HART Dimoiio Reis naar het heilige meer van Afrika Advies om waarde van één vacantiedag te offeren hefp[ o 1/IO0P BBEE&EZmm Maandag 9 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blaö „DEUR ONS VER VERLATEN VLAKTES.... (Van A. Kaptein in Kaapstad) Verre pelgrimstocht van drie weken In het uiterste noorden van Transvaal, in het woeste gebied der Lobombo-bergen, ligt een meer. Het ligt hoog in de bergen, ver van de wegen der mensen en het is een plaats van stille huivering voor de Bantoe's die het „heilig" hebben ver klaard. Eeuw na eeuw stroomt het regen water van de omringende bergen er heen en hoewel het meer géén rivier heeft, waarlangs het zijn watermassa's kan af voeren, blijft zijn waterpeil altijd constant. Waar blijft al dat water? De geologen hebben de verklaring gevonden: het strofomt diep onder de rotsen, de heuvels en de bergen voort, naar een onbekend doel, ergens In de wijdheid van het Afri kaanse continent. Door de wijde stilte van de Karoe Maar de primitieve Bantoe's hebben een andere verklaring: de Grote Slang der Vruchtbaarheid woont in het meer; hij zuipt het water op en spuit het naar de hemelen, waar het bewaard wordt. Soms, als de geesten een beste bui hebben, zetten ze de poorten open. Dan regent het en dan groenen de velden en rijpen de halmen en wordt het vee vet. Wie zou niet huiveren van diep ontzag, als hij de berghellingen afdaalt, die naar het stille, heilige meer vo'eren? Er zijn altoos witte watervogels op het rimpelend vlak en ook die vogels zijn heilig. Men mag ze niet jagen, men mag ze niet verschrikken. Want zij zijn de zielen der vermoorde vrouwen van de Voortrekkers, de zielen van de dochters der Boeren-pioniers, die vielen onder de regen van assegaaien die de voorvaders der Bantoe's slingerden naar de lagers der Witmensen, Van Kaapstad in het Zuiden tot het heilige meer in het Noorden is het, hemelsbreed gemeten, ongeveer acht tienhonderd kilometer. En op die weg liggen niet alleen de verlaten vlakten van de dorre Karoo en van het brari^ dend-warme „Lageveld", maar ook tal van bergreeksen, wier rotsige kruinen zich in de wolken boren en wier da len nog vijfhonderd maal dunner be volkt zijn dan de dunstbevolkte plek ken van Europa. Ik heb, in een tocht die drie we ken duurde, de verre pelgrimstocht ge maakt, deels per trein, deels per auto en daar, waar geen wiel meer komen kon, te voet. Toen ik op het station van Kaapstad afscheid nam van mijn vrienden tikten ze, meewarig doch vol troost, tegen hun voorhoofd en ze waarschuwden me tegen malaria en zwarte-waterkoorts, tegen olifanten en tegen de geheimzinnige ziekte van het Dodendal. Maar ik ben, gezond en gebruind, heelhuids teruggekeerd. En ik heb een reis gemaakt, die zal blij ven behoren tot de prachtigste herin neringen uit mijn leven. Blauwe trein. Van Kaapstad brengt de blauwe trein u in 26 uur in Pretoria. Het luxueuze comfort, dat de Unie-spoorwegen de reizigers op deze trein bieden, wordt in Europa niet geëvenaard en in Ame rika niet overtroffen. Men geeft u een coupé, die binnen kleine afmetingen alles biedt, wat ge verwachten kunt van een kamer in een eerste klas ho tel. Men biedt u voor een rijksdaalder, al spoedig na het vertrek uit Kaap stad, een lunch aan, die ge kunt sa menstellen uit een spijskaart met ze ven gangen. En voor vier gulden eet ge 's avonds een diner met negen gan gen (kreeft, wijn en sigaar inbegrepen) dat, naar Europese begrippen, minstens drie tientjes zou moeten kosten. In smetteloze uniformen geklede kellners en stewards lezen u de wensen van het gezicht; zij stoppen u een kussen in de rug en zij wekken u 's morgens uit uw verende bed met een kop thee. Kortom, in deze air-conditioned trein maakt men het u binnen een paar uur voelbaar duidelijk, dat ge met va- cantie zijt en dat het leven goed is! Prachtig land. Reeds na een paar uur begint de trein te klimmen tegen de hellingen der eerste bergreeksen. Bij Wellington staat goudgeel koren tegen de bergen te rijpen in de zon. Over de heuvels Kerk NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Ermelo (derde predikantsplaats): W. de Bruyn te IJs- selmuiden, die bedankte voor Hilver- _sum.- GEREF. KERKEN. Beroepen te Andijk: D. Zwart te Halfweg (tweede maal). Aangenomen naar Appelsga: G. Op- pedijk, candidaat te Kollum, die be dankt voor Elim (Dr.). GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te 's-Scheveningen: W. de Wit te Moerkapelle en G. Zwerus te Middelharnis. Beroepen te Rhenen: F. Mallan te Bruinisse. spelen de zon en de wolken een won derlijk spel van licht en schaduw; er zijn plekken in het panorama, die alle kleuren tonen van rood tot blauw en van grijs tot paars. We rijden langs steile rotswanden en passeren van tijd tot tijd kleine riviertjes, vol hel derwitte keien. Hier en daar is het uitzicht over de valleien groots en wijd, de witte boerderijen, die een zaam in de stille ruimte liggen, zijn overal omzoomd met het felle rood der kafferbomen en het brandende paars der jacaranda's. Op een hang brug staan kleurlingmeisjes, zó gra cieus dat zij zouden kunnen dienen als model voor een Afrikaanse Venus. Zij wuiven naar de trein en lachen hun witte tanden bloot. Laat in de middag nadert ons rij dende luxe hotel de Hexrivierpas. We stoppen in Wolseley, vlak voor het roodgeschilderde café van de heer Izaak Katzenellebogen, dat grenst aan een uit natuursteen opgetrokken kerkje. En dat kerkje is zó onwerke lijk mooi en lieflijk, als het alleen maar voorkomt in een duurder soort sprookjesboeken. Langzaam trekt de trein, die thans zowel vóór als achter een zware lo comotief heeft, het bergmassief bin nen. We kronkelen langs ravijnen, we slingeren langs rotsige plekken, we rijden over heldere beekjes. De lucht wordt ijl, het geluid van de lo comotieven wordt zachter en zachter. Met een slakkengang van vijf kilo meter per uur trekken we door een landschap, dat afwisselend zó woest (Advertentie) U heeft een goede kans het ergste van griep en influenza te vermijden. Ontsmet U enkele malen per dag met het geconcentreerde anti septische ODOL MONDWATER. Bruisende bergstroompjes banen zich een weg langs de rotsige hellingen. en zó lieflijk is, dat men tevergeefs zoekt naar woorden, die het zullen beschrijven. Het is alsof wij zweven. Zelfs de thee in mijn kopje staat roerloos stil. En overal zijn de den nen en de vreemde cactussen in de rotsen en overal bloeien de bloemen, rood, paars, wit en blauw. Nacht in de Karoe. Langzaam komt de avond nader. We zijn 2500 meter boven de zeespiegel en we rijden de wijde, wijde stilte van de Karoe binnen. Hier is het een der droogste gebieden van de Unie van Zuid-Afrika; hier groeien over een oppervlakte, die vele malen groter is dan Nederland, slechts kleine struik jes, die het voedsel vormen van de millioenen schapen, die er grazen. Iedere boerenplaats is hier zo groot als een provincie. Men rijdt mijlen en mijlen in de schemer zonder enig menselijk of dierlijk leven te zien. De mierenhopen, die vrijwel zonder uitzondering omstreeks een meter hoog zijn, geven de vlakte het aan zien van een maanlandschap uit de Franse editie van Jules .Vernes be roemde fantasie. Maar plotseling honderd kilometer van de diclftsbijzijn- de boerderij zie ik een schippers- hondje draven met de tong uit z'n bek. En ik zie nog juist hoe hij, ernstig en nadenkend, stopt bij een Algemene vergadering C.H.U. DEN HAAG. Op Woensdag 8 April a.s. zal de Christelijk-Historische Unie een algemene vergadering houden in Krasnapolsky te Amsterdam. Op deze vergadering zal het nieuwe ontwerp- gemeenteprogramma 1953 van de C. H. U. worden besproken. Voorts zullen hoofdbestuursleden worden ge kozen in de plaats van de aftredende leden van het hoofdbestuur prof. dr G. C. van Niftrik, de heer W. Nauta en de heer W. J. van Muiswinkel, die niet herkiesbaar zijn. hoge zonnebloem. Een zonne bloem en een schippershond in een land zonder bomen! Nou ja, wat wil men? Ik sluit de luiken, zet mijn schoe nen op de gang en laat mij in slaap wiegen op het monotoon geruis van de wielen. Tien (luizend Noord-Oostpolders. 's Morgens om kwart over zeven, juist als ik me sta te scheren boven de wasbak (met koud en warm water), denderen we over een brug, die de oevers van de Vaalrivier verbindt. Diep beneden me kolkt het water langs de enorme rotsblokken en ineens besef ik, waarom de Voortrek kers deze stroom de Vaalrivier heb ben genoemd. Het water, dat zich naai de oceaan haast, is vaal van kleur, min of meer als een kop zéér slappe chocolademelk. Langs de grens van de Oranje-Vrij staat kruipen we naar het Noord-Oos ten, over grond, die gedrenkt is met het bloed van Boer en Brit en Bantoe. Iedere vierkante meter is hier histo rische bodem. Het land is zó vlak en ruim, dat men onwillekeurig het gevoel krijgt, te rijden door tien duizend aan elkaar geplakte Noord-Oostpolders. Hier en daar ziet men schapen, nergens ziet men mensen. Hier heersen slechts de wijdheid en de stilte. Ik zie een paar valken en een vogel, die felrode vleu gels heeft en een zwarte staart. En plotseling schieten tien of twaalf we zels, de staarten angstig omhoog ge heven, het. veld in. Ergens stuurt een kaffer een ploeg door het land. En die ploeg wordt ge trokken door veertien ossen. Veertien ossen en een zwarte man en dan weer veertig kilometer oneindigheid. Vier en twintig uren na mijn ver trek uit Kaapstad zie ik in de verte de mijnhopen van Johannesburg de Goudene Stad schitteren in de zon. En twee uur later stap ik uit het sta tion van Pretoria en neem mijn hoed af voor het standbeeld van Paul Kru- ger. Hij staat daar met zijn hoge hoed en zijn geklede jas omgeven door ste nen Boerengeneraals. Hij staat daar in het hart van „die ou Transvaal, daar waar my Sarie woon". Een der ravijnen van de Hexrivierpas, die de Blauwe Trein passeert op de route KaapstadPretoria. Landbouwers helpen 's-GRAVENHAGE. Enkele dagen ge leden is door de Stichting voor de Landbouw medegedeeld, op welke wijze een eerste bijdrage kan worden geleverd ter voorziening in de ont stane nood. Aan alle in de agrarische bedrijfs takken werkzame vaste en losse ar beiders wordt thans door het dag. be stuur aanbevolen de waarde van één vacantiedag ter beschikking te stellen van de slachtoffers. Deze arbeiders kunnen dus hun werkgever, die vol gens de CAO of loonregeling vacantie- dagen door moet betalen, mededelen, dat zij thans een der vacantiedagen, waarop zij recht hebben, wensen op te nemen. Zij blijven echter aan het werk, doch verzoeken hun werkgever het bedrag, waarop zij recht zouden hebben, aan het Nationale Rampen fonds over te maken. Het is gewenst het bedrag, dat op zichzelf wisselend is, af te ronden en te bepalen op tien gulden. Daarmede wordt aangesloten aan het advies van de Stichting van de Arbeid om eerst een uurloon en later een dagloon ter beschikking te stellen. De werkgevers, die vaste arbeiders in dienst hebben, wordt aanbevolen eenzelfde bedrag daaraan toe te voe gen en het totaal aan het rampenfonds over te maken. Losse arbeiders zijn in het huidige seizoen niet in belangrijke aantallen in de landbouw, werkzaam. Zij beschik ken echter nog over een bedrag aan vacantiebonnen, waarvan pas met Pasen weer een deel zou kunnen wor den verzilverd. De Stichting voor de Landbouw roept nu de losse arbeiders in de landbouw op, met eenzelfde be drag aan vacantiebonnen (f 10.aan Omroepverenigingen werken weer zelfstandig De omroepverenigingen KRO, NCRV en VARA, die gedurende de ramp dagen coördinerend werkten bij het doorgeven van berichten etc., hebben sinds gisteren de normale wijze van uitzenden hervat. Alleen bij reportages werkt men nog gezamenlijk en bij de doorgifte van berichten van de berichtendienst. Zeelieden sloegen nachtwaker ROTTERDAM. De politie heeft drie schepelingen van het Finse s.s. Nagu aangehouden, die er van ver dacht worden een nachtwaker zo ern stig met een hamer op het hoofd ge slagen te hebben, dat de man in zorg wekkende toestand in het ziekenhuis Coolsingel moest worden opgenomen. De nachtwaker, de 65-jarige J. Mal tha uit de Mathenesserstraat, werd zwaargewond in een walhuisje op de Willemskade aangetroffen met een gat in het schedeldak. De politie stelde spoedig een onderzoek in en vernam van andere nachtwakers uit de buurt, dat zij waren lastig gevallen door drie beschonken zeelieden, die onderdak hadden willen hebben. Verder onder zoek bracht de politie op het spoor van de drie aangehoudenen. Stop dat branden op Uw maag! Neem 'n paar Rennies. Met een pak Rennies in huis is bran dend maagzuur eigenlijk geen pro bleem meer. Nog vóór het branden begint, kunt ge de pijn opvangen. Eén of twee Rennies laten smelten op de tong dat is alles. Rennies zijn één voor één hyglë'nisch verpakt, ze smaken lekker en fris. FEUILLETON Als het spreekt door RENéE SHANN 67 ,,'t Spijt me, mevrouw; ik „Och, juffrouw Newcombe, wilt u als 't u blieft Joan even roepen". Barbara liep, met nog knikkende knieën, de gang door. Wat had Jinks toch gescheeld, dat hij haar zo had gekust? Of haar, dat zij 't had toegelaten? Elk ogenblik had iemand uit een der vele deuren in de hall kunnen komen en hen verrassen. Hij had geen recht haar te kussen, noch hier noch elders. Had ze hem nog niet duidelijk genoeg aan 't ver stand gebracht, dat alles tussen hen uit was? Had ze dit niet dikwijls genoeg voor zichzelf vastge steld sinds ze hem had teruggezien? Toen ze de kruk van Joans deur omdraaide, bleek deze gesloten. „Wie is daar?" riep Joan kribbig. „Joan, je moeder vraagt je, aan de telefoon te komen". „Zeg, dat ik haar niet wil spreken. Ik „Misschien is het beter, dat je het wel doet, kindlief". „Vooruit dan maar". De sleutel werd omgedraaid en Joan, met hoed en mantel, klaar om uit te gaan, trad vol tegenzin naar buiten. „Een ogenblik later zou ik weg geweest zijn", zei ze spijtig. Barbara ging weer naar haar eigen kamer. Wat een morgen! Met de handen steunend op de glasplaat van haar toilettafel, bleef ze staan, hopend, dat het wilde kloppen van haar hart eindelijk eens zou be daren. Waarom zou, na al wat ze Jinks te ver wijten had, na al- haar gevoelens van boosheid, wrok, verbittering dat ene korte ogenblik van licha melijk contact haar zo geschokt hebben? Joan; met haar ultra-moderne opvattingen, zou onmiddellijk hebben gezegd waar 't op stond. „De liefde, Bar bara, dat weet je toch wel op jouw leeftijd! Zo gaat het immers". En ja, daar had je de grote vraag, Was dit heus de kwestie, of was het een voorbij gaande bevlieging, in de grond der zaak van geringe betekenis? Zat er niet méér achter? In de gang klonken voetstappen. Toen Barbara zich omwendde, zag ze Joan met bleek en verwron gen gezicht op de drempel staan. „Barbara, zou je iets voor me willen doen?" „Hm, jatenminstewat dan, Joan?" Op wanhopige toon antwoordde Joan: „Zou jij voor mij naar Benny willen gaan? Ik heb een af spraak mét hem bij Carelli, een klein restaurant in Frith Street. En nu heeft moeder me gezegd, dat ik bij Marshall een nieuwe jurk moet gaan passen en haar daar ontmoeten om dan samen te lunchen. Ik heb nog geprobeerd er onderuit te komen, maar je weet hoe ze is. Alsof het me iets kan schelen, hoe die ellendige jurk er uit ziet! Och, Barbara, doe net alsjeblieft voor me. Vertel hem wat er is gebeurd en vraag hem of hij nog eens wil opbellen. Zeg maar, dat ik er wel tussenuit zal knijpen zonder dal moeder het merkt". Barbara aarzelde. Kon ze zoiets wel voor Joan doen? Ze zou dan immers willens en wetens tegen de bedoelingen van mevrouw Melrose in handelen. Deze vertrouwde haar en maakte haar zelfs deel genoot. van de zorgen, die Joans relaties met Benny Jackson de ouders van het jonge meisje berok kenden. „Barbara, je moet naar hem toe gaan. Ik ben letterlijk wanhopig. Zeg hem, dat ik hem, hoe dan ook, wil ontmoeten en -spreken! Alsjeblieft Bar bara...." Hier brak Joans stem, terwijl haar de tranen langs de wangen liepen, hoewel ze blijk baar trachtte zich goed te houden. Met bevende hand streek Barbara enige weer spannige haren van haar voorhoofd. Alles scheen zo snel achter elkaar te gebeuren. Jinks, Joan, Benny JacksonJa, Benny Jackson; plotseling kwam een gedachte bij haar op: Misschien was het wel goed, dat ze hem eens ontmoette en dan be hoefde ze geen gewetensbezwarente maken. „Waar is dat Careli precies?" Blijkbaar opgelucht zei Joan: „In Frith Street. Links als je uit Shaftesbury Avenue komt. O, Bar bara, je bent een schat als je het doét!" „Ik doe het alleen wanneer je die belofte nog eens herhaalt". „O, ja, o, ja! Natuurlijk! Ik wil je van alles be loven, als je het maar zo weet te schikken, dat ik hem op een ander ogenblik kan spreken. Zou het morgen gaan, Barbara? Morgen zou moeder immers Heather meenemen naar dr Risling, die had laten w'eten, dat hij haar wilde onderzoeken!" „Ja, dat geloof ik wel". „Zeg Benny dan, dat ik om drie uur op zijn flat zal komen". „Op zijn flat?" vroeg Barbara ontsteld. (Wordt vervolgd) deze hulpactie deel 1 overleg met het vacantiefonds voor de Landbouw is besloten, dat de bonnen daartoe tussen 11 en 18 Februari op de gewone wijze kunnen worden ingele verd bij de plaatselijke penningmees ters der drie in de Stichting voor de Landbouw samepwerkende landarbei dersbonden. Twenthe krijgt een U.T.S. HENGELO. Voor de vorming van lager kader, waaraan bij een voort schrijdende industrialisatie van ons land, een steeds grotere behoefte zal bestaan, zal in Twenthe een schooi voor Uitgebreid Technisch Onderwijs worden gesticht. Deze U.T.S. zal in September in Hengelo worden ge opend. Ze zal de ir G. Hofstedeschool heten naar de vroegere inspecteur- generaal voor het Nijverheidsonderwijs in ons land. Tot directeur der school is benoemd de heer A. J. Suir te Am sterdam. De school zal starten met de cursussen bouwkunde en werktuig bouwkunde, waaraan eventueel later een cursus chemie zal worden toege voegd. Leerlingen van de school kun nen zijn H.B.S.'ers, Gymnasiasten, U.L.O.-leerlingen en goede ambachts schoolleerlingen, wier ambities gaan in de richting van leidinggevende func ties in de industrie. TRAM-ONGEVAL IN DE HOOFDSTAD AMSTERDAM. Zaterdag .is in de Marnixstraat ccn by wagen van lijn 3 tegen de voorwagen gebotst, waardoor 5 passagiers werden gewond. Een 35- jarigc vrouw, die vermoedelijk een hersenschudding had bekomen, is naar het Wilhelmina-gasthuïs ver voerd. Vier andere passagiers werden licht gewond en konden op eigen ge legenheid hun weg vervolgen. Het ongeval ontstond, doordat een splitpen tussen de beide koppelstangen niet aanwezig was. Hierdoor is de verbindingsbout losgetrild, zodat de beide wagens ontkoppeld werden en bij een halte op elkaar liepen. Er was vrij veel glasschade. Het tramverkeer ondervond pl.m, 25 mi- .nuten vertraging. Bij Maarssen Loc stagneerde treinverkeer Ai.tSTERDAM. Tussen Maarssen en Utrecht is gistermorgen het treinver keer twee uur gestagneerd geweest. Omstreeks acht uur raakte de loco- molicf van de om 7.20 uit de hoofd stad vertrokken D-trein Amsterdam Parijs by Maarssen defect. Met een lo comotief van een te Maarssen slaande goederentrein werd de D-trein naar Maarssen teruggebracht en vandaar werd met een nieuwe locomotief de reis hervat. Gedurende twee uur kon daardoor op het baanvak Maarssen—Utrecht maar over enkel spoor worden ge reden. Door deze vertraging kon o a. prof. Berkéibach v. d. Sprenkel, die een godsdienstoefening in Amsterdam, bezocht door prinses Wilhelmina, zou leiden, niet op tijd aanwezig zijn. De normale route van deze D-trein gaat over HaarlemDen Haag, maar thans is zij als gevolg van de ramp omgelegd via Utrecht naar Roozen- P.T.T. stelt postzakken beschikbaar De P.T.T. heeft 22000 lege postzak ken ter beschikking gesteld voor het dichten van dijken. Deze zakken zijn naar Bergen op Zoom overgebracht. INGEZONDEN MEDEDELINGEN. KOU GEVAT... ?™ekJltmLen borst met de Pijn stillende Thermogène; de welda dige warmte verjaagt verkoudheid. Een bonzend hoofd Dan ie pijn, die maar geen einde neemt. Een snel maar zeker werkend middel om er in tien minuten af te zijn: neem één of twee "AKKERTJES" ...die helpen direct! I bjjjhoest en keelpijn Dan I

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3