Afsluitdijk spaarde provincies om Zuiderzee voor een ramp De overstromingen in Belgie en Engeland Dijken braken bijna alle van binnen uit kapot Zweden hielp ook ditmaal GELDERS DAGBLAD MAANDAG 9 FSBRUAM^ Linies: Nationale rouwdag. Van het Konink lijk Paleis op de Dam te Amsterdam hangt de vlag halfstok een symbo lisch beeld van het. medeleven van de Koninklijke Familie met de door de watersnoodramp getroffen landge noten. Ten behoeve van de. getroffenen zal door de P.T T. een speciale waters- nood-postzegel worden uitgegexxen in de frankeerwaarde van 10 cent met een toeslag van eveneens 10 cent. De opbrengst van de toeslag komt geheel ten goede aan de slachtoffers. De ze gel heeft een formaat van 2,6 bg 3,3 cm. Links: Met diepe ontroering luisteren deze hoog bejaarde evacué's. die zijn onder gebracht in het noodziekenhuis van 't Nederlandsche Roode Kruis te Zeist, naar de rede, welke Koningin Juliana Zondagmiddag uitsprak voor de Ne derlandse radiozenders. Het zijn te beginnen met tweede persoon van rechts de 85-jarige weduwe Schous- Ringenber'g uit Zierikzêede 75-jarige weduwe J. Veltman-Overbeke uit Nieuwekerk, een Roode Kruis zuster en de 77-jarige H. Noteboom uit Nieuwe-Tönge. Onder: De prinsessen Beatrix en Irene brach ten een bezoek bij de evacué's in Den Bilt. Prinses Beatrix geeft een pop aan cie spoorweg v de vierjarige Corry Kestelee uit Zic- rikzee, die juist is aangekomen. Rechts prinses Irene. Boven Met kracht is overal in de geteisterde gebieden het herstel en opbouwwerk ter hand genomen. Op verschillende plaatsen zijn reeds aanzienlijke vorde ringen gemaakt. Hier zien toe de werkzaamheden voor het herstel van Bergen op Zoom naar Goes. Onder: Op de nationale rouwdag werd in de Nieuwe Kerk te Amsterdam een hij- zondere oecumenische dien-st gehou den, welke door prinses Wilhelmina werd bijgewoond. Prinses 'Wilhelmina verlaat de kerk na afloop van de dienst. (Speciale berichtgeving) J^E STORM, DIE DE VORIGE WEEK ons land lieeft geteisterd, heeft waterstanden veroorzaakt, die op sommige punten een halve meter hoger warenn dan ooit in ons land zijn voorgekomen! De directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir. Maris, deelde dat mede na afloop van een vlucht boven het zo pas verdronken land, welke Zaterdag door walerstaatsdeskundigen en journalisten werd gemaakt. En hij voegde er aan toe liet als een zeer belangrijk lichtpunt te be schouwen dat de afsluitdijk zich zo goed heeft gehouden, ja, zcifs slechts geringe schade heeft opgelopen. Als deze superstorm die heviger was dan die van 1894, waarop de berekeningen van de conimissie-Lorentz voor de houw van de afsluitdijk zijn gebaseerd, zich in het gebied van de voormalige Zuiderzee had kunnen ontwikkelen, zou een herhaling op grote schaal van de ramp van 1916 het-onvermijdelijke gevolg zijn ge weestZonder restrictie moet worden vastgesteld, dat de afsluitdijk de randprovincies van de Zuiderzee voor een vreselijk drama heeft gespaard. Maken wjj overigens een vergelij king tussen de gevolgen van de stor men van b.v. vijftig jaar geleden en van nu. dan blijkt wel dat de hulpmid delen van de moderne techniek bij de bestrijding van storm en watersnood buitengewoon goede diensten verlenen. Zonder radio, vliegtuigen, helicop- tères, arnphibie-vaartuigen, mobilofoon enz., zou het bepaald onmogelijk zijn geweest om al binnen enkele dagen een zij het dan oppervlakkig overzicht van een ramp van een der gelijke omvang te verkrijgen en het werk to redding van een 50.000 men sen in ruim een week tijds te vol tooien. Hoeveel gaten er In de dijken 7,yn geslagen kon tot dusverre nog niet worden nagegaan. Maar wel Is het zeker, dat er by het vast stellen van de schade in geen en kel opzicht Iets gebleken is van oen kwalitatief verschil met be trekking tpt het onderhoud van de djjken door rijkswaterstaat of de waterschappen. Uiteraard hebben de nieuwe dijken: de afsluitdijk en de Hondsbosse zee wering b.v>, zich aanmerkelijk beter gehouden dan de oude. Ir. Maris is echter van oordeel, dat men hierop geen enkel verwijt mag baseren. De dijken in Zeeland zijn als het ware his torisch gegroeid en in de loop van de jaren verhoogd en versterkt. Het zou economisch niet te verwezenlijken zijn geweest om aan al die dijken op korte termijn het stellig betere én meer vei lige profiel van de afsluitdijk te ge ven! Een indertijd ingestelde staatscom missie (de z.g. Stormvloedcommissie) concludeerde in 1940 in haar rapport dat nieuwe voorzieningen aan de dij ken bepaaldelijk dringend nodig waren en rijkswaterstaat heeft daar toen Niet vliegen boven rampgebied Teneinde de reddingswerkzaamheden boven en in de nabijheid van de overstroomde gebieden in het Z W.-deel van Nederland niet te bemoeilijken is het vliegen boven dat gebied tot na dere aankondiging verboden voor alle luchtvaartuigen. Dit verbod is niet van toepassing op luchtvaartuigen die geregelde lijnvluc-hten uitvoeren; vluch ten in opdracht van de commandant van de Nederlandse luchtmacht; vluch ten waarvoor voorafgaande toestem ming van de directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst is verkregen. rekening mee gehouden. Zij was er o.m. mee bezig om dijkgedeelten aan het Hollands Diep (lichting Willem stad) en langs Dc Kil aan de voorspel lingen van de commissie aan te pas sen. Maar in de eerste plaats is een dergelijk werk een kwestie van vele jaren en bovendien heeft de commissie bij haar berekeningen wel erg hoog gegrepen door uit te gaan van een super-storm, nog heviger dan die van thans. Opvallend is ilat de meeste dijk breuken op de Zeeuwse eilanden aan de ljj-zijde van dc eilanden zijn ontstaan en ookdat de dyken van binnen uit zijn bezweken! Niet da directe druk van de aan stormende vloed heeft dus de schade toegebracht, doch de kracht van het terugvloeiende wa ter, dat: a. van het Zuidelijker gelegen eiland terugkwam en b. eerst over dc dijk was geslagen en daarna terugkeren de waterkering aan de binnenkant kapot brak. Met man cn macht wordt er nu over al gezwoegd om vóór 16 Februari de noodvoorzieningen tc voltooien. Die datum namelijk zal samengaan met-de top van een nieuwe springvloed, welke nog wat hoger zal zijn dan die, waar door de huidige ramp is ontstaan. Reden tot bijzondere verontrusting is er daarbij niet. Natuurlijk zou er ernstige schade kunnen worden aan gericht als dc springvloed andermaal met een super-storm gepaard zou gaan. want er zitten nog vele zwakke plekken in onze dijken. Maar statis tisch is vastgesteld dat super-stormen slechts eenmaal in de 300 jaar uit barsten en het is nauwelijks aan te nemen, dat wij er dus nu twee zouden krijgen in enkele weken tijds! Aller streven is er momenteel op gericht om droog tc houden wat droog is. En het is zo zeide de heer Maris ons zeer tc hopen dat wij daarbij geen tegenslag zullen krijgen door vorst. Want allereerst zou het grond werk tijdelij.ï onmogelijk worden ge maakt en verder zouden na het in vallen .van de dooi de ronddrijvende ijsschotsen grote schade kunnen aan richten aan alles wat in het water staat. Tot welke ernstige gevolgne dat leiden kan, heeft men in 1926 gezien in het Land van Maas en Waal. Het zal nog lang duren voordat alle overstroomde gebieden weer geheel droog zullen liggen. Hier en daar is he: water al beduidend gezakt, zoals Bandoeng gaf in vier dagen 80.000 Het totaal-bedrag, dat in Bandoeng voor dé slachtoffers in vier dagen tijds werd bijeengebracht, is 25Ö.OOÖ roe- piahs groot (meer dan ƒ80.000). Van dit bedrag werd op de intekenlijst van de Preangerbode 160.000 roepiahs ver zameld. Geëvacueerd vee naar slaclilmarkten Hoewel nog niet nauwkeurig bekend is hoeveel vee geëvacueerd kon wor den. kan worden geconstateerd dat een groot percentage van het van Flakkee en de Zeeuwse eilanden aangevoerde vee. slachtvee is, dat naar de slacht- markten wordt afgevoerd. Hierdoor kan op een ruime aanvoer in de ko mende weken worden gerekend. men zien kan aan de donkere vocht- plckken op dc huizen, die gemiddeld nog tot halverwege de deuren in het water staan. En andere dorpjes en la -.dcrijen vielen al droog. Maar deze zijn nu overdekt met een dikke laag geelgrijs slib. dat ongetwijfeld ook in de woningen zal zijn doorgedrongen en straks uiterst moeilijk te verwijderen za! zijn... Intussen komt er in het voorjaar een periode, waarin het peil van dé grote ricvieren aanzienlijk zal stijgen door de grote hoeveelheden sneeuw water uit het Zwitserse gebergte. Kan dit de situatie bij ons opnieuw verergeren Ir. Maris meent van niet. De stand von de bovenrivieren is in dit zeege- gebied van zo geringe invloed, dat men er daar geen gevaar van te duchten zal hebben. Met betrekking tot onze verbindings wegen naar het Zuiden heeft de direc teur-generaal van de rijkswaterstaat tenslotte meegedeeld: a. dat de situa tie bij Moeilijk geen reden tot veront rusting geeft en b. dat er gegronde aandeiding is om aan te nemen dat de rijksweg van Dordrecht naar de Moer- dijkbrug zeer spoedig weer berijdbaar - zal zijn als men het water eenmaal heeft kunnen wegpompen. Vrijdag is dienaangaande namelijk een onderzoek ingesteld. Een vracht auto, voorafgegaan door een duck, reed toen door het water van Dordt naar de brug om te controleren of er grote gaten in de weg waren geslagen. Als die gaten er geweest waren zou de duck zijn gaan drijven, wat dan een waarschuwing voor de inzittenden van de vrachtauto zou zijn geweest om niet vorder te gaan. Doch niets van dat alles geschiedde. De weg bleek behoorlijk berijdbaar en zonder ernstige tegenslag kon het traject heen en terug worden afgelegd... J^ONING BOL DEN IJN van België is Zondag tc Brussel teruggekeerd van een kort verblijf aan re Franse Riviera. Iu Belgische bladen was critiek geleverd op het feit, dat de koning naar de Riviera ging, terwijl zijn land nog leed als gevolg van de over stromingen. In West-VIaanderen zijn 1650 man schappen van het leger aan het werk. terwijl 1100 dienstplichtigen gereed gehouden worden. In het Oosten van het land is de toestand verbeterd. Er werken 50 sol daten te Spa. In het gebied van Mal- medy wordt met drie bulldozers ge werkt. De Belgische Prinses Josephine- Charlotte heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan de overstroomde gebie den in België. Een Katholieke krant te Antwerpen. Het Handelsblad, heeft Vrijdag de prinses gecritlseerd, omdat zij niet een deel van het bedrag, dat voor haar huwelijksgeschenk is ingezameld, ter beschikking van de getroffenen heeft gesteld. Zaterdag heeft het Koninklijk Huis bekend gemaakt, dat zij dit nu heeft gedaan en voorts, dat Koning Boudewijn en zijn vader, ex-koning Leopold, samen 500.000 francs aan het Nationaal Rampenfonds hebben ge schonken. 's Konings grootmoeder gaf 100.000 francs. De havenautoriteiten van Zeebrugge hebben Zondag verklaard, dat de vis sersboot „Zeebrugge 527" met een be manning van vijf personen aan boord waarschijnlijk verleden week in de storm is vergaan. Het aantal slacht offers van de storm in België zou daar door stijgen tot 19. Zaterdagavond was het aantal slacht offers van de overstromingen in En geland gestegen tot 281. Het door de burgemeester van Londen ingestelde rampenfonds had Zaterdagavond 125.000 Pond Sterling byeen. De Britse minister van Binnenlandse Zaken zal volgende week in het La gerhuis mededelingen doen over een nationaal alarmsysteem bjj overstro mingen. zo wordt uit welingelichte bron vernomen. Het zal aan het einde van de volgende week beproefd wor den. Binnen twee dagen was in Zweden een bedrag van een millioen Zweedse Kronen voor de slachtoffers van de watersnood in Nederland bijeenge bracht. Het. gehele Zweedse volk leeft mee met onze landgenoten, die zo zwaar getroffen zijn. Een bijzondere wijze van offeren is georganiseerd in het stadje Köeping in Midden-Zweden. Op Zaterdag en Zondag moesten alle voetgangersdie een van de zes brug gen in het stadje passeerden, een bij drage geven voor het fond-s dat ge sticht is voor de hulpverlening aan Nederland. De foto toont ons prinses Christina, die de bijdrage van haar en haar schoolkameraadjes overhandigt aan de Nederlandse gezant te Stock holm, de heer W. A. A. M. Daniëls. Broederlijk delen in rampspoed (Telefonisch van onze Londense correspondent). In het Lagerhuis ging een gejuich op, toen de minister van Binnenlandse Zaken, sir David Maxwell Fyfe, mede deelde dat besloten was de ontvangen giften met Nederland te delen en dat de eerste zending goederen reeds naar ons land was afgezonden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3