van Zeeuwse stromen dan schade van deze week Afsluiting minder Stormvloed van de kracht van Zondag zou dan weerstaan kunnen worden Koninklijke familie op de nationale rouwdag Organisatie in rampgebieden is goed op gang gekomen De toestand is ernstig, maar niet wanhopig Evacué's gevoelen overal de naastenliefde Oreral waar leed is, is zegen nabij" 2 MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 Dijken van Waterweg tot Schelde TjPTE MAAKTEN reeds melding (ook in ons Zondagsblad van Zaterdag jl.) van het gx-ootse plan dat nu al 15 a 20 jaar de deskundigen maar niet wil loslaten, om een afsluiting te maken van de Waterweg tot Wal cheren, en eventueel tot Zeeuwsch-Vlaandei-en. Hierover willen we nog iets meer meedelen. De Nieuwe Waterweg moet dan bij Hoek van Holland worden afgesloten door sluiswerken. Of de dijken langs de Nieuwe Waterweg en verder land inwaarts zouden enorm moeten worden verzwaard. Ze zijn nu al onvol doende gebleken, maar alles waarin de zee kan doordringen, heeft bij dit project nog veel meer te verduren dan thans. Verder zou men, voor de zeegaten langs, een dijk moeten leggen op de manier van de afsluiting van de Brielse Maas, maar nog zwaarder dan deze afsluiting, die het thans wel heeft uitgehouden, maar voor een toekomstige beveiliging toch niet biedt wat nodig is. Het Haringvliet, het Goereesche Gat, er, inbegrepen de sluiswerken bij Hoek de Oosterschelde (tot de N.W. punt van Noord-Beveland) en het Gat van Veere (van de N.W .punt van Noord-Beveland tot Walcheren) zouden alle door deze geweldige dijk moeten worden afgesloten, Die zou stellig tien meter hoog moeten zijn (de afsluitdijk ligt 7 meter boven N.A.P.), berekend als volgt: vijf meter tij (het hoogste tij wordt veel hoger dan thans, doordat het water niet meer kan ontwijken in de zeegaten en wordt opge stuwd naar Het Kanaal), vier meter golfslag, en één meter extra veiligheid, met een versterking tot aan de top. Tussen Vlissingen en Breskens zou ook een dijk moeten worden gebouwd. Of de dijken langs de Westerschelde zouden aanzienlijk moeten worden verzwaard, wil de beveiliging door de grote Weste lijke dijk, niet denkbeeldig zijn. Duinen versterken Bovendien vereist een project als dit, dat op tal van plaatsen de duinen wor den versterkt door er een dijk achter te leggen, eveneens tien meter boven N.A.P. Daar moet een slaperdijk achter komen, want aan zulk een hoge dijk achter de duinen kan men niet zulk een brede voet| geven als aan de zware dijk door de zee gaten, Deze duinversterking is nodig op Voorne, Goeree, Walcheren Zeeuwsch-Vlaanderen. De Westkappelse zeedijk zal eveneens moeten worden verzwaard. Al deze voorzieningen zouden in België moeten worden voortgezet, ook wat be treft de versterking van de in België eigenlijk niet toereikende duinen. Men zal dus de medewerking van de Belgen niet kunnen missen om de beveiliging volledig effectief te maken, Ook voor de werzaamheden betreffende de Westerschelde heeft men de Belgische toestemming nodig, vanweg de Schelde- overeenkomst. Op deze wijze zou een afsluiting wor den verkregen, die een watervloed als thans ons land teisterde, volgens deskun digen stellig zou hebben weerstaan. Vier milliard Dit alles vraagt een enorm bedrag. Het is niet nauwkeurig te ramen. Maar dat Goederen voor Tholen via Bergen op Zoom Busdienst naar Breskens uitgebreid Levensmiddelen én goederen, bestemd voor het eiland Tholen. móeten worden afgeleverd ten kantore van de B.B.A. te Bergen op Zoom, vanwaar zij worden doorgezonden. Met ingang van heden wordt een tij delijke autobusdienst onderhouden tus sen Goes en Katseveer vice-versa met aansluiting in Katseveer per boot naai en van Kortgene op Noord-Bevelend. Vertrektijden uit Goes: 9.15, 11.15, 13.15 en 15.15 uur: uit Kortgene: 9.35, 11.35, 13.35 en 15.35 uur. De door de Spoorwegen tussen Ber gen op Zoom en Breskens via Antwer pen ingestelde autobusdienst, zal in gaande morgen met één rit in beide richtingen worden uitgebreid. Vertrekuren van Bergen op Zoom: 10.30, 13.20 en 15.20 uur. Vertrekuren Breskens: 3.30, 10.30 en 14.30 uur. De reisduur is ruim drie en half uur. Op Belgisch grondgebied mag niet wor den in. en uitgestapt. 7an Holland en Vlissingen, een 314 4 milliard mee gemoeid kunnen zijn mag toch wel worden aangenomen. Het uitvoeren er v..-n zal, als een grote hoeveelheid modem materiaal wordt in gezet, .naar schatting wel circa vijftien ja-ren vorderen. Maai- het kost uiteindelijk toch nog minder dan de schade die in een paar uren werd veroorzaakt doo. de vreselij ke watervloed die nu over ons land spoelde Aan deze schade valt niet te ontkomen. Want al hebben de oude dijken door| zulk een grcte Westelijke dijk hun be-J tekenis verloren ze moeten toch worden hersteld, want anders bestaan de Zeeuw se en Zui-dhollan-dse eilanden over vijf i jaren helemaal niet meer en zou men ook te lang de oogst derven en geen be staansmogelijkheid hebben voor de be woners van deze gebieden. Vanwege de verzilting (waarover ons Zondagsblad Zaterdag meer vertelde) is het vermoedelijk ook verkieselijker bij Hoek van Holland een normale sluis te bouwen (groter dan bij IJmiuiden) en niet slechts een stormsluis, zoals men diie in het buitenland wel heeft. Temeer daar de verzilting nog sterk zou toene men doordat het tij hier sterk zou stij gen. Een aanwinst van vele hectaren vrucht bare grond zou mede een gunst.ig ge volg zijn van de uitvoering van diit grote plan. Men bedenke ook, dat dit project als gevolg heeft dat de huidige onder houdskosten van al de bestaande dijken in Zuidwest-Nederland komen te ver vallen. Herenigd, dank zij hulp van Koningin ln slechts enkele uren veran derde het leed van landbouwer Iwaarden uit Oosterland (op Schouwen en Duivzland) in de grootste vreugde. Vrijdag evacu eerde hij naar Baarn, zonder vrouw en dochters, die hij in het rampgebied was kwijt geraakt Zaterdagochtend kreeg hij de ze kerheid, dat zij nog in le-ven tva ren en Zaterdagmiddag kxcam een koninklijke auto voor. De autc bracht hem eerst naar Utrecht voor hereniging met zijn doch ters. Daarna werd de reis voort gezet naar Assen, waar zijn vrouw wachtte. Droppingsterreinen hebben hinder van sneeuw De vliegers van de vliegtuigen, die zijn ingeschakeld bij he; hulpverlenings- werk boven de rampgebieden, ondervin den thans veel hinder van de sneeuwval. De da-oppinngs'.erreinen zijn nl. niet meer ;e onderscheiden. Via de berichtendienst van de R.V.D. is wederom een beroep op een aantal gemeentebesturen in Zeeland om de droppingsterreinen ten spoedigste duidelijk af te bakenen, opdat de vlieg operaties normaal voortgang kunnen vinden. Te Baarn woonden de Koningin, de Prins en de Prinsessen Beatrix en Irene gisteren de godsdienst oefening bij. Het hoge gezelschap op weg naar de Ned. Herv. Kerk. Lafc Post voor het noodgebied Bereikbaar per post, voor zover geadresseerde aanwezig, zijn: Dirks- land, Melisant, Mid-delharnis, Noord- gouwe, Somunelsdijk, Zierikzee, Zorane- maire. Onbereikbaar per post zijn: Anna Ja- cobapolder, Blaak sedijk, EWewoutsdijk, H-ank, Heiningen, Kortgene, Kruinintgen, Moerdijk. Mookhoek, Nieuw-Vossemeer, NtemaosdOrp, Oudehoorn, Rilland Bath, St FiWipsland. Stavonisse, Waarden, Wil lemsdorp, Wolf aartsdijk. Prinsessen boven de rampgebieden en bij de evacué's ,M. DE KONINGIN, Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene hebben gistermorgen de kerkdienst in de Ned. Herv. Kerk te Baarn bijgewoond. In deze dienst ging voor ds J. A. J. Vermaat, die tot tekstwoord had gekozen Lucas 13 4 en 5: „Of meent gij, dat die achttien, op wie de toren bij Siloam viel en die er door gedood wex-den, schuldigei' waren dan alle andere mensen, die in Jeruzalem wonen? Neen, zeg ik U, maar als gij U niet bekeert, zult gij allen evenzo omkomen." In de Nieuwe Kerk aan de Dam te Amsterdam, waar ingezamelde goederen voor de hulpverlening hoog lagen opge stapeld, werd een bijzondere oecumeni sche dienst gehouden, die door Prinses Wilhelmina werd bijgewoond. De dienst werd, daar prof. dr S. F. H. J. Belkel- bach van der Sprenkel door treinvertra- ging was opgehouden, geleid door ds M. Groenenberg. Prof. Berkelbach v. d. Sprenkel arriveerde nog voor het einde en besloot de dienst met het voorlezen telegram van het secretariaat van de Wereldraad van Kerken: „In deze Burgemeesters en ambtenaren deden meer dan hun plicht DAT DE ORGANISATIE in het rampengebied goed op gang is gekomen, wordt bewezen door het feit, dat men thans allerwegen bewijsjes nodig heeft om het noodgebied te kunnen betreden. Dit. hebben wij Zater dagmiddag wel heel duidelijk gemerkt in de omgeving van Rilland Bath en Krabbendijke, waar we in korte tijd drie officiële stukken nodig hadden om ons over een afstand van nog geen twee km te kunnen verplaatsen. Dit waren dan bewijsjes van de ge noemde gemeenten en één van de grens gemeente Ierseke, waar een politieman de weg naar het oesterstadje ver sperde. Men kan overigens niet anders zeggen, dan dat ook hier enorm hard gewerkt wordt aan het dichten van de gaten. Amerikaanse negers werkten broederlijk naast de Nederlandse militairen, vracht auto's op hoge wielen schoten over het ondergelopen weggedeelte bij Kruinin- gen. Dat zijn, behalve uiteraard de ducks, de enige rijdende voertuigen, die bij laag tij over de kreekrakdam kunnen. In Rilland Bath, dat evenals Kruinin- gen geheel ontruimd is, neemt na het verdrinken van de burgemeester, ge meentesecretaris Kouman de zaken waar. Hij stond Zaterdagavond met een zware griep in het huisje, dat tot gemeentehuis was getransformeerd en waar thans alles geregistreerd wordt: wie er weg zijn, waar de mensen woonden, en zo moge lijk waarheen ze vertrokken zijn. Maar secretaris Kouman heeft geen tijd om ziek te zijn. Hij is een van de zeer vele ambtenaren, die in de zeer moeilijke uren meer dan hun plicht hebben gedaan en thans nog niet van hun post wijken, omdat het tenslotte „hun" gemeente is, waarvoor zij bewezen hebben de verant woordelijkheid te bezitten, die een Ne derlands ambtenaar betaamt. Overal waar wij geweest zijn hebben wij de burgemeesters en hun ambtenaren op hun post getroffen en vrijwel overal waren zij het, die in de eerste dagen de leiding hebben gegeven, totdat de mili taire commandanten de organisatie van het reddingswerk hebben overgenomen. De werkers van het eerste uur, de vrij willigers, burgers, studenten en militai ren, zijn thans vrijwel afgelost. Slechts hier en daar zit nog zo'n taai clubje, dat niet van wijken weet en zich geïnstalleerd heeft in een droogstaande schuur of woning. Anderen hebben zich weer gemeld bij de evacuatiecentra en treffen daar soms de mensen, die zij in de eerste vreselijke dagen vaak met ge vaar van eigen leven hebben gered. dagen van gevaar en leed groet de We reldraad de Ned. kerken met Psalm 46: 2 en 3. Wij bidden voor U in vele ker ken en wensen U te helpen. God geve U een vast vertrouwen en eenheid in de gemeenschappelijke leniging van de menselijke nood." Liturg in deze dienst was prof. dr W. J. Kooiman, Luth. hoog leraar te A'dam. De collecte voor het Rampenfonds aan de uitgang bracht ruim S 4400 op. Prinsessen spraken met evacué's De Prinsessen Beatrix, Irene en Mar griet hebben gistermiddag een vlucht gemaakt boven de geteisterde gebieden. De Koningin en de Prins zijn van oor deel, dat het noodzakelijk is dat hun dochters zich een volledig beeld vormen van de ontstellende ramp, die ons volk heeft getroffen. Zaterdagmiddag hebben Beatrix en Irene een bezoek gebracht aan de evacué's uit Zierikzee, die in Doorn zijn ondergebracht, en aan de evacué's uit Schouwen en Duiveland, die in Soesterberg zijn ondergebracht. Ge ruime tijd onderhielden de Prinsessen zich met de slachtoffers en de kinderen ontvingen speelgoed. Prins landde op weiland Zaterdagmiddag heeft Prins Bernhard onverwacht een bezoek gebracht aan Willemstad. Hij landde met zijn sport- vliegtuig in een van de weilanden en met een helicoptère zette de Prins zijn reis voort naar Willemstad. Met ver schillende autoriteiten zijn besprekingen gevoerd en voor het Raadhuis te Wil lemstad heeft de Prins de bevolking toe gesproken. Vandaar werd een bezoek gebracht aan Melissant, Stellendam, Goe dereede, Zijpe, Bruinisse en Ooltgens- plaat. In al deze plaatsen sprak de Prins langdurig met de burgemeesters en de bevolking. Wat de Prins bijzonder opviel was de voorbeeldige stemming van de bevolking en de wilskracht, waarmedp het herstel van de dijken ter hand is genomen Als voorzitter van bet Nat. Rampen fonds sprak Prins Bernhard des avonds een korte rede uit over beide Hilversum- se zenders, waarin de Prins verklaarde diep onder de indruk te zijn van wat er aam reddingswerk o<p elk gebied is ge beurd. Speciaal bracht hij dank aam de heldhaftige strijd van de zwoegende dorpelingen im het moodigebied zelf, van de toegesnelde particulieren en studen ten, van de DU W-arbeiders, van de vis sers, schippers en vrachtrijders. De Prins zegde toe van Maandag af met zijn. be zoeken te zullen doorgaan. Minister Drees boven rampgebied Koningin Juliana zal deze week weer enige bezoeken brengen aan de noodge- bieden, ook aan Texel. Minister Drees maakte met de secretaris-generaal van Alg. Zaken, ror C. W. L. Fock, Zaterdag een tocht boven de noodgebieden en liet' zich op Valkenburg inlichten over organisatie. Gisteren woonde dr Drees met ror Fock een gemeenschappelijke kerkdienst in de Ned. Herv. kerk te Mid. delharnis bij. Daarna sprak hij o.a. met de burgemeester en de commissaris der Koningin, mr L. A. Kesper. Voorts ging by naar Den Bommel en Numansdorp. Minister Suurhoff en staatssecretaris Muntendam stelden zich Zaterdag Zondag op de hoogte van de stand van zaken met betrekking tot d>e volksge zondheid in West-Brabant en Zeeland. De minister van Verkeer en Water staat, mr J. Algera, bezocht Zaterdag enkele punten van Goeree en Overflak- kee en de minister van Oorlog en Ma rine, ir C. Staf, bracht een bezoek aan. Numansdorp. In antwoord op een telegram van de Ned. Vereniging tot bescherming van Dieren, om naast die redding van men- ook die van dieren te bevorderen, zond Prins Bernhard de telegrafische mededeling: U kunt op mijn volledige teun in deze rekenen en zal zelf steedis al het mogelijke hieraan doen". Directeur-generaal Rijkswaterstaat Barre verlatenheid van ijs- en sneeuwvelden in het verdronken gebied (Van een onzer verslaggevers) DE WILDE GOLVEN hebben in. het verdronken gebied plaats gemaakt voor de'doodse stilte van ijs- én sneeuwvelden, een barre verlatenheid van eindeloze vlakten met weggezakte huizen, smalle dijken en massa's wrakhout.Wanneer we met de „Pi'ins Bernhard" van de K.L.M. in ge zelschap van de directeur-generaal van Rijkswaterstaat, ir A. G. Maris, de hoofd-ingenieur-directeur C. In 't Veld en de hoofdingenieur-directeur G. B. R. de Graaff boven het overstróomdé gebied vliegen, lijkt het ons als is er geen beginnen meer aan om ooit het land op de zee terug te veroveren. Doch dan horen we de ingenieurs tot elkaar zeggen: „Het is ernstig, maar niet wanhopig". Trouwens, ook uit de verdere woorden van ir Maris is voortdurend een zekere rr.te van verrtouwen te concluderen. Zelfs heeft hij reeds drie faotoren kun nen vinden, die de vreselijke ramp, welke ons land getroffen heeft, tenminste nog enigszins verzachten. In de mste plaats noe.-.de hij het blijven bestaan van de Afsluitdijk, waar door een herhaling watersnood van 1916 voorkomen is. De Zuiderzee- dijken zijn -nl. door de oommissie Lorentz berekend naar de storm van 1894, terwijl de storm van 1 Februari deze v>erré- o ver-trof. Ten tweede prees ir Maris de moderne hulpmiddelen, waardoor de berichten dienst en de reddingswerkzaamhec.n tot zulke geweldige prestaties in staat zijn. De helicoptère bijvoorbeeld heeft in deze dagen onschatbare diensten bewezen. Ten dimde zag ir Maris de grote natio- •n-'.e eenheid en bewogenheid als een lichtpunt in deze dagen van ellende, ter wijl de hulp uit het buitenland zowel materiële als morele kracht heeft. Zwakke plekken Wat betreft de te verwachten spring vloed van 16 Februari, welk-- hoger zijn dan de rampspoed van vorige week, legde ir Maris er de nadruk op, dat de vloed alleen niet van belang is, maar de windkracht, die eraan gepaard gaat, de ernst bepaalt. Een dijk heeft sterkere en zwakke plekken, het is nu eenmaal geen homogeen kunstwerk. Zo is de invloed de mollengaten van belang. Nu be paalt de zwakste plek de waarde van iedere keten en zo L het ook bij de aj-ken. Daarom worden extra voorzie ningen getroffen bij de breuken, cl..aan de leizijde van de dijken ontstaan zijn. Bovendien hebben de overslaande golven, zelfs bij een voldoende kerend vermogen van de dijk, een funeste in vloed, daar de dijk dan aa-n de binnen zijde ondermijnd wordt. Geen ernstige ongerustheid Toch is er geen reden voor ernstige ongerustheid voor die 16e Februari. Ten slotte is de storm, die de rampspoed veroorzaakte, heviger geweest dan in 300 jaar geconstateerd was en zou een herhaling in veertien dagen tijd wel heel uitzonderlijk zijn. Om echter zo goed mogelijk voorbereid te zijn, wordt er man en macht, gewerkt aan de water keringen en zelfs het koude weer lichte vorst kunnen hier geen vertraging brengen. Zware vorst kan het gevaar van schotsen brenigen. Bij alle voorzienin gen geldt allereerst: Droog houden wat droog is. Daarom wordt op liet lage ge deelte langs het Voo-r-nse kanaal, een be- kisting aangebracht met zandzakken. Een -troost is l.-et, dat verder geen zorgen behoeven te worden gemaakt over de Moerdijk. Reeds is een vrachtauto van Dordrecht uit naar de Moerdijk gereden om de betrouwt arbeid van de weg te beproeven. Men is tot de conclusie ge komen, dat de weg weer berijdbaar la zodra het water weg is Dertig- tot veertigduizend stuks vee omgekomen Destructors werken op volle toeren Volgens ramingen ligt het aantal stuks omgekomen vee tussen de 30 en 40.000. Het is begrijpelijk dat de destructors in het Zuiden des lands de laatste week reeds op volle toeren hebben gedraaid. De destructor in het Brabantse Son, on der normale omstandigheden met ruim twintig wagens opererend, was de eerste Zondagmiddag al paraat voor het op halen van vee te Halsteren. Men kreeg bovendien hulp van andere destructors uit het land o.a. uit Bergum, Hoorn en Purmerend. In Son worden op het ogen blik dagelijks duizend cadavers aange voerd. Het Sonse gebied werkt dus op volle capaciteit maar ook de destructors in Hansweert, Overschie en Antwerpen werken mee. Voor wat het overstroomde deel van Brabant betreft, daar zijn de ronddrijvende cadavers vrijwel opge ruimd. Nu komt de beurt nog aan de stallen en het puin, waaronder men ook dood vee denkt aan te treffen. Hoewel nog niet nauwkeurig bekend is hoeveel vee geëvacueerd kon worden, kan worden geconstateerd dat een groot percentage van het van Flakkee en de Zeeuwse eilanden aangevoerde vee slachtvee is, dat naar de slachtmarkten wordt afgevoerd. Hierdoor kan op een ruime aanvoer in de komende weken worden gerekend. Grote verrassing Gezien de omstandigheden, aldus Lr Maris, mag het een grote verrassing ge noemd worden, da-t de Schielamdse Hoge Zeedijk h-et -gehouden heeft en dat het gat bij Ramm-e-kens gedicht kon worden, doordat een drempel bleef liggen, due bij eb d-roog viel. Vend r is bewezen, dat het aanbeveling verdient om bij het be gin vair. de Hollandse IJssel, dus in de mond. sl-uizen aan -te brengen. Of de bunkers aan de kust, de weerstand verzwakt hebben durfde ir Maris niet te zeggen; slechts bii Wil lemstad wordt het onderlopen van een bunker als oorzaak van een door braak genoemd. De betere weerstand van de zeedijken verklaarde ir Ma-ris door er op te wijzen, da-t dé grote zee-lijken nieuw zijn, terwijl de overige waterkeringen historisch ge groeid zijn. De staatscommissie voor zee wering is in het voorlopig uitgebrachte verslag uitgegaan van een toestand va-n plus 4 bij Hoek van Holland. Bij de ramp is h-et. water daar -nog onde-r gebleven. Men was intussen reeds bezig de dijken van binnen naar buiten te verhogen, o.a. Regeling uitkeringen aan slachtoffers Ook vergoeding aan kwartier gevers De minister va-n Maatechtappelij-k Werk heeft de gemeentebesturen ge machtigd aam de slachtoffers van de ranup, die zonder of zonder voldoende inkomsten z-ij-n, met ingang van 1 Febr. uitkeringen te doen op basis van de re geling hulpverlening oorlogsslachtoffers. Voorts zijn de gemeentebesturen ge machtigd ten behoeve van de inkwartie ring van rampslachtoffers uitkeringen te doen aan kwartiergevers en kwartier- nem-ers. Hierbij wordt onderscheid ge maakt tussen inkwartiering met of zon der voeding. Aan deze regeling is terug werkende kracht verleend tot 1 Febr. jl. Rouwplechtigheid in Stavenisse De hele -bezetting van Stavenisse heeft Zaterdag plechtig uitgeleide gedaan aan vijf geïdentificeerde slachtoffers. De ontroerende plechtigheid werd ge leid door burgemeester L, A. Verbu-rg. De heer Zoe-terworp hield een korte toe spraak. Aanwezig waren dé dokter van Stavenisse, het Nederlandse Rode Kruis, een detachement van zee- en landmacht, rijkspolitie -n een aantal burgers, die aan het reddingswerk hebben deelge nomen. langs het Holla ndsch Diep en langs die Kil. Voor de Biesbosch zal een geheel n-ieuw plan ontworpen moeten worden. Er is geen verschil in onderhoud van dijken in beheer bij Rijkswaterstaat of de waterschappen. Hoewel bet gedeoentrailï- seerde systeem nog steeds volgens ir Maris bij de onderhoudswerken het b-egte is, zal nu bij het herstel meer gecentrali seerd gewérkt moeten worden. Dit echter zal geheel een kwestie van regerings beleid zijn. Aanvragen bij Rode Kruis Kleine dissonanten en enkele maagstoornissen ALLE AANVRAGEN naar adressen van geëvacueerden kunnen gericht worden tot het Informatiebureau van het Ned. Rode Kruis te 's-Gra- venhage. Slechts behandeling van schriftelijke aanvragen is mogelijk. Deze kunnen desgewenst ook bij de plaatselijke of regionale inlichtingenbureaux woi'den bezorgd. Dringend wordt verzocht voor elke gezochte een afzon derlijke aanvrage in te dienen en van gehuwde of gehuwd geweest zijnde vrouwen tevens haar meisjesnaam te vermelden. Het Informatiebureau is thans gevestigd Jan Evertstraat 1, 's-Gravenhage. Tel. 111870. In Delft zijn gisteren wederom evacué's aangekomen, zodat er zich thans onge- eer 1000 vluchtelingen in de stad bevin den. Zij zijn ondergebracht in school gebouwen. doch ook in het studenten- dorp ,,'t Duyvelsgat" en het buitencen trum „De Hertenhorst". De maaltijden worden voor een groot deel bereid in de Studentènkeuken De Mensa. Dordrecht is een centrum op onderwijs gebied en uit de wijde omtrek bezoeken leerlingen er de middelbare, ulo en nij verheidsscholen. Vele van deze „buiten leerlingen" zijn thans geëvacueerd. Op uitnodiging van het onderwijzend perso neel hebben zeer veel ouders in Dor drecht zich bereid verklaard om één ol meer van dergelijke gedupeerde jongens of meisjes in huis op te nemen, Voor zulke gevallen wende men zich tot de rector van het lyceum, dr I. Vijlbrief, tel. 3564. Ahoy-hal in rust De Ahóyhal in Rotterdam biedt weer een beeld van rust, nadat ze dagen lang een eerste toevluchtsoord is geweest voor duizenden slachtoffers en evacué's, die hier provisorisch in de kleren werden ge stoken en op verhaal konden komen. Zaterdagavond óm 6 uur heeft de laatste evacué de hal verlaten om elders een tijdelijk onderdak te krijgen. Het enige dat nu nog aan de spannende etmalen van de afgelopen week herinnert zijn de grote stapels geschonken goederen en een ver pleegster, die is achtergebleven-, gereed om op het eerste sein te helpen als dit onverhoopt nog nodig mocht zijn. De goederen worden binnen enkele dagen naar de Rivièra-hal gedirigeerd. Een belangrijk evacuatie-centrum is ook dé Kon. Militaire Academie te Breda. Radio-rede Koningin Juliana J^ONINGIN JULIANA heeft gistermiddag voor de Nederlandse radio zenders de volgende rede uitgesproken: „Landgenoten, die door de ramp getroffen zijt en gij redders en hel pers in de ruimste zin, wij staan allen vol ontzag tegenover het grote leed, dat ons gehele volk trof toen een deel daarvan een week geleden werd over vallen door storm en vloed: tegen over de moed, door zovelen betoond in de nood, en tegenover de ver schrikkingen doorslaan door hen, die van ons heengingen, en door hen, die bij ons bleven met het zware lot, dat zij thans dragen, Nederland is niet alleen het kind van de rekening geworden op het punt van de doorbraak van zijn dijken, maar het heeft ook als een kind het hoogste gebod gevolgd van de naastenliefde ons door Christus gegeven, die alle leed doorleden heeft en kent. Zelfs onze superieur ontwik kelde techniek was machteloos de ram.p op het kritieke moment af te wenden. Zij moest het opgeven tegen over wat ons lot moest zijn en dus toch nooit met mensenmacht te keren is, j^j[AAR. op het kritieke moment, waar materiële hulp niet kon wor den aangewend, werd de geestkracht van de mens opgeroepen. De door braak van de dijken riep, daartegen in, een springvloed op van mede leven met elkander. De eendracht uit de oorlogstijd was plotseling tpeer paraat. Dit hief ons volk ineens op boven alle afscheidingen en ieder compromis der sajmenleving uit. Wij voelen er allen de weldadigheid van weer samen te werken in het streven voor één grote zaak, en in ons enthou siasme werken we door zonder er op te letten of wij moe worden of schen ken weg zonder té letten op wat wij ons ontzeggen. Als straks de zwaar ste stoot is opgevangen, en ook het normale leven weer een groot deel van onze aandacht zal vergen, dan wens ik ons allen toe, dat we met taaie volharding toch het herstel en de wederopbouw in dezelfde geest mogen volbrengen, met onze saamho righeid in het oog en voor ieder zicht baar. Hoe dieper de nood, die zijn offers nam, des te dieper Is tevens in de harten het beginpunt gelegd voor een verbroedering der mensheid, wat tot ver over de grenzen van het va derland zijn weerklank vond. D" was zo bij hen die zelf getroffen en zelfs zeer zwaar getroffen werden door deze zelfde ramp. Dit was zo, nabij en ver. Uit de gehele wereld ondervonden wij dit, in grote dankbaarheid Zo kort na de ergste aller oorlogen treft ons deze ramp, die ons echter niet door menselijke verdorvenheid werd aangedaan. Het raadsel van het waarom is alleen be kend aan Hem, Die weet wanneer Hij elk van Zijn kinderen tot Zich roept, en Die weet welke beproeving, welke krachtmeting, wij kunnen verdragen, elk afzonderlijk en allen tezamen. God doet thans een beroep op onze geestelijke veerkracht en op ons ver- trouipen ln Hem. Dit lijden voert maar naar één uit komst, zowel voor de doden als voor de levenden, en dat is: naar de barm hartigheid van God en waar deze werkt in de mens. Overal waar leed is, is zegen nabij. De vluchtelingen voelen zich hier na een paar dagen wonderwel thuis en willen vaak niet meer weg, dank zij de goede zorgên van majoor-vlieger-waarnemer H. Zeylemaker. Zo goed schijnt de keuken hier te zijn, dat zich al een respectabel aantal maagstoornissen heeft voorgedaan door te veel eten. In het gebouw is een speciale dieet-keuken ingericht. En ladin gen speelgoed zijn binnengekomen, voor de 500 kinderen. Op de binnenplaats ar riveren vrachtauto's uit Aarhuus en Esbjerg in Denemarken met voedsel. Er worden geregeld ^^riensfen gènouden. 's-Morgens om h^^ïcht is het militair appèl voor de gezinshoofden. In 't belang van Zeeland In het militaire kamp van Ossendrecht werd Zaterdagmorgen in alle vroegte de tijding gebracht aan de daar verblij vende evacué's, dat zij op zeer korte ter mijn- naar het ontvangstcentrum „Katho liek Leven" te Eindhoven- moesten ver trekken. Honderden slachtoffers uit Zee land en West-Brabant vonden in Ossen drecht een hartelijk onthaal van het daar gelegerde Ned. onderdeel van de infanterie. De legering, voeding en gehele verzorging waren dermate, dat de geëva cueerden Zaterdag diep ontroerd afscheid namen. Nu komen er Amerikaanse een heden in het kampement. Vooral de Zeeuwen viel de tijding van het vertrek erg zwaar. Voor hun gevoelen zijn- ze nu vèr wég van hun eilanden en- van hun overspoelde dorpen. „Wij weten dat het in het belang is van Zeeland en- dat de Koningin deze maatregel heeft goedge keurd en daarom zullen wij gaan", zeide ons een Zeeuw met tranen in de ogen, Te elfder ure werd in Ossendrecht bet bericht van de. burgemeester van Steen bergen ontvangen, dat de 300 geëvacu eerden uit Kruisland naar huis konden terugkeren. Ongeveer 300 andere ge- evacueerden moesten in Ossendrecht achterblijven, omdat in dit blok zich en kele gevallen van mazelen hebben ge openbaard. Ongeveer 50 ouden van dagen en 80 echtparen hebben gastvrij heid gekregen in St Oedenrode. Kind met blauwe ogen Circa. 2000 evacué's uit Ossendrecht zijn Zaterdag in Eindhoven gearriveerd. Zodra de administratieve formaliteiten waren vervuld en de evacué's voldoende waren bekomen van hun lange busreis, werden zij per autobus naar de evacuatie adressen ondergebracht. Uiteraard deden zich hierbij nogal eens pijnlijke momen ten voor. Er waren onder de evacué's vele grote gezinnen. Zoveel mogelijk werd ernaar gestreefd deze intact te laten en in hun geheel bij particulieren onder te brengen. Doch de omstandig heden bleken meer dan eens een onover komelijk beletsel. Dan kwamen er tranen bij moeders en kinderen, doch steeds kwam er de gelukkige oplossing, dat ze in dezelfde straat werden ondergebracht. Ook kwamen er kleine dissonanten voor. Zo b.v. het bezwaar van een juf frouw die zich had opgegeven voor het opnemen van een evacué en alleen maar een kind wilde hebben en dan nog met blauwe ogen. Dit evacuatie-adres is toen maar zonder verder praten afgeschreven. De evacué's tonen zich overigens zeer dankbaar voor hetgeen voor hen gedaan wordt. Veel praten zij niet, het mee gemaakte leed en de doorstane ontberin gen, gevoegd bij de nogal gesloten aard dezer mensen, maken hen zwijgzaam. Sommigen vertellen met enkele woor den, wat in hun geest nog als het meest verschrikkelijke rondspookt. We zagen onder de geëvacueerden ook in meisje, dat haar poes had meege bracht. Het kind wilde het dier niet af staan. De kleine meid was nu alleen nog bang dat in het huis, waarheen zij gebracht zou worden, een hond zou zijn die haar poes zou verjagen. Enkele grote gezinnen, die uit elkaar gerukt zouden moeten worden, zijn naar de cantine van de Zinkwitfabriek in Budel overgebracht. Zo hééft Eindhoven getoond, om met de woorden van de Koningin te spreken, het hoogste gebod van de naastenliefde te willen volgen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2