden. Het werk van de helicop- tères en de amphibievoertuigen toont ons duidelijk, hoe de moderne tech niek toch nog in staat is geweest veel leed te voorkomen of althans te verzachten, doch de vernuftigste vin dingen van de mens zinken in het niet tegenover de eindeloze water vlakten, waarvan de uitgestrektheid de toeschouwer met angst vervuld. Zo is hét dan geschied, zo onver wacht en zo onontkoombaar en men voelt zich beschaamd als men in een stoel zittend slechts in de beurs kan tasten. - Ten noordwesten van Vlieland, ongeveer een mijl ten zuidwesten van de boei ET 7, is Zaterdag een drijvende mijn waargenomen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3