meiers Coif. hreÉeubil „filmlraf pint. 90 Schapen Boheemen S I li G ER STENO-TYPISTE SPOED Nette Slayer Geëvacueerde Personen OUDE COURANTEN Ambtenaren werden ontrouw aan formulieren en grepen de schop DE ZA AK SLOGS VOOR DE HAAGSE RECHTBANK Een mik iui&tett naa* <zifn koningin Met innige dank aan de Goede God, en aan Broe der Everardus voor zijn voorspraak, melden wij U de voorspoedige geboorte van ons dochtertje ANTOINETTE E. J. COSTER Jr. E. COSTER-DYCKHOFF Leiden, 6 Februari 1953 Valkesteeg 2a. 2916 GEVRAAGD: Apothekers-Assistente met enige ervaring, per 15 Maart a.s voor apotheek te Leiden. Br onder no. 2919, bur, v. d. blad. Het R.K. Kerk- en Arm bestuur van Leimuiden ver koopt op DONDERDAG 12 FEBR. nam. 2 uur op het erf van C. Langeslag, Rijnxaterwoude Uw Slager Rookworst ƒ1.p. 500 gr. Gehakt 1.— p 500 gr. 400 gr. vleeswaren voor 83 cent. Vlees en vleeswaren tegen zeer lage prijzen. T. v. Boheemen JANVOSSENSTEEG 47 achter de Hema. Telefoon 21286. TELEFOONTJES worden dagelijks geplaatst ter grootte van hoogstens 30 woorden (een woord maximum 12 letters). De prijs oedraagt 1.50, uitsluitend tegen contante betaling. demonstreert de nieuwste typen SINGER naaimachines. Huishoud-, Zig-Zag-, Schoen- en Kleermakersmachines. In Hotel „Het Hof van Holland", Noordwijk- Binnen, Woensdag 11 Februari van 29 uur TOEGANG VRIJ TOEGANG VRIJ GEMAKKELIJKE BETALINGSVOORWAARDEN SINGER MIJ. N V., BREESTRAAT 21, LEIDEN. TELEF. 30568 Tast toe, 't is van TEEKENSü 1.30 1.50 1.60 Reuzel 0 70 Rundvet0.80 Vette Speklappen .0.90 Doorr. 1 Magere 1.30 Gehakt h.oh. .1.30 Pekelspek 1.30 Verse Worst 1.40 Rauwe Rookworst 0,35 Rosbiet Fïtra rpriamp 100 firam Hamspek LAlld I Culnlllu 10o gram Rookworst 250 gram Palingrookworst 0.70 250 gram Fjjne Leverworst 0.63 250 grom Ilooidkaas 0.40 LANGE MARE 94 Vette Runderlappen Doorr. Magere Haohévlees Dik vet Spek Mager Rookspek Carbonade v a. mlappen BONTWEVERIJ het Land vraagt het Oosten van Inlichtingen over arbeidsvoorwaarden en aan melding op Dinsdag 10 Februari a.s. van 12 13 uur en 1730 tot 1830 uur in DE VERGULDE TURK, Breestraat 84 0.64 Smit Röntgen Apparatenfabriek C.V., Leiden vraagt voor aid. Inkoop een aankomend Min. opleiding U.L.O. Leeftijd niet ouder dan 17 jaar. Brievenkantoor Herengracht 34. Persoonlijke aanmelding nlleen na oproep. 518de STAATSLOTERIJ 3, lii™ i. m Te leen gevraagd 2000 Gulden tegen maandelijkse aflos sing plus rente. Br. ondei no. 6645 bui eau van dit bl GEVRAAGD EEN Slagerij GELDERBLOM Noordeinde 37 Leiden. die via het Gemeenschappelijk Adminisira iekantoor aan spraak kunnen maken op uhkering krachlens de werkloos heidswet of de ziektewet worden verzochl zich te melden bij de dichis bijzijnde correspondent var. het Gemeen schappelijk Administratis an'oor in hun huidig t erblijfplaats. Naar hei adres van deze corresponded kan onder meer worden geïnformeerd bij het dichtst bijzijnde kanloor van he Gewes'elijk Arbeidsbureau. 2" Gevraagd zo spoedig mogelijk een halfwas Sla- gersbediende wed P.' Ver hoef, Haarlemmerstraat 13. 3? Biedt zich aan net R.K. kindermeisje voor de dag Prima getuigschriften. Br. onder no. 2911 bureau van dit blad. 3? Gevraagd kosthuis te Oegstgeest door R. K. jon geman, huiselijk verkeer. Br. W. F. Meijer, Weste- nenkerweg 43, Apeldoorn. I 3? Reparaties aan alle Uur- j werken, Gouden en Zilve- I ren voorwerpen geschie- i den op eigen werkplaatsen. I Onze jarenlange ervaring garandeert U eerste klas vakwerk, spoedig en bil lijk „De Goedkopere Zaak" S. v. d. Water en Zoon, Haarlemmerstraat 185. 2" Gevraagd net kosthuis door jongeman, liefst in Leiden, met huiselijk ver keer. Br. onder no. 6646 bureau van dit blad. Rectificatie: Prijs ƒ200: 5229 moet zijn 5227 ƒ60: 5159 moet zjjn 2159. 3? Dakbedekking, Golfpla ten, asfalt, rubberoid; ka-. chels, Fornuizen, onderde len. Stalart., Bascules. Ge wichten. Rattenklammen, Kruiwagens Was- en Spek kuipen enz. Galvaniserc-n. vertinnen Vanouds A. J. Hartwiik. Land. en Tuin- bouwartikelen Nieuwe Beestenmarkt 7—9 t. o het Marktkantoor telef. 26627 —24013. Neem meehet is van A.H.B. p. 500 gram Carbonade (vanaf) 1.70 Verse worst 1 50 Mooie runderlappen (vanaf) 1,50 Gehakt half om half 1.30 Gemalen en gesneden rundvet0.80 Harde reuzel 0.70 Vet gerookt spek1.25 Onze bekende A. H B. margarine per pakje van 250 gram 36 cent ALS EXTRA RECLAME: Hamworst p. 100 gram 30 cent Rookworst 30 Boterhamworst 30 Gebraden gehakt 30 ARNOLD H. BERGERS HAARLEMMERSTRAAT 216 LEIDEN Rentebijschrijving Spaarboekjes Let op! I Anders dan vorige jaren 1 Dinsdag 10 en Woensdag 11 Februari 1953 elkens van 9 tot 12 en van 1.30 tot 5 uur Donderdag 12 Februari 1 953 alleen's avonds van 7 - 9 30 uur. Storten en opnemen van Spaargeld en Rekening-Courantgeld vindt normaal doorgang. in pakken van 5 K.G. f 0.75 verkrijgbaar aan ons bureau PAPENGRACHT 32 LEIDEN Na vragen zij weer stempeltjes Dat de organisatie in het rampen- gebied goed op gang is gekomen, be wijst het feit, dat men thans bewijsjes nodig heeft om het nood- gebied te kunnen betreden. Dat heb ben wij gistermiddag wel heel duide lijk gemerkt in de omgeving van Ril land en Krabbendiike, waar wij in korte tijd drie officiële stukken nodig hadden om ons over een afstand van nog geen twee kilometer te kunnen verplaatsen. Dit waren dan bewijsjes van de genoemde gemeenten en een van re grensgemeente Yerseke, waar een politieman ons de weg naar het Oesterstadje versperde. Men kan overigens niet anders zeg gen, dan dat ook hier enorm hard ge werkt wordt aan het dichten van de gaten. Amerikaanse negers werkten broederlijk naast de Nederlandse mi litairen. Vrachtauto's op hoge wie len schoten over het ondergelopen weggedeelte bij Kruiningen. Dat ziin, behalve uiteraard de ducks, de enige rijdende voertuigen, die bij laag tij over de Kreekrakdam kunnen. In Rilland Bath, dat evenals Krui ningen, geheel ontruimd is, neemt na het verdrinken van de burgemeester gemeentesecretaris Kouman de zaken waar. Hij stond Zaterdagavond met een zware griep in het huisje, dat tot gemeentehuis was getransformeerd en waar thans alles geregistreerd wordt: wie er weg zijn, waar de mensen woonden, en zo mogelijk waarheen ze vertrokken zijn. Maar secretaris Kou man heeft geen tijd om ziek te zijn. Hij is een van de zeer vele ambte naren die in zeer moeilijke uren meer dan hun plicht hebben gedaan en thans nog niet van bun post wijken, omdat het tenslotte „hun" gemeente is, waardoor zij bewezen hebben de verantwoordelijkheid te bezitten, die een Nederlands ambtenaar betaamt. Overal waar wij geweest zijn, heb ben wij de burgemeesters en hun ambtenaren op hun post getroffen en vrijwel overal waren zij het, die in de eerste dagen de leiding hebben ge geven, totdat de militaire comman danten de organisatie van het red dingswerk hebben overgenomen. De werkers van het eerste uur, de vrij willigers, burgers, studenten en mili, tairen, zijn thans vrijwel afgelost.. Slechts hier en daar zit nog zo'n taai clubje dat niet van wijken weet en I zich geïnstalleerd heeft in een droog- j staande schuur of woning. Anderen 1 hebben zich weer gemeld bij de eva- cuatie-centra en treffen daar soms de mensen, die zij in de eerste vre- selijke dagen, vaak met gevaar voor. eigen leven hebben gered. Zo'n eva-j cuatie-centrum is b.v. de Konink lijke M'litaire Academie te Breda. De oude burcht heeft thans een be-1 volking binnen haar muren, waarvan zij noo't gedroomd heeft, doch de vluchtelingen voelen zich na een naar dagen wonderwel thuis en willen j vaak niet meer weg. De boerenfami lies uit Zeeland wonen in de kazerne en de soldaten staan aan de dijken, waar zijn stug werkend, het water I zijn buit betwisten om binnen de kortst mogelijke tijd, de huidige ka-1 zerne bewoners hun huizen weer te rug te geven achter een dijk, die met goede kans op succes de strijd met de zee zal kunnen voeren. Destructors werken op volle toeren Ongeveer 40.000 stuks vee verdronken Volgens ramingen ligt het aantal stuks omgekomen vee tussen de 30 en 40.000. Het is begrijpelijk dat de destructors in het Zuiden des lands sedert Zondag reeds op volle toeren hebben gedraaid. De destructor in bet Brabantse Son, onder normale omstandigheden met ruim twintig wagens opererend, was Zondagmid dag al paraat voor het ophalen van vee te Halsteren. Door allerlei om-i standigheden kon toen nog niet zo worden gewerkt als men gaarne wilde. Eerst nadat een groot aantal paarden, carriers en mensen waren verzameld, konden de ronddrijvende cadavers worden weggesleept en naar de destructors worden gebracht. Men kreeg bovendien hulp van andere destructors uit het land o.a. uit Ber- gum, Hoorn en Purmerend. In Son worden op het ogenblik dagelijks duizend cadavers aangevoerd. Het Sonse gebied werkt dus op volle ca paciteit maar ook de destructors in Hansweert, Overschie en Antwerpen werken mee. Voor wat het over- stroomde deel van Brabant betreft daar zijn de ronddrijvende cadavers vrijwel opgeruimd. Nu komt de beurt nog aan de stallen en het puin, waaronder men ook dood vee denkt aan te treffen. NIEUWE PAUSELIJK GIFT. Mgr. Lambertini heeft namens de Paus na de vorige gift van 30.000.— een tweede gift van eveneens 30 000voor de rampgebieden in Nederland gegeven. Mgr. Lambertini bracht op Zater dagmiddag een bezoek aan de aarts bisschop-coadjutor Mgr. Dr. B. J. Al- frink, bovendien bezocht hij tijdens het weekeinde de bisschoppen van Haarlem en Roermond. Maandagocntend brengt Mgr. Lam bertini een bezoek aan de vice-minis ter-president en minister van Bin nenlandse Zaken, Prof. Dr. L. Beel. GEëVACUEERD VEE. Landbouwers en anderen, die vee hebben ondergebracht uit de ramp gebieden, voorzover hun Plaatse lijke Bureauhouder hiervan niet op de hoogte is, een en ander onver wijld ter kennis van deze function- naris te brengen. Het is onder geen enkele voor waarde toegestaan, dit vee in het district te verplaatsen of weer mede terug te geven aan de eigenaar zon der gepleegd overleg en verkregen toestemming van de Plaatselijke Bu reauhouder van de kwartiergever. bare handelingen individuele schade toebrengt. Zij vormen, aldus de of ficier, de delinquenten, die gewoon lijk voor de rechtscolleges verschij nen. De verdachte Sloos behoort echter niet tot deze categorie, doch hij behoort tot het „schuim der na tie", namelijk tot die personen, die bovendrijven in de gemeenschap en in feite niet anders beschouwd kun nen worden dan als heer geklede misdadigers, die hun strafbare han delingen aan de gehele gemeenschap schade berokkenen. Op grond van de ernst der straf bare feiten, welke naar het oordeel van de officier van Justitie wettig I en overtuigend bewezen waren, eis te hij tegen Sloos een gevangenis-) straf van drie jaren met aftrek van de preventieve hechtenis. I Fen tafereel, zoals Zondagmiddag in bijna alle Nederlandse gezinnen te aanschouwe was: jong en oud luisterend naar de rede, welke H. M. Ko ningin Juliana voor de Nederlandse radiozenders uitsprak. Eisdrie jaar Nadat de Rechtbank zich op 3 en 4 Febr. had bezig gehouden met het onderzoek in de zaak Sloos, werd Za terdagmorgen de behandeling voort- gezet. Nadat des morgens de balans- vervalsingen, voorkomende in de prospecti der Zuid-Hollandse Beleg gingsmaatschappij uitvoerig werden behandeld, werd de middagzitting heropend met het requisitoir van de Officier van Justitie Mr. Dr. J C, Maris. De officier van Justitie vjng zijn requisitoir aan met op te merken dat thans een monster-proces aan het oordeel der Jusitie werd voorgelegd, waarbij de veelvuldig gepleegde ba-j lansvervalsingen, notulenvervalsin- gen en andere valsheid in geschrif te de hoofdschotel vormden. De Of ficier noemde het opsporingswerk dat in deze door de hoofdinsp. van de recherche te Leiden, J. C. Hofste de, de adjudant der Rijkspolitie te Oegstgeest A. Koerten en de beide adj. Rijksaccountants H. de Koning en W. Zwolle was verricht een top prestatie, waarbij genoemde 4 amb tenaren een enorme werkkracht en vakbekwaamheid hadden tentoonge spreid. Voorts wees hij er op dat in dergelijke zaken de vervolging en de berechting aan de Overheid ook zeer hoge eisen stelt omdat de ingewik keldheid, waarin de strafbare han delingen met elkaar zijn verweven, aanzienlijk groter is dan in de nor male gevallen bestaat. Komende tot de tenlastelegging, verklaarde de Officier van Justitie, dat hij zich kon beperken tot een kort requisitoir, omdat slechts een greep was gedaan uit het grote aan tal van gepleegde vervalsingen. Hij achtte de meermalen gepleegde op lichting, valsheid in geschriften en het publiceren van valse balansen, zowel uit het overgelegde feitenma teriaal als uit de ter terechtzitting afgelegde getuigenverklaring onom stotelijk bewezen. Hierna besprak de officier van Justitie de persoon van de verdachte Sloos. Hij definieerde daarbij eerst hetgeen hij betitelde als het „uit schot der natie", wat gevormd wordt door die groep van personen welke aan de zelfkant leeft en door straf- Vlag, katf,ótak aan Jian. SiaCeiö Pleidooien. Het pleidooi werd gevoerd door mr. Mout en mr Willems als raads lieden van de verdachte. Mr. Mout besprak eerst de ten lastelegging en vocht deze op juri dische gronden aan. Hij verklaarde geenszins blind te zijn voor de vele fouten, welke zijn cliënt gemaakt had,'doch betwijfelde of deze fouten als strobare feiten gekwalificeerd mochten worden. Hij schetste zijn cliënt als een zakenman, die impul sief gehandeld had. Vervolgens be lichtte mr. Willems nogmaals de acht punten der tenlastelegging en wees erop, dat het onderzoek ter terecht zitting naar zijn gevoelen in genen dele had aangetoond, dat Sloos de opzet had gehad om strafbare feiten te plegen. Hierna kwam de eerste verdediger weer aan het woord. Hij vroeg nietigverklaring van 4 pun- ten der dagvaarding en vrijspraak! voor de overige tenlastegelegde fei-1 ten. Voor het geval dat de rechtbank onverhoopt en tegen de verwachting' in, tot veroordeling zou overgaan j zou hij clementie willen verzoeken. Hij wees er voorts op dat Sloos zich reeds een jaar in voorarrest bevindt en vroeg om onmiddellijke vrijlating' van Sloos. Nadat door de Officier van Justitie i de repliek en door de verdedigers dupliek was gevoerd, kreeg de ver dachte Sloos gelegenheid het woord te voeren. Hierna schorste de presi dent de terechtzitting voor enige mi- Nationale rouwdag. Van het Koninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam hangt de vlag halfstok een symbolisch beeld van het medeleven van de Koninklijke Familie met de door de watersnoodramp getroffen landgenoten nuten zodat de rechtbank zich in raadkamer kon begeven. Hierna werd de terechtzitting heropend, I waarna de president mededeelde dat I de rechtbank geen termen aanwezig achtte het verzoek tot onmiddellijke vrijlating in te willigen De uit- spraak werd bepaald op 20 Febr. a.s. Recapitulatie. Wegens de ingewikkeldheid der materie geven wij nog even een re capitulatie van hetgeen Sloos ten laste is gelegd. Zoals bekend telde het Sloos-con- cern een veertiental N.V 's Behou- j dens enkele uitzonderingen was in de jaren 1948 en volgende de situa tie dezer N.V.'s zeer ongunstig. Ba lansen, waarop soms een verlies van 42000.voorkwam, werden door Sloos omgetoverd in balansen, waar op een winst voorkwam van 12.000 Dit geschiedde dan door een reeks van foutieve boekingen en andere manipulaties. Met deze winstgevende balansen werden dan de slachtoffers aangetrokken onder de voorspiege ling, dat een winst van 6 werd gegarandeerd. 'Talloos zijn de bena deelden, die hun spaargelden besteed hebben voor de aankoop van aande len in deze N.V.'s, om later tot het besef te komen dat hun aandelen niet anders waren dan waardeloos papier. Ook werden directeuren voor de bedrijven geworven, natuurlijk onder beding van storting van kapi taal tot bedragen van 20.000. De bedrijven werden als bloeiend voor gesteld door Sloos, de winstgevende balansen werden voorgelegd en pas wanneer de betrokkene zijn functie aanvaard had, moest hij ervaren, dat het bedrijf er nagenoeg hopeloos voorstond. Sloos hield echter zijn po sitie wel zó sterk, dat de gedupeerde niets tegen hem kon uitrichten. Dreigde een conflict met Sloos, dan schrok deze er niet voor terug om zo nodig de notulen zodanig te verval sen, dat al zijn handelingen gedekt waren, zodat ook op deze grond door de gedupeerde niets kon worden on dernomen. Ter voortzetting van het onder de firma Q. van den Berg en Zonen gedreven bedrijf is opgericht de N.V. Bloembollenkwekerij en -handel voorheen Q. van den Berg en Zonen te Heemstede. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 500.000, ver deeld in 24 aandelen A en 476 aan delen B, groot 100".. Geplaatst zijn a)le aandelen A en 156 aandelen B, vol te storten door inbreng van bo vengenoemd bedrijt Directeuren zijn de heren J. C., H. J en A. van den Berg.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3