LORRIE FRANSE AMENDEMENTEN OP E.D.G.-VERDRAG Dreigende woorden uit Formosa De Perzische olie S)e luandettiffie aaontuien aan JCoppie Jiappy. (2) FEBRUARI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Spoedige bespreking met andere landen De Franse regering: heeft een reeks protocollen of amendementen op het verdrag inzake het Europese leger goedgekeurd. Zij moeten het verdrag voor het parlement aantrekkelijker maken. Frankrijk zal ten spoedigste deze protocollen met de andere ED. G.-landen bespreken. Uit goed ingelichte kringen wordt vernomen, dat Bidault's amende menten het volgende behelzen: 1. D' Franse divisies, die buiten het continentale Frankrijk ergens nodig mochten zijn in de Franse unie, zullen tijdelijk uit het Europese leger kunnen worden teruggetrokken zon der dat op toestemming van de an dere vijf landen hoeft te worden ge wacht. 2. Frankrijk dient gerechtigd te zijn munitie voor zijn overzeese bezittin gen te vervaardigen en zonder con trole van de Europese Defensie Ge meenschap daarheen te zenden. 3. Franse officieren zullen kunnen rouleren tussen Franse eenheden in het Europese leger en eenheden in het buitenland zonder hun comman do-prioriteit te verliezen. 4. Als Franse divisies afwezig zijn wegens een taak in het buitenland, dient het stemrecht van Frankryk in de E.D.G. onverzwakt te blijven. Gehoipt wordt, dat het Franse parlement het verdrag voor het Eu ropese leger met deze amendemen ten zal aanvaarden. Inmiddels zou den in 't Franse ministerie van bui tenlandse zaken. Maandag de bespre kingen tussen Frankrijk en het Saar- gebied over een herziening van de I Frans-Saarlandse conventies begin- nen. Verwacht wordt, dat de bespre kingen tot resultaat zullen hebben, dat Frankrijk zijn zeggenschap in de economie en het bestuur van Saar land zal beperken. De huidige Fran se regering heeft verklaard, dat de Saar-kwestie moet zijn geregeld, voordat het E.D.G.-verdrag wordt bekrachtigd. Duitsland zal echter ook nog een woordje over het Saar- gebied moeten meespreken. Zuid-Slavië, Grieken land en Turkije Zaterdag is in Belgrado een ge meenschappelijk Z-Slavisch-Grieks communiqué gepubliceerd, dat be trekking heeft op de onlangs gevoer de besprekingen tussen de Griekse minister van buitenlandse zaken en president Tito. Volgens het commu niqué werd „een volledige gelijk heid van standpunt verkregen, in het bijzonder op het gebied van de we derzijdse verdediging". De Griekse minister van buitenland se zaken heeft Zaterdag op een pers conferentie te Belgrado verklaard, dat Griekenland, Zuid-Slavië en Tur kije in de naaste toekomst een for mele verdedigingsovereenkomst zul len tekenen. De datum en plaats van de ondertekening waren nog niet be paald. Aan de overeenkomst zullen ondêrhandelingen tussen de drie mo gendheden voorafgaan. Joodse functionarissen in Hongarije gearresteerd Uit Zondag te Wenen ontvangen Hongaarse dagbladen blijkt, dat Gjoeda Decsi is ontheven van zijn functies als minister van justitie. Hij is vrvangen door Bela Kovacs. Decsi bekleedde een hoge functie in de Hongaarse communistische par tij. Hij is een voormalige advocaat en bekleedde na de tweede wereld oorlog hoge posten bij de Hongaar se geheime politie. Decsi is een Jood. Ook generaal- majoor Peter Gabor, hoofd van de communistische geheime politie te Boedapest, zouden gearresteerd zijn. Gabor is eveneens van Joodse af komst. Verder zou Zoltan Vas niet langer meer hoofd van het Hon gaarse planbureau zijn. Vas is even eens van Joodse afkomst. Reizigers, die uit Boedapest in Wenen zijn aangekomen, maken mel ding van meer arrestaties van Joden, o.m. van profesor Benedek, die he arts. Benedek was verbonden aan een kend is al de beste Hongaarse zenuw ziekenhuis van de „Joint" in Boeda pest. Verder zou de Joodse directeur van de Hongaarse radio, Szirmay, gearresteerd zijn en vervangen door een broer van premier Rakosi. Erik Molnar, eveneens een Jood en oud minister van buitenlandse zaken, zou sinds een maand niet meer gezien zyn. Koning Boudewijn keerde terug Koning Boudewijn van België is Zondag te Brussel teruggekeerd van een kort verblijf aan de Franse Ri- vièra. De Belgische prinses Josephine- Charlotte heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan de overstroomde gebie den in België. Een Katholieke krant te Antwer pen, het Handelsblad heeft Vrijdag j de prinses gecritiseerd, omdat zij niet een deel van het bedrag dat voor haar huwelijksgeschenk is inge zameld, ter beschikking van de ge troffenen heeft gesteld. Zaterdag heeft het koninklijk huis bekend ge maakt, dat zij dit nu heeft gedaan en voorts, dat koning Boudewijn en zijn vader, ex-koning Leopold, samen 500.000 francs aan het Nationaal Rampenfonds hebben geschonken. 's Konings grootmoeder gaf 100.000 francs. Offensief in Korea op komst Amerika zon tie Chinese nationa listen op Formosa meer militaire hulp hebben aangeboden. De Ameri kaanse generaal Olmsted, die voor besprekingen met officieren van de regering-Tjang Kai-Sjek enige dagen op Formosa is geweest, heeft de grootste manoeuvre bijgewoond van nationalistisch-Cbinese strijdkrach ten, welke ooit is gehouden, sedert de verslagen Tsjang Kai-Sjek, zich op zijn laatste bolwerk, Formosa, terug trok. Om redenen van veiligheid is het aantal tanks en vliegtuigen, dat aan de manoeuvres deelnam, niet be kend gemaakt. Intussen heeft de commandant van de marine der Chinese nationa listen, die op het ogenblik in Califor- nië is, verklaard, dat hij gereed en verlangend is om aanvallen op het Chjnr-se vasteland te doen. In Korea heeft de nieuwe Ameri kaanse bevelheboer, generaal Max well Taylor, doen doorschemeren, dat hij geen nieuw offensief voorbe reidde. Mao Tse-toeng, het staatshoofd van communistisch China, heeft verze kerd, dat de Chinezen en Noord-Ko- reanen bereid zijn om door te vech ten tot het bittere einde en totdat „de imperialisten benen maken". China wenst aan de Koreaanse oorlog onmiddellijk een einde te maken, al dus Mao, maar gaan de Amerikanen daar niet op in dan vechten wij door met onverminderde kracht. Mening der Amerikanen verdeeld. Te Washington is de nieuwe poli tiek van de regering-Eisenhouwer in het Verre Oosten („deneutralise- ring" van Formosa en het voorne men om een volledige blokkade van Rood China af te kondigen) 't /oor- naamste punt van debat. De nieuwe plannen genieten algemene steun bij WEST-BERLIJN IS EI-VOL SULTAN HAMÏD II OP 25 FEBR. VOOR. Sultan Hamid II zal op 25 Febr. voor het hooggerechtshof te Djakar ta terecht staan. De zitting zal open baar zijn. Voor de pers zijn plaatsen gereser veerd. De sultan wordt ervan be schuldigd mee te hebben gedaan aan de actie-Westerling. De stroom van vluchtelingen uit Oost-Duitsland naar West-Berlijn, j die in Januari 25.000 heeft bedragen i zal in Februari 30 000 zijn, zo meent I Ernst Reuter, de burgemeester van West-Berlijn. Emigratie is geen op lossing, aldus Reuter, want wij we ten maar al te goed, hoe moeilijk het is om b.v. tienduizend mensen naar Canada te krijgen. Daarom moeten de Duitsers zichzelf helpen en moet men zich niet direct tot het buiten land wenden. De federale regering te Bonn heeft besloten om opnieuw negentig mil- lioen Mark beschikbaar te stellen voor het onder dak brengen van vluchtelingen in West-Duitsland. Bo vendien zullen er in plaats van tien duizend voortaan dertigduizend vluchtelingen pei maand uit West- Berlijn naar West-Duitsland worden gevlogen. Burgemeester Reuter verklaarde, dat het stadsbestuur van West-Ber lijn er in was geslaagd om tot dus ver iedereen onder dak te brengen. Elke vierkante meter woonruimte in West-Berlyn wordt gebruikt! de Republikeinse afgevaardigden in het Congres, maar aan democratische zijde bestaat enige reserve. Dewey Short, voorzitter der leger- commissie van de senaat, is van me- I ning, dat een bloxsade, in plaats van J een verlenging en uitbreiding van de oorlog te betekenen, die zal verkor ten en beperken en dus mensenlevens zal besparen. i Senatoi John Sparkman, die in de I verkiezingsstrijd candidaat voor het vice-presidentsehap was, herinnerde echter aan Eisenhouwers belofte, dat I er voor t.et Verre Oosten geen agres- sieve acties op het programma ston- j den Daaiom wilae hij, zodra minis- i ter Foster Dulles uit Europa terug- j kwam, precies weten hoever Ame- ka wilde gaan bij eventuele aanval- I len door de r.aru nalistische Chine- zen op Rood China en wat de gevol gen van een volledige blokkade zou den kunnen zijn. I Het Italiaanse tankschip de „Mi- j riela", is met olie uit Perzië aan j boord de Middellandse Zee binnen- gestoomd. Enkele weken geleden ver- trok de „Miriela' uit Abaaan met. on bekende bestemming. Het manoeu vreerde zo handig, dat het de Britse val aan de ingang van de Rode Zee waarvan dertijd het „Rose Mary" het slachtoffer werd, ontliep, en voer Vrijdag met zwijgende radio door het Suezkanaal. Het schip is nu aan de laatste étappe van zijn reis begon nen. Twee andere Italiaanse tankers zijn alweer onderweg naar Perzië, de „Carignano" en de „Recco". De „Rec co'' is Woensdag uit Genua vertrok ken. Officieel werd als bestemming Ras Tanoera opgegeven, maar in Ge- nuese scheepvaartkringen wordt voor zeker verteld, dat het ware doel van de reis de Perzische oliehaven Aba- dan is. De .Ciragnano" heeft Zater dag zee gekozen voor een proefreis na revisie. Als het proefstomen gun stig verliep zou de „Carignano" direct naar Abadan doorvaren. Na de watersnood in Engeland In Engeland hebben ruim 10.000 man van leger, vloot en luchtmacht en honderden burgers het gehele weekeinde koortsachtig gewerkt aan het herstel van de zwaar beschadigde dijken aan de Engelse Oostkust. Thans kan worden gemeld, dat men de situatie meester is. In Londen is men thans druk be zig met het uitwerken van eén waar schuwingssysteem voor overstro mingen. Nederlandse defensie niet beperkt Nederland is niet voornemens, zijn defensieprogram te beperken en zal alles doen om zijn NATO-verplichtin- gen na te komen, ondanks de schade „die groter is dan die van de oorlog". Aldus verklaarde de Nederlandse ambassadeur in ^de V.S., dr. J. H. van Royen, tijdens een radiorede. „Het zal echter enorme energie kosten, de talrijke verwoeste huizen weer op te bouwen. Maar ons volk zal, zoals altijd, werken en er zijn schouders onder zetten". Dr. v, Royen vertrouwde, dat Ne derland zijn economische stabiliteit zal herkrijgen, al diende het te wor den erkend, dat „de zware slag onze export zal doen verminderen" Hij legde er echter de nadruk op, dat de industriële capaciteit niet is aange tast. Meer kaas naar de Verenigde Staten Het Amerikaanse ministerie van Landbouw heeft met onmiddellijke ingang de invoerquota van bepaal de kaassoorten met 15 pet. verhoogd. Deze regeling is getroffen in het belang van de wereldhandel en de internationale betrekkingen en blijft voorlopig tot 30 Juni a.s. van kracht. De nieuwe quota voor Edammer en Goudse kaas zijn vastgesteld op 2.070.000 kg. SNELLE HULP VOOKWAM ERGER. Zaterdagmiddag is in de Archan- gelstraat te Zaanaam de benedenver dieping van een huis geheel uitge brand. Dank zij snel ngnjpen van omwonenden en de branaweer kon den de bewoonster en een bejaard echtpaar in een belendend perceel, die alle ziek te bed lagen, worden gered, De brand is vermoedelijk ontstaan doordat vonken een divankleed vuur hebben doen vatten. Jongeman door politie aangeschoten I Zaterdagmiddag om vier uur werd j de Amsterdamse poliitie gewaar- schuwd voor een vechtpartij in een i perceel aan de Bilderdijkkade. Twee 1 agenten gingen erheen en juist toen zij bij de woning aankwamen vloog de deur open en stormde een vrouw naar buiten. Achter haar kwam een 27-jarige jongeman, die twee wind buksen meedroeg. Toen hij de agen ten zag stopte hij en richtte de buk sen op hen Zij zochten dekking in een portiek. Twee andere agenten, diedoor een omstander waren ge waarschuwd, konden op een af stand niet zien wat voor vuurwapens de jongeman bij zich had. Zij trok ken hun revolvers en losten drie schoten. Een daarvan trof de jon geman in de rechterzij. Hij viel neer en is vervolgens door de G.G. en G D. naar hef Wi'helmina-gasthuis te Amsterdam overgebracht. Later is gebleken, dat de ene windbuks geheel onbruikbaar was en dat de andere niet was geladen. Naar wij van de zijde der politie vernemen heeft de moeder van de jongeman verteld dat hij geestelijk niet geheel normaal is. JONGETJE OVERREDEN EN GEDOOD. Zaterdagmiddag is de 3-jarige A. J. van der Waal voor de woning van zijn ouders op de Amsteldijk tussen Nes aan de Amstel en Uithoorn door een vrachtauto gegrepen en op slag geaood. Het jongetje kwam plotseling ach ter een geparkeerd staande auto vandaan en wilde de weg overste ken. OVERSTROMINGEN IN ATJEH EN TAPANÜLI. Tengevolge van overstromingen, die Noord en West-Atjeh en Tapanuli hebben geteisterd, zijn volgens de jongste berichten 82 personen om het leven gekomen en worden er nog 32 vermist. De schade van de overstro mingen in Groot-Atjeh wordt door het ministerie van sociale zaken op 15 millioen rupiahs geschat. Aetherklanken DINSDAG. Experimentele televisie-programma. VARA: 20.15—21.45: 1. Dokters te- levisite. 2. Weersoverzicht. 3. „Dijk- bouw", film. Pauze. 4. „Fantasie im promptu", geacteerde improvisaties. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. VPRO: Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwij ding. 9.15 Koorzang. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Waterstanden. 9,35 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Pianorecital. 12.00 Musette-orkest. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12 40 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram. 13.20 Dansmuziek. 14.00 „Zeg eens,. Amerika". 14.30 Gram. 14.40 School radio. 15.00 Gram. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17.50 Mi litaire reportage. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Reportage of gram. 18.35 Gram. 18.50 „Paris vous parle". 18.55 Fanfare-orkest. 19.20 Verzoek- programma. 20.00 Nieuws. 20.05 Ge varieerd programma. 21.15 Lichte muziek. 21.35 „Ik weet, ik weet wat U niet weet". 21.50 Tiroler muziek. 22.30 Mededelingen. 22.35 Gram. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.20—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gram. 11.00 Voor de huisvrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsmuziek. 14.00 Gevarieerd programma. 14.50 Radio Phllharmo- rnisch orkest en solist. 15.30 „Ben je zestig?" 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Re geringsuitzending: S. Robles: „Wage- ningen, een nederzetting in Surina me". 18.00 Gram. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd 18.52 Actualitei ten. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.15 „Uit het Boek der Boeken". 19.30 Gram. 20.25 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.30 La croisade des er/rnts", muzikale legende. In de pauze: De Radiodokter en gam. 22.40 Gram. 22.45 Avondgebed en liturgi sche kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Viool cn clavecimbel. 23.4524,0 Gram. SPORT WIELRENNEN. Ned. ploeg voor de Tour de France Na in een brief van de KNWU het reeds beleende standpunt van dit lichaam vernomen te hebben inzake de samen stelling en de voorbereiding van een Nederlandse wielerploeg voor de Ronde van Frankrijk 1953 heeft de vertrou wensman van deze organisatie in Ne derland, de heer R. de Grood, zich opnieuw gewend tot de heer C. Pelle- naars met het verzoek als ploegleider van de Nederlandse ploeg te willen op treden in de komende Ronde van Frankrijk en zich te willen belasten met de selectie van de renners en de voorbereiding van de ploeg. De heer Pellenaars heeft zich hiertoe bereid ver klaard. Het ligt in zijn bedoeling om in het kader van deze opdracht met de Ne derlandse ploeg deel te nemen aan de eerste belangrijke wegwedstrijd van het nieuwe wielerseizoen, MilaanSan Remo op 28 Maart. Hij heeft hiervoor de vol gende renners uitgenodigd: H. van Bree- nen (Amsterdam), W. van Eest (St. Willebrord)H. Faanhof (Roosendaal), J. Nolten (Beek, Limb.), J. Suykerbuyck (Breda), A. Voorting (Roosendaal) of G. Voorting ('Haarlem) en W. Wagt- mans (Prineenhage). Vijf sprinters hebben Zondag gereden om de Ernst Kaufmannprijs: t.w. Platt- ner (Zwits.), Harris (G.B.), Bellenger (Fr.) en Van Vliet en Derksen (Ned.). Het resultaat was een dubbel Neder lands succes, want Van Vliet en Derk sen plaatsten zich resp. eerste en tweede in het eindklassement, dat er als volgt uit zag: 1. Van Vliet 8 pnt., 2. Derksen 12 pnt., 3. Plattner 12 pnt., 4. Harris 13 pnt, 5. Bellenger 20 pnt. Tijdens op de winterbaan te Parijs gehouden internationale wielerwedstrij den hebben Schulte en Peters een kop pelwedstrijd over 3 uur gewonnen. Met de 141.540 kilometer, die zij in deze tijd aflegden verbeterden zij tevens het baanrecord, dat 141.250 km. bedroeg. Met 15 pnt, bezetten onze landgenoten de eerste plaats in het klassement, ge volgd door Strom—Arnold (Austr.) met 38 pnt. eri PobletTerruzzi (Sp.-It.) met 32 pnt. Beide koppels hadden 1 ronde achterstand. VOLLEYBAL. DE AFD. LEIDEN' HERVAT DE COMPETITIE. Vanaf hedenavond wordt het compe- titierooster weer normaal gespeeld. De competitieleider heeft bepaald dat de vorige week uitgestelde wedstrijden op een nader te bepalen datum aan het einde van de competitie zullen worden gehouden. Het programma voor deze week luidt: Maandag (Oosterstr.) 7 uur GGV 1 De Vlam 1; 1.45 uur APSV 1—Arva 1; 8.15 uur Six 1Rouwkoop 1; Lorentz- kade 715 uur Cycloon 1LUW. Dinsdag, Morsweg: 8,30 uur Donar 2 —GGV 2: Oosterstr.: 7 uur PW 4—Nw. Brunh. 3; 7.45 uur Nw. Brunh. 2Rouw koop 2; 8.30 uur Cycloon 2K. en G. 1: 9.15 uur Sleutelr. 3De Vlam 2. Woensdag, Oosterstr.: 7 uur Nw. Brun- hilde 1—PW 1; 7.45 uur PW 3—Argos 1; 8 30 uur Arva 2K. en G. 2; 9.15 uur OOOK, en G. 1. Donderdag, (Lyceum): 8 uur RKL 1 Donar 1; Gymnasium: 9 uur Centr. training dames; 10 uur Centr. training heren. Vrijdag, (Gymnasium): 7 uur PW 2 LUW; 8 uur HVL 1—DES 1; 9 uur NRM 1—PW 2; Oosterstr.: 7 uur PW 4 —HVL 3: 7.45 uur Sleut. 2—NRM 2; 8.30 uur Rouwk. 2DSO 2 Zaterdag, (Ambachtsschool): Rouw- .oop 1Blijf Fit (3 uur). 59 En opeens stond Koppie te knip peren in het felle licht van de zak lantaarn. „Ha1", brulde Dikke Jan tje, „jij garnaal!" En Koppie voelde meer dan hij zag, dat Dikke Jantje op hem afkwam. Maar hij wachtte hem niet af. Met een vlugge sprong rende hij naar de uitgang, maar dat had hij niet moeten doen, want tot zyn schrik zag hij, dat niet alle lichten uit wa ren. Verderop in de gang bij de lift brandde nog licht en de andere kant op ook. Zo vlug hij kon, rende hij met de moed der wanhoep naar de lift. Maa» ondanks zijn dikte kon Dikke Jantje vreselijk hard lopen Vlak bij de liftdeur voelde Koppie een zware hand op zijn schouder. „Daar heb ik je!" hijgde Dikke Jantje. „En nu laat ik je niet meer los, brutaal mormel!" De arme Koppie werd onzacht beet gegrepen en opgetild. Dikke Jantje zag opeens de geboeide Ohing bij de liftdeur liggen. „Dat is zeker ook al werk van jou hè?" gromde hij en hij schudde Koppie ruw door elkaar. „We zullen jou eens mores leren, mannetje. Mee jij!" En met de spar telende, trappende Koppie stevig on der zijn arm geklemd, liep Dikke Jantje terug naar de werkplaats. DOOR CHARLES GARVICE 93) Wat ben jij van plan te gaan doen? Wil jij die vent nog trouwen, nu je niet meer de macht hebt hun verrot huis bijeen te houden, zodat de brok ken him niet om de oren vallen?" Ze zwegen een ogenblik. Guy greep de arm van zijn vader en omklemde die als een stalen band, terwijl ze op antwoord wachtten. Het kwam met een zacht spottend lachje. „Of ik hem nog zal trouwen! Ja, ik denk van wel." „Héb je hem dan lief?" zei hij met koude verbazing. Ze lachte weer, dit keer met spot tende minachting. „Hem.' liefhebben! Een man lief hebben, die van een andere vrouw houdt! Denk je, dat ik gek ben? Ik heb nooit erg vee] van hem gehou den, beste Seymour, maar ik geloof, dat ik hem de laatste tijd gehaat heb! Laat me eens denken!" Een ogenblik heerste er stilte. De graaf zonk achterover in zijn Btoel en verborg zijn gelaat in zijn handen, maar Guy stond als 'n ste nen beeld. „Ja Seymour, ik zal met hem trouwen! Er zal, er moet iets uit de ineenstorting van Latcham over blijven en dat zal beter zijn dan niets. Trouwens, ik word dan toch lady Kendale en binnenkort gravin van Latcham*, want de oude man gaat hard uiteruit." Ze lachte een ge meen lachje van laaghartig leedver maak. „Op alle mogelijke manieren moet er haast achter het huwelijk worden gezet; hij moet niet weten wat er gebeurd is voor het te laat is! Seymour!" zij wachtte even en haalde diep adem „je vroeg me vanavond hoe ik zo gemeen kon zijn om die twee te laten flirten waar ik bij stond? Je dacht, dat ik er niet om gaf! Als je eens wist hoe het me ge ërgerd heeft; ik werd er bijna gek van! Maar ik zal nu wraak nemen! Hij wil me trouwen, omdat ik geld heb, hé? Me trouwen om zijn naam' en zijn huis te redden. Seymour,ge loof je niet. dat ik mijn wraak zal hebben, als ik tegen hem zeggen kan: „Je hebt de dochter van een oplich ter getrouwd en ten slotte je dier baar huis toch niet gered!" Seymour lachte zacht, sinister. „Goed," zei hij. „Goed zo! Diana, ik ben trots op je! Ja, dat zal het beste zijn. Er blijft wel iets uit de ruïne van Latcham over en je zult gravin zijn! Je titel kan niemand je afnemen! Ja, je hebt gelijk, trouw met hem, zet haast achter het huwe lijk. Ik zal de boel tot zolang drijven de houden. Hoeveel geld heb je?" „Ik weet het niet. Er is iets op de bank, geloof ik. Dat kan je krijgen. En dan heb ik mijn juwelen nog. Hij heeft me een paar aardige cadeaut jes gegeven, neem die maar!' „Dank je. Ik kan je vertrouwen, Diana. Je hebt vanavond bewezen 'dat je van het goede soort bent. Kan je het volhouden?" Zij lachte. „Je zult het zien, Sey mour, de gedachte aan mijn wraak, doet me bijna verzoend raken met 't verlies van ons geld. Als jij dat kind van Latinver met haar bleke gezicht maar overboord wou gooien." „Houd je mond,' zei hij boos, „ik zeg je nog eens, dat de gedachte aan haar me alles doet vergeten, wat ik verloren heb. Ons huwelijk moet, evenals het jouwe, bespoedigd wor den. Als zij eenmaal de mijne is, kan ik de wereld zonder vrees tegemoet treden De gedachte, dat ik haar zou kunnen verliezen maakt me gek gek! Jij begrijpt dat niet „Neen!" zei ze minachtend. „Wat is er toch aan haar dat ze zowel jou als Guy tot gekken maakt." „Zwijg," zei hij, woedend. „Je zult haar naam niet noemen, verbonden met de zijne! O lieveling, mijn lieve ling!" Ze lachte minachtend. „Als je van plan bent te gaan rhap- sodiëren, kan je beter weggaan," smaalde ze. „Het is niet voor haar, dat ik je aanraad haar te laten schie ten. Ik zal me over haar sdhrik ver heugen, wanneer ze merkt dat de man voor wie ze geïntrigeerd heeft, niet de zoon van een millionair is maar een failliete oplichter!' „Geïntrigeerd?" herhaalde hij, ra zend van woede, „ik heb geïntrigeerd om haar te krijgen! O, .ie weet niet alles, Diana je weet niet door welk een poel ik heb gewaad om haar te winnen! Hoe ik haar vader in mijn macht kreeg en haar aan handen en voeten aan me heb gebonden! Hoe ik Maar ach, je begrijpt ex toch niets van! Je hebt geen hart." „Neen," stemde ze op diep min achtende toon toe; „ik heb alleen een groot, hevig verlangen naar wraak en als ik die heb en mijn titel dan ben ik tevreden. Maar ga nu heen. Ik wil alleen zijn om te den ken. O, ik zie het gezicht van die oude graaf a] en van Guy. als ze de waarheid vernemen! Latcham onder de hamer en de erfgenaam getrouwd met de dochter van 'n faillieten va der! Seymour ik zou mijn vooruit zichten niet willen ruilen voor de jouwe, hoewe] ik geen hart bezit! Je mag je Lorrie Latimer hebben, maar geef mij maar mijn kroontje en mijn wraak! Goeden nacht! Doe even dat raam dicht, wil je. De graaf en Guy hoorden Seymour het raam sluiten en even later luis terden zij naar zijn voetstaopen toen toen hij door de gang naar zijn ka mer liep. Toen zuchtte de graaf diep en stond bevend op. „Latcham! Latcham is verloren!" kreunde hy, terwijl hij vergat, dat hij, toen hij voor Lorrie pleitte, te vreden ermee was geweest het te verliezen. „Ja," zei Guy hees. „Latcham is verloren!" „Maar jij bent gered!" riep de ou de man en hij sloeg zijn armen om Guy's hals. HOOFDSTUK XXIX. Lady Farnham had Lorrie gezegd te gaan slapen en ze had gehoor zaamd, maar in haar slaap kwamen menigte dromen. Nu eens zat ze op het muurtje van de pastorie en luis terde naar Guy, dan weer zag ze Gypsy met Guy over de baan ren nen; aldoor zag ze Guy, steeds stond hij op de voorgrond. Dan zag ze Sey mour Meiford weer voor haar geest oprijzen, die met zijn eeuwig glim lachje tussen hen stapte en zijn ar men uitstrekte, alsof hij haar omhel zen wilde en op dit punt van haar dromen werd ze rillend wakker met een kreet van angst en afschuw. Lang voor de bel ging was ze klaar wakker en het duurde niet lang of ze wist weer wat er gebeurd was. Seymour Meiford was gekomen. Haar tyran en m'eester was gekomen om haar er aan te herinneren dat zij nog steeds aan hem toebehoorde en dat zij haar deel van de afspraak, die ze terwille van haar gestorven vader met hem had gemaakt, moest hou den. Zij kleedde zich langzaam aan en met een verlangen naar eenzaam heid, zoals ongelukkige mensen al tijd hebben, ging ze naar beneden naar de tuin. (wordt vervolgd)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4