West-Schouwen: een eiland op een eiland Van landbouwareaal 9 pet buiten productie Zierikzee brengt f 2.500 bijeen Hun zorgen zijn onze zorgen Prinsessen vliegen over noodgebied In ongekend tempo aan de slag bij lage temperatuur Voedselvoorzien ing niet in gevaar Zanderige duinkop steekt boven het water uit EEN OASE VAN RUST Ministers in Zeeland Millioen van mijnwerkers? Voor de slachtoffers Niet alleen nu DAT IS MEELEVEN Héél veel nodig VEEL VEE AFGEVOERD Slapen op veldbedden in Piet Hein-salons /ytihdwida 4 HET VRIJE VOLK MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 (Van een onzer verslaggevers) Wie nog in onzekerheid mocht verkeren omtrent de situa tie rond Burgh, Haamstede en Renesse, kan gerust zijn. De zanderige kop van West-Schouwen is een oase van rust en kalmte tussen de ondergelopen polders aan de ene kant en de golven van de Banjaard aan de andere kant. West-Scliouwen is een eiland op een eiland, volledig geïsoleerd, zonder enige telefoonverbinding naar buiten, maar met een grote dosis vertrouwen. In de droog gebleven dorpskern zijn ruim vijf duizend mensen bijeen, onder wie 1250 évacué's uit de nabije polders en uit de verdronken dorpjes Scharcndijke, Ellemeet, Noordwelle en Scrooskerke. Er wordt getreurd om de tien slachtoffers, die gevallen zijn in een klïinc polder bij Burghsluis: zij zijn in Burgh begraven. Er is geen lijst, van vermisten, omdat er geen ver misten zijn; en er is geen gebrek. Aan niets dat onontbeerlijk is. Wel is er een grote behoefte aan zwaar materieel bij Burghsluis en Scharendïjke om sneller de gaten te kunnen dichten, die bij hoog tij een bedreiging blijven. Wat de bewoners van West-Schou wen over de ramp weten, hebben zij van horen zeggen. Zij weten het van de schippers die voedsel aanvoeren, van de heli cop tèrevliegers die lan den op het droppingsveld bij Burgh, en van de enkele autoriteiten die het gemeentebestuur door de lucht kwa men bezoeken. Radio-hulppost De geïmproviseerde hulppost van Radio Holland in Burgh. waarvoor apparaten en drie deskundigen per helicoptère naar het vliegveld zijn overgebracht en die de meest drin gende telegrafische communicatie on derhoudt, heeft wat berichten ont vangen. De radio is uitgevallen, omdat er geen electriciteit is. Iets van de el lende hebben de bewoners gezien door de oostelijke polders, die on dergelopen zijn. Zij hebben de rampzaligheid ge voeld bij het begraven van de doden en bij het redden van de drenkelin gen, van wie er velen nog vroegtij dig de wijk naar het duinengebied konden nemen. Weten doen zij ech ter in feite maar weinig. Net zomin als overig Nedèrland het juiste van hen weet. Kees Nooröhoek uit Burghsluis heeft in de rampnacht om vier uur Amsterdam nog gebeld, om melding te maken van doorgebroken dijken. Of dat telefoontje ooit is doorgege ven, weet hij niet. want hij had niet eens meer de gelegenheid om af te bellen. Met zijn vrouw en kinderen nam hij in zijn ondergoed over de bin nendijken de vlucht, over dijken die kort daarop zijn doorgeslagen alsof er tientons bommen op werden ge gooid. Sinds dat ogenblik, cn de dijk doorbraak bij Scharendijke, was West-Schouwen een eiland op een eiland, vele kilometers verder van de bewoonde wereld verwijderd dan ooit voordien. De schrik is overgegaan, het red- dingwerk begonnen, de schade werd opgenomen, er kwam hulp. Over zee, door de lucht. Over land ging niet, want er was vrijwel geen land meer tussen Schouwen en de hogere zand grond van West-Brabant. Weten deed men dat niet. maar men kon liet vermoeden als men uitkeek over het eindeloze water dat tot vlak boven Burgh. Haamstede en Renesse spoelde. Die hulp bracht on der meer de kotter „IJmuiden 213" met de schippers Maarten en Arie. Zij behoorden tot de eersten, die na de barre storm met hun huik jes naar de Zeeuwse eilanden voe ren. Half verdronken kwamen de taaie kerels .aan, de kleren van het lijf gestormd.. Zij konden met een aan de slag gaan: In jacquet Voedsel brengen naar het geïso leerde West-Schouwen. Maarten kreeg wat droge kleren, waaronder een jacquet. Als hij met de kotter langs de dijkgaten naar het westen vaart, staat hij in de ver weerde stuurhut in een jacquet, dat eens smetteloos deftig was, me daar over heen zijn bruine hemd. Voor Maarten is het jacquet de vrolijke kant van het leven, die hij al in geen dagen meer heeft mogen smaken. Hij trekt het aan boord eens een uurtje aan, om even dwaas te doen. Maar als hij de verdronken polders nadert, gaat het uit, omdat hij door en door gevoelig is. Die gevoeligheid uit hij niet In beklag en gemeennlaatsen over de ramp. Hij pakt aan. Hij laadt met zijn maats in Zierikzee het schip met voedsel en medicamenten, wacht het goede tij af en zet dan koers naar Burghsluis, waar hij door de stroom versnellingen heen, zonder de IJmui den 213 te sparen, het half wegge spoelde haventje binnenzwaait. Dan is het uitladen. In vijf minu ten staan de spullen aan de wal: brood, suiker, margarine, verband voor de noodhospitalen en wat maar nodig is. Tot Burghsluis is het nog maar kinderspel. De goederen moe ten echter over het gat in de binnen dijk. vijfhonderd meter van het ha ventje, waar bij afgaande en opko mend tij een gierende stroom staat. Maarten, Arie, de helpers en de jonge marinedokter die de leiding over het transport heeft, zeulen de goederen in een vlet, die aan een strak gespannen kabeldraad is ver ankerd. Zo gaan de goederen naar de over kant. Dan is de weg verder goed. en er is een auto. die de levensmiddelen naar Burgh en verder brengt. Arie gaat iedere dag. Dat is zijn afgemeten taak geworden, en hij rust niet eerder, voor de spullen ter plaatse zijn. Hij bekommert zich niet om verlies aan inkomsten, nu hij al een week niet vist. Hij denkt er niet aan, of het oude schip het wel kan hebben. Burgh en de andere dorpen hebben geen gebrek. Het ontbre ken van electriciteit is een grote handicap, maar er zijn aggrega ten onderweg. Bij de slagers ligt vlees voor het winkelraam, en de bakkers bakken wat meer om de évacué's te voorzien. De zomerhuisjes in de duinen zijn bij voorbaat reeds gevorderd, voor het geval ook de dorpen mochten onderlopen. Met een vertegenwoordi ger van de evacuatieleiding is over leg gepleegd, over mogelijke afvoer van een te veel aan mensen. Er is besloten, vooralsnog niet te evacueren, en ook de zomerhuisjes zullen buiten gebruik blijven. De aanvoer van goederen door de lucht op het droppingsveld, en over zee, o\ ertreft de behoefte. Het water vormt geen bedreiging meer, zolang de zee zich rustig houdt. De brede duinen blijven een ver trouwde wijkplaats, ook bij de ergste stormvloed. West-Schouwen is 'n vereenzaamd stuk Nederland, omspoeld door het zeewater. De mensen, en vooral zij die uit het toerisme hun inkomsten hebben, maken zich grote zorgen. Maar men is rustig. En dankbaar, dat de zee hen spaarde. En dat er meer dan duizend vluchtelingen een goed onderdak kon worden geboden. Zaterdag heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting ir Witte een bezoek gebracht aan Middelburg. De minister was verge zeld van zijn secretaris-generaal voor de Wederopbouw de heer ir Z. IJ. van der Meer. Met het provinciaal bestuur werden besprekingen gevoerd over het schema van de hulpverlening en de registratie van de schade, door de watersnood veroorzaakt. In de middag voerde de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid J. G. Suurhoff besprekingen met het provinciaal bestuur. Speciaal werd aandacht geschonken aan het vraagstuk van de volksgezondheid en de problemen die op dit terrein in Zeeland opgelost dienen te worden. De staats-secretaris voor de Volks gezondheid dr Muntendam was even eens bij de besprekingen aanwezig. Beatrix en Irene, de beide oudste i Zij brachten geschenken mee voor prmsessen, hebben een bezoek ge- de van huis en haard verdreven bracht aan kinderen uit Zierikzee, vluchtelingetjes. die in De Bilt zijn ondergebracht. I Koningiji Juliana, prins Bernhard en de oudste drie prin sessen hebben Zondagmiddag een vliegtocht boven het getrof fen gebied gemaakt. Ook dr W. Drees en enkele andere autori teiten maakten tochten boven en door de getroffen gebieden. Koningin en Prins hebben geoor deeld, dat het noodzakelijk was dat de prinsessen zich een volledig beeld vormden van de ramp de grootste die de laatste eeuwen door het water over ons land werd gebracht. Enkele dagen geleden had de Koningin prin ses Beatrix ook al meegenomen op haar tocht naar Dordrecht. Prins Bernhard heeft Zaterdag voor de derde achtereenvolgende dag een bezoek gebracht aan de getrof fen gebieden. Na in Soestdijk opge stegen te zijn landde hij in een pol der bij Zonnemaire. Daar stapte hij over in een helicoptère die hem naar Dirksland bracht. Voorts bezocht de Prins Herkingen, Middelharnis, Melissant, Stellendam, Goedereede. Zijpe. Bruinisse, Oolt- gensplaat en Willemstad. De prins sprak met évacué's en met de burge meesters van de gemeenten die hij doortrok. Wilskracht Hem viel in het bijzonder de goede stemming en de wilskracht van de achtergebleven bevolking op. Nadat hij om kwart voor vijf op Ypenburg was teruggekeerd woonde hij een vergadering van het dagelijks be stuur van het Nationaal Rampen fonds bij, en tenslotte bezocht hij het gebouw van de Regeringsvoor lichtingsdienst, waar hij een aantal verzoeken van de burgemeesters vair de getroffen gebieden doorgaf. Minister-president dr W. Drees heeft Zaterdagmiddag in gezelschap van de secretaris-generaal van het ministerie voor algemene zaken mr C. W- L. Pock een vliegtocht over de watersnoodgebieden gemaakt. Later op de dag liet minister Drees op het vliegveld Valkenburg zich in- Verantwoording bij De Arbeiders pers binnengekomen bedragen: Afgelaste bruitloft fam. H. te Am sterdam ƒ50,—; Piet Pak an club, Den Haag, 42,75. Amsterdam (bij voorportier Bak ker van de A.P.)T. F. T. A. 1,—; v. d. B. ƒ20,—; N.N. ƒ14,—; Klaver- jasclub de Passage ƒ150,—; A. C. v. G. ƒ5,— R. P. B. ƒ5,—; W. ƒ25,—; W. ƒ1,50; F. K. ƒ10,—; N.N. ƒ10.—. Op gemeentegiro Arbeiderspers Amsterdam: V. ƒ10,V. ƒ25,V. ƒ50,—; V. ƒ10,—; Algemene Wo ningbouwvereniging 1000,—; fam. F. ƒ10,—; Th. ƒ10,—; B. 4,—; A. ƒ10,—; A. ƒ10,—; B. ƒ10,—; K. ƒ15,—; Z. ƒ260,—; K. ƒ2.90: W. 10,—; V. 5.—; C. 5,—; P. 25,—. Postgiro Arbeiderspers te Amster dam: C. de J., Culemborg, 25.—: J. G. B., Almelo, ƒ10,—; N.N., Den Haag. 25,—; D. V. ƒ2,50; C. R. K. Zuilen ƒ12,50; H, M., Haarlem, ƒ5,39; C. v. d. B., Haaiiem, ƒ5.—; A. V., Den Haag ƒ25,—D. S. ƒ10,—; H. B., Groningen 25,U. W., Assen, ƒ10,—; F. v. V., Wijnjeterp 25,—; W. F. P., Amsterdam 10,—; Th. V., Haarlem ƒ5,M. D„ Sneek 20,Vrouwengroep P.v d.A., Doe- tinchem 15.—; T. F. C. de J.. Am sterdam 10,M. F. A., Amsterdam ƒ10.—; C. C. K., Amsterdam ƒ10,—; F. F., Nijmegen ƒ10,— G. K. Gene- muiden 25,—; Volksdansgroep Veen- dam 10,—; Personeel Trio, Huizen f 20.—; J. E. van Duin, Nijmegen 25.—; F. A. deK., Amsterdam ƒ4,— S. H., Hilversum ƒ5.—; C. H. v. A. ƒ5,— firma Z. B. Q. ƒ50,—; C. v. d. W. ƒ2.50; S. J. v. L., Amsterdam ƒ25.—; J. G. W„ Utrecht ƒ20,—; ,T. v. d. H., Middelburg 25.— C. v. W., Wijk en Aalburg 25,J. V., Arnhem ƒ15,A. J. v. d. Z., Hat- tem 25,—: wed. N. M., Deventer 20,—; wed. J. M. v. S., Den Haag 35,Bond van Arbeiderszangver enigingen, Amsterdam 500,—; I. B., Den Haag 50,—. Diverse A.P.-kantoren: S. v. d. V., Groningen 15.R. W„ Groningen ƒ5.— E. R., Nijmegen ƒ10,—; N.N., Arnhem 1,—; Gezamenlijke loon- slagers te Arnhem 78.—; Biljart vereniging Onder Ons te Arnhem 50.S., Haarlem 15,B. K., Haarlem ƒ10,—; C. J. P.. Haarlem 10.—; Twee goede gevers Den Haag 110,A. Leeuwarden 3,—; Agent A.P., Wirdum ƒ9,A. N., Leeuwardx ƒ5,—; B v. d. H., Leeu warden ƒ3,—; N.N., Leeuwarden 25,De G., Leeuwarden ƒ5, Gr. Wielinga, Sneek ƒ5.—; Vara, district Friesland 25,—; E. v. d. G., Haarlem ƒ1,50; H. A. 5,Klaver- jasclub Komeco. Alkmaar 72,50; Personeelskas firma Kommer en Co 58,50; Rectificatie Schaakclub Het Oosten, Amsterdam: gaf in plaats van ƒ11,65 ƒ31,65. lichten over de organisatie van de hulpverlening per vliegtuig. Minister Staf bracht Zaterdag een bezoek aan Numansdorp. De speciale afgevaardigde van de Paus, mgr R. Lambertini, maakte Zaterdag een rondvlucht boven het rampgebied. Geen vliegtuigen meer boven rampgebied Boven cn in de omgeving van de overstroomde gebieden geldt tot na der aankondiging een verbod voor alle vliegtuigen, die zich niet bezig houden met het reddingwerk. Deze maatregel is genomen opdat het red dingwerk niet wordt bemoeilijkt. (Vervolg van pag. 1) Overal is Zondag in de kerken ge collecteerd voor het Rampenfonds. In de zwaar getroffen gemeente Zierikzee bracht dit de verbluffende som van ƒ2.518.87 op. (Zierikzee is inmiddels geadopteerd door twee Amerikaanse steden en Almelo.) In Zeeuwsch-Vlaanderen. dat zelf veel last heeft gehad van het water, zijn grote bedragen voor het Ram penfonds ingezameld. Een collecte in de gemeente Waterlandkerkje (West- Zeeuwsch-Vlaanderen) bracht ruim ƒ11.000 op. Dat is ƒ73 per gezin. In Terneuzcn-Sluiskil met 14.000 inwo ners kwam ƒ30.000 gulden bijeen. Limburg heeft bijna vier ton bij een; Delft gaat naar de twee ton: het heeft Middelharnis geadopteerd en zal er om te beginnen technische ploegen heen sturen. Men verwacht, dat de overwerkactde in de mijnen, die Zaterdag is begonnen, een mil lioen zal opbrengen. De gemeente Enschede schenkt een ton, de actie in verschillende bedrij ven zal ƒ350.000 opbrengen, uit de helft der collectebussen kwam ruim een ton (De andere helft moet nog worden geteld). De bezoekers van de Rotterdamse beurs hebben een eindcijfer van ƒ130.000. De Orde van Vrijmetsela ren heeft honderdduizend gulden ter beschikking gesteld: men verwacht meer, o.a. ujt Amerika. Geld en koeien De 12.000 inwoners van de Friese gemeente Wijmbritseradeel brachten ruim ƒ101.000 bijeen; dat is ƒ35 per gezin. Er zijn reeds 24 koeien toegezegd, doch er komen er meer. De Noordoostpolder zal een ge meente of streek adopteren. Er is reeds een bedrag van ƒ71.589 ingeza meld en ruim 13.000 is nog toege zegd. De Koreavrijwilligers hebben tele grafisch 10.000 overgemaakt aan de Koningin. Ook zeelieden sturen geld. Van 19 schepen van de Maatschap pij Nederland is verzoek binnenge komen geld over te maken tot een totaai van ƒ28.968,—. De 850 volwassen emigranten van de Sibajak op weg naar Nieuw Zee land, hebben ƒ10.000 bijeengebracht; de 140 leden van de bemanning voeg den er ƒ4.500 aan toe. Het schip Het gemartelde T holen brengt het goede nieuws, dat tal van gaten in de dijken zijn gedicht. Twee gaten in de binnendijk en twee in de buitendijk bij Poortvliet zijn verdwenen. De dijk wordt thans verstevigd. Er is Zondag geen nieuw vloeiwater Poortvliet binnengestroomd. heeft een school in Domburg ge adopteerd. In Nieuw-Vennep zal de eigenaar van twee kleine huizen, vei len ten bate van het Rampenfonds. De schaalcollecten in de Rooms Katholieke parochiekerken van Am sterdam hebben te zamen ruim 190.000.opgebracht. In het Be gijnhof. de dekenale kerk van de hoofdstad en een van de kleinste parochies van ons land. was het resultaat meer dan ƒ5.000,—. De Zuiderkruis met de opvarenden van de Klipfontein, die onlangs bij Madagascar is gezonken, is Zater dag te Las Palmas (Canarische Eilanden) aangekomen. Het schip is on weg naar Rotterdam. „U kunt terugkeren naar uw woonplaats." Een heel enkele maal komt dit bericht door de radio tussen de be richten over hulp, droppings, verzoeken om zandzakken door. Dat is bemoedigend. Er gaan hier en daar weer men sen naar huis. Maar wat zullen ze vinden? Een woning, die aan alle kanten kapot is, meubilair, linnengoed, keukenboel, die onbruikbaar geworden zijn. En dit zijn de gelukkigen, die naar huis kunnen; honderden hebben geen huis meer. Dat werd door de golven meegenomen. Hun zorgen, zijn onze zorgen. Niet alleen nu, maar nog lange tijd na deze rampspoedige dagen. Dat dit beseft wordt, blijkt uit de gaven, die binnenkomen ook bij ons. Op 6 Februari was de stand 34.476,06 Op 7 Februari bijgekomen 3.485,54 Totaal 37.960,60 Ontroerende brieven komen er bij mij binnen. Een Amsterdams echtpaar dat twaalf en een half jaar getrouwd was, stuurde de feest pot van vijftig gulden naar De Arbeiderspers. Hun vrienden en familieleden kregen een briefje de bloemen en feestgaven maar te vergeten en het geld te bestemmen voor de slachtoffers. Dat is meeleven. De werkers van de Trio weverij uit Huizen schreven achter op hun girobiljet waarmede zij de voetbalpot overmaakten: „In de loop van de komende dagen ontvangst u van alle werkers van de Trio weverij te Huizen (ongeveer 350 man) een dag salaris. Dat is ongeveer f 3.500, De Algemene Woningbouwvereniging, Amsterdam, stortte duizend gulden. Er komt veel geld binnen, gelukkig. Maar er is héél veel nodig. PIET PAK-AN Zaterdag zijn in dit dorp nog le- vensmiddellen en materialen afge worpen, want wel ligt het nog rond om in het water. De bevolking is enthousiast over de hulp van de Nederlandse en Franse militairen, arbeiders uit ons gehele land en technici van verschil lende instanties. Ongeveer vijftienhonderd van de zeventienhonderd inwoners van Poortvliet zijn aanwezig. Zij hebben zich verzameld rond de hooggelegen gedeelten bij het raadhuis. In uiterste gevallen is er thans verbinding met het stadje Tholen mogelijk. Men kan dan roei- en rub berboten uit Poortvliet gebruiken, terwijl Scherpenisse met trac tors en hoge vrachtwagens kan wor den b .-eikt. Het moreel van de bevolking van Tholen is goed. De mensen gunnen zich nauwelijks tijd voor eten en slapen. De mannen, die aan de dij ken werken, ondervinden wel veel last van de kou. Poortvliet ir. weer op het electri- sche net van de Provinciale Zeeuw se Electriciteits Maatschappij aange sloten. Vier gaten dicht En ook inSt Annaland op Tholen werkt men als een bezetene. Vier gaten in de binnendijk ten Noordwesten van het dorp zijn dicht. Dit succes is niet zomaar behaald: tientallen dijkwerkers, waterbouw kundige ambtenaren, chauffeurs, paardenknechten en andere hulp krachten hebben een schier ondraag lijk gevecht geleverd tegen de na tuurkrachten. In ijzige sneeuwbuien, met ver kleumde gezichten, hebben 'ze door gewerkt en al hun krachten gegeven. Anders hadden ze het niet volgehou den. De plaatselijke Rode Kruisdienst en particulieren zorgden, dat het de mannen aan niets ontbrak. Wanne soep en koffie wisselden elkaar af. Ze werden aangedragen over schier onbegaanbare dijken. In de avonduren op Zondag heeft men in St Annaland een dankdienst gehouden, dat het dorp voor groter onheil gespaard bleef. Voor het ove rige betekende hier de Zondag: hard werken. Opdat de dijken het deze week zullen houden. St Annaland is zwaar beschadigd, maar heeft geen doden te be treuren. Dreiging afgewend Op Zuid-Beveland laat Kr a b - b e n d ij k e een dankbaar geluid horen. Door de onvermoeide krachts inspanning van het 332ste baltaljon en de H-compagnie van het regi ment Johan Willem Friso is de dijk van de Emanuelpolder gedicht en de bedreiging van zeven andere polders voorlopig afgewend. Bij' Kruiningen werken Ame rikaanse Negers broederijlk naast Nederlandse militairen aan de dijk. In Rilland-Bath, waar de bur gemeester is verdronken, neemt ge meentesecretaris Kouman de zaken waar. In het kleine huis, dat tot ge meentehuis gebombardeerd is. no teert hij ondanks een zware griep onafgebroken: wie er weg zijn,waar ze wonen, waarheen ze gaan... dit alles moet hij van de inwoners van zijn gemeente weten. Het in het noodgebied gelegen Willemstad heeft de energie om hulp te bieden aan enkele geïsoleerde (Vervolg van pag. 1) Zo spoedig mogelijk zullen schade regelingen aan het parlement worden voorgelegd. Allereerst zal men bij het herstel de gebieden aanpakken die nog dit jaar een oogst kunnen opleveren. De dienst voor het landbomvher- stel, die na de oorlog in het leven werd geroepen, draait alweer op volle toeren om de schade aan lande rijen en bedrijfsgebouwen te rege len en te herstellen. Het ondergelopen gebied omvat 9 procent van het totale Nederlandse landbouwareaal, 9,5 procent van het totale tuinbouwareaal, 3 proeent van het weiland. Vooral tuinbouw cn landbouw zijn van betekenis, want er is door de overstroming 24 pro cent van alle Nederlandse suikerbie- i< :.i„ risuiic c.xuuii rccus uij uu uukm van ten 15 procent van alle mekaarde 4 hel,elfde niveau aal „tnelnrurn Q nrndplf V3T1 hpt. flafH- f J vleesprijzen voor de consument be staat geen enkele reden, zei de mi nister. Al het slachtrijp vee van de getroffen eilanden gaat naar de slachthuizen Bovendien zal de over nameprijs van baconvarkens door de regering als gevolg van de verlaging van de veevoedergraanprijs per 1 Maart nog met zeven cent per kilo gram dalen. Dat heeft zijn invloed ook op de prijzen van rundvlees. Het belangrijkste verlies voor de landbouw ligt in typische exportpro ducten als vlas, pootaardappelen en uien. Maar het is verheugend te zien met welke voortvarendheid van alle kanten het herstel reeds is aan gepakt. Dit geeft de minister aanleiding te voorspellen, dat de Nederlandse agra- rische export reeds bij de oogst van Uit het getroffen gebied in Zuid-Holland zijn inmiddels een kleine 50.000 runderen georgani seerd afgevoerd. Hoofdzakelijk naar West-Gelderland en Utrecht. Het Zeeuwse vee is in hoofdzaak naar drooggebleven gebieden in Zeeland overgebracht. In West-Brabant is de evacua tie van vee nogal wild verlopen, zodat men pas na inventarisatie een duidelijk overzicht kan krij gen. Bij onderzoek naar levend vee trof men Vrijdag in Kruiningen in een boerderij drie levende paarden aan die sedert Zondag in anderhalve meter water stonden. De dieren konden gered worden. Vee dat absoluut niet te redden is op geïsoleerde plaatsen, zal worden afgemaakt. Hierbij zal men gebruik maken van helicop- tères. wintertarwe, 9 procent van het aard appelareaal, 23 procent van 't totale vlasoppervlak en 53 procent van het met uien beteelde areaal verloren ge gaan. Zelfs al leveren enkele pol ders nog een ocgst van zomergewas sen dan toch blijft deze schade enorm. Er is voldoende Voor moeilijkheden bij de voedsel voorziening hoeft men echter abso luut niet te vrezen. Zowel voor men sen als dieren is er voldoende. In andere delen van het land zullen door verschuivingen in het bouw plan de invloeden van de verminder de Zeeuwse en Zuidhollandse pro ductie grotendeels teniet worden ge daan. Wat de veestapel betreft leef de er in het rampgebied 3.5 procent van het Nederlandse rundvee, 2 pro cent van het totaal aantal varkens. Hiervan kwamen volgens de laat ste gegevens om: 1500 paarden, 25.000 runderen, 20.000 varkens, 2500 schapen en 100,000 kippen. Zaterdag morgen vertelde de minister, waren bij nauwkeurige controle op het eiland Schouwen nog meer dieren in leven gebleven dan men ver wachtte. In stallen trof men nog levende koeien en paarden aan. Men heeft alle hulpmiddelen ingeschakeld en hoopt nog 2000 a 2500 dieren te kunnen redden op dit eiland. Voor vrees van verhoging dei- plaatsen in Zeeland. De stad zal zich belasten met de verzorging van een vijftigtal boeren, die nog op Tien- gemeten zitten en daar geheel ge- isoleerd zijn. Zij hebben zich in drie groepen over dit eilandje verdeeld en worden nu van Willemstad uit van eten voorzien. Boten uit Willemstad heb ben de cadavers van Tiengemeten geborgen. Bovendien voorziet de stad vijfhonderd op Ooltgensplaat achtergebleven mannen van de nood zakelijkste dingen. En tenslotte zorgt Willemstad voor proviand voor Achthuizen op Overflakkee en D i n telsas. Rondom Willemstad worden thans met man en macht de dijken ge dicht. Vier gaten moeien worden her steld, waarvan één zeer gevaarlijk. Drie firma's zijn hierbij ingescha keld en men hoopt als het weer meewerkt de zaak Woensdag on der de knie te hebben. Daarna zal men de polder Ruigenhil gaan droog- malen. Willemstad zelf staat droog, maar rond de stadswallen staat alles blank. zijn teruggekeerd als voor de ramp. Dodelijk vermoeide redders .vinden eindelijk rust Vele mannen, militairen cn bur gers waren Vrijdagavond in en om de vluchthaven van Zijpe bij Brui nisse. Jongens, die kerels waren ge worden. Moedigen, voor wie dagen lang niets te veel was geweest. Die hun eigen leven hadden ingezet om anderen te redden. Aan slapen waren ze nog niet toe gekomen. Het verschil tussen dag en nacht hadden zij niet gekend. Deze avond konden zij iets van hun schade inhalen. 'Maar waar moest dat gebeuren? In de bak van dc marine, waarin een decimeter water stond? In het hutje misschien, waar een vorige avond veertig red ders boven en op elkaar gelegen had den in een ruimte van een paar vier kante meter? Een marinecommandant trok er op uit, langs schepen met een goede outillage en plaatsen te over. „Ac- coord" zei schipper Rog van De Hoop zonder bedenken. „Mijn hospitaal is vandaag voor hen!" De commandant ging verder. Klop te beleefd aan de roef van een als noodhospitaal ingerichte tjalk. Een riant schip, eigendom van een be kend schrijver. De man praatte veel. „Och ja, een paar officieren, niet te veel, zou wel gaan. Ziet u, mijn schip is geen logementsschip. Ik lig hier om zieken en évacué's op te nemen. Daar is het voor bestemd. Nee, ik kan toch niemand bergen..." Stuurt u ze maar Twee schepen verder lag het ko ninklijk jacht Piet Hein, ook inge richt als noodhospitaal. De adjudant van de Prins, ltz. A, F. Eibers, hoor de van de weigering, praatte niet veel, zei alleen: „Hoeveel mensen hebt u? Ik kan er dertig onder dak brengen. Stuurt u ze maar." Een uur later sliepen achttien mannen uit Giethoorn, met hun ver grote punters naar hier gekomen, op veldbedden in de salons, vonden oververmoeide militairen in alle hoe ken van het schip de dik verdiende rust. 0'l&dacJeuA, Jaar lang offeren Ik stel voor, dat alle werkende land genoten van hun verdienste iedere week in 1953 te beginnen mei 1 Maart en eindigende 31 December, een uur verdienste afstaan. Via de- boekhou ding van de bedrijven zou dit aan het Rampenfonds kunnen worden afge dragen. De zelfstandigen, de winke liers en handelaren zouden het be drag iedere week zelf kunnen overma ken. Ik heb dit voorstel doorgegeven aan de bedrijfsraad van de fabriek waar ik werkzaam ben, waar dit met de grootste instemming is --rtvangen. G. J. KOLHOFF, arbeids analyst Standrecht gevraagd Laat de Nederlandse regering het standrecht afkondigen voor plunde ring en de bedrijvers ten voorbeeld doodschieten. Een abonné Het personeel van Van Gend en Loos heeft een dag loon afgestaan voor het Nationaal Rampenfonds. De directie zal dit bedrag verdubbe len. waardoor ƒ100.000 zal worden geofferd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2