Parachutes zweven langzaam met drinkwater naar de aarde Nationaal Rampenfonds telde Zaterdag al ruim 24 millioen gulden Hotelhouder op Schouwen meldde drama tijdig in ilmsterdam Amerikaanse luitenant laat ons land ongaarne in de steek Meisjes van een huishoudschool bakten maar liefst 90.000 oliebollen Op de luchtbrug heerst nog steeds grote activiteit NIEUWE HAAGSCHE COURANT 6 MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 Het voor allen zó vertrouwde vervoersmiddel, de tram, was er natuurlijk niet. "Wel de rails, maar die verdwenen doelloos in het water. Daarom wachtte men maar op wat er komen zou 'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Vergelen hoek in het rampgebied Verbazing over komst van schip met dokters en verpleegsters Vervolg van pagina 3 al z'n vee redde. Dochter en scnoonzoon waren toegesneld op het eerste bericht om hulp te bieden. Maar dat was, als meer hulp in Haamstede, niet nodig! „Maar je weet nu tenminste iets", zeiden ze. Een andere passagier was Piet Bogerts, wiens ouders in Ouwerkerk wonen. Hij werkt in Sittard in de mijnen en hij was gekomen om te zien wat er van de familie geworden was, Hij is op het eiland niet veel wijzer geworden. Ouwer kerk is onbereikbaar; Zierikzee gaf niet thuis en op Haamstede wist men van niets. Hij zou nu in Dordt nog eens rond keken. Drie van c}e duizenden, die :n zorg leven, om familieleden. In de nacht zet de schipper hen af op de kade in Vlaar- dingen. Hij zelf gaat naar het kantoor van de Visserijinspectie. Nieuwe orders halen voor een andere reis. weer naar het noodgebied. Dag in. dag uit! Vermiste soldaat uit Leiden terug De dienstplichtige soldaat W. M. Haas, logernummer 32.11.07.137, dienst doende bij de kokschool te Leiden, die sedert Maandag bij Abbenbroek werd vermist, heeft zich Zaterdagmiddag om vijf uur bij zijn commandant gemeld. Boot vóór Scheveningen moet zich zelf helpen Dan kunnen sleepboten er bij De „Zeeleeuw", het schip van Van der Tak's Bergingsbedrijf te Rotterdam, kwam Zaterdag de Franse vrachtboot, die voor Scheveningen strandde, te hulp. Zoals gezegd, moet er eerst een geul ge graven worden om voor de hoog op het Dropping bij Ooltgensplaat op. Het schip trekt nog steeds veel be-:het vliegveld langstelling. i Noordwesten van Vlie- (Van een onzer verslaggevers) vliegtuigen om er levensmiddelen en kleren af te werpen. Bovendien had de eb de ingeslotenen gelegenheid ge geven van tijd tot tijd naar hun woning terug te keren, om er nog wat in de koffers te pakken. Zo kon de schoolmeester z'n kat en de schoenmaker z'n hond redden. Vliegers uit alle mee werkende landen hebben deze mensen van levensmiddelen, kleding en andere middelen om warm en niet ziek te wor den. geholpen. Toen zij Vrijdag jl. ein delijk verlost werden, was de stemming in deze kerk zeer goed. De wagenmaker kon zelfs met krijt een woord van dank voor de vliegers op de stenen van het kerkplein schrijven. Het was een model-evacuatie. Een van de weinige. Het iand is overal vol van zóveel mateioze ellende, dat één dag in ceze streken IJ al ziek van ver driet maakt. Ontelbare gaten Ontelbaar is het aantal gaten, dat de dijken langs alle wateren vertonen. Even ontelbaar als het aantal schepen, dat uit alle landen van West-Europa naar deze plek van de wereld gekomen is. Duitse politieboten stomen, in kiellinie, op naar Wisterschouwen. Een Belgische po litiebod kruist voor Zierikzee. Voor Bruinisse liggen „De Hoop" en een Ne derlandse mijnenlegger. In de Krammer varen U Engelse landingsvaartuigen tegemoet. De smeeuw striemt de opva renden. Zij zijn als onze schipper Kars- sen van de visserij-inspectie en zijn Rijks-politieloods Roggeveen uit Krim pen aan de Lek. gekomen uit hun eigen vaarwater, om in dit vreemde gebied te j -* millioen gulden voorwaar een bedrag in zes dagen tijds. En de hulp- heipen Geloof gerust dat het een hele j actie voor onze getroffen landgenoten is nog maar net op gang. Vier-en- opgaaf is voor een Katwijker logger, een i. Staverer.se jol eer. vissersman uit Vlasr- ",vintlg millioen Zaterdagavond. En gisteren is m alle kerkdiensten m dingen of uit Harderwijk om in dit woe- j Nederland voor het Rampenfonds gecollecteerd. Het is nog niet bekend (Van een onzer verslaggevers) DE FAIRCHILD PACKETT, in de wandeling Flying Boxcar genaamd, draagt het nummer 535 en de Amerikaanse herkenningsster fier over het ondergelopen gebied; in de buik van dit reuzen-vrachtvliegtuig liggen vijftien grote pakken klaar, om boven Ooltgensplaat en Wisse- strand liggendf „Carthage" een doorgang! kerke gedropt te worden. Lieutenant Howard van de Amerikaanse lucht- nsar zee te verkrijgen. Er zijn nu eerst macht, kijkt weemoedig door de raampjes van de cockpit: hij gaat, na zware ankers uitgezet, vanwaar staal-1 j J, rT.. draden naar da winches van h« sch.p dezs! vluchl bo,fen hel noodgebied, met graag naar Stuttgart terug. Hij gebracht worden. Via de te graven geul heeft bewondering voor de Nederlanders en de wijze, waarop ze zich na moet de Fransman, met behulp van zijn deze nationale ramp herstellen en hij voelde het als een voorrecht dit h«»^n^!,n1C«S^fainZ^oOP^kkR^'S^m!herstel met ziln droppings te mogen steunen. Even later worden de eerste boten van Smit en Co. uit Ro.teraam kunnen er dan pas aan te pas komen, pakken met jerrycans drinkwater uit de open achterzijde van het vracht- Men houdt het oog gericht op volgende vliegtuig geworpen, op de helling van een dijk bij Ooltgensplaat, waar eek Maandag, als het springtij en dus kleine zwarte figuurtjes opgewonden zwaaien bij het openen van de tv,- x*. pciracijUte8j die het hoognodige drinkwater zachtjes naar de aarde laten zweven. hoogwater zal zijn. Dan maakt „Carthage" een goede kans. Ondertussen j wordt de positie van het zware schip dat in het zand verder zakt, er met beier) De Faïrchild 535 is even te voren van ,V£ waar. de officieren uit de „Briefing Room" lieutenant Howard precies vertelden, hoe Een drijvende mijn is Zaterdag te vliegen, waar te droppen en hoe terug te keren. Want de organisatie, die daar in korte tijd is opgebouwd we zouden JJET NATIONALE RAMPENFONDS telde Zaterdagavond meer dan 24 lige, wiide water te manoeuvreren. Zij zijn allemaal op de eerste oproep uitgevaren en uit hun vertrouwde stro men in deze wereld van banken en felle watertrek terechtgekomen. Als schipper Karssen van de V.I. 1 hebben zij een week lang allerlei werkzaamheden ver richt: van evacué's vervoeren af, tot het transporteren van een telefoonambtenaar of een telegrafist naar een onbereikbaar punt toe. En uit de havens, die zij aan deden. namen zij steeds wel een of meer passagiers mee. die dan met hen de thuisreis maakten. Op onze reis waren dat Jan Klootwijk uit Zwijndrecht met zijn vrouw Ali Hansen, wier ouders een 'boerderij hadden in de polder bij Burgh. Hadden. Zij zitten nu in een zomerhuisje in de duinen van Haamstede. Vader Hansen was een van de gelukkigen, die Daar kan men U helpen Telefoonnetnummer van Den Haag: K 1700 Aanvragen naar adressen van gc- evacueerden: Informatiebureau Rode Kruis, Jan Evertstraat 1, Den Haag (telef. 11.18.70). Alleen schriftelijk, niet. telefonisch. Dringend wordt verzocht voor elke gezochte een afzonderlijke aanvrage in te dienen en van 'gehuwde of gehuwd ge weest zijnde vrouwen tevens haar eigen naam (meisjesnaam) te vermelden. Indien de gezochte nog niet centraal staat ge registreerd, blijft de aanvraag gesigna leerd en na binnenkomst der registratie- kaart ontvangt elke aanvrager alsnog bericht. Voor Haagse evacué's ook: Bevol kingsregister Goudenregenstraat. Gemeentelijk Evacuatiecentrum: Nieuwe stadhuis, telefoon 184681, Aanvragen en aanbieding van hulp verlening: Rode Kruis, Prinsessegracht 27, tele foon 184790, 184791 en 134792. Berichtendienst: R.V.D., Wassenaarseweg 40, tele foon 116130 De toneelavond van de Haagse Plankeniers Donderdag in De Vereniging gaat niet door. hoeveel de kerken hebben bijgedragen, maar wij hebben hoge opbrengsten vernomen. In een gezamenlijke Hervormde-Gereformeerde dienst in het zelf zwaar getroffen Willemstad werd f 905 opgehaald. De getroffenen in Zierikzee hebben in drie kerkdiensten f2519 geofferd. In de R.K. kerken van Amsterdam werd bijna f 200.000 ontvangen (in het Begijnhof, een van de kleinste parochies in ons land f5000), in de R.K. kerken van Nijmegen f 40.000 en in de Prot. kerken aldaar f 10.000. De Limburgse mijnwerkers hebben Zaterdag twee uur overgewerkt v het Rampenfonds Men verwachtte dat dit ongeveer een millioen zou opbrengen. Vele personeelsleden van de mijnen, die recht hebben op een bepaalde hoeveel, heid kolen, willen dit afstaan aan de ge troffenen. De myndirecties zullen voor het vervoer zorgen. De Prov. Noordbr. Electriciteitsmlj heeft f 100.000 beschik baar gesteld. Personeel en directie van Van Gend en Loos hebben eveneens voor een ton gezorgd en een even grote gift kwam van de Orde van Vrijmetselaren in Nederland. Van Maltha tot Terneuzen De souvereine orde van Maltha heeft 5.000 dollar en Ajax f5.000 gegeven. Een concert van Jo Vincent, Annie Woud en Piet van Egmond in Amsterdam leverde f 1.000 op. De meisjes van de huishoud, school in Deventer bakten 90.000 olie bollen, de politie-agenten verkochten ze Zaterdag huis aan huis en kwamen met f 12.217 terug. In Nieuw-Vennep worden twee kleine huizen geveild ten bate van giro 9575. Korea-vrijwilligers maakten f 10.000 over en de Surinaamse landmacht f20.000. Ons dagelijks collecten-lijstje* geeft weer verbazingwekkende opbrengsten. Arnhem is op weg naar het millioen le zeven ton al gepasseerd, een straat- en huiscollecte bracht Vrijdag en Zater- alleen al f 122.000 op En onvermin derd gaat de stroom doorAmsterdam haalde op straat twee ton op, Delft loopt ook naar de f 200.000, Bergen op Zoom noteerde f 108.500, Enschede geeft op: f 100.000 van de gemeente, f350.000 van de bedrijven, f 100.000 uit de collectebus sen (die nog maar voor de helft geteld zijn) en verder 12.000 dekens en honder den tonnen goederen, Wymbritseradeel in Friesland komt ook met ruim een ton, dat is f35,per gezin. En Deventer en Nijmegen rekenen elk op f 150.000. Verder noemen we nog Lexmond 18.000: Grijpskerk (Gr.) 37.500, Laren (Gld.) ƒ42.400. Termunten ƒ23.000. Enk huizen ƒ46.600. De Bilt ƒ45.500. Maas tricht ƒ30.000 (alleen de straatcollecten). Waterlandkerkje in Zeeuwsch-Vlaande- ren ƒ11.000, Terneuzen 30.000, de Noord- Oost-polder ƒ71.500. Zuidwolde ƒ50.425. Baarderadeel ƒ30.000, Huizen ruim ƒ58.000 en Zwijndrecht ƒ90.000. Limburg is over de 4 ton heen. Er zijn nog meer getroffen gemeenten geadopteerd: Zierikzee door Almelo (O). Danville en Pennsylvania, Middelharnis door Delft. Herkengen door elf gemeen ten w.o. Langedijk en Bodegraven, Fij naart door Deventer, welke stad ook Wil lemstad had geadopteerd en Zuidland door Alphen aan den Rijn. Bij de Stoomvaartmaatschappij „Ne derland" is thans van 19 schepen (onge veer de helft van de "vloot) telegrafisch het verzoek binnengekomen giften over te maken op giro 9575 tot een totaal be drag van f 28.968. Op het emigranten- schip Sibajak is f 14.500 gecollecteerd. Het gezamenlijke personeel van Comel- der's Scheepvaartmij en K. Lenders en Co te Rotterdam zullen 8 procent van het maandsalaris afstaan of gemiddeld ruim f 25 per persoon. De directie heeft dit bedrag verdubbeld. Hoeveel millioenen guldens aan geld en goederen er in het buitenland al zijn ingezameld of toegezegd wie zal het schatten? In Genève is door de liga van Rode-Kruisverenigingen in 21 landen tot dusver voor 5.7 millioen aan geld en in natura beschikbaar gesteld o.a. 14 ton zandzakken van het Noorse Rode Kruis en van het Canadese Rode Kruis 50 mo torbarkassen. Zodra de eerste nood ge lenigd is zal de Liga meubelen en huis houdelijke artikelen vragen. Het drin gende verzoek van het Ned. Rode Kruis om 20.000 complete bedden kon ruim schoots worden vervuld. Zweden staat bovenaan Zweden staat wat de particuliere hulp betreft waarschijnlijk nog altijd boven aan. De barmhartigheid daar betoond voor ons getroffen land is ontroerend. Er is nu al meer dan 6 millioen gulden bijeengebracht, waarvan 4Vz millioen aan geld. De actie van de Zweedse radio bracht in twee dagen meer dan negen ton op. Zondag is in bijna alle kerken van Zweden voor Nederland gecollec teerd Een Zweedse fabriek stelde o.a, 500 primus kooktoestellen en 250 petro- leumlantaarns beschikbaar. Zaterdag had Noorwegen reeds ruim een half millioen gulden bij elkaar. De gemeente Halden heeft een compleet houten huis met bedden en meubilair, geschikt voor acht personen, verstuurd. Denemarken In Kopenhagen (Denemarken) zijn duizend personen druk doende ge weest met het sorteren van Deense gif ten. Acht vliegtuigen vol rubberlaarzen, zandzakken en rubberkleding zijn al ver trokken en er worden nog grote sommen gelds ontvangen. Italië: Er is al meer dan een half mil lioen gulden ingezameld voor Neder land, België en Engeland, Gevangenen in een Romeinse gevangenis hebben ƒ400.— gegeven. Uit Milaan is Zaterdag avond een groep van 15 Italiaanse brandweerlieden vertrokken. De rege ring keurde de toewijzing van 200 mil lioen lire (een millioen gulden) goed. Zwitserland: twintig spoorwagons vol kleding, schoenen, dekens en beddegoed voor Nederland staan klaar. Een Zwit serse herverzekeringsmaatschappij te Zurich heeft 100 000 gegeven. Frankrijk heeft zijn hulp uitgebreid door 44 kipkarren te sturen. De Franse ministerraad besloot (evenals de Ver. Staten) een comité voor coördinatie van de hulpverlening aan de getroffen ge bieden in Nederland, België en Enge land in te stellen. De Sabena, de Belgi sche luchtvaartmaatschappij die evenals de KLM. goederen gratis vervoert, maakt zich zorgen over de stroom van goederen uit Parijs. Ze worden in- zulke enorme hoeveelheden aangevoerd, dat geregelde doorzending naar Amsterdam bijna onmogelijk wordt geacht. Duitsland: de Westduitse Voetbalbond zal ƒ9.000.— overmaken en verscheidene sportclubs zijn met acties bezig. De Deutscher Kohlen Verkauf te Essen schonk ƒ45.000 en een ander Duits kolenbedrijf ƒ9.000. Vijf blinde slacht offers worden opgenomen door de „Deutsche Blindenarbeit". Portugal: De lijnboot India heeft Za terdag voor Nederland ingeladen: 10.000 dekens, 20000 meter beddelaken, 2000 paar schoenen, 400000 blikjes conserven, een grote hoeveelheid tabak en vetten, een ton levertraan, tien ton geconcen treerde legerrantsoenen, vijf ton koffie, vijftig ton rijst, tien ton suiker, 10.000 pakjes gedroogde vijgen en 34 000 fles sen Port-wijn. Vele arbeiders in Portu gal werken per dag twee uur over. zelfs kapperszaken blijven langer open. Engeland: Alle Britse partijen haast zeggen „uit de grond gestampt' de officieren en mannen van de Marine Luchtvaart Diénst niet net deden, of ze daar hun hand niet voor omdraaiden klopt precies. In de kamer „Operati worden de inlichtingen en meldingen, die van het bureau van de Nederlandse Ter ritoriaal Bevelhebber in Den Haag door komen. op een grote kaart met punaises en spelden in allerlei kleuren aangege ven. Ooltgensplaat heeft drinkwater no dig, Wissekerke ook. Twee gele hoedjes prijken op de kaart. Even later wordt er een kaartje bijgeschoven: „535", wat zo veel zeggen wil als: „Fairschild 535 is met benodigd water onderweg". Na de gedetailleerde en practische in structies van „Briefing" loopt de beman ning van de 535 naar het toestel, contro leert de pakken jerrycans en de para chutes, rijdt naar de startbaan en trekt het toestel met brullende motoren de lucht in, uw verslaggever in een te klein parachute-draagstel in de trillende romp meevoerend. Militair dropte zichzelt De eerste waarschuwingsbei rinkelt als Ooltgensplaat in zicht komt. De „afwer- pers". drie in bont geklede jonge man nen, de kauwgum achter de kiezen en de vliegbrillen op het voorhoofd, binden zich met „ropes" vast in het interieur. Sinds één van hen zichzelf per ongeluk .gedropt" heeft en met gebroken benen ergens in het water bleef liggen, zijn ze nog voorzichtiger. Zij gaan achter de pakken zitten, die gevaarlijk op het randje van de open achterzijde van de laadruimte wiebelen, en als het belletje drie korte signalen geeft, trappen zij drie pakken uit het toestel. De parachutes vouwen zich open; de voorraden drink water zakken langzaam naar de grond. Dr Drees diep onder de indruk Even na ons stijgt minister-president dr W. Drees in een Havilland Domino toestel op. oen in gezelschap van de secre taris-generaal van Algemene Zaken, mr C. L W. Fock, een vlucht boven de nood- gebieden te maken. En evenals wij, ziet minister Drees de eenzame huisjes in een onafzienbare watervlakte staan, ziet hy de geïsoleerde dorpen, de jammer lijk vernielde dijken, treft, hem het be klemmende schouwspel van een zo grote ramp. Evenals wij vergeet hij vermoede lijk dagelijkse zorgen en plichten en hij alleen maar Nederlander, die ziet, hoe het water een deel van zijn land heeft stukgemaakt, beseft hij. wat het een inspanning, een zorg en een moeite zal kosten, voordat wy dit land weer met noeste arbeid, vernuft en doorzettings vermogen zullen hebben teruggewonnen. Als de minister-president na zijn vlucht weer op Valkenburg aankomt, ver klaart hij, dat hy diep onder de indruk is, en niet in staat, ons in een onderhoud bijzonderheden te vertellen. Mr Fock wyst er op, dat de regering wel degelijk met haar hulp paraat was, dit in tegenstelling met sommige be richten, die een te laat ingrijpen insinu eren. „Zondag reeds werden er verken ningsvluchten uitgevoerd", aldus rru Fock. „In de Kamer zal daarover trou wens binnenkort een nota worden over handigd" Vaklui Maar vóór wij op Valkenburg onze mi nister-president weer naar huis zien ver trekken, voert lieutenant Howard ons ter gelegenheid van zyn afscheid van de lucht-hulp over het hele getroffen gebied. In Ooltgensplaat, zwaaien kleine poppetjes op de dijk ons een hartelijk bedankje toe, als alle 500 liters drink water keurig langs de dijk zijn neerge gooid (ja. deze mannen zijn vaklui) en- in Wissekerke zien we enkele deurtjes open gaan en pieterige mensjes naar de wei hollen, waar een andere 500 liter keurig „in de cirkel" zijn gedropt. Dan vliegen we over Zeeuwsch-Vlaanderen, Zuid- Beveland. Noord-Beveland. Schouwen en Duiveland. Goereeen Overflakkee, Voorne en Putten. Hoeksche Waard en IJssel- monde naar het Noorden. De indruk die we meenemen, is niet nieuw. Reeds de gehele week waren wij met een boot >n Zeeland en Zuid-Holland, doorkruisten wij het getroffen gebied per auto Maar een overzicht als men alleen in een vliegtuig kan krijgen, is tien maal meer verbijsterend dan alle individuele indrukken, die men in een week aan elkaar kan rijgen. En er kwam gelukkig wat, en wel een paard en wagen, die men hier al weer op een veilige plaats ziet staan, van waar op een meer geordende wijze de laatste fase van de evacuatie een aan-vang nam. Illi;i||l||'!l!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllll ln sommige gebieden Waarschijnlijk uitstel raadsverkiezingen Met name voor Flakkee ert Schouwen-Duiveland (Van onze Parlementsredncteur) Zaterdag is in 's-Hertogenbosch onder auspiciën van de Vereniging van Neder landse Gemeenten een vergadering ge houden, waarin, onder aanwezigheid van een vertegenwoordiger van het departe ment van Binnenlandse Zaken, voorna melijk gesproken is over de verlening van hulp aan de getroffen gemeenten op bestuurlijk gebied. Hoofdpunt van het program was het uitlenen van ambtena ren door niet-getroffen gemeenten aan geteisterde gemeenten, die daarom vra gen. Van de directeur van de Vereniging, de heer L. M. van Putten, vernamen wij, dat het aantal aanvragen om deze hulp groeit met het beschikbaar komen van meer telefoonverbindingen. Het aanbod van ambtenaren, zowel bestuurlijke als technische, is zeer groot, zodat aan de aanvragen waarschijnlijk ruimschoots zal kunnen worden voldaan. Reeds eerder heeft de Vereniging stap pen genomen om de adoptie van gemeen ten te coördineren. Overigens is dit een aangelegenheid, die minder met de acute nood te maken heeft: hierbij komt meer om de hoek kijken, wanneer de toestand overzichtelijker is geworden. Een ander punt, dat stellig de aan dacht verdiend, is de vraag, of in som mige gemeenten de gemeenteraadsver kiezingen niet moeten worden uitgesteld. Deze vraag is via de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten aan Binnenlandse Zaken voorgelegd, Het is nog niet te zeggen, hoe zich in d-ezen een en ander zal ontwikkelen. Goede hoop bestaat na melijk, dat in uitgestrekte gebieden de toestand op zo korte termijn zal verbete ren. dat ten aanzien van de verkiezingen geen bijzondere maatregelen behoeven te Bescheidenheid j worden getroffen. Anders staat het waarschijnlijk met grote gebieden op Schouwen en Duive land en op Goeree en Overflakkee. Men ontveinst zich niet. dkt het vrijwel on mogelijk zal zijn, dat de bewoners in de eerstkomende maanden terugkeren. Hier zal uitstel van de verkiezingen nage noeg onontkoombaar zijn. Het spreekt vanzelf, dat hiervoor wettelijke maatre gelen zullen moeten worden getroffen. Voorshands lijkt het ons het beste, dat de minister van Binnenlandse Zaken ge machtigd wordt, nadere bepalingen te geven omtrent candidaatstelling enz. voor met name aangeduide gebieden. Hierdoor zou immers verkregen worden, dat voor elke daarvoor in aanmerking komende gemeente gehandeld kan wor den naar bevind van zaken, zonder dat een algemene, voor alle geteisterde ge meenten geldende regeling in het leven, wordt geroepen. Als we It. Howard naar zijn avonturen vragen, wordt hij geheel en al een be scheiden mens, die aarzelend langs ons heen kijkt. „Mijn avonturen zijn van geen belang in verhouding tot wat hier ge beurd is en wat hier door uw landgenoten gedaan wordtWel moet hij beken nen, nog nooit de beroemde „landen on der de zeespiegel" zo bewust bezien te hebben. „Je leest dat wel. maar pas als je zo'n watersnood ziet, besef je wat het is. U, Nederlanders, hebt wel moedDan schudt hij ons als .een oude vriend de hand, zoekt zijn bemanning bij elkaar en maakt zich gereed, naar Stuttgart terug te keren. Terwijl Nederlanders bang waren, dat de Amerikanen wel eens beetje te veel „publicity-minded" zouden kunnen zijn. en wat te veel reclame voor eigen huis zouden kunnen maken, vinden wij slechts bescheidenheid en waardering. bij de hulpverlening alle grenzen uit te wissen en behalve eigen land dus ook Nederland van harte te helpen. België: De Ned. Ambassade ontving tot gisteren ƒ35.000. De destruMiebedrij- ven te Schoten en Denderleeuw hebben medewerking aangeboden voor het ver werken van cadavers. Spanje: hier is ƒ28.000 bijeen. Oostenrijk zorgde al voor ƒ400.000, Rapid, Wien, de voetbalkampioensploeg, wil tegen een Nederlands elftal spelen ten bate van het Rampenfonds. Ver. Staten: de firma Merck te New York heeft aangeboden 50.000 ampullen procaine-penicilline te zenden ter waar de van meer dan 100.000 Canada: heeft thans 24.000 pond goe deren geschonken. Venezuela: leden van de oliegemeen- Lagerhuis hebben een motie ingediend, schap Shell Cardon hebben ƒ135.000 be- waarin de regering wordt uitgenodigdschikbaar gesteld. Ondanks sneeuwbuien weiden er vele droppings verricht UIT EEN OVERZICHT van de luchtoperaties in verband met de waters nood blijkt, dat op intensieve wijze is voortgegaan met het afwerpen van materialen, het redden van mensen en voorts met transport- en ver kenningsvluchten. In totaal namen van Vrijdagavond 7 uur tot Zaterdag avond 7 uur 160 vliegtuigen aan de luchtoperaties deel, waarvan 23 van Amerikaanse, 12 van Engelse, 4 van Franse, 2 van Deense, 1 van Zwitserse en 1 van Belgische nationaliteit. Bij deze 160 toestellen zijn niet inbegrepen de toestellen van de Kon. Marine, die van Valkenburg uit 48 vluchten ver richtten. Vliegtuigen van Gilze-Rijen maakten 180 vluchten voor personen- en goederen vervoer, en voerden voorts acht verken ningen uit. Van het vliegveld Woensdrecht af wer den 34 vluchten gemaakt voor transport en verkenning. Het transport omvatte het verplaatsen van artsen en gezags dragers, en het overbrengen van zieken en ouden van dagen. Voorts werd materiaal voor het hospi taalschip overgebracht. De verkennings vluchten hadden ten doel het zoeken van landingsterreinen voor lichte vliegtuigen in de nabijheid van evacuatiecentra. Hinder van sneeuwbuien sen 8 uur des ochtends en 5 uur des middags goederen afgeworpen bij Strijen, Renesse, Puttershoek, Middelharnis, Ooltgensplaat, Stellendam, Stad aan 't Haringvliet, Melissant, Tiengemeten, Dirksland, Burgh, Scharredijk, Colijns- plaat, Wissekerkek, Wolfaartsdijk, Vlis- singen, St Maartensdijk, Rozenburg, Achthuizen, Den Bommel, Ellewoutsdijk, en Zierikzee. Enkele droppings bij St Maartensdijk en Ellewoutsdijk konden door het slechte weer geen doorgang vinden. Tot 6 uur gisteravond werden van Val kenburg uit 23 vluchten gemaakt naar het noodgebied. De Amerikaanse lucht macht verrichtte 11 vluchten, de Royal Air Force 1 vlucht, de LSK 4 vluchten, de Fokker S 13 1 vlucht en MLD toe- Hoewel de vliegoperaties vai marinevliegkamp Valkenburg uit Zon- stellen maakten 5 vluchten. De helicop- dag door slecht weer en sneeuwbuien I ters van de MLD opereerden van Woens- veel hinder ondervonden, werden er tus-|drecht uit.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4