Landenwedstrijd Zweden-Nederland Kees Broekman c.s. zegevierden: 79.5-64.5 punten Nog meer moeilijkheden te Melbourne Op 17 Maart: landenwedstrijd Nederland-Denemarken N og vi j f »double"~candidaten MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BL^D - PAGINA 3 Zaterdagavond vond het eerste ge- ma van 8.50.0 en Ericsson, die in de aeelte plaats van de landenwedstrijd in het hardrijden tussen Zweden en Neder land, waarbij de Nederlandse ploeg, zonder Anton Huiskes naar Avesta ge komen, en dus zeker niet op zijn sterkst, met: 40 tegen 32 punten de leiding nam. Mét deze landenwedstrijd is het overi gens wel eigenaardig gegaan. Reeds maanden van tevoren wist men, dat deze ontmoeting op 7 en 8 Februari zou wor den uitgeschreven, maar Klaas Schenk,' de leider van de Nederlandse ploeg', vernam pas 24 uur van te voren, toen hij te Sandefjord in Noorwegen, op meer dan 1000 km. afstand van Avesta gelegen zat, dat niet vier maar vijf rij ders Nederland zouden moeten verte genwoordigen. Met veel. kunst en vlieg werk kon Henk Schuier, die Vrijdag avond laat uit Drontheim gekomen om het weekeinde deel te ne men aan de wedstrijden in het Bislet- stadion nog per vliegtuig van Oslo naar Stockholm reizen tegelijk met Kees Broekman en Van der Voort, die in Sandefjord hadden gereden. Toen men te Avesta arriveerde, enkele uren voor dat de wedstrijd aanving de reis van de Zweedse hoofdstad naar Avesta over 160 km. had men per auto over dik be sneeuwde wegen gemaakt bleek, dat men ook niet op de hoogte was gesteld op welke wijze de landenwedstrijd zou worden gereden. Niet de tijden, omge rekend volgens het internationaal aan vaarde puntensysteem, waren bepalend voor de uitslag, maai- het plaatscijfer op elke afstand, waarbij slechts vier van de vijf rijders van elk land werden ge klasseerd. Numero één op elke afstand kreeg 8 punten, numero twee 7 punten, numero drie zes punten enz. De weersomstandigheden hebben op de eerste dag niet. meegewerkt om de wedstrijden te doen slagen. De 500 en de 3000 meter werden in de avonduren gereden. Bij het begin van de wedstrij den wees het kwik 19 graden celsius onder het vriespunt aan. En toen Kees Broekman, tezamen met Asplund als laatste de 3000 meter reed, was de tem peratuur nog verder gedaald, tot 23 gra den onder nul. Bovendien stond er een harde wind, welke het verblijf op en om de baan bijzonder onplezierig maak te. Slechts 800 toeschouwers de Zwe den blijven onder zulke weersomstan digheden liever bij de kachel woon den deze avondwedstrijden bij. Op het sprintnummer werd Van der Voort eer ste in 4C.6 sec. met Gerard Maarse, die een beetje verkouden was, als tweede in 46.7 sec. en Kees Broekman op de derde plaats. Zodoende ging een groot aantal punten naar de Nederlandse ploeg en toen de 500 meter was gereden, leidde Nederland met 22 tegen 14 pun ten. De krachtsverhouding op de 3000 m. was beter verdeeld. De strijd tussen Wim van der Voort en Sigge Ericsson was bijzonder spannend. Voor beide rij ders werd dezelfde tijd genoteerd, maar de Zweed werd tot winnaar uitgeroepen ai meende onze landgenoot zelf, dat hij als eerste de finish was gepasseerd. Kees Broekman draaide aanvankelijk zeer snelle ronden, maar de wind blies op het laatste gedeelte van de avond zo fel en de koude was zo hevig, dat in de laatste ronden de tijden van de Europese kampioen omhoog liepen, zo dat hij de voor hem matige tijd van 5 min. 16.1 sec. opleverde, hetgeen hem nog de derde plaats opleverde. Beide landen veroverden op de 3001 meter 18 punten. Na twee afstanden had Neder land dus de leiding met 40 punten tegen Zweden 32 punten. Indien men de in ternationale puntentelling zou hebben gevolgd, zou Nederland na de eerste dag 405.317 punt hebben behaald en Zweden 402.216 punt. De uitslagen luidden: 500 meter: 1. Van der Voort (Ned.) 46.6 sec.; 2. Maarse (Ned.) 46.7 sec.; 3. Broekman (Ned.) 47.1 sec.; 4/5. Erics son en Sjölin (beiden Zweden) 47.2 sec.; 6. Pajor (Zweden) 47.3 sec.; 7. Ström (Zweden) 48.6 sec.; 8. Asplund (Zweden) 48.9 sec.: 9. Schuier (Ned.) 49.0 sec.; 10. Van 't Oever (Ned.) 49.7 sec. 3000 meter. 1. Ericsson 5.12.4; 2. Van der Voort 5.12.4; 3. Broekman 5.16.1; 4. Pajor 5,18.0; 5. Asplund 5.22.7; 6. Maarse 5.23.3; 7 Schuier 5.24.5; 8. Ström 5.26.8; 9. Van 't Oever 5.28.0; Sjölin 5.38.6. laatste serie startte, zag zich dus voor de taak gesteld ten hoogste 8.52.4 te rij den, wilde hij als eerste in het algemeen klassement eindigen. Had de Zweed op de 1500 meter een uitstekend resultaat bereikt doordat de wind wat was gaan liggen, toen hij de 5 Ion. reed, woei er juist een striemende sneeuwbui over de baan, diagonaalsgewijs. De sneeuw bleef aan het ijs kleven, waardoor het glijden moeilijker ging. Zeer snel be gonnen, zakte Ericsson na 3000 meter af en met een tijd van 8.53.2 sec. ont ging hem op het nippertje de eerste plaats. Kees Broekman, die van dit alles onkundig was gebleven, omdat men in de landenwedstrijd op plaats reed, was na afloop verrast, dat hij toch nog eer ste was geworden in het persoonlijk Oslo' was i eindklassement. Ook op de 5000 meter 'behaalde Nederland meer punten dan Zweden, dank zij ook de naar verhouding goede prestaties vaii»Bertus van 't Oever en Gerard Maarse, die de vierde en vyfde Zweedse rijder ver achter zich lieten. Met 18J-£ tegen 17>4 pnt. op de 5000 meter zegevierde Nederland met een puntentotaal van 79.5 tegen Zwe den 64.5. Individueel klassement: 1. Kees Broek man, 2. Sigge Ericsson, 3. Wim van der Voort. De uitslagen luiden: 1500 meter: 1. Sigge Ericsson (Zw.) 2 min. 24.9 sec.; 2. Gerard Maarse (Ned.) 2.26.6; 3. Kees Broekman (Ned.) 2.27.0; 4. Wim van der Voort (Ned.) 2.28.3; 5. Carl Erik Asplund (Zw.) 2.29.5; 6. Egbert van 't Oever (Ned.) 2.31.2; 7. Kornel Pajor (Zw.) 2.31.7; 8. Gunnar Sjölin (Zwj 2.36,7; 9. Henk Schuier (Ned.) 2.37.3; 10. Gunar Ström (Zw.) 2.38.5. 5000 meter: 1. Kees Broekman 8.40.3: 2. Sigge Ericsson 8.53.2; 3. Wim van der Voort en Kornel Pajor 8,57.7; 5. Carl Erik Asplund 8.59.9; 6. Egbert van 't Oever 9.05,7; 7. Gerard Maarse 9.08.2; 8. Henk Schuier 9.17.3; 9. Gunnar Strom 9.17.6; 10. Gunnar Sjölin 9.23.1. HUISKES EN DE GRAAFF TE OSLO. In het Bislett-stadion te Oslo werden schaatswedstrijden gehouden, waaraan van Nederlandse zijde werd deelgeno men door Anton Huiskes en Wim de Graaff, De uitslag van do 500 m. all round- klasse, luidt: 1. Pat McNamara (V.S.) en Finn Hodt (Noorw.) 44.7; 3. Hroar Elvenes (Noorw.) 45.0; 4. Ivar Martin sen (Noorw.) 45.3; 5. Gunnar Konsmo (Noorw.) 45.4; Anton Huiskes werd 22e iu 47.2 en Wim de Graaf 26e in 48.6. De 500 m. specialisten, werd gewon nen door de Noor Finn Helgesen in 44.8 sec.; 2. Sigmund Soefteland (Noorw.) en Roald Konsmo (Noorw.) 45.1; 4. Arne Johansen (Noorw.) en Tom See- berg (Noorw.) 45.5. 5000 m.; 1. Anton Huiskes (Ned.) 8.35.3; 2. Ivar Martinsen (Noorw.) 8.37.5; 3. Franz Offenberger (Oost.) 8.43.7; 4. Finn Hodt (Noorw.) 8.44.1: 5. Nic Stene (Noorw.) 8.44.4; 6. Roald Aas (Noorw 8.45.5. Wim de Graaff werd 25e in 9.15.9. De resultaten van de 1500 ml luiden: 1. Kjell Trystad (Noorw.) 2.22.0; 2. Ro ald Aas (Noorw.) 2.22.3; 3.- Hugne Pet- tersen (Noorw.) 2.23.6; 4. Yngvar Karl- sen (Noorw.) en Nic Stene (Noorw.) 2.23.7; 5. Finn Hodt (Noorw.) 2.24.8. Anton Huiskes was 14e in 2.27,3 en Wim de Graaff 18e in 2.28.9. Van de 10.000 meter luidt het resul taat: 1. Anton Huiskes (Ned.) 17.43.4; 2. Nic Stene (Noorw.) 18.04.8; 3. Finn Hodt (Noorw.) 18.07.6; 4. Odd Pedersen De tweede dag. Op de tweede dag van de landenwed strijd tussen Zweden en Nederland sneeuwde het in Avesta. De wind was gedraaid van Noord naar Oost en blies met wat minder kracht dan Zaterdag avond, maar niettemin stond hot kwik Zondagmiddag nog 17 graden beneden het vriespunt. Zonder Anton Huiskes in de gelederen sloeg Nederland met ste vige cijfers de Zweedse ploeg, welke op z'n sterkst was verschenen. Door Yngvar Karlsen GERARD MAARSE NAAR DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN. Zondagavond is besloten Gerard Maarse als vierde man af te vaardigen naar de wereldkampioenschappen hard rijden op de schaats, die op 14 en 15 Februari a.s. in Helsinki worden ge houden. Oncler voorbehoud van goedkeuring De Amsterdamse eerste klasse voetbal vereniging „Ajax" zal een bedrag van ƒ5.000,storten in het Nationaal Ram penfonds. GIFT VAN WESTDU1TSE VOETBALBOND VOOR N.R.F. De Westduitse Voetbalbond zal blij kens een mededeling van zijn voorzitter Conrad Schmedes een som van 10.000 mark overmaken aan de KNVB als bij drage voor het Nationale Rampenfonds. Verscheidene andere sportclubs Id West Duitsland hebben daarnaast op eigen initiatief gelden ingezameld, die eveneens aan het N.R.F, zullen worden toegezonden. Zo bracht het bestuur van de Rheydter SPV tijdens de voetbal door de binnenkort te houden algemene wedstrijd tegen Herten een bedrag van jaarvergadering van de KNSB is de 12ooo mark bijeen. Zweed Sven Laftman, vice-president van I de ISU, benoemd tot erelid van de DE ZWALUWEN VOOR 17 FEBRUARI. Voor de op 17 Februari a.s. te Gent te spelen wedstrijd tussen de 'Rode Dui vels en de Zwaluwen heeft men voor de Zwaluwenploeg de volgende spelers uitgenodigd: Vrijhof (Bleyerheide), Steenbergen (SW), Claus jr. (Hel mond), Van Voorst (Vitesse), Voogd (Haarlem), Klaassens (VW), De Jong (Willem II), Van der Bogert (DOS), Cor van der Gijp (Emma), Clavan ADO), Luyten (DOS). Reserves: Du- foume (Sparta), Herberts (Vitesse), Dutrieux (HBS), Brusselers (PSV), Slephan (Heracles). Een dezer dagen zal het elftal defi- n tief worden samengesteld. DE WEDSTRIJD LFC—HILLEGOM. Stand 11 gehandhaafd. De KNVB heeft aan het bestuur van LFC bericht, dat de wedstrijd LFCHil- legom, die by een 11 stand werd ge staakt doordat het publiek zich met de wedstrijd ging bemoeien en het veld opstroomde, als geëindigd wordt be schouwd. De stand blijft dus 11. Na afloop van de landenwedstrijd tussen Zweden en Nederland verklaarde Kees Broekman, Europees kampioen 1953, aan een verslaggever van het ANP. dat de gehele ploeg verheugd was over het bericht, dat de Russische schaatsen rijders naar de wereldkampioenschap pen te Helsinki gaan. De namen van de Russische deelnemers waren nog niet bekend, maar Boris Shilkov, de beste all-round rijder van Rusland, zou er volgens Broekman wel bij zijn. Huiskes, Van der Voort en ik zullen tezamen ons best doen niet alleen Sverre Haugli en Finn Hodt bij Noorwegen, Sigge Erics son en Carl Erik Asplund bij Zweden, Franz Offenberger bij Oostenrijk, Kauk- ko Salomaa en Toivo Salonen bij Fin land te overwinnen, maar ook zullen wij trachten een einde te maken aan het sprookje dat de Russische rijders onoverwinnelijk zijn. De Russen moeten van Alma Ata naar het doodgewone Helsinki komen, waar wij allen zoveel mogelijk in dezelfde omstandigheden zullen rijden. Wij weten, zo vertelde Broekman verder, dat zij zeer sterk zijn, vooral hun specialisten op de diverse afstanden, maar tenslotte is het wereld kampioenschap een klassemeutswed- wedstrijd en wordt die rijder winnaar, die over de vier afstanden, de 10.000 m. inbegrepen, en daar zien de Russen het meest tegenop, de beste gemiddelde prestatie levert. Broekman vertelde nog, dat hij op de eerste dag van de landenwedstrijci te Avesta een lelijke fout had gemaakt. Even voor de wedstrijd was begonnen, had hij een warm bad genomen en daar om was hij op de 3000 meter geen knip voor de neus waard geweest en had hij met de derde plaats genoegen moeten nemen. Hij zou nu een week rust ne men; de wedstrijden na de Europese kampioenschappen te Hamar en vooral het reizen hadden hem wat vermoeid en ten slotte waren de weersomstandig heden noch te Toensberg, noch te San defjord en te Avesta gunstig geweest voor een langzaam toegroeien naar de belangrijke wedstrijden in de Finse hoofdstad. Toch staat er nog een wedstrijd vóór Helsinki op het programma. Woensdag avond 12 Februari worden in het sta dion te Stockholm wedstrijden gehou den, waaraan de meeste rijders, die naar Helsinki gaan, zullen deelnemen. Deze wedstrijden zijn bedoeld als trai ning voor de wereldkampioenschappen en in dit verband is elke deelnemer vrij de afstand te rijden, welke hij zelf het liefste heeft. Op de 500 meter starten te Stockholm: Broekman, Van der Voort, Huiskes, Maarse, Van 't Oever en Schuier, op de 1500 meter alleen Van der Voort en Maarse, op de 3000 m, Van 't Oever en Schuier en op de 5000 meter Huiskes en Broekman, hetgeen natuur lijk niet wil zeggen, dat men tegen el kaar rijdt te Stockholm. NOORSE PLOEG VOOR HELSINKI. Door de Noorse schaatsenrijdersbond IJSHOCKEY. Te Zürich heeft de internationale ijs hockey federatie (LIHG) de voor het tournooi om het wereldkampioenschap ijshockey, dat van 6 tot 16 Maart te Bazel en te Zürich wordt gehouden, in geschreven landen in twee groepen verdeeld. In groep A zullen Tsjecho Slowakije, Duitsland, Polen, Zweden en Zwitser land spelen. Er staat voor deze vijf teams een volledige competitie op het programma, dus met 20 wedstrijden n totaal, In groep B komen Oostenrijk, België, Frankrijk, Engeland, Nederland en Italië uit. In de B-groep zal een halve compe titie worden gespeeld, dus in totaal 15 wedstrijden. Geen der ploegen zal twee wedstrijden na elkaar behoeven te spelen. Van de 35 ontmoetingen zullen 15 te Bazel worden gespeeld, terwijl de overige 20 te Zürich zullen worden ge houden. Het programma voor de B-groep ziet er als volgt uit: 7 Maart: Oostenrijk— Italië, BelgiëEngeland; 8 Maart: Bel giëFrankrijk, OostenrijkNederland 9 Maart: EngelandNederland; 10 Maart: OostenrijkFrankrijk, Belg Italië; 11 Maart: NederlandItalië, En gelandFrankrijk; 12 Maart: België— Nederland, OostenrijkEngeland; 13 Maart: ItaliëFrankrijk. Oostenrijk— België; 14 Maart: NederlandFrank rijk, EngelandItalië. AUTOMOBILISME. Uit de Olympische Hoek Hugh Weir, lid van het Internationaal Olympisch Comité en van het Austra lisch organisatiecomité voor de spelen van 1956, heeft zijn ontslagaanvraag in gediend als lid van laatstgenoemd co mité. Volgens de Australische bladen zou het organisatiecomité zijn ontslag niet aanvaard hebben maar hem een kort verlof hebben verleend. Edgar Tanner, secretaris van het or ganisatiecomité, verklaarde, dat hij en zijn medeleden niet konden geloven, dat Weir zich voor goed zou terugtrekken. Het comité is van mening, dat hij be hoort aan te blijven omdat men hem niet missen kan bij de pogingen om de spelen van 1956 voor Australië te be houden. Weir heeft als reden voor zijn ont slag aanvraag opgegeven, dat zijn zaken hem te zeer in beslag nemen. Het is evenwel bekend, dat hij zeer gekant was tegen het onlangs genomen besluit om de spelen in het cricket stadion te Melbourne te houden inplaats van in het oorspronkelijk gekozen voetbalstadion te Carlton. Intussen heeft Weir verklaard, dat hij in elk geval zijn rapport over de orga nisatie der spelen in zal dienen bij het IOC, dat in April a.s. te Mexico City bijeen komt. De president van het IOC Avery Brundage heeft meegedeeld, dat nog geen officieel rapport over de „war boel" te Melbourne was binnengeko men, maar dat hij wel talloze brieven van Australische particulieren had ont vangen, en zelfs enkele telegrammen, waarin critiek wordt uitgeoefend op de garg van zaken en betwijfeld wordt of de spelen te Melbourne zullen doorgaan. In antwoord op in die brieven ge stelde vragen -zeide Brundage: „Om te beginnen wil het IOC de spelen aan niemand opdringen. Australië en Mel bourne behoren er zich rekenschap van te geven, dat de hele wereld toeziet, en verontrust is, omdat men weet, dat er onder de 18 andere steden, die de spe len in 1956 gaarne willen organiseren, sommige zijn, die heel wat gunst'ger zijn gelegen dan Melbourne. En dit is een zeer belangrijk punt. speciaal in het oog van degenen voor wie het aantal be zoekers en deelnemende athleten van I belang is. De grote afstand tussen i Australië en de rest van de wereld is een geweldig bezwaar, gezien de hoge kosten, welke de deelneming meebrengt en de tijd welke zij vergt. De deelne mers zouden minstens een maand van huis zijn voor de spelen en de voorbe reiding daarvan. Evenwel zullen de meeste studenten van het noordelijk halfrond tijdens de spelen college moe ten lopen, en het is onmogelijk, dat ze zo lang vrij-af kunnen nemen". Brundage zeide, dat het Amerikaanse olympische comité zich zorgen maakte over de vooruitzichten. Het aantal deel nemers uit Amerika en uit vele an dere landen zou zeer beperkt zijn. Voor Helsinki, dat gunstig gelegen was voor de landen in Europa en Afrika, en naar verhouding ook voor de landen van het westelijk halfrond, bedroegen de in schrijvingen ongeveer 6000. Maar de spelen te Los Angeles trokken slechts 3000 athleten. Het IOC had zich in zijn laatste bijeenkomst afgevraagd waar het geld vandaan moest komen voor het vervoer en het onderhoud van een grote ploeg tijdens de lange reis naar en het I Nobelprijs voor de vrede Voor het IOC? Bij de Nobel-commissie van het Noorse parlement is een verzoek van Zweedse en Finse parlementsleden bin nengekomen om er mee accoord te gaan, dat aan de Zweedse academie van wetenschappen wordt voorgesteld de Nobelprijs voor de vrede dit jaar toe te kennen aan het Internationaal Olym pisch Comité, zulks op grond van de zending, welke het IOC vervult in het belang van de toenadering tussen de volken. De jongste winterspelen te Oslo en de zomerspelen te Helsinki hebben deze taak van het IOC in het helderste licht geplaatst. WATERPOLO. verblijf in Australië. „Maar de aantallen deelnemers en bezoekers zijn toch niet de enige belang rijke redenen voor een land om de spe len te organiseren?", zo werd aan Brun dage gevraagd. Zijn antwoord luidde: „Zeker niet. Daar is in de eerste plaats de prestigekwestie. En voorts is er de spontane nationale geestdrift voor iets groots, zoals de olympische spelen, waarop de sport zich uit, en dat louter tor wille van de sport. Het is mogelijk, dat deze goede redenen nog factoren zijn in de gedachtengang van het Australische olympische comité, maar 'n beslissing inzake de spelen is iets, dat op vriendschappelijke wiize moet worden geregeld." Situatie nog ernstiger. Later zeide Brundage, dat de situatie inzake de spelen van 1956 veel ernstiger was clan hij eerst gemeend had. Zijn bezorgdheid was toegenomen als gevolg van het aftreden van Hugh Weir als lid van het Australische organisatie comité (welk ontslag intussen niet aanvaard is). Onlangs was hij van plan geweest per vliegtuig naar Melbourne te reizen om zich van de „onbevredigende situa tie" persoonlijk rekenschap te geven, maar thans, zeide hij, lijkt het dat ik niet behoef te gaan. Hij stond sceptisch tegenover het bericht, dat Weir zou zijn afgetreden omdat zijn zaken hem te zeer in beslag namen. Brundage meende, dat men tussen de regels moest lezen, en wees er op,_ dat Weir zijn leven lang uitermate geïnteresseerd was geweest in de sport, Volgens een bericht uit Melbourne heeft mr. W. Barry, lid van het orga nisatiecomité, verklaard, dat na Weir's ontslagaanvraag het gevraar, dat Mel bourne de spelen zal verliezen, groter is dan ooit. Barry zag in deze houding van Weir een aanwijzing dat hij een ongunstig rapport zal uitbrengen aan het IOC wat betreft de mogelijkheid om de spelen met succes te Melbourne te or ganiseren. Dat Weir onslag vroeg schreef hij toe aan het besluit "om de spelen niet in het stadion te Carlton maar in het cricket stadion te Melbourne te houden. De secretaris van het organisatie co mité bevestigt, dat het comité dc ont slagaanvraag van Weir had geweigerd en hem een kort verlof had toegestaan (Wnn^f-i in ii9 Martinsen zijn de volgende rijders aangewezen om V I Noorwegen op de wereldkampioenschap- i 19^742 ^nt- ivfpn«?)VaS: l'nfoan Hodt Scn te Helsinki te vertegenwoordigen: T,'n' If l- oAAo^ie 200-280 Pnt.; Sverre Haugli, Finn Hodt, Ivar Mar- J. Ivar Martinsen 200.627 pnt.; 4. Anton I tinsen en Nic Stene Te Rotterdam t.b.v. het Rampenfonds Het KNVB-bostuur heeft het prach tige aanbod van de Deense Voetbalbond om het nationale elftal een extra wed strijd te laten 6pelen ten bate van de slachtoffers van de watersnood dankbaar aanvaard. Op Zaterdag, 7 Maart a.s., aanvang des middags te half vijf, wordt de officiële kindenwedstrijd NederlandDenemarken in het Feyenoord stadion te Rotterdam gespeeld. De KNVB en het Feyenoord-stadion weersomstandigheden vielen er op de I stellen do bruto-recette geheel ter be- 1500 meter onregelmatige uitslagen te schikking van het Nationale Rampen- noteren. Wie zou hebben gedacht, dat lends. Er wordt geen enkele invitatie wim mvn rio„ I-I- verstrekt. Elk plaatsbewijs dient der halve te worden betaald. B. en W. van Rotterdam hebben reeds ontheffing van vermakelijkheidsbelas ting verleend. Alle onkosten van de wedstrijd ko men voor rekening van de KNVB, resp. het Feyenoord stadion. De bruto-opbrengst zal uit eigen mid delen van de bond nog aanzienlijk wor den verhoogd. De KNVB verwacht op Wim van der Voort in zijn speciale nier zou worden geslagen, niet met tien- j den van seconden, maar met meer dan drie volle seconden door de 22-jarige Sigge Ericsson? Hierbij dient aangete kend te worden, dat onze landgenoot in de tweede baanronde door een foutieve kruising van zijn tegenstander Sjölin zwaar gehinderd werd, hetgeen Van der Voort zeker 1[/ 2 seconden heeft ge kost. En het feit, dat Gerard Maarse, die Ericsson in de serie prachtig partij gaf en door de Zweed werd meegetrok ken naar een goede tijd, nog boven Broekman en Van der Voort zou ein digen op deze afstand, gaf toch veel te denken over wind, koude en toestand van het ijs, die voor de een gunstiger waren dan voor de ander. Door het be zetten van de tweede, derde en vierde plaats op deze afstand werd de voor sprong van de Nederlandse ploeg, welke na de eerste dag reeds 8 punten be droeg. nog groter. Want Nederland ver overde 21 punten op de 1500 meter en Zweden 15 punten, zodat het totaal werd: Nederland 61 pnt., Zweden 57 punten. Met nog slechts één afstand te rijden, de 5000 meter, kon Zweden de wedstrijd alleen maar winnen indien zijn rijders de eerste tot en met de vierde plaats op do 5 km. zouden bezetten. Hoewel in deze landenwedstrijd geen individueel klassement is opgemaakt, hadden ijverige rekenaars de conclusie getrokken, dat Sigge Ericsson 147.567 punten had ver kregen na drie afstanden, Van der Voort A SC—LFC 2—3. ƒ228,voor het Rampenfonds. De Zaterdagmiddag gespeelde wed strijd tussen de Leidse ploegen ASC en LFC bracht niet die belangstelling weike men redelijkerwijs had mogen verwachten. De vinnige koude zal daar aan wel niet vreemd zijn geweest. In tussen was de opbrengst van deze wed strijd toch nog een bedrag van ƒ228,—. Indien alle voetbalverenigingen zulk een bedrag konden opbrengen, zouden dc watersnoodslachtoffers er ten zeerste mee gebaat zijn. Tevens werd door het Actie-Comité Oegstgeest tijdens deze wedstrijd een deze wijze een bedrag van ƒ200.000,— te kunnen afdragen. OOK RAPID WIL STEUN VERLENEN. Het bestuur van Rapid Wien, kam pioen van Oostenrijk, heeft de KNVB laten weten, dat het zijn volle mede werking zal verlenen aan een in Neder land te organiseren wedstrijd tegen Ra pid ten bate van het Nationaal Rampen fonds. De voorbereidingen voor een dergelijke ontmoeting, waarbij de mo gelijkheid wordt overwogen een bonds- elftal tegen de Oostenrijkers te laten aantreden, zijn thans gaande. Het bestuur van de RAC-Zuid, orga nisatrice van de Brabant Grensrit, welke op 20 en 21 Maart zou worden gehouden, heeft besloten deze niet te laten doorgaan in verband met natio- nale ramp. DAMMEN. KAMPIOENSCHAP LDDB. Waren door het uitvallen van W. Heemskerk en W. Hulsman de vooruit zichten aanvankelijk niet zo rooskleurig te noemen, nu echter C. Zijlstra (kam pioen van Alphen) en meerdere malen medespeler voor het kampioenschap van Zuid-Holland, weer van de partij is, kan er weer veel gebeuren. Ook Zaterdagmiddag hadden deze wedstrijden een vlot verloop en al werd er wel eens geblunderd, wij denken aan du partijen J. J. M. MertensI. W. Turk en W. LeeuwenbergJ. Slingerland, toch werden vrijwel normale uitslagen ver kregen, t.w. Hoofdklasse groep 1: C. ZijlstraTh. Uitenbogaard 2—0; Th. ZwetslootJ. v. d. Me ij 2—0; C. v. d. Vlist—J. v. d. Zwan 11. Hoofdklasse groep 2: W. Leeuwenberg J. Slingerland 02; A .v. d. Zwan J. v. Doorn; N. AnkerA Turk 11; J. J. M. MertensI. W. Turk 20. Ie klasse: A. J. JanssensG. H. Oos tergo 02; M. BrinksJ. Pesschier 20W. Klein Sr.H. A. Heuvelman 02; J. BrouwerF. Schild 11; G. NachtegaalJ. Wijngaarden 20. 2e klasse: W. HarteveldH. A. Vis ser 20; A. SchildJ. M. de Bruyn 0—2; W. C. v. Laar—E. A. de Wekker 2—0. Belangenvereniging voor hoofd- en eerste klassers Te Amsterdam werd onder voorzit terschap van de heer G. van Feggelen, voorzitter van de Amsterdamse Zwem vereniging De Meeuwen, een vergade ring' gehouden, waarin door afgevaar digden van de clubs, die in de hoofd- of eerste klasse heren van de water- polocompetitie van de KNZB spelen, de wenselijkheid van het oprichten van 'n belangenvereniging werd besproken. Van de 18 verenigingen, die in deze klassen uitkomen, waren er 12 vertegen woordigd. Door „De Meeuwen" als initiatief neemster werden de drie volgende re denen om tot oprichting over te gaan naar voren gebracht: le. het is noodzakelijk om het contact tussen de verenigingen en het be stuur en de sportcommissie van de KNZB te verstevigen. 2e. het is gewenst, dat de hoofd- en eerste klasse clubs meer gelegen heid krijgen hun stem te laten ho ren in .bondsbestuur en commissies, hetgeen door de bestaande regle mentsbepalingen aangaande de al gemene vergadering zeer wordt be moeilijkt. 3e Meer overleg tussen sportcommissie en de verenigingen, welke spelers hebben afgestaan voor de training van het Nederlands zevental, is gewenst. Van de Engelse velden Wesf Bromwich heeft de leiding Van de negen eerste klassers,, die nog niet uitgeschakeld zijn voor de beker, hebben er vijf hun kansen verbeterd om de zozeer begeerde „doublé" (het win nen van het Leaguekampioenschap èn van de beker) op hun naam te schrijven. Deze vijf candidaten zijn de nieuwe lei der van de eerste divisie West Brom wich en voorts Burnley, Arsenal, Man chester United en Blackpool. Ze be haalden alle vijf overwinningen, en die van Arsenal ging ten koste van Totten- ham Hotspur, dat ook nog Altijd hoop heeft om zowel het Leaguekampioen- schap als de beker In te palmen. De lo- collecte gehouden welke ƒ66,op heeft kelten op Highbury werden drie kwar tier voor de aftrap gesloten. Toen be vonden zich bijna 70.000 toeschouwers op de tribunes, voor het grootste ge deelte aanhangers van de gunners die dezelfde onweerstaanbare vorm demon streerden als in hun voorafgaande zeven gebracht De wedstrijd zelf is lang niet tegen gevallen. LFC verdiende de 3—2 zege volkomen, want de derde klassers wa ren gedurende de gehele wedstrijd ster ker, voornamelijk een gevolg van het ,firi ur- feit* dat hun voorhoede veel actiever thuiswedstrijden. Het werd 40 voor ïronHc. t'i'o I ^'as dan die d®i' roodzwarten. Sira zorg- Arsenal, de achtste zege in successie op eigen terrein. Het doelgemiddelde voor deze reeks is indrukwekkend, nl. 30: voor, 8 tegen. In weerwil van hun huidige topcon ditie wacht de gunners een zeer zware taak als ze Zaterdag a.s. in 'n bekerwed strijd uit tegen Burnley aantreden. Want ook Burnley is uitstekend op dreef en kende, dat Broekman 12.2 sec. sneller de voor een 20 voorsprong bij de rust moesu zijn op de 5000 meter dan Erics- maar daarna zette ASC de tanden op son, wilde hü de Zweet, nog van de eer- elkaar, wist LFC in de verdediging te ste plaats in het klassement verdringen,1 dringen en door doelpunten van Lasan- wnnrby aangenomen werd, dat Ericsson der en De Groot werd het 2—2. Sira van an der Voort zij reden tegen zorgde evenwel nog voor >en derde doel- R 2011 winnen. En zo is het ook punt voor zijn club, verrichtte daarmee '>or Broekman werd 8.40.3 af-1 de hattrick en zorgde voor de 3—2 zege gfcoi hij was gestart op een sche- voor LFC. klopte Sheffield Wednesday met groot machtsvertoon. De overwinning bracht Burnely op de tweede plaats, met 1 punt achterstand op West Bromwich, dat niet zonder moeite van Manchester City won en Wolverhampton, in de uitwedstrijd tegen Blackpool geslagen, als leider op volgde. West Bromwich bewees overigens Chelsea een goede dienst door Manches ter City te kloppen, dat nu de rode lan taarn moet dragen. Maar het had zelf ook profijt van de overwinning van Chelsea op Sunderland, een van de can didaten voor het Leaguekampioenschap. De prestatie van de Londenaren in deze laatste wedstrijd moet hoog worden aangeslagen. Na een half uur stonden ze twee goals achter, maar ze vochten terug en sleepten de zege uit het vuur. Hun 18-jarige buitenspeler Miles Spec- tor, die voor het eerst in een League match uitkwam, maakte een veelbelo vend debuut. Na twee opeenvolgende successen in thuiswedstrijden stelden de Wolves te leur te Blackpool, waar twee goede goals van Brown het pleit beslechtten. Manchester United had het tegen As ton Villa heel wat gemakkei ijker dan 'n week geleden tegen de amateurs van Walthamstow Avenue. Newcastle werd voor de tweede maal in successie op eigen veld verslagen. Stoke City was de betere ploeg, maar als de voorwaartsen van Newcastle niet zo erbarmelijk slecht geschoten hadden zouden de be zoekers zeker niet de volle oogst heb ben binnengehaald. Cardiff City leed andermaal een ne derlaag, nu tegen Preston, waardoor het afdaalde naar de 20e plaats op de rang lijst, na zeven wedstrijden te hebben gespeeld zonder één overwinning. In de tweede divisie kon de leider Sheffield United het niet tegen Lincoln City bolwerken, en aangezien zowel Huddersfield als Luton Town wonnen is de spanning in de hoogste regionen zeer toegenomen. Everton haalde tegen Erentford met 50 de hoogste score van do dag in deze divisie, dank zij een hattrek van Hickson, de enige speler die Zaterdag drie goals kon maken. Eerste divisie: ArsenalTottenham Hotspur 40; BlackpoolWolverhamp ton Wanderers 20; Cardiff City Preston North End 0—2; ChelseaSun derland 3—2; Derby County—Charlton Athletic 11; Manchester United Aston Villa 31; Middlesbrough Liverpool 23; Newcastle United Stoke City 1—2; Portsmouth—Bolton Wanderers 31; SheffieldWednesday Burnley 24; West Bromwich Albion Manchester City 21. Tweede divisie: BarnsleyRotherham United 23; Birmingham CityNotts County 32; Blackburn RoversSwan sea Town 30; BurySouthampton iO0; EvertonBrentford 50; Hull I CityHuddersfield Town 02; Leeds I United—West Ham United 32; L n- coln CitySheffield United 32; Luton I TownLeicester City 20; Notts Fo- Na enig discussiëren werd besloten nog niet onmiddellijk tot definitieve oprich ting en verkiezing van een bestuur over te gaan. Er werd een werkcommissie benoemd, die tot taak kreeg statuten te ontwerpen! BILJARTEN. LEIDSE BILJARTBOND. De uitslagen van de LBB luiden: le klasse: Rijnegom 1—Spijkerbak 1 6—2; 't Centrum 1—UVS 1 6—2; Spij kerbak 2Carambole 1 6—2: TOP 1— 't Spoortje 1 53. 2e klasse: DVH 1Morschp. 44; Royal 1—Rjjnegom 2 4i: 't Zuid 1— Vriendschap 1 44; De Heul 1—TOG 1 44. 3e klasse: Morschp. 2Sport 1 44: Spijkerbak 3—Spoortje 2 44; TOG 2 TOP 2 44; Drei Pottekens 1De Valk 1 6—2. 4e klasse: TOG 3—De Heul 2 44; DVH 2TOP 3 44; Vierkantje 1 Carambole 3 4—4; MBO 1—Rijnegom 3 53. 5e klasse: Royal 2—De Valk 2 8—0: Spijkerbak 4—'t Zuid 3 2—6, regiem.: Drei Pottekens 2—Spoortje 3 5—3: Morschp. 3—UVS 2 44. 6e klasse: Morschp. 4—UVS 3 2—: Vierkantje 2—DVH 3 44: Spoortje 4 De^Valk 3 6—2; Vriendschap 2—MBO 7e klasse: Vriendschap 4Royal 3. regiem.; 't Centrum 3—De Heul 3 4—4: Vriendschap 3—UVS 4 6—2. Het programma voor de week van 9 Febr. tot 14 Febr. luidt: le klas, Maandag 9 Febr.: TOP 1—Ca rambole 2; UVS 1Rijnegom 1; Spoortje 1—Spijkerbak 2; Carambole 1—'t Cen trum 1. 2e klas, Maandag 9 Febr.: Vriendschap 1—Royal 1; TOG 1—DVH 1; Morschp. 1—Centrum 2; Rijnegom 2—De Heul 1 3e klas, Dinsdag 10 Febr.: De Sport 1 TOG 2. 3e klas, Woensdag 11 Febr.: Spoortje 2—Drei Pottekens 1; TOP 2—De Valk ;1 Morschp. 2—Spijkerbak 3. 4e klas, Dinsdag 10 Febr.: De Heul 2 —DVH 2; Rijnegom 3—TOP 3; 't Zuid 2—Vierkantje 1; Carambole 3MBO 1. 5e klas, Woensdag 11 Febr.: 't Zuid 3 —De Sport 2; De Valk 2—Spijkerbak 4. 5e klas, Donderdag 12 Febr.: Spoortje 3—Royal 2; UVS 2—Drie Pottekens 2 6e klas, Vrijdag 13 Febr: UVS 3— Spoortje 4; De Valk 3—MBO 2; Vriend schap 2—Vierkantje 2; DVH 3— Morsch- poort 4. 7e klas, Donderdag 12 Febr.: Royal 3 —Vriendschap 3; UVS 4—'t Centrum 3: Morschp. 5Vriendschap 4. BRIDGE. BRIDGECLUB „V.O.G.". De uitslag der Viertallencompetitie. 13e ronde is: Hoofdklas: Team Epskamp wint van teiim Blom met 41 pnt.; team Schouten wint van team Smit met 21 pnt.; team Schilthuizen wint van team Nolles met 27 pnt.; team Tjalkens wint van team Gaykema met 22 pnt. le klas: Team Bosscha wint van team Baarda met 6 pnt.; team Caro wint van Horree met 4 pnt.: team Adama wint van team Kruizinga met 15 pnt. 2e klas: Uitslag Parencomp. Kopgroep. 1. Mevr. Kleefstra—Dieben 27 pnt.; 2. Versteeg—Vroom 25}.< pnt.; 3. v. d. StaaySchilllnk 25 pnt.; 4. Mevr. De Kievit—Westerman 24V-, pnt.: 5. Mevr BruneéMei. v, d Meü 22 pnt.; C Zwarts—:_4HM>i«r 18** pui.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4