NIEUWE APELDOORNSE COURANT Aantal gaten bij St Annaland en Poortvliet gedicht Zondag van bezinning en herdenking Overal waar leed is, is zegen nabij Tachtig doden in Fijnaart? Gelders Dagblad Maandag 9 Februari 1953 50e Jaargang No. 16290 Abonn. 47 ct. p.w., 6.10 p.kw. Losse numm. 15 ct. Advert.: p. mm. regel 18 ct. „Kleine" adv. van huishoudelijke aard van 15 regels 2.25 cont., elke reg. meer 45 ct. Ingez. med. 3 maal het tarief. Uitgave Wegener's Couranten Concern N.V. - Dir. J. G. C. Wegener 1 Redactie-raad: J. C. Rugaart en G. Spanhaak, Bur.: Kanaalstr. 8, Apeldoorn. Telefoon: Dir., Red. en Adm. 6944 (4 Ijjnen). Giro 1418 er Amerikaanse negers tverken broederlijk naast Nederlandse militairen (Van één onzer redacteuren) BREDA. Dat de organisatie in 't rampengebied goed op gang is gekomen, blijkt uit het feit, dat men thans allerwegen bewïjsjes nodig heeft om hei noodgebied te kunnen betreden. Dat hebben wij gistermiddag wel heel duidelijk gemerkt in de omgeving van Rilland Bath en Krabbendijke, waar wij in korte tijd drie officiële stukken nodig hadden om ons over een afstand van nog geen twee km te kunnen verplaatsen. Dit waren dan bewijsjes van de genoemde gemeenten en een van de grensgemeente Yerseke, waar een politieman ons de weg naar het oesterstadje versperde. Men kan overigens niet anders zeggen, dan dat ook hier enorm hard gewerkt wordt aan het dichten van de gaten. Amerikaanse negers werkten broederlijk naast de Nederlandse militairen. Vrachtauto's op hoge wielen schoten over het ondergelopen weggedeelte bij Kruiningen. Dit zijn, behalve uiteraard de ducks, de enige rijdende voertuigen, die bij laag tij over de Kreekrakdam kunnen, afgezien dan van onze trouwe luxe diesel, zij het dan, dat dit gaat ten koste van de bekleding in de wagen, waarin het water een decimeter hoog stond. Maar de dieselmotor klopte door en het enige wat na de tocht niet meer functionneerde, was de claxon. Nationale Rouwdag ZONDAG, 8 Febr. Nederland is op deze nationale rouwdag in het wit gekleed. Na een nacht van flinke vorst ontwaakte men onder een vacht witte, op vele plaatsen geheel onbereden, sneeuw, die in de morgenuren het geluid van het toch al zeer geringe verkeer dempte en lange tijd glinsterend in de stralen van de winterzon lag te blinken. Het was alsof de natuur, die thans weer eens een wit sprookjeskleed over ons land had gelegd, niet mee wilde werken aan de triestheid en de rouw onder de mensen, die vandaag hun doden gedenken. Uit de huizen wapperden de vlaggen halfstok traag heen en weer in het flauwe windje. Langs de straten spoedden zich duizenden naar de kerken. Tijdens de diensten waren de straten verlaten en eenzaam. Een stille Zondag Zondag der doden Nederland in rouw De rede van de Koningin en de kerkdiensten waren de hoogtepunten van deze onwezenlijk stille, sombere gedenkdag. Radiorede van H. M. de Koningin Hare Majesteit Koningin Juliana heeft voor de Nederlandse Radiozenders de volgende rede uitgesproken: T ANDGENOTEN, die door de ramp getroffen zijt en gij redders en helpers in de ruimste zin, wij staan allen vol ontzag tegenover het grote leed, dat ons gehele volk trof toen een deel daarvan een week geleden werd overvallen door storm en vloed: tegenpver de moed, door zovelen betoond in de nood en tegenover de verschrikkin gen doorstaan door hen, die van ons heengingen en door hen, die bij ons bleven met het zware lot, dat zij thans dragen. Nederland is niet alleen het kind van de rekening geworden op het punt van de doorbraak van zjjn dijken, maar het heeft ook als een kind het hoogste gebod gevolgd van de naastenliefde, ons door Christus gegeven, die alle leed doorleden heeft en kent. Zelfs onze superieur ontwikkelde techniek was machteloos, de ramp op het kritieke moment af te wenden. Zij moest het opgeven tegenover wat ons lot moest zijn, en dus toch nooit met mensenmacht te keren is. TVAAR, op het kritieke moment, waar materiële hulp niet kon ■*-' worden aangewend, werd de geestkracht van de mens opgeroe pen. De doorbraak van de dijken riep daartegen in, een springvloed op van medeleven met elkander. De eendracht uit de oorlogstijd was plotseling weer paraat- Dit hief ons volk in eens op boven alle afscheidingen en ieder compromis der samenleving uit. Wij voelen er allen de weldadigheid van, weer samen te werken in het streven voor één grote zaak en in ons enthousiasme werken we door zonder er op te letten of wij moe worden of schenken weg zonder te letten op wat wij ons ontzeggen. Als straks de zwaarste stoot is opgevangen en oolc het normale leven weer een groot deel van onze aandacht zal vergen, dan wens ik ons allen toe, dat we met taaie volharding toch het herstel en de wederopbouw in dezelfde geest mogen volbrengen, met onze saamhorigheid in het oog en voor ieder zichtbaar. Hoe dieper de nood, die zijn offers nam, des te dieper is tevens in de harten het beginpunt gelegd voor een verbroedering der mensheid, wat tot ver over de grenzen van het vaderland zijn weerklank vond. TNIT was zo bij hen, die zelf getroffen en zelfs zeer zwaar gc- -L' troffen werden door deze zelfde ramp, dit was zo, nabij en ver. Uit de gehele wereld ondervonden wij dit, in grote dankbaarheid. Zo kort na de ergste aller oorlogen treft ons deze ramp, die ons echter niet door menselijke verdorvenheid werd aangedaan. Het raadsel van het waarom is alleen bekend aan Hem, die weet wanneer Hij elk van Zijn kinderen tot Zich roept en Die weet, welke beproeving, welke krachtmeting wij kunnen verdragen, elk afzonderlijk en allen te zamen. God doet thans een beroep op onze geestelijke veerkracht en op ons vertrouwen in Hem. Dit lijden voert maar naar één uitkomst, zowel voor de doden als voor de levenden, en dat is: naar de barmhartigheid van God en waar deze werkt in de mens. Overal waar leed is, is zegen nabij. Het water zakt Overal waar wij geweest zijn, heb ben wij de burgemeesters en hun amb tenaren op hun post getroffen en vrij wel overal waren zij het, die in de eer ste dagen de leiding hebben gegeven, totdat de militaire commandanten de organisatie van het reddingswerk heb ben overgenomen. De werkers van het eerste uur, de vrijwilligers, burgers, studenten en militairen zijn thans vrij wel afgelost. Slechts hier en daar zit nog een taai clubje, dat niet van wijken weet en zich geïnstalleerd heeft in een droog staande schuur of woning. De burgemeester van Poortvliet heeft ons medegedeeld, dat de gaten in de buitendijk thans zijn gedicht. Men is met man en macht bezig de dijk te verstevigen. Alle vier gaten twee in de binnendijk en twee in de buitendijk zijn thans gedicht. Er zijn weer ver scheidene „droppings" uitgevoerd, aan gezien Poortvliet nog steeds rondom in het water is gelegen. ,Meer dan de helft van Poortvliet staat nog onder water. Ongeveer 1500 van de 1700 zielen tellende bevolking heeft zich verzameld rondom de hoge gedeelten van het dorp bij 't raadhuis. DOOR HET GAT IN DE DIJK dat Den Bommel op Noord-Flalckee in tweeën splitst, buldert nu iedere dag bij eb en vloed het water heen en weer Vier gaten in de binnendijk ten noord westen van St. Annaland zijn gisteren gedicht. Tientallen dijkwerkers, water bouwkundige ambtenaren, chauffeurs, paardeknechten en andere hulpkrach ten leverden urenlang een schier on draaglijke strijd tegen de natuurele menten. Ijzige sneeuwbuien daalden op de reeds verkleumde gezichten van de dijkwerkers neer en slechts zij, die alle beschikbare krachten inschakelden volhardden. De plaatselijke Rode- kruisafdeling en enkele particulieren zorgden inmiddels dat het de mannen aan niets ontbrak. De schadeverzekering in het rampgebied AMSTERDAM. Omtrent de ver zekering van schade aan opstallen en inboedels door overstroming tenge volge van dijkdoorbraak, vernemen wij, dat verschillende grote maat schappijen in haar „uitgebreide ge varen-polissen (zowel voor inboe dels als voor opstallen) alle gevolgen van storm, waaronder ook schade door dijkdoorbraak en overstroming, ten volle voor haar rekening ne men. Deze „uitgebreide gevaren"-polissen zijn ook in de streken, die thans door de ramp zijn getroffen, in groten ge tale zonder enige beperking af gegeven. Rondom Willemstad is men thans met man en macht bezig om de dijken te dichten. Er moeten vier gaten wor den hersteld. De gevaarlijkste door braak hoopt men Woensdag a.s. provi sorisch te kunnen dichten, tenminste als de weersomstandigheden gunstig blijven. De structuur van verreweg het groot ste deel der djjkgaten waterstaat kundigen durven zelfs een cjjfer van 90 pet te geven is van dien aard, dat deze gaten nog vóór de zomer kunnen worden gedicht. Op vele plaatsen in de overstroomde gebieden zakte het water alleen Zater dag reeds 25 tot 50 cm. Prinses Wilhelmina in Nieuwe Kerk OUDE EN JONGE MENSEN zijn in Zeeland de kerken binnengestroomd. Geen jonge krachtige mannen. Die konden niet worden gemist aan het werk op de dijken. Daar herdachten zij wat zij verloren: op Tholen, in Zierikzee, in Goes, in Stellendam en overal waar het water toesloeg. Er is gebeden en gewerkt door duizenden en duizenden. IN GOES was de grote kerk al om tien minuten voor tien bezet. Maar de mensen bleven komen. De mensen moesten staan. Men haalde tafels en stoelen, waarop de mensen gingen zit ten. In Tholen, het stadje dat gespaard bleef op het gelijknamige eiland en dat treurt om Stavenisse, was de Hervormde Kerk ook overvol. Er zijn mensen uit Stavenisse (evacué's) onder het gehoor van de dominee van Tho len. „Wij dachten dat ons niets kon gebeuren, maar de dijken houden het niet, als het God niet belieft! God wilde laten zien, dat Hij er óók nog was; wij hadden het nodig!", aldus de dominee. En hij bidt voor allen, die door de ramp zo diep zijn getroffen. Vermoeid, gelaten en stil schuifel den de mensen de kerk weer uit. Het leed is moeilijk te dragen; moeilijk ook om er iets van te begrijpen. IN AMSTERDAM In de Nieuwe Kerk aan de Dam- in Amsterdam, waar ingezamelde goede ren voor de hulpverlening hoog lagen opgestapeld, werd een bijzondere oecumenische dienst gehouden, die door prinses Wilhelmina werd bijge woond. Zij arriveerde tegen half elf in gezelschap van een hofdame. Onder de talloze aanwezigen, die de kerk tot de laatste plaats bezetten, was ook de burgemeester van Am sterdam, mr Arn. J. d'Ailly, met zijn echtgenote. Enige consternatie ontstond, toen bij het aanvangstijdstip de voorgan ger, prof. dr S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel uit Utrecht, voorzitter van de Oecumenische Raad van Ker ken in Nederland, niet aanwezig bleek te zijn. Naar later bekend werd, was de trein, waarmede hij naar Amster dam reisde, door een dwars over de rails staande auto opgehouden. In allerijl spoedde ds M. Groenen- berg, Ned. Herv. predikant en voor zitter van de Oecumenische Raad van Kerken te Amsterdam, zich naar huis om de preek, die hij daar voor een avonddienst gereed had, liggen, te ha len. In de dienst nam daarop ds Groe- nenberg de taak van prof. Berkel bach van der Sprenkel over. De laatste arriveerde echter toch nog ge ruime tijd voor het einde. Hij was het, die de dienst besloot met het voorlezen van een telegram, ontvangen van het secretariaat van de Wereldraad van Kerken: „In deze dagen van gevaar en leed groet de Wereldraad de Nederlandse Geallieerd offensief in Korea op komst SEOEL. De nieuwe bevelhebber van het Amerikaanse achtste leger, gene raal Maxwell Taylor, heeft volgens welingelichte militaire kringen te Seoel, laten doorschemeren, dat zjjn troepen spoedig ten Noorden van de huidige frontlinie in Korea zouden kunnen opereren. Dezer dagen deelde generaal Taylor de Zuidkoreaanse troepen mede, dat zij zich zouden moeten voorbereiden op grotere gevechten in het Noorden. Sindsdien heeft hij, aldus genoemde kringen, openlijk op e>n op handen zijnd offensief gezinspeeld. Generaal Taylor neemt in Maart het commando van het Achtste leger op zich. Kerken," zo luidde deze boodschap, „met psalm 46, verzen 2 en 3, wij bidden voor u in vele kerken en wen sen u te helpen. God geve u een vast vertrouwen en eenheid in de gemeen schappelijke leniging van de mense lijke nood." Liturg in deze door het IKOR uit gezonden dienst was prof. dr W. J. Kooiman, Luthers hoogleraar te Am sterdam. Hij las voor uit de tweede brief van Paulus aan de Corinthiërs, hoofdstuk 11, vers 25, hoofdstuk 12 t'm vers 9, en uit het Evangelie van Lu cas hoofdstuk 8 vers 4 t/m 15: „De ge lijkenis van den zaaier". Ds M. Groenenberg had tot tekst woord van zijn preek gekozen: „En de zee was niet meer" uit de Openbaring van Johannes. De dienst werd besloten met het zin gen van het 6e, 12e en 14e couplet van het Wilhelmus. KONINKLIJKE FAMILIE IN BAARN H.M. de Koningin, Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene heb- den de kerkdienst in de Nederlands Hervormde Kerk te Baarn bijge woond. In deze dienst ging voor ds J. A. J. Vermaat, die tot tekstwoord had gekozen Lucas 13, vers 4 en 5: „Of meent gij, dat die achttien, op wie de toren bij Siloam viel en die er door gedood werden, schuldiger waren dan alle andere mensen, die in Jeruzalem wonen? Neen, zeg ik u, maar als gij u niet bekeert, zult gij allen evenzo c-mkomen." Evenals overal elders in het land werd in de Rooms-Katholieke kerken een kort herderlijk schrijven van het Episcopaat voorgelezen, werden ge beden in de dienst ingelast en collec ten voor de slachtoffers gehouden. WILLEMSTAD. Volgens mededeling van de secretarie te Willemstad, zou den, volgens onbevestigde berichten, in Fijnaart rond 80 doden zijn te be treuren. Bekend was dat de waters nood aan 46 inwoners van Fijnaart het leven heeft gekost. Begrafenis dr A. Loudon DEN HAAG. Op de Algemene Be graafplaats is Zaterdag ter aarde be steld dr A. Loudon, in leven secrela- tis-generaal van het Permanente Hof van Arbitrage, voorzitter van het Re sidentie-orkest en oud-ambassadeur in Washington. Er waren honderden belangstellen den, onder wie minister Beyen en bur gemeester Schokking van 's-Graven- hage, als persoonlijke vrienden. Ook van de zijde van het Residentie-orkest was er zeer veel belangstelling. - Antisemitisme in Hongarije Minister en politie chef weggezuiverd WENEN. Uit te Wenen ontvangen Hongaarse dagbladen blijkt, dat Gjoe- la Decsi is ontheven van zijn functies als minister van justitie. Ilij is ver vangen door Bela Kovacs. Decsi bekleedde een Iiogc functie in de Hongaarse communistische partij. De bladen zeggen niets over de rede nen van de arrestatie. Men wijst er evenwel op, dat de gearresteerde van Joodse afkomst is. Hij was kolonel bij de Hongaarse geheime politie. Decsi martelde onder meer kardinaal Mindszenty, de Amerikaanse zaken man Vogeler en diens Britse collega Edgar Saunders. De laatste is nog in een gevangenis te Boedapest, Vogeler werd later vrijgelaten. Verder zou volgens in Wenen ont vangen berichten generaal-majoor Peter Gabor, hoofd van de beruchte communistische geheime politie, gear resteerd zijn. Gabor is ook van joodse Prinsesjes vlogen boven het rampgebied De prinsessen Beatrix, Irene en Margriet hebben gisteren een vlucht gemaakt boven de geteisterde gebie den. De Koningin en de. Prins zijn van oordeel, dat het noodzakelijk is dat hun dochters zich een volledig beeld vormen van de ontstellende ramp, die ons volk heeft getroffen. Gistermiddag om ongeveer half zes hebben de prinsessen Beatrix en Irene ook nog een bezoek gebracht aan de evacué's uit Sehouwen-Duiveland, die in het bondshuis van de Nederlandse Protestanten Bond te Soesterberg zijn ondergebracht. Geruime tijd hebben de prinsessen zich met de vluchtelingen onderhou den. Zij deelden speelgoed uit aan de kinderen. afkomst. Zijn opvolger zou thans zijn generaal-majoor Laszlo Piros, tot dus ver hoofd van de Hongaarse grens wacht. Verder zou Zoltan Vas niet langer meer hoofd van het Hongaarse planbureau zijn. Vas is eveneens van joodse afkomst.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1