NEDERLANDSE VOLK STROOMT SAMEN OM TE GEDENKEN Mannen in noodgebied werkten verbeten door Ruim 24 millioen Coasters Westland en Salland vergaan -ê- Nederland Prinsesjes bij évacués Amerikanen doen hier goed werk Zandzakken zwieren door de lucht Naamloze jongen doet naamloos groot werk Uitkering aan slachtoffers Mansholt wil boeren van rampeilanden elders kans geven Terug naar Kruisland i-5 Maandag 9 Februari 1953 Achtste Jaargang Nummer 2368 HetVrneVölk DEMOCRATISCH-SOCIALISTISCH DAGBLAD - HOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL Van een onzer verslaggevers) Overal waar leed is, is zegen nabij. Deze troost heeft koningin Juliana bet Nederlandse volk meegegeven, toen zij het toesprak in een nationaal pro gramma, dat Zondagmiddag om één uur over de beide Hilversumse zenders werd uitgezonden. De rede van de Koningin was bet hoogtepunt van deze snceuw- licbte maar sombere dag, precies één week nadat het water zuidwestelijk Neder- land verwoestte. Smetteloze sneeuw en een onwezenlijke stilte. Meer op een vredige winterse dag, dan op een dag van nationale rouw leek deze Zondag. Maar de duizenden vlaggen halfstok, de gesloten bioscopen en theaters, de inkeer in de kerken en het ernstige radioprogramma hebben deze dag een karakter gegeven van droefheid en gedachtenis. Een ootmoedige stilte na de storm. Zaterdagavond bad het tot vér over de grenzen van het va- »T i r> i- tierland zijn weerklank vond", zei de rsationaal Kampen!onas Koningin en zij liep daarmee voor- 9 1 nsn non rmlrlpn rrpfplrl uil °p de weken en maanden, die na ZT.you.UUli ^uiutui deze Zondag zullen komen, en die in De gezamenlijke radio-om- het teken moeten staan van een eensgezinde wederopbouw van wat in roepen zullen op verzoek één ontzettende nacht werd verwoest, r, e j Een donkere stem sprak na haar van liet Kampentonus een rede tegen de achtergrond van een artiV hppinnen onder het crgel' dat het volkslied speelde de actie lieg]nnen onuer nei lwaalfde strophe van het Wilhelmus: mol to ..Beurzen open, de Strophe van de wil des Heren, die anders is dan de mensen soms wén- dijken dicht Met deze sen. actie wil men de offervaar digheid in Nederland leven dig houden, ook als de grootste spanning geweken Koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene f hebben Zondagochtend de dienst in IS. want de ellende blijft. de Hervormde kerk. in Baarn. die geleid wera door ds Vermaat, bijge- Aldus heeft de voorzitter van de WCOnd. Prinses Wilhelmina woonde Nederlandse Radio ünie, prof. dr J. jn Amsterdams Nieuwe Kerk de B. Kors O.P. Zaterdagavond door de oecumenische dienst bij, die op het radio meegedeeld. Het gironummer laatste ogenblik geleid moest wor- voor deze actie is 17. Het postbus- der. door ds M. Groenenberg, omdat nummer in Hilversum, waarheen prof. dr S. F. H. J. Berkelbach van .„--Jon oei Sprenkel door een spoorwegon- bijdragen gezonden kunnen worden n,et m U(d kon |ljn is eveneens 17. (Zie verder pag. 2) lllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De prinsessen Beatrix en Irene brachten Zaterdagmiddag in Doorn onverwacht een bezoek aan de évacué's die juist uit Zierikzee waren aangekomen. Ze bezochten het ont- vangcentrum in de openbare school en namen de magazijnen in ogen schouw, waar de vluchtelingen van kleding worden voorzien. De kinderen van de pas aangekomenen werden verrast met speelgoed. Om ongeveer half zes hebben zij onverwacht ook nog een bezoek gebracht aan de évacué's uit SchouwenDuiveland die in het bondshuis van de Neder landse Protestanten Bond te Soester- berg zijn ondergebracht. Zij deelden ook hier speelgoed uit aan de kin deren. „Hoe dieper de nood, die zijn of- geen uur worden gemist aan het fers nam, des te dieper is tevens in harde werk op de dijken. Daar, mid- dc harten het beginpunt gelegd voor j den in het water, maar gelukkiger een verbroedering der mensheid, die j nog dan wie ver van hun verwoeste dorp in geïmproviseerde verblijven moeten leven, herdachten zij wat zij verloren: op Tholen, in Zierikzee. in Stellendam, aan het Zwin, overal v aar het water toesloeg. Nederland had behoefte aan deze ingekeerde dag na een week vol ram pen. Maar Nederland had deze zelfde dag evenveel behoefte aan sterke mannen, die doorwerkten aan het herstel En in koortsachtige haast hébben zij gewerkt. In het weekein- de vielen tientallen gaten dicht, en nog nimmer he eft Rijkswaterstaat da vuisten zó gebald. Deelde niet de Directeur Generaal mee. dat al over enkele dagen een volledige kaart van de dijkgaten ge reed zal zijn? Dan zal onmiddellijk de urgentie worden bepaald van het herstel der verschillende gebieden. Hulpwerk ging gewoon door En ten slotte: de hulp, die Neder land zo hard en hard nodig heeft is doorgegaan, óók deze stille Zondag. Vier en twintig millioen gulden is er tot nu toe bij het Rampenfonds bin nengekomen, niet geteld de ontzagge lijke materiële hulp. Bij stromen en stromen blijft het buitenland de lage Koninklijk gezin ter kerke geval niet op tijd aanwezig kon zijn. In alle Nederlandse kerken is op deze Zondag een inzameling gehou- acr. voor het Nationale Rampen fonds. Ook de Joodse Gemeenten in het gehele land hielden speciale diensten, evenals Vrijdag de Moham medaanse Raad. „In deze dagen van gevaar en leed" zo richtte zich de Wereld raad der Kerken in een boodschap tol ons volk „groet de Wereldraad de Nederlandse Kerken met Psalm 46: „God is onze toevlucht en sterkte, ten zeerste bevonden een hulp in benauwdheden. Daarom zullen wij niet. vrezen al verplaatsten zich de aarde en al wankelden de bergen in heu hart der zee..." Dijk eiste hun krachten Oude mensen eri kleine kinderen zijn in Zeeland de kerken binnen gestroomd. Géén jonge en krachtige mannen. Die konden geen dag en De ramp van het verzwelgende water is voorbij. Voorbij? Nee. Het herstel begint pas en het zal maan den, jaren duren. Maar de machte loosheid is voorbij, de onbeschrijfe lijke angst dat er niets meer aan te doen was, dat de hulp te laat kwam Voor bijna veertienhonderd is de hulp te laat gekomen. Maar voor al die tienduizenden anderen is een nieuwe week begonnen, een week van herstel en vernieuwing. Dat heeft deze droeve, winterse Zondag Ne derland geleerd. (Van een onzer verslaggevers) Verschillende publicaties hebbende afgelopen dagen gewag gemaakt van de wijze waarop de Amerikanen te werk zouden gaan bij het dichten van dijkgaten. Volgens die verhalen zouden de Amerikaanse troepen daarbij gebruik maken van Baileybruggen, die zij zouden leggen van het ene kapotte punt naar het andere, waarna men volgens het verhaal deze bruggen vol gooit met stukken beton om dit alles daarna te laten springen. Wij zijn bevoegd namens de staf der Amerikanen mede te delen, dat dit verhaal op louter fantasie berust. De staf noemde deze manier van wer ken een fantastische geldverspilling, waarvan men misschien in oorlogstijd gebruik zou kunnen maken, maar die in vredestild nog nimmer is toege past en ook niet toegepast zal wor den. De Amerikaanse troepen doen vooral in Noordwest-Brabant uitste kend werk: zij dichten dijkgaten en leggen geheel nieuwe dijken aan. Maar Baileybrugmatc ieal is er op het ogenblik in heel Nederland niet te vinden. - lllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllll ryO HET den wil des Heren Zj Op dien tijd ha,d geweest, Had ik geern willen keren Van U dit zwaar tempeest. Maar de Heer van hierboven, Die alle ding regeert Die men altijd moet loven, En heeft het niet begeerd. iiiiiiiiiliiiiiliiillliililllilllllllliliiiiililllllilliilliil Volendamse kotters weer terug Acht van de achttien Volendamse kotters, die vorige week hulp gingen brengen aan de overstroomde gebie den, zijn thans in hun haven terug gekeerd. Zij hebben vooral in het begin van de week door het brengen van voedsel veel goed werk kunnen doen. Toen andere schepen terugkeer den achtten zij hun taak afgelopen. De vorige burgemeester van Hoge en Lage Zwaluwe, de heer J. Gotwaldt. thans burgemeester van Etten, is zolang er geen nieuwe burge meester is benoemd, tijdelijk weer autoriteit van zijn vorige gemeente. Uit de wirwar van berichten over de watersnood zijn eerst «thans de droeve tijdingen opgedoken over het vergaan van twee coasters, die beide onder Nederlandse vlag voeren. Het waren de Westland en de Salland. die naar men thans aanneemt tijdens de storm van verleden week Zondag zijn onderge gaan. De Westland was een kustvaarder van 426 bruto registerton van de rederij Agence Maritime Joh. D. Vets en Co te Antwerpen. Het in 1931 bij de Gebr. Pot te Bolnes gebouwde scheepje was Vrijdags voor de storm onder bevel van kapitein Penning uit Maassluis van Brunsbüttel aan de monding van de Elbe in Duitsland vertrokken naar.Kinslin in Engeland. Sindsdien heeft men niets meer van het schip of zijn tien koppen tellende bemanning vernomen. De Salland was 297 bruto register ton groot en verliet vlak voor de storm het Engelse Kanaalplaatsje Par om koers te zetten naar Stock holm. Het schip was eigendom van de Gebr. J. en M. Teekman te Delf zijl en was in 1951 te Alphen aan den Rijn op de scheepswerf De Vooruit gang van stapel gelopen. Geruchten willen, dat twee sloepen en enkele luiken van de Salland aan gespoeld zijn, doch zekerheid hierom trent heeft men in Nederland nog niet. (Van een onzer verslaggevers) Hij is negentien jaar, woont in Amsterdam en gaat nog op school, ten naam heeft hij niet. net zo min als de duizend anderen die tien dui zend naamlozen van daken hebben gehaald en uit bomen hebben ver lost. Hij is negentien jaar. een jongen nog. Maar hij kwam bij eerste op roep. Een schip bracht hem van Rot terdam naar een plaats die hij zich niet meer herinnert. Een helicoptère bracht hem verder naar Zierikzee. Daar stond hij vorige week Maan dagnacht in een korte broek, die pad vinders dragen, bij de Rode-Kruis post en meldde zich. Zaterdagnamiddag is hij weer ver trokken. Voor het overbrengen van berichten naar Tilburg, en voor een kort verlof. Maar hij is niet naar Amsterdam gegaan naar zijn fami lie. Hij is nu alweer in Zierikzee. de spookstad. Hij is alweer op Schouwen-Duive- land. waar hij bij Nieuwerkerk" tij dens de dagen van de redding al leen op het dak van een schuur bleef wachten tot de rubberboot, die af geladen met drenkelingen te zwaar zou zijn geworden als hij was mee gegaan, terugkwam. Een deel van het dak stortte in, en de jongen viel in het ijskoude water. Hij klom terug, en wachtte uren op de boot. Sprak moed in Hij waakte gedurende de nacht bij de gewonden aan boord van de At lanta, die onderweg naar Rotterdam waren. Hij gaf hun te eten, sprak in zijn jongenstaal bemoedigende woor den en warmde de wezenloos verkil de kinderen, als de moeder hen niet meer kon houden. Een geredde man sloeg hem, in eer vlaag van waanzin tijdens de tocht naar Rotterdam tegen de grond en vloekte hem uit. Terug van de eerste vaart met de gewonden ging hi; weer met de rubberboten mee. Met een andere jongen peddelde hij naar de boerderijen en bracht red ding, waar een menselijke stem nog de kracht had antwoord te geven op zijn geroep. Hij voer 's nachts en had alleen maar angst, dat het prikkeldraad de rubberboot zou scheuren. Tijdens een van die dagen borg hij met anderen bij een dijkgat dertig aangespoelde doden. Oudere man nen, die alleen nog maar bereid wa ren te sterven, heeft hij van daken in de boot gesleurd. En toch is hij maai- negentien jaar. Hij is naamloos, en hij wil het al tijd blijven. Hij woont in Amster dam. waar hij Woensdag zo graag zou willen zijn omdat hij dan jarig is. En hij moet ook weer naar school omdat hij bang is achter te komen. De verjaardag en zijn school zijn de kleine onbelangrijkheden, die hij nog kent. In al het andere is hij naam loos groot geweest. Hij is een van de velen, die met tien rechter handen midden in de ellende heeft gestaan, en heeft aan gepakt. En hij schaamde zich als hij ie vermoeid om nog te staan, een uur in een hoek lag om te slapen. Grote Amerikaanse vliegtuigenhoe groot, kan men zien op deze foto, die uit het „ruim" van een dezer toe stellen is genomen voeren dage lijks duizenden zandzakken aan naar plaatsen waar men ze voor dijk herstel dringend nodig heeft. Wan neer ze hoven de plaats van bestem ming zijn gekomen, worden de zand zakken, zo snel als het kan, omlaag geworpen. Tijdelijk sneeuw van het Zwaar bewolkt niet tijdelijk sneeuw. Matige tot krachtige zuidoostelijke wind. Later op de dag in het zuid westen mogelijk ruimend naar noord west en enkele regen- of hagelbuien. Matige tot lichte vorst. In het zuid- westen echter lichte vorst tot tem peraturen om het vriespunt. Dinsdag: zon op 8.05. onder 17.44; maan op 5.59, onder 12.48. In het hart van Nederland op de koepel van het historische paleis op de Dam in de hoofdstad hing Zondag de vlag halfstok. Teken van rouw. dc zelfde rouw, die door hon derdduizenden andere vlaggen in heel het land werd vertolkt. De minister van Maatschappelijk Werk heeft de gemeentebesturen ge machtigd. aan de slachtoffers van de ramp uitkering te doen op basis van de regeling hulpverlening slacht offers. Voorts mogen uitkeringen gedaan worden aan „kwartiergevers en kwar tiernemers", dit geldt dus voor allen, die bij derden zijn ondergebracht. Het Informatiebureau van het Rode Kruis heeft medegedeeld, dat alle aanvragen naar adressen van geëvecueerden kunnen worden ge richt tot het Informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis, Jan Evertstraat 1 te 's Gravenhage. Men kan alleen schriftelijk aan vrage doen. Deze schriftelijke aan vragen kunnen echter bij de plaat selijke bureau's worden ingeleverd. Dringend wordt verzocht voor élke gezochte een afzonderlijke aanvrage in te leveren. Men dient te schrijven of de ge zochte gehuwd of ongehuwd is, de meisjesnaam van gehuwde vrou wen enz. Het bureau Watersnood van het Rode Kruis is thans gevestigd Prin- sessegracht 33 te Den Haag. Aan vragen en aanbiedingen moet men daarheen richten. (Van onze landbouwredacteur) Minister Mansholt bereidt een wetsontwerp voor, waarbij de voor Walcheren na de oorlog afgekondigde herverkavelingwet ook van toepassing wordt verklaard op het eiland Schouwen- Duiveland. Dit zou betekenen, dat ook op dit eiland boeren op basis van vrijwilligheid elders een bedrijf zullen kunnen krijgen. De minister dacht hierbij aan bedrijven in de Noordoostpolder en dc andere toekomstige Zuiderzeepolders. De driehonderd geëvaeueerden uit Kruisland hebben in Ossendrecht, waar zij in het militaire kamp ver bleven. bericht ontvangen, dat zij naar hun woningen mogen terug keren. Driehonderd andere geëvaeueerden moester, in hun blok achterblijven, omdat hier mazelen is uitgebroken. Het militaire kamp in Ossendrecht is in gereedheid gebracht voor de Amerikanen, die bij de herstelwerk zaamheden zullen helpen. De évacué's uit Zeeland, die hier verbleven, zijn meer naar het oosten vervoerd, voor namelijk naar Eindhoven. Velen hadden het gevoel, hierdoor ..verder van hun grond te geraken" maar begrepen de noodzaak plaats te moeten inruimen voor werkkrachten. Deze mededeling deed minister Mansholt tijdens een kort onder houd met een onzer redacteuren. Ook de eilanden Overflakkee en Tholen komen volgens de minister in aanmerking voor herverkaveling. Voor Overflakkee moet men echter eerst nog beter op de hoogte zijn van de toestand en de gevolgen van de overspoeling Vooi Tholen dat slechts gedeeltelijk ondergelopen is, ligt de moeilijkheid in het weinige enthousiasme van de bevolki-j voor ruilverkaveling. Vooral bij de boeren op het droge gedeelte zou men waarschijnlijk op grote tegenstand stuiten De minis ter heeft in samenwerking met zijn collega's van Financiën en Weder opbouw veertien bureau's voor het getroffen gebied in het leven geroe pen, die de herstelwerkzaamheden voor deze departementen coördine ren. In het buitenland zijn reeds grote bestellingen voor gips geplaatst voor het ontzilten en verbeteren van de bodem. (Zie verder pag. 2)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1