Wreed contrast: leven-dood! De Zeeuiv: onverklaarbaar verschijnsel Een plaats voor onze voet? Koningin, Prins en Prinsessen bij evacue's en in noodgebieden Overweldigende steun uit binnen- en buitenland houdt aan LEIDSCH DAGBLAD - MAANDAG 9 FEBRUARI .ren en ramen, opgelichte daken en drij vend huisraad. Zó snel kwam de vloed, dat men de verrassing kan zien, die zij I teweeg bracht, aan de pan met de pol- I lepel, die nog op het fornuis staat in I een overigens geheel uiteengereten en ondergelopen huiskamer, aan de boeren wagens met de klompen op de ook. welke tegen de dijk zijn opgespoeld. aan de stapel borden op de tafel, wellicht voor het ontbijt gereed gezet. Aan de dijk is men bezig met het verzamelen en transporteren van cadavers. Tussen de boerderijen vaart een kleine praam, bemand met vier man nen. Zij zoeken de overal in het rond drijvende dieren en duwen ze op naar de dijk. waar ze met een takel uit het water worden gelicht en op een platte wagen gehesen. Aan de dijk staat de boer. Men kan zijn gedachten slechts raden, want van zijn gezicht valt geen enkele emotie af te lezen. Bijna ongeïnteresseerd slaat hij deze gruwzame arbeid gade. Honderden, zo niet duizenden koeien zullen getransporteerd moeten worden. Alleen al in één stal kwamen er 150 om het leven. Het werk vordert uiterst langzaam, omdat de beesten moeilijk te bereiken zijn. Bovendien heeft men de nodige voorzorgsmaatregelen in acht te nemen. Zo werkt men met rubberhandschoenen aan en blijft zoveel mogelijk buiten directe aanra king met het water. water staande, tot onder de grote brokken beton te komen. Dagelijks worden nieu we doden gevonden Boulevard des doods Als buitenstaander kan men zich zo moeilijk een voorstelling maken van hetgeen hier gebeurde, van de oerkracht I van het water, van de visuele omvang en wij laten het onzichtbare nog buiten i beschouwing van de ramp. Misschien 1 dat het volgende ons benadert in zijn I afschuwelijke directheid. In de het laatst ondergelopen polder, de Numanspolder. zag een caféhouder de 3 meter hoge watermuur over een front van 250 meter in de verte naderen. Hij aarzelde geen ogenblik, maar riep zijn i gezin bijelkaar, startte zijn wagen en reed op volle snelheid naar de 700 meter verder liggende hoge dijkwal. De snel- 1 heid van het water was echter groter, en even voordat de auto de dijk bereikte, greep het water de wagen aan en sleur de haar in het kolken mee. Gelukkig i wisten de caféhouder en de zijnen zich op het nippertje veilig te stellen. Hier uit kan men zich wellicht voor ogen stellen met welk een snelle en brute kracht het water zijn brede weg baande. Een boulevard des doods Trots op het devies O, mijn ziel, wat buigt g'U neder Onze stadgenoot, de heer H. L. Leffelaar schrijft: Numansdorp, Zaterdagavond ER staat een geranium in de vensterbank. Aan de wand hangen bekende platen: ,,ln de Rimboe" (de tijger die uit het bosje tevoorschijn komt en de olifant die bij het bamboe staat), „Zoet watervissen" en „Reptielen". Het is de Lagere School van Bïnnensluis, in de bedreigde Hoekse waard. Maar deze schoolse attributen zijn de enige die herinneringen wekken aan normaler, opgewekter dagen. Nu zijn de klaslokalen in gebruik als opslagplaatsen van kleren en voedsel, als de gemeente-secretarie van Numansdorp omdat het Raadhuis ondergelopen is, terwijl het nieuwe gebouw, dat juist in aanbouw was, in de vloed werd opgenomen en vernietigd. Vanmiddag bereikten wij in een legervrachtwagen van de R.I.M.I. deze streek. Ondanks de wetenschap dat wij op weg waren naar het gebied van de rampspoed, was het moeilijk om ons dit bewust te zijn. Want hier en daar temidden van de onafzienbare watervlakte, waar nog droge gronden^^zien wij boeren aan het werk, vrouweq die met de boodschappentas ovej^^^ftaat gaan en kleine kinderen, die krijgertje spelen. Deze ramp is behalvl^B^ste- rend, dan ook wreed in de door haar gewekte tegenstellingen. Leven en dood gaan hand in hand en de grenslijn is soms nauwelijks bepaalbaar. Begrafenis trekt voorbij Boven het uitgestrekte geïnundeerde gebied gaat een oranje zon. ietwat vaal in het winterse licht, langzaam onder en zet de boven het water rijzende daken scherp als silhouetten aan. Leven en dood schuilen wellicht in de schoon heid èn de bruutheid van de natuur, die onredelyk in haar macht schijnt. Hier in dit schoollokaal, ook die vreemde tegenstellingen. Op het bord staan behalve de reken sommen. ook tekeningen: een kat voor stellende. met twee kippen op een vlotje balancerende. De kat houdt olijk een borrelglaasje in de handpal daar naast een vluchtige schets van vluchte lingen in een bootje tegen de storm ir.roeiend Maar ook duidelijker doet de tegen stelling: leven—dood zich gelden. Even voor de gemeente Numansdorp passeren we een begrafenisstoet. Voor op rijdt de lijkwagen, daarachter een kleine stoet personenauto's, kennelijk door particulieren afgestaan. w:ant op de voorruit is het urgentiebiljet aange plakt: „Afkomstig uit en bestemd voor het noodgebied De Hoekse Waard". Het verkeer uit tegengestelde richting mindert geen vaart en suist langs de i traag rijdende auto's. Men kan moeilijk afscheid van de doden nemen, daarom de traagheid; maar evenmin kan men gewillig afscheid van het leven nemen, daarom de haast. De straatweg van Binnensluis naar Numansdorp staat geheel onder een halve meter water. Stapvoets rijden de auto's zoekend naar het juiste midden, als het ware op de tast. langs de hui ten. die tot aan de kozijnen in het water •taan. Men passeert het Postagentschap. ..Gesloten", zegt een ironisch bordje Op de deur. die nog maar gedeeltelijk zichtbaar is. Verstijfde Car Eerst wanneer wij Numansdorp bin nenrijden dringt het weer tot ons door: het is geen tijd voor bespiegelende ge dachten. Langs de Schuringsedijk rijden takelwagens, amphibies, vrachtwagens en tractoren in een gestage stroom voor bij. Honderden soldaten, mariniers en personeel van de Luchtmacht lopen half hollend af en aan. Af en toe klinkt een bevel. Er rijden boerenwagens met de verstijfde lichamen van koeien, paarden, varkens en schapen naar het haventje, waar de cadavers afgevoerd zullen wor den naar Rotterdam om nog tot enige doel te kunnen dienen. In ,,'t Schippers huis" wemelt het van de mensen. De rook hangt als een dik gordijn van plafond tot vloer. Mannen dragen man den met brood en pakken met gecon denseerde melk binnen. In de achter kamer huist de staf van het Raadhuis. Ook hier weer te telefoon, de berichten, die haastig worden doorgegeven, volle asbakken en overal verspreid papier. De boer aan de dijk Nog geen uur later lossen wij de be manning van een takelwagen af en ver trekken langs de dijk in de richting van de plaats, waar de catastrophale Zon dagmorgen het wervelende water men sen. huizen en vee meesleurde Dan zien wij de huizen. Of eigenlijk: de ruïnes Afgebrokkelde muren, versplinterde deu- Op de nationale rouwdag werd in Je Nieuwe Kerk te Amsterdam, waar ingezamelde goederen voor de hulp verlening hoog lagen opgestapeld, een bijzondere oecumenische dienst gehouden, welke door Prinses Wil- hclmina werd bijgewoond. Prinses Wilhelmina verlaat de kerk na afloop van de dienst. Tragiek van de overval Verderop langs de dijk wachten drie doodkisten. Daar hebben wij onze opdracht, uit te voeren. Nog steeds wo'-dt een groot aan- tal vermist, in het bijzonder uit déze streek. Verticaal op de dijk ziet men de vage lijn van totaal in elkaar gestorte huizen. Er is niets blijven staan. De muren brokkelden als fondant af en bedolven de bewoners eer zij het wisten. De meesten van hen sliepen vermoede lijk nog toen de ramp zich over hen uitstortte. Men vindt hen dan ook zoals zij over vallen werden: in bed; de moeder en het kind, dat juist werd aangekleed; de man die zijn koffer pakte Met de takelwagen rijden wij de dijk af, het water in, dat tot aan de tree plank staat. Bij het eerste huis-restant, trachten wij wat brokken muur te lich ten, op zoek naar doden. Er worden kleren, prentbriefkaarten: „Gelukkig Kerstmis en Nieuwjaar", schoenen, een naaimachine gevonden. Mensen vinden we niet. want het blijkt ondoenlijk om tot aan de knieën in het Met het vallen van de avond keren we in Numansdorp terug, na urenlang vergeefs zoeken. Het vriest Het water draagt een vlies op haar huid mee. aan de huizen hangen ijspegels. Het is on mogelijk koud op de open takelwagen, die ons rijdt. Degenen, die deze tochten al zo vele malen hebben gemaakt, zijn monter en maken zelfs grappen. Wij, die eerst vandaag met het bergingswerk I kennis maakten, verwerken de indruk- j ken nauwelijks. Het is te veel om op te nemen. Bij ,.'t Schippershuis" stappen i wij uit en sloffen naar binnen. Het is er eivol, zoals overal in alle café's in deze gebieden: ook die in de stad, het is immers Zaterdagavond We zijn verbaasd er zoveel boeren aan j die, alsof men nimmer van dijkdoorbraak, overstroming of slacht offers van het water hoorde, zitten te kaarten en een Zaterdagse borrel drin- j ken. Onder hen zün er, die have en goed verloren en zij lachen even gul I als de anderen. Het is onverklaarbaar. De mens is onverklaarbaar als ver schijnsel. onuitroeibaar in zijn door- zettingsvermogen, koppig in zijn goe- de trouw, zo is de Nederlander, zo is vóóral de Zeeuw! Misschien is het daarom dat hij op timistisch blijft, ook al staat hij aan de voet van zijn verwoeste boerderij; is het daarom dat hij trots Is op zijn devies, zoals ik dén hunner hoorde zeggen bij wijze van antwoord:: „Luc- tor et Emergo"! Kerkdienst in schippershuis Zondagmorgen watervloed roept tot watervloed bij het gedruis van Uw waterstromen". In ..'t Schippershuis" waarvan de eigenaar en zijn gezin het onmogelijke presteren om de honderden (Ingez. Mert.-adv.j RESTAURANT „IN DEN VERGULDEN TURK"' VOOR UW DAGELIJKSE MAALTIJDEN werkers dag en nacht iets warms te bieden staat achter de bar, naast de j tapkraan, de dominee, die op deze Zon- dag een eenvoudige dienst leidt. „O. myn ziel, wat buigt g'u neder, waartoe zijt g'in my ontrust?" antwoordt de gemeente. Ook zij, die in rouw ge- dompeld zyn, die in één slag straatarm I werden. De dienst Is kort, want de meesten onderbraken hun werkzaamheden om hier aanwezig te kunnen zijn. Er ligt een flink pak verse sneeuw over 1 de wanordelijke straten. Het is welhaast j te guur om buiten enig werk te kunnen verrichten. Af en toe breekt een jagen- I de sneeuwwind los. Niettemin staakt I men het. werk niet. De mannen staan 1 met hun waterlaarzen stampend op de dijk en slaan de armen heen en weer om warm te blijven.... Impressies van ds J. Eygendaal uit rampgebied Ook deze week bij getroffenen Prins Bernhard heeft Zaterdag voor de derde achtereenvolgende dag bezoe ken gebracht aan getroffen gemeenten. Na te Soestdijk te zijn opgestegen, land de de Prins in een polder bij Zonne- maire, waar hij overstapte in een heli copter. Hij bezocht daarmede Dirksland, Herkingen, Middelharnis, Melissant, Stellendam. Goedereede, Zijpe, Bruinis- se, Ooltgensplaat en Willemstad. In al deze plaatsen sprak de Prins langdurig met autoriteiten en bevolking. In het bijzonder viel hem de voorbeeldige stem ming van de bevolking op en de wils kracht, waarmede het herstel van de dijken ter hand wordt, genomen. Na zijn tocht door de getroffen gebieden landde hij in Ypenburg. waarna hij in Den Haag de dagelijkse vergadering van het Rampenfonds bijwoonde. Des avonds hield hij een korte toespraak voor de ■y Aan een uitvoerige brief van onze oud- sladgenoot ds J. Eygendaal. thans predi kant te Hoofdplaat aan zijn kinderen te Leiden, ontlenen wij enkele bijzonder heden over de door hem meegemaakte gebeurtenissen Even vóór drie uur, in de nacht loeide de sirene van het Gemeentehuis. Ik be greep direct, dat de dijk gevaar liep. Wij kleedden ons vlug warm aan. Ik kon niet radio, waarin hij mededeelde ook deze week de rampgebieden te willen bezoe ken. Hij bracht een woord van grote hulde aan de vele naamloze werkers, die ons land voor een nog groter ramp heb ben behoed en die alle krachten hebben ingezet om nood te lenigen, levens te redden en het herstel voor te bereiden. Koningin Juliana is vanmorgen te halfacht naar Spijkenisse op Voorne- I Putten vertrokken om te trachten van daar uit met een boot van Waterstaat een tocht naar verschillende eilanden te maken. Zij was voornemens dorpen te bezoeken waar nog mensen wonen. Koningin Juliana zal, evenals Prins Bernhard. in de loop van deze week een bezoek aan Texel brengen, nadat zij ook nog andere getroffen gebieden heeft be zocht. De Prinsessen Beatrix en Irene brach ten Zaterdag bezoeken aan de evacué's uit Schouwen en Duiveland die in Soes- terberg zijn ondergebracht, waar zij o.m. speelgoed aan kinderen uitdeelden. In Doorn brachten zij een bezoek aan vluchtelingen uit Zierikzee, evenals in De Bilt en Renswoude. Gisteren hebben zij met Prinses Mar griet een vlucht gemaakt boven de ge teisterde gebieden. De Koningin en de Prins waren van oordeel, dat het nood zakelijk is dat hun dochters zich een volledig beeld vormen van de ontstel lende ramp, die ons volk heeft getrof fen. Minister-president Drees heeft even eens een vliegtocht, over het getroffen gebied gemaakt en heeft bovendien be zoeken gebracht aan enkele getroffen gemeenten. Op het vliegveld Valkenburg bezichtigde hij de hulpverleningsorgani satie. geheel bovenaan de dijk komen. Tonnen water werden door de storm over de dyk geworpen en aar. de binnenkant van de dijk werden gaten geslagen. Het zou eerst om 4 uur 'mog watei zijn en reeds om 3 uur zwalpt het zeewater de dorps straat in. Wanneer die nacht de dijk bezweken was. dan zou waarschijnlijk de helft van het dorp zijn weggevaagd, daar het ernstigste gat juist voor het dorp ontstaan was. Maarde dyk hield het. Althans dat gedeelte, dat voor ons van het grootste belang was. Wel sloegen er drie grote gaten, die twee kleine polders onder water zetten. Toen het daglicht een kans gaf om een en ander te overzien was het duidelijk dat wy door het oog van een naald gekropen Ik heb grote bewondering voor de mentaliteit van de Zeeuwen. Geen ge- I praat of gekanker. Alleen maar werken, gespannen er fel. En toch altijd weer I leute! Doch niet uitbundig of uitge- j laten. Voordat de vloed weer opkomt, moeten de gaten dicht. Honderden mannen werken, zweten en kraken in hun bot- ten. Maar ze zetten door. Geen gerol i van strootjes: geen geroep om koffie. Er j wordt alleen maar gewerkt. In Biervliet liet dominee Wiebosch de dienst beëindigen toen de sirene ging. i Men wist daar nog niet, dat wij een halve nacht gevochten hadden. Ik kon op de dyk niet blijven, want je woel er i weg. Maar de jongekerels vormden een I keten van vyf man. hielden de zesde 1 vast. die een zakje klei in het gat moest gooien. Als hij dat karwei volbracht had, Binnen twee dagen was in Zweden een bedrag van een millioen Zweed se Kronen voor de slachtoffers van de watersnood in Nederland bijeen gebracht. Het gehele Zweedse volk leeft mee met onze landgenoten, die zo zwaar getroffen zijn. Een bijzondere wijze van offere'n is georganiseerd in het stadje Köeping in Midden Zweden. Op Zaterdag en Zondag moeten alle voetgangers, die een van de zes bruggen in het stadje passeren, een bijdrage geven voor het fonds dat gesticht is voor de hulpverlening aan Nederland. De foto toont Prinses Christina, die de bijdrage van haar en haar schoolkameraadjes overhandigt aan de Nederlandse gezant te Stockholm de heer W. A. A. M. Daniels. smeet de wind zijn zak soms honderd meter ver weg. Intussen brachten taxi's en vrachtauto's, ouden van dagen en moeders met babies in veiligheid. Toen het water vfeer zakkende was en iedereen even uitrustte, klonk opeens de sirene. Groot gevaar! Op een geheel nieuwe plaats, was opeens een straal van bijna een meter middellijn gaan spui ten Het zeewater stroomde het dorp in. Wie zou sterker zijn? Het water of de mens? Ditmaal won de mens weer Straks gaan we dan weer slapen, met een sterke Westenwind en om zes uur hoog water. De dijk aan alle kanten gewond en vol verband van al die zak ken. Zal de dijk het houden? Wij hopen en vertrouwen. God weet het. Dat we nog bestaan, zien we als een wonder. Waarom wij gespaard en anderen niet? Vragen, waar je niet van los komt. Je kunt alleen maar heel erg danbaar zijn en erg ootmoedig worden. Ik kende de kracht van het water door de echt Indische bandjirs. Maar dit hier was niet mis. Betonblokken van zeker 2000 kilo waren honderden meters van hun plaats gesmeten. Als Hij die de winden hun spoor en hun baan wijst, ook een plaats voor onze voet heeft, zie, dan zijn we tocl} wel goed geborgen! Circa 25 millioen voor Rampenfonds Het Nationaal Rampenfonds heeft tot Zaterdagavond reeds bijna 25 millioen gulden ontvangen. Het is ondoenlijk, een opsomming te geven van de talloze gaven, die landgenoten en buitenlan ders schenken ter leniging van de nood. Enke'e treffende voorbeelden mogen van die offerbereidheid getui gen. Tijdens de gedenkdiensten in het zelf zo zwaar getroffen Zierikzee werd niet minder dan ruim twee en half duizend gulden gecollecteerd. De bevolking van de gemeente Watcrlandkerkje in Viest Zeeuwsch Vlaanderen, in totaal met meer dan 555 inwoners, bracht ruim i f 11.000 bijeen of meer dan twintig gul- I den per inwoner. Ongetwijfeld tot dus verre een record. De Koreavrijwllligers hebben telegra- I fisch f. 10 000 overgemaakt. Een ton Met kracht is overal in de geteis terde gebieden het herstel- en op bouwwerk ter hand genomen. Op verschillende plaatsen zijn reeds innzionlijke vorderingen gemaakt. Hier zien we de werkzaamheden voor het herstel van de spoorweg van Bergen op zoom naar Goes. werd ontvangen van Van Gend en Loos I en van de Rotterdamse Beursbezoekers, evenals van de gemeenteraad van En schede, van de Prov. Noordbrabantse I Electriciteits Maatschappij en van dc Vereniging van de Tabakshandel en de Orde van Vrijmetselaren. In Nieuw Vennep zal de eigenaar van twee kleine huizen deze op 19 Februari i laten veilen ten bate van het Rampcn- fonds. De KLM zit „tot de nok toe" vol met I vervoer van door het buitenland ge- i schonken goederen. Buitenlandse lucht- vaartmaatschappijen hebben hun be- I langeloze diensten aangeboden om by het vervoer te helpen. Inderdaad is de steun uit het buiten land overweldigend: Italië bracht reeds meer dan een half millioen bijeen, in Venezuela werd reed f. 135 000 gegeven, de Finse regering stelde een millioen gulden ter beschikking, in Noorwegen werd een half millioen gulden gecollec-, teerd, de in Zweden verzamelde goede ren worden geschat op een waarde van drie en een half millioen gulden, een Zwitserse verzekeringsmaatschappy schonk een ton, uit Oostenrijk Is reeds voor' een waarde van vier ton goederen verzonden, in Zwitserland staan met minder dan twintig goederenwagens vol- gpladen klaar voor verzending haar ons land. Inmiddels is dc Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles bpnoemd tot voorzitter van de door Eisenhower ingestelde hulpverlenings commissie.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2