Hoe men in Groot-Brittanme Nieuw hulpplan voor West-Europa Taylor zinspeelt op offensief in Korea Maximumprijzen voor kolen Defensie-pact voor de watersnood bestrijdt Alarmsysteem LANDING BIJ AMOY Koning Boudewijn terug in Brussel Frankrijk dient zijn Dulles en Stassen naar huis St^lm ontvangt Besprekingen drie Balkan-landen is in voorbereiding NATO reeds Duitse Bisschoppen over familiewetneving Weer inval in speelclub UTRECHTSCH NIEUWSBLAD Maandag 9 Februari 1953 - 60e jaargang No. 239 Pagina 5 wordt beproefd Voordat de jongste zondvloed over Oostelijke kustgebieden van Groot- Brittannië losbrak, bestond er geen organisatie voor het nemen van maat regelen in een dergelijk geval, aldus meldt Reuter. Na het optreden van deze overstromingen die op grote schaal in Engeland weinig voorko men hebben regeringsinstanties snel een organisatie om de toestand het hoofd te bieden, in het leven ge roepen. Hierbij is een aantal departementen betrokken. Het ministerie voor huis vesting zoekt nieuw onderdak voor de daklozen, het ministerie van ge zondheid houdt de algemene gezond heidstoestand in het oog en verschaft dekens aan de evacué's. Het ministe rie van voedselvoorziening voorziet in noodrantsoenen. De minister van landbouw, sir Thomas Dugdale. heeft deskundigen uitgezonden om de toe stand van het overstroomde gebied te onderzoeken en na te gaan, hoe de drooglegging kan worden uitgevoerd. De ministeries van oorlog en lucht macht verschaffen troepen en lucht machtmanschappen voor het herstel van de beschadigde zeeweringen met millioenen zandzakken. De Britse minister van binnenland se zaken zal deze week in het Lager huis mededelingen doen over een na tionaal alarmsysteem bij overstro mingen, zo wordt uit welingelichte bron vernomen. Het zal aan het einde van deze week beproefd worden. Van verschillende zijden was de laatste da gen scherpe critiek geoefend op het ontbreken van een doelmatig alarm systeem. De „Manchester Guardian" schreef o.a. „Wanneer het vooruitzien, dat zich voorbereidt op het ergste, niet beschouwd moet worden als een es sentie van regeren, kan dit verklaren, waarom geen regering het ooit nodig heeft geoordeeld een openbaar alarm systeem voor overstromingen te orga niseren. Het is waar, Zaterdagmiddag werden door het meteorologisch bu reau van het ministerie van lucht vaart waarschuwingen gezonden aan Scotland Yard en de voornaamste „rivierraden" aan de Oostkust. De vloed had toen door de autoriteiten in het betrokken gebied in het oog ge houden moeten worden. Doch of schoon zij een tijdsruimte van ten minste twaalf uur hadden, werd het laatste en meest belangrijke stadium, het doorgeven van de waarschuwing aan het publiek, uitgesteld tot het te laat was. Het feit, dat het een Zater dag was en dat de vloed verwacht werd in de vroege ochtenduren, kan hiertoe bijgedragen hebben. Bij een onderzoek te King's Lynn verklaarde de politie, dat zij in het geweer werd gebracht zodra de waar schuwing was ontvangen en dat deze door middel van luidsprekers aan het publiek werd doorgegeven, doch in de tijd, welke zij ter beschikking had, waren haar hulpmiddelen geheel on- VAN TSJANG-TROEPEN? Volgens geruchten, die in brede kringen te Tokio de ronde doen, zün Chinese nationalistische troepen ge land in Amoy in de Zuidchinese pro vincie Foekien. De geruchten zijn niet bevestigd. Amoy is een eiland in de monding van de rivier de Kioeloeng en ligt 240 km. ten Westen van Formosa, het Chinees-nationalistische bolwerk. Gewoonlijk betrouwbare waarne mers te Hongkong achten het on waarschijnlijk, dat de nationalisten een groot offensief hebben ontke. tend. Zy worden hiertoe niet in staat geacht, gezien de schepen en vliegtuigen, die zij ter beschikking hebben om een aanval te steunen. Het is waarschijnlijk, dat d aan val, indien hij is gedaan, is onderno men van één der 35 eilanden uit, welke langs de Zuid-Chinese kust tegenover Formosa verspreid liggen en bezet worden gehouden door on geveer 100.000 guerillastrijders en geregelde troepen. Het zou dan uitsluitend een stormgsaanval be treffen. voldoende. De regering ontwerpt thans een beter alarmsysteem." Het blad pleit verder voor het in gebruik nemen van luchtalarmsirenes ter waarschuwing voor overstromin gen. Hulpmaatregelen In tèn a;iu ..cl zegt de „Man chesier Guardian" naar aanleiding van Churchills mededelingen over de getroffen eerste-hulpmaatregelen, dat krachtige steun verwacht kan wor den voor het instellen van een alge meen onderzoek naar de staat van de zeeweringen aan de Oostkust, waarop in het Lagerhuis is aangedrongen. Ook zou aanzienlijke steun te ver wachten zijn voor een voorstel van de afgevaardigde Woodburn voor een permanente verzekering tegen over- stromingsschade, gelijk aan de rege lingen voor oorlogsschade in de afge lopen oorlog. Het blad zegt verder, dat men niet moet vergeten, dat de Britse kust op vele plaatsen even kwetsbaar is als de Nederlandse en dat de drooggelegde gebieden van East Anglia voor Enge land even nodig zijn als voor Neder land de landbouwgronden, waarvoor de Nederlanders zolang met de zee ge worsteld hebben. Het blad spreekt zijn instemming uit met de hulp welke, van Britse zijde aan het Nederlandse rampgebied wordt geboden. De critiek op het alarmsysteem is vooral ook gericht tegen de BBC. aan welke de Nederlandse radio ten voor beeld werd gesteld omdat deze de re gering een zender ter beschikking stelde. In Engeland wisten millioenen niets van de overstromingen af voor dat zij hun Maandagochtendblad in handen kregen, aldus de critiek. Churchill'dijkT De Labourleider Morrison hekelde in het Lagerhuis de in Juni van het vorige jaar door de Britse regering be volen bezuiniging op het onderhoud der dijken. De linkse partijleider Be- van beschuldigde de regering in dit verband zelfs van „sabotage". De mi nister van binnenlandse zaken zegde bestudering van deze kwestie toe. In middels zijn er stemmen opgegaan voor het aanleggen van een nieuwe, vierhonderd kilometer lange, naar Churchill te noemen dijk langs de Oostkust. Een dergelijke dijk zou naar schatting honderden millioen ponden kosten. Bij de «jongste stormramp zijn, vol gens officiële mededeling, een vijf honderdtal gaten in de Oostbritse zee wering geslagen. Een oppervlakte van honderdduizend hectare is door zee water overstroomd. Verliescijfers Hei aanta; - .loffers van de over stromingen in Engeland is gestegen tot 281. Het door de burgemeester van Londen ingestelde rampenfonds had Zaterdagavond 125.000 pond sterling bijeen. Volgens voorlopige tellingen zijn tengevolge van de overstroming 12000 schapen. 2500 runderen, 700 varkens en 800 stuks pluimvee omgekomen. Belgische postzegels voor rampenfonds Ten bate van het Belgische Rode Kruis zal een reeks speciale postze gels uitgegeven worden met de beel denaar van prinses Josephine-Char lotte ter gelegenheid van haar huwe lijk. De raad stemde in met het voor stel van de minister van verkeerswe zen om de opbrengst van de toeslag op die zegels ter beschikking te stel len van het rampenfonds. Koning Boudewijn van België is Zondag te Brussel teruggekeerd van een kort verblijf aan de Fran se Rivlèra. In Belgische bladen was, zoals wij meldden, ernstige critiek gele verd op het feit, dat de Ironing naar de Rivièra ging, terwijl zijn land nog leed als gevolg van de over stromingen. De Belgische prinses Josephine- Charlotte heeft Zaterdag een be zoek gebracht aan de overstroomde gebieden in België. Een katholieke krant te Antwer pen, het „Handelsblad", heeft Vrij dag de prinses gecritiseerd, omdat zij niet een deel van het bedrag, dat voor haar huwelijksgeschenk is in gezameld, ter beschikking van de getroffenen heeft gesteld. Zaterdag heeft het Koninklijk Huis bekend gemaakt, dat zij dit nu heeft ge daan en voorts, dat Koning Boude wijn en zijn vader, ex-koning Leo pold, samen 500.000 francs aan het Nationaal Rampenfonds hebben ge schonken. 's Konings grootmoeder Elizabeth gaf 100.000 francs. Gromyko betuigt Russische deelneming in Londen Andrei Gromyko. de Sovjet-Russi sche ambassadeur in Engeland, heeft zich Zaterdagochtend naar het Britse ministerie van buitenlandse zaken be geven om de deelneming van zijn re gering met de overstromingsramp in Engeland te betuigen. Op de nationale rouwdag werd in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, waar ingezamelde goederen voor de hulp verlening hoog lagen opgestapeld, een bijzondere oecumenische dienst ge houden, welke door Prinses Wilhel- mina toerd bijgewoond. Prinses Wil- helmina verlaat de kerk na afloop van de dienst. Op commerciële basis Harold Stassen, directeur van het Bureau voor de Wederzijdse Beveili ging, heeft voor zijn vertrek uit Bonn verklaard, dat hij na zijn aankomst te Washington een rapport zal opstellen over de economische en financiële situatie in West-Europa en een nieuw hulpplan voor Europa zal voorstellen, aldus is van welingelichte Ameri kaanse zijde vernomen. De hulp aan de Westeuropese landen zou voortaan op strikt commerciële basis geschie den, aldus zou Stassen verklaard heb ben. De republikeinse senator Alexan der Wiley, voorzitter van de Senaats commissie voor buitenlandse betrek kingen, heeft verklaard dat de hulp aan het buitenland moet worden voortgezet op een wijze „die onze binnenlandse economie en de dollar niet m gevaar brengt." Hij beloofde snelle inwilliging van Eisenhowers verzoek om geheime overeenkomsten, zoals die van Jalta terzijde te leggen. „Wij zijn naïef geweest door dit niet jaren eerder te doen, voordat onze vrienden in Centraal Europa, zoals b.v. het heldhaftige volk van Polen, geheel en al in de ijzeren klem kwa- Nieuwe divisies voor Zuid-Korea De nieuwe bevelhebber van het Amerikaanse achtste leger, generaal Maxwell Taylor, heeft volgens wel ingelichte militaire kringen te Seoel laten doorschemeren, dat zijn troe pen spoedig ten Noorden van de hui dige frontlinie in Korea zouden kun nen opereren. Besl'i'ten van de G.K.S. De Hoge Autoriteit van de G.K.S. (Gemeenschap voor Kolen en Staal) heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag besloten met ingang van 1 Maart maximumprijzen voor kolen en met ingang van 15 Maart maxi mumprijzen voor schroot in te voe ren. Bepaalde „discriminerende ver- koopspractijken" gedurende de over gangstijd tussen de oprichting van een gemeenschappelijke markt voor ko len, erts en schroot op 10 Februari cn Deelneming de oprichting van een gemeenschap pelijke markt voor staal op 12 April heeft de Hoge Autoriteit verboden. vice-voorzitter, Coppé, over de plan nen van de Hoge Autoriteit aan de vooravond van het in werking treden van de gemeenschappelijke markt voor steenkool schroot en erts. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Foster Dulles, die hedenmorgen in Luxemburg ver bleef. woonde een ogenblik de ver gadering van de commissie bij. Hij hield een korte toespraak, waarin hij verklaarde, dat Amerika de resulta ten van de Europese kolen- en staal gemeenschap met vreugde begroet. Hierna voerde Foster Dulles nog een bespreking met de leden van het Hoge Gezagsorgaan. De commissie voor de eenheids- markt van de Assemblée der Euro- Eese kolen- en staalgemeenschap eeft Zondagmorgen onder voorzit terschap van Paul Reynaud te Luxemburg van gedachten gewisseld ipet de leden van het Hoge Gezags orgaan. De commissie, waarin van Nederlandse zijde zitting hebben de Kamerleden Sassen, Korthals en Ne- derhorst, hoorde een uiteenzetting aan van de voorzitter van het Hoge Gezagsorgaan, Monnet, en van de De commissie voor de eenheids- markt heeft Zondagmorgen, mede namens de voorzitter en de leden van het Hoge Gezagsorgaan, aan de Nederlandse minister-president en aan de voorzitters van de Nederland se Eerste en Tweede Kamer een tele gram gezonden, waarin zij uitdruk king geeft aan „haar gevoelens van warme sympathie en solidariteit ter gelegenheid van de wrede beproevin gen, die Nederland op het ogenblik ondergaal". Over de vorm, waarin deze solidariteit tot uitdrukking zal komen, wordt nog beraadslaagd, al dus heet het in het telegram. Twee dagen geleden deelde gene raal Taylor Zuidkoreaanse troepen mede, dat zij zich zouden moeten voorbereiden op „grotere gevechten in het Noorden". Sindsdien heeft hij, aldns genoemde kringen, openlyk op een op handen zünd offensief gezin speeld. Generaal Taylor neemt in Maart het commando van het achtste leger op zich als opvolger van gene raal Van Fleet. De geallieerde opperbevelhebber in het Verre Oosten, generaal Mark Clark, heeft meegedeeld dat het Zuidkoreaanse leger met twee divi sies wordt uitgebreid- Het telt er dan 14. Actie aan het front Langs het gehele Koreaanse front zijn in de nacht van Zaterdag op Zondag patrouilles van de verbon denen in gevecht geweest met com munistische troepen, -aldus een be kendmaking van het Amerikaanse achtste leger. Zondagochtend sloegen de verbon denen in een sector aan het Oostelijk front twee aanvallen af. Het hoofdkwartier van de vloot deelde mede dat vliegtuigen van het Britse vliegkampschip „Glory" 88 aanvalsvluchten ondernamen tegen doelen aan de Koreaanse Westkust. Negen door communisten bezette dorpen werden met bommen en boordwapenen aangevallen. Elders werden twee geschutsopstellingen vernield en dertig spoorwegwagons beschadigd. De luchtmacht maakte bekend dat in de nacht van Zaterdag op Zondag reuzenforten van bases in Japan 170 ton bommen wierpen op twee be voorradingscentra ten Zuiden van Pjongjang. HET NEDERLANDS-WESTDU1TSE VERDRAG INZAKE DE KOLEN- WINNING LANGS DE GRENS Na de Bondsdag heeft thans ook de Bondsraad het Nederlands-Westduit- se verdrag goedgekeurd, waarbij wordt toegestaan, dat van Nederland uit kolenvelden in West-Duitsland worden geëxploiteerd. Het verdrag stelt een bedrijfsgrens vast voor be paalde langs de grens tussen beide landen gelegen kolenvelden. Het moet nu alleen nog door de president der Bondsrepubliek worden goedge keurd. men Waarom zouden wy schromen deze geheime verdragen te verscheu ren? Moeten wij de critiek van de Sovjet-Unie vrezen die zelf meer overeenkomsten geschonden heeft dan welk land ook?" Wiley zei dat de Europese bondge noten moeten inzien, dat hun redding in principe bij henzelf ligt en niet bij Amerika. „De Amerikaanse belasting betaler kan geen zware lasten blijven dragen, terwijl de volken in het bui tenland zich blijven onttrekken aan het betalen van een billijk aandeel." Een testcase Italië en i a.n-.ijk hebben het Ame rikaanse departement van buiten landse zaken medegedeeld, dat, wan neer president Eisenhower het voor stel van de federals commissie voor de douanetarieven om de invoer rechten op briar-pijpen te verhogen goedkeurt, zij hun aankopen van Amerikaanse producten zullen moe ten beperken. Het voorstel tot verhoging der in voerrechten is gedaan om de belan gen van de Amerikaanse pijpfabri- kanten te beschermen. Uit de beslis sing die president Eisenhower met betrekking tot dit voorstel neemt, zal blijken welke politiek de president ten aanzien van de buitenlandse han del zal volgen. Europa zal uit de be slissing, die volgens de wet nog deze maand moet worden genomen, aflei den, of de nieuwe Amerikaanse rege ring al dan niet oprecht is geweest, toen zij verklaarde, dat de hulpverle ning aan het buitenland moet worden vervangen door een uitbreiding van de internationale handel. Manoeuvres op Formosa Generaal Olmstead, die belast is met de Amerikaanse hulp aan For mosa, heeft Zaterdag de grootste militaire manoeuvres, die ooit door de Chinese nationalisten op Formosa gehouden zijn, bijgewoond. Aan de oefeningen namen gevechtswagens en vliegtuigen deel. Zondag is gene raal Olmstead via Tokio naar de V.S. vertrokken. De opperbevelhebber van de Chi nees-nationalistische marine, vice- admiraal Ma Tsji-Tsjoeang, heeft Zondag te New York verklaard, dat de 600.000 nationalistische manschap pen op Formosa „zich onafgebroken voorbereider"b offensief tegen het vastelai^P 7 Hij zeide', dat de nationalisten tevens 1.500.000 guerillastrijdersin China hebben, die een nationalisti sche aanval op het vasteland zouden steunen. (Advertentie) Dat opstijgend brandend zuur, van Uw maag tot hoo* in de keel kunt U blussen in een paar minuten, met één of twee Rennies. Deze sma kelijke tabletten werken onfeilbaar, ook bij U. Koop een pak bij Uw apo theker of drogist en zorg er voor altijd een paar bij de hand te beben. Ze zijn hygiënisch verpakt, één voor één; zo practisch. En onopvallend in te nemen - zonder water of wat ook. aanvullP"He p>-focollen voor E.D.G. in De Franse ministerraad heeft Za terdag de tekst aanvaard van aanvul lende protocollen, toe te voegen aan het verdrag inzake de Europese De fensie Gemeenschap. Deze protocol len zouden heden bij het tussentijdse comité worden ingediend. In dit co mité zullen onverwijld besprekingen over de protocollen beginnen tussen Frankrijk en de andere vyf E.D.G.- landen. De protocollen zijn niet defi nitief. Het parlement zal nog andere voorstellen kunnen doen. De Franse premier, Mayer, en zijn minister van buitenlandse zaken. Bi- dault, zullen Engeland verzoeken tot vijftig jaar zijn garantie te verlengen, volgens welke het gewapende hulp zal verlenen aan ieder land van de Europese Defensie Gemeenschap, dat in Europa aangevallen zou worden. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Foster Dulles, en de directeur van het Bureau voor de We derzijdse Beveiliging, Stassen, zijn gisteravond van Luxemburg naar Washington teruggekeerd. Des mor gens waren zij uit Brussel naar Lu xemburg vertrokken. Dulles verklaarde voor zijn vertrek uit de Belgische hoofdstad aan jour nalisten, dat zijn bezoek aan Brussel geheel bevredigend was geweest. Er was een aantal kwesties, o.a. ook de overstromingen in België, besproken, zo zei hij. de Argentijnse ambassadeur In dc Sovjet-pers is Zondag grote aandacht besteed aan het onder houd dat maarschalk Stalin Zater dag heeft gehad met de nieuwe Ar gentijnse ambassadeur, Bravo. Het onderhoud, dat 40 minuten duurde, werd bijgewoond door de Sovjet-mi nister van buitenlandse Zaken Wy- sjinsky. Ambassadeur Bravo verklaarde Stalin te hebben meegedeeld, dat president Péron nauwere economi sche betrekkingen met de Sovjet unie wenst en dat de Sovjet-ambas sadeur in Buenos Aires reeds een lijst van producten, die Argentinië wenst te verkopen en te kopen, was overhandigd Bravo verklaarde, dat Stalin er „zeer gezond" uitzag en dat het on derhoud „aangenaam" was verlo pen. Sedert de tweede wereldoorlog heeft Stalin slechts zelden nieuwe ambassadeurs ontvangen. Het laatst ontving hij de Franse am bassadeur, Joxe, die in Augustus 1952 in functie trad. tussen Frankrijk en de Saar In het Franse ministerie van bui tenlandse zaken begonnen vandaag de besprekingen tussen Frankrijk en het Saargebied over een herziening van de Frans-Saarlandse conventies. De Franse minister van buitenland se zaken, Bidault, presideerde de ope ningsvergadering. Aan het hoofd van de Saarlandse delegatie staat premier Hoffmann. Verwacht wordt, dat de besprekin gen tot resultaat zullen hebben, dat Frankrijk zijn zeggenschap in de eco nomie en het bestuur van Saarland zal beperken. Frans vliegtuig verongelukt Bij Eysines in Zuid-West-Frankrijk is Zaterdagochtend een Skymaster van de Franse maatschappij „Union Auro Maritime de Transport" neer gestort en in brand gevlogen. Het toe stel was uit Abidjan (Frans-West- Afrika) vertrokken. Functionarissen van de maatschap pij hebben medegedeeld, dat er vijf doden zijn en tien gewonden. Twee personen worden vermits. Alle inzit tenden van het vliegtuig waren Fran sen. Medeleven in Indonesië Uit alle kringen van de Neder landse gemeenschap, maar ook uit de Indonesische en Chinese maatschap pij heeft het „Centrale Comité Wa tersnood Nederland" blijken van medeleven en aanbiedingen tot steun ontvangen. Getallen zijn er moeilijk te geven, aangezien er verscheidene inzame lingscentra zijn. maar het totale be drag aan roepiahs heeft de 1 millioen reeds ver overschreden. Ook Indonesische maatschappijen hebben grote bedragen geschonken. BENELUX CONFERENTIE UITGESTELD De conferentie van het permanent comité van ministers van de Bene lux die op 14 Febr. a.s. op een nog nader te bepalen plaats zou worden gehouden, is. als gevolg van de wa tersnood enkele dagen uitgesteld. —Bü San Juan de Los Lagos in de Mexicaanse staat Jalisco zijn tengevol. ge van het omslaan van een autobus drie personen om het leven gekomen en 25 gewond. De chauffeur, die dron ken was. is voortvluchtig op hoogte gesteld De Griekse minister van buitenlandse zaken heeft Za terdag op een persconferentie te Belgrado verklaard, dat GriekenlanJ, Zuid-Slavië en Turkije in de naaste toekomst een formele verdedigingsover eenkomst zullen tekenen. De datum en plaats van de onder tekening waren nog niet be paald. Aan de overeenkomst zouden onderhandelingen tus sen de drie mogendheden voor afgaan. De voorgestelde overeenkomst zou niet in strijd zijn met enige der door de drie landen op grond van het Atlantisch Pact aangegane ver plichtingen. Zij zou de defensieve kracht van het Atlantisch verbond versterken. De N.A.T.O. was op de hoogte gesteld van het voornemen van Griekenland en Turkije, een overeenkomst met Zuidslavië aan te gaan en zou over de inhoud er van ingelicht worden. Elk land zou tot de overeenkomst kunnen toe treden. Communiqué Zateiu... m Belgrado een gemeenschappelijk Joegoslavisch- Grieks communiqué gepubliceerd, dat betrekking heeft op de onlangs gevoerde besprekingen tussen de Griekse minister van buitenlandse zaken en pi«esident Tito. Volgens het communiqué werd „een volledi ge gelijkheid van standpunt verkre- gen, in het bijzonder op het gebied van de wederzijdse verdediging." Het communiqué zegt verder, dat „dno- de gelijkheid van gezichts punten, die ook tijdens de onlangs gevoerde besprekingen van Grieken land, Joego-Slavië en Turkije tot uitdrukking werd gebracht, het mo gelijk was geworden, de wegen en middelen te overwegen tot bevor dering van verdere samenwerking tussen de drie landen." Verklaard wordt, dat „hiertoe spoedig bespre kingen zullen beginnen, o.m. van militaire aard." Het communiqué bevat verder de mededeling, >"3* de Joegos'avische minister van buitenlandse zaken De aartsbisschop van Keulen, kar dinaal Frings, heeft uit naam van de Duitse Katholieke bisschoppen bij het Duitse Parlement bezwaren ingediend tegen het daar in behandeling zynde wetsontwerp voor een nieuwe familie wetgeving. De Duitse huwelijkswet met het daarin vervatte scheidingsrecht moet volgens de bisschoppen grondig wor den gewijzigd en op gror.d van het Rijksconcordaat zou daarover met het Vaticaan moeten worden onderhan deld. De Kerk waarschuwt tegen het er kennen van zware ziekte" als grond voor echtscheiding. Zij wenst ook niet, dat het burgerlijke huwelijk „prin cipieel scheidbaar" zou worden ver klaard. Verder wil de kerk de onder houdsrechten van een zonder schuld gescheiden vrouw versterkt zien De in het ontwerp voorziene principiële afschaffing van de onderhoudsplicht wordt door de bisschoppen gezien als een verdere aantasting van het hu welijks- en familieleven. De bisschoppen hebben voorts de mening uitgesproken, dat de verplich ting tot het burgerlijk huwelijk zal worden opgeheven en dat het vrij zal staan te kiezen tussen kerkelijk en burgerlijk huwelijk. Britse schattingen van Oosteuropese strijdkrachten De Britse onderminister van bui tenlandse zaken, Anthony Nutting, heeft in antwoord op een vraag van een parlementslid verklaard, dat de effectieve strijdmacht van Roeme nië, Hongarije en Bulgarye naar schatting 327.000 man meer telt dan toegestaan is volgens de vre desverdragen met deze landen. Bovendien zouden genoemde lan den naar schatting 150.000 man veiligheidstroepen en militaire poli tie gevormd hebben, welke volgens de vredesverdragen niet zijn toege. staan. Brits Labour lid over ramp in ons land Chuter Ede. voormalige Brits La bour minister van Binnenlandse Za ken, heeft Vrijdag in het Lagerhuis verklaard, dat Engeland en Neder land lotgenoten zijn in de overstro mingsramp: „In sommige opzichten verklaart dit de aard van de ver woesting hier, wanneer een op dit punt zo intelligent en bekwaam volk als het Nederlandse door deze ramp is overweldigd. De Nederlanders hadden -zeewerin gen aangelegd, waarvan men had gedacht, dat zij, afgezien van sabo tage. volkomen ondoordringbaar zouden zyn voor de aanval van de zee," aldus Ede. Ruime aanvoer van slachtvee verwacht Hnewel nog niet nauwkeurig be leend is hoeveel vee geëvacueerd is, staat wel vast. dat een groot percen tage van het van Flakkee en de Zeeuwse eilanden aangevoerde vee slachtvee is dat naar de slacht- markten wordt afgevoerd. Hierdoor kan op een ruime aanvoer in de ko mende weken worden gerekend. een uitnodiging van zyn Griekse ambtgenoot vooi een bezoek aan Athene heeft aangenomen en er spoedig heen zal gaan. In diplomatieke kringen te Athe ne verklaart men, dat Griekenland streeft naar een politiek verdrag, dat in het tweede stadium aange vuld zou kunnen worden door een militaire defensieclausule. Joego slavië daarentegen zou streven naar een binding van politiek en defen sie. F35.000 op nr. 11050 In de 518e staatsloterij is vanoch tend in de derde klasse op het lot nummer 11050 een prijs gevallen van 35.000. Zateroagmiddag heeft de recherche te 's-Gravenhage een inval gedaan in het perceel Tweede Schuytstraat 114, omdat het vermoeden bestond, dat op de tweede etage van dit perceel ge speeld werd De politie trof 13 perso nen om de roulette, onder wie negen dames. Allen werden meegenomen naar het politiebureau Na een proces verbaal te hebben gekregen, werden drie dames vrijgelaten Later werden nog aangehouden de 47-jarige koop man R. Z„ de aanlegger van de club, die op het ogenblik van de inval niet thuis was en de bewoner H. O., een 34-jarige grossier. Roulette, fiches en een bedrag van 800.werden in beslag genomen. De club was een voortzetting van een cercle, die vroeger aan de Ieplaan was gevestigd. Ju we''er «Hief stal opgehelderd Zoals men zich zal herinneren werd in de nacht van 17 December j.L een inbraak gepleegd in de hor logerie van fa. K aan de Amers- foortseweg te Doorn. Aanvankelijk bleven de nasporingen zonder suc ces. doch nu is de politie te Rotter dam erin geslaagd de vermoedelijke dader te arresteren. Het is de heer T. L. die op het moment dat hij de inbraak pleegde in Doorn woonach tig was en na zijn aanhouding spoe dig een bekentenis aflegde. Een ge deelte van de buit kon worden ach terhaald. L. zal ter beschikking van de officier van justitie worden ge steld. ONDERNEMINGSRADEN In het verordeningenblad bedrijfs organisatie zijn afgekondigd verorde ningen van de Soc. Economische Raad tot uitvoering van de wet op de on dernemingsraden voor het Spaar bankwezen, de goud- en zilvernyver- heid, de handelsbanken en de zuivel industrie. Indonesië helpt Het Indonesische Roode Kruis heeft besprekingen gevoerd met de Indonesische regering over het zen den van hulp naar Nederland. Het Indonesische Roode Kruis stelt zich voor deze hulp te doen be staan uit producten zoals koffie, thee en suiker. Voorts worden inzamelingen ge houden van goederen, die voor een deel zyn bestemd voor een door een overstroming getroffen gebied in Atjeh en voor een deel voor de ge troffen gebieden in Nederland. Sabena assisteert K.L.M. bij goederenvervoer De Belgische luchtvaartmij Sabe na heeft besloten, voor zover in haar vermogen ligt. behulpzaam te zijn bij het vervoer van de nog steeds groeiende hoog opgestapelde massa goederen die ter leniging van de nood naar ons land worden gezon den. Naar bekend is de toevloed van geschenken goederen zo groot, dat de KLM deze alleen niet meer kan verwerken. Naar ons van de zijde der Sabena wordt bericht, maakt men zich m Brussel zorgen over de stroom van goederen uit Parijs. Zij worden in zulke enorme hoeveelheden aange voerd. dat geregelde doorzending naar Amsterdam bijna onmogelijk wordt geacht. Militairen worden vervangen De troepen, die op 1 Februari wer den ingezet voor militaire bijstand in de watersnoodgebieden, zullen ge leidelijk door andere worden ver- vangen. Zy keren naar hun onder delen terug, maar blijven daar nog geconsigneerd. Verlof of bewegings vrijheid kan nog niet worden ver leend. Het betrok);en personeel wordt verzocht zo spoedig mogelijk bericht te zenden naar huis. zo dit niet reeds is gedaan. D-TRKINEN UIT BASEL RULM EEN UTR TE LAAT De D-treinen uit Basel waren Zondag meer dan een uur te laat. Tengevolge van de hevige sneeuw val in de Ardennen moest op het baanvak Troispont-Rivage met en kel spoor worden gereden. ZWITSERLAND ZENDT 20 WAGONS KLEDING ENZ. Het Zwitserse Roode Kruis heeft zoveel geld en goederen bijeenge bracht. dat thans twintig spoorwa gons vol kleding, schoenen, dekens en beddegoed klaar staan voor Ne derland. BUREAU WATERSNOOD NED. ROODE KRUIS Het bureau watersnood van het Ned. Roode Kruis is thans gevestigd op Prinsessegracht 33 te 's-Gravenha ge. De telefoonnummers bleven 184790. 184791. 184792. Alle aanbiedin gen en aanvragen van goederen in verband met de watersnood dienen daarheen gericht te worden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3