Het buitenland helpt op een ontroerende wijze Met rauwe handen vechten „polderjongens" voor het hart van de Biesbosch Vader en twee zoons verdronken er Koe in achterkamer; varken in voortuin Zinkstuk is als heikarweitje, gemaakt in ijswater bij sneeuw en hagel Tragedie in de Biesbosch Dorpjes in de Biesbosch richten zich weer op Weer rust in de Ahoyhal Getroffen Willemstad biedt anderen hulp OFT.DFRS DAGBLAD MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 (Van een onzer verslaggevers) SCHIPPERS JONGEN aarzelde lang. Maar plot seling sprong hij op. Even later klonken de eerste schuchtere tonen uit een eenvoudig mondorgel. Het liedje schoof over het water, het eindeloze water. Stoere polderjongens lieten een ogenblikje de schop staan. Aan boord van de schepen niet rijshout en hazaltstenen keken de mannen op. Tot over het gat in de dijk dansten de klanken. Tot in het geteisterde dorp. Vrouwen staakten verwonderd het geploeter in de nattigheid. Meisjes liepen naar nóg vochtige deu ren. Zij glimlachten. Schippers, polderjongens, op zichters, militairen, zij grinnikten. De winterzon deed de ijspegeltjes, die eerst triest van de daken neerhingen, tot in hun koude ziel glinsteren. In het hartje van de waterwoestijn Biesbosch leek het alsof een oase uit de grond barstte. De schuchtere tonen uit zijn simpele mondorgel vanaf het dek van het motorscheepje „Verwachting" luidden een nieuwe periode in. Die van het herstel en de wederopbouw. Nog was het gat in de dijk daar in de Biesbosch zeventig meter breed en vier meter diep, nog hadden eb en vloed vrij spel in het uitgestrekte land van Altena, maar binnen drie weken zou het anders zijn en de sleeji dus terug moest keren, haalden wij de juist veg-varende bok in. Wy gaan naar de Nieuwendijk, riep de bokkeschipper, varen jullie maa achter ons aan. En dat deed de Pronto L Drie uur in de middag meerden sleepboot en bakken voor de wal in Nieuwendijk. Dat er rijshout nodig was, was niet overdreven! De zee had een gat van zeventig meter, bij een diepte van vier meter, in de dijk ge slagen. Hierdoor was het gehele, on afzienbare land van Altena onder ge lopen. Dat gat moet dicht, zei een op zichter. Hier is rijshout, aldus de heer Wolters van Rijkswaterstaat, die de sleep begeleid had. Tja, merkte de opzichter op, wy kunnen met dat ryshout eigenlijk nog niets beginnen, want de damwand is er nog niet. Het begrip damwand is eenvoudig, wanneer nien enig idee krggt van de wjjze waarop een dyk gerepareerd wordt. Het is niet een voudig. Men kan er niet zo gemakke lijk een stukje over plakken, zoals dat bij een lekke fietsband het geval is. Wanneer men In een gat als bij Vieu- wendijk-Kille, 70 meter breed, 4 meter diep, zand stort, dan is hij de volgende vloed, of de eerstkomende eb hetzelfde zand zonder groet vertrokken. Vooral omdat het gat zo diep is, is de trek was één telefoontoestel intact gebleven in de dorpen Nieuwendijk en Kille, die ergens temidden van de bijna onontwarbare knoop van waterwegen-en weggetjes in de Brabantse Biesbosch langs de dijk uit gestrekt lagen. En aan de slinger van dat ouderwetse toestel draaide een rood-aangelopen man. Hij draaide als een bezetene aan het toestel, dat eigendom was van de kolenhandel aar Pruisse, die somtijds bezorgd om do hock van de deur gluurde. Hij draaide: eenmaal: Waar blijft het schip met damwand?, tweemaal: Waar is de hok om te heien?, drie maal: Waar blijven de arbeiders?, viermaal: Waar hangen de schepen met hazaltstenen uit?, vijfmaal: Waarom krijg ik geen verbinding met Waterstaat?, zesmaal: Waar is het rijshout? Rijshout uit Pannerden Met het rijshout zat het wel goed. Want op de Nieuwe Merwede, vlak hü Werkendam, de invalspoort van :1e Biesbosch. trok de sleepboot Pronto I met de volle kracht, die een 110-Benz kan opbrengen. De sleep bestond uit t' -ee bakken, afgeladen met 3000 bos sen rijshout. De avond tevoren Pronto I uit Pannerden afgevaren. Twaalf uur later lagen de schepen in de nieuwe sluis om de Biesbosch-dool- hof binnen te varen. Konden de bossen rijshout spreken, dan zouden zij elkaar vol trots attent maken op hun, geboor te-plaatsen. Want dit hout, bij uitstek geschikt voor het herstel van de dij ken, was afkomstig uit de Biesbosch. Het was oorspronkelijk voorbestemd om gebruikt te worden bij de werken in de Rijn bij Pannerden, maar één noodkreet en Waterstaat stuurde de vracht retour. Nèt gelost in Panner den, stouwden dezelfde arbeiders zon der één mokkend woord de bakken weer vol, omdat de toestand dit ge bood. Zo ging het overal ten behoeve van de noodgebieden. Zoals overal in de ontwrichte samenleving, die zich slechts langzaam, maar veerkrachtig, recht buigt, kostte het enige moeite om de plaats van bestemming aan de weet te komen. De telefoon-verbindin gen zijn immers:'nog steeds slecht, zo dat twee orders elkaar somtijds kun nen doorkruisen, zonder dat iemand daar wat aan doen kan. De burge meester van Werkendam maakte het kort: Er is géén minuut te verliezen. Zo snel mogelijk met het rijshout naar Nieuwendijk, Wij vroegen snel naar de situatie. De burgervader, nog onge schoren. zeide, dat het dichten van de dijken tot de eerste urgentie behoorde. Daarna zien wij wéér verder Een loods kwam aan boord van een Roode-kruis-schip. dat de Pronto voor zou varen, omdat het ook. met kleren en medicamenten in de ruimen, naar Nieuwendijk moest. Een spannende tocht was begonnen. Sneeuwbuien z%viepten horizontaal over het Steur- gat. En over de uitgestrekte polders, die thans één watervlakte zijn. Griendarbeiders ploeterden In de eijsloten ploeterden de griend- arbeiders om te redden wat er te redden viel van het opgeslagen hout. Wij passeerden een boerderij, die tot aan de dakgoot in het water stond. Er prijkten weer bloemetjes achter de ramen. Wij hebben het water zien komen, sprak een sergeant uit Werkendam, die aan boord gekomen was. Een lange, witte schuimende streep in de verte. Wij voelden ons als mieren in hun nest in de achtertuin, die zien, dat de vrouw des huizes een emmer water in hun richting kiept Een bok wees met machtige arm over een afgebrokkeld dijkje, waar achter een griendaakje hulpeloos lag. Het scheepje was over de dijk gesla gen. Nog voordat wij uit het gezicht waren, had de bok het scheepje opge pakt en teruggezet in het Water. Deze aaltjes worden onmiddellijk weer ge bruikt voor de hulpverlening. Er was een tekort aan vlotgaande boten. Vooral in de Biesbosch, waar bij eb grote gedeelten volkomen droogvallen, zijn platboomde schepen van bijzonder nut. Omdat de loods ons, buiten zijn schuld, oi de verkeerde plaats bracht illlllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllll Een tafereel, zoals Zondag mid dar; in biiiia alle Nederlandse gezinnen te aan schouwen was: jong en oud luisterend naar de rede, welke HM. Koningin Juliana voor de Nederlandse radiozen ders uitsprak. groot. Eb en vloed hebben Immers vrij spel en zij laten geen gelegenheid voorbijgaan om het spelletje te spelen. Voor het gat heit men dns een dam wand brede, stalen, palen in dit geval de bodem in. Daarachter is het water betrekkelijk stil, zodat het storten van zand, klei of wat dan ook zonder gevaar van wegvloeien kan geschieden. Maar nu w&s die schuit met de dam wand er. nog niet. Uit alle delen van Nederland moest het materiaal saam geraapt worden voor het berst ;1 van de dijken. En dat, terwijl op tal vn,i plaatsen soortgelijk materiaal even eens hard nodig is. Het valt dus niet te verbazen, dat in Nieuwendijk het schip met de damwand nog niet ls aangekomen. Stagnatie kan zo licht voorkomen. Volgende morgen werd het rijshout gelost. Militairen en burgers losten de bakken. Een voor een bereikten de bossen de wal. Wat verder op waren Werkendammers bezig een zinkstuk te maken.. De Werkendammers zijn spe cialisten op dit gebied. Ondanks het feit, dat de sneeuw koud viel en de vorst begon op te komen, peesden de mannen. Zij sprongen in voor het be houd van het land van Altena. Z'ij scholden soms ongezouten op het zware werk. Voortdurend werkten zij met de handen in het ijskoude water. Een zinkstuk is een vlechtwerk van rijshout, waarop later stenen en puin gestort worden. Een. degelijk, regel matig patroon, waarop U, mevrouw, jaloers zoudt worden. Maar dit is bijna geen werk voor mensen meer, me vrouw en meneer. Uren lang met de handen in het ijs- en ijskoude water, tot ze rood zien als dubbel gekookte kreeften en zo beginnen op te zwellen en zo'n pijn doen, dat de krachttermen over de winter en de. overstroming meer en luider beginnen op te stijgen uit het breiwerkje /n het hartje van de Biesbosch. Zon der licht, water, gas. Zonder radio. In natte huiskamers. Want als de ruige arbeiders 's avonds thuiskomen, staan de oude pantoffels niet klaar by de warme lcachel. Want de pantoffels z\jn weggedreven toen het water kwam. Eu de bende in huis is zo on beschrijfelijk, dat de polderwerker op 't lest niet, meer weet., waar ie beter kan zijn: Op 't zinkstuk met de han den i» het koude water, tot ze d'r als rauwe bonken vlees bij hangen, of thuis bij moeders waar het behang van de muren weekt, en het beddegoed niet droog te krijgen is en de stoelen ver rot zijn tot op de veren Hofstee heette Boerenverdriet Dikke, zwarte wolken dreven gister morgen over de Biesbosch. Dikke, witte vlokken vielen op de Biesbosch. Een manifestatie van rouw ook van de natuur: het zwart \an de lucht, het wit van de vlokken, die vielen boven zovele graven. Ook over de andere overstromingsgebieden. Van de sche pen hingen de vlaggen half-stole. Ook in de dorpen waren de vlaggen half gehesen. De kerkdiensten waren dee moediger dan ooit. Ook later op de dag bleef de sfeer In Niewendyk en Nieuwendijk begint weer te lachen Dl loco-burgemeester van de ge meente Almkerk resideerde nu in de winkel van de fietsenmaker Nieuwendijk. Hij zit 'r de hele dag, had de fietsenmaker gezegd. Dus stap ten wij binnen. De dijk is het be langrijkste, begon de loco-burgervader. Binnen twee of drie weken zal-ie wel dicht zijn en dan kunnen wij beginnen de boerderijen en de nieuwe arbeiders woningen in de Wilhelmina-polder droog te maken. Daarna kloste hij op de Jdompen door de winkel otn zuster van het Roode Kruis uit Meppel de hand te drukken. Wij gaan van daag weg, vertelde de zuster. De bur gemeester dankte haar. U hebt goed werk gedaan. Wij zijn u dankbaar Toen wij buiten stonden ging er een man rond, die hevig op een koperen bekken sloeg. Het machtige geluid lok te de mensen uit hun huizen. Des ronds om 8 uur behoort iedereen bin nen te zijn en niet meer naar buiten te komen. Order van de militaire com mandant om plunderen tegen te gaan. Ieder die tèch buiten komt riskeert zijn Jeven. Voorts moeten alle honden en katten binnenblijven. Zij beginnen aan de cadavers te vreten. Besmettingsge vaar. Iedere hond of kat, die buiten aangetroffen wordt, wordt onherroepe lijk doodgeschoten De omroeper ging verder. Wij wan delden het café binnen. Met een schip per van de bak hadden wij een fles buta-gas gehaald. Blijkbaar had dat ons nogal aangegrepen, want de ge moedelijke. dikke waardin schonk ons zonder vragen heerlijke koffie in: Je lui hoeft niks te betalen, want jelui ziet 'r zo verpieterd uitDe bakkeschip- per ging daarna snel overstag naar cognac en tenslotte is het onbeleefd om hem dan niet te volgen. Bovendien moesten wij samen de fles naar boord dragen. De stemming in de Siamese tweelingdorpen NieuwendijkKille, samen aan elkaar vergroeid langs de dijk, begon Vrijdagmorgen snel op te klaren. De mensen lachten weer hard op. Wij kochten een stukske kaas. De winkelierse gaf twee centen terug. Terwijl zij in een minutieus beursje stond te vissen vertelde ze, dat schade aan haar zaak met twintigdui zend gulden niet bekeken was. Even verder was het nood-postkantoor ge vestigd. Op de bovenverdieping van een school, waarvan de gelijkvloerse af deling onder water stond. Over een loopplank kon men door een raam bin nen gaan. Ik haal alleen postwissels op. zeide een vrolijke klant. Voor de rest riskeer ik geen nat pak. Tenslotte ben ik geen koorddanser en dat moet je hier wel kunnen. De buurman ver derop had zijn varkens in de voortuin lopen. Naast hem had iemand de koe in de achterkamer gestald. Ik ben veel te blij, dat 'k 'm nog heb. Hij neemt 'm nog in bed, grapte de veld wachter, die het gesprek aanhoorde. 'k Heb 28 mensen in huis ver telde iemand. Eerst konden we geen van allen zitten. Nu kunnen we allemaal slapen. Zo leeft momenteel de bevolking van een plaatsje in het hartje van de Biesbosch. Bewezen is. dat men een mens zwaar kan treffen, maar altijd weer zal hij zich oprichten en voort gaan, vooruit, omdat na ons, onze kinderen komen en die moeien toch ook levenEn zelf maken we d'r ook nog wel wat van. Als je weer komt, riep de café-houdster, dan moet je de kof fie betalen hoor Rouwpleclitigheid te Stavenisse Zaterdagochtend om kwart voor negen heeft de hele bezetting van Sta venisse plechtig uitgeleide gedaan aan vijf geïdentificeerde slachtoffers. Deze ontroerende symbolische plech tigheid werd geleid door burgemeester L A. Verburg. De heer Zoeterworp hield een korte toespraak. Aanwezig waren de dokter van Stavenisse, ver tegenwoordigers van het Nederland- sche Roode Kruis en een detachement van Zee -en Landmacht en Rijkspolitie en een aantal burgers, die aan het red dingswerk hebben deelgenomen. Kille vervuld van rouw. Op de Waal spoedden zich de Pronto I en de Pron to II (Inmiddels ook gearriveerd met een bak ryshout, die snel gelost was) huiswaarts. Er was drukke scheep vaart. Er voer géén schip, dat de vlag niet half-stok had. Duitsers, Zwitsers, Fransen, Belgen, allen deelden in de rouw van Nederland. Een zachte deken van sneeuw spreidde zich over de schepen. In de Blesbosch^iij-geh de schepen, die niet direct nodigvwaren, de gehele dag stijf voor dè wai. De meertouwen knersten over de bolders als de eb massa's water afvoerde en als de vloed massa's water aanvoerde. Bij Nieuwen dijk was een baggermolen gearriveerd, die grond baggerde voor stortingen in het gapende gat. De baas van de mo len keek ontsteld naar het gat in de dijk. Vlak daarachter Oespeurde men overblijfselen van tuinaanleg. Op zijn vragen antwoordden de Nieuwendij- kers, dat daar 'n boerderij gestaan had. Vlak achter ,de plaats was de dijk doorgebroken was. Er bleef geen steen op de andere staan. De bewoners kon den zich nog net redden. Wij speurden ook vergeefs naar brokstukken van 't dak, of van de muren of schuren, stal len, werktuigen. Niets is er meer te zien. De fundamenten, eerst blootge- komen, spoelden later onder het zand. Alleen overblijfselen van tuinaanleg wezen nog op de voormalige aanwezig heid van een boeiderij. Bij een zwaar bombardement blijven tenminste nog de puinhopen ter plaatse. Zelfs daar van was hier geen sprake. Bij eb kwam de plaats droog. Een sneeuwlaag bedekte ras deze onheils- plek. Een boer wees ons in de verte een hofstee. Daar zijn een vader en twee zoons verdronken. De vader wilde nog éven naar de schuur. Onder weg werd hij overvallen door de rol lende stroom en meegesleurd. Twee van zijn zoons konden in een knotwilg kruipen, maar hebben na een nacht van zware strijd los moeten laten De boerderij droeg de naam „Boeren verdriet". Op de Waal voeren de schepen. De vlaggen half-stok. Nederland rouwde. Rotterdam heeft zijn gewone aan zien herkregen. Het stadsdeel beneden de Nieuwe Maas, beter bekend als Rotterdam-Zuid, is de schade, door de overstroming teweeg gebracht, alleen nog niet financieel te boven, maar zelfs de tunnel bij het Sandelingplein, die een schakel vormt in de hoofdver keersweg naar Dordrecht en als laatste object nog altijd onder water stond, is dit weekeinde geheel droog gekomen en wordt weer voor het verkeer ge bruikt. Ook de Ahoyhal biedt weer een beeld van rust, nadat ze dagen lang een eerste toevluchtsoord is geweest voor duizenden slachtoffers en eva- cué's. Zaterdagavond om zes uur heeft de laatste evacué de hal verlaten. Het enige dat nu nog in deze expositie ruimte aan de spannende etmalen van de afgelopen week herinnert zijn grote stapels geschonken goederen en een pleegzuster, die is achtergebleven, ge reed om op het eerste sein te helpen als dit onverhoopt nog nodig mocht zijn. Binnen enkele dagen zal de Ahoy hal echter geheel zijn ontruimd, want de goederen worden naar de Rivièra- hal gedirigeerd, totdat zij een defini tieve bestemming hebben gevonden. In het besef van de ernst en de bete kenis van het Koninklijk woord luiste ren deze jeugdige evacué's uit de om geving van Zierikzee, die zijn onder gebracht. in het noodziekenhuis van het Nederlavdsche Roode Kruis te Zeist, naar de rede welke Koningin Juliana Zondagmiddag voor de Nederlandse radiozenders uitsprak. IlllllllllllIlllllllllilllllllllllllllllllimjlIllllHM 80 doden in Fijnaart? ■yolgens mededeling van de secretarie te Willemstad, zouden in Fijnaart rond 80 doden zijn te betreuren. Be kend is, dat de watersnood aan 46' in woners van Fijnaart het leven hejeft gekost. j- Beddegoed en levensmiddelen "ynORTDUREND worden aanbiedingen uit het buitenland gedaan mede te helpen de nood in ons land te lenigen. Zo is van de firma Carlo-Erla le Milaan een telegram ontvangen, waarin aangeboden wordt te zenden wat het meeste nodig is. Carlo-Erla is een der grootste Ita liaanse geneesmiddelenfabrieken. De firma Merck te New York heeft aangeboden 50.000 ampullen procaïne-penicilline te zenden. Deze vertegenwoordigen een waarde van meer dan f 100.000. Het Zwitserse Roode Kruis heeft zoveel geld en goederen bijeen gebracht, dat thans 20 spoorwagons vol kleding, schoenen, dekens en beddegoed klaar staan voor Nederland. De geluksketting, waarbij de tele- foonabonné's hun bijdragen telefonisch kunnen opgeven, welke actie Dinsdag is begonnen, heeft reeds 2.200.000 Zwit serse francs opgebracht. Dit bedrag is bestemd voor Nederland, Engeland en België. De Spaanse regering stuurt een trein vruchten voor de kinderen in de getroffen gebieden. Een Nederlandse vrachtauto, toevallig voor het gezantschap te Luxemburg stond, is spontaan door de bevolking volgestopt met goederen voor Nederland, Ook in Portugal blijft de hulp toe- stromen, Lissabon heeft afgezonden: ilO.OÓO dekens, 20.000 m, beddelaken, 2000 paar schoenen, 400.000 blikjes conserven, een grote hoeveelheid tabak en vetten, 1 ton levertraan, 10 ton ge concentreerde legerrantsoenen, 5 ton koffie, 50 ton rijst, 10 ton suiker, 10.000 pakjes gedroogde vijgen en 3.4.000 flessen portwijn. Heden Is uit Portugal een vlieg tuig vertrokken met vier ton ge concentreerde militaire voedsel rantsoenen naar Nederland. Voorts werden nog rubberhandschoenen en dekens verzonden. Vele arbeiders in Portugal wer ken per dag twee uur langer. Hun extra-loon zullen zjj afstaan voor de hulpverlening. Zelfs kappers zaken blijven langer open. Ook deze opbrengst komt (en goede aan de slachtoffers in Nederland. „Back-benchers" van alle Britse partijen in het Lagerhuis, onder leiding van het Labourlid Walter Elliot, heb ben een motie getekend waarin aan gedrongen wordt op hulpverlening aan het geteisterde Nederland. Het was een opvallend gezelschap, de 20 flegmatieke jongelui, uitgerust met een schilderachtige combinatie an landverhuizerscoctuums, wonder lijke mutsen, rubberlaarzen, leren ves ten en garderobe, gewikkeld in hand doeken, dat Zaterdagmorgen op Schip hol aankwam. Deze studenten van het St. Thomas Hospital te Londen gaan onder leiding van hun lector, de chi rurg E. W. Thomas Morris, medische hulp verlenen aan de door watersnood getroffen gebieden. Een jonge Neder landse kunstschilder, die tijdelijk in Mouwen omhoog; ons land moet droog Reeds duizenden padvinders en pad- vindsters hebben de atgelopen dagen meegeholpen de nood in de getroffen gebieden te lenigen. Anderen stonden te popelen om ook iets te doen. Om al deze padvindsters en padvin ders in de gelegenheid te stellen ook hun steentje by te dragen zullen zij a.s. Zaterdag 14 Fe.br! voor het Natio- Watersnood en toerisme Nu men enigszins bekomen is van de eerste schrik over de catastrophe, die een deel van ons land heeft ge teisterd, vragen vele bedrijven, orga nisaties en instellingen, die recht streeks of zijdelings bij het vreemde lingenverkeer zijn betrokken, zich met gerustheid af, welke de gevolgen van de ramp voor het toerisme zullen zijn. De directeur van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreem delingenverkeer, jhr. W. Boreel, deelde hieromtrent mede, dat in het buiten land inderdaad bij velen de mening heerst, dat ons gehele land door de watersnood is getroffen. Bij verschil lende reisbureaux en hotels zrjn reeds annuleringen binnengekomen. "e toeristische mogelijkheden in Nederland zijn evenwel nog talrijk ge noeg. Met de geteisterde gedeelten zijn, voorzover deze niet kunnen wor den hersteld, helaas voor het komende seizoen voor ons land enige zeer ka rakteristieke gebieden veiloren ge- ;aan. Daartegenover staat lvenwel, dat de overgrote rest van het land met zijr talrijke aantrekkelijkheden voor de vreemdeling nagenoeg geheel ge spaard is gebleven. naai Rampenfonds tenminste één gul den gaan verdienen. Kabouters, welpen, padvindsters, gidsen, verkenners, voortrekkers, pio niers, leidsters en leiders, zij allen trekken er die dag op uit om onder het motto „Mouwen omhoog, ons land moet droog", in uniform allerlei werk jes te verrichten en zo tenminste één gulden te verdienen. De Nederlandse Padvindstersraad en de Nederlandse Padvlndersraad, die deze actie organiseren, wyzen er met nadruk op, dat op geen enkele wijze en onder geen beding werkjes, die in verband staan met de ramp, tegen be taling mogen worden uitgevoerd, üok zy, die reeds rechtstreeks bij de hulp verlening zijn betrokken, mogen hun werk voor deze actie niet onderbreken. Nederlandse hulp voor Oostduitse uitgewekenen Westberlynse functionarissen heb ben medegedeeld, dat de Nederlandse regering heeft besloten West-Berlijn twee goederenwagons vol fruit en groenten te geven voor verdeling on der de Oostduitse vluchtelingen. Het fruit en de groente stonden ten toongesteld op de landbouwexpositïe „De Groene Week" in West-Berlijn welke Vrjjdag j.l. werd geopend en Zondag a.s. wordt gesloten. De Westberlijnse autoriteiten dank ten voor de gift, welke „des te meer van waarde is op het ogenblik, dat het Nederlandse volk zelf door een ramp is getroffen". Engeland werkt, begeleidde hen als tolk. „Wij hebben ons eigener beweging tot de ambassade in Londen gewend", vertelden zij, „en daar zijn ons de mid delen toegezegd om de tocht te bekos tigen. Een paar minuten voordat wy Londen verlieten zijn 20 rubberboten met buitenboordmotoren en twaalf op- pompbare rubbervlotten voor ons uit gevlogen. Wij stellen ons nu in verbin ding met de Nederlandse marine voor het ontvangen van instructies". Voor de „Car"-missie zijn op Schip hol reeds 600 pakken dekens gearri veerd; later kwam nog een zending van 2500 dekens binnen. De waarde van het In Zweden voor Nederland Ingezamelde geld en goederen wordt op ongeveer vyf millioen kronen geschal. Dit is meer dan drie en een half millioen gulden. In geheel Zweden wordt een actie gevoerd voor de slachtoffers m Neder land. Zondagavond was reeds voor een waarde van 8.000.000 kronen bijeenge bracht, waaronder schenkingen aan dekens, kleren en dergelijke ter waar de van 2,000.000 kronen. De rest Zijn schenkingen in geld. De actie van de Zweedse radio heeft in twee dagen 1.250.000 kronen opgebracht. De adtia voor de slachtoffers in de Povlafcte bracht indertijd in anderhalve maand 1.300.000 kronen op. Zondag is in bijna alle kerken (ge- collecteerd voor Nederland. Naar schatting is in Oostenrijk 3 400.000 gulden ingezameld voor Nedjer- land. Zondag zijn in Kopenhagen IC'00 personen druk doende geweest met tiet sorteren van Deense giften voor Ne derland. Acht vliegtuigen met in :to- taal 64 ton zandzakken, rubberlaarzen en rubberkleding zijn reeds in Neder land gearriveerd. Ook worden nog steeds grote sommen gelds ontvangen. In Italië is reeds meer dan een balt millioen gulden ingezameld voor Ne derland, België en Engeland. Gevange nen en personeel van een gevangenis te Rome offerden ruim 80.000 lire. De gemeenteraad van Bordeaux heeft 60.000 gulden beschikbaar ge steld voor de drie landen. De Bond van Roode Kruisverenigin gen te Genève heeft uit alle delen der wereld hulp voor Nederland ontvan gen, die op een bedrag van anderhalf millioen dollar wordt geraamd. De leiding van de bond heeft meegedeeld, dat het dringende verzoek van het Ne derlandse Roode Kruis om 20.000 com plete bedden ruimschoots ken worden vervuld. Vijftig buitenboordmotoren plus de nodige onderdelen (waarde één ton) zyn van Amerika op weg naar Neder land. Zij vormen een geschenk afkom stig van de „Outbord Marine Manu facturing Company". De burgemeester en de evacuatie commissaris van Renesse achten eva cuatie van Renesse voorlopig onnodig. Daarom zal eerst het huisraad in vei ligheid worden gebracht. Oliebollenactie in Deventer werd een groot succes JJet in het noodgebied gelegen Willemstad biedt thans veel hulp aan enkele in Zeeland gelegen geïsoleerde centra. Willemstad zal zich belasten met de verzorging van de 50 a 60 boeren, die nog op het eiland Tieugemelen verblijven. Zij leven daar geheel geïsoleerd, zelfs radio verbinding ontbreekt. Deze mensen worden van Willemstad uit per boot ven de noodzakelijke levensbehoeften voorzien. Boten uit Willemstad hebben dezer dagen ook alle cadavers op het eiland Tiengemeten geborgen. De Brabantse gemeente voorziet voorts de 500 in Ooltgensplaat achtergebleven mannen van de noodzakelijke behoeften. Ook deze gemeente is nog geïsoleerd. In de Ned. Hervormde Kerk van Willemstad hebben de Hervormden en Gereformeerden Zondag een gezamen lijke kerkdienst gehouden. Een collecte tijdens de dienst voor het Nationale Rampenfonds bracht 905,50 op. Zo als men weet, betreurt het stadje zelf twee doden, heeft vier dijkbreuken en verscheidene totaal verwoeste huizen. e raad van Enschede heeft 100.000 beschikbaar gesteld. De ac tie in de verschillende bedrijven zal 350.000 opleveren. Het ingezamelde bedrag door middel van de huis ïan huis collecte is hoewel de helft dei collectebussen thans nog niet is ge teld reeds een ton groot. Voorts zond Enschede 12.000 dekens en hon derden tonnen goederen. De provinciale Noordbrabantse elec- triciteitsmaatsehappij (P. N. E. M heeft een bedrag van honderdduizend gulden beschikbaar gesteld voor bel Nationaal Rampenfonds. Een aantal meisjes van de huis houdschool te Deventer heeft op origi nele wijze een steentje bijgedragen ter leniging van de nood. Zij bakten 70.000 oliebollen, waarmee leden van het po litiecorps van Deventer van hoog tot laag Zaterdag huis aan Huis „collecteerden". De actie werd een groot succes. De oliebollen gingen vlug van de hand: men kwam zelfs een aanzienlijke hoeveelheid tekort. Dank zij deze actie kan de koekstad aan het rampenfonds een extra-bedrag van 12.217 overdragen. het Nationaal Rampenfonds. Daarbij werdin uitzicht gesteld, dat binnenkort nog een aanvullende bijdrage zal wor den gegeven mede op toezegging van magonieke organisaties in Amerika. Ook het personeel van Van Gend en Loos zal een dag loon voor het Natio naal Rampenfonds afstaan. De directie heeft besloten het bedrag te verdub belen, waardoor een bedrag van 100.000 kan worden overgemaakt. Het hoofdbestuur van de orde vrijmetselaren heeft, daartoe in staat I Noorden gesteld door de loges in Nederland een eigenaar bedrag van 100.000 overgemaakt aan I wond. Dr. James Conant, oud-president van de I-Iarvard-universiteit, heeft Za terdag de eed afgelegd als lioge com missaris van de Verenigde Staten ia Duitsland. De weduwe van de Egyptisch» luitenant Taha, die in Maart 1952 Ja een donkere straat in Cairo door leden van ex-koning Faroeks „ijzeren garde" werd doodgeschoten, heeft tegen Fa- roek een eis tot schadevergoeding, gtoot 100.000 Egyptische ponden inge diend. Volgens het Oostenrijkse socialis tische blad „Die Weltpresse" zou een nieuwe zuivering van Joodse functio narissen in Hongarije aan de gang zijn. De Amerikaanse Senaat heeft Vrijdag de benoeming van Walter Bedell Smith tot onderminister van Buitenlandse Zaken goedgekeurd. Aan de mondelinge stemming ging slechts een kort debat vooraf. Voorts keurde de Senaat de benoe ming van dr. James B. Conant, pre sident emeritus van de universiteit van Harvard, tot hoge-commissaris in Duitsland goed. Leden van de „Mau-Mau" hebben Zaterdagavond een blanke bedrijfslei der op een boerderij bij Njerï, ten /an Nairobi, vern.oord. De van de boerderij werd ge-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3