K.A.B. te Noordwijkerhout vierde 40-jarig bestaan Alphenaren kwamen naar het zwaar getroffen Zuidland Sneeuw en hagel hinderden hulpverlening uit de lucht HOE wordt het weer? Lichte dooi Ieder stemme te Amsterdam r MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Het hoogtepunt in de herdenking van het 40-jarig bestaan van de K.A, B. afd. Noordwijkerhout viel op Zon dag. Om half negen werd in de St. Jozefkerk een plechtige I! Mis uit dankbaarheid opgedragen, onder welke H. Mis de K A.B. leden deel namen aan een alg. H, Communie. De feestpredikatie werd gehouden door de geestelijk adviseur der afde- deling de Weleerw. lieer Vroklage. 's Middags had om half drie in de grote bioscoopzaal van café „de Zwaan" een officiële bijeenkomst plaats, waartoe tal van personen wa ren uitgenodigd. De voorz. van de feestcommissie, de heer J. van der Voet opende de ze bijeenkomst en riep een hartelijk woord van welkom toe aan de aan wezigen, in het bijzonder tot da gees telijke en wereldlijke autoriteiten, de districtsbestuurder, de heer van der Meer, de oude bestuursleden van de K.A.B. besturen van vak- en on derafdelingen, bestuur van LTB cn R.K. Middenstand, besturen van zus- terafdeling van de omgeving, be stuur van KAV en KAJ. Terugblik. Spreker liet in een lange rede een terugblik vallen op de afgelopen 40 jaar. In deze rede kwam tot uiting, dat na een moeizame voorbereiding 40 jaar geleden enige arbeiders en arbeidersvrienden bijeen kwamen, om alhier een afdeling van de Ned. R.K. Volksbond, later KAB, op te richten. Met 121 leden werd begon nen en al gauw werd de eerste on derafdeling geboren nl. een retraite club. Door middel van een spaar fonds hebben in de loop der jaren honderden leden een retraite meege maakt. De tweede onderafdeling was een Coöp. Inkoop van brandstoffen welke tot 1940 voor de leden goed werk heeft verricht. Na de oorlog bleek het niet meer mogelijk deze Coöp. inkoop weer te laten werken. In 1916 werd de St. Barbara Ver eniging als onderafdeling opgericht, en in 1918 „Herwonnen Levens kracht", gevolgd in 1927 door een St. Nioolaas Comité, hetwelk tijdens de St. Nicolaastijd feesten organiseert voor de kinderen der leden. In het overzicht bracht spreker ook nog hul de aan de oprichters van de afdeling voor het Mgr. van Schaikfonds, het fonds voor priesterstudenten uit de arbeidersstand. Namens de leden bood de heer v. d. Voet hierna een prachtig cadeau aan nl. een tafelkleed van groen la ken voor de bestuurstafel. Hierna sprak de burgemeester van Noordwijkerhout fclicitatiewoorden tot de jubilerende afdeling. In zijn speech liet de burgemees ter uitkomen, dat het de leden van de K.A.B. ernst is met de toepassing van de chr. beginselen hetgeen blijkt uit de opbrengst van de Zaterdag ge houden collecte voor de watersnood- slaohtoffers, welke niet minder dan 13.350,— heeft opgebracht. De burgemeester zeide dat nog langs andere wegen giften binnen Vrijwel te gelijkertijd dat de raad in Alphen met algemene stemmen het besluit nam de zo zwaar getrof fen gemeente Zuidland te adopteren, kon men in dit kleine plaatsje op Putten reeds ervaren wat dit bete kende. Immers omstreek het middag uur kon daar in handen van het Roodc Kruis worden gesteld een war me maaltijd voor 400 personen, be staande uit boeernkool met gehakt, welke maaltijd afgestaan was door Alphens grootste gezin de Martha- Stichting, die daarvoor in de plaats het dit keer met een eenvoudige broodmaaltijd stelde. Erwtensoep voor 150 personen voltooide deze met grote dankbaarheid aanvaardde eer blijken van medeleven van Alphens bevolking, terwijl nog meerdere niet werden teleurgesteld" was de eerste reactie van de leider van het Roo- de Kruis op de Ring, waar de heer J. Stoof de deputatie van het gemeente bestuur de inspecteur van politie N. G. Groothuijse cn waarn. directeur van gemeentewerken, de heer A. Kor- ver, de direct voor het gebruik ge reed zijnde maaltijden overhandigde. In dit uit 1878 daterende gebouw was het een drukte van jewelste; er werd hete koffie geschonken en de werkers en bewoners van deze uit ongeveer 2300 inwoners bestaande plaats kwa men hun maaltijden gebruiken. Ter wijl wij ons daar op de Ring bevon. den arriveerde prof. Jtomrne met een aantal leden var.' de Kamers, die zich op de hoogte kwamen stellen van de toestand in Zuidland. Doordat het gemeentehuis eveneens rondom in het water staat, moest ook deze ontvangst plaats vinden in een geïm proviseerd zaaltje van een café in de kom der gemeente de Ring. Het was op dit pleintje ter grote van het Toussaintplein een overstelpende drukte van aan en afrijdende mo tor-voertuigen van allerlei grootte en soorten. Vrijdag was juist door de Canadese drinkwaterzuiveraars het tot nog toe gebruikte drinkwater afgekeurd en is door deze onmisbare dienst voor beter en gezuiverd dx-inkwater ge zorgd. Nu het water reeds weer by na anderhalve meter gezakt was, zagen v/ij reeds weer enkele huisvrouwen de stoepen van de enkele onbescha digde woningen op de Ring schrobben cn een netter aanzien geven, overi gens ruikt de gehele gemeente sterk naai- ontsmettingsmiddelen; zo mag men b.v. het gebouw van het Roode Kruis niet eer betreden voordat men de handen gereinigd heeft in water met ontsmettingsstof vermengd. Tal rijk is het aantal cadavers, dat langs de dijken is aangespoeld en stellig een groot gevaar opleverd voor de volksgezondheid. Dat dit goed wordt aangevoeld werd we. sterk gedemon streerd in het feit, dat de plaatselijke tandarts met grote lieslaai-zen cn rub berhandschoenen aan reeds dagen achtereen daadwerkelijk helpt bij net opruimen van deze dode dieren, bij tientallen drijven en liggen zij langs de dijken. Trouwens de gehele bevol king. voor zover achtergebleven, heeft een waardige houding aangeno men en onder lekhng van bui-gemees- ter Kool direct de herstelwerkzaam heden aan de dijken aangepakt; ook een groot aantal studenten hebben zich uitstekend geweerd alsmede de Ned. militairen en later ook de bui tenlandse. Hierdoor zijn thans alle gaten in de dijken voorlopig gedicht niet zandzakken en zal ten spoedigste met het definitieve herstel een aan vang worden gemaakt. Juist voor on ze aankomst in de gemeente was vast komen te staan, dat het aantal slacht offers van de ramp gestegen was tot 21, waai'van er nog slechts enkele ge borgen zijn. De winkelstraat van Zuidland na de ramp gekomen waren, zodat het plaatselijk rampenfonds straks een bedrag van minstens ƒ25.000,— zal kunnen af dragen. Hierbij komt nog een be drag dat de Zilk afzonderlijk col lecteerde. Ook een grote hoeveelheid kilo,ren is door Noordwijkerhout bijeen gezameld. De burgemeester sprak tenslotte de wens uit dat Gods rijkste zegen in de toekomst het deel mocht zijn van de K.A.B. Ook pastoor Van der Waarden bood zijn gelukwensen aan.. Hij vulde de woorden van de burgemeester aan inzake de collecten. Spr. dankte de K.A.B.-leden die ook dooi- hun of fers daaraan hadden bijgedragen. Hierna bood de districtsbestuurder, de heer Van der Meex-, zijn gelukwen sen aan. Andere sprekers. Vervolgens bood de voorz. van de R. K. Bouwvakarbeidersbond zijn fe licitaties aan en ook de presidente van de K.A.V. Deze laatste deed haar woorden vergezeld gaan van een cadeau in de vorm van twee fraaie asbakken met inscriptie voor de be stuurstafel. Vervolgens spraken nog de heer van Leeuwen uit Noordwijk namens de zusterafdelingen en de heer Braun namens de L.T.B. Ook de oud-voorzittex-, de heer A. H. van Noort die meer dan 24 jaar voorzitter is geweest, sprak nog hartelijke woor den van gelukwens. Ook sprak de heer Van der Voet in zijn kwaliteit als voorz. van de R.K. Landarbeiders- bond. Hij feliciteerde naast de afde ling met haar 40-jarig bestaan, de huidige voorzitter met zijn eex-ste lustrum en bood diens echtgenote Maar onvervaard vloog men verder De marine voorlichtingsdienst deelt mede, dat hoewel de vliegoperaties van het marinevliegkamp Valken burg uit gisteren door slecht weer en sneeuwbuien veel hinder ondervon den, er tussen 8 uur des ochtends en 5 uui des middags goederen werden afgeworpen bij Stvijen, Renesse, Put- tershoek, Middelharnis. Ooltgensplaat Stel.endam, Stad aan 't Haringvliet, Melissant, Tiengemeten, Dirksland, Burgh, Scharredijke, Colijnsplaat, Wissekerke, Wolfaartsdijk, Vlissin- gen, St. Maartensdijk, Rozenburg, Achthuizen, Den Bommel, Ellewouts- Lefeber, G. J. Randsdorp, G. J. Ver- degaal, J. P. de Koning. A. J. Mes man, mevr. Beelera-Beekman, C. van den Aardweg en de heren ir. Paarde- kooper en J. van Duynhoven uitdruk kelijk op eigen verzoek als plaatsver vangers. De heer C. van der Laan wees op het feit dat de humanistische bewe ging zoveel werkt onder de militairen en hiervoor faciliteiten verkrijgt. Hij stelt voor om vanuit de afdeling hier tegen te protesteren. Na bespreking werd met algemeene stemmen de na volgende motie aangenomen'. „De afdeling Lisse I van de K.V.P. oin vergadering bijeen op Vrijdag 6 een mooi bouquet bloemen aan. als Februari 1953, protesteert tegen de waardering voor de rteun die zij al- door de regering voorgestelde maai tijd aan haar echtgenoot geeft in het belang van de K.A.B. De voorzitter van de jubilerende afdeling bedankte in een lange speech al de sprekers voor hun harte lijke woorden en bracht de lof hem toegezwaaid over op zijn medebe stuursleden. Hij bracht grote dank aan de g.a. voor diens waax-devolle adviezen in de loop van de 4 jaren en sprak de hoop uit dat deze nog lang in Noordwijkerhout zou blijven. Hierna was er gelegenheid om het jubilerende bestuxxr te complimen- teren. Voor en tijdens de vergadering wa ren een gx-oot aantal bloemstukken en schriftelijke felicitaties binnengeko men. Na de officiële bijeenkomst kwam er nog een stroom van leden om ge lukwensen aan te bieden. LEIDSCHENDAM Evacué's Via de desbetreffende instanties zijn hier thans 142 vluch telingen uit de noodgebieden aange komen. Zij zijn hoofdzakelijk af komstig uit Oude en Nieuwe Tonge. Dadelijk na aankomst van de vluch telingen hebben de verenigde vrou wenorganisaties zich over hen ont- fennd. Er i? voor gezorsrd, dat deze evacué's zo dicht mogelijk bij elkaa. zijn gehuisvest en wel hoofdzakelijk bij de bewoners van Park Leeuwen- bergh en in Stompwijk. Naar ver wacht wordt, zullen nog meerdere uitgewekenen volgen. Roode Kruis uitgerukt Oo ver zoek van het Roode Kruis te Rotter dam is de ambulaneewa^en van de afd. Leidschendam volledig uitgerust naar Zwartendaal vertrokken. Vijf helnsters doen thans dienst in Hals teren. EHBO-dinloma Na vanwege het Roode Kruis door dokter F. de Stop pelaar te 7.iin opgeleid, zijn geslaa«d voor h«t EHBO-diploma de dames Th. J. C. Kloosterman, J. M. Halverhout, H. J. Snronk, en de heren. M. N. A. Ammerlaan, A. Th. Turk en W. A. Waasdorp. Weer de loslopende hond Toen de motox-riider H. H. uit Den Haag, de Koningin Julianaweg passeerde, werd hij besoron«en door een aan O. behorende hond. De motorrijder kwam te vallen en brak zijn doIs. Dr. Rijvers verleende b"lp, waarna H. is overgebracht naar St. Antonius- hove. Dit is nu al de zoveelste maal dat loslooendp honden een ongeluk veroorzaken. Naar wij vernamen zal men de eigenaar van de hond aan sprakelijk stellen. Het motorrijwiel werd ernstig beschadigd. Toor het Rampenfonds De led«- van de bridge-club hebben onderling een collecte gehouden met als resul- taat, dat f 100 aan het Rampenfonds kon worden afgedragen. Afgelast De LTB en de LTJ hebben besloten de vastenavondvie- rinc, welke op 12 Februari zou plaats hebben, in verband met de omstan digheden af te gelasten. LISSE Rampenfonds. De stand van za ken in Lisse aangaande de geldinza meling voor het Rampenfonds is in de loop van de week gewijzigd. Ver meldden wij Dinsdag, dat het bedrag de ƒ50.000 was overschreden, thans kunnen wij mededelen, dat de bijdra gen het prachtig bedrag van 85.000 hebben bereikt. Bovendien he -ft Lisse een enorme hoeveelheid goederen verzameld. De ze goederen zijn geïnventariseerd en gecatalogiseerd en naar wij hebben vernomen reeds grotendeels verzon den naar de geteisterde gebieden, als mede naar de gemeente Naaldwijk, alwaar een grote groep geëvacueer- den dringend behoefte aan deze goe deren had. De burgemeester van Lisse heeft Vrijdag met zijn echtgenote en dr. Duymaer van Twist een bezoek ge bracht aan het geteisterde gebied. De burgemeester heeft op zijn tocht voorts vernomen, dat Lisse geen ge- evacueerden krijgt op te nemen, om dat de bewoners uit de getroffen ge bieden zo dicht mogelijk bij de eilan den wensen te blijven*. K.V.P. De afd. Lisse I van de K.V.P. heeft een ledenvergadering gehouden in het K.A.B.-gebouvv. Bi.j het punt der candidaatstelling bleek, dat een candidatenlijst was in geleverd ejx dat het bestuur deze lijst aanvulde. Gesteld zijn thans; J. W. A. dijk en Zierikzee. Enkele droppings bij St. Maartensdijk en Ellewoutsdijk konden door het slechte weer geen dooxgang vinden. Afgeworpen wer den: 475 paar rubberlaarzen, 110 rubber pakken, 185 paar lieslaarzen, 8<?D paav schoenen, 625 paar sokken, 100 werkbroeken, 100 stel ondergoed, 2200 liter water, 39500 zandzakken, 82 paar handschoenen en voorts klu- wenx touw, matrassen, 100 liter anti vries, stro in balen, dekzeilen, zak lantaarns, schoppen, brood en toe spijs en voor de burgemeester van Middelharnis 2 dozen en voor de dok ter in Stellendam 20 paar rubber handschoenen. Tor 6 uur gisteravond werden van Valkenburg uit 23 vluchten gemaakt naar het noodgebied De Amerikaanse luchtmacht verrichtte 11 vluchten. De Royal Air Force 1 vlucht, de L. S. K. 4 vluchten, de Fokker S 13 1 vlucht en M. L. D. toestellen maakten 5 vluchten. De helicopters van de M. L. D. opereerden van Woensdrecht uit. regelen ten gunste van de humanisti sche beweging; verzoekt het K.V.P.- bestuur en de Kath. Kamerfractie in het belang van ons Katholiek volks deel in dit opzicht waakzaam te blij ven en brengt dit ter kennis van de K.V.P.-instanties cn de pers". Na een korte bespreking werden tot leden voor de adviescommissie ter samenstelling van de voorlopige lijst benoemd de heren C. W. Barnhoorn, W. Slootbeek, mej. J. Buyck, T. Bey- sens en C. van der Laan. Intussen was de heer S. B. Gras van het partijbureau ter vergadering gekomen- en door de voorzitter wel kom geheten. De heer Gras behandelde het on derwerp: „Het belang onzer een heid". De afdeling Lisse II van de K.V.P. vergaderde eveneens in het parochie huis in de Engel. Op deze vergadering werden can- didaat gesteld de heren P. Romijn, Jac. van Dijk, C. van der Zon, G. van den Berg, W. P van Dijk en W. van. Genderen. Lisserbroek. De collecte in de Lisserbroek voor het Rampenfonds heeft de mooie som van 8.189 opge bracht, hetgeen betekent gemiddeld 25 per gezin. KATWIJK Geb.: Jan C., z. v. C. Zuyderduyn en G. van Egmond; Jan, z. v. J. de Vreugd en J. Guyt; Suzanna Maria, d. v. C. van Düyvenvoorde en Chr. Zwanenburg; Wijntje, d. v. Jac. van Duyn en L. Schaap; Cornelia Johan- na, d. v. B. G. van der Kamp en A. van Leeuwen. Ondertr.: A. H. Wolfembuttel en G. van Rijn; G. Hoek en A. van Duy- venbode; A. Passchier en J. van Rijn; G. Rous en M. Vex-hoef; C. van Buy- venbode en A. Varkevisser. Getr.: M. Erkelens en T. van Duyn. Overl.: A. Parlevliet, 77 jaar, wed. van M. den Duik; M. Ouwehand, 65 jaar, echtg. van J. van der Kwaak. SASSBNHBIM Geb.: Suzanna Johanna, d. v. W. H, de Vries en S. J. Kapteijn. Marion Margaretha, d. v. C. L. Bense en J. C. de Hoog; Gijsberdina, d. v. J. Barn hoorn en G. van Bezooijen; Louise, d. v. F. W. Willemsen en H. Slont; Catharina Wilhelmina, d. v. H. van Pijpen en A. Hogewoning; Wilhel mus Gerardus Maria, z. v. C. P. Westerhoven en R. P. Postma. Ondertr.: Human Matthijs Troost, 22 jaax-, te Katwijk en Cornelia Bek- ker, 21 jaar. NOORDWIJKERHOUT Voor de watersnoodgebieden. De in deze gemeente Zaterdagmiddag gehouden collecte voor het Rampen fonds heeft opgebracht 13.353,—. Hierbij is niet inbegrepen De Zilk waar reeds een collecte werd gehou- oen die f 2600.opbracht. De Zondag gehouden collecten in de kerken brachten op: N.-H. Kerk 605.68; St. Jozefktx-k ruim f 4000. en St. Victorkerk 2300.—.' De inderhaast Zaterdag opgezette zakken-inzameling in de gehele ge meente bracht 3000 zakken op die dezelfde avond werden bezorgd op het vliegveld Valkenburg. Nieuwe intentie Stille Omgang De intentie voor de Stille Om gang, die iu de Maand Maart te Amsterdam gehouden zal wor den, is gewijzigd en luidt thans: „Dat God de overleden slachtof fers van de watersnood de eeu wige vrede moge geven en aan de overlevenden kracht WIE NOG NIET MOGEN TERUGKEREN. De burgemeester van Molenaars graaf, Erandwijk, Bleskensgraaf en Oud-Alblas hebben aan de geëvacu eerde bevolking van deze gemeenten med gedeeld dat terugkeer naar de woongemeenten tot nader order niet is toegestaan. Dit besluit is genomen na overleg met de betreffende me dici. Ambachtslieden en neringdoen den uit deze gemeenten indien zij zich duidelijk kxxnnen legitimeren en indien hun woningen watervrij zijn kunnen met hun echtgenoten en zuige ingen wel terugkeren. Hun kin deren beneden de 15 jaar mogen zij, voorzover het geen zuigelingen be treft, niet meebrengen. VOORHOUT Nationaal Rampenfonds. Ook Voorhout heeft zich spontaan- ingezet voor de getroffenen. De gemeente Nieuw-Vosmeer is door Voorhout geadopteerd. Voor de ze gemeente waren verschillende vrachtauto's goederen bijeen ge bracht, vooral veel babygoed. Bij aankomst ter plaatse werd er direct een dankbaar gebruik van gemaakt, daar absoluut aan alles behoefte was. Ook een ingezameld bedrag van ƒ2600 was voor deze gemeente be stemd. Voor het rampenfonds was op eexi afzonderlijke bankrekening een be drag gestort van 1500, terwijl vele postchèques en postwissels, van gx-otc en kleine bedragen, voor dit fonds binnen kwamen. 3500 jute zakken ter waarde van 3500 werden spontaan afgestaan. En tot slot bracht een huis-aan- huls-collecte het mooie bedrag op van ƒ5100, zodat globaal gerekend Voor hout een bedrag heeft bijeengebracht van pknx. 14.000. Dat is bijna 21 per gezin. DE 35.000 ERUIT. In de 518e staatsloterij is vanoch tend in de derde klasse op 't lotnum- met 11050 een prijs gevallen van 35.000.—. LANDBOUWERS OPGELICHT. De politie heeft zekere W. uit Gro ningen gearresteerd, verdacht van oplichting. Van drie landbouwers in de gemeente Vlagtwedde had hij in totaal 3200 weten los te krijgen, on der voorwendsel, da+ hij er voor kon zorgen, dat hun zoons zouden wor den afgekeurd voor 'de militaire dienst. VOORSCHOTEN MGR. BEKKERS IS ZIEK Mgr. Th. M. P. Bekkers, rector van huize „Bijdorp" en oud-directeur van het Pauselijk Missiegenootschap is in het Sint Elisabethziekenhuis te Leiden in observatie opgenomen. 45 Evacué's Hoewel Voorschoten zich klaar had gemaakt om 200 eva cué's te ontvanger, is bericht ont vangen, dat zij voorlopig althans niet te Voorschoten zullen worden onder gebracht. Officieel staan te Voor schoten 45 evacué's ingeschreven, die zijn ondergebracht bij familie of ver wanten. R. K. Vrouwenbeweging De jaarlijkse feestavond van de R. K. Vrouwenbeweging op Zondag 15 Fe bruari a,s. zal voor de Vastentijd geen doox-gang vinden. De avond is uitge steld tot 12 April a.s. WASSENAAR WASSENAAR ADOPTEERT ABBENBROEK. De gemeenteraad van Wassenaar heeft hedenmorgen besloten de ge meente Abbenbroek op Putten te adopteren. Voorts werd een voorlo pig bedrag van 25.000,beschik baar gesteld aan het Rampenfonds. Straatcollecten De collecten, ir de vox-ige week in Wassenaar gehou den, ten bate van net Nationale Ram penfonds, hebben aan contanten een bedrag van rond 25.000 opgebracht. Bij dit totaal is niet inbegrepen een bedrag van rond 3000 dat door de leden van de drie Middenstandsorga nisaties werd geofferd. Voetbal voor Rampenfonds Op het Blauw Zwart-terrein aan de Kat- wijkseweg werd Zaterdagmiddag een vriendschappelij ke voetbal wedstrü d gespeeld tussen het eex-ste Zaterdag middag elftal van S. V. Wassenaar en een combinatie van Blauw Zwart. De wedstrijd had een prettig verloop onder leiding van de heer J. W. v. d. Ham. De einduitslag was 32 in het voordeel van Blauw Zwart, dat bij de rust een 2—1 voorsprong had. Dc baten van deze wedstrijd een be drag van 151,70 zullen worden afgedragen aan het Rampenfonds. (Geldig van Maandagavond tot Dindsdagavomd. Opgemaakt te 10 uur ENKELE BUIEN Veranderlijke bewolking met enkele buien. Aanvankelijk mati. ge tot krachtige aan de kust mogelijk harde wind tussen West en Zuid. Later tijdelijk ver anderlijke wind. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. 10 Febr.; zon op 8.05 en onder 17 *4; maan op 5.59 en onder 12.48 uur. Het K.N..M.I. deelt mede: Belangrijke veranderingen in de luchtdrukverdeling hebben ertoe ge leid, dat de koude in West-Europa thans naar het Oosten wordt terug gedrongen. Nadat Vrijdag ax-tische luchtmassa's uit Scandinavië over Nederland en Duitsland waren uit gevloeid, is vooral in de nacht van Zaterdag op Zondag de temperatuur sterk gedaald Uit Duitsland werden minima van 15 tot 20 graden bene den nul gemeld. In Nederland vroor het in het Oosten van het land tien tot 15 graden, in het Wesen over het algemeen 5 tot 10 graden Een uit zondering in 't Westen vormde iHis- singen, waar de temperatuur tijdens een korte periode boven het op Wal- oheren aanwez'ge sneeuwdek tot 14 »raden beneden nul daalde. Zondagochtend kwam het weer meer en meer onder invloed van een zwakke van de Noordzee afkomstige storing. Deze veroorzaakte Westen winden en sneeuwbuien in het Zuid westelijke deel van Nederland en als gevolg van dooi. In de rest van het land bleven daarentegen Zuidoosten v/inden onafgebroken koude lucht uit Duitsland aanvoeren. En zo kon het gebeuren, dat het in Groningen de gehele dag 7 a 8 graden bleef vriezen. Intussen was er bij IJsland een diepe denressie aangekomen, waarvan het front voorafgegaan door een uitgestrekt gebied met sneeuw val langzaam over Engeland naar het Oosten trok. Zondagavond bereikte de sneeuwzöne ons land en vanmor gen lag in een groet deel van Neder land de sneeuw meer dan 10 cm dik- Om 6 uur vanochtend bereikte het front Vlissingen. Het wordt gevolgd door minder koude lucht, die door Westenwinden naar West-Europa wordt gevoerd. In verban-i hierme de mag men verwachten dat in ge heel Nederland een lichte dooi zal intreden, die de sneeuw slechts lang zaam zal doen wegsmelten. Nieuwe storingen, die met grote snêlheid de Oceaan oversteken, zullen spoedig bet weer hier te lande gaan beïnvloe den. Nieuwe partij opgericht Elke Amsterdamse kiezer zal in de gelegenheid worden gesteld zich een „Certificaat van Vervulde Harte- plicht" te verwerven. Dat certificaat heeft de vorm van eer. oproep voor een verkiezing, staat op naam, bevat een suggestieve tekening van Doeve, vormt een be wijs voor een (boven het reeds op andere wijze geofferde) „bijgedragen steentje ter leniging van de ontstel lende nood, veroorzaakt door de stormramp 1953" en is ondertekend door burgemeester d'Ailly. Circa 1000 ambtenaren gaan met de 535 hoofdstedelijke stembussen in hun vrije avonduren huis aan huis langs de 535.000 kiezers. Elke kiezer die inderdaad, zoals verwacht wordt, „in de bus blaast", ontvangt het cer tificaat. Indien de gift 10,of meer bedraagt wordt bovendien een kwitantie verstrekt, met het oog op do belastingfaciliteiten. Allen doen alles totaal belange loos. De som van alle offers wordt onverkort aan het Nationaal Ram penfonds overgemaakt. In de gehele stad_ worden affiches als voor een stemming aangeplakt. Vrijdagavond begint deze actie in Amsterdam Noord. FRANKRIJK WERKT VOOR NEDERLAND. In de drie Bata-schoenfabricken in Frankryk zal het 4000 man tellende personeel een uur gaan overwerken ten behoeve van de hulpvei-lening in Nederland. Voor het bedrag dat door dit overwerk ter beschikking komt zullen schoenen, laarzen en dekens worden gekocht die aan het Nederlandse Roode Kruis worden geschonken. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM. 9 Febr. Vee. Aanvoer 1287 stuks totaal waarvan 466 vette koeien en 82:' varkens. Prij zen: vette koeien 2 842 94, 2.64— 2.78, 2.10—2.40 en varkens f 1.83, 1.81 en f 1 78 per kg. levend ge wicht. Vette koeien aanvoer groter, handel levendig', prijzen even hog ex- prima's tot 3 gulden; varkens aan voer aanmerkelijk ruimer, handel vlot, prijzen iets hoger, prima's bo ven notering.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2