Nederland sloeg Zweden in hardrijden op de schaats Vijf candidaten voor de „doublé" in Engeland Broekman reed zich eerste individuele naar plaats SPORT Voetballanden wedstrijd Nederland-Denemarken Lütgehetmann behaalt zijn tweede Europese titel Nobelprijs voor het I.O.C.? Rapid Wien wil steun verlenen Maandag 9 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede bla'cl Tn een tweedaagse landen wedstrijd hardrijden op de schaats in Avesta tussen Zweden en Nederland hebben onze landgenoten Broekman, v. J. Voort, Maarse, Van 't Oever en Henk Schulte (zonder Huiskes in de gelederen) hun tegenstanders, die met een zeer sterke ploeg aan traden, met stevige cijfers verslagen, en wel met 79.5 tegen 64.5 pnt. Broekman reed zich naar de eerste plaats in het individuele klasse- gevolgd door Sigge Ericsson en v. d. Voort. Weer was niet best Zaterdagavond vond het eerste deelte plaats. Met deze Iandenwedstrijd is het overigens wel eigenaardig gaan. Reeds maanden van te voren wist men, dat deze ontmoeting op 7 8 Februari zou worden uitgeschreven, want Klaas Schenk, de leider van de Nederlandse ploeg, vernam pas 24 uur van te voren, toen hij te Sandefjord in Noorwegen, op meer dan 1000 km afstand van Avesta gelegen zat, dat niet vier maar vijf rijders Nederland zouden moeten vertegenwoordigen. Met veel kunst en vliegwerk kon Henk Schuier, die Vrijdagavond laat Drontheim naar Oslo was gekomen om hel. weekeinde deel te nemen aan de wedstrijden in het Bisletstadion, nog per vliegtuig van Oslo naar Stockholm reizen, tegelijk met Kees Broekman en v. d. Voort, die in Sandefjord hadden gereden. Toen men te Avesta arriveer de, enkele uren voordat de wedstrijd aanving de reis van de Zweedse hoofdstad naar Avesta over 160 km had men per auto over dik besneeuwde wegen gemaakt bleek, dat men ook niet op de hoogte was gesteld op welke wijze de Iandenwedstrijd zou worden gereden. Niet de tijden, omgerekend volgens het internationaal aanvaarde puntensysteem, waren bepalend voor de uitslag, maar het plaalscijfer op el ke afstand, waarbij slechts vier van de vijf rijders van elk land werden ge klasseerd. Numero één op elke afstand kreeg 8 punten, numero twee 7 pun ten. numero drie zes punten enz. De weersomstandigheden hebben op de eerste dag niet meegewerkt om de wedstrijden te doen slagen. De 500 en de 3000 meter werden in de avonduren gereden. Bij het begin van de wed- si rijden wees het kwik 19 graden Cel sius onder het- vriespunt aan. Slechts 800 toeschouwers de Zwe den blijven onder zulke weersomstan- VAN HIER EN DAAR Carl „bobo" Olson uit Hawaï, een der vooraanstaande Amerikaanse midden gewichten (boksen) heeft in tien ron den op punten gewonnen van Norman Hayes uit Boston. Noorwegen heeft tijdens de internationale skiweek te Sestrière de 4 X 100 kilometer estafette voor heren gewonnen. Tweede werd Zweden en Italië kwam op de derde plaats. Voor de wereldkampioen schappen hardrijden voor dames, die op 21 en 22 Februari a.s. te Lilleham- mer worden gehouden, hebben acht Russische dames ingeschreven. Het paard Cancannière van mevrouw Bancilon gereden door de jockey Chy- riacos won de Prix de Paris, een inter nationale draverij, begiftigd met drie miilioen francs. II In de Weslfalcn Iialle is Zaterdagavond een ploegom- niumwedstrijd gehouden tussen een D.uitse ploeg, bestaande uit Preiskeit, Schorn, Scheuermann, Holzmann en Saager en een gemengd internationaal digheden liever bij de kachel woon den 'deze avond wedstrijden bij. Op 't sprintnummer werd v. d. Voort eerste in 46.6 sec. met Gerard Maarse, die een beetje verkouden was, als tweede in 46.7 sec. en Kees Broekman op de derde plaats. De krachtsverhouding op de 3000 meter was beter verdeeld. De strijd tussen Wim v. d. Voort en Sigge Ericsson was bijzonder spannend. Voor beide rijders werd dezelfde tijd geno teerd, maar de Zweed werd tot win naar uitgeroepen. Kees Broekman draaide aanvankelijk zeer snelle ron den. maar de wind blies op het laatste gedeelte van de avond zo fel en de koude was zo hevig, dat in de laatste ronden de tijden van de Europese kam pioen omhoog liepen, zodat hij de voor hem malige tijd van 5.16.1 sec. noteer de, hetgeen hem nog de derde plaats opleverde. Na twee afstanden had Ne derland dus de leiding met 40 punten tegen Zweden 32 punten. Tweede dag Op de tweede dag was de win.d ge draaid van noord naar oost en blies met wat minder kracht dan Zaterdag avond, maar niettemin stond het kwik Zondagmiddag nog 17 graden beneden het vriespunt. Door de weersomstan digheden vielen er op de 1500 meter onregelmatige uitslagen. Wie zou heb ben gedacht dat Wim van der Voort in zijn speciale nummer zou worden geslagen. Niet met tienden van secon den, maar met meer dan drie volle se conden door de 22-jarige Sigge Erics son, maar hij werd in de tweede ron de door een foutieve kruising van zijn tegenstander Sjoelin zwaar gehinderd. Gerard Maarse gaf Ericsson in de se rie prachtig partij en werd door de Zweed meegetrokken naar een goede tijd. Hij eindigde nog boven Broekman en v. d. Voort op deze afstand, wat veel te denken gaf over koude en toe stand van het ijs, die voor de een gunstiger waren dan voor de ander. Door het bezetten van de tweede, derde en vierde plaats op deze afstand werd de voorsprong van de Nederlandse ploeg, welke na de eerste dag reeds 8 punten bedroeg, nog groter, want Ne derland veroverde 21 punten op de 1500 meter en Zweden 15 punten, zodat het totaal werd: Nederland 61 punten, Zweden 47 punten. Met nog slechts één afstand te rijden, de 5000 meter, kon Zweden de wedstrijd alleen maar winnen indien zijn rijders de eerste tot en met de vierde plaats op de 5 km zouden bezetten. Voor Broekman werd 8.40.3 afgedrukt hij was gestart op een schema van 8.50.0 en Ericsson, die in de laatste serie startte was zeer snel begonnen, maar zakte na 3000 meter af en met een tijd van 8.53.2 ontving hem de eer ste plaats. Dus ook pp de 5000 meter behaalde Nederland meer punten dan Zweden, dank zij ook de naar verhou ding goede prestaties van Bertus v Oever en Gerard Maarse, die de de en vijfde Zweedse rijder ver achter zich lieten. Met 18% tegen 1714 punt op de 5000 meter zegevierde Nederland met een puntentotaal van 79.5 tegen Zweden 64.5 in deze tweedaagse strijd. Broekman werd eerste in het algemeen klassement, Sigge Ericsson en Wim v. d. Voort tweede en derde. Arsenal verkeert in grootse vorm LONDEN. an de negen eerste klas- sers die nog niet uitgeschakeld zijn voor de beker, hebben er vijf hun kansen verbeterd om de zo zeer be geerde „doublé" (het winnen van het Leaguekampioenschap en van de be ker) op hun naam te schrijven. Deze vijf candidaten zijn de nieuwe leider van de eerste divisie West Bromwich voorts Burnley, Arsenal, Manches ter United en Blackpool. Ze behaalden alle vijf overwinningen, en die van Arsenal ging ten koste van Tottenham Hotspur dat ook nog altijd hoop heeft om zowel het leaguekampioenschap als de beker in te palmen. De loketten op Highbury werden drie kwartier voor de aftrap gesloten. Toen bevonden zich bijna 70.0CO toeschouwers op de tribu nes. Voor het grootste gedeelte aan hangers van de Gunners die dezelfde onweerstaanbare vorm demonstreerden !s in hun voorafgaande zeven thuis- edstrijden. Het werd 4—0 voor Arse nal, de achtste zege in successie op eigen terrein. Het doelgemiddelde voor deze reeks indrukwekkend, nl. 30 voor, tegen. In weerwil van hün huidige topcon ditie wacht de Gunners een zeer zware taak als ze Zaterdag a.s. in een beker wedstrijd uit tegen Burnley aantre- team waarin Ockers (B.), Van Est (N.) Gillen (Lux.), Robic (Fr.) en Bartali den. Want ook Burnley is uitstekend dreef en klopte Sheffield Wednes- (It.) uitkwamen. De Duitse ploeg met 111—109 punten. Als slot van de internationale skiweek te Sestrière werd een slalom gehouden, bestaande uit twee races. Beide parcoursen wa ren 500 meter lang. In het eerste wa ren 52 poortjes opgesteld en in het tweede 63. Molteret (Oostenrijk) werd eerste in 113.5 sec. In het Sportpaleis heeft België Zaterdagavond met 48-44 de Iandenwedstrijd basketball tegen Italië gewonnen. 1 Te Edinburgh werd volgens de regels van de Rugby Union de wedstrijd SchotlandWales (ama teurs) gespeeld, welke wedstrijd Wales won met 12—0. Te Sestrière werd een slalom voor dames gehouden. Het parcours had een lengte van 230 meter met een hoogteverschil van 130 meter. Er waren 37 poortjes opgesteld. Eerste werd Marianne Seltsam (Did) in 46.6 sec. I Op 24 en 25 Mei (le en 2e Pink sterdag) zal in de Houtrusthal in Den Haag een internationaal schermtornooi worden gehouden. Op het programma slaan wedstrijden op sabel en degen, zowel voor individuelen als voor équi pes. 11 Tijdens in Madison Square Gar den te New York gehouden indoor athletiekwedstrijden heeft Mal Whit field de 500 yards in 56.6 sec. gewon nen, de beste tijd ooit op een overdek te baan genoteerd. Sax werd tweede in 57 sec. day met groot machtsvertoon, overwinning bracht Burnley op de tweede plaats, met 1 punt achterstand op West Bromwich dat niet zonder moeite van Manchester City won en Wolverhampton, in de uitwedstrijd te gen Blackpool geslagen, als leider op volgde. est Bromwich bewees overigens Chelsea een goede dienst door Manchester City te kloppen, dat nu de rode lantaarn moet dragen. Maar het had zelf ook profijt van. de overwin ning van Chelsea op Sunderland een van de candidaten voor het league- kampioenschap. Na twee opeenvolgende successen in thuiswedstrijden stelden de Wolves te leur te Blackpool, waar twee goede goals van Brown het pleit beslisten. Manchester United had het tegen As ton Villa heel wat gemakkelijker dan een week geleden tegen de amateurs van Walthamstow Avenue. Newcastle werd voor de tweede maal in succes sie op eigen veld verslagen. Stoke City was de betere ploeg. Cardiff City leed andermaal een ne derlaag, nu tegen Preston, waardoor het afdaalde naar de 20e plaats op de ranglijst. In de tweede divisie kon de leider Sheffield United het niet tegen Lin coln City bolwerken, en aangezien zo wel Huddersfield als Luton Town wonnen, is de spanning in de hoogste regionen zeer toegenomen. Everton haalde tegen Brentford met 50 de hoogste score van de dag in deze di visie, dank zij een hattrick van Hick- son, de enige speler die deze Zaterdag drie goals kon maken. 'De uitslagen van de in de Engelse league gespeelde wedstrijden luiden: Eerste divisie: Arsenal—Tottenham Hotspur 4—0; Blackpool—Wolver hampton Wanderers 2—0; Cardiff City —Preston North End 0—2; Chelsea- Sunderland 3—2; Derby County- Cnarlton Athletic 1—1; Manchester United—Aston Villa 3—1; Middles brough-Liverpool 2-3; Newcastle Uni tedStoke City 12; Portsmouth Bolton Wanderers 3—1; Sheffield Wed nesday—Burnley 2—4; West Bromwich AlbionManchester City 21. Tweede divisie: Barnsley—Rothcr- ham United 23; Birmingham City- Notts County 3—2; Blacknu-n Rovers —Swansea Town 3—0; Bury—South ampton 0—0; Everton—Br en if ord 5-0, Hull CityHuddersfield Town 02; Leeds United—Westham United 3—2; Lincoln City-Sheffield Umted 3—2, Luton Town- -Leicester C»fy 20; Notts Forest—Doncaster Rogers 2—2; Plymouth Argyle—Fulham 3—1. Prachtige pirouettes van paar Nicks In Davos werd onder ideale weers omstandigheden, de zon overgoot de in prima conditie zijnde baan met haar stralen, een begin gemaakt met de wereldkampioenschappen hardrijden. De titel in het paarrijden werd be haald door de Engelsen Jennifer en John Nicks. De 300e toeschouwers waren bijzon der enthousiast over de prestatie van dit paar en met name over de pirouet tes. De mogelijkheid is groot, zo ver klaarde John Nicks na afloop, dat wij nu tot het professionalisme zullen overgaan. Noorse rijders voor Helsinki OSLO. Door de Noorse schaatsen- rijdersbond zijn de volgende rijders aangewezen om Noorwegen op de we reldkampioenschappen te Helsinki te vertegenwoordigen: Sverre Haugli, Finn Hodt, Ivar Martinsen en Nic Stene. ZATERDAGMIDDAG TROKKEN van af het postkantoor ruim veertig Robur- en A.G.O.V.V.-Junioren om entreebewijzen te verkopen voor de wedstrijd RoburA.G.O.V.V. ten bate van het rampenfonds, de stad in Belangenvereniging waterpolo Te Amsterdam werd onder voorzit terschap van de heer G. van Feggelen, voorzitter van de Amsterdamse zwem vereniging De Meeuwen, een vergade ring gehouden, waarin door afgevaar digden van de clubs, die in de hoofd- of eerste klasse heren van de water- polocompctitie van de K.N.Z.B. spelen, de wenselijkheid van hot oprichten van een belangenvereniging werd be sproken. Van de 13 verenigingen, die in deze klassen uitkomen, waren er 12 ver tegenwoordigd. De drie volgende rede nen om lot oprichting over te gaan, werd ennaar voren gebracht: le. £Iet is noodzakelijk om het con tact tussen de verenigingen en hét be stuur en de sportcommissie van de K.N.Z.B. te verstevigen. 2e. Het is gewenst, dat de hoofd en eerste glasse clubs meer gelegen heid krijgen hun stem te laten horen in bondsbestuur en commissies, het geen door de bestaande reglements bepalingen aangaande de algemene vergadering zeer wordt bemoeilijkt. 3e. Meer overleg tussen sportcom missie en de verenigingen, welke spe lers hebben afgestaan voor de training van het Nederlands zevental, is ge wenst. Na enig discusiëren - werd besloten nog niet onmiddellijk tot definitieve oprichting en verkiezing van een be stuur over te gaan. W ereldkampioenschap IJshockey In Zürich heeft de internationale ijshockeyfederatie (LIHG) de voor het tornooi om het wereldkampioenschap ijshockey, dat van 6 tot 16 Maart in Bazel en in Zürich wordt gehouden, ingeschreven landen in twee groepen verdeeld. In groep a zullen Tsjecho-Sjowakije, Duitsland, Polen, Zweden en Zwitser land spelen. Er staat voor deze vijf teams een volledige competitie op het programma, dus met 20 wedstrijden in totaal. In groep B komen Oostenrijk, Bel gië, Frankrijk, Engeland, Nederland en Italië uit! In de B-groep zal een halve com petitie worden gespeeld, dus In totaal 15 wedstrijden. Het programma voor de B-groep ziet er als volgt uit: 7 Maart: Oosten- Op 7 Maart ten bate van hét N.R.F. Het K.N.V.B.-bestuur heeft het prachtige aanbod van de Deense voet balbond om hët nationale elftal een extra wedstrijd te laten spelen ten bate van de slachtoffers van de wa tersnood, dankbaar aanvaard. Op Zaterdag 7 Maart a.s., aanvang des middags te half vyf. wordt de officiële Iandenwedstrijd Nederland Denemarken in het Feycnoord-Stadïon tn Rotterdam gespeeld. De K.N.V.B. en het Feycnoord-Sta- dion stellen de bruto-recette geheel ter beschikking van het Nationale Rampenfonds. Er wordt geen enkele invitatie vérstrekt. Elk plaatsbewijs dient derhalve te worden betaald. B. en W. van Rotterdam hebben reeds ontheffing van vermakelijkheids belasting verleend. Alle onkosten van de wedstrijd ko men voor rekening van de K.N.V.B. resp. het Feyenoord-Stadion. De bruto-opbrengst zal uit eigen middelen van de bond nog aanzienlijk worden verhoogd. De K.N.V.B. ver wacht op deze wijze een bedrag van f 200.000 te kunnen afdragen. Brummer kampioen 2e klasse drie banden Drie deelnemers aan het tornooi om het kampioenschap van Nederland 2e klasse drie banden, dat de afgelopen drie dagen jn Amsterdam werd ge houden, zijn met hun alg, gemiddelde boven de grens van 0.450 gebleven en promoveren naar de eerste klasse. Dit zijn de kampioen Brummer en voorts de nummers twee en drie: Jacobs en Welseh. rijk—Italië, Belgïë-Engeland; 8 Maart: België—F rankrijk Oostenrijk—Neder land; 9 Maart: EngelandNederland; lo Maart: Oostenrijk—Frankrijk, Bel gië—Italië; 11 Maart: Nederland—Ita lië, Engeland—Frankrijk; 12 Maart: België—Nederland, Oostenrijk—Enge land; 13 Maart: Italië—Frankrijk, Oos tenrijk—België; 14 Maart: Nederland- Frankrijk, Engeland—Italië. Voor het tornooi zijn 13 scheidsrech ters aangewezen,' onder wie de Neder lander W. A. Dwars. Van de Pol verloor in beslissende partij VIERSEN. De laatste party van het tornooi om het Europees kampioen schap 71-2 te Viersen, tie beslissende str(jd tussen Luetgehclmann en onze landgenoot Van de "Pol. gat' het beste spel te zien, dat men, volgens de aan wezige biljartkenners, ooit lu Duits land had gezieu. Na de leiding te hebben gehad met 200 tegen 12 hervond Van de Pol zijn vorm en na verloop van tijd was de Rotterdammer in het voordeel met 298 tegen 290. Toen miste Van de Pol en kon de Duitse meester de partij uit maken. In de nastoot kwam ook Van de Pol op 300, maar dat was niet vol doende voor de titel. Luetgehetmann verloor geen enkele partij en bracht het Europees record particulier ge- J 13.88 middelde op 75. Het oude, 50, stond op naam van Van de Pol en Van Hassel. Van de Pol verspeelde tegen Vinger- hoedt zijn kansen door deze partij te verliezen. Twee overwinningen op Luetgehetmann zouden v. d. Pol de ti tel he,bben bezorgd, doch de Duitser liet het niet zover komen. Metz stelde erg teleur. Lütgehetmann 300 17 119 17.64 Van de Pol 300 17 127 17.61 De eindstand luidde: 1. en Europees kampioen Luetgehet mann (Duitsl.) 15 2400 109 174 22.01; 2. Van de Pol (Ned.) 13 2352 127 147 18.51: 3 Van Hassel (Belg.) 12 2292 110 105 20.88; 4. Vingerhoed! (Belg.) 10 2142 122 150 17.55;5. Galmiche (Fr.) 8 1767 160 92 11.02; 6. Rudolph (Duitsl.) 6 1977 162 102 12.20, 7. Rcieher (Oost.) 4 1679 131 93 12.81; 8. Spielmahn (Duitsl.) 4 1551 138 97 11.23; 9. Metz (Ned.) 0 1708 123 72 S.G.W. kwam bijeen De Sticht-Gooise Wandelsportbond heeft Zaterdag te Utrecht haar jaar vergadering gehouden onder presi dium van de heer Leo Nyhoff. Langdurig is de kwestie Apeldoorn- Nijmegen besproken. Tenslotte werd op advies van de secretaris van de Nederlandse Wandelsportbond de heer H. Ch. Runge besloten het resultaat van het overleg met het departement van O., K. en W. af te wachten. Alle periodiek aftredende bestuursleden werden herkozen. In de vacature van de heer D. G. van der Horst werd ge kozen de heer Leo de Gooyer te Hil versum. De Broekhoff-beker bleef in han den van de vereniging De Dom te Utrecht, die ook in het afgelopen sei zoen het grootste aantal wandeltoch ten volbracht. Aan het begin van de vergadering werd geld bijeengebracht voor het na tionaal rampenfonds. Het bestuur stelde f 250,beschikbaar. De vereni gingen f 425,en een ter vergadering tehouden collecte bracht f 237.63 op. Er zal dus in totaal 812,63 aan het nationaal rampenfonds worden over gemaakt. De verenigingen Saestum te Zeist, Wilhelmina te Amersfoort en de Tip pelaar te Culemborg, die alle drie het 20-jarig bestaan hebben herdacht, ont vingen herinneringsplaquettes. Bij de Nobel-commissie van het Noorse parlement is een verzoek van Zweedse en Finse parlementsleden binnengekomen om er mee accoord te gaan, dat aan de Zweedse academie van wetenschappen wordt voorgesteld de Nobelprijs voor de vrede dit jaar toe te kennen aan het Internationaal Olympisch Comité, zulks op grond van de zending welke het I.O.C. vervult in het belang van de toenadering tussen de volken. De Zwaluwen voor 17 Februari DEN HAAG. Voor de op '7 Februari a.s. te Gent te spelen wedstrijd tussen de Rode Du'vels èr. de Zwaluwen heeft men voor de Zwaluwerploeg de volgende spelers uitgenodigd: Vrijhof (Bleijerheide), Steenbergen (SVV), Claus Jr. (Helmond). Van Voorst (Vi tesse), Voogd :Ha£ riem), Klaassens (VVV), De Jong (Willem 17), Van der Bogert (DOS). Cor van der Gijp (Em ma), Clavan (ADO) en Luyten (DOS). Reserves: Dufou-aé (Sparla», Her berts (Vitesse), Dutrieux (FIBS), Brus- selers (PSV) en Stephan (Heracles). Dezer dagen zal het elftal defi nitief worden samengesteld. Het bestuur van Rapid Wien, kam pioen van Oostenrijk, heeft de K. N. V. B. laten weten, dat het zijn volle medewerking zal verlenen aan eën in Nederland te organiseren wedstrijd tegen Rapid ten bate van het Na tionale Rampenfonds. De voorberei dingen voor een dergelijke ontmoe ting, waarbij de mogelijkheid wordt overwogen een Bondselftal tegen de Oostenrijkers te laten aantreden, zijn thans gaande.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3