Tweeduizend jaar werd China beschermd door de langste grenslijn der wereld De diesrede van Leidens rector magnificus- prof. Duyvendak KOORTS AKKERTJES Leidse katholieken gaven bedrag van 26.000 gulden Achtergrond van Herstel der Bisschoppelijke Hiërarchie „Pro Ecclesia et Pontifice" voor jubilerende collectant Leidse inzameling van geld is de f 102*000 gepasseerd Katholieken van Leiden n omgeving schonken f 140.000 MAANDAG n BRUARI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BEAD - PAGINA 2 Bij de 378e verjaardag van de Universiteit men van de Noordgrens. Barbaren kwamen en gingen. Soms werd China voor korter of langer tijd door Bar- De ramp schenkt deernis en trots Niet, zoals gebruikelijk, in dc Stadsgehoorzaal, maar in het groot auditorium van de Leidse Universi teit heeft de rector magnificus, prof. dr. J. J. L. Duyvendak. hedenmiddag de Diesrede uitgesproken, ter gele genheid van de 378e verjaardag van Leidens Alma Mater. Vele senaatsle den, studenten en oud-alumni waren hierbij aanwezig. Voordat de rector aan zijn eigen lijke onderwerp begon, wijdde hij eerst enige woorden aan de grote ramp, die ons volk getroffen heeft, juist op het moment, dat wij meen den de ergste gevolge van de oor log te boven te zijn. Diepe deernis vervult ons gemoed, maar het vervult ons met trots, aldus prof. Duyven dak, dat ook vele honderden Leidse studenten, mannelijke zowel als vrouwelijke, onmiddellijk naar de ge troffen gebieden zijn gesneld om de helpende hand te bieden. Sobere viering. Leiden viert de stichtingsdag van zijn Universiteit, die geboren werd in tijden van nog grotere nationale rampspoed. Ook nu komt het er op aan eendrachtig deze ramp te boven te komen. Moge ook de Leidse Uni versiteit op haar eigen wijze daartoe bijdragen. De herinnering aan het verleden en het vertrouwen in de toe komst geven ons net recht en de vrij moedigheid deze stichtingsdag, zij het op sobere wijze, te vieren en daarmede naar oud gebruik de Uni versiteit te eren. Een der wonderwerken. Komend aan zijn eigenlijke onder werp hield de rector een verhande ling over de grote Chinese muur, een der wonderwerken van de we reld, die zich langs de Noordgrens van Cjiina uitstrekt over eep lengte, die overeenkomt met de afstand AmsterdamConstantinopel. De te genwoordige muur werd gebouwd tij dens de Ming dynastie (13681644) ais een bolwerk tegen de Mongolen. De eerste doorlopende muur werd echter reeds in 214 vóór Christus ge bouwd en daarvóór bestonden er reeds lanee muren, die in genoemd jaar tot één grote muur werden sa mengevoegd. De Chinezen met hun intensieve landbouw maakten met deze muur een scheiding tussen hun gebied en dat der „Barbaren" in de Noordelij ke steppen. De groep in wier midden de Chinese cultuur zich ontwikkelde, was oorspronkelijk omringd door Barbaren en degenen, die zich niet konden aanpassen aan het systeem van de intensieve landbouw met irri gatie, werden geabsorbeerd. De an deren werden uitgestoten. Van de Barbaren namen de Chine zen de rijkunst ovei en vooral daar aan is het te danken, dat in 221 vóór Chr. geheel Noord China tot één kei zerrijk kon worden verenigd. Met deze eenwording liep de vor ming van een groot rijk der barbaar se Hunnen parallel, waarschijnlijk als reactie op de Chinese eenwording. Met de Hunnen werd voortdurend oorlog gevoerd en de muur werd ver legd om de expedities ver naar cen- traal_ Azië te beschermen. Het ene staatje na het andere werd bedwon gen. Gezantschappen en handelska ravanen volgden. Tussen China en Rome. Het Europees-Aziatische continent werd aan het ene einde beheerst door China en aan het andere door Rome. De bewegingen der barbaarse vol keren tussen beide in werden beïn vloed door de Chinese buitenlandse politiek en hadder. hun terugslag in opstanden van de Barbaren aan de Rijn, de Donau en in Klein Azië, waartegen de Romeinen moesten strijden. De geschiedenis in dit tijd perk moet zo als één geheel gezien worden, als een wisselwerking tus sen Europa en Azië. De Chinese staalsgedachte is in die tijd voorgoed gevormd. Ook in latere eeuwen bleef het gevaar steeds lco- 9 moej huiverig Misschien voorboden van een grlep. Doe er Iets tegen- neem een'AKKERTJEV In korte tijd voelt U zich weer fit/| helpen direct (Advertentie.) De continuïteit van de Chinese cultuur geeft ook nu veel te den ken. Men kan de problematiek van het moderne China alleen begrij pen door studie van het verleden. Ook nu is de Noordgrens het cen trale punt in het Chinese politieke denken. Daar liggen problemen ais b.v. Korea, w a*van het Westen tot voor kort nooit had gehoord, maar die voor China al tweeduizend jaar hebben bestaan. Aan het slot van zijn oratie wees prof. Duyvendak er op, dat op de oceaan soms de stormwinden beuken en de golven huizenhoog opjagen. De toeschouwer wordt er door ontzet, omdat hij niets anders ziet dan gol ven, die alles schijnen mee te sleu ren. Hjj ziet echter niet de golfstroom, die machtiger is dar. de golven aan de oppervlakte, die zijn richting be houdt en het karakter der dingen in de oceaan bepaalt. De toeschouwer met historische blik laat zich niet ontzetten door wat hij aan de oppervlakte ziet. Hij ziet dieper en verder. Misschien blijft dan züa blik rusten op de oudste en lang ste grenslijn der wereld, die gedu rende meer dan tweeduizend jaar in sloot wat moest worden behouden en uitsloot wat moest worden ge weerd: de grote Chinese muur. KAPELAAN VAN INGEN NAAR NOODGEBIED. Kapelaan P. H. L. van Ingen van de St- Peti'uskerk, dit reeds enige dagen een bezoek aan Oude-Tonge had gebracht, is, in overleg met de bisschop en de pastc-or, voor onbe paalde tijd naar die plaats vertrok ken, ter vervanging van de pastoor aldaar. Kapelaan Van Ingen is reeds heden afgereisd. l Scholenopbrengst tot f 8.012.86 gestegen De stand van de collecte op de 1 Leidse scholen was 7.151.67. Daar is bijgekomen met onderstaande giften 861 19, zodat het totaal thans be draagt 8.012,86. KI School Haanstra 30.75. Dr. Voorth. School Caeci'.iastraat 41.91; School v, V.G.L.O. Oude Vest 65.12; St. Leonardusschool Potgieterslaan 210.O. L. School Damlaan 45 Gymnasium Fruiniaan 468,41. To taal 861,19. Offer, gebed en boete De collecte, die gisteren in de kath. kerken van Leiden werd gehouden ten bate van het Rampenfonds, heeft het fantastische bedrag van ruim 26.000 gulden opgebracht! Alle pa-j rochiekerken, behaalden een op- brengst, die vóór gisteren ongekend was. Ook in de niet-katholieke ker ken werden collectes gehouden. De resultaten daarvan zijn echter nog niet bekend. Naar verluidt hebben de gerei', kerken ruim 10 000 gulden bijeengebracht. De opbrengst in de hervormde kerken wordt pas van daag geteld. Maar gezien de volle schalen mag aangenomen worden dat ook deze opbrengst buitenge woon groot zal zijn. Gisteravond deelde pastoor N. Lo- huis op de preekstoel mede, dat de I VERMISTE SOLDAAT TERUG. De dienstplichtige soldaat W. M. de Haas, legernummer 32.11.07.137, dienstdoende bij de Kokschool te Leiden, van wie gemeld werd dat hij sedert Maandag 2 Februari bij Ab- baren overheerst, doch op den duur benbroek werd vermist, heeft zich op hervond het oteeds weer zijn zelf- 7 Februari om 5 uur 's middags bij standigheid. Izijn commandant gemeld. Maandag 9 Februari. Nog steeds is Leiden niet aangewe zen als evacuatie-centrum en op het Stadhuis verwacht men ook niet meer, dat dit alsnog gebeuren zal, omdat de evacuatie van de noodge- bieden morgen voltooid zal zijn. Daarom zal vermoedelijk reeds mor gen besloten worden de Stadsgehoor zaal te ontruimen en weer voor nor- male doeleinden beschikbaar te stel- Leidse R.K. Onderwijzers bijeen Interessante lezing van de heer Rooymans Vooral van religieuze zijde was er Zaterdagmiddag veel belangstelling voor de lezing, die de heer G, 3. Rooymans, geschiedenis-leraar aan het Amsterdamse St. Ignatius-colle ge, is In den Vergulden Turk hield over „Het herstel der bisschoppelij ke hiërarchie tegen de achtergrond der kerkelijke geschiedenis" voor de afdeling Leiden en omstreken van de St. Augustinus-vereniging voor R.K. Onderwijzers. De heer Rooymans ging uit van de veronderstelling, dat er over het her stel zelf en over de zegenrijke gevol gen daarvan voldoende gesproken en geschreven is en zal worden, reden waarom hij een speciale achtergrond gekozen had, die gekend moet wor den, wil men de waarde van het herstel ten volle kunnen begrijpen. Spr. ging terug tot het Germanen- dom en noemde de doop van Clovis in 496 als een der eerste opmerke lijke feiten in de missionering van de lage landen. Hij schilderde de mis sie-arbeid van St. Willibrord en de andere Nederlandse missionarissen, die de jonge Kerk vestigden. Zij bleef ondanks de stormen, die over haar kwamen, zoals de inval der Noormannen, en kwam in de Middel- eeuwen tot rijke ontplooiing. De j Middeleeuwen kenmerkten zich door een verbondenheid van het Christen- dom met de mensen en van de men sen met het Christendom. Voordien betekende ons volk niets voor de cultuur, maar nauwelijks had men de knie gebogen voor Christus of de I heerlijkste bouwwerken bloeiden op als een samensmelting van kunst en 1 Christendom. Vererging door Hervorming. Toen kwam de herfst, de gods dienstige revolutie, het ontwakende materialisme. Vele misbruiken in de Kerk maakten een hervorming nood zakelijk. Helaas echter hebben de hervormers de Kerk niet in en dooi- Haar, maar er buiten hervormd. Zo konden zij niets anders doen dan de kwalen verergeren. Het Concilie van Trente kwam een eeuw te laat, even- ais de nieuwe indeling der kerkelij ke provincie, waarbij Utrecht tot aartsbisschoppelijke zetel werd ver heven. Ondanks de hervormers stierf het Katholicisme niet. Het leefde voort onder de grond en krachten voor het herstel ontwaakten. De 17e eeuwse Kerk, dooi lijden gelouterd, legde de kiemen voor de herop bloei, waarbij het prachtige werk van de apostolische vicarissen, zo als Sasbout Vosmeer en Phillippus Rovenius, genoemd moet worden. De 18e eeuw bracht reeds meer to lerantie, zij het tegen betaling, maar helaas ook de scheuring door het Jansenisme. Langzaam vooruit. Zo naderde het jaar 1795 en werd de Bataafse Republiek uitgeroepen. Voorbij was de tijd van de schuilker ken. Maar toch zou dc gelijkheid in de wet nog geen geijlkheid in feite blijken. Geleidelijk aan werden de katholieken weer achteruitgedron gen. hetgeen niet verbeterd werd door de uitroeping van Koning Wil lem I tot souverein vorst. Hij was een man met veel werkkracht en ver antwoordelijkheidsgevoel, maar op het punt van de Godsdienst heeft zijn beleid volkomen gefaald. Hij liet de katholieken, die toch 75 pet. van de bevolking uitmaakten, tweederangs burgers en het was voor een groot deel aan zijn houding te wijten, dat. België zich van Nederland afscheidde. Maar ook mag niet vergeten wor den, dat de Noordelijke katholieken vaak een gebrek aan moed toonden, met uitzondering van enige grote fi guren, waaronder de heldhaftige Le Sage ten Broek. De regering van Willem II, wiens vriendschap met mgr. Zwijsen be kend is, bracht wei cn.ige verbetering, doch de Koning kon niet op tegen het sterke anti-papisme. Maar toen kwam Thorbecke en met hem in 1848 de grondwetsherzie ning, die vrijheid van godsdienst waarborgde. Toen was langzamer hand de tijd ook rijp voor het her stel van de bisschoppelijke hiërarchie, waarvoor o.a. mgr. Van Bommel de grote ij ver aar is geweest. Onder hef tige reacties van de protestantse volksdeel, dat Koning Willem III ver- jmefe smeekte dit plan te voorkomen, seftonk Paus Pius IX aanNederland weer eigen bisschoppen, waarmede overigens de heropbloei van het ka tholicisme niet klaar was, doch slechts begon. Huishoudelijke punten. De vergadering, die onder leiding stond van voorzitter S. W. Neefjes, herkoos mej. H. Doove als penning- meesteresse. Bovend-en werden de voorstellen voor de algemene en de K.O.V. vergaderingen besproken. Tenslotte werden ook nog enige vra gen van het hoofdbestuur over de Nota-Rutten aan een bespreking on derworpen. De heer Neefj».s sprak hartelijke dankwoorden tot de heer Rooymans voor zijn interessante en boeiende voordracht, die met talrijke lantaarn plaatjes geïllustreerd was. len. Inmiddels is het aantal evacué's, dat op eigen gelegenheid naar Lei den kwam en bij familie werd opge nomen, tot 173 gestegen. De training van de damesadeling van de K.A.V. „De Bataven" in de gym.zaal van de school Schutters veld gaat hedenavond om zeven uur gewoon door. De jaarlijkse feestavond van de R.K. Voetbalvereniging Docos, die a.s. Zondag in het St Antonius Club huis zou worden gehouden, is echter uitgesteld tot na Pasen? De K.A.B.-leden in de Hartebrug- parochie hebben a.s. Woensdag een culturele avond, om 8 uur in de Ro- manuszaal achter de kerk. Pater Versteegen spreekt over „Wat doen wij als katholieker- in deze maat schappij?" Ook de dames en leden uit de andere parochies zijn van harte welkom. De gymnastiekzaal van de Gem. HB.S. aan de Burg^ravenlaan mag weer gebruikt worden. Reden waar om de R.K. Gym ver. „Groen Wit" haar leden Dinsdagavond weer op de les verwacht. Woensdagmiddag is er weer les in de gym.-zaal Lange- brug. STADSKOK. Tot Vrijdag 6 Februari 1953 was ontvangen 91.051,76 Op Zaterdag 7 Februari 1953 is ontvangen: Giro's 5.994.22 Kas4.618,84 Collecte Scholen 861,19 11.474,25 Zodat in totaal tot Zaterdag 7 Februari 1953 is ontvangen 102.526,01 Burgerlijke Stand Geboren: Willie, d. v. E. J. Rood- akker en J. M. Heijmans; Robert Fre- derik Alingh, z. v. A. Prins en L. F. Wiemans; Antoinette Paula Everarda Maria, d. v. E. J. Coster en E. Dijck- hoff; Jacoba, d. v. J. Teske en A. van der Mee; Bertus, z. v. J. Brouwer en W. Bakker; Johanna Catharina, d.v. J. H. van Loon en C. M. Opstal; Eli sabeth, d. v. W. de Feij en J. Strijk; Agatha Johanna, d. v. G. Goor en M. J. van der Bijl. Overleden: J. Wijand, man, 56 jaar A. Colijn, man, 82 jaar, KOMT DE HEER DE WILDE IN DE GEMEENTERAAD? Zoals wij Zaterdag reeds meldden, is mr. W. J. Geertsema benoemd tot burgemeester van Warfum (Gro- n'ngen). Er komt op 1 Maart a.s. dus een vacature in de VVD-fraëtie van de Leidse gemeenteraad, die over 3 zetels beschikt. De vierde candidaat op de lijst is de heer P. W. A. v. Dam, die echter niet oenoemd kan worden omdat zijn echtgenote in gemeente dienst werkzaam is. Daarna volgt dc heer H. de Wilde, die ons echter niet kon mededelen of hij een benoeming als gemeenteraadslid zal accepteren. Ook is bekend dat de heer Froh- wein zich bij de komende gemeente raadsverkiezingen niet meer her kiesbaar zal stellen. Nog geen week geleden was de heer Geertsema aan gewezen als lijsttrekker van de VVD. opbrengst in de Hartebrug-parochie 9.315 bedroeg. Hedenmorgen ver namen wij nog de volgende bedra gen: St, Petrusparochie 6.125; de kenale parochie 6.070; St. Leortar- dusparochie 3.059. Aldus werd een totaal bereikt van 24.569. Er ont brak dus slechts 431 om de 25.000 gulden vol te maken, Bij nadere informatie hoorden we nog, dat er in de kapel van het St. Elisabeth-ziekenhuis 200,was op gehaald, in de kapel van het St. Li- dwinahuis f 41,en in de kapel van het St. Franciscus Liefdewerk 35, Dezé kleine bedragen vormden een totaal van 276,zodat er toen nog slechts 155,ontbrak aan de 25.000 gulden. In de kapel van het R.K. Ly ceum mag niet gecollecteerd worden, maar de gardiaan van het klooster leefde mee met onze pogingen om de 25 000 te bereiken en zegde onmid dellijk toe 100 gulden over te maken. Er restte ons toen nog slechts 55 gul den en aangezien de mogelijkheid bestond, dat er na gisteravond zes uur aar. de Hartebrug-pastorie nog giften waren binnengekomen, infor meerden we bij pastoor Lohuis. Deze meldde het verheugende bericht, dat gisteravond een parochiaan in de kerk het bedrag van 9.315 had ge hoord, waarop hij onmiddellijk aan bood deze parochie-oobrengst op 10.000 gulden af te ronden. Een gift dus van 685 gulden! Daarmede wa ren wij royaal over de 25.000 gulden heen. We stonden toen op 26.630. Wanneer we bovendien rekenen, dat stukjes van de gemeente Leiden tot de parochies van Oegstgeest en Meerburg behoren en dat er in an dere kapellen ock nog het een en an der is opgehaald, dan mag veilig aangenomen worden, dat Leidens katholieken gisteren in cie kerken een bedrag van 26.000 gulden heb ben bijeengebracht. Een prachtig re sultaat, een treffend bewijs van diep medeleven met de getroffenen. Stilte i« de stad. De dag van offer, gebed en boete is in Leiden op passende wijze door gebracht. Het was stil op straat, mo gelijk ook wegens het slechte weer, en zelfs de gebruikelijke parade op Steenstraat en Stationsweg had min der belangstelling dan anders. Slechts op de uren, dat kerken in en uit gingen, waren de straten gevuld. Van alle zijden bereiken ons mede delingen, dat de kerken uitstekend bezet waren. Dit laatste gold vooral de protestantse kerken, omdat die veel mensen aantrokken, die niet ge wend zijn iedere Zondag' naar de kerk te gaan. Behalve tijdens de H. Missen waren de kath. kerken ook tijdens de bijzondere oefeningen zeer goed bezet. De bioscopen waren gesloten cn in de café's werd geen muziek ge maakt, Zelfs het stadhuis-carillon zweeg bij de uurwisselingen. Des avonds maakte de stad 'een bijzonder sombere indruk, die ons weer herin nerde aan de oorlogsjaren, toen er geen etalage- en reclame-verlichting mocht branden. Slechts enkele win keliers hadden toch hun verlichting ontstoken; we moeten wel aannemen, dat dezen Zaterdag geen kiant gele zen hebben; een andere verklaring kunnen we ons nauwelijks indenken. Hedenmorgen meldde het Leidse Roode Kruis, dat cr reeds elf siga renkistjes met inhoud (kleine prac- tische gebruiksvoorwerpen als spel den, knoopjes, e,d.) waren binnen gekomen. CORRECTIE TREKKINGSLIJST. In de heden gepubliceerde trek-1 kingslijst van de Staatsloterij dienen 1 de volgende correcties te worden aangebracht: Bij de prijzen van 60,— leze men 15439 i.p.v. 15339 cn 16497 i.p.v. 1639 I VOORSCHOTEN Geb.: Petrus J. A. M., z. v. N. C. van der Valk cn C. J. de Wit; Her- mina M. J„ d. v, B. Focke en H. M. van Houwelingen; Leonardus I., z. v. A. Q. Schrama en M. C. A. van den Berg; Theodoras M. P., z. v. G. H. Oltheten en M. W. C. Verheijden. Geb. te Leiden: Claire M. Th. Fr., d. v. Fr. J M. Gussenhoven en G. C. van Ruiten. Geb. te 's-Gravenhage: Jacqueline H., d. v. E. H. J. Cunaeus en C. H. v. Vliet. Ondertr.: Gerardus C. van Rhijn, 30 jaar en Johanna P van Gent, 28 jaar. Geh.: Cornelis Stomps, te Mel bourne er. Maria J van Dalen. Qverl.: Anna H. ten Brummelaar 67 jaar, wed. van Cornelis G. Tol; Ten nis van Beelen, 79 jaar, echtg. van Maria. W. Deijs. De collecten voor het Rampenfonds, die gisteren in de katholieke kerken zijn gehouden, hebben in de omgeving van Leiden dc volgende bedragen opgebracht: Veel waardering voor de heer 3. Duindam Het feest, dat de heer J. Duindam enige weken geleden vierde ter ge legenheid van het feit, dat hij de St. Petrusparochie veertig jaar als verheugende mededeling doen en her innerde er nog eens aan hoe de heer Duinram zich voor de Kerk ver dienstelijk heeft gemaakt. Het was de'jubilaris, die bij de brand van de St. Petruskerk in 1929 het H. Sa crament uit de kerk redde en bij zich bewaarde. Als collectant cn als paro- collectant gediend had, was met com- I chi0an is hij lange jaren voor tallo- pleet. Er ontbrakt iets aan, iets, datzfcjj een voorbeeld geweest. Pastoor iedereen voelde, maar dat nie mand dorst uit te spreken: een on derscheiding. Er bleek naderhand slechts sprake te zijn van vertraging en thans siert het Pauselijk ereme taal „ProEcclesia et Pontifice" de heer Duindam op de borst. Pastoor Beukers kwam zelf de Beukers verzocht mevr. Duindam haar man het erekruis op tc spelden. Ook de voorzitter van het collec tanten-college, de heer C. F. Meer- poe., sprak hartelijke woorden van felicitatie en dankte nogmaals de heer Duindam voor de voorbeeldige wij2e, waarop hij 40 jaar lang zijn functie als collectant vervuld heeft. Leiden f 25.630. Hillagom (St. Jozef) 3600,— Hille gom (H. Martinus) 4100,— Lisse (Dorp) 3500,— Lisse (Beekbrug) 2300,— Lisse (Onb. Hart v. Maria 2100 Sassenheim 3000,— Voorhout 2540, Warmond 3197,— Noord wij kerhout (S Victor) 2300, Noord wij kerhout (S. Jozef) 4000, De Zilk 2050,37 Noordwijk (St Jeroen) 5500,— 1 Noordwijk (Maria ad Mare) 2000,— Oegsigeest6116, De Kaag 1054,17 i Katwijk 2492 71 Wassenar (St. Jozef) 2225,— Wassenaar (St. Willibrord) 6000,— Wassenaar (Goe-'e Herder) 3972,56 I Voorschoten (St. Laur.) 2546,— I Voorschoten (H. Schouw) 1010,— Hoogmade 1800, I Z'woude (deken, kerk) 3000, Z'woude (Kruisverh.) 1313 Z'woudeLeiderdorp 1275, Stompwijk 3100,— Leidschendam nog onbekend Zoetermeer 2776,73 H'woude (Groenend.) 2100,77 H'woude (Rijndijk) 2050,— Alphen a. d. Rijn 4000, Aarlanderveen 1830,50 Boskoop 2432,07 R'veen (St Petrus B.) 5005 R'veen (O.L.Vr. Pres.) 1883, Rijpwetering 1745, Oud Ade 2000,15 Oude Wetering 900, Bodegraven 4200, Nieuwkoop 1285, Zevenhoven 924, Nieuwveen 1400, Langeraar 2552,60 Leimuiden2025,— In Leiden en omgeving heeft de collecte van gisteren in totaal onge veer 140,000,opgebracht.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2