$&ejïdü(fu\ APELDOORN HELPT! 2340 evacué's moesten kamp van Ossendrecht ontruimen Maandag 9 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT terste bïsa TOCH EVACUÉ'S OP HET LOO? De colonne van-de plaatselijke af deling-, van hst Nederlandsche Roode Kruis is Zondagmiddag in spoedver gadering hijeen geweest in de Socië teit aan de Kerklaan, ter bespreking van eventueel te nemen maatregelen voer het geval in paleis Het Loo evacué's worden ondergebracht. De vergadering was uitgeschreven naar aanleiding van een bericht uit Den Haag, volgens welk hét niet uitgesloten zou zijn, dat vandaag (Maandag) zestig a honderd en twin tig evacué's in Apeldoorn zouden arriveren met bestemming Het Loo. Het plaatselijk Rode Kruis zal, in overleg met de intendance, de zorg voor ds mensen op zich moeten ne men. In cis paleisvleugel, waarin de evacué's kunnen worden onderge bracht, is alles in gereedheid ge bracht. Gister en. brandden reeds alle kachèlt. Bij "bet samenroepen van de- colonne werd Zondagmiddag een nieuw alarmsysteem gebruikt, dat het mo gelijk 'maakt de leden (een 60-tal) in de kortst mogelijke tijd te mobi liseren. Het bewees uitstekende dien sten. De komst van evacué's naar Het Loo betekent niet dit in tegen stelling tot eerder gepubliceerde be richten dat nu ook in overige plaatsen in Gelderland 'door de ramp getroffenen zullen worden onderge bracht. Ds De Groot kreeg beroep. Ds J. de Groot, Ned. Hervormd predikant hier ter plaatse, heeft een beroep ontvangen van de Neö. Her vormde gemeente te Zandvoort. Marktbericht. APELDOORN, 9 Febr. Kippen f o.io2.30 per kg; hanen f 3.50—5.25 p. st.; jonge hanen f 2.302.40 p. kg; konijnen f 3.50—7.75 p. St.: wilde ko nijnen f 1.60—1.90 p. St.; cendsn f 0.80 1.70 p. St.; kalveren f 30.0040.00 el Aanvoer: 9 a 10.000 st. pluimvee. Rampenfonds 1953 GESTORT AAN KASSA N.A.Crt. 9 FEBRUARI: Jac. PI. f 25; DW. F. W. f 100; A. E. K. en Co. f 75; St. fr.h. f 100; C. M. f 25; Supp. muziekver. Een dracht f 100; N. N. f 5; mevr. N. N. f 10: Een huismoeder f 2; Moeder L. f 20; N. N. f 1; collecte Ev. Luth. Kerk f 400.16; Patr. en pers. Bunt f 25; N. N. f 10; Kon. Wilhelmina- school f 17.86; dir. en pers. G.A.K. (v. d. Houven v. Oordtlaan) f 100; i- de club van Van Gernerï.) genoemde biljartvereniging T.O.G., J V/. f 10; N.N. f 40. (De Zaterdag Kminingen rekent op ONS Praten is iets, doen wat anders. Donderdag was de burgemeester In Kruidingen, het plaatsje door ons geadopteerd, waar eens 3000 mensen leefden en woonden. Nu leven er nog maar tachtig. Anderhalve dag na het bezoek van mr Des Tombe was er een tractor met lier- bemand met hoofdinspecteur v. d. Werff en de ohauffeur Veldhuizen van de f3 Wijma aanwezig, om de kadevers van de ca 1000 runderen, die zijn achtergebleven, weg te slepen. Zij doen daar prachtig werk als pio niers. Men is daar in Kruiningen dank baar voor deze snelle daadwerke lijke hulp. Maar er moet nog meer gebeuren! Gisteren is de heer Bouman van Landelijke Eigendommen naar Zee land geweest om. er namens de burgemeester aan te. bieden: hout en verzorging-dér te herstellen plantsoenen. Wellicht kunnen de diverse be volkingsgroepen van Apeldoorn ook zo helpen. Iedere groep zijn collega's :n Kruiningen. Laten wij de wachtenden in Krui ningen niet teleurstellen. De nood is er meer dan erg! Wal is er Ic doen? Centraal-Theater: van 611 Febr. hoofdnummer „Vallei der adelaars -, 14 j.; d9 en 21 uur. V/oensdag 11 Fe bruari 14.30. Donderdag 12 Febr. 19 en 21 uur hoofdnummer „'n Linke jongen", alle leeft. Minerva-Theater, van 612 Febr. hoofdnummer „De geluidsbarrière", 14 j., 18.45 en 21 uur. Woensd. 14.30. Veluwe-Theater: van 612 Februari hoofdnr „Muiterij op het goudschip", 14 j.; 18.30 en 20.45. Tivoli-Theater: van 6—12 Febr. hoofd nummer „Anna", 14 j.; 14.30. 18,45 en 21.15. Donderdag alleen 14.30. Café-restaurant Marktzicht, Show-or kest Jossy Huygens. Woensdag 11 Febr. Doopsgezinde Kerk, Paslaan, 20 uur Tijdrede van ds P. van OosSanen. Dinsdag 10 Febr. Hotel Bloemink 15 uur „Voor U, Mevrouw". Bloemen- thee. Dinsdag 10 Febr. Grote kerk, Lbo- laan, 19.45 Concert H.G.O. voor Apeld. Volksconcert. Woensdag 11 Febr. Doopsgezinde Kerk, Paslaan, 20 uur Tijdrede ds P. van Oossanen. Donderdag 12 Febr. Tivoli 20 uur, Vo caal concert „Kunst en Strijd". Dinsdag 17 Febr., Bordelaise 20 uur, Filmavond Passage-bureau Sterckel. Woensdag 18 Febr. Doopsgezinde Kerk, Paslaan, 20 uur, Tijrede ds P. van Oossanen. Donderdag 19 Febr. Hof van Gelre 20 uur Prop.avond Volksonderwijs. Zondag 22 Febr. Geb. Zuid-Oost, Wor men, 20 uur Feestavond A. B. Ca baret. Ter voorkoming van misverstand en teleurstelling dlene. dat In de agenda slechts die gebeurtenissen eD ultvoe- ringeo kunnen worden opgenomen welke per advertentie ln de N. A. Crt zijn aangekondigd. In het Minerva-Theater hebben de extra-voorstellingen van Donderdag jl. opgebracht f 1506,66, waarvan aan entrée's f 948.55, plaatsbespreken f 84,.90 en beide collecten f 473,21. Een Zondag in de gebouwen van de plaatselijke Gereformeerde Kerk ge houden collecte ten bate van de ge troffenen in de watersnoodgebieöen le verde niet minder dan ruim f 12.500 op. Film in Centraal Op de speciale nachtvoorstelling in het Centraal theater, ten bate van het Rampenfonds, heeft men spontaan ge reageerd. Er was Zaterdagavond geen stoel onbezet toen de heer A. Fortuyn Harreman een inleiding hield, waarin hij, nadat eën. minuut stilte in acht was genomen, naar voren bracht dat er ondanks de enorme golf van ellen de, welke de watersnood over ons ge hele volk heeft gebracht toch nog re den is voor dankbaarheid. Dankbaar heid omdat, deze ramp ons volk dichter tezamen brengt, getuige de hulp welke van alle kanten binnenstroomt. Dank baarheid ook omdat de gehele wereld met ons meeleeft, dankbaarheid om dat de Apeldoorners zo intens meevoe len met de slachtoffers. Maar er kan nog veel meer hulp bij, aldus de heer Fortuyn Harreman. Daarom was deze filmavond belegd. Hij bracht tenslotte dank aan de directie van het Centraal theater voor het afstaan van de recet te. Merijntje Gijzen's Jeugd, zo luidde de titel van de film zij speelt in Westelijk Noord-Brabant, welke werd gedraaid. De opbrengst van de avond, inclusief extra collecte, bedroeg ruim vijfhonderd gulden. Honderd gulden van kunstenaars De vereniging van beeldende kunste naars in Apeldoorn is het weekeinde bijeen geweest teneinde haar jaarver gadering te houden. Men besprak het tentoonstellingsprogramma, waarbij werd vastgesteld, dat er in de volgen de maand weer werk van de leden zal worden geëxposeerd. Het bestuur bleef ongewijzigd, zodat 't bestaat uit: voor zitter ir H. Berkhoff, vice-voorz. de heer H. Kley, secretaris de heer G. J. de Vries Sr., peninngmeester: A. H. Kwakkel. Tenslotte besloot men hon derd gulden af te staan aan het Ram penfonds. Nederland—Zuid-Slavië De opbrengst van de tafeltenniswed strijd Nederland—Zuid-Slavië, welke op 20 Februari des avonds in het nood gebouw van de Bijenkorf alhier zal worden gespeeld, komt ten goede aan het Rampenfonds, zo is besloten door de Nederlandse tafeltennisbond. Het weer in Europa Weerrapporten vaD hedenmorgen 1 a. Steden Weer Wind Max temp m. s. en neersl. (mm) Oslo Poolsneeuw zw 4 -19 0.4 Stockh. geh. bew. nnw 2 -16 3 Kopenh. zw. bew. ono 2 -15 0 Londen onbew. w 6 - 6 A'dam motsneeuw z 6 -1 - Brussel sneeuw zw 12 0 5 Parijs licht bew. w 5 3 1 Bordeaux onbew. wnw 3 8 6 Nice licht bew. nnw 5 1 0 Warschau sneeuw nno 1 -11 0.1 Berlijn nevel ozo 2 -15 0 Frankfort geh. bew. '.ZW 12 -3 0.1 München zw. bew. z 5 -10 0.1 Zürich Poolsneeuw zo 3 -5 0 Wenen onbewolkt windstil -12 0 „Bescherming Bevolking in Apeldoorn gestart „Het valt mij en ongetwijfeld ook u allen zwaar, de gedachten te concentreren op een andere actie dan één voor hulp aan de getroffen gebieden. Bij alles wat we doen en zeggen, denken v/ij aan de verschrik kelijke ramp, welke ons land geteisterd heeft en zijn onze gedachten bij de vele tienduizenden, die have en goed verloren hebben, en bij de onbeschrijfelijke tonelen, welke zich in de overstroomde gebieden hebben afgespeeld, waarbij velen zijn verdronken". Dit zei de burgemeester, mr A. L. des Tombe, Zaterdagmiddag bij de opening van de tentoonstelling „Bescherming Bevolking", welke momen teel in de Nood-Bijenkorf wordt gehouden. Staande werden door de talrijke aanwezigen, die in de bioscoopzaal waren bijeengekomen, de slachtoffers herdacht. Na perscritiek Koning Boudewijn in Brussel terug BRUSSEL. Koning Boudewijn van België is gisteren te Brussel terugge keerd van een kort verblijf aan de Franse Rïvièra. In Belgische bladen was scherpe cri- tiek geleverd op het feit, dat de koning naar de Fdvièra ging, terwijl zijn land nog iced als gevolg van de overstromingen. Ex-koning Leopold en zijn gemalin zullen hun vacantie in Antibes aan de Rivièra voortzetten. Volgens de door het Belgische leger verstrekte inlichtingen, is het volgen de overzicht van de toestand in de ge troffen gebieden verkregen: In de provincie Antwerpen is de j situatie nog steeds ernstig. De werken I aan de grote bres te Zandvliet vorde ren maar moeilijk. In West-Vlaanderen zijn 165.0 man schappen van het leger aan het werk, terwijl 1100 dienstplichtigen gereed gehouden worden. In het Oosten van het land is de toestand verbeterd. Er werken 50 sol daten te Spa. In het gebied van Mal- medy wordt met drie bulldozers ge werkt. Geëvacueerd vee naar de markt 's-GRAVENHAGE. Hoewel nog niet nauwkeurig bekend is hoeveel vee geëvacueerd kon worden, kan worden geconstateerd dat een groot percen tage van het van Flakkee en de Zeeuwse eilanden aangevoerde vee slachtvee is, dat naar de slachtmarkten wordt afgevoerd. Hierdoor kan op een ne aanvoer in de komende weken worden gerekend. Jongeman door agent neergeschoten AMSTERDAM. Zaterdagmiddag om vier uur werd de Amsterdamse politie gewaarschuwd voor een vecht partij in een perceel aan de Bilder- dijkkade. Twee agenten gingen er heen en juist toen zij bij de woning aankwamen, vloog de deur open en stormde een vrouw naar buiten. Ach ter haar kwam een 27-jarige jonge man, die twee windbuksen meedroeg. Toen hij de agenten zag, stopte hij en richtte de buksen op hen. Zij zochten dekking in een portiek. Twee andere agenten, die door een omstander waren gewaarschuwd, konden op een afstand niet zien wat voor vuurwapens de jongeman bij zich had. Zij trokken hun revolvers en losten drie schoten. Eén daarvan trof de jongeman in de rechterzij. Hij viel neer en is vervol gens door de G. G. en G. D. naar het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam overgebracht. Later is gebleken, dat de ene wind buks geheel onbruikbaar was en dat de andere niet was geladen. De moeder van de jongeman heeft de politie verteld, dat hij geestelijk niet geheel normaal'is. VOLENDAMMERS TELEURGESTELD PURMEREND. Van de achttien Vo- lendamse kotters, die vorige week naar het rampgebied waren vertrok ken, zijn er Zaterdagavond acht te ruggekeerd. j. i Schipper Jan Molenaar was teleur gesteld. „Wij waren vrijwillig ge gaan, in de hoop zoveel mogelijk hulp te kunnen bieden, maar overal waar wij kwamen, waren al sche pen of konden wij met onze kotters het overstroomde gebied niet in varen." Van de ene naar de andere plaats zijn de Volendammers. gevaren, maar overal lagen reeds schepen klaar. Alleen vletten konden enige dienst bewijzen. Op eigen initiatief zijn de Volendam mers toen voedsel gaan varen, maar omdat ook daarin weinig viel te doen. zijn zij eigener beweging Zaterdag en Zondag in de vroege morgen in hun vissersdorp terug gekeerd. Slachtoffers van ramp ter aarde besteld Het stoffelijk overschot van de sedert 1 Februari jl. vermiste dienstplichtige soldaat, A. Z., afkomstig uit. Delft, be horende bij heb regiment zware lucht afweer, is op 5 Februari in de omge ving van Klundert, aangespoeld. Het stoffelijk overschot is naar het ge meentelijk gasthuis in Zevenbergen, overgebracht. Z. is tijdens 't reddings werk waarschijnlijk door het slechte! weer te water geraakt en verdronken. Intussen is het laatste slachtoffer van de ramp op Texel geborgen; het is de, 23-jarige landarbeider S. B.r gehuwd: en vader van één kind. De toestand op het eiland is thans zo, dat er verder1 geen gevaar dreigt. BURGEMEESTER mr A. L. des Tombe laat zich door officieren van de Luchtmacht voorlichten. Links van de burgemeester ovetste Pasqua, hoofd B.B. in Apeldoorn. Rechts achter de burgemeester kolonel N. D. Nam- mensma en de heer J. S. de Jong, commissaris van politie Landing in Z.-China van nationalisten? TOZCIO. Volgens ontvangen berich ten uit Tokio, zoudén Chinese Natio nalistische troepen geland z(jn in Amoy, in de Zuidchinese provincie Rockicn. De berichten z(jn niet beves tigd. Amoy is een eiland in de monding van de rivier de Kïoeioeng en ligt twee honderd en veertig km ten westen van Formosa, het Chinees-nationalistisch bolwerk. New York" Stakers wensen directe onderhandelingen NEW YORK. De New Yorkse vak bond van sleepbootpersopeel heeft toegestemd in een verzoek van de re gering, om gedurende de bemiddeling de havenstaking af te gelasten. Het voorstel werd echter teniet gedaan omdat de werkgevers zich er niet mede konden verenigen. De werkgevers wezen het dringende verzoek van de hand. Zij wensen voortzetting van directe onderhande lingen. Terug uit V. S. Vaklieden brachten werkbezoek ROTTERDAM. Zeventien onderne mende'Nederlandse vaklieden z(jn Za terdag, na een verblijf van ongeveer een jaar in dc Verenigde Staten, met het ss. Rijndam, teruggekeerd. Hun bezoek aan de nieuwe wereld, dat werd gekenmerkt door werk en studie, danken de zeventien aan het Work-Study-Training-program van het Mutual Security Agency. Onder de teruggekeerden is o.a. onze plaatsgenoot H. C. J. Dwars. Het Nederlandse gezelschap vertrok op 29 Januari 1952 naar de Verenigde Staten óm êr, tezamen met een kleine 300 collega's: uit andere Westeuropese .landen, als;gemiddelde Amerikaan te gaan leven; werken en studeren. Het bestond toen uit 18 man. Eón van hen is reedi eerder' in Nederland terugge keerd. ji Zondagmiddag, 8 Februari. Juist een week geleden kwamen de eerste berichten binnen van de ramp, welke het Zuidwestelijk deel van Ne derland getroffen had. Natuurlijk, er hadden al eerder mededelingen de ronde gedaan, de radio had ons niet onkundig gelaten. Maar toch pas «n de loop van die Zondagmiddag, nu een week geleden, begonnen we hier in het Oosten des lands ons werkelijk te realiseren, wat langs de Maas en bij Dordrecht gebeurd was. Van Zeeland hadden we iets gehoord, van de Zuid- Hollandse eilanden wisten we nog niets, of zo goed als niets. Nu zijn we een week verder. Nu weten we Een vloedgolf en een storm zijn ge gaan over het land, alles vernielend, wat zij ontmoetten op hun weg. Er kwam rouw over het land daar. Zoals er rouw kwam over heel Ne derland, over het vrije Europa, ver daar buiten. Rouw in Amerika, in Afrika, in Australië, in Nieuw-Zeeland, in Indo- Het water, dat zo vaak onze vriend was, waartegen de strijd het kleine, lage land aan de zee had groot ge maakt, had weer eens, zij 't ook voor een korte spanne tijd, de overwinning bohaaid. Een droeve overwinning, want het aantal slachtoffers daarvan en de ma teriële schade zijn groot. Acht dagen nadien. De Hollander zou geen Hollander zijn, wanneer hij niet opnieuw de strijd had aangebonden legen de oude vijand, welke water heet. Een strijd, die beter gevoerd kan worden dan in het verleden, omdat nu be schikt wordt over alle hulpmiddelen der moderne techniek. Die techniek heeft de ramp niet kunnen voorkomen. Daarnaast staat, van groter bete kenis nog en waarde dan de meest moderne techniek, omdat zij bron des geestes tot oorsprong heeft, de golf van medeleven en daadwerke lijke hulp, welke over het volk van Nederland gevaren is en die de beste eigenschappen heeft doen losbarsten. Een klein volk heeft getoond, waarin en waardoor een klein volk waarlijk groot kan zijn. Om met het sobere koninklijke woord te spreken, dat uit de mond van Koningin Juliana Zondagmiddag weerklonken heeft in alle Neder landse huiskamers. Er is een vloed golf van medeleven gegaan over het volk van Nederland. Een medeleven, in de eerste plaats nationaal en dan ook internationaal, dat het hart verwarmt en schone perspectieven opent voor de toe komst. Het Nederlandse volk heeft, met de rest van de wereld, zwaar en bitter geleden door de misdadige op zet van een handjevol, die meenden aan de top van de wereld te staan. Zij stonden hoog en vielen diep. Helaas volken in hun val meesleu rend. Nederland was op weg naar herstel. Doorzettingskracht en de verbeten wil om uit de chaos te komen, droegen bij tot het herstel. Nederland maakte zich voor een goed deel vrij van de Amerikaanse dollar. Een trots gebaar. Tot de eerste Februari van negen tien honderd drie en vijftig opnieuw het noodlot bracht over ons land. Nederland rouwt.... Honderdduizenden zijn Zondag in deemoed en ootmoedigheid door het stille sneeuwlandschap opgegaan naar de bedehuizen en honderdduizenden hebben in hun huiskamer, aan de ra dio, ernstige woorden beluisterd. In de tuin aan de overzijde van de laan hangt het vaderlandse rood, wit en blauw halfstok. Teken van nationale deernis, teken ook van nationaal medeleven. Dat ten uitweg zoekt om daaraan uiting te geven. In heel Nederland, dat vrij bleef van het water, is vandaag de vlag half gestreken. Symbool van rouw om het wrede lot, dat duizenden landgenoten in de diepste ellende dompelde. En Neder land plaatste voor nieuwe problemen, welker oplossing van ons volk nieuwe inspanning en offers zal vragen. Jan Pieterszoon Coen heeft eens ge zegd: Ende despereert niet. Nederland zal niet despereren, niet wanhopen. Van dat heilige willen is die half géstreken vlag mede het teken. Legering van Amerikaanse troepen ROOSENDAAL. Zaterdagmorgen om acht uur is het militaire kamp te Ossendrecht, waarin 2340 evacuc's uit Zeeland en West-Brabant waren on dergebracht, ontruimd. Deze plotselin ge ontruiming houdt verband met de legering van Amerikaanse troepen in Ossendrecht, die ingeschakeld zijn bij de hulpverlening. Met zestig bussen een grootscheeps transport zijn deze 'evacué's naar Eindhoven vervoerd, waar zij zij par ticulieren zullen worden ondergebracht Deze evacuatie staat onder leiding van het hoofd van het rijksevacuatie centrum in 's-Hertogenboseh. Deze deelde de evacué's mede, dat het in verband met het hoge water dat om streeks 14 Februari wordt verwacht, niet mogelijk :en verantwoord is hen naar Zeeland te laten terugkeren. Vooral de Zeeuwen viel deze tijding hard. Voor hun gevoelen zijn ze ver weg van hun eilanden en van hun overspoelde dorpen. „Wij weten, dat 't in het belang is van Zeeland en dat de koningin deze maatregel heeft goed gekeurd en daarom zullen wij gaan' zeide ons een Zeeuw met tranen in zijn ogen. Ten teken van instemming applaudis seerden deze honderden zwaarbeproef de en dappere mensen, toen hun dc mededeling werd gedaan. Diep onder de indruk verlieten zij het gastvrije kampement. Te elfder ure werd in Ossendrecht het bericht van de burgemeester van Steenbergen ontvangen, dat de 300 evacueerden uit Kruisland naar huts konden terugkeren. WAT ZEGT Roel! uut d'n Enk Apeldoom's parool; Kruir.ingen!

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2