Brabants Nieuwsblad NEDERLAND ROUWDE OM Z'N DIERBARE DODEN DE DIJKEN GAAN DICHT w AMUSEMENT LAG STIL, VLAGGEN HINGEN HALFSTOK Rampenfonds: 24 millioen DULLES EN STASSEN terug naar V.S. In alle vroegte trokken duizenden ter kerke Prins bezocht noodgebied Ongelukken in Texas Mau-Mau sloeg weer toe Hilversumse studio .aaandag 9 Februari 1933 12e Jaargang No. 97 Commissie van Toezicht: Drs. R X v! H^SELT V°or GoH, Koningin en Vaderland WAARIN OPGENOMEN DAGBLAD „DE GRONDWET" EN „DE ZOOM", - 4 Kantoren: Roosendaal. Molenstr. 11, Tel. 2243 (Adm.), 2244 (Red.); Bergen op Zoom, Zulvelstr. 39, Tel. 158 (Adm.), 1680 (Red): Oudenbosch, St. Bernaertstr. 80. Tel. 187, Abonnementsprijs 44 ct. p. w„ p. lew. 5.70 p. post 6.30 bij vooruitbet.; losse nr. 13 et. „Waar leed is, is Gods zegen nabij" (H. M. de Koningin in haar radiorede) Afgelopen Zondag stond in het teken van de Nationale gedenkdag. Van alle regeringsgebouwen en van vele particuliere huizen hing de driekleur halfstok. DEN HAAG, 8 Februari (AP) In het gehele land en ook daarbuiten hebben vandaag millioenen mensen de doden her dacht, die vorige week door het water op zo'n wrede wijze uit het leven werden weggerukt. In de kerken werden speciale rouw diensten gehouden, terwijl Hare Majesteit de Koningin in een radio-rede in herinnering riep „de moed, door zovelen betoond in de nood, de verschrikkingen doorstaan door hen, die van ons heengingen en door hen, die bij ons bleven met het zware lot, dat zij thans dragen", 's Morgens woonden Hare Majesteit de Koningin, Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene de kerkdienst bij in de Nederlandse Hervormde Kerk in Baarn. Overal in den lande werden we vanmorgen getroffen door hetzelfde beeld. Bijna huis aan huis wapperden de vlaggen in de grote steden halfstok in een flauw windje, terwijl zich langs de straten duizenden naar de kerk spoedden om de herden kingsdiensten bij te wonen. Overal luidden de een half uur lang de klokken. Prinses Wilhelmina bezocht 's morgens de dienst, die werd verzorgd door prof. Berkelbach van der Sprenkel, in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. Ook de andere ker- 99 Vóór de zestiende 99 Krachtig herstel wordt snel uitgevoerd (Corresp. en ANP) ROOSENDAAL, Zondag De Kwartiersedijk onder de gemeen te Fijnaart is thans nagenoeg geheel hersteld en zelfs nog extra verzwaard. Het gemaal „de Eersteling" werkt weer en het water wordt nu met spoed afgevoerd. Bij het voormalige Fort de Hel is de dijk ook dicht. Men is thans met kracht bezig niet het herstellen en verzwaren van de buiten dijken langs de Mark. Met draglines wordt klei uit de gorzen ge graven dat als materiaal dient. Met hoopt over 8 weken dit hele «id to hebben. v - i- Ook is men begonnen met het dichten van een gat van 16 meter in de dijk bij de Nieuwsluis onder Willemstad. Daartoe wordt 150 meter van de buitendijk een zware dam gelegd. Allerwegen haast men zich met het herstel. Duizenden zak ken zand worden neergestort in de bressen die het water gesla gen heeft. Onder Lepelstraat werken o.a. ca. 200 man Franse Genie-troepen. „Het'moet klaar zijn vóór de zestiende" zeggen de militairen. Ze werken er ook aan een bailey-brug over de Ligne. De Koeveringse dijk is al weer te berijden met hoge vrachtauto's. In de richting van Ossen- drecht hebben zich Zaterdag on afgebroken colonnes vrachtwa gens vol steenpuin voortbewo gen. In de Binnendijk ten noord westen van St." Annaland zijn Zaterdag vier gaten gedicht; tientallen dijkwerkers, water bouwkundige ambtenaren, chauf feurs, hebben urenlang in regen en sneeuwbuien een zwaar ge vecht geleverd. Rode Kruisaf- delingen zorgden ervoor dat het werk nog enigszins dragelijk Prinsessen maakten rondvlucht was. Volgende week zullen de dijken vond St. Annaland weer bestand zijn tegen het water. De gaten in de binnen- en buitendijk van Poortvliet zijn eveneens dicht. Beide dijken kregen twee bressen. Het dorp is wel nog steeds geisoleerd, maar Zaterdag is voor de eer ste maal sinds de ramp geen vloedwater meer binnengedron gen. Meer dan de helft van het plaatsje staat nog onder water. De 1500 van de 1700 inwoners hebben zich verzameld rond de hoge gedeelten bij het raadhuis. Slechts in dringende gevallen kunnen zij het plaatsje Tholen bereiken met roeiboten en rub- bervlotten. Sdherpenisse is thans al te bereiken met hoge vrachtauto's. Zaterdagavond is Poortvliet weer aangesloten op het electriciteitsnet. TYLER, 8 Febr. (AFP-Reuter). Bij een botsing tussen twee au to's in de omgeving van Wea- therford in de Amerikaanse staat Texas zijn Zaterdagavond negen personen om het leven gekomen. ür.dei'- kwa- men zes negersoldaten om. Te Tyler, eveneens in Texas, kwa men Zaterdag negen personen om het leven bij een brand in een huis. Zeven van deze slacht offers, alle negers, waren kleine kinderen. ken in de hoofdstad waren vol. Bijna niemand bleef thuis. In de katholieke; kerken in ons land werd öyïi schrijven van het Episcopaat voorgelezen, waarin werd gewezen op het waarschuwende teken, dat God met de watersnood heeft willen geven. Of zoals de Koningin het uitdrukte „God doet thans een beroep op onze geestelijke veer kracht en op ons vertrouwen in Hem". Wanneer we dit teken be grepen hebben, dan is de uit komst nabij. Want overal waar leed is, is zeggen nabij Ook de middag en de avond stonden geheel in het teken van de rouw. Het amusement lag in het gehele land stil en de enkele mensen, die zich op straat bega ven, waren in volkomen rouw- stemming. In de huiskamers klonk alleen sobere muziek. De afgezant van de H. Vader, mgr Lambertini hield voor de Nederlandse radio een korte toe spraak, waarin hij hulde bracht aan ,,'t werkzame Nederlandse volk dat ten aanzien van de over stromingsramp zo'n broederlijke eenheid aan de dag heeft ge legd". Ook in 't buitenland zijn van daag op talrijke plaatsen her denkingsdiensten gehouden. In het Nederlandse College in Rome werd een H. Mis .'-'elebreeru, j w&ar&ij Gods- bijiiéiOd vford in geroepen voor de ramp, die Ne- j derland heeft getroffen. Ook in f Canada en Australië stroomden r. duizenden .Nederlandse emigran. fl ten naar de kerken om hun g'e-; troffen landgenoten te herden-1 ken. Deze Duitse ondercommandant van een onder Amerikaans bevel staande patrouille, welke hulp verleent in het getroffen gebied is niet in het bezit van een bord, doch weet zich met deze geëmail leerde reclameplaat snel aan te passen. DEN HAAG, 7 Febr. (ANP) De rekening van het Natio naal Rampenfonds blijft aan zwellen. Zaterdagavond had men reeds een bedrag van 24 millioen gulden bii elkaar. PRIJSOPDRIJVING voor het goede doel GELDERMALSE V, 6 Febr. (ANP) Ter veiling van Geldermalsen vierden Vrijdag o.m. aangevoerd drie kisten goud zinetten waarbij werd aangekondigd dut de op brengst zou worden overge maakt aan het Nationaal Rampenfonds. Zij verwissel den van eigenaar voor f 71, f 83 en f 86, doch de kopers brachten ze opnieuw in vei ling en toen gingen zij van de hand voor f 96, f 103en f 118. Dit spelletje herhaalde zich enige malen, totdat het totaal bedrag tot f 3600 was opge lopen! De laatste koper wilde er nog niet over beschikken: hij schonk de dure appeltjes - totaal 60 kg - aan de geëva- caeerden in de Ahoy-hal te Rotterdam! Het veilingbestuur besloot het over te maken bedrag tot f 10.000 aan te vullen! NAIROBI, 8 Febr. (Reuter). - Leden van de „Mau-Mau" heb ben Zaterdagavond een blanke bedrijfsleider op een boerderij bij Njeri, ten Noorden van Nairobi, vermoord. De eigenaar van de boerderij werd gewond. 7-JARIG JONGETJE VERDRONKEN COEVORDE.V 7 Febr. (ANP). - Vrijdag is de 7-jarige Riekus A rends in de sluis op de Vosse- belt, nabij G'oevorden verdron ken. Het jongetje werd 's morgens naai' school in Coevorden ge stuurd. Later op de morgen ont dekte een zusje, dat hij niet op school aanwezig was. Bij een in gesteld onderzoek ontdekte men een spoor in de sneeuw, dat naar een gat in het ijs van de sluis leidde. Na enige uren dreggen kon het lijkje geborgen worden. Hulpprogram voor ons land in de pen BRUSSEL, 8 Febr. <AP-Retl- ter). - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, en de directeur van de MSA-hulp hebben vanavond de terugreis naar de Ver. Staten aanvaard. De afgelopen veertien dagen hebben zij besprekingen gevoerd met de regeringen van België en Luxemburg. Voor het Amerikaanse gezel schap Zaterdag van Schiphol naar Brussel vertrok vertelde Foster Dulles nog aan de pers. dat Nederland geholpen zou worden. Hij prees ons land voor de vlotte wijze, waarop het de kwestie van het Europese legér had behandeld. De minister het zich niet uit hoe groot de steun verlening aan Nederland zou be dragen. Dit zal aan de hand van rapporten over de ramp nog wor den onderzocht. Volgens A.P. heeft de Neder landse minister van Buitenland se Zaken, mr Be-yen, tegenge sproken dat ons land genood zaakt zal zijn, zijn verplichtingen in het kader van het Atlantisch Pact op te zeggen, indien het geen nieuwe Amerikaanse hulp zou ontvangen. De minister zeide dat nog niet vast stond in hoe verre de door de watersnood aan- gerichtte schade invloed zou uit gerichte schade invloed zou uit oefenen op het herbewapenings program. Op de nationale gedenkdag, woonde het Koninklijk gezin de dienst van de Nederlands Her vormde Kerk te Baarn bü-^ DEN HAAG, 7 Febr. (ANP) Z.K.H. Prins Bernhard bracht vandaag, Zaterdag, voor de der de achtereenvolgende dag een bezoek aan de getroffen gebie den. In een polder bij Zonnemaire stapte do Prins uit zijn vliegtuig en werd vandaar per helicopterk naar Dirksland gebracht, waar hij zich onderhield met voorbij-:; trekkende evacué's. In verschil-1 lende plaatsen op Goeree-Over- flakkee en Schouwen-Duiveland alsook in Willemstad stelde de Prins zich van de toestand op de hoogte en sprak er langdurig met de burgemeesters en de be- volking. Vervolgens woonde Z. K.H. een vergadering bij van het nationale Rampenfonds en be- zocht hij het gebouw van de Re- gerings-Voorlichtingsdienst waar I hij een aantal verzoeken van de door hem bezochte burgemees ters aan de berichtendienst door gaf. Zondagmiddag hebben de Prinsessen Beatrix. Irene Margriet een vlucht gemaakt bo ven het getroffen gebied. Hun' ouders zijn van oordeel dat het noodzakelijk is, dat de Prinses-," sen zich een volledig beeld vor men van de ramp, die ons volk getroffen heeft. De oudste twee Prinsessan had den Zaterdagmiddag reeds on verwachte bezoeken gebracht aan de evacué's te Doorn cn Soester- berg, waar zij de kledingmagazij nen voor de getroffenen inspec teerden en de kinderen met speelgoed verrasten. Naar het kabinet van de Ko-ij ningin mededeelt, zal H.M. in da loop dezer week wederom enigd bezoeken aan de noodgebiederl brengen en daarbij ook Texel be-g zoeken. HILVERSUM, 7 Febr. (ANP) Zaterdagavond, na de dage lijkse toespraak van dr ICortenhorst, heeft "prof. dr B. Kors O.P., voorzitter der Nederlandse Radio-Unie, over de beide Hilversumse zenders mededeling gedaan van een grote actie, welke de gezamenlijke omroepverenigingen gaan voeren ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Deze actie zal worden ondernomen om de bewonderenswaar dige offervaardigheid van het Nederlandse volk te blijven aan moedigen, óók als de grootste spanning geweken is. Deze radio- actie wordt gevoerd onder het motto „Beurzen open dijken dicht". Het gironummer dat men voor I en ook grote, van f 1.000.en deze actie gekozen heeft is zeer I meer. eenvoudig: 17. Het Postbusnum- r->Q -• mer in Hilversum, waarheen deZ®terdagavond" postwissels kunnen worden ge-S1"311 °pen' zonden luidt eveneens: 17. Men J h! if? h! afhanSen van hoeft slechts te adresseren aan ?®.Wd»,.die de mededelingen en „Beurzen open, dijken dicht" te' Hilversum. Het correspondentie adres is: Suzannapark 6, Hilver- ium, dat, onder kengetal K 2950, ;elefonisch met vijf lijnen is aan gesloten: 2545, 2546, 2675, 9075 e< >275. De eerste uitzending van dczl ictie zal deze Maandagavond n: iet nieuws van 8 uur geschieden le tweede op Zaterdagavond 1 rebruari op dezelfde tijd, in bei le gevallen over de twee Iers. De f 30.000.—, welke de AVR< et zij ij programma „Zoden aai le dijk" binnenkreeg, zullen aai iet nieuwe fonds .worden over ;edragen. Het ligt in de bedoeling dt lieuwe radio-actie volgens hé systeem van „Haak in" Maan- lagavond te openen met een pro- Igramma. waarin de Koninklijk» Militaire Kapel concerteert. Op de grond zittend.... Nauwelijks was Zaterdag de eerste oproep ten einde of de vijf telefoons begonnen te rinke len! Daarop had men niet gere kend. Het bureau was voor der gelijke arbeid nog niet klaar en zou Maandag worden ingericht. PTT-monteurs. die Zaterdag de telefoons hadden aangesloten hadden deze in nog lege kamers provisorisch op de grond ge plaatst. Programmaleider Hoek van de NCRV was echter toevallig in de buurt en na diens noodkreet snelden andere om- roepfiguren, o.m. de omroepse- cretaris van de VARA, J. B. Broeksz en zijn echtgenote toe om mee te helpen met het aaïi- nemen van de telefoontjes. Enkele wonderlijke uren volg- den. De telefoons kwamen bii wijze van speken witgloeiend te staan en er kwamen spontane re acties uit het gehele land. Op de grond zittend bij de telefoons werden de mededelingen en gif ten van luisterend Nederland ge noteerd en de toezeggingen >1 roomden binnen: kleine giften aanbiedingen tussen de muzie! door vereisen. Men zal niet aarzelen er twee uur aan te besteden, als het een „dijkdoorbraak van milddadig heid" «rnrrlf De Bilt verwacht: TIJDELIJK SNEEUW Zwaar bewolkt met tijdelijk sneeuw. Matige tot krachtige Zuici-Oost. lijke wind, later op de dag in het Zuid-Westen mogelijk ruimend naar Noord-West en enkele regen- of hagelbuien. Matige tot lichte vorst. In het Zuid-Westen echter liche vors tot temperaturen om het vries punt. (Geldig van Ma dagoch- end tot Maandagavond). Het weer in Europa Weer: Max. Temp. Oslo: motsneeuw 19 Londensneeuw 2 Amsterdamgeheel bew. 1 Brussel: gsheel bew. —1 Parijssneeuw 3 Frankfort: zwaar bew. 5 Münchenzwaar bew. 9 Zurichnevel ,3 Wenen: geheel bew. 5

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1