Arnhemsche Courant GELDERS DAGBLAD „Wij staan vol ontzag tegenover het leed dat ons volk trof...." 1395 doden Nationale rouwdag Overal waar leed is, is segen nabij Wat al weer droog is Voetbal voor Rampenfonds Aflossing van militairen Kortom: de strijd van de naamloze vrijwilliger Koninklijke hulp Enkele buien Rampenfonds: 24 miliioen Arrestaties in Hongarije van Joodse burgers Prinses Wilhelmina in Nieuwe Kerk te Amsterdam Herdenkingsdiensten in het binnen- en buitenland Van hart tot hart Op nationale basis Maandag 9 Februari 1953 139e Jaargang No. 20Ó03 Uitgave: Uitgevers Maatschappij Arnhem N.V. Directeur D. Henny Hoofdredacteur A. Lammerts van Bueren (Waarin opgenomen de Nieuwe Arnhemsche Courant) Abonnementsprijs: 47 ct. p. w., 6,10 p. kwartaaL Bureau: Koningstraat 15, Arnhem, Telefoon 24841 Postrekening No. 276432 Redactie: TeL 24843 ANDGENOTEN, DIE DOOR DE RAMP GETROFFEN ZIJT en gij redders en helpers in de ruimste zin, wij staan allen vol ontzag tegenover het grote leed, dat ons gehele volk trof toen een deel daarvan een week geleden werd overvallen door storm en vloed: tegenover de moed, door zovelen betoond in de nood, en tegenover de verschrikkingen doorstaan door hen, die van ons heengingen en door hen, die bij ons bleven met het zware lot, dat zij thans dragen/' Zo zeide Koningin Juliana Zondagmiddag in een rede voor de Nederlandse radiozenders. Het aantal genoteerde slachtoffers bedraagt op heden 12.00 uur: totaal 1395. gespecificeerd als volgt: Abbenbroek 1. Brandwijk 2, Brou wershaven 3, Bruinisse 1, Burgsluis 10. Capelle 3. Dinteloord 3, Dreischoor 15, Dordrecht 3, Dussen 6, Fijnaart 80, Geersdijk 1. Goesesas (aangespoeld van elders) 7, 's-Gravendeel 57. Hal steren 23, Hellevoetsluis 5, Heynen- oord 2, Nieuwendijk 3. Heijningen 25. Poortugaal 7, Hoede- kenskerke 1, Hondsbossezeewering 1, Hontenisse 8, Kerkwerve 3, Klundert 13, Kortgene 40. Krabbedijke 5, Krim pen a. d. IJssel 4. Kruiningen 27, St. Maartensdijk 4, Middelhamis 16, Maas sluis 1, Moerdijk 13, Nieuwerkerk (Ouderkerk) 16. Nieuwe Tonge 87, Nieuw Vossemeer 50, Noord-Gouwe 1, Numansdorp 67, Oosterland 40. Ooster- schelde (aangespoeld van elders) 4, Ossenisse 1, Ouddorp 1, Ouderkerk a. d. IJssel 2, Oudelande 4, Oude Tonge 300, Papendrecht 2, Sint Philipsland 9, Raamsdonkveer 2, Rilland Bath 6, Rot terdam 1, Serooskerke 15. Stavenisse 200, Steenbergen 13, Stellendam 27, Sliedrecht 1, Storm- polder 6, Strqen 42, Terneuzen 2, Texel 5, Tiengemeten 2, Veere 2. Vlis- singen 3, Wagenberg 1, Willemstad 2, Wlssekerke 1. Wolfaa.rstdijk 9, Yerse- ke (aangespoeld van elders) 10, Rhoon 3, Zaamslag 1, Zierikzee 17, Zijpe (aangespoeld van elders) 3, Zevenber- ge 7, Zuidland 37. Totaal 1395. (Opgave onder voorbehoud)'. De burgemeester van Stavenisse heeft het door hem aanvankelijk gemelde aantal var. circa 300 slachtoffers gecorri geerd tot circa 200. Nederland Is niet alleen het kind van de rekening geworden op het punt van de doorbraak van zijn dijken, maar het heeft ook als een kind het hoogste gebod gevolgd van de naastenliefde ons door Christus gegeven, die alle leed doorleden heeft en kent. Zelfs onze superieur ontwikkelde techniek was machteloos de ramp op het kritieke moment af te wenden. Zij moest het opgeven tegenover wat ons lot moest zijn, en dus toch nooit met mensen macht te keren is. Maar, op het kritieke moment, waar materiële hulp niet kon worden aange- end, werd de geestkracht van de mens opgeroepen. De doorbraak van dflken riep, daartegenin, een springvloed op van medeleven met el kander. De eendracht uit de oorlogs tijd, was plotseling weer paraat. Dit hief ons volk ineens op boven alle afscheidingen en ieder compromis der .menleving uit. Wij voelen er allen de weldadigheid van, weer samen te werken in het streven voor één grote Tijdens verkenningen van de luoht- naacht bleek dat op Goeree OverflaJi- kee Ooltgensplaat gedeeltelijk en de polder Dirksland geheel droog waren gekomben. Oude en Nieuwe Tonge waren geïnundeerd. Herklngen Oud dorp was geïnundeerd, West-Goeree droog. Op Schouwen en üuiveland lag het terrein West van de Lijn Renesse- Haamstede droog. Ook Brouwershaven en Noord-Gouwe waren droog. Seroos- kerken en Schuddebeurs waren ge ïnundeerd. Van het vliegveld Woensdrecht af werden 34 vluchten gemaakt voor transport en verkenning. Het transport omvatte het verplaatsen van ai;tsen en gezagsdragers, en het overbrengen van zieken en ouden van dagen. In totaal namen 160 vliegtuigen aan de luchtoperaties deel, waarvan 23 van Amerikaanse, 12 van Engelse, 4 van Franse, 2 van Deense, 1 van Zwitserse en 1 van Belgische nationaliteit. Bij deze 160 toestellen zijn niet in begrepen de toestellen van de Ko ninklijke Marine. Het K.N.V.B.-bestuur heeft het prachtige aanbod van de Deense voetbalbond om het nationale elftal een extra wedstrijd te laten spelen ten bate van de slachtoffers van de wa tersnood, dankbaar aanvaard. Op Za terdag 7 Maart a.s., aanvang des mid dags te half vijf, wordt de officiële landemvedstrijd NederlandDenemar ken in het Feyenoord stadion te Rot terdam gespeeld. De K.N.V.B. en het Feyenoord sta dion stellen de bruto-recette geheel ter beschikking van het Nationale Ram- penfonds. Er wordt geen enkele invi tatie verstrekt. Elk plaatsbewijs rMent derhalve te worden betaaid. B. en W. van Rotterdam hebben reeds ontheffing van vermakelijkheids belasting verleend. Alle onkosten van de wedstrijd ko men voor rekening van de K.N.V.B.. resp. het feyenoord stadion. De bruto opbrengst zaJ uit eigen middelen van de bond nog aanzienlijk worden verhoogd. De K.N.V.B. ver wacht op deze wijze een bedrag van 200.000 te kunnen afdragen. DE TROEPEN, die op 1 Februari werden ingezet voor militaire be stand |n de vvatersnoodgebieden, zul len geleidelik door andere worden vervangen. Zij keren naar hun onderdelen te rug, maar blijven daar nog gecon signeerd. Verlof of bewegingsvrijheid kan nog niet worden verleend. Hei betrokken personeel wordt verzocht zo spoedig mogelijk bericht te zenden naar huis, voor zoveel dit niet reeds Is gedaan. zaak, en in ons enthousiasme werken we door zonder er op te letten of wij moe worden of schenken weg zonder te letten op wat wij ons ontzeggen. Als straks de zwaarste stoot ls opgevangen, en ook het normale leven weer een groot deel van on ze aandacht zal vergen, dan wens ik ons allen toe, dat we met taaie volharding toch het herstel en de wederopbouw ln dezelfde geest mogen volbrengen, met onze saam horigheid in het oog en voor leder zichtbaar. Hoe dieper de nood, die zQn offers nam, des te dieper is tevens in de harten het beginpunt gelegd voor een verbroedering der mensheid, wat tot ver over de grenzen van het vaderland zijn weerklank vond. Dit was zo bij hen die zelf getrof fen en zelfs zeer zwaar getroffen werden door deze zelfde ramp, dit, was zo, nabij en ver. Uit de gehele wereld ondervonden wij dit, in grote dank baarheid. Zo kort na de ergste- aller oorlogen treft ons deze ramp, die ons echter niet door menselijke verdorven heid werd aangedaan. Het raadsel van het waarom is alleen bekend aan Hem. die weet wanneer Hij elk van Zijn kin deren tot zich roept, en die weet welke beproeving, welke krachtmeting, wq kunnen verdragen, elk afzonderlijk en allen tezamen. God doet thans een beroep op onze geestelijke veerkracht, en op ons ver trouwen in Hem. Dit lijden voert maar naar een uitkomst, zowel voor de doden als voor de levenden, en dat is: naar de barm hartigheid van God en waar deze werkt in de mens. Overal waar leed is, js zegen nabij. T7andaag heb ik voor de derde keer de getroffen gebieden met een vliegtuig of een helicoptère bezocht. Ik geloof, dat ik nu zo ongeveer iedere de zwaarst getroffen steden en dorpen op Schouwen en Duïveland, Goeree en Overflakkee, Tholen en een enkele plaats in West-Brabant heb gezien en mij van alles op de hoogte héb laten stellen, zo zeide Prins Bern- hard Zaterdagmiddag in een radio rede.. Vanaf Maandag zalik met mijn Een juffrouw in Eindhoven, die zich had opgegeven voor het opnemen van een evacué, Stelde als voorwaarde dat zij alleen maar een kind wilde heb ben en dan nog met blauwe ogen. Dit evacuatïeadres is zon der verder praten afgeschreven^ De Koningin heeft voor de hulp verlening in de ruimste zin ln de loop dezer week ter beschikking gesteld: De Koninklijke stallen en het huis Lange Voorhout 16 als opslagruimten etc. voor het Roode Kruis; zwaar rol lend materieel voor veevervoer, de stallen op de landgoederen voor de onderbrenging van geëvacueerd vee. ruimten in het paleis Noordelnde voor opslag etc. van goederen. Indien dat wenselijk zal blijken zal het paleis 't Loo ter beschikking wor den gesteld voor hulsvesting van evacué's. Prinsessen boven rampgebied Daar de weersomstandigheden Zon dagmiddag gunstig waren, hebben de prinsesser Beatrix, Irene en Mar griet een vlucht gemaakt beven de ge teisterde gebieden. De Koningin en de Prins zqn van oordeel, dat het nood zakelijk is dat him dochters zich een volledig beeld vormen van de ontstel lende ramp, die ons volk heeft getrof fen. De prinsessen Beatrix en Irene brachten Zaterdagmiddag in Doorn onverwacht een bezoek aan de eva cué's, die juist uit Zierikzee waren aangekomen. De prinsessen bezochten het ontvangstcentrum in de openbare school en namen de magazijnen in ogenschouw, waar de vluchtelingen van kleding werden voorzien. De kin deren der pas aangekomenen werden verrast met speelgoed. Dezelfde middag om ongeveer half zes hebben de prinsesen Beatrix en Irene onverwacht ook nog een bezoek gebracht aan de evacué's uit Schou- wen-Duiveland die ln het bondshuis van de Nederlandse Protestantenbond te Soesterberg zijn ondergebracht. Geruime tijd hebben de prinsessen zich met de vluchtelingen onderhou den. Zij deelden speelgoed uit aan de kinderen. bezoeken doorgaan in West-Brabant en de overige Zuidhollandse en Zeeuw- •ampgebieden. Daarna zal ik nog de getroffen Waddeneilanden gaan zien en tot nu toe ben ik vooral getroffen door de vastberaden moed en de taaie vasthoudendheid van iedereen eigen lek, maar ook ben ik diep onder de in druk van wat er aan reddingswerk op elk gebied redden van mensen, be houd van dijken, redden van veè is gebeurd. En dan wil ik er hier gaarne de na druk op leggen, hoeveel vrij te danken hebben aan alle gewone burger-vrjj- willigers, die te hulp zijn gesneld. Het optrekken van militaire hulpformaties spreekt natuurlijk meer tot de ver beelding, maar juist daarom wil ik hier de heldhaftige strijd gedenken van de zwoegende dorpelingen in het nod- gebied, zelf, van de toegesnelde parti culieren en studenten, van de DUW- arbeiders, van de vissers uit alle vis sersdorpen, van de schippers en vracht rijders en vooral niet te vergeten van de vele stille werkers achter de scher men. die dag en nacht op hun oosten hebben volgehouden, kortom de strijd van de naamloze vrijwilliger, die zo krachtig heeft geholpen slachtoffers te redden en groter leed te voorkomen. Weersverwachting, medegedeeld door het K N.M.I. te ~>e Bilt, gel dig van Maandagavond tot Dins dagavond: Veranderlijke bewolking met en kele buien. Aanvankelijk matige tot krachtige en aan de kust mo gelijk harde wind tussen West en Zuid. Later tijdelijk veranderlijke wind. Temperatuur om het vries punt tot lichte dool. Morgen: Zon op: 8.05; onder: 17.44 u. Maan op: 5.59 u.; onder: 12.48 u. JKTederland herdacht zijn doden. Zo 1 y zijn in het rampgebied de plaatsen gemarkeerdwaar zij werden gevon den. Zaterdagavond was het eindbedrag der tot dan toe door het Nationaal Rampenfonds getelde bedragen geste gen tot 24.080.000. L\ WENEN ontvangen berichten melden uit Boedapest, dat geueraal- majoor Peter Gabor, hoofd van de communistische geheime politie, gearresteerd. Gabor is van Joodse afkomst. Zijn opvolger zou thans zijn generaal-majoor Laezlo Piros, tot dusver hoofd van de Hongaarse grens wacht. Verder zou Zoltan Vas niet langer meer hoofd van het Hon gaarse Planbureau zijn. Vas is eveneens van Joodse afkomst. Reizigers, die uit Boedapest in Wenen zijn aangekomen, hebben van meer arrestaties gewaagd, o.m. van professor Benedek, die bekend is als de beste Hongaarse zenuwarts. Bene dek was verbonden aan een ziekenhuis van de .Joint" ln Boedapest. Verder zou de Joodse directeur van de Hon gaarse radio, Szirmay, gearresteerd zijn en vervangen dooi een broer van premier Rakosi. De Joodse minister van Justitie, Guyla Decsi, zou 16 Januari gearresteerd zqn. Erik Mol nar, eveneens een Jood en oud-mïmstei van Buitenlandse Zaken, zou sinds een maand niet meer gezien zijn. Tenslotte zou een medewerker van Gabor enkele dagen geleden gearresteerd zijn. Uit later te Wenen ontvangen Hon gaarse dagbladen blijkt, dat Guyla Decsi is ontheven van zjjn functies ais minister van Justitie. Hq is vervan gen door Bela Kovacs. Decsi bekleedde een hoge functie in de Hongaarse communistische partij Hij is een voormalige advocaat en be kleedde na de tweede wereldoorlog hoge posten bij de Hongaarse geheime politie. Decsi is een Jood. In Wenen ging reeds enige dagen geleden het gerucht, dat hij was ontslagen. Premier Sjervenkof heeft de Bul gaarse raad van het „Vaderlands./ front" (parlement) meegedeeld, dat de personen ln verantwoordelijke posities, die twijfelen aan de toekomst van uet land, moeten worden vervangen door „militante personen die strijden voor de overwinning van onze zaak". Volgens de „Neue Zeitung", het blad van.de Amerikaanse Hoge-Commissli' in Duitsland zijn enkele dagen geleden 24 officieren van de Oostduitse grens wacht door de Russische M.V.D. (ge heime politie) gearresteerd verdacht van het helpen van Oost-Duitser» op de vlucht naar het Westen. Terzelfder tijd heeft de Russische controlecommissie haar toezicht op de grenswacht versterkt, aldus het blad. De commandant van de Oostduitse grenswacht, Garthmann, heeft alle af delingscommandanten meegedeeld, dat In de toekomst alle bevelen eerst door Russische officieren moeten worden goedgekeurd. "fWTederland was op de nationale rouwdag in het wit gekleed. Na een nacht van flinke vorst ontwaakte het land onder een vacht witte sneeuw, die in de morgenuren het geluid van het toch al zeer geringe verkeer dempte en lange tijd glinsterend in de stralen van de winterzon lag te blinken. In de steden en dorpen wapperden de vlaggen halfstok traag heen en weer in het flauwe windje. Langs de straten spoedden zich duizenden naar de kerken. Tijdens de diensten waren de straten verlaten en een zaam. In de Nieuwe Kerk te Amsterdam, waar ingezamelde goederen voor de hulpverlening hoog lagen opgestapeld, werd een bijzondere oecumenische dienst gehouden, die door prinses Wil helmina werd bijgewoond. De kerk was tot de laatste plaatse bezet. Enige consternatie ontstond, toén bij het aanvangstijdst;p de voorganger, prof. dr. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel uit Utrecht, voorzitter van de Oecumenische Raad van Ker ken in Nederland, niet aanwezig bleek te zijn. Naar later bekend werd. was de trein, waarmede hij naar Amster dam reisde, door een dwars over de rails staande auto opgehouden. In allerijl spoedde ds. M. Groenen- berg, Nederlands Hervormd predikant en voorzitter van de Oecumenische Raad van Kerken te Amsterdam zich naar huis om de preek, die hij daar De commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. L. A Kesper, woon den Zondagmorgen de godsdienstoefe ning in de NederL-Hervormrie kerk te Middelhamis bij. Bij afwezigheia van de plaatselijke predikant leidde de Legerpredikant ds. Moll de dienst. Tol uitgangspunt van zijn toespraak had ds. Moll de woorden van Job 1 21 ge kozen. De dienst werd voor een deel bijge woond door de minister-president dr. Verbinding met Zuiden via Utrecht Den Bosch De A.N.W.B. wq'st er met nadruk op, dat de enige verbinding van het Westen en midden van het land met het Zuiden nog steeds de route vis Utrecht-'s-Hertogenbosch is. De belangrijke verbindingen Oor- drecht-Breda-Ridderkerk-Gorinchem- Breda zijn nog steeds gestremd. W. Drees, die vergezeld van zijn secre taris-generaal mr. C. L. VV Fock en de directeur van de R.V.D. dr. G J. Lam- mers verschillende noodgebteden be zocht. Tijdens de dienst werd gecollecteerd voor het Nationaal Rampenfonds. Aan het slot zong de gemeente staande de beide eerste verzen van het Wilhel mus. De Australische radio heeft bekend gemaakt, dat meer dan 50.000 in Australië gevestigde Nederlanders Zondag kerkdiensten bijwoonden, die in de voornaamste plaatsen werden gehouden ter herdenking van de bij de overstromingsramp omgekomen Ne derlanders. Zondagmorgen is ln de kapel van het Nederlands College te Rome een Mis gecelebreerd, waarbij Gods bijstand werd ingeroepen voor de ramp die Ne derland getroffen heeft. De Mis wero opgedragen door mgr. Damen, rectoi van genoemd college. Vele leden van de Nederlandse kolonie woonden de dienst bij. Onder hen bevond zich ook de Nederlandse gezant, de heer H. N. Boon. voor een avonddienst gereed had lig gen, te halen, waarna hij de taak van prof. Berkelbach .van der Sprenkel overnam. De laatste arriveerde echter toch nog geruime tijd voor het einde. Hij was het, die de dienst besloot met het voorlezen van èen telegram, ont vangen van het secretariaat van de Wereldraad van Kerken. „In deze dagen van gevaar cn leed groet de Wereldraad de Nederlandse kerken", zo luidde deze boodschap. ..met psalm 46, verzen 2 én 3. Wq bid den voor u in vele kerken en wensen u te helpen. God geve u een vast ver trouwen en eenheid in de gemeen schappelijke leniging van de mense lijke nood". De Koningin. Prins Bemhard en de prinsessen Beatrix en Irene hebben Zondagmorgen de kerkdienst in Nederlands Hervormde Kerk te Baarn bijgewoond. In deze dienst ging voor ds. J. A. J. Vermaat, die tot tekst woord had gekozen Lucas 13, vers 4 en 5: „Of meent gij. dat die achttien, op wie de toren bij Si loam viel en die er door gedood werden, schuldiger wa ren dan alle andere mensen, die in Je ruzalem wonen? Neen, zeg lk u, maai als gij u niet bekeert, zult gq allen evenzo omkomen". bepaalde getroffen gemeente in hel bqzonder behartigen, dan is daar onge twijfeld volop gelegenheid toe door het zenden van technische hulpploegen, door het beschikbaar stellen van materiaal enz. Een rechtvaardige verdeling van de op nationale basis bijeen gezamelde gelden, kan slechts geschieden vanuil een centraal punt, i.e. het Nationaal Rampenfonds. En daarbij zullen de be langen van de onderscheidene kerkge nootschappen ongetwijfeld mede tot hun recht komen, naar de mate waar naar zij getroffen zijn. Wjj meenden er goed aan te doen. na hetgeen in de bovenbedoelde vergadering werd opge merkt, het nationale karakter van de hulpverlening nog eens nadrukkelijk op de voorgrond te stellen. Laten wij de nationale basis vasthouden, als een kostbaar, in deze tqd van zware be proeving verworven goed! Heel het Nederlandse volk heeft zich gisteren verenigd in een dag van herdenken en bezinnen op de smarte lijke ramp, die ons in de orkaannacht van 1 Februari zo mateloos diep ge troffen heeft. De kerken stroomden de3 morgens vol en in gebed en verootmoe diging heeft men zich rekenschap ge geven van wat deze catastrophe, die zo striemend fel en overweldigend on verwacht over ons kwam, ons te zeg gen heeft. De overal half-stok wappe rende vlaggen in stad en dorp gaven uitdrukking aan de nationale rouw, waarin wij gedompeld zijn. Des mid dags te een uur heeft Hare Majesteit de Koningin door de radio haar volk toegesproken in een kort woord, waar in -de diepe ontroering en het innige medeleven met de getroffenen hoor baar en voelbaar waren. Een ernstig woord, maar toch ook een kloek woord. „Overal.waar leed is, is zegen nabij", zo zeide de Landsvrouwe aan het slot, toen zij in gevoelvolle bewoordingen gewezen had op de spontane hulpver lening in binnen- en buitenland. Zij be doelde daarmede tot uitdrukking te brengen, lioe door deze ramp bewerk stelligd is, wat in eindeloze .conferen ties na de oorlog niet tot. stand kon worden gebracht: het zich werkelijk één gevoelen van de vrije volkeren, het zich in enthousiasme geven voor de naaste, ook al is deze van andere volks stam of ras, het zich bewust zijn van verantwoordelijkheid voor elkander. Onze grote desillusie na de oorlog is geweest, dat het scheen, of dit zo dik wijls met woorden beleden ideaal nooit gestalte zou kunnen krijgen in een waarlijk levende werkelijkheid, geba seerd op weloverwogen, daadkrachtige wilsvorming. Het is èen helder stralend lichtpunt in de duisterriis van de zware beproeving, dat dit zich met onstuimige vaart, ja, als een vloedgolf, baan ge broken heeft, binnen onze landsgren zen, maar'ook daarbuiten, over de ge hele wereld waarin spontane gevoels uiting en kloeke daadkracht mogelijk zijn en als een deugd gewaardeerd wor den. Zo hebben, naast het leed, dat zich zo schrijnend doet gevoelen, hoop bemoediging zich geopenbaard, doordat op zo weldadige wijze gebleken is, dat het goede in de wereld niet dood is, maar voortgaat het kwade te over winnen. Onze Koningin zeide het voor treffelijk met die enkele woorden: „Overal waar leed is, is zegen nabij". Wij hebben dit temidden der smart en vouw, die ons stil maakten, ondervon den en het is als verzachtende balsem iir onze diep-gewonde zielen gedrup peld. Moge, wat nu zichtbaar is, niet een voorbijgaande gevoelsuiting zijn, maar groeikracht tonen en worden tot de dageraad van een nieuwe tijd waar in vrede en gerechtigheid, eenswillend- heid en barmhartigheid, kortom: aller mensen broederschap zich onweer staanbaar baan zal breken. Iets er van heeft in deze dagen, misschien wel on bewust, in ons getrild. Koningin Ju liana heeft er uitdrukking aan ge geven in haar woord, dat ging van hart tot hart! Wq zijn met dankbaarheid vervuld voor het prachtige medeleven en de spontane hulpverlening overal ter wereld, nu ons land door de grootste ramp in vredestijd sinds mensenheuge nis getroffen is. Maar en dat wordt blijkens de steeds wassende stroom van gieten die bij het Nationaal Ram penfonds binnenkomen, ook beseft ons volk zelf moet daarbij vóórgaan. Als eenheid en op nationale basis. Er mag in deze dagen niet worden ge vraagd naar godsdienstige of levens beschouwelijke verschillen. Er bestaan slechts Nederlanders, die zich voor Ne derlanders inzetten, met hun hart en met hun offers. Wanneer wq -het zó zien en wij mogen het niet anders zien dan kan de stroom van giften maar één richting gaan: naar het Nationaal Rampenfonds, waarvan Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bemhard, als symbool van onze eenheid, het voorzitterschap heeft aanvaard. Straks, wanneer het werk van herstel en wederopbouw beginnen kan. zullen de middelen, die op deze wqze bijeen ge bracht zijn, aangewend worden, waar zij aangewend moeten worden. Alle be langen zullen daarbij in strikte recht vaardigheid in overweging moeten worden genomen. Ongetwijfeld is het met de beste bedoelingen, dat ettelijke gemeenten hebben besloten getroffen gemeenten te adopteren. Maar terecht toont de centrale regering zich dien aangaande gereserveerd. In een ver gadering. die wq Zaterdag bijwoonden en waarin over de inzameling van gel den gesproken werd, bracht men het vraagstuk van de adoptie in verband met de geldinzameling en werd de vraag gesteld, of men de in de betrokken gemeente bijeen te brengen gelden zou reserveren, om straks aan een geadop teerde gemeente of gemeenten ten goede te doen komen. Men meende, dat dit de offervaardigheid zou stimu leren. omdat men dan aan het geschon ken geld een bepaalde bestemming zou geven. In deze zelfde vergadering werd de suggestie gedaan om de ten be hoeve van de getroffenen in de kerken ingezamelde gelden, aan de leiding van ee' bepaald kerkgenootschap af te dra gen. Wij achten het een. noch het an der juist. Niets kan ons volk beter sti muleren tot offervaardigheid, dan de op 20 ontroerende wijze gebleken eenheid. Wil men straks de belangen van een

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1