5)e opêmiui h in aattz yang, Zeegaten zullen voorlopig niet afgedamd worden Nederland offert onverminderd Sivin&eö WMdeitnina in (Znutetdatn Vierde lijst W atersnood-slachtoffer s Zuieedó pjün&eaje affevt Helpt allen GIRO 9575! MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 Met kracht ïs overal in de geteisterde gebieden het berstel en opbouwwerk ter hand genomen. Op "verschil lende plaatsen zijn reeds aanzienlijke vorderingen gemaakt. Hier zien we de werkzaamheden voor het herstel van de spoorweg van Bergen op Zoom naar Goes. Drie lichtpuntjes van Ir. Maris Ingenieur Maris, de directeur van de Rijkswaterstaat, die de verant woording van het herstel van het zwaargetroffen Zuid-Nederland draagt, heeft Zondag met enige bin nen- en buitenlandse journalisten 'n rondvlucht gemaakt boven het ver dronken gebied en tijdens deze vlucht enige plannen ontvouwd voor de toekomst van Nederland aan de Ir, Maris verklaarde, dat de aan dacht het eerst zal worden gericht op het herstel van de oude toestand. De geruchten, als zouden de zeega ten bij Zeeland gedicht worden zul len voorlopig niet gerealiseerd wor den. Een dergelijk plan zou te veel tijd kosten en de eerste kracht moet gegeven worden aan het dichten van de bestaande dijken om het land voor verdere rampen te bewaren. Omtrent de werkmethoden, die zul len worden toegepast, verklaarde ir. Maris, dat deze het stempel zullen dragen van de Nederlandse erva ring door alle eeuwen. De buiten landse hulpkrachten menen soms wel, dat er betere methoden bestaan om de zee te keren en de dijken te dichten, maar ze houden te weinig rekening met de gesteldheid van onze bodem, waardoor op de lange duur de door hen voorgelegde werkwijze weiniig vruchtbaar zou blijiken. De ontzilting van Nederland zal ook krachtig ter hand worden genomen en de ervaring die rrten enige jaren geleden bij dit probleem te Walche ren dat veel langer dan de mees te van de huidige gebieden aan het zeewater prijsgegeven is geweest heeft gewonnen zullen een goede gids hierbij zijn. Ir. Maris toonde zich optimist door te wijzen op de factoren die de ramp gunstig beinvloed hebben. DRIE LICHTPUNTJES „Ik zie," zo vervolgde ir. Maris, „drie lichtpuntjes: Wat zou er gebeurd zijn, indien de Afsluitdijk ef niet was geweest? Er zijn thans waterstanden gecon stateerd, hoger, dan welke de com- missie-Lorentz tot uitgangspunt nam voor haar berekeningen in verband met de afsluiting van de Zuiderzee. Zonder Afsluitdijk hadden we nu 'n ramp van 1916 op grote scnaal be leefd. Wat hadden we kunnen doen zon der radio, vliegtuigen, helicoptérs, stormboten, mobilofoons? Welk een eensgezindheid tot hulp en tot herstel en leniging van de nood is in ons land opgekomen welk een hulp in het buitenland kwam tot stand. Zij overtreffen onze stoutste verwachtingen." Helpt onmiddellijk! Giro 9575 „Beurzen open, dijken dicht" Langzaam herkrijgt Nederland zijn een monument gebouwd van een gewone aanzien. De beroering en de activiteiten, die de afgelopen week te weeg heeft gebracht, verstillen ge leidelijk in de regelmaat, die het da gelijks leven voor zich opeist. In Rot terdam is de Ahoy-hal weer verlaten en ook de andere evacuatie-centra raken leeg. Duizenden gezinnen hebben een gast in hun woning en deze zal bij hen de gedachte aan het felle leed dat over Nederland kwam, nog wel levendig houden, maar voor het ove rige deel van Nederland zal de ramp langzaam wegzakken en overweldigd worden door de zorgen van alle dag. Nederland heeft de afgelopen week Op de nationale rouwdag werd in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, waan ingezamelde goederen voor de hulpverlening hoog lagen opgestapeld, een bijzondere oecumenische dienst gehouden, welke door Prinses Wilhelmina werd bijgewoond. Prinses Wilhelmina verlaat de kerk na afloop van de dienst. dracht en offervaardigheid, dat moei lijk in zijn geschiedenis te vinden is, maar de nood is nog niet volledig ge lenigd en de mens vergeet soms zo vlug. Daarom is de actie van de- om roepverenigingen van zo grote waar de. Onder het motto: „Beurzen open, dijken dicht" zal daar een inzameling begonnen worden, die reeds bij haar aankondiging een ware stortvloed van enthousiasme heeft losgeslagen. Op dezelfde wijze als bij de grootse „Haak in Actie" zal ook nu weer aan bedrijven en particulieren de gele genheid geboden worden hun giften voor de radio aan te bieden en bij wijze van hoge uitzondering heeft de regering er in toegestemd, dat tijdens deze uitzending de namen van firma's en bedrijven genoemd mogen worden. Vanavond zullen nadere gegevens via de radio bekend gemaakt worden maar velen hebben deze radio-uit zending niet af kunnen wachten en zijn onmiddellijk met de actie gestart Hierdoor gebeurde het, dat Vrijdag avond, terwijl de uitzending waarin de actie werd aangekondigd, nog be zig was, verschillende telefoonlijnen in de studio's rood kwam en te staan en de eerste duizenden guldens weer binnenstroomden. Ook op andere plaatsen stromen de gelden en goede gaven nog in on verminderde hoeveelheden binnen. Arnhem nadert de 7 ton en men ver wacht, dat de actie niet beneden het millioen zal eindigen. Opmerkelijk zijn de berichten uit de nauwelijks herstelde rampgebieden van Zeeuws Vlaanderen en West Brabant, waar het dagelijkse leven al weer een wei nig hersteld is en waar men eveneens begonnen is met acties voor de zwaar der getroffen gebieden. De koninklijke belangstelling, die in de afgelopen week een grote troost is geweest voor vele getroffenen, ook het afgelopen week-end weer sprekend geweest. De prinsessen be zochten verschillende evacuatiecen tra en ook de koningin en de prins bezochten weer enkele noodgebieden. Ook in de toekomt zal het koninklijk huis haar bijstand blijven verlenen. Koningin Juliana heeft ruime toe zeggingen gedaan voor het afstaan van ruimte en materiaal. Een tref fend staaltje van koninklijke bijstand ondervond een landbouwer uit Oos terhout, die tijdens de ramp zijn vrouw en kind kwijtgeraakt was en later hoorde, dat zij wel gered moes ten zijn. Nadat de man enige pogin gen in het werk had gesteld om zijn familie te bereiken, kwam bij zijn evacuatie-adres een koninklijke auto voorrijden, die hem naar diverse centra bracht, in een van welke hij tenslotte zijn vrouw en kind terug vond. Melissant veilig maar nog bedreigd VLÜCHTKOFFERS GEREED De burgemeester van Melissant heeft in een circulaire aan de bevol king medegedeeld, dat er met man en macht wordt gewerkt aan het voorlopig dichten van de dijken en aan de plannen voor het definitief herstel. Op dit moment is er voor Melissant geen gevaar, al moet er volgens de burgemeester op gerekend worden, dat dit bij zware storm niet denk beeldig is. Zodra deze situatie zich zou voordoen, zal de bevolking wor den gealarmeerd door de brandweer sirene of bij het uitvallen van de electriciteit door klokgelui. Teneinde op deze onverhoopte om standigheden voorbereid te zijn is de bevolking van Melissant dringend aangeraden een zgn. noodkoffer met het allerdringendste lijfgoed en waar depapieren bij de hand te hebben. Getracht zal worden in de haven van Dirksland een aantal schepen in re serve te houden voor een eventuele spoeöevacuatie, terwijl daarnaast door de burgemeester is gevraagd om enkele duclcs, Voor hen, die ondanks de getroffen voorzorgsmaatregelen zich niet veilig gevoelen en er de voorkeur aan geven hun vrouw en kinderen vrijwillig te laten evacue ren, bestaat daartoe gelegenheid. Vandaag zal met de afvoer worden begonnen. Chronische zieken moeten in ieder geval vandaag worden ge- evaci eerd. Personen uit andere ge meenten, die in Melissant verblijven, moeten zich bij de plaatselijke auto riteiten aanmelden Daarna zal wor den beoordeeld in hoeverre deze per sonen verplicht zullen worden om te evacueren. Adressen van geëvacueerden Alle aanvragen naar adressen van geëvacueerden kunnen worden ge richt tot het informatiebureau van het Nederlandse Roode Kruis te 's Gravenhage, In verband met de omstandigheid, dat voor elke aan vraag de centrale registratie der ge- evacueerden bij de rijks-inspectie van de bevolkingsregisters moet worden geraadpleegd en ter vermijding van dubbele registratie, is slechts behan deling van schriftelijke aanvragen mogelijk. Deze kunnen desgewenst ook bij de plaatselijke of regionale irJiehtingenbureaux worden gezorgd. Dringend wordt verzocht voor elke gezochte een afzonderlijke aanvrage in te dienen en van gehuwde of ge huwd geweestzijne vrouwen tevens naar eigen naam (meisjesnaam) te vermelden. Dit vergemakkelijkt zeer het controleren der zeer vele aan vragen. Indien de gezochte nog niet centraal staat geregistreerd, blijft de aanvraag gesignaleerd en na binnen komst der registratiekaart ontvangt elke aanvrager alsnog bericht. Het informatiebureaux van het Ne- derlandsche Roode Kruis is gevestigd: Jan Evertstraat 1 te 's Gravenhage. Telefonisch kunnen géén inlichtingen over adressen worden verstrekt. Opgave van informatiebureau Roode Kruis (Niet gecontroleerde opgave) uitgegeven 7-2-'53. BROUWERSHAVEN. Omgekomen te Brouwershaven: de Nooyer, Janna, geb: 4.11.09; de Nooyer, Janna, geb: 18.11.47; de Jon- g, Neeltje, geb: 15.6.49. DREISCHOR. Omgekomen te Dreischor: Bal, Jannetje, echtgenote van Moermond, Cornells, geb: 1.7.1929. GEM. DUSSEN (HANK). Verdronken: Verbeek, Cornelis, geb: 11.4.03; Verbeek, Martinus Marinus, 23.9.42; Rijken, Leonardus, geb 17.1.82. DUSSEN (BIESBOSCH (HANK). van Wijk, Dirk, geb: 18 8.02; van Wijk, Elbertus Abraham, geb: 10.8.29, van Wijk, Johannes Gerrit, geb: 5.8.37. FIJNAART. Geborgen slachtoffers: van Opdorp, Francisca Johanna Merina, geb: 7.3.47; van Opdorp. Adrianus, geb: 10.2.46; van Baggem, Georgine, geb: 1.1.90; Markus, Jaco bus, geb: 11.11.22; Knook Johanna, geb: 19.5.20. HALSTEREN. Geïdentificeerd slachtoffer: Roks, Catharine M., geb: 5.4.52. HEIJNENOORD. Geïdentificeerde slachtoffers: Zevenbergen, Dirk Pieter, geb: 25.4.83; Zevenbergen, Margeretha, geb: 15.7.91, adres van beiden: Blaaksedijk. KLUNDERT. Aanvulling 3e lijst dd. 6.2.53: Aangespoeld en geïdentificeerd dd. 5.2.53. Zwarts, A. dpi. soldaat uit Delft. Het stoffelijk overschot is over gebracht naar het gemeentelijk gast huis te Zevenbergen. LAGE ZWALUWE. Sprangers, Waltherus Wilhelmus Marie, geb: 7.3.92; Dingemans, Cor nelia, geb: 1.4.77. MIDDELHARNIS. Overleden slachtoffers: van Wezel, Aren Leendert; Vroeg- indewey, Fransje; van der Sluis, Neeltje; Vis, Leendert; Vis, Tanne tje Adriaantje; Breeman, Huiberdi- na; Kranse, Maria; Netten, Hendri- cus. MOERDIJK. van Geel, Lambertus Gabriël, geb: 25.6.16. NIEUW-VOSSEMEER. Omgekomen slachtoffers: Zwijters, Marinus Johannes, geb: 9,5,25; Verbogt-Jansen, Anna Maria Cornelia, geb. 20.3.73; de Klerk- Vriens, Maria, geb: 1.1.65; van der Malen, Marijnus, geb: 5.12.96; Ooms, Catharine Johanna Theresia, geb: 2.3.33; Jeroense, Leendert, geb. 2.11.07 Binnen twee dagen was in Zweden een bedrag van een millioen Zweedse Kronen voor de slachtoffers van de watersnood in Nederland bijeenge bracht. Het gehete Zweedse volk leeft mee met onze landgenoten, die zo, zwaar getroffen zijn. Een bijzondere wijze van offeren is georganiseerd in het stadje Köeping in Midden-Zweden. Op Zaterdag en Zondag moesten alle voetgangers, die een van de zes bruggen in het stadje passeerden, een bijdrage geven voor het fonds dat gesticht is voor de hulpverlening Nederland. De foto toont ons Prinses Christina, die de oijdrage van haar en haar schoolkameraadjes overhandigt aan de Nederlandse gezant te Stockholm, de heer W. A. A. M. Daniëls. Nijssen-van Dorst, Wilhelmina Pe- tronella, geb: 17.3.00; Hellemons- Meesters, Maria Johanna, geb: 10.7.11 van Geel, Johannes Adrianus geb: 26.8.41; van Geel, Johanna Petronel- la, geb: 13.1.44; van Geel, Marinus Cornelis, geb: 28.3.46; Ferdinand, geb: 9.11.48; van Geel, Petronella Johanna, geb. 9.11.48; van Oorschot, Maria Elisabeth, geb: 23.9.49; van Oorschot, Petrus Wilhelmus Maria, gebo 21.4.48; van Oorschot, Wilhel mus Adrianus, geb: 18.5.51; Meeus, Bastiaanse, Carolina, geb: 24.4.83; NOORDGOUWE. Omgekomen: van der Have, Levina, echtgenote van Adriaan Adriaanse, geb: 18.10. 1877. NUMANSDORP. Geïdentificeerde slachtoffers: Bos, Maaike, geb: 28.8.49; Reedijk, Gerrit, geb: 26.12.30; Kot, Anthonie, geb: 1.4.23. OUDERKERK a. d. 3JSSEL. Rijkaart, Geertje, geb: 2.11.89. PAPENDRECHT. Kraal, Grietje Johanna, geb: 5.12.51 RAAMSDONKSVEER. Pols, Josephus Adrianus, geb: 25. 8.81 te Gorinchem, laatste adres: Sandoel 41, begraven te Raamsdonk- veer dd. 5.2.53. SLIEDRECHT. Verdronken dd. 1.2.53. Kraayeveld, Lena Maria, weduwe, geb: 30.11.70. STELLENDAM. Slachtoffers: Troost, Neeltje Adriana, geb: 1911; Kuiper, Johanna Dirkje, geb: 1930; van der Voort-Bijdevaart, J., 43 jaar; Boshoven, Johanna, geb: 1918; van Soest, Jan, geb: 1946; van Hui zen, Maria, geb: 1921; van den Berg, Maria, geb: 1895; Vroege, Jantje, geb: 1888; van Soest, Gerbrand, geb: 1920; Flikweert, Janna, geb: 1901; van Oostenbrugge, geb: 1911; Breeder- veld, Cornelia, geb: 1931; Breeder- veld, Teuntje, geb: 1933; Troost- Zwartkamp, Jacoba, geb: 1877; Bree- derveld-van Laan, Grietje, geb: 1893; van de Ree, Barend, geb: 1866. STRIJEN. Geïdentificeerde slachtoffers. Verschoor, Teuntje, geb: 23.11.35; de Vos, Bastiaan, geb: 17.9.1878; dc boer-van Rijswijk, Cornelia, geb: 12. 9.1886; Goud, Cornelis, geb: 6.6.1884; Reedijk-Heita, Cornelia, geb: 9.9.94; Niet geïdentificeerd, doch waar schijnlijk omgekomen: Verschoor, Anthony, geb: 21.12.92; Verschoor-Engels, Elisabeth Pieter- tje, geb. 5.9.95; Verrijp, Teunis, geb: 2.10.96; Verrijp-de Man, Jannetje Elisabeth, geb: -0.8.93 en waarschijn lijk dochter Willempje Verrijp, geb: 24.5.33 en nog 2 dochters; Monen, Harm, geb: 26.5.80; Monen-Diphoorn, Maria, geb: 6.3.86; Monen, Jan, geb: 23.1.18; Monen, Harm Marinus, geb: 2.7.22; Slagboom, Pieter, geb: 27.9.03; Slagboom, Pieter, geb. 27.9.03; Slag- boom-Herwijer, Neeltje, geb: 19.11.07 Slagboom, Elisabeth, geb: 18.10.29; Engels, Jacob, geb: 7.1.18; Engels- Dekker, Jacoba Alida, geb: 27.10.24; Engels, Hendrik Pieter, geb: 19.6.45; Engels, Dirk, geb: 27.1.50; Engels, Elisabeth, geb: 31.8.51; Herv/eyer, Johannes, geb: 7.8.85; de Baat, Aart, geb: 27.12.17; de Baat-Herweyer, Eli sabeth, geb: 15.4.22; van der Ree, Joost, geb; 14,5.88; van der Ree-An- deweg, Geertrui, geb: 14 5.94; van der Ree, Joost, geb: 14,3.26; van der Ree, Gertrui, geb. 7.7.34; van der Ree, Anthoina, geb: 3.8.38; Reedijk, Anthonie Cornelis, geb: 18.12.22; van Soest-Versendaal, Petronella, geb: 4.6.11; Goud-Desnayer, Trijntje An na, geb: 11.4 86 van de Merwe, Dirk, geb: 4.8.80; van de Merwe, Huigje, geb: 18.7.14 den Tuinder-Elenbaas, Maartje Maatje, geb: 31.7.09; den Tuinder, Johanna Martina, geb. 9.12. 51; den Hartog, Floris, geb: 1.12 90; den Hartog, Margritha, geb: 18.10.16; van Dommelen, Arie Teunis geb: 6.9.41. TERHEIJDEN (Wagenberg). Moerenhout, Johanna Mathea Ma ria, geb: 29.10.50. TEXEL. Omgekomen en geborgen: Walsber, Siebren, 23 jaar. ZUIDLAND. Geïdentificeerde slachtoffers: van der Velde, Dirk, geb: 21.7.07; van der Velde, Dirkje, geb: 14.7.10; van der Velde, Teunis, geb: 5.7.43; Wolters, Pieter, geb: 2.4.91; Wolters- van Stventer, Jacoba, geb: 9.2.09 Wolters, Geertruida Jacoba, geb: 4. 11.34; Wolters, Arie, geb: 11.2.37; Wolters Cornelis, geb: 24.9.38; Wol ters, Frans, geb: 4.7.42; Wolters, Saartje, geb: 2.12.43; Wolters, Pieter, geb: 11.3.49. Niet-geïdentificeerde slachtoffers: Breederland-Reytenbagh, J.; van der Wel-Zoeterman, M. Gvan Eer- sel, G.; van Eersel-Weeda, H en twee kinderen van de f-rr.ilie van Eersel, namen nog niet bekend; Mi- nekus, G.; Minekus-Blom, B. ZIJPE. Provisorisch begraven bij vlucht- haven: Uyl, Cornelis, geb: 23.10.32; van der Velde, Maria Aloysia, geb. 12.8.34 Verhoek, Johannes, ca. 13 jaar.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5