Tito en zijn Griekenland het eens Beurzen opendijken dicht Radio-revue Zeventien zagen Nederlanders Amerika fcOOPTS AKKERTJES# Binnenlandse bieromzet wordt hoger Vior 100jaar tM GELDERS DAGBLAD MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 Actie omroepverenigingen Prof. dr. J. B. Kors O. T. heeft Ln zijn kwaliteit van voorzitter der Nederlandse Radio Unie over de beide Hilvcrsumse zenders me dedeling; gedaan van een grote actie, welke de gezamenlijke om roepverenigingen voornemens zjjn te gaan voeren ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Prof. Kors zeide, dat deze actie zal worden ondernomen om de bewonde renswaardige offervaardigheid van het Nederlandse volk te blijven aan moedigen, ook als de gTootste span ning geweken is. omdat de ellende blijft. Toen Vrijdag van het Nationaal Rampenfonds het verzoek binnen kwam een radio-actie op touw te zet ten, was het bestuur van de N. R. U. dadelijk bereid deze voor te bereiden en door te voeren. Onder het motto „Beurzen open, dijken dicht" zal men trachten de offervaardigheid van Ne derland levendig te houden. Het giro nummer dat men voor deze actie ge kozen heeft is zeer eenvoudig: 17. Het postbusnummer in Hilversum, waar heen de postwissels kunnen worden gezonden, luidt eveneens: 17. Men hoeft slechts te adresseren aan „Beur zen open, dijken dicht" te Hilversum. Het correspondentieadres is: Suzan- napark 6, Hilversum, dat, onder ken getal IC 2950, telefonisch met vyf ]y- nen is aangesloten: 2545, 2546, 4675, 9075 en 9275. De eerste uitzending Vacantiebonnen land bouw voor de ramp TTet bestuur van het Vaeantie- fonds voor rle Landbouw deelt, mee, dat Woensdag 11 Februari tot en met Woensdag 18 Februari gelegenheid zal bestaan ten bate van het Nationaal Rampenfonds oen aantal vacantiebonnen van het boekjaar 1952/1953 te verzilveren. Overeenkomstig bovengenoemde op roep wordt hierbij uitgegaan van een bedrag van 10.Arbeiders, die ziek zijn geweest en van de Raden van Ar beid of van de Centrale Onderlinge zgn. chèque-bonnen hebben ontvangen, kunnen deze tegelijk met de gewone vacantiebonnen inleveren. Het aanbieden van bonnen kan uit sluitend geschieden by een plaatselijk penningmeester van één der navol gende bonden: Algemene Nederlandse Landarbeidersbond, Nederlandse Chris telijke Landarbeidersbond en Neder landse Katholieke Landarbeidersbond „St. Deusdedit". Voor overmaking van de tegenwaar de der ingeleverde bonnen aan het Na tionaal Rampenfonds zal hierna wer den zorggedragen. DINSDAG 10 FEBRUARI. Hilversum I 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8.00 Nieuws en weerberichten 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding 9.15 Koorzang 9.25 Voor de vrouw 9.30 Waterstanden 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleuters 11.00 Voor de zie ken 11,30 Pianorecital 12.00 Mu sette- orkest 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen 12.33 Voor het platteland 12-.40 Orgelspel 13.00 Nieuws 13.15 Mededelingen of gram. 13.20 Dansmuziek 14.00 Zeg eens, Amerika 14.30 Gram. 14.40 School radio 15.00 Gram. 15.15 Voor de vrouw 15.45 Gram. 16.30 Voor de jeugd 17.30 Lichte muziek 17.50 Militaire reportage 18.00 Nieuws 18.15 Pianospel 18.30 Reportage of gram, 18.35 Gram. 18.50 Paris vous parle 18.55 Fanfare-orkest 19.20 Verzoekprogramma. 20.00 Nieuws 20.05 Gevarieerd pro gramma 21.15 Lichte muziek 21.35 Ik weet, ik weet, 'wat U niet weet 21,50 Tiroler muziek 22.30 Mede delingen 22.35 Gram. 22.45 Bui tenlands overzicht 23.00 Nieuws 23.15 New York Calling 23.30—24.00 Gram. Hilversum n - 8 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.15 Ochtendgymnastiek 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender 8.00 Nieuws en weerbe richten 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw 9.35 Gram. 9.40 Licht baken 10.00 Voor de kinderen 10.15 Gram. 11.00 Voor de huisvrouw 11.30 Schoolradio 12.00 Angelus 12.03 Gram. 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws 13.20 Actualiteiten 13.25 Amusements muziek 14.00 Gevarieerd programma 14,50 Radio Pliilharmonisch orkest en solist 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken 16.30 Ziekenlof 17.00 Voor de jeugd 17.15 Felicitaties voor de jeugd 17.45 B.egeringsuitzen- ding: S. Robles: Wageningen, een ne derzetting in' Suriname 18.00 Gram. 18.20 Sportpraatje 18.30 Voor de jeugd 18.52 Actualiteiten 19.00 Nieuws 19.10 Gram. 19.15 Uit het Boek der Boeken 19.30 Gram. 20.25 De gewone man zegt er 't zijne van 20.30 La croisade des enfants, muzikale legende In de pauze. De Radiodokter en gram. 22.40 Gram. 22.45 Avondgebed en Liturgische ka.- lender 23.00 Nieuws 23.15 Viool en clavecimbel 23.4524.00 Gram, Televisie K.R.O.: 20.15—plm. 22.30: „Mercadet", spel. van deze actie zal hedenavond na het nieuws van 8 uur geschieden. De tweede op Zaterdagavond 17 Febr. op dezelfde tijd, in beide gevallen over de twee zenders. In elk geval, zo vernamen wij, zal hedenavond de 30.000, welke de A.V.R.O. met zijn programma „zoden aan de dijk" binnenkreeg, aan het nieuwe fonds worden overgedragen. De A.V.R.O., die thans ook aan deze ge zamenlijke actie deelneemt, zal dit programma beëindigen. Er zijn ai spoedig spontane reacties uit het gehele land binnengekomen. By de telefoons werden de mededelin gen en giften van. luisterend Neder land genoteerd en de toezeggingen stroomden binnen: kleine giften en ook grote, van ƒ1000 en meer. Voor de microfoon zullen tijdens de speciale actie uitzendingen, die geza menlijk via beide zenders worden ver zorgd. als omroepers optreden Johan Bodegraven van de N.C.R.V., Jan Bootz van de A.V.R.O., Wim Quint van de K.R.O., Koen Serre van de V.A.R.A. en een nog aan te wijzen modewerker van de V.P.R.O. Initiatieven en acties zullen via de microfoon worden gekanali seerd naar het rampenfonds. De betrokkenen zullen de resultaten van hun acties persoonlijk voor de microfoon op de Zaterdagavonden komen aanbieden, zodat het gehele Nederlandse volk kan meeleven. By hoge uitzondering heeft de re gering ontheffing verleend van de strenge bepalingen betreffende het maken van reclame door de aether. Voor deze actie is namelijk toege staan, dat de namen van de fir ma's en bedrijven, die schenkingen voor dit doel doen, voor de micro foon mogen worden bekend ge maakt. P.T.T. behelpt zich Het telefoondistrict Breda, dat midden- en West-Brabant, hene vens geheel Zeeland omvat, heeft het ook ernstig te verduren ge had. Men heeft echter direct maatregelen getroffen om de ver broken verbindingen zoveel moge lijk en zo efficiënt mogelijk te her stellen. Op de internationale lijn Breda- Roosendaal, Bergen op Zoom, Goes, Vlissingen zijn enkele versterker stations uitgevallen, waardoor de ver binding werd verbroken. Met man en macht wordt er aan gewerkt, om de moeilijkheden op te lossen. In de omgeving van Bergen op Zoom staat een vier-kanalen-straalzender Fontainebleau opgesteld: deze heeft verbinding met Goes, waar er ook een staat, evenals in Terneuzen. De capaciteit zal vermoedelijk nog worden opgevoerd met straalzenders van 24 kanalen. De grote verbinding via Moerdijk is verbroken, Het verkeer met het Noor den loopt via Den Bosch en Arnhem. De gesprokken-frequentie werd tot 3 minuten beperkt, thans is die opgelo pen tot 6 minuten. Een deel van de automaat-aders is in handlijnen veranderd, on$ de ge sprekken te kunnen selecteren. Met Tholen en Willemstad zijp de verbindingen in orde gemaakt met rubberkabels. Bij Stavenisse is een mobilofoonpost Ingeschakeld en de diensten uit Goes hebben Noord-Beve land voor hun rekening genomen. Op Schouwen en Duiveland heeft men con tact kunnen leggen met Zierikzee. Hier is een mobilofoon opgesteld, evenals ln Brouwershaven en Haamstede. Op ver schillende plaatsen rijden mobilofoon wagens, die tevens zorgen voor aan- wyzingen aan de centrale dienst. Kunt U niet slapen? door rheumatlek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan geregeld Togal. Togal verdrqft snel en afdoen de die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bii apotheek en drogist 0,95, 2,40, 8,88. Amerikaanse steun aan Europa HAROLD STASSEX, directeur van het bureau voor de Weder zijdse Beveiliging, heeft voor 7.yn vertrek uit Bonn verklaard, dat lijj na z\jn aankomst te Washing- Ion een rapport zal opstellen over de economische en financiële si tuatie in West-Europa en een nletnv hulpplan voor Europa, 7„il voorstellen, aldus is van welinge lichte Amerikaanse zijde verno men. De hulp aan dc Westeuropese landen zou voortaan op strikt commerciële basis geschieden, al dus zou Stassen verklaard hebben. Dulles en Stassen zijn Zaterdag ln Brussel geweest. Dulles heeft met Belgische leiders gesproken over het Belgische aandeel in het Europese leger. Beiden gingen Zondag naar Luxemburg. Zondagmiddag brachten zij een beleefdheidsbezoek aan groot hertogin Charlotte van Luxemburg. Foster Dulles heeft zijn Belgische ambtgenoot Van Zeeland voor een be zoek aan Washington uitgenodigd om te spreken over „de spoedige vorming' van het voorgestelde Europese leger". Prijsbelieersing in V.S. uordt afgeschaft President Eisenhower heeft vandaag de contröle op lonen en salarissen op geheven en de p'rijsbeheersing afge schaft voor een groot aantal ver- brulksgoederen, zoals vleeswaren, meubelen, kleding en bijna alle arti kelen, die normaal in warenhuizen worden verkocht. In een regeringsverklaring werd medegedeeld, dat deze controlemaat regelen geen doeltreffende bescher ming hebben verschaft tegen een stij ging van de gezinsuitgaven. Geleide lijk zal de gehele prijsbelieersing wor den afgeschaft. 20. Snel bevrijdden de beide spion- nen de gekreukelde agent uit de kist. Deze trok zijn helm recht en rolde vervaarlijk met de ogen. „Waar?!" riep hij, „waar zyn de daders? Arresteren zal ik ze! Brom men zullen ze!" „Daders achter op auto gevlucht!" riep de kleine, „vlug, achtervolgen! Blaas op fluitje!" Gedienstig trok hy het fluitje uit de jas van de agent en drukte hem dit tussen de lippen. En de agent blies als een stoomketel onder hoge druk! Al zijn verontwaardiging scheen op te klinken ln het knerpende gefluit. Intussen was de auto, waarop onze vrienden waren gevlucht al dicht de haven genaderd. „De Hobbeldam vertrekt over één minuut!" riep Panda. „Zouden we het nog halen We hebben zoveel tijd ver loren door dat rare gedoe met die kisten en die agent!" „Rare gedoe?" herhaalde Pat ver ontwaardigd. „dat was een haarfijne, scherp gededuceerde actie om die spionnens kwijt te raken. En die zyn wij nu ook kwijt'!" Maar hierin vergiste de grote detec tive zich toch. De spionnen waren nog volop ln de achtervolging en nog Wel in gezelschap van enkele grim mige agenten, die vast van plan wa ren de molestatie van hun collega t# straffen. In Belgrado is een gemeenschap pelijk Joegoslaidsch-Grieks Com muniqué gepubliceerd, dat be trekking heeft op de onlangs ge voerde besprekingen tussen de Griekse minister van buitenlandse zaken en president Tito. Volgens het communiqué werd „een volle- ,dige gelijkheid van standpunt verkregen, in het bijzonder op het gebied van de wederzijdse verdediging?', Het communiqué zegt verder, dat door cis gelijkheid van gezichtspunten, die ook tijdens de onlangs gevoerde besprekingen vair Griekenland, Joego slavië en Turkije tot uitdrukking werd gebracht, het mogelijk was geworden, de wegen en middelen te overwegen tot bevordering' van verdere samen werking tussen de drie landen. Ver klaard wordt, dat hiertoe spoedig be sprekingen zullen beginnen, o,m. van militaire aard. Het communiqué bevat de mede- deling, dat de Joegoslavische minister van buitenlandse zaken een uitnodi ging van zijn Griekse ambtgenoot voor een bezoek aan Athene heeft aangenomen en er spoedig heen zal gaan. De Griekse minister van buiten landse zaken heeft Zaterdag op een persconferentie te Belgrado verklaard, dat Griekenland, Joego-Slavië en Tur kije in de naaste toekomst een for mele verdedigingsovereenkomst zullen tekenen. De datum en plaats van de ondertekening waren nog niet bepaald. Aan de overeenkomst zouden onder handelingen tussen dc drie mogend heden voorafgaan. Dc voorgestelde overeenkomst zou niet in strijd zijn niet enige der door de drie landen op grond van het At lantisch Pact aangegane verplichtin gen. Zij zou dc defensieve kracht van het Atlantisch verbond versterken. De Britse minister van buitenlandse zaken, Eden, zal van 13 tot 16 April een bezoek brengen aan Athene en later aan Turkije. Zeventien ondernemende Nederlandse vaklieden zijn na een verblijf van on geveer een jaar in de Verenigde Sta ten, met het s.s. „Ryndam" van de Holland-Amerika lijn in Nederland teruggekeerd. Hun bezoek aan dc Nieuwe Wereld, dat werd gekenmerkt door werk en studio, danken de zeven tien aan het „Work-study-training- program" van het Mutual Security Agency, bij de uitvoering waarvan het' M.S.A. nauw samenwerkt met de Con tact Groep Opvoering Productiviteit in Den Haag. Advertentie Misschien voorboden van een griep. Doe er iets tegen: neem een AKKëRTJEV^x In korte tijd voelt U zich weer helpen direct Bijna gelijktijdig met de Drie Hoef- jjzers heeft de Heineken's bierbrouwe rij maatschappij N.V. te Amstej-dam verslag uitgebracht over 1951-'52. Ook hier zijn de resultaten gunstig. Dank zij de gezamenlijke inspanning zijn in 1952 de binnenlandse omzetten 3,8 hoger dan in 1951. Onderstreept wordt dat de binnenlandse bierverkoop slechts voor 13,6 °/o in de winst heeft bijgedragen. Het bierverbruik per hoofd in 1952 was 10,8 liter. Over de export kan een ander ge luid vernomen worden. Deze is weer belangrijk toegenomen, ondanks de hevige concurrentie. Onder andere op een zo belangrijke markt als Amerika is de toeneming alleszins verheugend. Dat daarbij de prijzen zelfs gedeeltelijk verhoogd zijn. geeft de directie het ge voel, dat zq zich een behoorlijke plaats op de internationale markt veroverd heeft. In de sterlinglanden worden enige moeiiykheden ondervonden, die weer zijn goedgemaakt door verhoogde omzet in andere gebieden. In het lo pende boekjaar heeft de export zich niet geheel op het vorig peil kunnen handhaven, de binnenlandse omzet echter wel. Van de productie der bin nenlandse bedrijven is 36,7 geëxpor teerd. De distilleerderij en likerstokery P. Hoppe N.V., waarvan het aandelen bezit geheel in handen is van Heipe- kens, heeft de terugslag ondervonden van de drastische accijnsverhoging' in Juni 1951, hetgeen enigszins gecom penseerd is door een vergrote export. Na afschrijving ad 3.375.866, 3.669.639,15 een saldo winst be haald van 3.733.216 ƒ2.669.63?). voorgesteld wordt een dividend van 9 18 Meer kaas naar V. S. Blijkens een mededeling van het Amerikaanse ministerie van Land bouw zijn met onmiddellijke ingang de invoerquota van bepaalde kaassoor ten met 15 pet. verhoogd. Deze rege ling is getroffen in het belang van de wereldhandel en de internationale be trekkingen en bluft voorlopig tot Juni a.s. van kracht. TREINVERKEER MAARSSEN- UTKECHT GESTAGNEERD Tussen Maarssen en Utrecht is Zon dag het treinverkeer twee uur gestag neerd geweest. Omstreeks acht uur raakte de locomotief van de om 7.20 uur uit de. hoofdstad vertrokken D-trein Amstcrdam-Pary's by Maars sen defect. Met een locomotief van een te Maarssen staande goederentrein werd de D-trein naar Maarssen tei'ug- gebracht en vandaar werd met een nieuwe locomotief de reis hervat. Het Nederlandse gezelschap vertrok op 29 Januari 1952, naar de Verenigde Staten om er, tezamen met een kleine 300 collega's uit andere Westeuropese landen, als doorsnee Amerikaan te gaan leven, wei-ken en studeren. Het bestond toen uit 18 man. Een van hen •eeds eerder in Nederland terug gekeerd. Het programma, binnen het raam waarvan m totaal ongeveer 2000 jonge Europese ^pfeüieden uit de vroe- ere Marshall-laiMën naar Amerika zullen worden uitgezonden, wordt be halve door het M.S.A. en de betrokken 'êgeringen gesteund door de twêe grote Amerikaanse vakverenigingen en verscheidene Amerikaanse werkge versorganisaties. Het doel ervan is niet alleen, de Westeuropeanen gelegenheid te geven, zich verder in hun vak te bekwamen en zich op de hoogte te stellen van nieuwe werkwijzen in de industrie, maar ook om hen in nauw contact te brengen met de Amerikaanse organi saties, levenswijzen en gewoonten. De deelnemers worden ondergebracht in studentenverblijven van enige univer siteiten, waaraan zij tevens in hun vrije tijd speciale cursussen op velerlei gebied, kunnen volgen. Twcnthe krijgt een U. T. S. Voor de vorming van lager kader, waaraan by een voortschrijdende in dustrialisatie van ons land, een steeds grotere behoefte zal bestaan, zal in Twenthe een school voor Uitgebreid Technisch Onderwijs worden gesticht. Deze U.T.S. zal in September in Hen gelo worden geopend. Ze zal de ir. G, Hofstedeschool heten naar de vroe gere inspecteur-generaal voor 'het nij- verheidsonderwgs in ons land. school zal starten met de cursussen bouwkunde en werktuigbouwkundi waaraan eventueel later een cursus chemie zal worden toegevoegd. Tramongeval in de hoofdstad Zaterdagmiddag is in de Mamix- straat een bijwagen van lijn 3 tegen de voorwagen gebotst, waardoor 5 passa giers werden gewond, waarvan 1, een 35-jarige vrouw, die vermoedelijk een hersenschudding had bekomen, naar het Wilhelminagasthuls moest worden vervoerd. Vier andere passagiers wer den licht gewond en konden op eigen gelegenheid hun weg vervolgen. Het ongeval Ontstond, doordat een splitpen, tssen de beide koppelstangen niet aanwezig was. Hierdoor is de verbindingsbout losgetrild, zodat de beide wagens ontkoppeld werden. Weer Duitse piloten boven Europese sleden West-Duitsland wil een buitenlandse lening ten bedrage van 130 millioen Duitse mark aangaan om zijn nieuwe Luchtvaartonderneming' op de been te helpen, zo heeft de president van de onlangs gestichte Luftverkehrbedarf, dr. Kurt Weigeit, medegedeeld. Uit dit in tien jaren af te lossen bedrag zou den de eerste investeringen voor de komende Duitse Luchtvaartonderne ming moeten worden bestreden. Deze wil trachten met een vloot van 24 vliegtuigen een luchtnet te bedienen van dezelfde omvang als dat van de vroegere Duitse Lufthansa. Het net -zal een -capaciteit hebben van 100 -mil lioen ton-km. en steunen op de inter continentale diensten. Het binnenland se Duitse vervoer, dat de nieuwe on derneming voorlopig wil bemachtigen wordt op slechts 12 millioen ton-km. geschat. Franse begroting is goedgekeurd Met 415 tegen 205 (communisten en socialisten) stemmen heeft de Franse nationale vergadering de be groting thans definitief goedgekeurd. De begroting beloopt in totaal 3751 milliard franc. Hiervan is 880 mil liard bestemdvoor wederopbouw, oorlogsschade en investeringen, 416 milliard voor oorlog in Indo-China voor militaire uitgaven (uitgezon derd de strijd in Indo-China en ver minderd met Amerikaanse hulp), S60 milliard. In tegenstelling tot een eerdei; be sluit bepaalde de natidnale vergade ring, dat over de besteding van milliard, die zijn bevroren voor later gebruik voor niel-dringende burger lijke of militaire uitgaven, zal worden beslist door de regering en niet door de finqnc.iële commissie van de natio nale vergadering. Men ziet hierin oen aonzienlijk succes voor de regering' Mayer. DE „ZUIDERKRUIS" TE LAS PALMAS De „Zuiderkruis", aan boord waar van zich de opvarenden bevinden van de „Klipfontein", die onlangs bij Ma dagascar is gezonken, is Zaterdag te Las Palmas (Canarische eilanden) aan gekomen. De „Zuiderkruis" is op weg naar Rotterdam. Stop dat branden op Uw maag! Neem 'n paar Rennies. Met een pak Rennies In huls ls bran dend maagzuur eigenlijk geen pro bleem meer. Nog vó&r het branden begint, kunt ge de. pijn opvangen. Eén of twee Rennies laten smelten op de tong dat is alles. Rennies zijn één voor één hygiënisch verpakt; ze sma ken lekker en fris. Advertentie Engelse Ponden voor de Wereldbank De Internationale Bank voor Herstel en Wederopbouw heeft medege deeld: de Engelse minister voor finan ciën heeft het Lagerhuis ervan ln ken nis gesteld, dat de regering van het Verenigd Koninkrijk een belangrijk bedrag aan Ponden beschikbaar heeft gesteld van de Engelse bijdrage tot het kapitaal van de bank, om te worden uitgeleend door de bank voor uitvoe ring van daartoe geschikte projecten ln de landen in het Sterlinggebied van het Britse Gemenebest. De president van de bank, Eugene R. Black, heeft medegedeeld dat een bedrag van 60 millioen Pond Sterling voor geschikte projecten beschikbaar werd gesteld. Deze gelden zullen door de bank wor den uitgeleend over een periode van minstens 6 jaren. Het verstrekken van leningsgelden geschiedt naarmate de uitvoering van het project vordert en gewoonlijk is een lening paa ten volle verbruikt verscheidene jaren nadat dc lenings overeenkomst werp aangegaan. Het Verenlg'de Koninkrijk heeft reeds eerder van zijn Sterling-bijdragen van ongeveer 83,5 millioen Pond Sterling een bedrag van ongeveer 2,1 millioen Pond Sterling ter beschikking van de bank gesteld. Bovendien heeft de hank met toestemming van het Engelse ministerie van Financiën in Mei 1951 Ponden verkregen door het plaatsen van 5 millioen Pond Sterling aan obli gaties op de Londense markt. Export bloembollen normaal Terugslag in de omvang van de uit voer van landbouwproducten van het oogstseizoen 1953 is niet te ontgaan, daar productieve landbouwgebieden door de ramp zijn getroffen. Het is daarom van betekenis, dat de uitvoer van „niet getroffen" producten zo min mogelijk belemmering onder vindt. Van talrijke buitenlandse afne mers blijkt thans navraag' naar de leveringsmogülijkheden van bloembol lèn binnen t:e komen, or.danks het feit, dat de bloembollencentra niet in de getroffen gebieden zijn gelegen. De uitvoer van bloembollen kan natuur lek normaal voortgang hebben en Ne derland hoopt dat met verhoogde af leveringen aan het buitenland te mo gen bewijzen. Nog een zeldzame vis in Zuid-Afrika gevangen Onlangs is in diep kustwater bij Port Elizabeth een bijzondere soort snoek gevangen, de derde vangst van dit soort, voorzover bekend. Dé vorige twee exemplaren zijn in 1928 en 1937 nabij Durban en Oost-London uit de Indische Oceaan opgehaald. Dit soort snoek, officieel Mariy's snoek geheten, bezit 2 zylijnen in plaats van één, ken merkt zich door een donkere kleur en heeft scherpe tanden in de bovenkaak. De directeur van het museum te Port Elizabeth is van mening dat deze 'soort waarschijnlijk in groten getale aan de Zuidafrikaanse kust voorkomt. Het feit, dat de snoek in diep water leeft waar zelden vissersschepen ko men, zou verantwoordelijk zijn voor de betrekkelijke onbekendheid van de sóórt. COMMUNISTEN IN BEIEREN GEARRESTEERD In de Beierse stad Penzberg is eer# aantal communisten - gearresteerd tij dens een opleidingscursus over revo- lulionnaire strijdmethoden, zo deelt het Beierse ministerie van binnenlandse zaken mede. Zij worden beschuldigd vaxi voorbereiding van rerraad. Onder de gearresteerden is dr. Paul Schreyer, voorzitter van de verboden Bei erge vereniging voor' DuitsRussische vriendschap. Onze courant berichtte een eeuw geleden: Men verheugt zich over een nieuw product voor bedrijvigheid en welvaart, hetwelk vooral thans, daar het aan zeevisch ontbreekt, in eene grote behoefte voorziet. Men weet, de stoomgemalen aan het Haarlemmermeer hebben wel eeni- germate bijgedragen om de plas droog te doen worden, en daar da zon en de vorst slapen, en met re gen bezwangert': wolken zegepra len, zoo moest ook het uitgedroogde meer wederom rijkelijk van water voorzien worden. Rijnlands boezem blijk,t onder zulke omstandigheden niet voldoende te zijn, om ook het water uit den nieuwen polder, het Meer, op te nemen; de drie water helden mogen zich bewegen, om de ontevredenen te paaijen, zij dulden den aanvoer van het water in het Meer, en daardoor worden eene me nigte visschers in staat gesteld, hun beroep op de 11. zomer droog gewor den gronden opnieuw uit te oefenen, en verheugen zij zich in eene rijke vangst van eene nieuwe soort over heerlijk smakende baars, waarvoor zij eenen grooten prys bedingen. Er zijn exemplaren van de nieuwe soort gezonden aan den Commissa ris des konings, aan den voorzitter van den raad der stad Haarlem, lid van-de commissie tot droogmaking, aan de St. Simonisten, voorstanders van onder water houden, quand même; aan het museum van oud heden en rariteiten; aan de anato mische faculteit, om het museum van oudheden en rariteiten; aan de anatomische faculteit, om het ver schil van temperatuur van bloed tusschen de vroegere meerbaars en de nieuwe polderliaars te onderzoe ken aan het ministerie van Binnen- landsche Zaken, afdeeling Water staat, als een blijk van erkentelijk heid voor de zorg om het water in het Meer te houden en aan- nog vele andere personen en ligchamen, die al dan niet voorstander zjjn van het droogmaken van het Meer. Begrafenis dr. Loudon Op de algemene begraafplaats In Den Haag is ter aarde besteld dr. A. Loudon, ln leven secretaris-generaal van het permanente hof van arbitrage en voorzitter van het Residentie orkest, Hoewel het de bedoeling was, dat de begrafenis in alle stilte zou ge schieden, waren er honderden belang stellenden. Veie hooggeplaatste per sonen, onder wie minister Beyen en burgemeester Schokking van 's Gra- venhage, waren als persoonlijke vrien den van de overledene aanwezig. Vrouwenbond P. v. d. A. Uit het jaarverslag van de Vrouwen bond van de Partij van de Arbeid over de periode October 1950October 1952 blijkt, dat deze bond op 1 October 1952 36.341 leden telde. Dit is ruim 32,5% van het totale aantal leden van de Party van de Arbeid. Op 1 October 1950 telde de Vrouwenbond 32.812 le den. De leden waren in 1952 verdeeld over 310 groepen en 86 correspondent schappen. Op liet conferentieoord van de bond „De Born", werden verschei dene conferenties gehouden. Het scho- lingswerk concentreerde zich ook op dit oord. De bond lieeft ln een 32-tal lichamen, comité's en commissies zit ting. Voorts maakt de bend deel uit van het Internationaal Socialistisch Vrouwencomité. Aan verscheidene internationale conferenties en bijeen komsten werd door de bond deelgeno men. GEEN CARNAVAL IN SITTARD De gemeenteraad van Sittard heeft Zaterdagavond in een spoedeisende vergadering met algemene stemmen goedgekeurd het voorstel van B. cn W. om dit jaar het maskeren te verbieden in verband met de ramp, die ons land heeft getroffen. Dit voorstel was in gediend n.a.v. een schrijven van de carnavalsvereniging „De Marotte". Aan het slot van de vergadering ver zocht burgemeester Coenders een mi nuut stilte om de doden van de ramp te herdenken. Twee Amerikaanse firma's heb ben etk 25 buitenboordmotoren van 25 P.K. ter beschikking gesteld van het reddingswerk in de noodgebieden. Uit he.t Engel» vertaald 1)Ó Door Jane England 66) Mary kwam de eetkamer binnen en ze keek ongewoon gewichtig en be zorgd. „O, meneer Neill". zei ze, „Williams heeft zo juist een boodschap van meneer Bagnet gebracht, dat hij zijn enkel vannacht lelijk verstuikt heeft, en of u onmiddellijk kunt komen, aan gezien drie koeien naar de boerderij van Gillis gebracht moeten worden". „Dank je, Mary", zei Neiil, „Zeg Williams maar, dat ik dadelijk naar meneer Bagnet toe zal gaan". Toen Mary het vertrek verlaten had, keek Constance Neill met een door dringende blik aan. „Ik vraag me af, waar en op welk ogenblik Philip zijn enkel verstuikt heeft", merkte ze spottend op. „Alle'mensen", zei Neill, die voor het eerst, sinds ze hem had leren kennen, zijn geduld scheen te verliezen, „schei uit met detective-spelen! Je bent ge woon belachelijk! Ik kan je dit zeggen, Kon: Philip was van 11 uur gister avond tot ongeveer 1 uur bij mij in het huisje in het bos. Na' één uur is hy naar huis gegaan. Ik kan hier een eed op doen. als je absoluut op zo iets melodramatisch zoudt staan!" „Fiona is zeker al naar hem toe om hem op de hoogte te stellen over van nacht", zei Constance bitter. „Goed, als jullie geen van allen mee wilt wer ken, doe 't dan niet. Ik kom er alleen1 ook wel achter". „We kunnen je niet helpen, als je ons niet vertrouwt", zei Neill enkel. Ze zweeg. Er kwamen tranen in haar ogen en ze vertrouwde haar stem niet. Ze voelde zich doodongelukkig en al leen. Sinds haar kinderjaren had ze zich niet meer zo gevoeld Neill stond op en legde een hand op haar schouder. „Waarom volhard je toch in die dwaze houding ten opzichte van iemand, van wie je bezig bent te gaan houden?" vroeg hy. „Jullie zyn beiden net gek, zowel Philip als jij". „Ikverliefd op Philip?" stamel de ze. „Wat bezielt je?" „Jullie gedraagt je beiden als idio ten", herhaalde Neill. „Als de liefde mensen zo maakt, dat ze er op uit zijn, elkaar aldoor pijn te doen, hoop ik 1 nooit met de liefde kermis te maken". „Ik geloof niet, dat jij ooit yerliefd zult worden", zei Constance, „je bent bovenmenselyk". „Misschien zit daar iels in", gaf hy toe, volkomen onpersoonlijk, alsof haar opmerking niets met hem te maken had. „Ik heb het altijd een vreselijk idee gevonden, dat je voor je geluk zo afhankelijk van iemand anders kunt wordenMaar nu iets anders, Kon, ik zou vanavond dineren by die vrien- delyke oude dame, die kennis van jou, maar als je 't liever wilt, blyf ik thuis". „O, maak je over mij niet bezorgd", antwoordde ze. „Ga rustig bij Sara eten en luister naar haar verhalen over mij. Ze vindt me ook een halve idioot, dat zul je wel mex-ken". „Werkelijk?" zei Neill, terwijl er een glimlach op zyn gezicht kwam. „Ze schijnt dus iemand met een gezond oor deel te zijn". „Ze is een ondraaglijk, bemoeiziek, oud mens", viel Constance onbeheerst uit. „Wat is dat toch grappig van je, Kon", zei Neill met irriterende sloom heid. „Je wordt woedend als je om iemand blijkt te geven en je tracht het voorwerp van je affectie te vernederen en te doen alsof er geen gevoelens van aanhankelijkheid by je mogen zijn". Hij slentex'de langzaam in de riehtirig van de deur en even had ze moeite zich ervan te weerhouden hem iets na te gooien. By de deur draaide hij zich om. '„Je zoudt er een goed werk mee doen, als je de arme Philip op ging zoeken", zei hij lachend, „dan zou hy je meteen zelf kunnen vertellen, wat liij de afge lopen nacht gedaan heeft en waar hij zijn enkel verstuikte". Zijn gezicht zag er jongensachtig uit toen hij mét een lachende groet ver dween. De dag duurde eindeloos lang. In ieder normaal huishouden waren er honderden kleine dingen te doen, maar in mevrouw Finchams huis was er eenvoudig niets te regelen, omdat er nooit iets voorviel. Er kwamen nooit gasten^ voor de lunch, of de thee of het avondeten. In dc keukenafdeling leef den Anna en Mai'y hun eigen leven, en in het grote huis werden diverse kamers niet gebruikt. Deze waren af gesloten en niemand kwam er ooit. Het had geen zin een grote schoon maak te organiseren, omdat er geen personeel voor was en niemand het nodig vond, dat er gestoft en geboend werd. In de grote ontvangstkamer en in divei'se andere kamers was het meu bilair aan het vergaan. Constance had soms het lugubere gevoel, dat deze kamers en meubels een eigen leven leidden, dat bijna op z'n einde liep Ze kon zich voorstellen, hoe het stof hoe langer hoe dikker op meubels en tapijten zou komen te liggen en hoe opeens een deurknop af zou'vallen, of een kussen uiteen zou splijten. Het hele huis ademde een sfeer van langzaam afstervenSoms betrapte ze zich erop, dat ze luisterde of er geluiden kwamen uit de afgesloten kamers Vandaag onderging ze deze sfeer ster ker nog dan anders. Ze wilde liet huis niet uitgaan en mevrouw Flncham niet alleen laten. Ze had het gevoel, dat, zo lang zy ter plaatse aanwezig was, er niets zou gebeuren. Bovendien zou thans niemand bij de oude vrouw kun nen komen, zonder dat ze er van wist Gedurende de morgenuren hield ze zicli bezig met het opruimen van de laden van een schrijftafel, die vol oude reke ningen en kwitanties zaten. Ze orden de alles systematisch en vroeg ten slotte aan Mary stofdoeken om de laden zelf grondig schoon te maken. (Wordt vexvólgd)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2